Binnenland. Stadsnieuws. mogelijk van dat schoone en goede te ver schaffen, door waar het kan oorlog te vooren. Moet de oorlog als oen weldaad worden beschouwd, dan versta ik niet, waarom de tegenwoordige Regeeringen telkenmale groote blijdschap aan den dag leggen na elke door hen verrichte daad, die ten doel heeft den vrede te bewaren. Maar de or juistheid dezer redeneering is, Gode zij dank, bewezen door den jubel van de mensehheid inn de vrede tusschen Rus land en Japan te 1 ^rtsmouth werd geteekend. Toon trilde een oogenblik de nienschbeid; toen zonden Keizers, Koningen, Presidenten en Staatsburgers een telegram van hulde aau President Roosevelt, omdat door zijn be middeling aan dien gruwel een einde was gekomen. Met hoeveel moeite en zorg heeft men niet beraadslaagd te Algeciras om vooral toch den oorlog te vermijden. Wat een blijdschap met den goeden afloop. Toen was er ontspanning. Wordt niet steeds door iedere Regeering verklaard, dat de verbetering van de enorme oorlogsapparaten, leger en vloot genoemd, uitsluitend wordt gedaan om den vrede te bewaren? Andere militairen beschouwen den oorlog ten miuste als een ongeluk, als een noodlot, dat men zoolang mogelijk moet trachten te vermijden. Zij zijn dankbaar, dat er vrede heerscht en nopen van ganscher hart»dat hy nimmer verstoord moge worden;zij ve> schen het zelfde als hun Regeeringen. Wordt vervolgd. Een door de Regeering uit Nederlandsch- Indië ontvangen telegram meldt, dat met de zelfbesturen van de Balische landschappen Kloengkoeng en Bangli nieuwe politieke contracten zijn gesloten en voor de tot het Gouvernementsgebied behoorende landschap pen Karang Asem en Gianger nieuwe rege lingen worden getrofler. Geheel Bali is rustig en de expeditie kan als geëindigd worden beschouwd. Naar het «Hdbld.'1 weet te berichten, hebben de internationale spoorwegovereen- komsten, waardoor (een 15 tal jaren geleden) onze Nederlandsche spoorwegmaatschappijen gedwongen waren hetzij Greenwichtijd, hetzij Middel-Europeeschen tijd voor haar tijdsta- bellen te bezigen, niet meer zulk een dwin gende kracht "als vroeger het geval was. Door de beiden groote spoorwegmaatschappijen wordt daarom zeer ernstig overwogeu, den Amsterdamscben tijd voor de dienstregelin gen in te voeren. Daardoor zou het wetsont werp tot invoering van den Middel-Euro- peeschen tijd overbodig worden. Bij dit bericht tcekeDtde «Opr. Haar], Ct". aan Wat het Staatsspoor betreft, was ook ons iets dergelijks ter oore gekomen. Van de Holl. Uz. Sp. Mij. is ons niet anders bekend dan dat zij sterk gekant is tegen invoering van den Middel-Europeeschen lijd. Tevens kunuen wg mededeelen, dat door de Regee- ring dezer dagen het advies der spuorweg- directiën is ingewonnen. Het Hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft aan dc Departementen der Maatschappij bet volgende schrijven gericht: Het ie te verwachten, dat in zitting der Staten-Generaal van het voorjaar van 1907 de motie-Bos, betreffende het naasten der spoorwegen door den Staat, zal worden be handeld. Waar het spoorwegverkeer zulk een over wegenden invloed oefent op het economisch leven van ons volk, meenen Directeuren, dat de stem der Maatschappij van Nyverheid zich moet doen hnoren vóór de eerste stap gezet worde op den weg, die de toekomst beheerscht. Zij stellen mitsdien aan de Dopartornenten voor, le quaestie der Staats-exploitatie van spoorwegen te bespreken en van hun opinie daarover vóór 1 Januari 1907 blijk te geven, opdat hun meeding nog tijdig onder de aan dacht der Staten-Generaal kan worden ge bracht. Teneinde