A.L. Versluys Nieuw Parijs Speelgoed. Advertentiën. Lichtdrukkerij. Steendrukkerij. I Wereldpanorama. Bloemisterij, een kweekeling aan. Du opleiding, welke geschiedt aan de Ned. Zendiupsachool, en de daaropvolgende uitzending in haar geheele omvang, wordt geheel overgelaten aan de „Utr. Zend. Ver." maar de commissie krijgt, opdat het gewenschte contact er zij, het reent van een Hulpvereeniging, overeenkomstig art. 6 van de Statuten dier vereeniging. De onkosten (voor de opleiding ongeveer f 1000, en voor het onderhond van den zendeling op zijn post, globaal f 4000.—per j aar) worden door de Kerkeraden der classis bijeengebracht en vergooi. Omtrent éen punt, de inzegening, is geen af doende regeling getroffen, omdat deze zaak niet bij een classis maar bij de Synode thuis behoort. Het recht der kerk zal echter door de „Utr. Zend. Ver." worden geëerbiedigd en erkend. Over dit voorstel zal nog dit jaar een beslis sing worden genomen door de kerkeraden in deze classis. Mej. A E. van Lauren beeft aan de Rijks universiteit te Utrecht met zeer gunstig gevolg afgelegd hel aanvullings-examen Dier- en Delf- stofkunde. De „Wereldkroniek" van deze week bevat een welgelijkend portret van den heer G. J. baron Van BouUelaer, die 28 dezer zijn zilveren amots- feest als burgemeester van Hoogland hoopt te herdenken. Het zeggen is, dat ritmeester E. W. baron Van der Cappellen is aangewezen om ritmeester P. E. H. V. L. baron Van Boecop te vervangen als commandant van bet eskadron ordonnansen. Kapitein L. E. W. van Albada, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd by de Hoogere Krijgsschool, wordt in November overgeplaatst naar het 10e regiment. Gistermiddag is, na een uiteenzetting vanjdoel en streven dier vereeniging door den heer A ten Bosch N. Jzn., Algemeen Secretaris voor Nederland, hier gesticht een afdeeling van de internatiouale vereeniging „Vrede-tentoonstel- ling1'. Het Bestuur van het plaatselijk comité be staat uit de heerenjhr. J. W. A. Barchmann Wuytiers van Vliet, Voorzitter; L. A. baron Van Ittersum, Secretaris; mevrouw Van Reigers berg Versluys baronesse Van Isselmude, Pen ningmeesteres mevrouw Metelerkamp van Bronckhorsi jonkvrouwe Den Texen de heeren: H. N. baron Schimmelpenninck van derOyc, :n-, P. J. F. van Voorst Vaderen P. J. Frederiks. Men woidt gedurende vijf jaar lid door f 1.50 voor eens te betalen. Waarom dit is en wat de vereeniging beoogt, zullen we een volgenden keer medeelen. Plaatsgebrek noodzaakt ons, voor heden slechts te vermelden, dat de Nuts-lezing flink werd be zocht en dat, zoo mogelijk, de heer Alb. Vogel nog beter was dan verleden jaar. 't Was subliem. Bij de uitvoering van het Mannenzangkoor „Zanglust", gisteravond gehouden, was de groote zaal van „Amicitia" weer stampvol met een zeer dankbaar auditorium, dat zeer gul in bij valsbetuigingen was. Vooral het zangers-quartet, dat voornamelijk het toe-tje „Volgend jaar" al bijzonder mooi zong, had een enorm succes. Nogmaals herinneren we aan den hoogst be langrijken voetbalwedstrijd tusschen P. W., uit Enschedé, en Quick, welke morgenmiddag precies om twee uur aanvangt op het terrein aan den Leusderweg. Gaat dien allen bijwonen, gij die belangstelt in goede sport. Het Amersfoortsche Dranaweer-comité heeft de uitnemende gedachte gehad, met het oog op de kermis uit te geven een „Amer9loortscne Drank weer-couran t In „Een woord aan de Amersfoortsche bur gerij"' zegt het De bekende spreuk «Eendracht maakt macht" heeft de hier bestaande vereeni- gingen op het gebied van drankbestrijding doen