Binnenland. Id den ouderdom van 62 jaar is Zaterdag te Scheveningen overleden de sedert 1 Mei 1902 gepensionneerde luitenaut-k.donel der iniaoterie H. Th. Chappuis, die zich ook als schrijver, vertaler en aeelaiuator vrij groote bekendheid heeft verworven. B(j afzonderlyke dagordei's is de officier van gezondheid '2e klasse van het leger in Nederlaodsch Üost-Indië J. D. Blankenberg eervol vermeld ter zake van zijn moedig gedrag tijdens den tocht in de Gajoe- en Alaslanden in 190-1. In «Het leven", algemeen geïllustreerd week blad, komt o.a. voor oen interview door Leo Lauer van P. Stegeman, het bekende Stap horster boertje, hetwelk plaats had in Hotel Jens, hier. Het prettig geschreven artikel wordt ver sierd met een portret van den wonderdokter te voeten uit, een kiekje van «De vergulde wagen", een facsimile van een brief van Stegem.in, een afbeelding van dezenop den Amersfoortscben kei, een typisch staaltje van photografeerkunst, en het portret van den interviewer, ten deele verscholen in een reusachtige bierpot, gevuld met licht bier, dat de geneesmeester hem had veroorloofd te drinken»'t donkere druk te veul op de maog". Men schrijft aan het „Handelsblad": De kapelmeester van hot Instuctie-bataljon te Kampen, de heer J. F. E. Fischer, die zooveel jaren met ijver den dirigeerstok zwaaide bij het muziekkorps van het l.-B., werd Zaterdagmiddag, bij zijn aftreden als zoodanig, aangenaam verrast door tal van blijken van waardeering. Zoo ontving hij van het korps officieren zes fraaie bekleede stoe len, van het korps onderofficieren een salon karpet en van het korps muzikanten een gemonteerde wandelstok, alles onder gepaste en hartelyke toespraken. Ook te" Amersfoort zullen er zeker velen zijn, die den heer Fischer een lange rust toewenscben, die bij zoo welverdiend heeft. De heer G. A. Koens Jr., consul voor Nederland van de wereld vereeniging «Cosmo- poliet", zal met machtiging van den Minister van Oorlog een persoonlijk onderzoek instel len in de militaire cantines in dit garnizoen teu behoeve van de Zweedsche regeering. De Amersfoortsche voetbal-vereenigiug »H. V. C." sloeg Zondag hier het tweede elftal van »U. V. V." met 4 3. De rust gioj in met 3 0 voor de Utrechte naren. Het derde elftal van «Quick" sloeg het tweede van «Kampong", uit Utrecht, met 4-2. Onder voorzitting van den heer P. H. van Haselen (Plantsoen) hield gisteravond de «Oranje-vereeuigioghaar eerste Jaarver gadering. Een 40-tal leden was opgekomen. De notulen van '26 Augustus werden ongewij zigd vastgesteld. De Secretaris, de heer G. W. F. Reijckers, bracht het jaarverslag uil, waaraan het vol gende is ontleend Met genoegen kan worden terug gezien op het eerste vereenigingsjaar, waarin het jonge kindje danig heeft gepokt en gpmazeld, maar dat toch een zeer goed eind-resultaat had en waarin bewezen is, dat Amersfoort wil en ook zeer goed kan feestviereu. Het ontstaan der vereeniging ten gevolge v in den oproep door de heeren Dumoulin en Van Schouwenburg gedaan, werd geschetst en herinnerd hoe Statuten en Huishoudelijk reglement den '29 September 1905 werden vastgesteld en eerstgeooemde Koninklijke bewilliging verkregen den 14 Mei 1900. Het definuief Bestuu werd gei ozon in October 1905. waarua het Beschermheerschap werd aanvaard door den heer Burgemeester, jhr. i. YV. A. Barchman VVuytiers van Vliet. Herinnerd werd óok, dat de Gemeenteraad een subsidie van I '200 verleende, waardoor bet feest op 31 Augustus zóo uitnemend kon slageo. Dank wor.lt gebracht aan a Hen die daartoe meewerkten, meer in 't bijzonder aan den heer kolonel-commandant van het 5e regi ment infanterie, die in den ochtend van Koninginne- lag de stafmuziek belangloos ter beschikking stolde, zoodat de aubade kon worden