Stadsnieuws. Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. Faillissement M H. van BEEK. afgesloten de Regeering wordt uitgenoodigd om tot unifi catie van tijd lo geraken langs den veiligen weg van winst zonder inspanning daar zullen de stemmen, die zich hebben doen hooron «m, ter wille van schoone abstracties, liever den weg te kiezen waarop verlies zonder bovonmensche- lykc intellectuoele krachtsontwikkeling niet te vermijden is, onverhoord moeten blyven. leder die hot gezonde menschenverstand ook een plaats inruimt bij gewichtige beslissingen als deze welke voor langen tijd haar invloed op de welvaart van Nederland zullen doen gevoelen, moet met het aanhangige wetsontwerp van harte instemmen. Do wandelaars, die morgen zullen genieten van het heerlijke winterweer, zullen, in het Plantsoen bij de Heerenstraat gekomen, wel meewarig opzien naar de leege plek naast de Jongensschool waar, ingevolge het jongste Raadsbesluit, alle boomen en boompjes reeds zijn geveld en ontgraven. 'tMoge dan noodig zijn geweest, ze weg te nemen, 't is er nu een heel leelijk gezicht Tot ouderling der Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel is herkozen de heer G. Schim mel en zijn gekozen de beeren W. G. Schro der en 11. van Ruller. Tqt diaken is herkozen de heer J. G. Wendt en zijn gekozen de heeren E. van Ruller en C. H. van Buuren. De heer J. B. Grootendorst behaalde de akte Boekhouden van <le Federatie van han dels- en kantoorbedienden in Nederland. Kapitein J. P. Hendriks, van de infanterie O. 1. L., kreeg op een patrouille-marsch bij Maserempoeloe op Celebes eeu lichte schot wond in den rechterarm. De heer C. Ch. van Helsdingen Jr., legde aan de Rijks-Universiteit te Leiden met gunstig gevolg af het doctoraal examen Rechten. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het eerstvolgend examen voor hen, die wen- schen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij de infanterie of vestingartillerie zal plaats hebben op 13 Februari 1907 en z o noodig op een of meer volgende dagen in de plaatsen waar de staven van die korpsen gevestigd zijn. De adspiranten behooren de kennisgeving, dat zij aan dit examen wenschen deel te nemen, vóór 30 Januari in te zenden bij den commandant van het korps, waarbij z(j zich wenschen te verbinden. Kapitein E. G. Staal, van het 5e regiment infanterie, is tijdelijk belast met de functiën van kapitein-adjudant bij dat korps. Luitenant-kolonel H. Oolgaardt, toegevoegd aan den Inspecteur der artillerie, wordt be last met het bevel over de '2e atdeeling le regiment veld-artillerie hier. Stafmuzikant J. A. Jochems, van het 5e regiment infanterie, zal weldra den militairen dienst met pensioen verlaten. Hij blijft echter hier metterwoon gevestigd. We verwijzen naar de advertentiën van di akenen der Ned. Hervormde gemeente en van dames Directrices der Protestantsche armen- loterij in dit nummer. Er wordt zeer veel stille armoede geleden. In verband met dit laatste brengen we óok gaarne het verzoek over van «Liefdadig heid" om spijskaartjes te duen bezorgen bij den administrateur, den heer N. G. van de Stadt, kleine Haag 7, die ze dan aan het juiste adres ter hand stelt. Donderdagavond waren een 120 kinderen van 4 tot 13 jaren der leden van de socië teit «Eensgezindheid" en der plaatselijke atdeeling van den Kon. Ned. Bond van Oud- onderofiicieren vereenigd in de Arend, terwijl h un ouders achter heD een plaatsje vonden. Met van vreugde stralende gezichtjes zaten ze geduldig te wachten op hetgeen koineu zou. De «Club van Tienen", een voordracht door ti en knapen en meisjes van dien leeftijd onder leiding van den heer Schickendantz, viel zeer in den smaak der kleinen, zoomede de toover- lantaarn van het Nedi-rl. Werklieden-Verbond, die leverisgroote beelden op het doek too- verde. Ook' de sprookjes Robinson Urusoë, verteld door den heer Schickendantz, en Aladdin en de wonderlamp, door den heer H. S. Valkenburg, werden door de tooverlan- taarn verduidelijkt. Een aardige en