besluiten de banden in een te slaan, en, zonder verzaking van eigen beginselen, gezamenlijk op te treden en daardoor meer kracht te ontwikkelen. Dit samengaan is alleszins natuurlijk, waar het een algerreenen vijaodt geldt, een vy- and, die niet thuis behoort by een bepaalde politieke of kerkelijke partij, maar (lie in- driugt in eiken raug en stan ontelbare slachtoffers maakt, vele huisgezinnen ver woest en dus met recht oen «vijand des vaderlands" genoemd mag worden. Die vyand, koning Alcohol geuaaml, is ook geen onbekende in de stad onzer iu- woniug. Hij heelt zijn vaste vereerders, of liever, slaven, op wie hjj rekenen kan, die hem trouw blijven tut in den dood. Als een volbloed dwingeland echter is hij er op be dacht, gedurig zijn gebied uit te breiden en daarvoor komen hem van pas de zoogenaamde volksfeesten. Nimmer is koning Alcohol meer in zyn schik, dan wanueer het volk zich op maakt om fees' te vieren. Velen toch raeenen, dat er van teestvreugde geen sprake kan zijn, zoo niet de flescb dapper is aange sproken en de stemming gerezen is tot razernij, die zich uit in woest straatgetier en verregaande losbandigheid. De kermis is weder aangebroken, een eigenaardige tijd, voor sommigen een week vol genot en ontspanning. Wij zullen ons hier niet bezig houden rnet de vraag óf en in boever die kermis nog recht van bestaan heep, wy bepalen ons thans tot het feit, dat zy nog bestaat en velen ei gebruik van rna- keu. Met die kermis echter tracht ook ko ning Alcohol binnen te sluipen eu op uieuw zijn slag te slaan in de stad onzer inwoning. Dit nu wil «het Amersfoortsche Drankweer- coraité" beletten. De «Nationale Christen Geheeloiithoudersvereeoiging", het «Kruis- verbond", de »Mariavereenigin*7", de Volks bond" zijn overeengekomen, op gepaste maar niettemin krachtige wjjze dien vijand te be strijden. Hij mag niet binnen ouze wallen komen eu daar onheil aanrichten. Weestop uw hoede, medeburgers, voor lezen gemeen- schappeiijken vijand, die de huisgezinnen verwoest, lie welvaart ondermijnt en armoede kweekt. Hebt gij behoefte aan ontspanuing, wilt gij feest viereu, het zij zoo. Maar laat u niet meeslepen door koning Alcohol. De kermis eischt, dat we er iets over zeggen. Als eerste in het alphabet ga „Amioilia" vooraan, waar iederen avond iets te doen is. Maandag „Ghetto" door de Nederlandsche Tooneel- vereeniging, wier fort is de stukken van Hermin Heijermans zóo te spelen en zoo te zeggen, dat alles „af" is en buitengewoon mooi. Dinsdag me vrouw Buderman en Van Beem in „Rooie Anne", waarmee het Amsterdamsch Operetten-ensemble een ware triomftocht houdt door heel het land nadat de zeer goede operette 200 maal achtereen met onverzwakt succes te Amsterdam ging. Woensdag, Donderdag en Vrijdag is Henri ter Hall er met een zeer goede troep. Ook hij is hier te goed bekend dan dat er meer over hem behoeft gezegd, In „De Arend" 6ok al een Amsterdamsch ge zelschap, de Vereenigde too neelisten, die zullen opvoeren „De Wilson's in doodsgevaar", waarvan we later iets zullen zeggen. Op weg van „De A rend" naar de „Vereeniging" legge men even aan bij Loggen op de Varken markt, een van ouds bekend adres, waarmede menigeen reeds deze week de kennismaking met veel graagte heeft hernieuwd. Wie dorstig is geworden, kan in „Die Pforte von Cleve" meteen de Weener dameskapel hooren, die onlangs in „Amicitia" zulk heel goed muziek maakte. In de „Vereeniging" dan van Weensdag tot Zaterdag óok een zeer goed Specialiteiten-gezel schap; de naam der directie is daarvoor borg. Tot slot zou men