Binnenland. Gemqngd nieuws. Stadsnieuws. O, 't kan zoo'n blijde feestdag zijn Voor kleinen en voor giooten; Voor iedereen; zelfs 'tarmste kind Wordt dan niet uitgesloten. Dr. H. F. Nierstrasz, tijdelijk leeraar in de Natuurlijke historie aan het Gymnasium hier, komt ernstig in aanmerking als opvolger van prof. dr. H. J. van Ankum, hoogleeraar in de zoölogie aan de Rijks-universiteit te Gro ningen. Bij Kon. besluit van 2Ü November is aan A. N. J. Vos, op zijn daartoegedaan verzoek, ontslag verleend als notaris te Amersfoort. De heer II. S. J. van der Flier legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candidaats-examen theologie tweede gedeelte. De Kerkeraad -Ier Gereformeerde kerkaan den Zuidsjngel, heeft voor de vacature» can- didaat gesteld voor ouderlinggen (vac. A. de Boer) J. J. Dyk (vac. C. Schimmel) W. G. Schroder en (vac. A. M. Kok, die zich niet herkiesbaar stelt) A. van Genderen, H. van Ruller, G. Schimmel en W. N. Vink; voor diaken (vac. L. J. de Gans) A. J. Boode en E van Ruller; (vac. W. Huigen er» J. K. Wendt) C. II. van Bnuren, J. van 't Hoff, W. Huigen en J. K. Wendt. De Kerkeraad der Gereformeerde Jcerk aan de Langegracht heeft candidaut gesteld voor ouderling G. G. van Altena, D. Éggink, (aftr). P. van 'en HoolT, W. Ruitenberg, (aftr). G. O. Veeuendaal (altr.) en F. van Zanten voor diakenH. J. Bast (aftr), G. l enniuk, II. van Haselen (aftr). H. Keizer, D. van Scboneveld (aftr.) en D. J. Smits. De firma Methorst Van Lutterveld zal volgeude week een filiaal openen te Baarn. Als procuratie-houder zal daar optreden mr. L. L. F. André de la Porte. Door het Kantongerecht zijn gister ver oordeeld T. P. N. G., uit Utrecht enG. teH., van hier, tot geldboete van respectievelijk f 10 en f5, subsidiair drie dagen hechtenis voor elk, wegens overtreding van art. 4552 Wetboek van Strafrecht (vervoeren van dieren op noodeloos kwellende of pijnlijke wijze). De Rechtbank te Utrecht heeft genade voor recht doen gelden en den gasfitter J. f,. T., die uit armoede eenige koperen voor werpen ten nadeele van de H. IJ. S. M. ontvreemdde, veroordeeld tot f10 boete, te vervangen door twaalf dagen hechtenis. In flagranten strijd met art. 213 W. v. S. poogt menigeen een door hem ontvangen valsch muntstuk weer te quitteeren in plaats van het aan de politie te geven. Een arbeider uit Soest wisselde hier om streeks 21 October in een café een tientje en ontving daarbij terug één valschen rijks daalder. Een paar dagen later ging hij naar het zelfde café en betaalde daar met den rijksdaalder, dien hij wist dat valsch was, ook omdat verschillenden hem dat hadden gezegd. Er werd nu gevolg gegeven aan de zaak en het Openbaar ministerie van de Arron- dissements-Rechtbank te Utrecht eischte gister deswege een maand tegen den kop- pigen boer. Men schrijft uit Eemnes In geen jaren is het voorgekomen, dat in den polder zooveel zwanen waren als thans. Vluchten van meer dan vijftig bij elkander vliegen er rond, doch zijn evenals de ganzen, ■lie er ook in overvloed z|jn, voor den jager moeilijk te bereiken. Op enkele uitzonderingen na is het weiden in de Eemlandsche grasvelden afgelooperi. Slechts hier en daar ziet men nog eenig jong vee, vooral paarden in de weilanden, welke nog goed van gras zijn voorzien. Het melk vee is gestald omdat de melkproductie zeer begint te verminderen. Nimmer heeft men in deze streken het vee zóo lang in de weide kunnen latenge woonlijk zijn de boeren door den hoogen waterstand of te weinig gras gedwongen, reeds half October te stallen. Te Spakenburg werd aangif'e gedaan van de geboorte van het twintigste kind vanéén vader en éen moeder. Herinneringen zijn de retourkaarten op de spoorbaan des levens. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar iu de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de heelkunde, dr. H. J. Laméris, voorheen assistent van prof. Narath en prof. Eisselsberg. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is door den heer A. J. ten Hope, te Rotterdam hij houde het ons ten goede, dat we geen gratis reclame maken voor zijn bedrijf een adres gericht, waarin hij op grond van het feit, »dut het heimelijk gebruik van saccharine door fabrikanteu, die daar door de zooveel duurdere suiker trachten uit te sparen, steeds toenemende is, waardoor een deloyale concurrentie ontstaat, schadelijk voor de soliede nijveren en schadelijk voor de volksgezondheid", verzoekt, dat genoemd artikel belast worde als de margarinem. u. w. dat elk artikel of tabrikaat, waarin zich saccharine bevindt, voorzien moet zijn van een duidelijk etiket, met opschrif t «Vermengd met saccharine." Bij het adres is gevoegd een zeer lezens waardig overzicht de saceharine-wetgeving in de verschillende landen door dr. G. VV. Bruinsma, overgenomen uit de brochure «Geen saccharine in de huishouding", door M. Greshoff, uitgegeven door den Anti- suikcraccijnsbond. Voigt, de vermaarde kapitein van Küpenick en aooals uit zijn jongste proces bleek een slachtoffer van de üuitsche polite-vervolging, is Zaterdagavond wegens zware valschheid in geschrifte, openlijke vrijheidsberooving, bedrog, en ongeoorloofd dragen van een uniform, veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf, en de kosten van het geding. Inhoud «Wereldkroniek" 1 December 1900: Santos Dumont en zijn vliegmachine. De opgravingen van Herkulauum. De aardbeving van Valparaiso. De ceremonie van den handkus. Tegen de vivisectie. De Nederlandsche Kantwerkschool te 's-Gravenhage. liet lichten van Togo's vluggeschip. Uit Schouwburg en Concert zaal. Personalia. Oud-Nederland bij Frederik Muller. Een ouderwetsche ver tooning te Amsterdam. Kroniek van de week. Uit Amsterdam. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van de Staatscommissie voor den Mid denstand bracht de Voorzitter verslag uit omtrent een audiëntie welke het Bureel bij Minister Rink had gehad, in verband met de opmerkingen, welke de Inspecteur van het Middelbaar onderwijs, de heer De Groot, had gemeend zich te moeten veroorloven ten opzichte van de Staatscommissie in zijn verslag aan do Regeering, opgenomen in het Bijvoegsel van de «Staatscourant" van23 en 24 September 1906, no. 222. Het rapport in zake het vakonderwijs werd afgehandeld en in handen van het Bureel gesteld, tot vaststelling der definitieve re- dictie, zoodat dit nog vóór het einde des jaars de Rcgeering kan bereiken. Medegedeeld werd, dat de heeren M. 11. G. Th. Fiedeldy Dop, van Amsterdam Thijs Plet, van Nijmegen; en JulesSchaepkensJr., van Maastricht zich in de volgende week naar Duitschland zullen begeven, ten einde de werkiog der détaillistenkamers, hand- werkskamers en handelskamers op verschil lende plaatsen door persoonlijk onderzoek na te gaan. Het »Hbld." kan in verband met boven staand bericht nog mededeelen, dat de sub commissie in zake reorganisatie der Kamers van Koophandel, bestaande uit do hoeren R. I'. J. Tutein Nolthenius, prof. A. Anema, prof. Noordtzij, J. S. Meuwsen, Jules Schaep kens, J. Rutgers en L. de Vries, alreeds een schema voor een wetsontwerp voor de be doelde reorganisatie heeft ontworpen, voor