Zaterdag 13 October 1906. No. 7231. 56e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. De mi UITGAVE firm& a. h. van cle3ff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1 franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels/'1.25; elke rege] meer 0.2o. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU kortegracht9 Postbus 9 Tolephoon 19. K E N N ISO E VI N G E N. UTRECHTEPDTEERDE STATEN <lor Provincie brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Rekening der enkel provinciale en kuis- houlelyke uitgaveu, betreffende don dienst van 1904 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 11 Augustus 1906, no. 24, en de Begrooting der provinciale in komsten en uitgaven voor den dienst van 1907, goed gekeurd bjj Koninklyk besluit van 20 September 1906, no. 13, ingevolge art. 100 der Provinciale Wet verkrygba -r zyu gesteld ten Prcviuciale Griffie van Utrecht, ieder tegen betaling van 40 cents per exem plaar. Utrecht, 11 October 1906. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. De COMMISSARI8 der KONINGIN in de pro vincie UTRECHT. brengt ter algemeen6 kennis, dat het verkeer over de schipbrug tussehen Vreeswijk en Vianen zal zijn gestremd op 16 October a. s., van des voormiddags 6 uur tot des namiddags 5 uur, en dat gedurende die stremming door het veer kosteloos in het ver keer zal worden voorzien. Utrecht, 11 October 1906. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit vau heden ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan de Viereenigiug „de Eembode" alhier, vergunniog is ve leend tot het plaatsen van een gasmotor ter drijving van een drukpers in he? perceel Langegracht, wjjk F. No. 13, kadastraal bekend Gemeente Amers foort, Sectie E. No. 4953. Amersfoort, 11 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, 1 .T. G. STENFEKT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Commi-isie, die zich gedurende onderscheidene jaren beeft belast met de uitdeeling van spijzen aan be- hoeftigen, zicb weder bereid heeft verklaard, gedu rende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van "armoede voort te zetten. Milde bijdragen worden daartoe voreischt, waartoe voornoemde Commissie op Maandag den 15. October a. s. en, zoo noodig, op volgende dagen baar jaar- lijksob bezoek aan de iugezeteneo hoopt te brengen. De ingezetenen worden aangespoord, de Commissie I krachtdadig te ondersteunen in de muusohlievende taak, die zij op zicb genomen heeft. Amersfoort, 12 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. In de Luthersche kerk wordt morgenochtend geen dienst gehouden, duch wel morgenavond om 7 uur, onder voorgaan van ds. 1,. Schutte, Evang. Luthersch predikant te Utrecht. Ouder de zeer velen, die prentbriefkaarten j. verzenden, zijn er die vergeten, dat men, om ze voor éen cent alw drukwerk te kunnen ver- zenden, onkel zijn naam er op mag schrijven, g zonder eenige bijvoeging hoegenaamd, zooals „Ik ben blij, dat het niet om papa i3, omdat hy de laatste dagen niet zichzelf washjj Bchynt ziek en neerslachtig maar ik weet, dat u hier welkom is." „Je vader beeft zich meer dan gaatvry jegens mij betoond, Erminie, maar in de stad wachten my zaken van groot belang, waarbij mijn tegenwoordigheid noodzakelijk is. Je hebt een goed, vriendelijk hart, lief kind, dat je je zoozeer bekommert om een vreemde." „Ik gevoel my tot u aangtrokken, mynheer Pearson," antwoordde ze glimlachend. „U zult ons toch, hoop ik, spoedig weder eens kon. en opzoeken voegde ze er lieftallig bij. De tranen sprongeu den vreemdeling iudeoogeii, zoodat hij eeu oogenblik zijn hoofd moest al wenden; maar bij had spoedig zijn zelbeheersohivg herwonnen. „God zegene je, lief kind, voor de belangstelling in een eenzaam man. Het is voor het eerst sinds vele jaren, dat er tot mij vriendelijke woorden worden gesproken. Ja, ik hoop je terug te zien." „Daar ben ik bly om. Ik hoop, dat u gauw terug komt, want u is zoo goed en vriendelijk. Ik voel me gelukkig iu uw tegenwoordigheid." „Was je gisteren-avond gelukkig?" vroeg hy vrien delijk. „Mag ik je met je verloving gelukwenscheD?" ,0, mijnheer PearBon, Bpreek daar niet van I" ï)e heer PeB.rson was zeer aangedaan. Het spijt mij voor je, Ermiuie en je moogt er van bijv.: „m. g.", „p. f.", „m d.", „p. r.", „m. gr." enz. Dergelijke prentbriefkaarten worden vanwege de postadministratie met strafport bezwaard, en daarvoor dienen de nieuwe 6'/i cents strafport- zegels, die derhalve niet voor de verzamelaars te koop zijn. Voorzoover noodig vestigen we de aandacht op de Kennisgeving nopens de Spijs-commissie, welke Maandag haar inzamelingen begint. Met ingang van 1 Januari 1907 zijn herbe noemd tot leden van tet College vau zetters voor 'b Ryks Directe belastingen voor de Ge meente Amersfoort de heerenG. Prins, C. van der Zoo de Jong en I. Terschuur. De heer C. de Lange, leeraar in schilderen aan de Ambachtsschool hier, zal óok lesgeven aan de Ambachtsteekénschool van het „Nut" te Baarn, die door 47 leerlingen wordt bezocht. De Industrie- en Huishoudschool heeft ander maal het voorrecht, dat een hnrer leerlingen met zeer gunstig gevolg examen aflegde. Immers mej. A. H. van den Akker, die aan die inrichting haar opleiding genoot, slaagde bij het examen voor Hoofd eener Bewaars hooi. De heer C. J. van Leeuwen, thans onderwijzer te Oorschot, is met ingang van 1 December benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongens school hier. Amersfoort wordt 'n grootstad. Met ingang van Maandag zal er zelfs een hotel-omnibus aan het station staan en wel van het Hotel- Smolders van Osch. Men zie de advertentie in dit De plaatselijke aftiteling van «Volksonder wijs" vergaderde gisteravond ouder voorzitting van den heer M. L. Celosse. Nadat de notulen van 20 Juni onveranderd waren vastgesteld, kwam in bespreking het Bewaarschool-onderwijs, De Voorzitter deelde mede, dat juist in het jongste nummer van het Bondsorgaan het Hoofdbestuur de aandacht vestigt op de rede over dit onderwerp door mevr. Soliuok- Verboorn in de Pedagogische vereeniging te Utrecht en later te Alkmaar gehouden, welk» thans in brochure-vorm is verschenen. Op zijn voorstel zal aan elk der leden een exemplaar van die brochure worden toegezonden. De zaak zelve is ook niet zóo urgent, dat ze thans inoet afgedaan. Een lid meende, dat het punt op de agenda was geplaatst ten gevolge van liet verschijnen der brochure. Spr. verklaarde zich principieel tegenstander van Bewaar scholen, vooral omdat het den kinderen aan verscho lucht ontbreekt en ze ziek worden en zij er slechts wat leeren knippen en rouwen, Spr. achtte Bewaarscholen een noodzakelijk kwaad, alleen nuttig voorkinderen wier ouders anders niet naar hun werk kunnen. Een ander lid meende, dat de vorige spr. een Bewaarschool verwisselde met een Kinderbewaarplaats en zou hem willen aan raden, bijvoorbeeld eens de Fröbelschool hier te gaan bezichtigen, waar de kinderen volop overtuigd zyn, dat ik medelijden met jo heb", zeide hij. Haar eenig antwoord was een luide snik en toen hij haar vroeg of ze een ander liefhad, was ze niet beleedigd, uiuar antwoordde zij bevestigend want hoe wel de heer Pearson betrekkelijk een vreemde voor haar was, gevoelde ze zich overtuigd, dat het be langstelling en geen nieuwsgierigheid was, toen hij verder vroeg „Kan ik je niet in eenig opzicht van dienst zijn, Erminie „O, mijnheer I" snikte ze, „u kunt niets voor my doen Het is heel vriendelijk van u, zooveel belang to stellen in een arm meisje en ik verlang zoo vurig naar een vriend, by warn ik mijn hart een zou kuunen uitstortenmaar al vertelde ik u alles, u zoudt er toch niets aan kuunen doen," „Vertel er my wat van en ik zai zien, wat ik kan doen", stelde hij op geruststellenden toon voor. Zijn vriendelijke stem boezemde haar vertrouwen in. Erminie droogde haar tranen af en met haar hand rustende in de zyne, stortte zij haar gausche hart voor hem uit. Ze vertelde hem hoe teeder ze haar neef Frank beminde. Bij de vermolding van diens naam kon do heer Pearson een beweging van verwondering nauwelijks weerhouden. Verder, hoo ze Alex Oroaby nooit had liefgehad, maar dat ze moest bukken voor den wil van vader en moeder dit alles ouder vele snikkeu en tranen. Toornige rimpels verschenen op het voorhoofd van den toehoorder, terwijl by luisterdo naar de zelfzuchtige wreedheid van den vader en de moeder, maar geen woord ontsnapte aan zyn lippen eer Erminie zweeg. Toen zeide hy, terwjjl zyn oogen flikkerden „Schrei niet, Erminie, je zult ziou, dat