zeer op prijs gestelde suprise bracht »de Moor" met bet zenden van zijn knecht Pietje Roet, gevolgd door twee bedienden, die voor ieder wat lekkers had. Pietje, Pietje, Pietje was niet uit der kinderen mond. Eindelijk deed de beusche St. Nicolaas te paard zijn intrede, verwelkomd met het zingen van «Zie de maan schijnt, enz." De ondeugende jongens en meisjes werden voor den dag gehaald en kregen een vader lijke vermaning, terwyl ook de deugd beloond werd. Tusschen al deze bedrijven werden de klei nen volop voorzien van melk, speculaas, enz. De voordracht der jongejuffrouwen Van Wijk en Schickendantz werd bijzonder goed opgevoerd. Tot slot ging ieder kiDd 'it de tombola zijn prys en een speculaaspop ophalen, waar mede deze voor do kleinen zoo genoeglijke avond werd besloten. Een woord van hulde aan de commissie leden, die ook dit feest zoo uitnemend voor bereidden. Gistermiddag werd ten Raadhuizc gehouden do eindvergadering der financieele commis sie van het in Juni hier gehouden 58ste «Nederlandsch Landhuishoudkundig congres" en van de afdeeling Amersfoort en omstre ken van het „Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde". De verblijdende mededeeling kon gedaan worden, dat ook het financieele resultaat der feestelijkheden, zoo voor het congres als bij het vijftigjarig bestaan dor afdeeling, een groote meevaller is geweest, zóo zelfs, dat de subsidiën door Provincie, Gemeente en Vreemdelingenver keer verleend, kunnen worden teruggegeven. Er blijft dan nog een bate van rond 1380 over, dat zal worden terug gegeven aan de Landbouw-afdeeling, welke haar geheele kas stortte ten behoeve van de feestelijkheden De waarborgsom behoeft dus niet te worden aangesproken. Dat was nu weer eens een ouderwetsebe, aardige en tevens leerrijke Nuts-avond gister en wel heel jammer is 't geweest, (lat dr. Van Raalte geen grooter gehoor hadge lukkig, dat er aardig wat hoogste klassers de zeer populaire voordracht over geluid, door menig bon- mot gekruid, waren komen iianhooren. Achtereenvolgens werden besproken in tensiteit van den toon, booge en lage tonen, timbre of klanktint, geluid en gedruisch (met xylophoon), de phon-autograph, de bij Amersfoort gehouden proef van de heeren Moll en Van Beek ter bepaling van de ge luidssnelheid, de sirene, de trilliDg van vaste lichamen en van gassen (chemische har monica, met hoogst eenvoudige waterstol- gasinstallatie ia t jurkje), en de resonantie. Bij de proeven ter verduidelijking van het gesprokene toonde dr. Van Raalte zich een uitnemend experimentator in weerwil, dat de Staatsspoor hem zulke leelijke parten speelde bij het vervoeren zijner instiumenten, zóo, dat er «niets heel onder de zon" was. En óok een man, die volkomen op de hoogte is met de allernieuwste instrumenten, als bijv. het toestelletje om trillingen van zelfs 30 000 per secunde voort te brengen. Na de pauze werd de phon-autograaf van Edissou beschreven (als we 't wel hebben, is die niet van 1885 of 1886, doch tien jaar ouder) werden te werk gesteld phonograaf en gramophoon, onderscheidenlijk met de rol en de ebonieten plaat, en werd het on derscheid getoond tusschen het schrift van Edisson eft/ dat van Berliner. Een hoogst aangename avond, die naar een herhaling ten zeerste doet verlangen. De buitengewoon drukke vergadering-week wordt morgen geopend door het volksconcert van «Jubal". Maandag de maandvergadering van «Handel en Nijverheid". Dinsdag het concert-Hutschenruijter èn een extra-nacht trein der H. IJ. S. M. Op de convocatie van «H. N." staat ondeT meer bespreking van de vraag welke middelen zijn aan te wenden om Amersfoort als woonplaats zoowel als industrieplaats meer bekend te maken. In plaats van den heer B. Schimmel Hz., die wegens vertrek bedankte, is de heer J. van der Wal Kz. opgetreden als le Secretais van de vereeniging «Handel en Nijverheid." Hel kantoor «Ier vereeniging blijft nochtans gevestigd Van Asch van Wijck-straat 4. In vorige jaren, zoo toen de Garanten- vereeniging nog bestond als