Advertentièn. FaillissemeDl A. 11 VOS, Eén buileogewooD Concert, Amsterdamsch den heer ABT. AVERKAMP. Zuider Hypotheekbank FRITZ FIKENSCHER VEMÖ0T1MEN. doelingen in het belang van den dienst kunnen doen aan de Hoofden van dienst. Voorts wordt bepaald op welke voorwaar den de werklieden in dienst kunnen komen. Er zijn vaste en tijdelijke werklieden de eersten worden gerecruteerd uit de tijdelijke en wie 52 weken achtereen als los werkman in dienst is geweest, kau recht doen gelden op een vaste aanstelling. 3 omschrijft de verplichtingen van den werkman en zegt o.a. dat deze zeer stipt zijn taak moet vervullen, op tijd moet ko men en heengaan en vooral nimmer onder invloed mag zijn van sterkedrank. Spr. is geheelonthouder en kan den werklieden niet genoeg op 't hart binden, geen sterke drank te gebruiken. 19 zegt, dat de werkman verplicht is, de hem opgedragen werkzaamheden met ijver en nauwgezetheid te volbrengen en sliptelijk te gehoorzamen aan de bevelen van wie over hem zijn gesteld. Is hij ver hinderd, de hevelen op te volgen, dan moet bij daarvan ten spoedigste bericht geven. De werkman is verplicht, gedurende ten hoogste vier weken een collega te vervangen. Spr. wilde daarvoor liever lezen»te ver vangen hij z.ekte, verlof of om dergelijke redenen" immers bij staking zou volgens (ieze bepaling de werkman gedwongen kun nen worden, zijn kameraad in den rug te valleo. Behoudt de Raad van Amersfoort eze bepaling, dan is de verantwoordelijk- eid niet meer bij de werklieden en kan buu niets met recht worden verweten als zij coniract-breuk plegen. De vervanger treedt in alle rechten en verplichtingen van hem dien hij vervangt, met uitzondering van het loon, dat echter nooit wordt verminderd. Omtrent den werktijd wordt te Zaandam bepaald, dat die is. zoo voor dag- als nacht arbeid, ten hoogste 10 uur per etmaa' en 58 uur per week, daar des Zaterdags het werk om 4 uur eindigtvoor dag-, nacht en Zondagsarbeid ten hoogste 8 ujr per etmaal en 108 uur per drie weken. Dat wel degelijk Zondagrust ook in gasfabrieken kau toegepast, bewijst Utrecht, 't Is slechts de vraag of men goede ovens en goede bergplaatsen heeft. Ook bij het Jaarfeest der gas werkers te Amsterdam wordt het bedrijf 24 uur stop gezet, zonder eenig be zwaar. Verder wordt te Zaandam gegeven ten minste 10 uur rust tusschen twee dagelijksche werkigden. Dit is wel wat kortbeter ware per week 30 uur rust achtereen. Het verlof is vooral te Amersfoort slecht geregeld, omdat er geen -echt is op verlof en het toch niet mogelijk is, alleen te werken en te slapen. Evenmin mag gelegeoheid ge geven voor de plaag-methode»jij gaat morgen met verlof en jij overmorgen". De werklieden moeten den tijd waarin ze verlof wonschen zelf kunnen kiezen, natuurlijk in verband met de eischeri van het bedrijf. Te Zaandam heeft ieder na elk kalenderjaar onafgebroken dienst recht op zes dagen verlof en by 'lag-, nacht-en Zondagsdienst op zeven dagun. Dat verlof wordt verleend door het Hoofd van den tak van dienst, moet 4 dagen te voren zijn aangevraagd en wordt voor niet korter verleend dan een hal ven dag. Het verlof is steeds met behoud van vol loon. Een werkman, die zijn militieplicht heeft te vervullen, krijgt verlof en als hij gehuwd of kostwinner ;s en de Rgksloelage heeft verkregen, dan verleent Zaandam