gehouden. Ook bloemen-corso en fakkeloptocht slaagden b< ven aller verwach ting evenals de verlichting van HofenLun- tersche beek. Do slotwoorden «Leve de Koningin I Leve de Prins'' werden enthusiast door do verga dering herhaald. De Penningmeester, deheerG. J. van Sircn- berg ile Boei, deed alsnu Rokening en ver antwoording en herinnerde, dal aanvankelijk de financieele toestand der vereeniging zoo weinig rooskleurig was, dat nfet zonder grond werd gevreesd dat zij zou wezen een tering achtig kindje. Gaandeweg wies echter het ledental, lerwyl ten slotte het Gemeente subsidie d.-n finanneelentoestand aanmerkelijk verbeterde en ondanks de nog immer kleine middelen eon algemeen feest kon worden gegeven. Het totaal der ontvangsten bedroeg f785.35, dat der uitgaven f763.30, zoodat bet eerste jaar eindigt met een bate van f'22.05. Aan contributiën werd ontvangen f 487.95, een niet zeer groot bedrag bij een bevolking van byna 24000 zielen. Het is dus zeer ge- wenscht, propaganda te maken opdat men meer algemeen lid worde. Het aautal leden, op het einde van 1905 bedragende een kleine 400, is tot In den inmiddels gestegen tot ruim 650, niettegen staande enkelen van kleine middelen afvielen omdat zij bijdragen voor de versiering hunner straten, hetgeen het Bestuur een verblijdend teeken acht. Op voorstel van de commissie uit de leden die het financieel beheer naging, werd de Penningmeester gedechargeerd onder dank betuiging voor zijn zeer nauwkeurig beheer. Aan de orde kwamen wijzigingen van de Statuten en in verband daarmee van het Huishoudelijk reglement. Art. 6 Statuten, dat voor tweëerlei lezing vatbaar is gebleken zal n;i luiden: «Het Bestuur bestaat uit 5 leden, door en uit de leden te kiezen. Het voegt zich minstens 6 leden toe als Commissaris, telkens voor éen jaar". Q Art. 3 Huishoudelijk regstfement luidt voort aan «Het Bestuur kiest uit zijn midden een Voorzitter en een Secretaris-Penningmeester" (deze tot nu toe afgescheiden functiën worden dus in éeu persoon vereenigd, voor wien in een volgende vergadering zal worden aan hangig gemaakt eeu voorstel om hem te salarieeren, hetzij inet f60 ineens, dan wel met 10 cent per lid.) Art. 11 Huisb. regl. zal voort tan luiden: dBij ontstentenis van den Voorzitter wordt deze vervangen door het oudste Bestuurslid in jaren". De heer YV. J. Mennes, muziekleeraar te 's-Gravenhage, zai Donderdag te Utrecht demonstreeren een door hem gedane vinding op het gebied der techniek voor bet be spelen van alle instrumenten. Kaarten zijn kosteloos (Verkrijgbaar in YVagenaar's Muziekhandel. 't Loopt nu opeens weer wat druk met de avondjes-uit. Gisteravond dames-kapel in 't Valkje en Oranjevereeniging in de Keizerskroon. Hedenavond in Amicitia piano-concert van mej. Gertrude Peppercorn (o. a. de Mond- schein-sonate) en in 't Stadhuis de Jaarver gadering van «Liefdadigheid" Donderdag «Toonkunst", waarvan het pro gramma in de advertentie-kolommen. Vrijdag volkslezing van het Nuts-departe- raent, waarbij de uitstekend gekozen num mers van den spreker, den heer P. H. Lam berts, word>'n afgewisseld door het dillettauten symphonie-orkest onder leiding van den beer G. K. G. van Aaken. Ymlgens de «Stichtsche Crt" zal ds. G. YV. C. Vunderink in het einde der maand optreden voor de plaatselijke afdeeling van «Patrimo nium", wier zangkoor dan ook eenige liederen zal ten gehoore brengen. In verband met de slapte van werk zal de ui'.deeling van 150 brooden per week van 3 Kilogram dit jaar reeds aanvangen op 5 December en gedurende 48 weken worden voortgezet. Bij de Vrij.lag hier gehouden aanbesteding van gerookt spek ten behoeve van het gar nizoen wer.l ingeschreven als volgt: Griffoen, te Bussum, 65 cent; Linthorst, te Deventer, 631,!P. Ph. Grogorius, te Amersfoort, 61 A. Smeitinir, aldaar, 60A. van Spiegel, te Deventer, 591 J. A. M. Frankenmölle, te Amsterdam, 58'/j! F. van YVieringen, te Utrecht, 57; YV. Egberts, aldaar, 55'/.