GELD- Militaria. Advertentiên. Dr. B. Borneman, te consulteeren zijn DIENSTBODE. die, dat het ook juist zy. Eu dit kan van de telefoonlijst niet gezegd. Immers daarop komen tal van fouten voor, afgescheiden van de onvolledigheid. Waar no. 62 tweemaal vermeld werd, het geen het gebruik zeer vefgemakkelykt, daar hadden als in den officieelen gids ook andere aangeslotenen op de zelfde wijze ver meld moeten worden. Zoo vinden we onder meer niet: het Cor respondentschap der Nederlandsche Bank, de Secretarie der Gemeente, het Hotel Bel- levue, Hotel Pforte von Cleve of Hotel Neuf zoo zijn met verkeerde adressen vermeld de nommers 59, 127 en 116; niet vermeld zijn de nommers 130, 145, 165, 172. Menige familienaam is verkeerd gespeld. Het noramer van den Opperbrandmeester is sinds lang niet* meer 13. Meer dan treurig was Dinsdag- en gister avond de aanblik van de groote zaal van •Amicitia"; op het keurig met groen versier de podium de 7 dames en 2 beeren der Wiener Damenkapelle, in de zaal eergister □og geen 50, gister nog geen 70 meoschen. Waar zyn ze nu toch gebleven, de lieden die wel naar >Amicitia" zouden gaan, sals er maar eens wat anders kwam" Aan hun verlangen is voldaan; er is een strijkje ge weest. En nu bleven ze tóch weg. 'tls waarlijk niet aangenaam voor het Societeits-bestuur, dat men zijn pogen zóo totaal heeft genegeerd. Weer avonden otn vrjj te houden. Den 18 October komt luitenant Vogel weer voordragen in bet »Nut". Dinsdag den 6 Novembei zal zijn naam genoot, mr. Vogel, uit Arasterdam, met Anton Tierie een concert geven in «Araicitia". De vier concerteu, .lezen winter in »Ami- citia" te geven vanwege de tAlgemeene Muziekhandel" te Amsterdam het eerste op 20 November kunnen doorgaan, üp de lijst is voldoende geteekend om geen il te groot deficit te hebben. Het Dagelijkscb Bestuur van het onlangs uit de verschillende drankbestrijdings-vereeni- gingen geconstiteerle Drankweer-comité is thans saamgesteld als volgtprof. F. Kenninck, Voorzitt. r; de heer F. J. Kissner, Secretaris en de heer C. Ruitenberg, Penningmeester. In café-Van Doorn zyn besprekingen ge houden om te komen tot oprichting eener vereeniging voor jacht er. visscherij. Tot leden van het voorloopig Bestuur werden gekozen de heeren H. van Acbter- bergb, J. Jonker en A. van Nijkerk, die weldra een nieuwe vergadering zullen uit schrijven waarin zal worden overgegaan tot definitieve stichting der vereeniging, wier doel is van Regeeringswege meer vrijheid tot jagen en visschen te verkrijgen. De plaatselijke afdeeling van «Volksonder wijs" vergadert morgenavond. Aan de orde komt onder meer het Be- waarschool-ODderwijs bier ter stede, meer bepaaldelyk in het nieuwe stadsgedeelte bij den Soesterstraatweg. In de jongste Hoofdbestuurs-vergadering van de vereeuiging aOnze vloot" werd mee gedeeld, dat ook te Amersfoort de oprichting eener afdeeling in voorbereiding is. De heer Van Genderen, aan de Arnhem- sche straat, beeft het nogal eens te kwaad met de rywielmenschen. Nog niet zoo boel lang galeden reed een motorfiets een zijner uitstalkasten binnen gelukkig vóór de verbouwing. Nu weer beeft bij te lijden gehad van een ander sport- broeder, die bet rjjwiel, waarmee de bestel lingen worden bezorgd, achter het niet met den sleutel gesloten ijzeren hek heeft wegge kaapt. Een 15-jarige knaap van hier, die sedert Maandagmiddag word vermist, is te Zeist aangehouden