Stadsnieuws. en dan overeenkomen oen maaod-nota te zenden wair onderop staat aangegeven de korting welke zij verleenen voor onmiddel lijke betaling. Spr. merkt op, hoe< moeilijk het hier is, een rekening te krijgen vooral voor hen die als gezeten burger worden beschouwd. Het geregeld zenden van inaand- nota's zal de koopers pasklaar maken voor de idee van contante betaling. Een lid heeft reeds menigmaal zoo'n raaand-nota ontvangen, waarop: »bij betaling binnen 8 dagen 2 korting' Een ander lid merkt op, dat zelfs bij aangenomen werk mon hier een jaar en langer laat wachten op de betaling. De Voorzitter zegt, dat men zich geen koeien met gouden horens moet voor stellen van deze zaak. De Nederlander koopt gaarne op termijn, veel meer dan eenig uiteulander. Het groote voordeel van deze beweging in alle aan den Bond aangesloten vereenigingen zal echter zijn, dat langzamer hand de oogen der koopers zullen worden goepend. Een Bestuurslid merkt op hoe dwaas thans de regeling is. Wie een jaar lang, soms langer nog, geborgd heeft en zijn zoogenaamde jaarrekening betaalt, eischtl% korting. Wie echter contant iets koopt, krijgt geen korting hoegenaamd. Spr. denkt hier vooral oan hem, die bijv. een kwartje sigaren koopt. Dit is toch een gruwelijke wanverhouding. Bij eiken koop contant dient eenige korting gegeven, al zal dit in de practijk tot moeilijkheden leiden, bi] v. wan neer een schooljongen een een; griffels komt koopen. Doch als het publiek ziet en in zijn zak voelt, dat hetj door contant te betalen in den loop van een jaar een aardig spaar duitje maakt, dan zal 't hoe langer zoo meer slechts a contant koopen. Thans gaat menige rekening in de ongeopende enveloppe, waarop immers de firma-naam slaat gedrukt, in een laadje en blijft daar dikwijls vee' langer dan een jaar liggen, terwijl de winkelier reeds lang zijn wissels heeft moeten betalen. Een lid vindt de contant-zegeltjes beel mooi, doch wilde vragen of er geen minder omslachtige weg bestaat. Zou »H. N." geen motie tot de burgerij kunnen richten om haar aan te sporen, slechts a contant te koopen. De Voorzitter voelt daar persoonlijk niet veel voor. »H. N." heeft reeds zoo dikwijls een beroep gedaan op de burgery en moet dit niet te veel doen, daar anders zulke verzoeken geen eflect meer sorteeren. «H. N." zij niet de kapstok waarop de leden alles hangen. De le ien zelf moeten iets doen en een tastbaar bewijs geven. Het l>d acht het beter, dat #H. N." weer een winkelkaart geve, evenals die voor de uur-sluiting, dan dat de winkeliers in dividueel opireden dezen wordt dat wellicht kwalijk genomen. De" Voorzitter beeft ook dit tegen een kaart, dat zoo hoogst moeilijk een uniforme regeling is te treilen voor zóo uiteenloopende zaken, 't Is een groot verschil of iemand voor een gulden a contant koopt, dan wel of een kind voor een cent kantkoek komt halen. Spr. doet intusschen toezegging, dat het Bestuur alle krachten wil inspannen om ook hier deze zaak tot een goed einde te brengen. Het publiek moet eebter beseffen, dat het zijn eigenbelang bevorderd door contant te koopen. Een Bestuurslid, dat dezer dagen te Haarlem was, zag daar een vrouwtje, dat voor bijna een gulden had gekocht, voor den overblijvende!» stuiver een contant-zegel koopen omdat zij vreesde, dat die stuiver anders toch aan iets nutteloos zou weggaan. Een lid heeft elders gezien, dat men soms wel voor tien stuivers tegelijk contant- zegels l.ocht. Een Bestuurslid vreest, dat een kaart door »K. N." uitgegeven met het ver zoek «Betaalt contant" de zeilde uitwerking zal hebben als de kaarten «Behandelt do dieren niet zachtheid". Een lid ziet niet in waarom niet elke