alles zich uog ten goede voor je keert en hoewel ik je niet, gaarne tot ongehoorzaamheid aan je ouders aanspoor frissche lucht genieten. De Voorzitter merkte op, dat het punt niet op de agenda kwam om de brochure, doch door eeu vraag in de Juui-vergadering. Spr. hield er zich van overtuigd, dat de tegen stander alras zal zijn bekeerd tot voorstand er als hij hetzij de Fröbel-school, hetzij de Anna Paulowna-bewaarschool eens gaat bezichtigen, welke laatste door het legaat-Scheltus zeer veel wordt verbeterd. Er is een zeer groot onderscheid lusschen een crèche die hier vroeger bestond, doch om fiuancieele redenen moest opgeheven en een Bewaarschool, die geenszins is een pépinière voor kinder ziekten, althans nu niet, nu ze zeer goed zijn ingericht en een ruime speelplaats hebben. Een der B e s t u u r s 1 eden heeft ervaren het groote onderscheid in ontwikkeling en bevattingsvermogen tussehen kinderen die wel en andere die niet een Fröbelschool bezochten. Spr. noemt de Bewaarscholen geen noodzake lijk kwaad, doch noodzakelijke voorloopers van de Lagere school. H e t I i d, dat tegenstander was, verklaarde inderdaad de begrippen Bewaarschool en Kinderbewaarplaats verward te hebben. Spr., die buiten woont, ziet, zelfs bij het ruwste weder, zeer jonge kindereu de loopbrug bij den Soesferstraatweg overtrekken om naai school te gaan. Ware in die nieuwe stads wijk geen Bewaarschool te stichten Een Bestuurslid stelt voor, samen werking te zonken met het plaatselijk Nuts- departeihont, óok om het Voorstel door het Hoofdbestuur vau bet Nut aan de Regeering ingediend. Wordt besloten, aan het Bustuur over te laten, eenige leden te benoemen in de ge mengde commissie ad hoe. Aan do orde is het beleggen van een open bare vergadering om doel en strekking van «Volksonderwijs" meer algemeen bekend tu maken. Een der afgevaardigden naar do Bonds vergadering mnchl daar toezegging ontvangen van mr. 11. Smoengo, dat deze hier voor «Volksonderwijs" wil komen spreken. Dio vergadering zal hier in deze ul de volgende maand worden gehouden en voor zeer lage entree toegankelijk zijn voor eiken belang stellende. Aan de orde waren de Ingekomen stukken, waarbij eeu verzoek om adhajsie aan hot salaris-adres der afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond vau Ned. onder wijzers. De heer Celosse vond liet moeilijk, tijdens de besproking over dit punt de ver gadering te presideuren uit hoofde van zijn qualiteit als lid van hot Dagelijksch Bestuur der Gemeente. Wel wilde spr. uls zijn per soonlijke opinie meedeelen, dat, ofschoon de salaris-regeling pas in het begin des jaars is tot stand gekomen, twee zaken daarin herziening behoeven en wel de termijnen zal ik zieu, wat er gedaan kan worden. Droog dus je tranen af en soliep moedalles zal beter gan n dan je denkt." ik dank u zeer, mynheer Pearson. Ik ben zoo bly, dat ik u alles verteld hebhot heelt mij zooveel goed gedaan, myn hart eens uit te kunnen stone naan iemaud, die iets voor mij voelt." „Ja lieve, je hebt er goed aan gedaan, iny dit te vertellen, want ik denk, dat ik je wel van oouigon dienst kan zyn. Maar nu moet ik ganu. Goeden I dag; ik kom spoedig terug," „Goeden dag, mynheer Pearson", antwoordde Er minie, glimlachend door haar tranen, torwyl ze do kamer verliet. „Je bent dus nog altijd bezig met je listen en lagen, Herbert", mompelde hy, terwijl het rytuig voorisuolde, „Ik dacnt, dat je daar nu eindelijk ge noeg van hebben zoudt. Maar waarom zou hy zoo bijzonder gesteld zyn op die verbintenis met Alex Crosby? Tk zal, dunkt mij, deze sohikking maar in de geboorte suiorcu. Hel lev n van dat meisje zal niet door eeu huwelijk tegen haar zin ongelukkig gemaakt worden. Wacht! ik zal nu by de Crosby's aangaan ou oeus zien, wat voor soort jongen hy is. 