Zaterdag 17 November 1906. No. 7276. 56e Jaargang. Feuilleton. Dei Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 1—5 regels/'1.25; elke regej' meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9 Telephoon 19. Cursussen voor eerste hulp bij ongelukken In 't buitenland is men ons een stuk daar mee vóór. Volgens het Jaarverslag over 1905 der »St. John Ambulance Association", van de Engelscbe Johanniter-orde, waren er in Engeland meer dan een half raillioen personen, die deze cursussen volgdenveel meer dan 350000 hunner verwierven door het afleggen van een examen het getuigschrift, terwijl ruim 38 000 hunner bet examen driemaal aflegden en daardoor het medaillon verkregen. In Duitschland gal dr. Fr. von Esmarch den stoot aan om 't zoo te noemen do popu lariseering van dit liefdewerk. Zijn «Leidraad" verscheen reeds in 21sten druk met ruim 90 000 exemplaren en werd in 23 verschillende talen uitgegeven; hier te lande reeds in Oden druk door dr. A. J. H. Quanjer, dirigeerend officier van gezondheid le klasse der land macht. in Nederland werden deze cursussen met steun der Regeering feitelijk eerst sedert verleden najaar gegeven, wel te verstaan aan anderen dan aan burger- of militair ver plegend personeel. Dearbeids-inspectiën zagen het groote nut ervan in, wal meer algemeene kennis omtrent eerste hulp te brengen onder fabriekspersoneel en zoo werden vanwege bet Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid in verschillende plaatsen des lands de eerste cursussen gehouden door daartoe aangezochte medici. Toen vanwege het Departement dr. F. A. F. Groneman word uitgenoodigd, ook te Amersfoort zulk een cursus te geven, aar zelde hij geen oogenblik dat Ie doen, te meer waar hij, ook als Bestuurslid van «Hot Groene Kruis", zóo dikwijls had ervaren, dat maar al te vaak met ge .vonden ol zieken wordt ge sold en hun zij 'tdan ook geheel onwil lens heel wai kwaad wordt gedaan eer de hulp van den arts wordt ingeroepen. Zijn leerlingen behoorden tot fabrieksper soneel de meesten waren chef in de eone of andere afdeeling van fabriek of werk plaats. Gebruik makend van het menschelijk skelet en enkele voorwerpen en platen uit het ka binet voor Natuurlijke historie «Ier Hoogere Burgerschool on van verbandmiddelen van «Het Groene Kruis" en van de politie werd door dr. Groneman in slechts twaalf voor drachten, ieder van ten minste anderhalf uur, aan de deelnemers de noodigö kennis bijge bracht om in geval van een plotseling onge luk, in afwachting van de komst des artsen, de eerste hulp te kunnen verleenen. Vóór alles werden den deelnemers vier zaken bijgebracht: nooit kwaad doen eventueele bloeding bestrijden infectie voorkomen rust geven aan het lichaam, speciaal aan de verwonde deelen terwijl soms maatregelen moeten worden toe- §epast om den patiënt op te wekken en zoo- oende den algemeenen toestand te verbe- tere. Nadat de bouw van bet menschelijk lichaaam was behandeld, kwamen aan de beurt: de kneuzingen, verwondingen, bloedingen, been- m. 44.) Terwjjl Erminio baar vader liefkoosde, berekende Herbert Muuree zijn kansen. „De mensohen zijn my volkomen onverschillig; ik baat en veracht ze, dacht by. Waarom zou my dus iets gelegen zijn aan bun meening over het huwelijk mijner dochter met Frank. Wat gaat dat audere meuschen aan? Indien ik dus mijn neef toesta, myn dochter te trouwen, hoe staat de zaak dan? Indien de heer Pearson werkelijk met de toe breuken, ontwrichtingen en verstuikingen, in- I gewaiitlsbreuken, verbranding en bevriezing, i verdrinken, verstikken, bewusteloosheid, zon- I nesteek, en vergiftigingen, benevens het ver- voeren van patiënten en de beginselen der ziekenverpleging. Uit deze opsomming - 'tis hier niet de plaats om in détails te treden en bijvoor