Donderdag 18 October 1906. No. 7233, 56e Jaargang. FIRM 4 A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1.-15. Advertentiën 16 regels 00 cent; elke regel rneer 10 cent. Legale ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel45 cent.Reclames 15 regels/-1.25;elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Postbus 9 Te.'ephoon 19. Hoeveel zakgeld? Van een eigenaardige prijsvraag over boven genoemd onderwerp maakt gewag de Zoek- licht-scbryver van de »De Telegraaf", die te Weenen vertoefde. Hij schrijft dan ln het Weeuer café kom je achter alles. Eergisteren zat ik in een, dat elegant in geel pluche gemeubeld was. Heerlijke sofa-hoekjes, teakhouten lambrizeering, prachtige lichtkro nen. 't Was tegen doukerHet was een echte vrouwenkroeg. Er zaten zeker honderd dames naar 't extérieur beursknaap echtge- nooten enkelen in pompeuse kleedij en met koers-briljanten van comme 5a op of onder de oorlellen. Vrijwel de eenige haan in de reuzenren nergens een marmeren tafeltje vrij ziend stapte ik lieflijk-overblost op de leestafel toe, asyl der koifiehuisverveling. Ik kwam er tusschen 14 a 15 vrouwen terecht allemaal graud-chic aangekleed, doch kwekkelend, obla ten knabbelend, backwerk-malend. Dat inaleu, tusschen twee haakjes, gaat magnifiek en je ziet louter de schitterendste tandbekjes. Weenen is de stad der witte monden, ln sommigen straten heb je om de twee huizen een glazenkastje uithangen, met porselein steentjes, rozige kaakrandjes, gewrongelde goudmonturen, knobbelgeplette verbemelte- filaten. Groote borden Zabnarzt, schmerzlose Momben, u. s. w. hangen bij dozijnen aan de gevels. Sinds ik, zoo slenterend, die kastjes bestudeerde te loeren leerde, glad op een schitterende differentiaal-diagnose, in tram, café, gezelschap zijn mijn illusies zoek. «Femme de trente ans avec ton sourire douleureux et pourtant si aimable". Ahem Laat ik De Balzac er buiten houden. Ik kwam dus tusschen 14 a 15 vrouwen terecht, die mij met schele oogen aankeken. Eerst dacht ikzeker 'n gezelschap, dat elkaar hier rendez-vous gegeven heeftde taanne- tjes moeten nog komen en dan trekken ze allicht samen naar een theater maar uit de gesprekken bleek me, dat het een doodge wone kakelvisite was. De Weensche dames, die nu niet bepaald een jour houden of kunnen houden, gaan naar het café om me kaar te zien en babbeltjes te maken. Hoezeer ik het beschaafde-vrouwen-geurtje in het café waardeer dat -Ie niet te eve naren charme ervan uitmaakt (met de spiegelende bulfetramen, de lekkers-stapels, de leuke jut d'r achter; de poesvrieidelyke markeurs, die je met glazen water en stapels tijdschriften ualoopen, al hang je 'n heelen middag om op éon simpel kolfietje en al wissel je daarbij drie keer van zitplaats) aan deze tafel werd 't mij toch te kras. Dies ging ik naar een salon daarachter. Üók al weer niets anders dan dames, die zaten te kaartspelen bridge, whist, weet ik wat. Eén tafeltje was nog vry. Oef! Een markeur aangeklampt om lectuur. Net als ie den 1 stapel op den stoel naast mij neerkwakt zeilt een dikke moeder met drie kinderen n genadig lachje naast mij vast. De kellner, die z'n klauten natuurlijk kent, bracht een middagmaal aan Backerei. In tien mi nuten was 't soldaat. Paf van het geziene, verdiepte ik mij in de lectuur. Frauenzei- tungen, natuurlyk. «Sie Ober, ist es hier ein Café oder 'ne Damenkneipe" De Ober lacht witjes: «Café". En dan in eerbiedigen meervoudsvorm,echt-Oostenrijksch«Wollen der Herr politische oder litterariscbe Zei- tungen" Ik nam m'n Frauenzeitüngen weer op: crêpe de chine. Een feuilleton overSchul- terlalten. De bolero van 1907. In twee van de Oostenrijksche