>; N. C. Dame, te Amsterdam, 55; en F. YY'illen- borg, te Amersfoort, 55 cent per Kilogram. Onder het gewone voorbehoud gegund aan den minsten inschrijver. By de Zaterdag voor rekening van liet nieuwe Sint Elisabeths Gast- of Ziekenhuis gehouden aanbesteding voor de levering van 54 ledikanten met staaldraad-matrassen en 8 kiiiderledikanteo werd ingeschreven door de volgende stadgenooten firma Bonnier model E f27, model A f 21.55, kinderledikant 121 Dijkhuizen model E f 26.75, modal A f 21.25, kinderledikant f21 Fortman» 8; Hehenkamp model E f 21.25, model A f 20.47, kinderledikant f20.50; Aronson model E f 33.25Gebrs. Hamers model E f22, model A f21, kinderledikant f 21.80: B. H. Kuiper model E f 28.70, model A f22.65, kinderledikant f22.45; Van den Donker model E f 29.50, kinderledikant 1 23.75 en Van Esveld kinderledikant f22.50. Gegund aan de firma Fortmaan Hehen kamp. Door den Commissaris der Koningin in deze Provincie, of bij zijn afwezigheid door een der laden van Gedeputeerde Staten, zal onder nadere goedkeuring van den Minister van Waterstaat, in bijzyn van den hoofd ingenieur-directeur van den Rijks-waterstaat in do Ge directie, in het gebouw van hot provinciaal bestuur te Utrecht op Maandag 47 December, des middags te 2 ure, worden aanbesteedhet driejarig onderhoud van de Ryks-groote wegen in de Provincie Utrecht gedurende de jareu .1907, 1908 en 1909, in zeven perceelen en in massa. Raming. Ie perceel f9385, 2e perceel f9525, 3e per ceel f3220, 4c perceel f9330, 5e perceel f5000, 6e perceel f 3530, 7e perceel f 22 010, en in massa f62 009. Zondagavond rond half zeven derailleerde, bij het binnenkomen var. het buurt-station Utrecht, door het te vroeg omtrekken van een wissel het achterste passagiersrijtuig van den trein uit Amersfoort. De inzittenden kwamen vry met den schrik éen dame viel flauw. Materieel en baan werden slechts licht beschadigd Hedenochtend werd het stoffelijk hulsel van den zoo gruwelijk vermoorden rangeerder Hendrik Droste onder zeer grooten toeloop ter aarde besteld op de Nieuwe algemeens begraafplaats. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde C. J. K. van G. wegens diefstal van een hor loge tot zes maanden gevangenisstraf. Men schrijft aan het „Hdbld". De vreemdeling, die zich Maandagavond in het dorp Hoevelaken had opgehouden, zou zich zeker wel verwonderd hebben, wanneer hij tal van mannen bad gezien, oudere en jongere, |met lange pijpen. Hier stonden enkelen kalm te praten, daar stapte een troepje bedaard huiswaarts, allen deftig rookende uit de lange Gouwenaars, even als de Hollanders uit de dagen van den Regenten- tyd. Eenmaal in 't jaar kan men die aloude gewoonte daar zien, bij gelegenheid dat de „zandgelden" worden betaald. Dit zijn de belastingpenningun, welke aan de Ned. Hervormde kerk te Hoeve laken moeten worden opgebracht, 't Is een heel oude belasting, waarvan de oorsprong misschien moeilijk is na te gaan. Zij dateert nit het tijdperk voor de Hervorming. Zeker is het dat het geld vroeger heel schaars was en het dus den boeren moeilijk viel, de kerk met geld te helpen en daarom stonden zij een ge deelte van hun oogst af. YVellicht hebben velen velen zich verbonden hun jaarlijksche gift ge regeld bij te dragen. Hoe het zij, deze belasting is een recht van de kerk geworden en eeuw in uit tot op den huidigen dag blijven bestaan, al gemeen bekend onder den naam „zaadgeld". Bijna van alle landerijen in de Gemeente Hoeve laken wordt zaadgeld geheven, In de archieven van de kerk berust een staat, waarop is aangegeven hoeveel