winkelier individueel een kaart in zyn zaak zou kunnen ophangen, waarop aBij contante betaling, zooveel percent korting". Niemand zal hem dit euvel duiden. Een Bestuurslid voelt zeer veel voor ver koop a contant en acht het zeer juist, dat de kooper de voordeden daarvan in zijn beurs voelt, doch vindt het uitgeven van contant-zegels verbazend omslachtig. In veel zaken 2ijn reeds kas-registers, die automa tisch een bewijs van bet ding geven, waarop men lichtelijk kan drukken: 2, 3 of 5°/0 korting. Voor zaken, die geen samengesteld kas-register kunnen hebben, omdat dit nogal kostbaar is, zou men echter iets anders moeten bedenken. De Voorzitter, hut gesprokene samenvat tend, zegt hel aangevoerde rnet genoegen te hebben vernomen. Bij de soms zeer uiteen loopende meeningen over de détails valt echt.-r dit te concludeeren, dat niemand tegen verkoop a contant is. Het zal zeer moeilijk zijn, biertoe te geraken, zóo, dat ieder ook content is. Spr. stelt voor, thans nog geen beslissing te nemen, doch het Bestuur to machtigen, inlichtingen in te winnen in plaatsen waar de zaak reeds haar beslag heeft gekregen en aan bet Bestuur een zestal heeren van verschillende branches toe te voegen, opdat te zijner tijd een nader voorstel kan worden gedaan. (Applaus). Om het Bestuur in deze bij te staan, worden benoemd de heerenMaurits de Jong, Van Zalingen, B. Brom, Loman, L. Houbaer en Th. Brandsen. Aan de orde is de ballotage vanOadspirant- leden, die allen worden aangenomen, zoudat het aantal leden thans 214 bedraag. Ingekomen zijn Drie brieven van winkeliers in manufac turen en modes het branche-comité heeft nog geen definitieve mededeeling gedaan zoodat er nog eenige hoop is, dat de9-uurs sluiting voor deze branche blijft gehandhaafd h et zeer belangrijke Jaarverslag van de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Londen ter lezing voor de leden ten kantore der vereeniging, Van Asch van Wijek-straat 1 een schrijven van dan heer Eggink over de urinoirs. De heer Eg gi nk, dit schrij ven toelichtend, doet o. a. uitkomen, dat aan gene zijde dei- Beek geen enkele urinoir te vinden is. Voor hen, die op de Vlschmarkt zijn, is er pas een te vinden by de Hellingbrug. Zij ont breken bij de oude Algemeene begraafplaats, in de Beekstraat, by de Jongensschool. Spr. zou wenschen, dat slaaude de verga dering een verzoek werd gericht aan den Gemeenteraad om meer urinoirs te plaatsen. De Voorzitter merkt op, dat hij de noodzakelijkheid dezer «inrichtingen" ten volle erkent, doch dat dit geen zaak is voor deze vereeniging die slecuis de belangen van den handel of de nijverheid heeft voor te staan. Misschien is 't iets voor «Vreemdelingenver keer". De eenige weg iseen request aan den Gemeenteraad, dat allicht eenig effect zal sorteeren. Spr. stelt voor, het schrijven aan te nemen voor kennisgeving. Waartoe wordt besloten. De heer Eggink dankt voor de gelegen heid, hem gegeven om te wijzen op het ge mis. Nu er op deze wyze ruchtbaarheid aan is gegeven, zal er zeker ook wel notitie van worden genomen. De Mededeelingen beperkten zich tot een van den Penningmeester, die hoogst vermoedelijk weldra de bekende roode kaart zal moeten verzenden. De Voorzitter wees nog op de groote verrassing welke de Staatsbegrooting bracht, door het crediet van f5000 voor een Rijks station, waarin handelswaren kosteloos kunnen worden onderzocht, en op een Ingezonden stuk in het «Hdbld.", getiteld «De H. IJ. S. M. en de Nederlandsche handel', waarin wordt meegedeeld, dat voor de coöperatieve verbruiksvereeniging van die Maatschappij, welke toch grootendeels leeft van den Neder- landschen handel, de aardappelen worden geleverd