het verkrijgen van een overzicht der adviezen te vergemakkelijken, verdient het aanbeveling, een leiddraad te volgen. Directeuren noodigen u daarom uit, uw rapport, zoo mogelyk, te gieten in den vorm van antwoorden op de volgende vier vragen, wat natuurlijk niet uitsluit, dat men ook nog op andere zijden der quaestie het licht kan laten vallen. Welke z(jn, naar uw oordeel, de voor- en de nadeeleu van Staat-exploitatie van spoor wegen le. voor riet algemeen belang; 2e. voor het vervoer van personen; 3e. voor het vervoer van goederen 4e. voor de algemeene veiligheid en de zekerh' id van verkeer. Tot opvolger van prof. J. J. van Thiel, thans bisschop van Haarlem, is benoemd als President van het Seminarium der Oud-bis- schopelijke klerezie de hoer Th. van Santen, kanunnik van het metropolitaan-kapittei en pastoor te Dordrecht. Dr. K. F. Sparnaay, Remonstrantse!) predi kant te Arnhem, hoopt aanstaanden Zondag ochtend half elf vóór te gaan bij de gods dienstoefening in de Remonstransche kerk hier. Die van den Doopsgezinden Kring, welke weder gehouden wordt in het Loge-gebouw aan de Van Persijn-straat en oók om half elf aanvangt, zal worden geleid door ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn. Onder de Laatste berichten in een deel der oplaag van het vorig nummer het telegram bereikte ons, onder het afdrukken deelden we mede dat Dinsdag het wets ontwerp tot reorganisatie der mariniers werd verworpen. Dit blijkt geschied te zijn met 33 tegen 27 steramen. Zouden er dan veertig leden ahvezig zijn geweest? Aangenomen werd het ontwerp tot in> voering van Staats-schu ld boekjes. Naar bet «Weekblad vau het Recht" van zeer betrouwbare zijde vernam, bestaat het voornemen, het wetsontwerp met betrekking tot het onderzoek naar het vaderschap in behandeling te nemen na het winter-reces, alzoo in de periode tusschen Kerstmis en Paschen. Bijzondere redenen waren oorzaak, dat aan het aanvankelijk voornemen om het ontwerp nog vóór de Begrnotings-debatten te behandelen, geen gevolg kan worden ge geven. In de plaats van overste L. F. Boekelman is benoemd tot lid der Gezondheids-commissie de heer W. H. van Haselen, Rijks-veearts. Aan P. Ising, leerling-rijwielhersteller, is bij Kon. besluit toegekend de bronzen eere penning met loffelijk getuigschrift wegens de met levensgevaar verrichte redding van twee kinderen uil de Eem op 1 Augustus 1906. Ds. G. W. C. Vunderink zal morgen te Amsterdam in een vergadering van anti- revolutionDairen spreken over «Oneerlijke politiek". Ter vervanging van inej. A. G. Burghgraef, wier beuoemiug tot Directrice van het Ste delijk Ziekenhuis te Kampen we in het vorig nummer meldden, is benoemd tot inwonend verpleegster van het tijdelijk Gemeente- Ziekenhuis hier mej. J. J. M. Engelen, thans te Kampen. De heer M. Leppink is benoemd tot vierde ondersvyzer aan de Cbr. school te Doorn. De heer H. J. L. van Haselen (Korte- graebt 15) tracht te Utrecht op te richten een afdeeling der «Societas studiosorum reformatorum", welke vereeniging beoogt de studenten van Gereformeerde belijdenis aan de Rijks-universiteiten te vereenigeu. Kapitein E. G. Staal, van bet 5e regiment infanterie, wordt met ingang van 1 Novem ber belast met de tunctiën van kapitein voor speciale diensten en in het bevel over zijn compagnie opgevolgd door kapitein L. Noest, thans werkzaam bij de Normaal- schietschool te 's Graven hage. Aan ritmeester P. E. H. V. L. baron Van Boecop, commandant van het eskadron hu zaren, is, op zijn verzoek, in verband met punt 5 van art. 70 der Wet van9 Juni 1902, non-activiteit