Zaterdag 22 December 1906. No. 7291. 56e Jaargang. Feuilleton. Het Kroontje. UITGAVE Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1.— ™n5°..per post f -Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale FIRMA A. H. VAN CLEEFF 0 Ciee 'n onteigeningsadvertentien per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels f 1.25; elke regel' meer A0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. te AMERSFOORT. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9 Telephoon 9. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL Wie zich ingang van 1 JANUARI 1907 wenscht te abonneeren op de AMERS- FOORTSCHE COURANT, ontvangt de in December verschijnende nummers KOSTELOOS. Gemeente-werklieden. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewei, brengt ter kennis van de ingezetenen, dBt de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Donderdag, den 27 December aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, 20 December 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Verkiezing Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMER8FOORT, Gezien het Koninklijk besluit van den 11 Decem ber 1906, no. 43 Brengen ter openbare kennis, dat eene buitengewone verkiezing van twee leden- patroons van de Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven te Amersfoort (vacaturen G. PriDS cd J. van Karsbergen) zal plaats hebben op Dinsdag 22 Januari 1907 en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 5 Februari 1907. Het stembureau zal zitting houden in het Raad huis van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 3 uur. Amersfoort, 19 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, maken bekend, dat hei Bureau van den Burger lijken Stand gedurende de beide Kerstdagen voor het publiek geopend zal zijn des voormiddags van 8'/i tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschieden aan het Gemeentehuis, mondeiing of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8'/» ure des voormiddags van den dag, waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, 20 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretarie, J. G. STENFERT KROESE. Elders in dit blad, onder de Raads-agenda, wordt meegedeeld, dataanstaanden Donderdag een der punten van behandeling is een rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres aan den Raad van isdeu van het Bestuur der afdeeling Amersfoort van den »Ned. Bond van Gemeente werklieden". Dat adres is van dezen inhoud: .Geven met verscbuldigden eerbied te kennen, dut z\j bet navolgende aan UE.A. beeren beleefd verzoeken; om bet loon te brengen van: voorstoken op-13.00 minim. - lS.OOmaxiin. stokers en machinisten -12.00 -14.00 fitters -11.00 -13.00 fit terehelpers en emeden -10.50 -12.00 plaatswerkers -10.00 -12,00 zoutstokers -10.50 -12.50 het loon der Reiniging „-10.00 -12.00 „Tevens verzoeken zij UE.A. college, het daarheen te willen leiden, dat wjj in het genot worden gesteld van 6 dagen verlof per jaar. „Ook is het noodzakelijk, dat voor over-, nacht en Zondagsarbeid een bepaliug in het leven wordt geroepen, dat voortaan voor overwerk 50, voornacht en Zondagsarbeid 100 wordt toegekend." Adressanten verwijzen naar de bijgevoegde Memorie van toelichting. Aan die Memorie zij het volgende ontleend: »Wij meeneu, dat het niet alleen een aanmoediging is voor de werklieden, als zij de overtuiging hebben eenigszins vooïuit te gaan in hun loon, maar dat die overtuiging hen met lust en ijver hun arbeid zal doen verrichten, zoodat een dergelijke loonregeling ten bate van den arbeid en van de Gemeente komt. En aangezien nu het geldende loon in de Gemeente Amersfoort voordeGemeente- werklieden te eenen male ontoereikend is om ook maar aan de geringste eischen van voeding, kleeding en woning te voldoen, komt het