en op verzoek van den heer Commissaris van politie naar hier teruggeleid en naar het ouderlijk huis gebracht. De gevechten tusschen de scholen aan Blankenbeym-straat en Heerenstraat zyn weer aan den gang. Ouders, voogden en verzorgers worden wel dringend aangemaand de kinderen te ontraden deel te nemen aan deze vechterijen, waarbij gebruik wordt gemaakt van knuppels, steenen en slingers met stukken lood. De politie houdt streng toezicht en zal onverbiddelijk de daders vervolgen en doen straffen. Ook de appel- en peredieven mogen zich voor gewaarschuwd houden. Ze gaan beslist de doos in. Door de recherche is al wederom een in het Politieblad gesignaleerde aangehouden. De man werd naar Utrecht geleid en is in gesloten. Oók werd aangehouden een heerschap, die trachtte een verzilverden cent uit te geven voor e n kwartje. Hij wist natuurlijk van niets en had het fleschje met kwikzilver, dat by fouilleering op hem werd gevonden, slechts in den zaic tegen ongedierte. «Een recept uit den slag by Waterloo, meneer". Notens volens werd hy, voor eigen geld natuurlijk, op den trein naar Amsterdam gezet, terwijl een telegram middelerwijl de recherche in de Hoofdstad verwittigde van zy o komst. Man soil den Teufel nicht an der Wand malen. Dinsdagavond nog werd bij den verband- cursus van »Het Groene Kruis" de opmer king gemaakt, dat gelukkig in een paar jaar hier geen ernstige verwondingen zyn toege bracht. F.n Woensdagochtend was 't weer zoo. Al lang had het gemokt tusSchen den 55- jarigen landbouwer Jochera Fl., wonende in de Birkt, en zijn 28-jarigen knecht W. O., Zondag bedreigde deze zelfs zyn baas rpet bet leven. Gisterochtend kregen ze weer woorden en terwijl F. zich had omgekeerd om zich te verwijderen, stortte zidh op hem en stak hem met een lang mes, dat hij in den zak droeg, zóo hevig achterin den bals, dat de punt in de tong uitkwam. Terwyl arts Kamerling de eerste hulp ver leende, meldde de dader zich aan het Politie bureau aan. Het mes werd in beslag genomen en de dader in arrest gebracht, terwijl hy hedenochtend ter beschikking van de Justitie te Utrecht is gesteld. De verwonde, die zeer veel bloedverlies had, is thans onder behandeling van arts Jorissen. Zyn toestand is levensgevaarlijk. Brengt hij het leven er af, dan zal O. worden vervolgd wegens zware mishandeling. Komt F. te overlijden aan zyn verwonding dan wordt de dader gestraft wegens moord met voorbedachten rade. De Prinses van Erbach, die eenige weken ten Paleize «Soestdijk" logeerde, keert morgen naar Duitschland terug. H. M. de Koningin-Moeder zal tot 20 November op «Soestdijk" verblijven en dan naar Den Haag zich begeven. Het eeuwenoude St. Anna-gilde hield gister en beden zijn gewoon jaarlyksch feest in «Hotel Velaars" te Baarn. Een aantal boeren en boerinnen kwam daar byeen om voor namelijk te eten en te drinken. De tijd wordt doorgebracht met kaarten en praten, terwyl zoo nu en dan de harmonica zich eens laat hooren, waarbij een lied wordt aangeheven. Het feest is niet voor toeschouwers toeganke lijk het is een ecbt onder-onsje van twee dagen. Vleierij is voor velen bet bedrijfskapitaal in den strijd om het leven. De Gemeenteraad van Amsterdam verwierp gister met 23 tegen 21 stemmen artikel 1 der Verordening op de winkelsluiting, lui dende «Het is verboden, een winkel geopend te hebben op werkdagen tusschen 9 uur 's avonds en 6 uur ochtends". Het