komsten on uitgaven altijd juist overeenkomen. De Secretaris wÜ9t er op. dat kort na de overname der fabriek door de Gemeente, op do Begrooting geen winst geraamd is. De gemaakte winst was derhalve begrepen in het saldo over dat dionstjaar on komt de volgende dienstjaren ten goede. Wordt een winst geraamd, dan zou op <5en dienstjaar de gemaakte winst van vóór twee jaar en de te ramen winst als ontvangst prijken. Dit is natuurlijk ongewonscht. Hot voordeel van do hier gebruikelijke handel wijze is, dat nooit winst geraamd behoeft te worden, maar alleen gerekend wordt op de winst die reeds gemaakt is. Do uf dee ling verklaart zich in beginsel voor het aanstellen van een accountant. In hun Memorie antwoordden B. on W. Kon voorstel tot het aanstellen van een ac countant voor de ad minis trut ie bij de gasfabriek is voorloopig van ons college niet te ver wachten. Wij merken dienaangaande op, dat do gelde lijke administratiegrootendeels bij don Gemeente ontvanger berust. De werkzaamheden van een accountant zou xioh dus tot controle over de boekhouding op de gasfabriek zelve moeten bepalen. Do noodzakelijkheid of wensohelyk- heid van oen dergelijke controle is ons nimmer gebleken wij merken nog op, dat do boeken steeds in de vergaderingen van de Commissie tot bijstónd in do het beheer der gasfubriek nagezien worden. Bovendien verwachten wij van de controle van iemand, die niet op do hoogte van het technisch bedrijf >8» weinig heil. Wy zullen evenwel nader liet gevoelen van de Commissie tot bijstand iu het beheer der gasfabriek in vinnen. Ken volgend jaar zal het tantième van den Directeur afzonderlijk vermeld worden. Over 190Ó is het f 90S 07*. De Uitgaven en de Ontvangsten worden steeds even hoog geraamd omdat op de Begrooting als Ontvangst reeds voorkomt de gemaakte winst over een vorig jaar. Door deze wijze van handelen worden winstsaldo's eerst verwerkt na afsluiting van den dienst en wordt dus alleen gerekend op reeds behaalde winsten. Dit stand punt is, teiecht, vanaf de overname der gasfa briek door de Gemeente gehandhaafd. In de openbare zitting zcido do boer Ger ritsen eenigszius verbaasd te zyn geweest over het antwoord van B. en W. nopens de quaestie van den accountant. Spr. wil thans geen voorstel doen, omdat B. en \V. alsnog de Gua-commissie weuschen tc boorenruaar wel wil spr. opmerken, dat B. en W. schrijven, dat de administratie „grootendeels" berust bij den Gemeente-ontvanger. Ken ander deel berust dus niet bij dezen ambtenaar en daar juist gaat het om. Als blijkt, dat de administratie niet in orde is, dan zijn we er naar aan toe. Spr. hoopt, dat de Gas-commissio anders zal oordeelen dan B. en W. en wil op haar antwoord niet vooruit- loopon, doch begrijpt niet, dat de Wethouder van Openbare werken, die tevens Voorzitter dor Gas-commissio ie, den wenk der afdeeling niet met beide handen aangreep. Spr. wil vooral doen uitkomen, dat hij vol strekt geen personaliteiten op 'toog heeft, doch wel opmerken, dat overal elders een accountant is, hoe bekwaam de commissie ook zij. Spr. verbaast zich over den Wethouder die, hoe groot ook zijn capaciteiten zyn, toch zal moeten er kennen, dat hij onmogelijk volledig op de hoogte is. Spr. hoopt, dat B. en W. het antwoord aer Gas-commissio alsnog in den Raad zullen brengen. Wethouder Visser wil niet antwoorden op hetgeen de vorige spr. zeido en niet vooruit- loopen op het advies der Gas-oommiaaie. Spr. is niet tegen een accountant, zelfs er zeer voor; maar dan moet die ook belast moeten worden met de accountancy over de gcheele Gemeente-admini stratie opdat" de burgerij wete waar het geld blijft. Zoo'n voorstel zal spr. gaarne steunen. De heer Plom p begrijpt den Voorzitter der Gas-commississie niet. Een accountant is een boekhouder, die de boeken naziet. Spr. ia zeer benieuwd wat zoo'n accountant zal vinden, waar de Gemeente geen commercieels boekhouding heeft. Had de heer Gerritsen voorgesteld een commercieels boekhouding in te voeren dan ware een accountant nuttig. Thans moet men een deskundige hebben, die de prijzen der steenkolen enz. kent; deze kent een accountant óok niet. De Voorzitter stelt voor, het antwoord der Gns-comniissie af te wachten. Bij volg. 133 (subsidie Ambachtsschool,' infor meerde een der leden van do2eafdeeling hoe net staat met den incUelcursus. De Voorzitter deelde mede, dat deze zaak nog in behandeling is bij B. en W. Keu der leden .