hem een toelage zóo groot, dat zijn vol loon weer compleet is. Zaandam gaf met Den Haag hiervoor het goede voorbeeld. Spr. brengt daarvoor gaarne bukie. En nu de loonen. De werklieden der Gemeente-reiniging ont vangen te Amersfoort f'8 en zelfs 17.50 en f7 (volgens het Gemeente-versla? over 1905 bedroegen de loonen f8.50 en f8.70 Red.) en dwingt men dus de werklieden hun schamel loon aan te vullen, bctzg door de hand te slaan aan andercr goed, hetzij door bijwerk van de vrouw of hoe ook. Te Zaandam zijn die loonen van 10.80 tot f 11.40 en feitelijk van f 12 tot 12.30. Bovendien krijgen de werklieden daar llinke oliekleeren, water laarzen, een broek, twee kielen en schoenen. Voor 'te andere klassen zijn de loonen f 13.80 tot f 15, f 15.00 tot f lG.80enf 17.40 tot f 18; dit laatste alleen voor de werkbazen bg Reiniging en Gasfabriek. Bg de Gasfabriek te Amersfoort is 'tal even droevig gesteld. Ook daar huldigt men de verdeclèiig in twee categorieën ambte naren en werklieden. Dezelaatsten krijgen om de twee jaar f 1 of 12 per week opslagvak lieden, als zotitstokei?. krijgen zelfs 12V2cent per jaar opslag, terwijl een ander Gemeente ambtenaar 1000 opslag kreeg iu een jaar. De gasfitters, óok vaklieden, krggen 50 cent om de twee jaar verhoogingsjouwers 25 cent per twee jaar. Machinisten en stokers hebben te Arner.-foort f9.00 tot f 11.50 per week on te Zaandam f 15.00 tot f 10.80. Spr. meent dan ook met volle recht te kunnen zeggen, dat de lonnsregeling te Amersfoort bedroevend is en óok, dat er Raadsh"i»n rijn, die niet steeds bedachten, dat zg óok de;arbeiders vertegenwoordigen; maar óok, dat de Gemeente-werklieden te Amersfoort erg zoet zijn. Nu dezen zich echter organiseerden, zal er wel verbetering komen evenals dat te Breda is geschied, waai- vier dagen na de oprichting eener afdeeling reeds een gulden opslag werd gegeven. Ook te Amerefcort begint men al in te zien, dat het uit is met het Rijk der willekeur, want nu reeds, nu er een organi satie is, loopen de meerderen de Gasfabriek plat. Ook het overwerk is hier niet geregeld. Hier wordt geen rekening gehouden met overwerk, zelfs niet op Zon- en feestdagen. Er wordt alleen gezegd: »je moet werken, daarop ben je aangenomen". Maar als iemand broodeloos is, pakt hij alles aan, zelfs de meest vernederende voorwaarden. In geen geval echter mag een Gemeente, die alleen uit haar Gasfabriek een zuiver winstje van een f 00000 trekt, nog erger zijn dan de grootste uitbuiter onder de particuliere patroons, waarvan toch geen enkele het aandjrft, te lateu werken voor niets. Te Zaandam wordt betaald voor elk uur boven den normalen arbeidstijd van 10 uur 25 des nachts 50 °/0 en op Zon- en feest dagen het dubbele loon. Dat er nog wel zoo af en toe wordt overgewerkt, bewijst Utrecht, waar zelfs 1060 overuren per jaar voorkwamen. Wat de loonsverhooging betreft, zegt het. Werkingen-reglement voor Amersfoort in art. 3: Verhoogingen worden toegekend als de wijze waarop het werk wordt verricht daartoe naar het oordeel v a n B. en W. aanleiding geeft". Er wordt echter geen mededeeling gedaan van het hoe en het waarom. Te Zaandam echter stelt de Ge- meenteraad de regalen vast waarnaar de verbooging wordt verleend en is bepaald, dat de beoordeeling geschiedt naar ijver en bekwaamheid, naar gedrag en naar gezond