gebeele voorstel werd toeu terug ge nomen. «Ga nu maar weer tot 12 of 1 uur 's nachts achter je toonbank staan", zegt een der Overzichtschrijvers. uit het oog verliezen. En het heeft voel schijn, ■lat de tegenwoordige Minister zich aanstonds vooral tot dien maatregel aangetrokken heeft gevoeld, welke een vermindering van uit gaven onmiddellijk ten gevolge moet hebben, In do bestaande toestanden en regelingen kan het blyvend gedeelte der militie feitelyk echter zeer moeilijk worden gemist. De Minister heeft de bezwaren tegen af schaffing het vorig jaar zakelijk meogedeeld. Hoe zal nu in den komenden winter in de dekking van de mobilisatie worden voorzien Moeten de eskadrons voorloopig maar met handpaarden uitrukken tot tyd en wijle de militie ze op sterkte brengen kan Hoe staat het met het dekken van den verDielingsarbeid der spoorwegbruggen, met het beveiligen van de groote inundatie-sluizen, met hot bescher men van de voorraden, die onverwyld naar het achterland moeten worden vervoerd? Moet er weer een Tindal o;staan, die de gevaren, welke wy in den koop nemen, met schrille kleuren ons voor oogen brengt? Afschaffing van het bly vend gedeelte zou ik zeer toejuichen, als kroon op het werk, maar niet als het begin. Door dit instituut af te schaffen, belet met bet bestaande raderwerk goed te functioneeren, zonder dat er een ander raderwerk is, dat den arbeid overneemt. Er zijn bij mobilisatie werkzaamheden voor het blijvend gedeelte weggelegd, «lie zeer zeker heel goed door de landweer kunnen worden overgenomen; ik noem onder andere het betrekken van wachten aan de spoorweg stations. Dat dezo niet gemist kunnen worden heeft de mobilisatie in 1870 zoowel in Frank- rijk als in Duitschland, maar ook in België en in Nederland bewezen. De berichten om trent het landweervervoer van dezen zomer hebben nog eens bewezen, dat enkele lieder lijke elementen de orde van een groot trans port ernstig kunnen verstoren en dat de sterke arm onmisbaar is om daaraan paal en perk te stelten. De wachten aan de stations beboeren echter niet talryk te wezen. Ze zyn alleen noodig aan de groote stations en 20 man kunnen volstaan. Even goed als miliciens, die moeten opkomen, soms reeds omstreeks 5 uur 's morgens aan bet station van vertrek aanwezig moeten zyn, evengoed kunnen op dat uur een vereischt aantal landweermannen gewapend aanwezig zijn om de wacht te be trekken. Maar de zaak moet georganiseerd en het personeel geïnstrueerd zijn. Heeft de Minister daarin voorzien Ik moet bekennen, dat ik van een band, die bezig is naar een volksleger te stureD, nog weinig bemerk; wel zie ik het bestaande in de krijgsmacht voortdurend afbrokkelen. De toestand wordt zóo en dat is de be moedigende zijde dat een radicale her vorming weldra in ieders oog onvermijdelijk zal zyn. A. C. Uit de jongste Oorlogsbegrooting blijkt, dat de belangrijkste factor, welke een be zuiniging op het VlIIste Hoofdstuk mogelijk heeft gemaakt, gevonden werd door het blijvend gedeelte der militie in te krimpen. Men weet, dat voor den loopenden dienst en om in de behoefte tot opleiding van militie- kader te voorzien, na den eerste-oefeningstijd een aantal miliciens tot een maximum van 7500onder de wapenen kan worden gehouden. Dit maximum is alleen gedurende de stakings periode van voor eenige jaren bereikt. Regel was, dat bij de onbereden troepen de ge beele lichting 3J/a maand