een bezoek kunnen brengen aan de Canadeesche Toboggan op den Hof, over het Verkoophuis-Bonnier. De eigenaar verzekerde en verzocht ons dit wel uitdrukkelijk te willen raeldeD, dat zijnerzijds alle maatregelen zijn ge nomen ter voorkoming van ongelukken. In het volgende nnmmer hopen we wat om standiger medeelingen te kunnen doen. Aan de Sint Gallen-paardenmarkt waren aan gevoerd 380 paarden, 00 hitten en 40 veulens. De luxepaarden golden van f400 tot f550, de werkpaarden van f100 tot f400, de paarden voor do slachtbank van f50 tot f100, de hitten van f 100 tot f 225 en de veulens van f 100 tot f160. Gisterochtend had op den LeuBderweg een ongeluk plaats, dat boven verwachting goed af liep. De hit voor een wagentje van een paarden- slager schrikte voor een automobiel, met het gevolg, dat de vrouw en een meisje van de kar vielen. Eerstbedoelde werd door een juist pas- seerenden jongen nog net intijds van voor het rad weggetrokken en kwam er met den schrik en eenige ontvellingen af. Eeu moord en een ontroering. In een der perceelen aan den Arnhemse-ben weg dicht by de Arnhemsche Poortsbrug, heeft zich dezer dagen een ontzettend drama afgespeeld. Dat wy eerst thans in staat zijn, bijzonderheden te geven, is te wijten aan de politie, die, vermoede lijk bevreesd, dat haar onderzoek belemmerd zou worden, de zaak met groote geheimzinnigheid heeft behandeld. In bedoeld perceel woonde sinds eenigen tijd een Engelsche familie, bestaande uit den lieer F., diens tweede vrouw, eeu Hollandsche, D. M. K. genaamd, en zyn dochter uil het eerste huwelijk, een 18-jarig, beeldschoon meisje. Het dienstpersoneel bestond uit een huisknecht en een jong meisje, beiden Engelschen. De heer F. ging door voor schatrijk en scheen menschenschuw. Men zag hem tenminste zoo goed als nooitmevrouw F. daarentegen zooveel te meer, en het was voor de omgeving weldra geen geheim meer, dat er tusschen haar eu een neef van haar man zekeren M. D., een meer dan een platonische verhouding bestond. Nu schijnt in het brein van deze twee hel heillooze plan te zijn opgekomen, den ouden F. uit den weg te ruimen. De neef, een verloopen sujet, die mevrouw F. geheel in zijn macht had, drong daartoe op een avond bet huis binnen, in gezelschap van een koetsier, die ons beschreven werd als een man van reusachtigen lichaamsbouw met rood, stoppelig haar eu dito bakkebaarden. Op de kamer van den heer F., die reeds te bed lag, schijnt een korte doch hevige worsteling te hebben pluais gehad. De politie vond daar ten minste een groote wanorde. De dood moei onmiddellijk zijn ingetreden. In zyn linkerhand hield hu een J lapje blauw cachemire geklemdvermoedelijk heeft hij dit bij de worsteling uit de peignoir vun zijn vrouw gerukt, waaruit de politie afleidt, dat mevrouw F. soo al niel den dooüelijken stoot zelf toegebracht, dun toch een zeer werkzaam aandeel in den moord gehad heeft. Zonderlinger wordt het geval nog doordal bleek, dat de 18-jarige dochter op den avond van den moord verdwenen is. De politie stond hier voor een doolhof van raadselen. De zaak werd opgedragen aan twee der scherp zinnigste rechercheurs. Zij stelden ten nauwkeurig onderzoek in en ontdekten weldra, dat het jonge meisje vermoedelijk door den koetsier ontvoerd is. Dit leidden zij af uit de voetsporen in den tuin. De voetafdrukken van den koetsier, die zware, met spijkers beslagen schoenen droeg, bleken bij het heengaan veel dieper te zijn dan bij het komen. Up aan terugweg schijnt hy dus een zwaren last gedragen te hebben. De recherche ontdekte weldra, dat