namelijk aan de hand der resultaten van een persoonlijk onderzoek, dat eenignn t\jd geleden reeds door de heeren Tutein Nol thenius en Meuwsen onafhankelijk van elkaar in Duitschland is ingesteld. Genoemd schema zal, na terugkeer van de heeren Fiedeldy Dop, Plet en Schaepkens van hun reis, waarbij zij Hamburg, Bremen, Berlijn, Leipzig, Dresden en Keulen zullen bezoeken, aan de door hen verzamelde ge gevens worden getoetst, alvorens aan de Regeering te worden opgezonden. Het tik-tak van het uurwerk. Wanneer men van een klok, aldus de „Revue philoBophique", de bewegingen van den slinger gadeslaat, zal men bemerken, dat de „tik" zich op het oogenblik laat hooren wanneer de slinger de rechterzijde heeft bereikt en het geluid „tak" wordt gehoord, wanneer hij op het hoogste punt aan linker zijde is gekomen. De grond daarvoor is hierin te zoeken, dat het échappement-wieltje zich iu de zelfde richting beweegt als de uurwijzer, zoodat de stoot van het anker op verschillende wijzen ontstaat, al naar hij op de rechterzijde of op de linkerzijde komt. In het eerste geval werken de beide tegen elkaar gestelde krachten direct op elkaar in, terwijl zij in het tweede geva' meer onder een scherpen hoek werken. Het geluid „tik" ia korter dan het geluid „tak" Nu kan men vragen waarom men aan „tik" den klemtoon geeft en waarom men niet spreekt tak-tik. Het antwoord op deze vraag is gemakkelijk te geven. In alle klank-nabootsingen dezer soort wordt in bijna alle talen het woord met den klinker „i" eerat genoemd, bv. pif-paf, klik-klak, zig-zag, enz. Dit is niet een bloot toeval; het is daar op terug te brengen, dat de klank »i" voor het gehoor een grootere waarde heeft, daar hij met een weinig energie een groote accustieke wer king bereikt. Kindermond. Van een Ilollandsche familie, die naar Engeland overstak, is het dochtertje, dat met niemand kan spreken en door niemand ver staan wordt, troosteloos. Op een goeden morgen echter hoort het kind een haan kraaien. Het geeft een schreeuw van vreugdeen roept uit: Maatje de haan spreekt Hollandsch Een schavuit. In Nieuw Zuid-Wales heeft een jongeling van achttien jaar, met name Brown, vermoordzijn patroon, diens vrouw en een bediende. Hij kwam er rond voor uit. Per soonlijk had hij niets tegen zijn meester; die was altijd goed voor hem geweest, maar voor een groote zaak moeten er altijd slachtoffers vallen Wat zijn doel dan met die moorden was ge weest 'l Van Australië een land van blanken te maken, en de vermoorden waren Chineezen. Geen ge vangenen maken, zei Brown, muar ze allen afmaken. Als ik vrij kom, doo ik 't morgen weer. Maar dat is tegen de wet! wierp men hem tegen. In een oorlog is er geen wet, was 'tantwoord. Maar hij had zij n slachtoffers ook beroofd waarom Omdat hij een fonds wou aanleggen voor geweren en munitie. Het ging me aan het hart de oude menschen af te rnaken, maar mijn eigen gevoelens moesten wijken. Een dokter verklaarde, dat Brown volkomen bij zijn zinnen was en de rechtbank veroor deelde hem ter dood. 