Frauen- zeitungen bad ik een eigenaardige rubriek ontdektUoser Preis-ausschreiben. Mijn journalistieke ziel was warmgeloopen. Om bet maar direct te zeggende eene prijsvraag ging overhoe een dochter het anstandigst aan den man te brengen De andere vroeg Hoeveel zakgeld raag een ge trouwde man hebben? Eerste prys 500 kronen, tweede prijs 300, derde prijs 100 kronen. Een leepe redactie! Voor die negenhonderd krunen, die ze temet toch zelf instrijkt, of d'r zussies laat winnenmassa interressante copijgratis de magnifiekste, de lezenswaar digste bladvullingIn hot nummer, dat ik in m'n handen had, stonden twaalf antwoor den. Kattige, verontwaardigde, knevelgeneig- de, genadige, gulle. Een heele serie schimmen van echtgenooten trok me voorbijhet epos des huwelijkslevens; de tragedie van deu vestzak de halanswiegeling tusschen nieuwe schoenen voor Gretchen en de genietingen der kegelclub voor pa, begonnen te wiebelen voor m'n oogen. Men zal erkennenhoeveel zakgeld mag een getrouwde man verteren? is een aller interessantste vraag. Er zouden boeken over te schrijven zijn. Een handig journalist fokt er weken feuilleton over. Maar eilievo tnenschelyke documenten, schreeuwen uit vrouwezielen en vrouwe- portemonnaies. Mènschelijke documenten ge ven kijk geven het leven. My was het een genot, het aroom dezer brieven als geurige Mokka-wasem naai' m'n journalistieke hersenen te snuiven. Daar is een jong vrouwtje, uit bekoorlijk milieu, die door d'r man nog vaak meege nomen wordt naar schouwburg, enz. Zij schrijftJa, hoe moet ik dat rekenen Wat m'n man alleen voor zich uitgeeft Want ik Kan toch niet, wat ie voor ons samen uit geeft, als zakgeld-vau-hem- alleen aanmerken. Eigeulijk vind ik een tientje in de week genoeg. Maar ik denk wel, dat 't meer is. Maar de goeierd verdient 'tzelf en in zoo'n geval vind ik, dat wij, vrouwen, er niets in te zéggen hebben; denken is andere thee Daar is er een met 'n drieduizend kronen- man en vier kinderen Juist, Redactie, in het zakgeld van den man let op de beeld spraak zit de wortel van het verderf. De paan wil, als ie een paar jaar getrouwd is en hij weer meer z'n vermaken en gezel ligheid buitenshuis zoekt, net zooveel ver teren, als toen hij nog jonggezel was. En dat gaat niet. Alles doe je om je man bezig te houden. Al z'n dure liefhebberijen moe dig je aan. Maar er is een grens. Een man echter is een zóo egoïst wezen, dat hij geen grens ziet. Daarom is het (helaas!) nóodig, dat wij, vrouwen, de linie trekken. Ik heb m'n man gezegd: vier kronen in da weeken daarmee basta Een nobeleIk bekommer er mij niet om wat mijn man uitgeeft. Andere vrouwen deden verstandiger, zich eveu koest te hou den. Overigens komt bet er bij ons niet op aan. Een beleidvolleDe kwestie van het zak geld, geachte Redactie, is er een van veel hoofdbrekens. Als je ziet hoeveel kostelijk geldverdwynt (waar het blijft, zie je nietdan voel je zeer zeker, dat 1 arweer van onze zijde, de zijde der vrouwen en huis moeders, noodzakelijk is. Maar de zakgeld kwestie is er eene van individueele tactiek. Geen zóo individueel als deze Er zijn moei lijk grenzen aan te gevenIk maak mijn man den eersten, als hij zijn geld krijgt, tol een feestdag. Ik vlei hem. Ik leg hem de rekeningen voor en doe of ik er erger in zit en meer tob dan inderdaad het geval is. Als hij heeft gedeponeerd, houd ik de lin nenkast op slot. ln de tweede helft der maand leen ik hem af en toe wel 'ns een rijksdaalder. Maar op den eersten terug en zucht ik altijd alsof het een zwaar offer voor mij beteekent. Met tactiek alleen is de zakgeldduivel onder Jan te houden. Een mathematische: Mijns insziens mag een man ten hoogste 10% van