diende als blijvend gedeelte, en wel do eene helft onraiddellyk aansluitende aan de eerste oefeningstijd en de andere helft mei een tusschentyd van 31/-» maand. By de bereden wapens werden tot dusverre al de miliciens hun aantal is, vergeleken by dat der onbereden wapens, maar gering voor het blyvend gedeelte aangewezen. Be oordeeld naar de dienst- en oefeningsindee- lingen kwam bij de bereden troepen het hierop neer, dat er was éen jaar eerste oofe- ning en éen jaar blijvend gedeelte. Van het standpunt van den Minister, die blykbaar van meening is, dat aan de inkrim ping van het blyvend gedeelte ook in de tegenwoordige omstandigheden geen over wegende bezwaren in den weg staan, is het slechts consequent, dat hy de vermindering óok toepast op de lichting 1906, óok al liet bet loopende begrootingscrediet toe, bet blyvend gedeelte naar den vroegeren trant vast te stellen. Wie een hervorming voorstaat van ons krijgswezen in de richting van een volks leger, stemt uiteraard io met iederen maat regel, welke den diensttijd der militie dich ter brengt b(j den vereischten oefeningstijd. Dit wil echter niet zeggen, dat men ongestraft een logische volgorde daaibj) zou kunnen Over het slapen. Een Engelsch geneesheer, dr. Aokland, heeft in de onlangs gehouden jaar vergadering van de „British association of phy sicians" een voordracht gehouden over den slaap, een onderwerp, waarvan hij een bijzondere stu die heeft gemaakt. In zijn phyiiologische onderzoekingen van dezen dagefijkschen rusttoestand van ons lichaam en onze hersens, zal men wellicht geen nieuwe gezichtspunten aantreffen; doch juist het herhalen van vele gulden regelen die den slaap golden, schijnt in den tijd, waarin men wel eens verzuimt, het lichaam voldoende rust te geven, niet kwaad. Deze geneesheer is een groot voorstandei van een langen slaaptijd, niet alleen, doch voorna melijk voor kinderen in de groeijaren. Hij deelt zijn stellingen als volgt in 1. voldoende rust is een physiologische noodzakelijkheid, vooral voor degenen, die nog niet volwassen zijn. Korte slaaptijd leidt tot vermindering der levenskracht vat het lichaam en tot een langzamer werking van de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. 2. Een kind te weinig slaap gunnen, beteekeut zijn groei tegenhouden. 3. Een kind voldoenden slaap toestaan, beteekent niet het aan lniheid gewennen, doch integendeel het leeren, hoe het voor zijn lichaam heeft zorg te dragen. 4. Het is even wreed een kind den noodigen slaap te onthouden, als het niet voldoende voedsel te geven. Op hem volgde een ander geneesheer, dr. Cous- lijn, die voor den behoorlyken slaap voor vol wassenen pleitte; volgens zijn beweren viel er in den loop der laatste dertig jaren in het volks leven duidelijk een vermindering van hetlicha- molijk weerstandsvermogen waar te nemen naar hij meende, was dit een gevolg van te weinig slaap. Deze geneesheer wees er op, dat slaap meestal als een uitstekend geneesmiddel werkt en dat in vele gevallen na behoorlijken slaap- en rusttyd een verbetering in menigen ziekte toestand intreedt. Het gescherm met vroeg op staan, het „bijgeloof aan te vroeg-opstaan zooals deze specialiteit het noem de, dient erkend en bestreden te worden. Zoo noemde hij het toe. een beklagenswaardige dwa'ing, te gelooven, dat lichamelijke oefeningen het gebrek aan slaap vergoeden kunnen. Integendeel noemde hy liet oefeaen van lichaam en geest zonder de noodige rust te nemen, de kaars aan beide einden op branden. Dan is er niet slecht* de duur van den slaap, dus zijn lengte, doch ook zyn diepte. Een slaap, gestoord door lawaai, koude, licht of pijn, levert uit den aard slechts weinig gunstige gevolgen op. 