beeld te beschaven het gebruik van den zuur stofkoffer dien «Het Groene Kruis" thans óok rijk is, of, om een anderen greep uit de hoogst interessante leerstof te doen, uiee te deelen op hoe hoogst eenvoudige wijze kan worden verwijderd een voorwerp dat in het oog is gedrongen -- uit deze opsomming ziet men, dat zij die dezen cursus volgden reeds raad weten voor bijna elk voorkomend ongeval. Althrns om eerste hulp te verschaffen, in afwachting van de komst des dokters. Gedurende acht lessen werden practische oefeningen gehouden, waarin het theoretisch geleerde werd herhaald en reeds eenige zekerheid Yan optraden werd verkregen Het trouw bijwonen der voordrachten, de groote belangstelling in de practische oefe ningen en de flinke antwoorden op naar aan leiding van die oefeningen gedane vragen hebben wel ten volle bewezen, dat de deel nemers niet uit louter nieuwsgierigheid den cursus volgden. Maar ook bleek hieruit dag helder op hoe zeer uangename en voor ieder bevattelijke wijze het onderricht door dr. Groneman werd gegeven. Zeer zeker is ook dit een uitvloeisel er vau, dat, door mededeeling van het gehoorde in eigen kring, er heel wat ketterij en op heel kundig gebied voorgoed zullen verdwijnen. Hoe dikwijls toch worden zoogenaamde volksmiddeltjes toegepast (een boomblad, spinrag en dergelijke) die een infectie ver oorzaken, welke oneindig ernstiger is dan het wondje waarvan men de bloediug trachtte tot staan te brengen. Het verluidt, dat ook andere cursussen van dezen aard hier dezen winter zullen worden gegeven. Welnu, wie maar eenigszins tijd heeft, volge zulk een cursus en zorge er voor het daar geleerde zoo juist mogelijk toe te passen tc-lkens als de gelegenheid daarvoor zich aanbiedt. Of men zoeke die gelegenheid en onderhoude bijvoorbeeld de kunst van het leggen van een verband, door een der huis- genooten als verwonde te beschouwen. Op die wijze kan op den duur een vrij groot aantal personen vao beiderlei kunuu geoefend zijn en hebben de medici, desver- langd, de beschikking over (linke hulp bij eenig ongeval. Wie zulk een cursus mei ernst volgt en zich stipt voorneemt juist te doen wat haar of hein is geleerd en vooral na te laten wat uit medisch oogpunt verboden is, kan ook een zeer menschlievend werk verrichten. Hoe velen, die door spoedige hulp te red den zouden geweest zijn zegt dr. Von Esmarch ongeveer sterven jaar in jaar uit een ellendigeu dood omdat er niemand in de nabijheid was, tot helpen in staat. Wel is 't verschrikkelijk, by zulk een on geval tegenwoordig te zijn en te zien hoe de roode bloedstroom onophoudelijk uit de wond vloeit, hoe met ieder oogenblik de dood nader komt, terwijl men niet weet, hoe men het dreigend onheil kan afwenden. dracht der zaak bekend ia en hij dus Frank's onschuld bewijzen en mij in de gevangenis brengen kan dan krygt Isabella, Frank's moeder, bet fortuin, dat thans mij behoort. De zaak staat dus zóo. Indien ik het geld niet verlies, kan ik Ermiuie genoeg meegeven om haar onbezorgd te doen voortleven tot aan mijn dood, in welk geval ze meer zal krijgen. Verlies ik het geld. dan krijgt Isabella het en die zal natuurlijk voor Frank zorgen en dan is Erminie ook bezorgd. Ik zal dus Frank toestaan, Krminie te trouwen en baar dus op die wijze tegen alle mogelijke leed van dien aard bewaren Ik zelf heb dan tonminste de voldoening, dat ik in myn leven óen goede daad heb verricht, want ik zal mijn dochter gelukkig gemaakt hebben." Mevrouw Muurse begreep niet, waarom Erminie er dien avond zoo bijzonder vroolyk en gelukkig uitzag, want xe wist niets van de aangenameschik- Den drang om in het ongeluk zijn mede- menschen te helpen, gevoelt ieder goed menschmaar de meesten deinzen er voor terug, de helpende hani uit te steken, omdat