het geheele gezelschap de wijk genomen had naar New York. Duur de familie van den heer F., getroffen door de talentvolle wijze waarop de bekwame recherche het onderzoek leidde, er grooten prijs op stelde, dat zij te New York de misdadigers zou trachten op te sporen, vertrokken twee dor rechercheurs met de .Nieuw Amsterdam". Het had voor hen heel wat voeten in de aarde eer zij zich goed en wel te New York georiënteerd hadden. Als handelaars in anti quiteiten vermomd, wiet eeu hunner de heer K., het atelier van den kunstschilder binnen te dringen, een waaghalzerij, die hy met den dood had kunnen „ekoopen, daar de neef vau mevr. F. die daar óok aanwezig was, lont rook en hem, eer hy er op be dacht was, bedwelmde. Den bewusteloozen man sleepten zy en do koetsier daarna naar de Kast rivier, waar zy hem in het water wierpen. Gelukkig, dat zijn collega de heer H, die buiten op wacht stond, onraad rook en met de New Yorksche politie in allerijl een onderzoek instelde. Vlak bij de Brook- ivn-brug vond men den heer K. en hy werd nog juist intijds gered. Het atelier werd nu omsingeld en het edele drietal overrompeld. Mevrouw T. viel onmiddellijk door de mand, terwijl haar neef door een hrutuul optreden zich trachtte te redden. De koetsier werd door den schilder (die door zijn eer lijke bekentenis giatie kreeg en ook de minst schul dige was) dood geschoten. Bij het verdere onderzoek van het huis, vond men achter een groot schilderij eeu geheime gang, die uitliep in een muf, vunzig hok, en daar lag half geworgd het 18-jarige meisje. De heeren K. eu H. zijn nu in het land terug enspelen volgende week avond aan avond dit geweldige draiua in „De Arend", aan den Arn- hemsehen weg dicht bij de Arnhemschepoortsbrug. Als 't politie-rapport gansch de volgende week eens zoo mocht blijven als 't heden is: „niets bijzonders". In weerwil van allen goeden raad en de vele gelegenheden om zich buiten het eigen lijk kermisgewoel te vermaken, zal 't echter wel niet zoo blijven. De politie heeft een zeer zwaren dienstalle hens aan dek en slechts heel weinig rust. Zoo aoodig helpe men haar; in geen geval bemoeilijke men haar in haar optreden. En men voorkome ook. Aan den Soester- straatweg staat weer een heel wagenpark. Opgepast, dus. De Vorst en de Vorstin van Bentheim worden binnenkort op „Soestdijk" verwacht. Als bewijs welke pogingen door sommige wildslroopers worden aangewend om door de jachtopzieners maar niet herkend te worden, kan het volgende dienen. Donderdag bevond zich namelijk in het jachtveld van mr. A. G. A. Tielkemeijer, te Barneveld, de bekende strooper S., uit; Hoevelaken, voorzien van een dubbel achterlaadgeweer en geheel als heer ge kleed. Verder had bij twee drijvers medege nomen. Niettegenstaande deze vermomming, werden zy toch herkend dooreen jachtopziener, die het drietal op heeterdaad betrapte en natuur lijk proces verbaal opmaakte. In „De Kampioen" komen twee kiekjes voor van de ridderhofstad Broekhuijzen vóór- en in de .Wereldkroniek" een van dat buiten na den geweldigen brand, die het geheel verwoestte. Alle menschen zijn broeders en zustersuit een vaak wanhopig oneenig gezin. Tegenover het gerucht, Donderdag in de cou loirs der Tweede Kamer verbreid en door ons dien middag meegedeeld, dat mr. Fock zou af treden als Minister van Koloniën, zijn sedert de volgende berichten verspreid Het wordt hier in de Kamerkringen hoogst onwaarschijnlijk geacht, dat Minister Fock ont slag zal nemen. Wel kunnen we met zekerheid meedeelen, dat de Minister zou zijn heengegaan, indien de Kamer de motie-Van Devenier had aangenomen. Een later door „De Telegraafontvangen tele gram van haar Kamerverslaogever luidt Nader vernemen wij met zekerheid, dat Mi nister Fock niet voornemens is, ontslag te vragen. Het Haageche Correspondentie-bureau seinde nog Blijkens ingewonnen inlichtingen wordt niet verwacht, dat de verwerping door de Tweede Kamer van het wetsontwerp betreflende den aan koop van landerijen op Java, aanleiding zal ge ven tot een Minister-crisis aan het Departement van Koloniën. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 October. Evang. Luthersche keik. Voorm. 10 uur, prof. dr. H. Baljon, uit Utrecht. Remonstrantsche kerk. Voorm.lO'/z uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegcacht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. s Avonds 5xli uur, ds. Donoer. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 572 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. 'Voorm. 9V2 uur, lezen, s Avonds, 5 uur, lezen. Ondergeteekende. by boseliikking vau de Kamer van Toezicht, benoemd tot plaatsvervanger van den Notaris A. N. J. VOS te Amersfoort, geeft belanghebbenden kennis, dat hfj overgenomen heeft en onder zijne be rusting zich bevinden de ACTEN en REGISTERS behoorende tot het kan toor van genoemden Notaris VOS. B O L K, Notaris. Amersfoort, Soesterweg 7. jró/sclW-" Biedt zich aan een nette BURGERJUFFROUW P. G., 36 jaar voor heele of halve dagen bekend ra9t alle werkzaamheden, ook koken. Brieven franco onder C. A. Bureau (oude) Amersfoortsche Courant Kortegracht 9. Bloklandstraat, AMERSFOORT. Gelithographeerde Reclameplaten, Stlquetten, Adreskaarten. LANGESTRAAT 37. Galanterieën, Luxe-artikelen. Lederwaren, enz. Enorm groote keuze CREDIET-V E R EENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. II. J. M. van den BERGH, WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel: het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in- blanco het iucasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- pa r teraentshoof den, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Ceiitraal-bureau a.s. DINSDAG 23 OCTOBER des namiddags te vier uur ten Raudhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den -oekhouder der vereeniging, den beer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. HULPBANK TE AMEB8F00BT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie uit hel Bestuur op MAANDAG den 29 OCT. aanstaande, :s namiddags ton twee uur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden At k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaiis-Penniugmeer. Het beste en goedkoopste Stereoscoop apparaat. Hoogst interressaut voor jong en oud, daarom een uitstekend cadeau voor iedereen. Apparaat iet 20 voorstellingen f1,00. Prijscourant v. Gezelschapsspelen, enz. gratis. AÜG. van de VELDE, Amsterdam, Prinsengracht 560 De Notaris JOHs. KNOPPERS, te Amersfoort, zal op Maandag 29 October 1006, des avonds 7 uur, in bet koffiehuis «HET VALKJE" te Amersfoort publiek verkoopen: In de Gemeente AMERSFOORT, EEN WOONHUIS met Schuur, Bloemkast en Grond, waarop Vrucbtboomen, Heesters en Bloemen, een en ander ingericht voor aan de Wolfertstraat No. 2, geheel groot 8.69 Aren. Te veilen in 3 perceelen alshet woon huis met grond daarachter, groot 3.70 Aren, en twee perceelen bouwterrein, ieder breed 9 Meters en groot 2.50 Aren. In eigen gebruik bij den heer H. STOL BERG en te aanvaarden na de betaling der kooppenningen, zou noodig, 1 November 1906.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2