door een buitenlander. Hierna werd de vergadering gesloten. H. M. de Koningin-Moeder kwam heden middag bij een rijtoer door de stad. De Minister van DinuenlandscheZaken beeft een circulaire gezonden aan de Commissaris sen der Koningin in de onderscheidene Pro vinciën, met verzoek, de lotelingen te doen waarschuwen tegen personen, die hun o.a. voorspiegelen in staat te zijn, tegen betaling van een som gelds, hun afkeuring voor den militairen dienst te doen verkrijgenen daarbij tevens hun aandacht te vestigen op het be paalde in art. 206 van het Wetboek van Strafrecht waarbij twee jaar gevangenisstraf wordt bedreigd tegen zulke praktijken. Door bet Departement van Binnenlandscbe Zaken zijn aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene Provinciën, ter uit reiking aan de Gemeentebesturen, gezonden de tabellen, enz. voor de uitvoering in 1907 van de Leerplichtwet. Het waren heeie ladingen. Men zal er over kunnen oordeelen, als men weet, dat over het geheele Ryk rond 130 pakketen zijn verzonden, van een gezameulijk gewicht van 22000 a 23 000 K.G. Door misverstaan per telefoon is niet onder alle Kennisgevingen des Gemeentebestuur», in het vorige nummer opgenomen, vermeld dat alle drie de daarin vermelde Verordeningen in afschrift zijn meegedeeld aan Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van 26 September 1906, 3e aldeuling no. M/m. Welke fout hierbij wordt hersteld. De lieer J. A. Schoterman maakt by ad vertentie in dit nummer bekend, dat het nieuwe gedeelte van zijn welvoorzien magazijn in gebruik is genomen. Len goed teeken, dat de vergrooting moest plaats nebbeneen bewijs te raeer hoe èn de sigaren èn de wijnen in den smaak vallen. Na langdurige ziekte is te 's-Gravenhage overleden rar. A. Slotemaker, do in heel het land bekende Secretaris van het Hoofdbestuur van «Eigen Hulp", dia eenige jaren terug ook hier trachtte een coöperatieve winkul- vereeniging tot stand te brengen. Brigadier-majoor L. Otten, hoopt 28 October den dag te herdenken waarop hij dertig jaaj, geleden bij de Rijks-velwacht in dienst trad Van 7 Mei 1887 tot 11 October 1902 was hij te Amersfoort werkzaam, laatstelijk als brigadier-majoor, om op laatst genoemden datum te worden overgeplaatst naar Utrecht en werkzaam te worden gesteld aan bet Paleis vau Justitie. Deo 29 Augustus 1892 werd hem de eere medaille in brons verleend van de Oranje Nassau-orde, die 28 Augustus 1902 werd vervangen door de medaille in zilver. In 1903 werd hij door Z. Exc. den Minister van Justitie eervol vermeld in het Algemeen politieblad. Majoor Otten, die zóólang in de brigade Amersfoort werkzaam was en zeer goed by zijn superieuren staat aangeschreven, zal op zijn feestdag zeker tal van bewijzen van be langstelling ontvangen. Majoor T. E. M. van Lilaar, thans van het 2e regiment huzaren, is op non-activiteit gesteld. Het vaandrigs-examen bij de 4de divisie is hier gister begonnen. Programma van het concert, hedenavond in «Amicita" te geven door het YVeener- Daraes-orkest „Eupbemi.i", Directeur Wilh. Drexler 1. Castaldo, marechVavacek. 2. Wiener blut, WalserStrauss. 3. Ouverture sur Oper„Nebuoadue- sar"Verdi. 4. Wonoetraum, gavotte Sabatbil. 5. Feiusliebcbeu, mazurka Xomiak. 6. Modeujou.-nal, potpourri Schreuder. 7. Cbant du rossiguol, picolo-solo Phllipovsky. 8. Hocbzeitemarsca aus »Ein Som- mernachtztraum"Meudelsaohn. 9. Gescbichtenauadom Wienerwald WalzerSlrauss. 10. HochzeitsatandcheuKloso. 11. Wer euch getraut, aus „Der Zi geunerbaron" Strauss. 12. Wieuer Lieder, quadrille Horny. 18. KomanzoKahnt. 14. Ohue Tauz kein Leben, Walzer Ziehrer. 