later, toen de abonnements-voorstellmgen op andere wijze werden georganiseerd, werd meermalen ver zocht, ook iets anders te geven dan tooneel- voorstellingen. Aun dit verzoek wordt thans voldaan, doch nu schijnen er alweer te zijn, die dit niet goedkeuren; waarmee bewezen wordt de oude waarheid, dat het niet gaat, het allen naar den zin te maken. Er wordt nu echter verteld, dat het »Utrechtsch Stedelijk Orchest", onder directie van den heer Wouter Ilutschenruijter, dat Dinsdag den tweeden abonnements-avond zal beretien, niet in zijn geheel zou optreden. Ten einde dit praatje te logenstralfen, verzoekt de Secretaris van «Amicitia" ons te willen mededeelen, dat wel degelijk bet volle orkest komt en dit als volgt bezet is 1 harpiste, 9 eerste violen, 10 tweede violen, 6 alten, 5 violoncels, 5 contrabassen, 2 fluiten, 2 hobo's, 2 clarinetten, 2 fagotten, 4 hoorns, 2 trompetten, 3 bazuinen, en slagwerk. Het aantal medewerkenden, met den directeur, d«n - heer Wouter Hutschenruyter, bedraagt alzoo 57 personen. Is dit nu een vol orkest of niet? Hier volgt het programma 1. Onvoltooide Symphonie Schubert. a. Allegro moderato. b. Andante con moto. 2. Andante cantabile uit bet 8. Fragmenten uit de opera LoKitin a. Voorspel b. Elsa's Brautrug o. Featmusik (inleiding tot het 8de bedrfjf). 4' Joh. WaRQtiasr. 5. l'Arlf-si nno, late orkest suite. G. Bizet. Próludo - Monuet - Adagiotto- Carillon. 6. Twee Hongaarscbe rhapao- dioön noa. 4 on 11. Lwrt. 7. Ouverture voor Byron'a Ooraair H. Berlioz. Morgen speelt «Quick" te Rotterdam een bekerwedstrijd tegen «Achilles" van daar. By de ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht: het woonhuis Kleine Koppel no. 30, groot 4.14 A., voor f960 aan den heer H. Heijlijgershet bouwterrein aun den Woestijgerweg, groot 9.20 A., aan den heer C. Los voor f 260en acht perceelen bouw terrein aan de Kleine Gasthuislaau, groot 31.14 A., aan den heer J. J. Reuten voor f 1930. Aangeslotenen aan de waterleiding mogen er wei op bedacht zijn, dat die Maandag middag wegens reparatie wordt afgesloten. Men zie de advertentie hierneven. Aan het Politie-bureau is als gevonden gedeponeerd een zak, inhoudende allerlei winkelwaren. Niet de vervulling van onze wenschen, maar de vervulling van onze plichten maakt ons gelukkig. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Namens detimmerlieden-vereenigingen S. N. V., afd. van den Algemeen Ned. Timmerlieden Bond, St. Jozef, onderafd. van den R. K. Volksbond, en de Protest. Chr. Timmerl. vereeniging ver zoek ik U beleefd een plaatsje in uw blad voor het volgende ingezonden stuk. Bij voorbaat onzen dank. Namens de bovengenoemde vereenigingen, met versch. groeten, G. WIJLAND, Secretaris, Monnikenpad 7S. Ann H.H. patroons en gezellen in het timmervak te Amersfoort. Namens de timmerliedenvereenigingen S. N. V., afd. Ned. Timmerlieden Bond, St. Jozef, onder- afdeeling van den R. K. Volksbond, en de Prot. Chr. timmerliedenvereeniging verzoeken wij h.h. patroons en gezellen in het timmervak, met het oog op de groote werkloosheid in het bouwvak, dezen winter niet langer dan hoogstene 10(tien) uur per dag te doen werken. Wij doen dat verzoek ten eerste om onze werklooze kameraden te helpen, ten tweede omdat ons gebleken is, dat er van 12 tot 16 uur per dag getimmerd wordt, o.a. aan een werk in de Pieter Bothstraat, waar eenige personen, 's avonds na afloop van het werk bij hun patroon nog eenige uren (tot elf uur n.b.)gaan werken Wij achten deze handelwijze allerminst bevor- delyk voor de werkloozen, die gaarne iets te doen zouden hebben, en er nu naur kunnen kijken, hoe anderen overmatig lang werken Wij vragen de vakgenooten, die zich daaraan schuldig maken zich te denken in den toestand eens werkloozen. Wellioht, dat gij dan met ons tet de over tuiging komt, dat uwe handelwijze ten zeerste do baat en nijd moet opwekken. Men moet nu niet zeggen „Wat kan mij dat schelenof „Ben ik mijn broeders hoeder?" Neen I allen de handen ineengeslagen en elkan der geholpen, dan behoeft de geesel der werk loosheid niet zoo scherp te wonden. Bedenkt wat het zeggen wil als men 's Zater dagsavonds met ledige handen thuis komt. „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doet dat dan ook aan anderen niet". Vertrouwende op de medewerking van alle patroons en gezellen, De gecombineerde besturen der vereenigingen voornoemd. Amersfoort, Vrijdag 7 December 1906. Appelen f'4.a f8.Peren f5.k f8.