ons gewenscht voor, dat de loon regeling, zooals wij die verzoeken in ons adres, 1 Januari 1907 in werking treedt, met de bepaling er bij, dat elk opvolgend jaar voor alle werklieden éen gulden v«rhooging wordt toegekend, zóo, dat in Januari lv)09 alle werklieden op hun maximum staan." In verband met dit verzoek werd Dinsdag in «liet Valkje" een openbare vergadering gehouden, belegd door het Hoofdbestuur van den «Ned. Bond van Gemeente-werklieden". Aan de uitnoodiging om die vergadering bij te wonen, hadden voldaan de Raadsleden Van Kalken, Van Duinen, Gerritsen en Rolandus Hagedoorn, en de heer G. Dekker als Secre taris der Reiniging-commissie. De heer Van Esveld had bericht van verhindering gezon den. Overigens waren er slechts weinig be langstellenden buiten de werklieden. 2.) a over het hek In een oogwenk was de jonge geklauterd. „Het ia de eenvoudigste zaak van de wereld merkte hij op, terwijl liii zich in 't benedenhuis liet zakken. Het gerinkel van glaB toonde aan, dat hg een ruit had stukgeslagen. „Wat heb ik u gezegd riep hg haar toe, triom fantelijk met zgn hand wuivend vèor hg in de keuken verdweeD. Plotseling bestierf de lach het meisje op de lippen. „Kom terug!" riep zij angstig uit. „Hoe kunt u zóo onoozel zijn?" Maar hg was reeds verdwenen en zg, haar band óm een der stijlen van het hek geklemd, kon hem door het opgeschoven raam in de duisternis van het be nedenhuis nakijken. Wat heb ik gedaan I" mompelde zg. „O, waarom denk ik toch nooit na? Er zal natuurlijk een heele drukte komen en papa is nu niet in een toestand om gezien te worden. Waarom komt Robert ook U1In 'liet8zelfde oogenblik, als io antwoord op haar woorden, kwam een knecht buiten adem de trap naar het Seamore-plein opholler.. In zgn eene hand zwaaide hij een sleutel. Ik heb hem, miss", stootte h\j uit. „Ik kon geen rijtuig meer krijgen^ en daarom heb ik den heelen W HeT meisje1 stónd'in een luisterende houding. De heer J. Jelles, uit Utrecht, opende de bijeenkomst eD zeide, dat, ofschoon het Be stuur gehoopt had, dat de groote zaal te klein zou zijn, toch dankbaar te wezen voor de op komst en vooral voor de aanwezigheid van Raadsleden. Hoofddoel was de bespreking van het hier vigeerende Werklieden-reglement, opgemaakt in overleg met de Gas-commissie, waarmee men zich niet in allen deele kan vereenigen, vooral omdat men wenscht een Reglement waarin de rechten en de plichten duidelijk zijn omschreven. De heer N. van Hinte, vroeger óok in Ge meentedienst doch thans propagandist van den Bond, kreeg nu het woord. Spr. zeide, dat hij met zeker genoegen ook le Amersfoort optrad voor de Gemeente werklieden, omdat het zeer lang duurde eer dezen zich organiseerden. In den regel zor gen B. en W., of superieuren of Raad er door minder goede bepalingen wel voor, dat zij samenkomen en zoo werd ook stellig ver wacht, dal ook hier de Gemeente-werklieden zich zouden organiseeren. Immers door min der juist optreden der werkgevers ontstaat zekofë geest van ontevredenheid en dan tracht het Bondsbestuur alles weer in de bedding te brengen, zóo, dat bet weer in 't reine komt en de grieven tot behoorlijke oplossing geraken. Hoe is nu de toestand bij Gemeente-bedrij ven en welke eischen kunnen dus gesteld door hen, die in die bedrijven werkzaam zijn? Die*feedrijven hebben geen concurrentie strijd te duchten, doch zijn van monopolistisch karakterzij behoeven dus niet zoo goed koop mogelijk te laten werken en motten dus niet de arbeidsvoorwaarden zooveel mo gelijk drukken. Hoe zeer diep de Gemeente-bedrijven in grijpen in de maatschappelijke samenleving is wel het best gebleken in de stakingsdagen van 1903 toen lichtfabrieken, waterleiding en reiniging in hun gewonen doen verder gela ten; óok al hadden de daaraan verbondenen vele grieven. Licht, water en