'tZal mij verwonderden als hij morgen nog oveu verlangend is, Erminie te trouwen als nu," Hij gaf den koetsier bevel, by het huis vau don heer Crosby stil te houden en te vragen, of de jonge mijnbeer thuis was. Na een toestemmend antwoord te hebben ont vangen, zond de heer Pearson zijn kaartje naar bin nen met de vraag of hij eeu oogenblik verwaoht kon worden. De dienstbode verzocht hem, iu de spreek kamer to gaan, terwijl zy met het kaartje naar haar jongen meester ging. Alex Crosby had voornamelijk het hof aan juffrouw Muurse gemaakt omdat zyn vader het wenBchte, hoewel bij het meisje ook gaarne lijden mooht. Haar v.m opklimming van salaris en de toelage voor woniaghuur; zulks omdat Amersfoort ligt tussehen Gemeenten waar de salaris- regeling beter is dan hier en het te betreuren zou zijn als goede krachten van hier ver trokken en door byim ongeoefenden werden vervangen. Spr. moest óok opmerken, dat het adres te laat inkwam immers de Ge- nieente-begrooting is zelfs reeds in de aldee- litigen behandeld en al zal op enkele posten iets te bezuinigen wezen, toch zal dit niet voldoende zyn om vooral ook voor den ver volge de regeling te kunnen maken. Spr. gaf nu de leidiug over aan den heer Bommel. Het slot dei' vrij lange, meer huishoudelijke en dus voor publiceering niet vatbare dis cussie was, dat met algemeene stemmen werd aangenomen de volgende motie «De afdeeling Amersfoort van «Volksonder wijs", «kennis genomen bobbend van het verzoek schrift der afdeeling Amersfoort en omstreken van den «Bond van Ned. onderwijzers", «van oordeel, dat do tractements-regeling der onderwijzers verbetering behoeft, «besluit van deze haar meening konnis te geven aan den Raad der Gemeente Amers foort." Hierop werd do vergadering te 10 uur ge sloten. De oorstvolgondo cursus-vergadering van den „Protestantenbond" wordt gebonden op Maandag 22 October. Alweer gelijk met „Toonkunst". De A. F. C. „Quick' trekt morgen naar Don Bosch om te voetballen tegen „Wilholinina", van daar. 't Is te hopen, dut do uits lag boter ia dan do voorspelling daaromtrent. Aan het Politie-bureau ia als gevonden gede poneerd een zweep. Do toestand van J. Fl., die Woensdagochtend door zijn knocht W. O. zoo orriBtig met een mea werd verwoud, is zeer aanzienlijk verbeterd. De man is thans buiten levensgevaar en als 'tzóo doorgaat, komt O. er zelfs af met eeu niet al te zwaar vonnis wegens eenvoudige misliun- doling. Door de politic is hier procos-verbaal opge maakt tegen don rijtuigfabrikant J. G., uit Utrecht, wegens dierenmishandeling in het openbaar. Door de recherche is alweer een in het Politie blad gesignaleerde hier aangehoudende derde in deze week. Met vreemde voeren kan men zich wel op sieren, maar niet vliegen. Inhoud «Wereldkroniek" 13 October: De nieuwe electrische Centraio te Rotterdam. Jubileum Frans Lebrot. Uit Schouwburg en Concertzaal. Kroniek vau de week. De herdenking van den 150sten geboortedag van Willem Bilderdijk. Personalia. Iu den huize Artz. Karikaturen uit het Bui tcnland. Door gebrek aan plaats en aan tijd voor een Bijvoegsel moest veel uitgesteld tot het rykdom en haar aohoonbeid droegen er ook niet weinig toe by, hom te verzoenen met de godaohte, dat Erminie zijn vrouw 7.011 worden. Van do vroe gere geschiedenis van dun broedor vun den heer Herbert Muurse bad hjj nooit gehoord. Do beer Muurse was iemaud, die een fraai landgoed had geërfd van een oom en zjjn dochter wo« het mooiste meisje, dat hjj kendo; dat was alios, wat hjj ver langde te weten, het verdere woa hem ouvoraohil- lig- „De heer Pearson?" riep Alox uit, toon de meid hem het kaarije overhandigde. „Wie is dat?" O, ik berrinner bet mjj. Dat is die man, die do laatste twee dagen bjj don heer Muurse vorioefdo. Ik heb hem niet gevraagd, mjj de oor te doen mjj op te zoeken Laat hem in de studeerkamer, Mane." Spoedig daarop kwam hij met langzame schreden de atudeerkamur binnen eu stak den heer Poanon zoo onverschillig mogelijk twee vingers toe, hetgeen deze veinsde niet te zien, zoodat Alex ze totzijn grooto woede muetii terugtrekken. „Ik hoop, dat ik u niet stoor", begon de heer Pearson, „en dat mijn bezoek u niet ongelegen komt." „Volstrekt niet", antwoordde Alox met ijskoude beleefdheid, „Ik bon tot uw dienst voor vijf, tleu of twintig iniuutou, wanneer u dit wonsoht. Verlooft u nog ten huizo van don heer Muurse?" „Neon, ik hou op weg naar mijn hotel to London." ,01" antwoordde Alox, die nu niets moor kon Gedurende twee minuten hoerschto er een doodaobe stilte, waarin do heer Pearson overwoog hoe bjj bat best den aanval beginnen zou. Na het hierin me» zichzelf eeus to zijn gewordon, ging hjj rechtop zjjn doel af. (Wordt vervolgd,!

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1