rogge ieder ver schuldigd is te geven, uitgedrukt in schepel, kop en maatjes. Sederd lange tijden neemt de kerk echter geen rogge meer aan, doch men berekent de waarde van het verschuldigde, waarbij mon als koers aanneemt den prijs van de rogge in het begin van November. Toen Amersfoort nog een ko renmarkt had, nam men den prijs van de rogge op den laatsten marktdag vóór de betaling der zaadgelden, welke op 11 November geschiedt (als dit geen Zondag is). Bij de afgelegen boederijen wordt het geld door den koster gehaald, doch de meeste boeren ko men zelf betalen en men zou dit gaarne aan een ander overlaten. Men vindt er wat gezelligs in, misschien omdat men reeds jaren dezen tocht maakte (evenals de voorvaderen ook reeds deden) doch ook, omdat men op weg kennissen, buren en familieleden aantreft en niet te vergeten, om dat in de kerkekamer een tractatie wacht. Wie zijn penningen heeft betaald, wordt uitgenoodigd een glas bier te drinken, waarvan een heel vaatje voorhanden is, en daarboven krijgt men een langen Gouwenaar, dien men naar believen kan stoppen. Nog een enkel praatje en een troepje trekt deftig dampende de straat op om plaats te maken voor nieuwe betalers. Deze tractatie schijnt even oud als de „zaadgelden" te zijn. De menscb krijgt zoo gaarne een goed woord dat neemt het hart zoo in. En als het hart ingenomen is, gaan alle plichten zoo gemakkelijk, dat het een lust is. Het geval met de centen van 1961, van welke sommige een k, andere een g in het woord «Koningrijk' hébben en die door 's Rijks Munt zouden worden teruggenomen voor f 2.56 per honderd, blijkt een canard te zijn. In het «Hdbld." lezen we: Het was ons bekend, docü op verzoek maakten wij het nog uiet openbaar, dat bin nenkort postzegels zullen verkrijgbaar gesteld worden voor een byzonder doel en wel steun aan de Vereeniging tot bestrijding der tu berculose. Nu we elders er het een en ander van verteld vinden, mogen we er ook wel melding van maken. Die postzegels (van lf, tot 3 cent) zullen van Rijkswege verkrijgbaar gesteld worden gedurende éen maand. Een dames-comité zal zich er voor spannen om een paar millioen te plaatsen. Trouwens, bij de bekende lief hebberij voor postzegels is een groot debiet te wachten en ongetwijfeld zal de nuttige vereeniging er wel bij varen. Over de vallende sterren, waarop we in het voorlaatste nummer mol een enkel woord wezen, schrijft II. io de «Zutph. Crt.": Do maand November is veelal rijk aan val lende sterren, naar aanleiding van de om standigheid, dat de banen van twee der voornaamste meteoor-zwermen alsdan door de aarde worden gesneden. Men kan die der Leonideo omstreeks het midden der maand (van den 14on tot den 48en) verwachten Deze groep ontleent haar naam aan het uitstralingspunt, dat gelegen is in het ster renbeeld >de Leeuw". Daar dit beeld echter des avonds omstreeks halt elt in het O.N.- üosten opkomt, zijn zij hoofdzakelijk zicht baar na middernacht. Zij onderscheiden zich door groote snelheid en helderheid. De Andromeden verschijnen op het einde der maand (van den 23en tot don 28en). Het straalpunt is gelegen in het sterrenbeeld •«Andromeda". De drie lioofdslerren dei- tweede grootte van dit beeld staan alsdan des avonds tegen acht uur hoog aan den Z.Uostelijken hemel, op ongeveer vijf en zeventig graden boven den horizon, in een lijn nagenoeg evenwijdig aan deze, links van den vierhoek van «Pegasus". Zij bewegen zich langzamer en zyn minder krachtig van licht dan de Leoniden, doch worden ook vóór middernacht gezien. Men noemt den stroom dezer meteoren ook wel die der Bieliden, daar deze groep zeer waarschijnlijk in verband staat tot de komeet van Biela. De aarde moest deo 27eu November 1872 de baan der komeet snijden, doch verraste