-lelde voor, toch een hooger bedrag voor subsidie, enz. uit te trekken nu een bedrug op de Staatsbogrooting slaat. Evenzoo informeerde dat lid naur de subsidie voor de Industrie- en Huishoudschool. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. in correspondentie en bespreking z^n met het Bestuur der school. B. en W. antwoordden in hun Memorie: Gelijk in de Memorie van Toelichting is uit eengezet. zullen zoo spoedig mogelijk deuunvragen tot meerdere subsidie, enz. van de Ambachts school en de Industrie- en Huishoudschool by U in behandeling komen. Het lijkt onsonregel- mutig, thans reeds de subsidies op de Bogrooting nit te trekken, voordat uw vergadering de aan vragen zelve behandeld heeft. In de openbare zitting vroeg de heer Ger ritsen ot B. en W. alsnog fóUO willen uit trekken voor den metselcursus der Ambachts school. Moeten we wachten tot 1903 en dus tot de quaestie der Burger Dagschool is opgelost, dan is dut het paard achter den wagen spannen. Bij een vorige bespreking is dit aan tie hand gedaan om de zaak vau de baan te krijgen. Het Kijk geeft een hooger subsidie juist met het oog op den mctaeloursus, die geheel staat buiten de quaea'ie der Burger Dag- of Burger Avondschool. Spr. hoopt dan ook, dat B. cn W. de zaak spoedig zullen ter hand nemen en alsnog by suppletoire begrooting aanhangig maken, waar voor onze kinderen alles wordt toegestaan, meent spr. dat, waar hier hulp wordt gevraagd voor minderbevoorrechten, die hulp ook moet verleend. De heer Celosse, Wethouder van On der wijs, ie het geheel eens met den heer Ger ritsen, dat het hier een zeer belangrijke zaak geldt. In Juni is aangenomen het voorstel- ÏTomp om eerst to trachten of de termijn tot oprichting eener Burger Dagschool, welke 1 Juli 1907 zou moeten goopend, uitgesteld te krijgen. Spr. wil den heer Gerritsen toezeggen, dut B. en W. met bekwamen spoed de zaak ter hand zullen nemen. Bij volgn. 118 (schoolartsen') vroeg ee n dor leden van d6 le afdeeling, of die post wel op de Begrooting bohoorde te worden gebracht. De Raad heeft zich daaromtrent niet uitgesproken, terwijl men door uittrekken van een post de zaak in principe sanctionneert. Hij vond dus beter, den post te schrappen. De Socrotaris merkte op, dat het een memorie-post is en er dus geen uitgaaf zou kunnen plaats hebben zonder nadere beslissing van den Raad. De afdeeling verklaarde zich echter voor het afvoeren van den post van de Begrooting. In hun Memorie antwoordden B. en W. Tegen afvoering van het artikel „kosten ten gevolge van de aanstelling van een of meer schoolartsen" hebben wij geen bezwaar, omdat wij weinig waarde hechten aan de vermelding van een dergelijken memorie-post. Dat door behoud van een dergelijken post de zaak in prin cipe gesanctionneerd wordt, kunnen wij niet inzien. Te zijuer tijd zal het onderwerp by U behandeld worden. Bij volgn. 135 (Lager onderwijs) vroeg een der leden van do 2e afdeeling of het niet lijd wordt, ernstig te overwegen of verhooging der jaarwedden van de onderwijzers niet noodig is. Men zal zieu, dat iedere Raadsvergadering aanvragen om ontslag inkomende goede krach ten gaan weg en 't staat de betwijfelen of die door even goede krachten zullen worden ver vangen. De Voorzitter merkte op, dat de voor naamste klachten schijnen te zijn de langzame opklimming en de vergoeding voor huishuur. Het Bestuur van den Bond van Ned. onderwij zers had hem medegedeeld, nadat hij hun gewe zen had dut zy voor deze Begrooting wel wat laat kwamen, dat de bedoeling niet was oogenblik- kelijke verbetering, maar wel in de naaste toe komst. Bij volgn. 