reiniging knnnen nietgp- mist en mogen niet stop gezet om velerlei redenen, óok voor hygiënische aard. Maar wei mogen de daaraaD verbonden arbeiders zeer kalm adresseeren, of openbare verga deringen beleggen om de publieke opinie te vragen, of om invloed te oefenen op de Raads verkiezingen. Wel mag geëisebt, dat de Ge meenteraad rekening houdt met de billijke eischen dor Gemeente-werklieden en er niet toe meewerkt, dat de grieven worden opge hoopt. De Kaad dus heeft zorg te dragen voor billijke arbeidsvoorwaarden en een goed ge regelde rechts-positieder Gemeente-arbeiders, De Gemeente-bedrijven werpen, altbana saamgenomen, goede winsten al en van doze mag wel iets bestemd voor de werklieden, die deze winsten naar voren brengen. Hoe voldoet nu de Gemeente Amersfoort aan deze eischen? Stelt zij billijke arbeids voorwaarden Volgens de in September ingestelde loons- regeling zijn de lootten hier diep bedroevend. Vaklieden worden betaald met 14 en 16 cent per uuralsof er in de Gemeente-bedrijven twee categorieën zijnambtenaren en werk lieden. Zeer uitstekend is daarentegen de bepaling, dat loonsverhooging geschiedt naar anciënni teit, omdat dit voorkomt willekeur en dus hielenlikkerij en kruiperij niet kunnen tieren. Omtrent de rechtspositie neemt de Bond in het standpunt door deu heer Mees in de Tweede Kamer aangeduid als „neutrale zóne" en erkent de Bond geenszins een monopolie partij maar toch wil spr. wel zeggen dat, waar die te Maastricht, in het donkere Zuiden, hoogst treurig wordt genoemd, de regeling daarvan te Amersfoort, dat wel het donkere centrum mocht heeten, nog veel treuriger is en hoogst betreurenswaard. Toch heeft Maastricht nog zoo ietsals een regeling der rechtspositie. Te Amsterdam is zij ook tot stand gekomen, zelfs met behulp der stok-conservatievon. In Den Haag door samenwerking} van De Wilde en Ter Laan. De meest uiteenloopenden dus stonden haar voor. Ook mannen als Treub, Kerdijk, Tak en Troelstra bleken voorstandei s toen de vrees voor een scheidsgerecht onnoodig bleek. De quaestie der rechtspositie met scheidsgerecht kan dus gereedelijk óok een gewillig oor vinden bij den Raad van Amersfoort. Maar dan moet gebrokeD met het stelsel, dat alles berust bij B. en W. of' de commis- siën. Behoudt men dit, dan wordt alles «stiekum" behandeld. Heeft echter de Raad medezeggenschap, dan worden de geschillen niet meer behandeld binnenskamers, doch in openbare vergaderiug. Als norm ter vergelijking heeft spr. Zaan dam gekozen, een Gemeente van ae zelfde grootte en behoeften als Amersfoort. Dat een goede regeling geen onmogelijk heid, geen utopie is, bewijst Zaandam. Het Werklieden-reglement bevat Algemae- ne bepalingen, een Algemeen Reglement voor alle Gemeente-werklieden en een Bij zonder voor eiken tak van dienst. Art. 5 bepaalt, dat ten minste éen maal per week de werklieden of de Besturen hunner vakvereenigingen mondelinge mede- „Hoor!" Door het open raam kwam het geluid van een worsteling. „Vlugriep zij uit. „Doe de voordeur open en help mij en vader. O, Robert, verlies geen seconde." I)e knecht keek haar verbaasd aan. „Wat ia er aan de band, miaa f" In wanhoop wrong zij haar handen. „Verlies geen tijd mot vragen. Doe dadelijk de voordeur open." Robert liep naar den anderen kant der straat, stak den sleutel in het slot en opende de deur van het huis aan de overzijde. Hierna liep hij terug naar zijn meesteres. „Al klaar, miss." „Help my met vader", fluisterde het meisje ge jaagd. Zg pakte den slapenden man by een arm, Robert greep den anderen en met moeite hesoben zg den ouden heer op zgn beenen'; met dubbel- slaande tong protesteerde hg tegen deze storing in zyn slaapje. Half-dragend, half-sleepend trokken zij hem den weg over. „Goddankmompelde het meisje uit deu grond van haar hart, toen zy hun