vereend. H. M. de Koningin wordt beg op «Het Loo" terugverwacht. Het moet odb van het hart, „Rooie Anne", Dinsdagavond in Amicitia door het Ned. Operotte- Knsemble uit Amsterdam gegeven, is ons en velen, die we spraken, bitter tegengevallen. We hadden heUBch geen spannende intrige verwacht, geen rijk gemonteerde opvoering, maar wel een van die aardige niemendalletjes in den trant van „de jonge hertog", „de klokken van Corneville" min of meer niemendalletjes van inhoud, maar aantrekkelijk door de leuke cou pletten, de lieve muziek. Maar zelfs voor 'n kormisstuk is „Rooie Anne" van een te bombast genre, waarin de vocatief „mijnheer de graaf" niet van de lucht is, waarin de niet welkome bezoekers op do meest ruwo manier uit den salon van het gruafiijk kasteel, niet door do be dienden, maar nota bene door de eigenaars eigenhandig worden verwijderd. Wat de uitvoering betreft, zoo kan die wijzen op menig goed moment, vooral daar wuar mevrouw Buderm&n alleen of met den heer 8. van Beem speeldo. Zij acteerde soms heel schalks. Ze zong vooral het liedje van Pierewiet echt leuk, zoo zelfs, dat het vierde couplet een warm applaus ontlokte. Ze stelde het boerinnetje van Peronne slag vaardig cu kwiek voor; we zagen haar liever z6o dan als jong gravinnetje. Do heer 8. van Beem, als Mr-dard, maakte van zijn rol al wat er van te maken viel. Het toonccltje tusschen hem en zijn gowaanden vader, waarin zij besloten elkaar maar eenvoudig als „mijnbeer" aan te spreken, werd natuurlijk en vlot gespeeld door beiden. Maar overigens waa „mijnheer dc graaf', uit gebeeld door (len heer Rentmeester, een echt edelman uit oen der vele „penny dreadfullu". In het kleine toon eeltje «oh ter, waarin hy met z'n dochtertje op de knie het aardige deuntje „Dikke Triene trouwt morgen" neuriede, wist hij het publiek even tc ontroeren, terwijl de jongejuffrouw Van Dijk als Anne-Marie een pluimpje verdient voor naar vrijmoedig optreden. De overige rollen kunnen we onbesproken lateu. De weinig sympathieke indruk, dien do spelers maakten, ligt, gelooven we, grootendeels aan de rollen en aan het spektakelachtige er van, dat in onzen tijd niet meer gewild is. Wanneer mevrouw Buderman zich herinnert, hee haar „Mamselle Nitouehe" hier eenige jaren geleden insloeg, dan zal ze goed doen om met een operette in dien geest terug te keeren, want dan zullen er zeker heel velen zijn, die haar en haar gezelschap gaan hooren. Neen, dan Ter Hall, gisteravond. Weer was de zaal overvolzelfs werden er allerlei stoelen bygezet, overal waar nog maar een plaatsje was voor een stoel. Even na half acht waren alle plaatsen 2e en 3e rang reeds uitverkocht. »Dan maar eerste rang" klonk het; want men wilde Ter Hali's gezelschap zien. Mooie nummers, van werkelijk eerste rangs specialiteiten. Zoo de slangeumensch Booth aan de trapeze, de sublieme kunst-wielrijders Willy en Heimei, de wondersterke toeren van de gymnasten Scott en Clark (probeer maar eens 'n hoogstand te maken op je wandelstok) en het zeer aardige nummer der ürapleda's in hun werkelijk moderne luxe-dressuur met hondjes, zonder zweem van dierenmishandeling. Maar ook het dames- sextet, waarbij zelfs een changement a vue nog nooit vertoond op dit tooneel. En toen de revue. Er is gelachen, geschaterd, neen gebruld, om de leuke zetten van de ecbt-jolige revue, veel aardiger nog dan de vorige, weer buiten gewoon goed gemonteerd, met keurige cos tumes, heel lieve muziek. Natuurlijk was »Piet", de heer Ter Hall, weer heel den tijd in actie. En opmerkelijk is 't hoe hij zijn zetten telkens a