's Winters heeft men meer slaap noodig dan in den zomer, terwijl ook de oude newering 'juist is, dat de eerste slaap de gezondste is. De volksoverlevering van den slaap vóór middernacht, is derhalve een zeer juiste physio- logische waarheid. 382e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Vierde of laatste week. Trekking van 9 en 10 October 1906. (1000 loten.') Ten kantore van don collecteur A. C. R. O. LEINWËBER te Amersfoort (Breed©- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 14975. Pryzen van f70. 7829 9858 9860 10314 10380 10391 16532 17985 18612 en 18026. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2730 3340 3347 4841 4849 9870 KM44 10306 10309 10329 10338 10353 1036910370 10374 14170 14487 14614 14951 1797618000 18611 18616 18628 186:18 en 18839. Burgerlijke iStund van Amersfoort van 4 tot 11 October 1906. GEBOREN: Ruurd, z. van Pieter Anema en Hendrikje Meester. Oetske, z. van Lammert Libenga en Swolpkje Alkeraa. Antje en Hendrika Marguretha, twee d. van Jan Schaap en Theodora Maria van der Put. Jacobus Hendrikus, z. van Jacobus Stomphorst en Hendrika van den Brink. Cornelia Lam- bertlia Johanna, d. van Johannes Antonius van Bekkum en Maria van Kleef. Gerrit Joban Hendrik, z. van Johannes Hendrikus van der Meiden en Gijstbei'tha Aradina Jacoba Adolphina van Zalingen. Hendrikus Anto nius, z. van Jacobus de Bruin en Wilgje Koller. Anna Bertha en Frederika Geer- truida, twee d. van Johannes van Keken en Antje van Bogerijen. Martha, d. van Klaas Veeman en Hendrika Maria van 't End. Willem Johannes, z. van Gerrit Willem Wil- lemsen en Clasina Gerarda de Graaf. ONDERTROUWD Albertus Stephanus Wouterse en Maria Kremers. Antonia Querforth enEverarda Vonno. Cornells van Zwol en Hendrika Veer. Anton Jacob Johannes Cornells Niks en Johanna Josine Buys. GETROUWD: Dirk Wybrand de Jager en Maria Suzanna Meijer. Jan Hermanus van Reede en jonkvrouwe Sophia Magdalena Clara van der Goes. Guillaume Kuypcr en Henrietta Lucre! t Winanda Storm van Leeuwen. Gerardus Loman en Geertruida van Ruiten beek. OVERLEDEN Gysbertus Hendrik Jan van Beek, 8 mud. Andries Hermanus Menko, 9 mnd. Heden overleed zacht en kalm, in deu ouderdom van 77 jaar, onze innig geliefde Moeder eD Be- huwdmoeder de HoogWelGeb. Vrouwe douairiè-e F. M. B. KIDDER ALE WIJN geb. baronnesse Coli.ot d'Escury. F. M. ridder ALE WIJN. A. c. M. ridder ALEWIJN. J. L. ALE WIJ N- gravinBe Van Limblrq Stiruh. Amersfoort, 10 October 1906. Eenige en algemcene kennitgeving. (HILVERSUM) zal voortaan des DINSDAGS en VKIJDAGS van 2 tot 3 ioor KEEL-, NEUS- en OORZIEKTEN, LANGESTRAAT 126, Amersfoort. Te Hilversum wordt gevraagd voor direct of togen 1 November. een burgerpot kunneode koken; wasch buiten huis. Loon f130. Br. fr. onder No. 2972 B ekh. Gebrs. WOLFF, Hilvorsum. Nederlandsche Hypotheek- en Credlet- Vereenniglg, PRIN8EN8RACHT 708, AMSTBHDAM verstrekt gelden op le en 2e hypotheek rente 4 5 pCt. Ook voorschotten en bedrijfskapitaal op langen termyn van at f300 tot elk bedrag allosslogen io 5—10, 15—20 jaren.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2