zyn inkomen in den vorm van zakgeld verteren. Als z'n gezin ontbeert, natuurlijk minder. De ver houding tusschen het wekelyksche huishoud budget der vrouw (zonder huur, dienstboden, rekeningen, enz.) en de zakgeldpremie van den man, drukt zich uit in da verhouding 0:1. Deze cijfers zijn voor den man gun stig genomenWie meer eischt, is een Ciuaille en het gezinsleven niet waardig. Vrouwen van HollaDd. Daar de sigaren en de biertjes in Oostenrijk duurder ziju dan in Holland denkt om 0 1. Houdt uaan de tien percent. Gebruikt bij meer rijdt hern op den lepel De Gemeente-begrooting toor 1907. IV (slót). De kosteM van de Gemeente-eigendommen en wegens die eigendommen verschuldigde lasten worden geraamd op f 139 040. Deze afdeeliug der Begrooting omvat: het onderhoud der Gemeente-gebouwen lot een bedrag van f2170; lat van de üosschen en heidegronden, met de kosten van toezicht ad f 700de uitgaven wegens exploitatie der gasfabriek f134085; de Grondbelasting op de vaste goederen der Gemeente f825; de uitgangen en contribution f2iü; de dijk-en waterschapslasten f 425; en de brandwaarborg d r Gemeente-gebouwen ad f625. Slechts de post voor de gasfabriek beeft eenige nieuwe cijfers, een gevolg ook van een nieuwe salaris-regeling door de Gas- commissie voorgesteld, doch nog niet door den Raad vastgesteld. Voor 1906 werd ge raamd f124 760, terwijl over 1905 is be taald 1110 788.82®. Die port is sa imgesteld als volgtaankoop 7000 ton gaskolen, a f 11 per ton in de loods, f77 000; aankoop soda, zwavelzuur enyzei- aarde f2500; jaarwedden Directeur, baas- fitter, klerk-boekhouder, geldophaler, munt- klerk, cokesklerk en scheikundige f6800; kantoorbehoeften, schoonhouden kantoren, enz. f600; loonen der werklieden 119700; onderhoud gebouwen, toestellen en ovens waaronder schilderwerk, enz. en het ver nieuwen van twee ovens ieder met acht retorten i" 9000aankoop van fittings f 6000 aankoop van gasmeters f8000; belastingen en assurantiën tegen brandschade en onge vallen 11200; onvoorziene uitgaven, kosten van het bezorgen der cokes, tantième Directeur, enz. t 3885. De totale kosten van de oprichting der gaslabriek bedragen rond f360000, terwijl later is geleend f24000 voor ovens en f50000 voor een gashouder; voor rente en allossiug is hiervoor uitgetrokken f27 915. Het Hoofdstuk «Nijverheid" komt op de Begrooting voor met f200, de toelage aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het Hoofdstuk «Onderwijs, kunsten en wetenschappen" vordert daarentegen een be drag van 1154454.03® De kosten van het Hooger onderwys zijn geraamd op f24 156,80, tegen f24 664.97 voor 1900 en f25125.016 uitbetaald over 1905. De post omvattractementeu rector, conrector en 12 leeraren f23 025.80; jaar wedde claviger en toelage amanuensis f 516 vuur, licht, onderhoud schoolmeubelen, schoon maak en hulpmiddelen bij het onderwijs f165; bui'0lu-behoéften rector, drukwerken advertentiën f 150 bureau-behoeften cura torium t50. De Hoogere Burgerschool zal vorderen f42605.86, tegen f41001.39 geraamd voor 1906 en f44856.74 betaald over 1905. De post is saamgesteld als volgtjaarwedden Directeur en 18 leeraren f 38 405.68tracte- menten en toelagen concierges en amanuenses f 1350; kosten schoonmaak en herstelingen f1000; vuur licht, drukwerk en adverten tiën, bureaubehoeften, hulpmiddelen by het onderwijs f1850. De kosten voor de Burger Avondschool zijn, omdat het aautal leerlingen bij het ont werpen der Begrooting (27 Augustus) niet bekend was, globaal geraamd op t'4500. De toelage aan de Commissie van Toezicht getrokken op f50. Het subsidie voor de Ambachtsschool ia weder op de Begrooling gebracht voor f4000. dat voor de