l'improviste geeft, zóo, dat ze voor de medespelenden zelf nieuw zijn en deze hun lachen bijna niet kunnen inhouden. Vreeselijk, geweldig heeft hij heel de zaal aan 't schateren gebracht en bij kan er zich van verzekerd houdeD, dat de «opinie van 't publiek" geheel en al op zijn hand en ook heden- en morgenavond het huis weer uitverkocht is. Ook voor hedenavond zijn nagenoeg alle plaatsen reeds genomen. ^elen zullen dus naar 'tuValkje" moeten. Wat de naam toch doet. In het «Valkje" was gisteravond nog niet de heeft der plaat sen bezet» Men kende de directie-Schumann niet en bleef daarom weg. Gansch verkeerd, want Ter Hall en Schu mann zijn éen maar terwijl hij in «Amicitia" de revue geeft, doet hij in 't «Valkje" zeer uitstekende specialiteiten optreden, hem door Schumann en Frits van Haarlem afgestaan, afgewisseld door hen die vóór de pauze in «Amicitia" zooveel bijval oogstten. Jn «De Arend" van avond weer de Wil son's; voor de vierde maal. Zaterdag deelden we reeds den spanneuden inhoud van dat stuk mee, hetwelk ook hier, evenals elders, dank zij de vlotte uitvoering, inslaat. Wie van decectivehandighcid, van speurhonden- vindingrijkheid houdt en dat zijn heusch de onontwikkeldste» onder de menscben niet kan bij de Wilsons volop genieten en dat elk trucje tot zijn recht komt, daar voor zorgen de uitvoerenden met bijzonder veel entrain. Maar wijl de Directie rekening moet hou den met het verlangen van velen om een oude bekende eens weer te geven, gaat morgenavond »De voddenraper van Parijs", dat zeker óok zal trekken, bekend en geliefd als het is bij degenen die dit genre graag zien. Zaterdag vermoedelijk een blijspel van den nieuweren tijd. De «Vereenigde tooneelisten" hebben ook hier reeds vaste bezoekers gekregen, die voor geen geld een voorstelling zouden over slaan en telkens weer ten hoogste voldaan huiswaarts keeren. In «Die PI'orte van Cleve", op den hoek der Kortegracht,zit het 's middags en 's avonds vol en viert de Weener dames-kapel een triomf door de uitmuntende muziek en de zeer goede keuze der nummers, waarbij «O! Susanna" natuurlijk het glanspunt vormt. Het eerste elf'ial van «Quickspeelt Zondag te Arnhem tegen Vitesse, van daar. Het onlangs opgerichte Chr. Kinderzang- koor «Alles wat adem heeft" telt reeds ovei de honderd leden. Door de recherche is hier aangehouden J. van G., verdacht van te Utrecht een zil veren horloge te hebben gestolen. De man is met het klokje naar Utrecht gebracht en ingesloten. Ook werd hier aangehouden een minder jarige, die naar zijn ouders te Maastricht is teruggeleid. Wie in de kermisdrukte een lichtbruine fantaisie-hoed mocht verloren hebben, kan die aan hei Politie-bureau terug krijgen. Het uolitie-rappori meldt gelukkig nog niets bijzonders in verband met de kermis. Slechts Dinsdagavond '.eft een infanterist een wapenbroeder, C. R., een messteek in den rug toegebracht, die evenwel ongevaarlijk is gebleken. De dader werd onmiddellijk aangehouden door den agent van politie Br., terwijl het nog geopende mes in beslag werd genomen. De toestand van den verwonde is dan ook zeer bevredigend. De belangstelling om te Harderwijk een Rijks-Hoogere Burgerschool tot stand te bren gen, wordt steeds groóter. In het begin der volgenie maand wordt daartoe een groote vergadering gehouden, waarop mr. Smeenge en het Kamerlid graaf Van Bijlaadt, die zich zeer interesseert voo het plan, zullen spreken. Nog beter. Een particulier heeft kosteloos een flink terrein ter beschikking gesteld om er de school op te bouwen en bovendien voor dien bouw f2000 geschonken. Aau