last neerlieten in een leuningstoel in de hal. Uit het huis aan den overkant kwam het geluid van woedende stemmen. Toen het meisje de voor deur sloot, werd die aan de overzijde opengeworpen en verscheen er een knecht, enkel in zijn hemd, met een gezicht zoo bleek ale zijn naohtgewaad, die op sohrillen toon begon te fluiten. Spoedig daarna werd de ochtendslilte verbroken door de dreuuende voetstappen vau politie-agenten, die kwamen aanhollen. Lilian Turner zat in den salon van het huis, dat zij 's morgens vroeg zoo overhaast biiinengevluoht was. Zg was druk aan 't babbelen, iets wat zg wel meer deed. Haar toehoorders waren twee manueni op, „zal je begrijpen, dat het mij wanhopig maakt indien ik het kleinste levende wezen pijn doe." De jonge man zuchtte en schudde 't hoofd. Hij was een slank, knap jougmeusch, met een gelaat waarop een gezonde kleur lag eu met het begin van een kneveltje op zyn bovenlip, „Dat weet ik zoo recht niet zei hy. „Wat me zelf aangaat, weiger ik beslist, dat te erkennen. Ik heb zwaar geleden en je hebt systematisch myi smart genegeerd." „Mijn beate Tommy", antwoordde Lilian, „ik ben alleen zoo wreed geweest uit menscblievendbeid. Het zou een onwaardigheid zijn, indien ik beweer de niet te begrijpen, datje thans denkt aan m\jn meer malen herhaald aanbod om een zuster voor je te zyn, maar werkelijk het is beter, dat jy een ver standige zuster krygt, dan ik een dommen man." De tweede bezoeker was iemand van middelbaren leeftijd, met schrandere oogen en peper-en-zoutkleu rig baar. Met zichtbaar genoegen luisterde hjj naar het gekibbel der jongelui. „En ik ben te oud om je broer te worden vroeg hg, Je zult zien, dat ik handelbaarder ben dan Tommy." Liliau glimlachte „Doe maar geen moeite, mr. Greville," antwoordde zg waarschuwend. „Waarom niet?" „Omdat 't een troostprijs ia en er is geen enkele redeu, waarom ik dien u zou toekennen." „Zy tracht u baug te maken", viel Tommy haar in de rede. „Houd je mond, Tommy", beet Lilian hem „Ik meen het werkelijk. De laatste tien jaar volg ik mt. Greville's loopbaan met de meeste belangstelling." „Welke courant gaf men jou dan in de kinder kamer?" vroeg Tommy. Lilian deed of zij hem niet hoorde. „Toen u Secretaris van Binneulandsche Zaken werd, mr. Greville, heb ik een vrijen middag uitgeschreven om die gebeurtenis te vieren. Ik lees al uw rede voeringen en sommige leer ik van buiten. Met uw opvatting over de sociale quaestie ben ik het vol komen eens." Mr. Greville viel haar snel in de rede. „Zou Je zoo vriendelijk willen zyn, mij eens uit te leggen, welke die opvatting is? Daarmee zou je mg een groot pleizier doen." Lilian was slechte een enkel oogenblik uit veld geslagen. „Zij houdt al die beginselen in, welke het Rjjk groot en machtig zullen maken. Maar hel zou te veel tyd vergen, indien ik u uitvoeriger wilde zeg gen hoezeer ik u hoogacht. Daarvoor heb ik u dan ook niet verzocht, dezen middag bij mij te komon, doch wel om uw hulp in te roepen." „Dat daoht ik wel", mompelde Tommy. Hij glimlachte kwaadaardig. „Als een vrouw een man zegt, dat zij hem hoogacht, laat hem dan oppaaaen. „Mr. Greville, neem 'l hem maar niet Icwaljjk. Hg is verkeerd opgevoed. Zgn moeder bejammert 't dag en nacht." „Je hebt mijn hulp noodig?" vroeg mr. Greville. „Die is je toegestaan." „Ja, maar 't ia geen kleinigheid, die ik u te vragen heb", zei Lilian. „Ik zou graag willen, dat u de Engelsche justitie omkocht." „Is dat alles?" riep mr. Greville uit met een zucht van verlichting. „Dat is gemakkelijk genoeg te doen." „Stel je voor, tl die drukte voor zoo'n nietigheid", zei Tommy. „Ik wtlde u vragen," ging Lilian met den meeaten ernst voort, „of u al uw ÏDvloed aan wilt wenden om een misdadiger in vrijheid te doen stellen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1