'n Metsel-machine. Een Engelsch inge nieur heeft een metselmachine uitgevonden. Twee arbeiders en een jongen kunnen de ma chine bedienen. Volgens den uitvinder kan een totaal ongeoefend werkman met deze machine dagelijks 5000 tot 6000 steenen deugdelijk be vestigen. Alsof er nog niet genoeg werkloosheid is. Om te onthouden. Het schoonmaken van ruet groen en mos begroeide muren en Bteenen kan geschieden door het afwasschen met een oplossing van azijnzure ijzeroxydule- RECLAMES. van 1 5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. De bloedarmoede is genezen. „De Pink Pillen genezen de Bloed armoede, „Zooals het brood deu honger geneest" De bloedarmoede komt voort uit een gebrek in de voeding, veroorzaakt door maagstoriugen of even- voudig door gebrek aan levensvocht. De Pink Pillen geven bij iedere dosis bloed. Zij doen nieta dan dat, maar zij doen her goed. Daar nu de zenuweu haar voedsel onmiddellijk uit het bloed putten,Jis do wer king dier pillen op het zenuwstelsel zeer dikwijls merkwaardig, en zij hebben talrijke gevallen van zenuwstoringen genezen die te voreu aan gewone behandeling hadden weerstand gobodeu. "Ik heb veel geledon aan ernstige bloedarmoede met bleekzucht gepaard,schrijft ons Mejuffrouw Pie- lersen, te Dongen. Langen tijd had ik een buitenge woon bleeke kleur en was uiterst zwak. Ik zag er heei slecht uit, at niet meer. Ik ging alle dagen achteruit en ik weet niet wat er gebeurd zou zijn indien ik de Pink Pillen niet had genomen. Ik heb alle soorten van middelen gebruikt om m(j te ge- genezen, zonder eenige verbetering te ondervinden. Dank zij alleen de Pink Pillen heb ik spoedig een uitmuntende gezondheid weergekregen. Ik ben daar voor zoer erkentelijk. Mejuffrouw PetrouelUPietersen,geboren Bax, woont te Dongen bü Breda. De Pink Pillen ondersteunen de krachten der jonge meisjes en bevorderen hare ontwikkeling en haar groei. Zij zjjn .e allen tjjde een uitmuntend nuttig middel voor do vrouw, van af harejeerste jeugd tot Do Bisschop heelt reeds lang geleen Een voorbeeld ons gegeven, Dat w .arde heeft voor iedereen, En voor het gansche leven. Al rijdt men op geen schimmel rond. Zelfs niet op hooge daken, Men kan ook op beganen grond Gelukkigen wel maken. Welaah dan lezers, eensgezind, Getrouw aan 't nobel voorbeeld, Nu aan het werk en 't arme kind Liefst 't allereerst bevoordeeld De geest van d' ouden Sinterklaas Blij ve immer ons omzweven Laat ieder op zijn blijden dag Er maar weer blijk van geven 1 II. M. de Koningin keert 15 December terug naar Den Haag. Door den generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zijn aangewezen om Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht bij te staan bij het ge neeskundige onderzoek van lotelingen als lid de dirigeerentl officier van gezondheid der 3e klasse J. J. P. C. van den Heuvel tot Beichlingen, gezegd Bartolotli Rijnders, en als plaatsvervangend lid de officier van ge zondheid le klasse J. Nord, van het militaire hospitaalte Utrecht. Werd hier Vrijdag door slechts 24 van de 139 kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken deelgenomen aan de periodieke verkiezing een gevolg van den marktdag, die het velen onmogelijk maakte, hun kiesplicht te vervullen te Zaandijk was 't nog erger. Daar kwam slechts éen kiezer op, zoodat de aftredende dan ook werd herkozen met éen stem. In den ouderdom van even 46 jaar over leed hier gister na korte ongesteldheid de heer A. A. Schilfgaarde, kapitein-adjudant bij het 5e regiment infanterie. Hij genoot zijn opleiding aan de Kon. Militaire Academie te Breda, waartoe hg 20 September 1877 werd toegelaten en waarbij hij in Juli 1880 werd bevorderd tot cadet sergeant, een ouderscheiding die toen alleen den vijftien besten van het oudste studiejaar ten deed viel. Den 5 Juli 1881 werd bij benoemd tot 2e luitenant bij het 4e regiment infanterie, als noramer éen van zijn promotie, waardoor ook juist dezer dagen zijn bevordering tot den hoofdofficiersrang zou zijn gevolgd. In 1886 volgde zyn bevordering lot le luitenant in welken rang hij in het vol jende