Industrie- en Huishoudschool weder voor f 1750. De adressen dier inrich tingen van onderwijs nopens den metael- cursus en meer financieelen steun ziju nog in behandeling. Hat Lager onderwys zal vorderen!76241.37® Deze post is saamgesteld als volgtjaar wedden 57 onderwijzeressen en onderwyzdrs f59556.37s verhooging wegens dienstijd 1506.37» toelage onderwijs in den z mg aan de Meis jesschool f 150 jaarwedden onderwijzeressen en helpsters handwerken f3950; verlofskosten f 600 vergoeding woninghuur f 1700kosten herhalingsonderwijs f 1900onderhoud 9 schoolgebouwen 11460schoolmeubelen f1065; leermiddelen f3400; verlichting, verwarming en schoonhouden f5600 school toezicht, schoolverzuim, vergelijkende examena f 450school-bibliotheken T160belooningen en eereblijken f 100diverse kosten f400; voeding en Weeding f450. Voor het Gemeente-archief is weer f460, voor de Gemeente-bibliotheek weer f40, voor het Museum van «Fléhite" weer f600 uitge trokken. Het Armwezen zal f27128.68 vorderen. Hierbij is uitgetrokken voor het aandeel, dat de Gemeente te betalen hoeft in de verple ging der 24 armlastige krankzinnigen 17470. Het subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur is weder uitgetrokken op f 11 807.68. Voor jaarwedden der 2 geneesheeren, 2 heelmees- te s en 2 vroedvrouwen, belast met urmen- pruktijk, wordt geraamd f2350. De kosten der geneesmiddelen en de salarissen der apothekers worden begroot op f2000. Voor het tijdelijk Gemeente-ziekenhuis wurdt aan huur, salarissen, enz. geraamd tot 1 Juni f1211. De kosten van verpleging na 1 Juni, te voldoen aan het nieuwe Sint Elisabeths gast- of ziekenhuis, gerekend op 1090 ver- pleegdagen t\ fl.DO (waaronder begrepen medicijnen en verbandmiddelen) worden be groot op f 1501), De barak voor besmettelijke ziekten zal aan exploitatie en onderhoud kosten f340. Het reisgeld voor arme pas santen is weder uitgetrokken op f300, t rwyl de kosten voor het begraven van onverrao- genden weder worden geraamd op f 150. Hoofdstuk VIII omvat op de eerste plaats de rente en aflossing vau aangegaue geld- leeningen, waarvoor zal benoodigd zyn f 116 082.50, een aardig bedrag waar lukora- sten en uitgaven der Begrooting sluiten op f590298.05. Uit tlezen hoofde was in 1904 noodig. f107756.31®; in 1905 werd begroot f108311.94 terwyl voor 1906 de raming was f 113715.00 Overigens omvat Hoofdstuk VIIIde pen sioenen en gratificatiën tot een geraama be drag van f2400; de tegemoetkoming aan leeraren by Hooger- en Middelbaar onderwas ter zake toetreding tot het Rijks-pensioen ad f 22.10 (twee en twintig gulden en tien cent) en de tegemoetkoming voor het personeel Lager onderwijs voor weduwen- en weezen- pensioen ad f750. De „andere uitgaven" zyn begroot op f 5125. Z(j omvatten: kosten rustend - schutterij f250; uitkeering aan het Burger Weeshuis ter zake het convent van Mariénhof f 800kosten voor Rijks-transporten, als de ontvangst daarvoor, begroot op f50; inkwartieringen f 100; on derhoud vlaggen f60toelage aan de «Amers- foortsche Courant" voor het plaatsen van de kennisgevingen des Gemeentebestuurs f 150 kosten uitvoerig verslag der Raadszittingen f 600 verzekering tegen ongelukken f825; subsidiën „Amersfoortsche Muziek-verecni- ging" 1200, Vreemdelingenverkeer f 100, train f800, Groene Kruis f300, Oranje-ver- eeniging f 200garantiön Waterleiding f180; kosten van aanbestedingen f200; teruggave Vergunningsrecht 150onderhoud rywielen ÜC tuain^u auu uuuimiojiu >uu iwiiiui 1 iDi|juuuiugaici.ut iiuv, uuugiuuuuiuniciou voor bureaubehoeften is als vorige jaren uit-1 Gemeente-opzichters f 60; on canon erfpacht»-

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1