zij niet weten of zij niet iets verkeerds doen en zóo, door hun overigens goed bedoelde hulp, meer kwaad dan goed zullen stichten. Welnu, deze cursussen voor eerste hulp bij ongelukken zullen een <?oed einde maken aan dat weifelen en menigen wellicht niet eens ernstig verwonde ten goede komen. Het tweede elftal van »Quick''speelt mor gen te Hilversum tegen het tweede van »A. W". Aan de Memorie van Antwoord op de Afdeelirigsverslagen der Tweede Kamer zij het volgen le ontleend Ten aanzien van de vermindering van het blijvend gedeelte der militie en het m be waring geven van geweren aan de man schappen derLan Iweer verklaart deRegeering, dat het beginsel der vermindering van dat blijvend gedeelte een deel raakt van het program vau dit Ministerie. Misplaatste aan drang tot bezuiniging is aan den maatregel vreemd, al zal daarvan niet alleen een belang rijke vermindering van lasten voor de schat kist bet gevolg zijn, maar zal daarmede bovendien een zeer aanmerkelijke ontheffing van persoonlijken druk voor een groot deel der militieplichtigen gepaard gaan, te meer daar het blyveud gedeelte tot dusver voor namelijk in wacht- en corveediensten voorzag en het verblijf onder de wapenen dus niet uitsluitend aan de militaire vorming der militieplichtigen gewijd was. De Minister van Oorlog hoopt bij de behandeling aan te toonen, dat voorzieningen me- het oog op mobilisatie en rustverstoringen of troebelen zijn getroffen, zoodat voor eenig nadeelig gevolg geen vrees behoeft te worden ge koesterd. Bij een geraamd tekort van niet minder dan f4.35 tnillioen schijnt het den Minister van Financiën alleszins geraden, de over 19U6 geheven wordende opcenten ook over het eerstvolgend belastingjaar te heffen. Naar aanleiding van het sporadisch voor komen van gevallen van typhus in omlig- genden Gemeenten is het niet geheel on dienstig nog weer eens te wijzen op het wenscbelijke om alle melk vóór net gebruik te kokeu. In dit nummer worden meegedeeld welke obligatiën in geldleeningen ten laste der Gemeente Donderdag zijn uitgeloot. Daaruit blijkt tevens, dat do van tie Ioe- ning 1889 uitgelote aandeelen 121 en 127, ieder groot f 1000, nog niet zijn aangeboden. In de plaats van wijlen mevrouw do we duwe O. Scholtus van Leusden Fenema is benoemd tot Regentes van het iSt. Pieters- en Rloklandsgasthuis mevrouw Van Reigers berg Versluys-baronesse Van Isselraude. De beer S. Aptroot, Israëliet,isch godsdienst onderwijzer bij de Ned. Israëlietische Hoofd synagoge hier, behaalde het radicaal van godsdienstonderwijzer van den hoogsten rang. De heer A. J. A. Busquet, thans te Rergen- op Zoom, slaagde voor de acte Wiskunde Middelbaar onderwijs K 1. king, die tusschen vader eti dochter getroffen was. Toen de volgende morgen aanbrak, met al de pracht en frischheid van oen lentedag, voelde de heer PearBon niets van de opwekkende kracht, die zulk een dag op den mensch pleegt te hebben. Het gesprek met Havik' den detective, dat hij den vorige dag had gehad, had hem vreeselyk geschokt en zijn hart werd door twijfel en smart als verscheurd. Kon zijn broeder Herperd, zijn, eigen vroeger zoo geliefde proeder, werkelijk zulk een schurk zijn, als Havik hem dat, wilde doen gelooyen Neen, dat kou toch'niet zijn En toch, terwijl hij de zaak overdacht, begon de overtuiging, dat Havik zich niet vergiste, hoe langer zoo meer in zyn hard post te vatten zware verdenkingen verrezen tegen Herbert, als hij dienst vroeger gedrag overdacht en zich dien brief, op Madera ontvangen, herinnerde. Terwijl hij aioh met dexe treurige gedachten be- Van de concert-directie «De Algemeene Muziekhandel", voorheen Stumpff& Kening, te Amsterdam ontvingen we eenige afdruk ken van recensiën omtrent miss Gertrude Peppercorn, die Dinsdagavond de reeks