jaar leeraar werd aan de toenmalige Militaire school te Haarlem. In 1894 werd hij overgeplaatst bij net regiment grenadiers en jagers en ingedeeld by een dei* grenadier-bataljons. In 1898 werd hij, bij zijn bevordering tot kapitein, overgeplaatst naar het 5e regiment infanterie, bij welk korps hij 5 Maart 1ÜU3 werd benoemd tot kapitein-adjudant. Zijn heengaan zal door velen, die hem als goed kameraad leerden kennen en in hem waardeerden zijn groote vakkenis en zeer algemceue ontwikkeling, met innig leedwezen worden vernomen. Zijn stoffelijk hulsel wordt bijgezet in bet familiegraf te Buren. De Minister van Oorlog begaf zich gister naar «Het Loo" om door li. M. de Koningin in buitengewoon gehoor te worden ontvangen. De Minister wil voorstellen, voortaan aan de adspirant-militie-officieren geen kleediug van onderofficiers-laken te doen verstrekken. De 48 landwi'erdistr'cten, welke thans uit twee compaanieen bestaan zullen met ingang van 1 Juli 1907, afhankelijk van de sterkte, in 3 of 4 compagnieën worden gesplitst. Het eerste elftal van «Quick" toog Zondag, ondanks het slechte weer, toch naar Rotter dam om zich te meten met «Achilles" van daar. Wegens den regen moest het spel echter gestaakt. De Rotterdammers hadden toen de leiding met 2—0. Quick's tweede klopte hier het eerste van »D. O. S.", uit Utrecht, met6—0. Utrecht protesteerde. Het eerste van »H- V. C-" sloeg het eerste van «Kampong", uit Utrecht, met 3 en ontnam bierdoor de Utrechtsche club vrijwel alle kans voor het kampioenschap van den »U. P. V. B." Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den «Chr. Protestantschen Bond van spoor- en tramwegpersoneel", waarvan we de op richting in het vorig nummer meedeelden, is saamgesteld als voigtG. G. van Lunteren, Voorzitter B. Kerkhof, Onder-voorzitter J. van den Engh, le Secretaris; B. Kaphorst, 2e Secretaris; M. de Mots, Penningmeester. Zoo heel velen hebben kennissen, die 't in bet leven niet meeliep en op hun ouden dag j van een zes-, zevenhonderd gulden per jaar nog zekeren stand moeten ophouden. De Sinterklaastijd is zoo'n ongezochte gelegen heid, hun iets te zenden, dat ze niet iederen dag hebben- Op die wijze liet in deze dagen van ver rassingen eer dame hier ter stede, aan zoo iemand een bus cacao bezorgen. Jam mer genoeg werd de dienstbode herkend. Bij vvijze van dankbetuiging ontviDg zij nu het volgende vriendelijke briefje »M. Dat u mij een bus cacao-poeder zendt, vind ik heel liefMaar daar behoort melk cn suiker bij, want ik houd niet van waterchocolade. Achtend (volgt de onder- teekening)". Nu we «r goed over nadenken, had die dame er ook eigenlijk behooren bij te voegen een bus gecondenseerde melk, een kilo suiker en een Hinken chocolade-ketel met bijbehoorende koppen. We vernamen nog niet of ze dan óok zich zal aanbieden om den drank te koken en voor te schenken. Zondagmiddag schrikte op de Langestraat een trampaard voor het geblaas en geraas van een auto. De havermotor, een jong paard nog, trok zijn borstriem stuk, gaf een paar rake tikken tegen trek knuppel en spatbord cn ging er alleen van door, de tram zoo heelemaal alleen latende staan. Geen persoonlijke ongelukken. De milicien-kanonnier D. P., uit Sint An na- parochie en behoorende tot de 4e batterij le regiment veld-artillerie hier, had Zondag avond het ongeluk van den hooizolder in een der stallen te vallen. Naar het Militair hospitaal vervoerd, werd hersenschudding geconstateerd, waaraan de ongelukkige den eigen nacht overleed.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2