— Nieuwe aardappelen f0.— a f0. Zandaardappelen f4.80 k f'2.Hoender eieren f7.50 a f8.—per 100 stuks. Boter fl.15 f1.30 p. k. Margarine f 0.— af 0. Kippen f0.80 a tl.10 Kuikens fl.a f 1.20 Piepkuikens 10.40 a f0.70 Ganzen f0.a f 0.— Eenden fl k 11.20 Hazen 11.50 k f2.00 Wilde konijnen f0.40 a f0.50 Tamme konij nen f 1.a 1' 1.40 p. st. Duiven f 0.50 a f0.70 p. paar. Vette varkens f0.f 0.—Magere varker» f 14 a f20. Zeugen f50 a f70 Biggen t7.k f10. Aangevoerd waren ongeveer: 40 hect- Appelen, 10 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 120 Heet. Zandaardappelen 8000 st. Hoendereieren 1100 Kilo Boter Vette varkens, 20 Magere varkens. Var kens voor exportslagerijen, 350 Biggen en 10 Zeugen. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 December. Evang. Luthersche keik. Voorra. 40 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk, Voorra. 10V2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge-gebouw, Van Persijn-straat. Voorm. IOV2 uur, ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Dotiner. 's Avonds 5l/2 uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 5l/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9V2 uur, -Ie heer Boogaard, uit Sliedrecht. 's Avonds, 5 uur, de heer Boogaard. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- partementshoofden, W ij k b e z 0 e- icers en Belangstellenden zal het Centrnal-hureau a. s. DINSDAG 11 DEC. des namiddags te vier uur teu Raadhuize zitting houden. Voor spoedeiscbende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer n. g. van de STADT, Kleine Haag 7. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 10 DEC. aanstaande, ;s namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ói.k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secret aris-Penniugmeer De Curator in het faillissement M. H. van BEEK, slager te Amersfoort, maakt be kend, dat de eenige uitdeelingslijst in dat faillissement is verbindend geworden en dien tengevolge dat faillissement is geëindigd. De Curator voornoemd, mr. B. L. Ph. van LIER. Notaris BOLK, te Amersfoort, maakt bekend, dat de heeren mr. ADR1AAN van TRAA en DANIEL REIMAN, als kassiers en commissionairs in effecten te Amersfoort handelende onder de firma «METHORST Van LUTTERVELD", eeu FILIAAL hunner firma vestigende in de Gemeente BAARNbij acte voor hem Notaris 4Decem ber 1906 verleden tot procuratiehouder en vertegenwoordiger hunner firma hebben aangesteld den heer mr. LEONARD LOUIS FERDINAND ANDRÉ de i.a PORTE, om als hoofd van dat filiaal werkzaam te zijn zoo te Baarn als elders DIAKENEN der NED. HERV. GEMEENTE te Amers- foort zijn voornemens, op Maan dag den 10 December a.s. de Eerste Wintercollecte te houden aan de huizen der'Gemeenteleden. Deze collecte wordt den leden ten zeerste aanbevolen. De Administreerend Diaken, J. E. van NIE. Amersfoort, 1 December 1906. DIRECTRICES der PROTESTANTSCHE ARMEN- LOTERIJ, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 15 October 1906, maken bekend, dat de zal plaats hebben Dinsdag 11 en Woensdag 12 December van 1 tot 4 uur in het lokaal «DE ZAAIER", Muurhuizen. Door den verkoop van loten en het ont vangen van prijzen houden zy zich zeer aanbevolen. Amersfoort, 8 December 1906. De ÖTRECHTSCHE WATERLEIDING - MAAT SCHAPPIJ maakt bij deze haren abon- në'a bekend,'dat de waterleiding Maan dagmiddag om 2 uur zal worden wegens reparatie. De vertegenwoordiger der Utrechtsche Waterleiding- Maatscbappy te Amersfoort J. N. van HOOGEYEST. fcamperbinnenpoort 5, Telefoon 149.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2