van abonnements-concerten, dezen winter hier te geven, zal openen. Niet alleen Daily Chronicle, Daily Telegraph en Birmingham Post zijn vol lot over haar landgenoote maar ook Berliner Tageblatt, Neue Preusische Zeitung, Dresdener Anzciger en Neueste Nachrichten prijzen om strijd haar techniek en hoog muzikale opvatting. De NeuesteNach richten schrijft van haar: «Wenn sie eine Englanderin ist(ihrVater sei ein geschiitzter Maler in Londen) so ist sie eine englische Ausnahme, denn miss Pep percorn ist musikalisch begabt. Man kann leider Klavier spielen, ohne musikalisch zu sein. In der Cantilene uiul iu dern poetischen Ausdruck, namentlich auch Chopins, entwic- kelt das Fraulein eine fesselnde, schönheits- volle Empfindung. Sie fand rauschenden Beifall. Sie muss bald wiederkommen." Jammer genoeg werd geen programma bijgevoegd. Miss Harriet Hobbs is al op zeer jeugdigen leeftijd wees geworden en daardoor opgevoed door een tante, wier beide huwelijken niet zeer gelukkig zijn geweest en die het jonge meisje zóo dikwijls voorhoudt, dat de mannen geen van allen deugen, dat zij den man verafschuwt eu verfoeit en alle3 te werk stelt om haar vrien dinnen te onttrekken aan de tyrannie van zulke nietswaardige schepsels. Hel engagement tus schen haar vriendinnetje Millicent Fareyenden „kwast Jessop, een misselijk modelletje van een mannetje" weet ze te verbreken en ze zet een andere vriendin, het nog maar zes maanden getrouwde mevrouwtje Bessy, aan, haar man Percival Kingsearl in den steek te laten. 't Spreekt wel vanzelf, dat Percival eeD afschn- welijken hekel aan haar heeft en zich haar voor- stolt als een leelijke, lastige, kwaadsprekende en onheil stichtende oude jonge-jutfrouw. Juist nadat mevrouw Percifal Kingsearl de echtelijke woning is ontloopen, koint Wolff Kingsearl, de oudere broer van haar man, zeer onverwacht van een reis naar Japan terug en verheugt er zich over, kennis te zullen maken met zijn jong schoonzusje. Zijn broer zegt, dat ze niet visible is; Wolff denkt aan de ooievaar en feliciteert den armen Percifal zóo gul, dat het hooge woord er bij hem uitkomt en hij zijn broer meedeelt, dat zijn jonge vrouw is wegge- loopen naar Miss Hobbs, van wie hij nu de gansch verkeerde omschrijving geeft zóo als hij zich haar voorstelt. Wolff Kingsearl, met zijn broer begaan, be sluit dezen le wreken door de mannehaatster te temmen. Binnen een maand zal hij haar kussen. Slaagt hij daarin niet, dan zal hij een kostbaar diner bij Delmonico moeten betalen. De weddenschap noteert hij. Bessy's tante, miss Susan Abbey, een aller liefste oude dame van blijkbaar groote levens wijsheid, geeft zich aanstonds alle moeite om den twist tusschen de jonggehuwden bij te leggen. Wolff Kingsearl gaat recht op zijn doel af en bestookt, voorgevend piano-stemmer te zijn, de algemeene vijandin in eigen huis. Heel aardig heeft inmiddels tante Susan een weerzien ten huize van miBS Hobbs weten te bewerken tusschen de jonggehuwden en de even wreedelijk en even zeer tegen hun zin gescheiden verloofden. Een zigbield, kwam een knecht hem mededeelen, dat een heer hem wenschte te spreken. „Wie is het?" vroeg de heer PearsoD. „Hier is zijn kaartje, mynheer." Hij nam het kaarijo aan, waarop met nette, kleine letters gedrukt was: Frank Muurse. De heer Pearson wa3 op dit bezoek voorbereid, daar hij zelf de afspraak daartoe deu vorigen Dins dagavond gemaakt had; maar nu hij dat kaartje in handen kreeg, waar zijn eigen, ware naam stond, had hij moeite zijn aandoening te bedwingen. „Vraag dien heer, bier te willen komen en breng mij een fleach port", zeide hij. De knecht verdween en een paar minnten later werd Frank in de tegenwoordigheid van zyn vader toegelaten. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1