15. Schluss-Galopp. De A. F. C. «Quick" is Zondag niet zeer fortuinlijk geweest, ofschoon 'tnog wel op eigen terrein speelde. Bij zijn voetbalwedstryd tegen G. V. C., uit Wageningen, verloor het eerste elftal met 62, vooral door hoogst gebrekkig samenspel van zijn achterhoede, waarvan de Wageningers vóór de rust een juist gebruik maakten. De rust ging in met 5—1. Na rust pastten de Quick-menschen beter op en maakten beide partijen nog slechts éen punt, Quick uit een strafschop. Het tweede elftal, dat tegen H. V. C. van hier zou spelen, kon onverrichter zake huis toe gaan omdat het void naast «Rustoord" werd afgekeurd. De «Staatscourant" yoor heden bevat de Statuten van de «Nieuwe Amersfoortsohe Bouwmaatschappij", gevestigd te Bussum. Haar doel is de exploitatie van onroerende goederen, gelegen in d. Gemeente Amers foort, zoo door aankoop, verkoop, ruiling, bebouwing of verhuring, als ander .zins. Duur 30 jaar. Kapitaal f50 000, verdeeld in 100 aandeelen van föOO, waarvan 62 geplaatst. De overige aandeelen te plaatsen binnen 10 jaar. Op last der politie is een voer stroc, dat slecht was opgeladen en allicht stremming van het verkeer in de stad zou hebben ge geven, aaugehouden en op een anderen wagen geladen. De recherche hield weder een in het Politieblad gesignaleerde aan, die heden ochtend naar Utrecht werd geleid. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. de G. wogens overtreding van art. 242 W. v. S. tot drie jaar gevangenisstrafD. van E., recidivist, wegens diefstal met inklimming ten nadeele van de heeren G. Berns en A. M. van Bermnel Sr., tot éen jaar; de twee gebroeders M., wegens diefstal van Rijks goederen (zij hadden kogeltjes gezocht op de Leusderheide) ieder tot vijf dagenen G. van der H., te Soest, wegens het door snijden van een brandspuitslang tijdens een brand, tot negen maanden gevangenisstraf. De hertogin van Albany vertrok heden van «Soestdyk". De Gemeentebegrouting voor 1907 van Baarn sluit in uitgaven en ontvangsten met een bedrag van f218 506, met een post voor onvoorziene uitgaven van f9480. De plaatselijke belasting, die op «/10 van het inkomen is gestold, wordt op to5 000 geraamd. De keunel «Nova", to Soesterberg, van de heeren Munnik huizen en Busquet, heeft op de Zondag te Rotterdam gehouden Inter nationale hondententocnstelling der Kyno- logen-club weer veel succes gehad. Van de Barsoy's konden, nu, laat ons maar zoggen «door familie-omstandigheden", slechts twee exemplaren worden ingezonden, die echter beide mooi werden bekroond. «Mala- koff Gelria" behaalde den lsten prijs Open klasse, den lsten prys Nieuwelings klasse, een specialen prijr (gouden medaille) beste reu of teef en een specialen pr(js beste reu«Slaviaka Gelria" behaalde den 2den prijs Open klasse en den lsten Nieuwelings klasse. Van de Scbotsche terriers mocht «Amstel Punch" ondanks de zeer sterke concurrentie .vooral uit België, deu lsten prijs Open klasse en den lsten prijs Nieuwelingsklasse be halen. Van de Fox-terriers wonnen «Cladel the pretty" en «Fici" slechts reserve-prijzen Open klasse, hoewel laatstgenoemde te Am sterdam reeds den kampioensprijs en in Den Haag reeds le pryzen behaalde«Nova's Nonnie" verwierl een Eervolle vermelding in de Nieuwelingsklasse; «Truro Jack" haalde een 3en prys Nieuwelingsklasse en een reserve Open klasse. De keeshond aTrilby" kreeg den specialen prijs mooiste teef, eon 3den prijs Open klasse en den 2den prijs Nieuwelingsklasse. Hoogst vermoedelijk wordt aan de nog zoo jonge kennel ook de medaille voor de grootste inzending toegekend. De prachtige Boxer «Togo" is van eige naars veranderd. Men leert de waarheid eer kennen door de oogen dan door de ooren. Duor plaatsgebrek moest het Feuilleton uit