ons in haar plaats door een wondervollen ster renregen, die uit het zeilde punt van «An dromeda" viel, waaruit de komeet, die zicb in 1845 in tweeën had gedeeld, zoo zij nog bestond, ons moest nadereu. Hoewel er geen aanleiding is voor de ver wachting, dat de vallende sterren zieti dit jaar in grooten getale zullen verlooneu, kan het echter toch de moeite loonen, er naar uit te zien. Het volgende is ontleend aan het Voor- loopig verslag omtrent de Staalsbogrooting voorliet dienstjaar 1967 Algemeen werd geklaagd overde onveiligheid van het verkeer over de openbare wegen, veroorzaakt door het rijden met automobielen. De verregaande brutaliteit en de onbesuisd heid van bestuurders van motorrijtuigen heeft in den laatsten tijd tot het verlies van verscheidene inenscheulevens uuuhidiiig ge geven. Er zijn vele wegen, waar men, althans gedurende den zomer, zijn leven niet zeker is, en naar het schijnt is van de automobi listen, wien, anders dan den wielrijders, ver meerdering van snelheid geen lichamelijke inspanning kost, voorzichtigheid niet te ver wachten, tenzij men hen daartoe dvvinge. Bovendien worden door het snelle rijden met automobielen groote wolken stof opge jaagd, waardoor vele aan de openbare wegeD gelegen woningen en inrichtingen zoo goed als onbruikbaar worden gemaakt en vele wegen voor voetgangers bijna outoegunkelijk worden. De boeren klagen, dat de weilanden, in de nabijheid van druk bereden wegen gelegen, door de massa's stof worden be dorven. Het opwerpen van zooveel stof is ook uit hygiënisch oogpunt zeer bedenkelijk Opgemerkt werd, dat het even zonderling is voor spoorwegen, die een eigeu weg heb ben, een maximumsnelheid te bepalen, als verordeningen te maken omtrent het uitslaan van kleedjes op den openbaren weg, wanneer men toelaat, dal de automobielen zoo snel rijden en zooveel slof opwerpen als de be stuurders verkiezen. Omtrent de vraag, wat gedaan behoort te worden ten einde de nadeelen van het ryden met uutomobielen tegen te gaan, liepen de gevoelens uiteen. Enkelen meenden, dat het eenig afdoende middel bestaat in hei maken van afzonderlijke wegen voor de automobielen, hetgeen anderen echter onuitvo°rbaar achtten. Verscheidene leden wenschten de Motorwet gewijzigd te zien in dien zin, dat harder rijden dan met een snelheid van '25 Kilo meter per uur belet worde. Ten einde dit te verkrijgen, werd in overweging gegeven te bepalen, dat alleen die automobielen wor den toegelaten, welke niet harder kunnen rijden dan 25 Kilometer per uur of dat aan elke automobiel een behoorlijke snelheidsre- gistrator moet zijn aangebracht, waardoor het mogelyk zou worden, overtreding van het verbod raat zekerheid te constateeren. Men wees er intusschen np, dat het laatste middel minder waarborg geeft tegen te snel rijden dan het eerste. Ol' de snelheid te groot was, is, gelijk in de practijk gebleken is, in menig geval uiet te bewijzen, omdat het stof, dat de automobiel opwerpt, het vaak onmogelijk maakt, het nummer te onderscheiden en het zeer moeilijk is, den gemaskerde» chauffeur te herkennen. Ook werd in overweging ge geven geen bestuurders toe te laten, die geen examen in het ryden hebben afgelegd en die jonger zijn dan 25 jaren. Voorts werd van verschillende zijden aan gedrongen op strengere repressie van over tredingen der wet. Er waren er, die destraf- bepalingen der wet verscherpt wenschten te zien. Ter beteugeling van roekeloos rijden kan men naar hun meening niet volstaan met het bedreigen van boetenernstige ver grijpen dienen met hechtenis gestraft te worden. Betoogd werd verder, dat de politie en de justitie de bestaande bepalingen niet streng genoeg toepassen. Betwijfeld werd, of wel

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2