153 (toelage „Fléhite") vroeg een der leden van de le afdeeling of het niet beter zou zijn, als dag waarop „Fléhite" koste loos kun worden bezocht den Zondag te bepalen. De Voorzitter vreesde, dat dan het be zoek te druk zal zijn, en aanleiding geven tot meerdere kosten van toezicht. B. en \V. antwoordden Wij hebben indertijd met het Bestuur van „Fléhite" besproken of kostelooze openstelling van het museum op Zondag mogelijk was, doch zijn tot de conclusie gekomen, dat dit wegens de belangrijke kosten van bewaking niet te '•orderen is. Bij volgn. 156 (jaarwedden genees-, heel- en verloskundigen) merkte de heer Rolandue ilagedooruop, dat telkensjaarwedden worden verbeterd, doch de jaarwedden der medici ondanks de groote uitbreiding der Gemeente niet zijn herzien. Spr. hoopte, dat B. en W. te bekwamer tijd dit zouden doen. Wethouder Visser, Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, verzocht den heer Hage- doorn do lijsten eens in te zienhij zal dan er varen hoe weinig patiënten er ziju. De heer Hagedoorn zal dit gaarne doen en dau later op do quaestie terugkomen. De heer J o r i s s e n mocht niet Dalaten, op te merken, dat de heer Visser niets weet vun hetgeen de Gemeente-artsen doen. De heer Van E 8 v o 1 d zegt, dut de leden van het Burgerlijk Armbestuur die lijsten Krijgen met 2 of 3 namen. De heer Jorissen vraagt wat het Armbe stuur er mee te maken heeft of een kind ziek is. Komen dan de ouders om steun Spr. meent, dat hel Burg. \,rmb. dankbaar mag wezen, dat er zoo weinig patiënten zyn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak zullen onderzoeken. Bij volgn. 157 (ziekenverpleging) inerkte een der leden run de le afdeeling op, dat 1000 verpieegdagen voor verpleging in het nieuwe Gasthuis waarschijnlijk te weinig zal zijn, vooral wanneer het Gasthuis wellicht reeds in April kan worden opengesteld. B. en W. antwoordden in huu Memorie: liet aantal verpieegdagen voor rekening der Gemeente is voor het eerste jaar moeilijk te begroolen. Mocht blyken. dat de pc3t onvol doende is, dan zal een verhooging voorgedragen worden. Bij volgn. 1 Hl (pensioenen en gratificatiën) vioeg m r. HeyligorB of er thans een af zonderlijk beheerd Pensioenfonds is, waarin de bijdragen worden gestort. De V o o r z i 11 er antwoordde, dat ii. en W. nader zullen onderzoeken of zulk een fonds kan worden geformeerd. Bij volgn. 182 (geldleeningen) informeerde een der leden van de le afdeeling naar de contracten met den Staat der Nederlanden be treffende ruiling van gronden en of de Ge meente zich voor een bepaalden tijd verbonden heeft. De Voorzitter zeide, dat een contract mot den Staat nog niet is aangegaan en de Gemeente wettelijk niet verbonden is, maar wel moreel. De ruili.ig zal waarschijnlijk behandeld worden met de Staatsbegrooting voor 1907. Aangezien het mogelijk is, dal de gronden nog in 1906 moeten worden aangekocht, is de rente van de gcldleening op den dienst 1907 gebracht. De Ontvangsten gaven in geen der beide afdeelingen aanleiding tot bespreking. Alleen deelde u* S e c r o t a r i s me je, dat op de Staats bogrooting de subsidie voor do Hoogere Burger school is uitgetrokken op f 11000 in plaats van f 11 500, en dat deze subsidie een volgend jaar waarBchnnlyk nog lager zal ziju. B. en W. hebben intusschon pogingen aange wend om het subsidie te beuouden en zoo mogelijk te verhoogen. In hun Memorie deelden B. en W. nog mede, dut de post schoolgelden Hoogere Burgerschool, oorspronkelijk uitgetrokken op f13 785, door liet kleiner aantal leerlingen dan oorspronkelijk geraamd werd, moet verminderd met f441. Vervolgens was de behandeling der Ontvang sten spoedig afgeloopen en werd de Begrooting mot algemeene stemmen voorloopig vastgesteld op f590 298.05 in Ontvangsten en Uitguven, met een post voor Onvoorziene uitgaven van f2662.68*. H. M. de Koningin is hedenochtend om streeks 8 uui op »Het Loo" teruggekeerd. H. M. de Koningin-Moeder zal zich 14 November naar «Hot Loo" begeven eu daar eenigen tijd vertoeven. Lotelingen die verzoeken