gesteld. De heldendood van Reinier Claeszens op October 1606 wordt heden door de Konink lijke Marine herdacht. De „Staatscourant" no. 229 bevat de Statuten van de „Eerste Onderlinge Landbouw Verzeke ring-Maatschappij", gevestigd te Zwolle, wier doel is„Het sluiten van verzekeringen, al of niet voorspruitende uit wettelijke bepalingen, tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en andere eventualiteiten op het gebied van deu landbouw of daarmede annexe bedrijven, tegen vaste remiën, met of zonder een aan dat premiebe- rag evenredig winstaandeel". Als Directeur treedt op de heer L. H. Poortier, terwijl wij ouder de Juamen der Commissaris sen verschillende aantreffen van op het gebied van den landbouw en de daarmede annexe be drijven overbekende persoonlijkheden. O. m. hebben zitting in den Raad voor Commissarissen de heerenE. Jacobs, gedelegeerd lid van hel Centrual-bnreau uit het Nederlandsch Lind- bouw-comité, te Almeloo; A. G. Mulder, lid van het Hoofdbestuur der Groninger Maat schappij van Landbouw en Ny verheid, te Sap- pcmeerE. Schrage, Voorzittervun den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, te Assen; L. F. C. H. M. ridder De van der Scheuren, Voorzitter van den Nederlandsohenen van den Provincialen Gelderachen Boerenbond, te Zevenaar; Jan Truyen, Voorzitter van den Liinburgschen landbouw bond, te MeyelS. J. Veenland, lid van de Commissie voor de Paarden fokkerij in Friesland, te Drachten; J. J. van Weel, Lid van het Bestuur der Zeeuwsche Land- bouw-Mij., te Wolphaertsdijk. In afwachting van de wettelijke regeling der Landbouw-Ongevallenverzekering zal de nieuw opgerichte Maatschappij nu reeds aan land bouwers, veehouders enz. de gelegenheid bieden om zich zelf en hun arbeiders tegen ongevallen te verzekeren. Als het eenig onfeilbare middel tegen wand gedierte die nachtmerrie onzer Holland- sche huisvrouw beveelt het Duitsche blad „Haus, Hof und Garten" rundertalk aan, bij het gewicht of in kaarsvorin gekocht. Daarmede moet men alle reten en gaten in den muur, de ledikanten en bedsteden, nachtkastjes, achterkanten van kasten, gor- dijnlijstenspleten, vensters en deuren be smeren. Groote sjiieten kunnen worden dicht- gestopt roet de vette pitten, welke van de kaarsen overblijven. «Door dit oude kazerne-middel", zegt het blad «is het lastige ongedierte binnen kor ten tyd verdwenen. «Alle andere, als vocht of poeder ingespo ten, middelen zijn zonder waarde, daar zij doorgaans alleen werken door by tendescherpte of sterken reuk en eiken dog opnieuw toe gepast moeten worden, wat by talk niet be hoeft. Die blijft altyd en men moet slechts om de paar jaren den boel nog eens nazien." Als het beste middel tegen krekels en motten beveelt het blad aan boraxpoeder met wat suiker. Dat moet men eenige weken lang eiken avond strooien, en het is aan te bevelen, daar eenige druppels water by te sprenke len. l)e hoogste boomen der aarde zijn zonder twijfel te vindon in Nieuw-Holland, waar koortsboomen Eucalyptus amygdalina voorkomen, die, naat den 95 M. hoogen Liere Vrouwe-toren geplant, dezen in de schaduw zetten. Een boom van twintig Meter is al een heele haas, doch wat beteekent dat bjj eon boom van honderd vijf-on-twintig Meter hoogte 1 Een mensch van 1.80 M. is geen dwerg en toch zouden er 69 noodig zyn om den top van den koortsboom te bereiken. Men heeft daar stammen, die aan den voet een middellijn hebben van 31 Meter en óok die op 44 M, van don grond nog drie Meter in doorsnede zijn. Dat deze boomsoort snol groeit, blijkt uit het feit dat men waarge nomen heeft, dat ze in 8 jaar 15 Meter ge- groeidzyn.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2