de kennel «Nova", van de heeren Muntikhnizen en Busquet, te Soesterberg, is óok nog toegekend een medaille voor de be langrijkste inzending Earsoy's op de tentoon stelling der Kynologen-club, te Rotterdam gehouden Menschen zonder karakter stooten zich al tijd aan menschen van karakter. De deugden hunner vrienden houden op deugden voor hen te zijn, zoodra die goede eigenschappen hun eigen plannen en voornemens in den weg treden. In het jongste nummer van «De Kampioen" wordt een zeer eenvoudig middel aan de hand gedaan om rijwieldiefstallen te voor komen. Men kent het schroefje waarmee het stuur wordt vastgezet. Welnu, dat schroefje, dat nu vast is, worde los gemaakt wat iedere rijwielhersteller kan doen en op het knopje worden verschillende inkervingen aange bracht. Geen rijwieldief zal 't in zijn hoofd krijgen, vier of vijf sleuteltjes te probeeren op een karretje dat hij even onbeheerd vindt staan. RECLAMES. van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25 lloewel het volgende onder de advertenties voor komt, moet het niet overgeslagen worden. Voor hen die lijden, Is het belangrijker dan het belang rijkste nlenws dat heden door de conrunt wordt meegedeeld. Genezing van een jong meisje. De Pink Pillen hebben Moj. Henrietta <ie Muyuek, wenende Groenelaan 22 le Botterdam, genezen van bloedarmoede, die haar ondermijnde. Mej. de Muynck. „Ik verklaar, schrijft zij, dat ik sedert geruimen tijd aan bloedarmoede leed, zoo hevig dat ik geheel uitgeput was, niet de minste kracht meer bad en niet wist wat te doen, Ik at niet meer, ik was bleek en iedereen beklaagde mij dat ik er zoo slecht uit zag. Ik had allen moed verloren, wan', ik had verschillende geneesmiddelen beproefd, die m\j waren voorgeschreven, en toch bleef ik even ziek. Ik begon te gelooven dat ik niet meer genezen zou. Toen gaf men mij den raad Jïeem Pink Pillpn en verschillende andere personen herhaalden dien raad. Ik heb Pink Pillen genomen en ben er zeer wel bij gevaren. De Pink Pilleu hebben tot uitwer king gehad m(j onmiddellijk mijn eetlust en mijn ver loren gezonde kleur weer to geven. Weldra voelde ik mijn krachten terug keeren, en na een korte behandeling was ik opnieuw geheel gezond." Het is belangrijk voor de ouders wier kinderen door bleekzucht of door bloedarmoede oudermijnd worden, te weten welk het beste geneesmiddel is om hen te doen nemen. Hot beste geneesmiddel is dat hetwelk de talrijkste bewijzen van genezing geeft.» Hot geneesmiddel dat de talrijkste bewijzen van genezing geeft is de Pink Pillen. Zjj z\jn dus het beste geneesmiddel, gij kunt ze ook met voor deel doen gebruiken om ziekten te bestsijden die uit zwakte van het zenuwstelsel uoortkomen, als: algemeene verzwakking, maagkwalen, rheumatiek, neuraslhnie, zenuwzwakte, scheelt) hoofdpijn, nevral- gie, onregelmatigheden bij vrouwen. Te weteu dat de Pink Pillen deze ziekten genezen is zeer belangrijk voor u en de uwen. Iudien gij er aan denkt op het oogenblik dal dit noodig is, zult gij van daag uw tijd niet vermorst hebbeu door het lezen der advertenties. Prijs f 1.75 (le doos, fi) per 6 doozen verkrijgbaar bij SNABILIË, Steiger 27, te Rotterdam, en Apotheken Ook echt verkrijgbaar bij A. van dk WEG, dro gist, LangeBtraat 23 te Amersfoort en A dc VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge-w nesen. «CYYÏÏk^ Afbeelding der doos: Burgerlijke Stand van Amersfoort van 18 tot 25 October 191)6, GEBOREN: Christina Elisabeth, d. van Petrus Wilhel mus Ludovicus Zeeman en Petronella Maria

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2