betreffende de indeeling hebben te doen, worden or nog maals aan herinnerd, dat niet de Militie- commissaris, maar de Provinciale-adjudant de indeeling doet, en verzoeken dus aan dezen laatsten dienen te worden ingezonden, met opgave van lichting, lotingsnummer en am bacht of beroep. Indien bet versteken van den trommel niet al te zeer ophoudt, zal het carillon van den Lieve Vrouwe-toren reeds met ingang van heden doen hooren bij halfuur «Dat blijft zoo" en bij heeluur «Onze vlag", beide van Nic. Beets en beide getoonzet door Richard Hol. De woorden voor het halfuurspel konden we niet vinden; die voor het heele uur zijn Hoog voor 'toog der aardache yolken, In de wolken, waait de vlag van 't vaderland Zie haar ongerepte kleuren, Frank en vrij ten hemel beureu, Die haar toelacht in dien stand. Eenvoudig als heel het leven van den heer G. Prins Sr. is geweest, was ook zijn be grafenis, zonder bloemen en zonder de voor de nabestaanden in dien zoo droeven oogen- blik dikwijls zoo pijnlijke toespraken. Maar zij, die hedenmiddag op den dooden- akker waren vertegenwoordigers vin Brandweer, Vrijwillige Brandweer, het col lege van zetters, de Commissie van toezicht der Amersfoortsche Begrafenis Vereeniging, maar ook velen die op eenige wijze genoten van ziju voorlichting als vertrouwensman of waardijn wisten, dat zij een goed mensch de laatste eer bewezen, een, die velen op allerlei wijzen in zijn leven nuttig is geweest. Hjj ruste in vrede. Aan den heer M. van Heioma, Burge meester van Hoevelaken, is, bij verlenging, tot 5 October 1109 verlof verleend om te Amersfoort ;e wonen. De bij het Oost-Indisch leger nieuwbenoemde officier van gezondheid A. J. J. C. Niks zal 15 December zijn bestemming volgen. De heer J. van Asperen, geboren te Amersfoort, is aan de Gemeentelijke universi teit van Amsterdam bevorderd tot arts. De heer L. C. van Buuren is benoemd tot lid der Jury voor den schietwedstrijd der Scherpschutters-vereeniging «Koning Willem de Derde", ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan van 4 November tot 20 December te Hilversum te houden. Nog even herinneren we aan het concert, door mevrouw G. Vogel-Van Vladeracken, rar. N. Vogel en den heer Anton H. Tierie aanstaanden Donderdagavond in »Amieitia" te geven. Zaterdag komt Speenlioff in «Amicitia" met Nap. de la Mar. Behalve nieuwe voordrachten gaan »'n Vrouw" en »'t Ploertje", twee blijspelen in éen bedryf van J- H. Speenholl'. Men zie de advertentie in dit nummer. Wie morgen naar Amsterdam gaat, kan desverlangd gebruik maken van den eersten extra-nachttrein, die om 12 uur spoortijd van het centraal-station vertrekt. Het zeggen is, dat Sigrid Arnoldson den 18 November te Utrecht optreedt in de titel rol van «Carmen". In de gisteravond gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van den «Kon. Ned. Bond van oud-on leroflieieren" werd, in plaats van den afgetreden Secretaris den heer J. W. Ensinck. de heer D. J. Krook voorloopig belast met diens function. De vereeniging «Handel en Nijverheid" zal begin volgende week haar maandverga dering houden. Nu op de nieuwe Statuten der «Maatschap pij tot opvoeding in het huisgezin van wee- zeu en andere minderjarigen" de Koninklijke bewilliging is verleend, moet een Bestuurs verkiezing plaats hebben. Deze zal geschieden in de Algemeene ver gadering, den 14 dezer in «Hotel Reichrnann" hier te houden. Het eerste elftal van «Quick" sloeg hier Zondag »D. A. V. O." uit Vlaardingen met 61. De naam was het voorteeken 't kon bijna niet anders 't moest wel worden Door Amers foort Verslagen en Overwonnen. De A. V. V. «Volharding" sloeg de U. V. V. «Victoria" met 5—1, In den nacht van Zondag op Maandag is uit een gesloten schuurtje aan de Olden- barneveldt-laan een rijwiel ontvreemd. De valsche sleutel werd in het slot ge vonden en is voor den eigenaar terug te bekomen ten Politie-bureele. Als waarschuwing voor anderen, die meenen, dat zij doode takken wel als hun eigendom mo- genbeschouwen, diene, dat tegen iemand, dio aan de Paulus Buys-laan dood hout sprok kelde, door de politie proces-verbaal is op gemaakt wegens strooperij ten nadeele van de N. V. «Amersfoort". O, dat ongelukkige «van hooren zeggen". Men weet welke waarde daaraan te hechten is en toch is het gif, in het hart gedroppeld. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Wet vau 9 Juli 1900 (Stbl. 112) houdende bepalingeu tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, Blykens de Memorie van Toelichting zul len in de eerste plaats de fabrikanten van margarine aan toezicht moeten onderworpen zijn en zal aan het product, dat zij berei den, voorzooveel het gehalte aan boter be treft, zoodanige eisch zijn te stellen, dat er geen twijfel kan bestaan, dat men met margarine te doen heeft. Het is niet noodig, dat te dien einde de margarine-labricage wordt belemmerd. Üe margarine-bereider zal, [zonder eenig bezwaar voor den goeden afzet van zijn product, steeds zóo kunnen mengen, dat zijn product tot 30 pCt. boier bevat. Geen scheikundige, vertrouwd inet boteronderzoek, zal ooit dat mengsel voor boter aanzien, wam de ondervinding heeft geleerd dat boter, buitengewoon arm aan vluchtige vetzuren, toch nog hooger titreert dan zoodanig mengsel. Gezegde eisch is vervat in art. 1b van bet aangeboden wetsontwerp. De daar be paalde limiet stemt overeen met liet boven genoemde percentage. Voor het goede toezicht zullen er registers worden gehouden betredende hen, die hier te lande margarine bereiden, met opgave omtrent de ligging van het bedrijf, enz. Een en ander zal geschieden volgons eigen opgave van belanghebbenden. In de tweede plaats moet de Boterwet ook toezicht gaan uitoefenen op de boterberei- ders. Wie boter maakt echte boter heeft in zijn bereidplaats geen margarine noodig of andere vetten die boter kunnen vervangen of er zich toe leenen om door boter gemend te worden. Hel hebben vau zoodanige vetten in een boterbereidplaits wordt dus verboden en strafbaar gesteld bij art. 2a van het ontwerp. Voorts wordt geëischt, dat de fabricage van boter en margarine streng van elkander gescheiden zijn. Bovendien zal ten aanzien dier bereiders van boter en margarine de boterfabrioage aan een voortdurend toezicht van Rijkswege zijn te onderwerpen. De kosten van dit toezicht zullen zijn te dragen door don bereider. De vorenvermelde registratie tal zich ook tot de bereiders van boters en margarine uitstrekken. Mocht zoodanigo bereider, ter besparing van de kosten van toezicht, zich alléén opge ven als boterbereider, dan zal hij strafbaar zijn wegens het ook aanwezig hebben van margarine. Geeft hij zich alleen als margarine- bereider op, dan zal hij zoodra bij boter aflevert of verzendt, ja reeds bij het aantreffen in zijn fabriek van ter aflevering gereed staande boter, eveneens strafbaar zijn. En in beide gevallen zal hij dan tevens de straf beloopen, die in het ontwerp wordt gesteld voor het doen van onvolledige opgaven. In de derde plaats moet ook voorkomen worden hot vervalschen van boter met andere stollen dan vetten, met z.g. niet-vetten, met name kaasstof of water. In de wet zal daarom worden bepaald dat boter een minimum vetgehalte moet bezitten, vast te stellen bij Kon. besluit. Volgens des kundigen zou voor het oogenblik het percen tage vet, dat boter minstens moet bevatten, zijn vast te stellen op 8o. Ten slotte wordt voorgesteld om de han delingen in stryd met de Boterwet niet langer uitsluitend als overtredingen te berechten. Van deze gelegenheid tot verscherping van de Boterwet is gebruik gemaakt om ook DOg oenige wijzigingen aan te brengen, die geen nieuwe elementen in de wet brengen, maar door de practijk geboden waren. Bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen voorschriften worden gegeven ten aanzien vuu de sumenstelling, de bewijzan van herkomst en zuiverheid, enz. van boter hier uit het buitenland ingevoerd. Tegen overtreding wordt gevangenisstraf bedreigd van ten hoogste óeu jaar.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2