heid. Ook wordt daar aan den betrokkene mededeeling gedaan van de beslissing, boe die ook uitvalle. Ook de quaestie der straffen is te Amers foort niet geregeld. De Bond staat in 't algemeen op het stand punt, dat werklieden niet buiten strallen kunnendoch die straffen moeten behoorlijk zijn geregeld, opdat er geen willekeur zij, geen meten met verschillende mateD, geen afhankelijkheid van goede bui ofboozeluim. Spr. was vroeger baas-fitter te Leeuwarden en kan uit ervaring spreken. De Raad van Zaandam nu staat op het hooge standpunt, dat geen boelen mogen opgelegd, want met boeien straft men niet den schuldige, doch diens gezin, dat onschul dig is aan de overtreding. De schuldige wordt echter gestraft met inkorting van zijn verlof; wie dus te kort komt iu zijn ver plichtingen, heeft hei aan zicbzelven te wijten, dat hij zijn verlof niet kan doorbrengen aan het strand te Scheveniogen of in Italië. Ernstige vergrijpen waaronder met name genoemd: oneerlijkheid in dienst -- worden onverbiddelijk gestraft met versteking van verlof, schorsing of ontslag. Ook het ziekengeld is te Amersfoort niet behoorlijk geregeld; sommigen krggen wel toeslag op hun uitkeering volgens de Onge vallenwet, anderen niet. Te Zaandam echter hebben zoowel de losse als de vaste werk lieden recht op ziekeugeld, dat, r.aar gelang van het loon, wordt uitgekeerd na een ver klaring van den Gemeente-arts en wel: voor tijdelijk personeel bij ziekte van minder dan 0 weken gedurende een week, van 6 tot 10 weken gedurende 2 weken, van 10 tot 14 weken gedurende S weken, van 47 tot 52 weken gedurende 12 weken; voor vaste werklieden, wanneer zij minder dan een jaar achtereen ziek zijn, gedurende ten hoogste9 maanden. B. en VV. kunnen daarna het loon continueeren. Wijzigingen in deze bepalingen kunnen eerst aangebracht na overleg met de Besturen der organisaties. Meermalen wordt straf opgelegd zonder dat de gestrafte werkelgk schuldig is. Men moet dan niet iu beroep dienen te komen bij het Hoofd van {den tak van dienst dat zeil' de stral oplegde, of bij B. en W. die de straf reeds goedkeurden. In 1903 werd de Bondsvoorzitter Van Zelm ontslagen door B. en W. van Amsterdam, hoewel hij niet staakte en ofschoon B. en W. zeiven van hem verklaarden, dat hij steeds goed zijn plicht deed, doch omdat B. en W. geen vertrouwen meer in hem konden stellen, wijl hij zitting had in het Comité van ver weer. In de zaak-Payens, te Groningen, ,verd Groen ontslagen; in de zaak-Labriju, te Wor- merveer, werd de chef ontslagente Haarlem werden twee plantsoen-arbeiders ontslagen omdat de opzichter hen plaagde, hetgeen eerst bij de Begrootings-vergadering bleek. Deze en dergelijke feiten bewijzen de nood zaak van een scheidsgerecht Du arbeider, die gestraft is, hebbe het recht zich te beroepen op een scheidsgerecht. Hij moet dat doen binnen 4 dagen en bet scheidsrecht moet zijn klacht binnen een week aanhangig maken. Zoo'n scheidsgerecht moet zijn saamgesteld uit 5 leden, van welke 2 aan te wijzen door den Raad, 2 door de betrokken werklieden bij geheime stemming gekozen, terwijl de vyfde door deze vier gekozen moet worden. Die vijfde is tevens Voorzitter. Niet- verkiesbsar zyc: Burgemeester, leden v& den Raad, Gemeente-ambtenaren en Ge meente-werklieden. De benoemingen er. ver kiezingen gelden telkens voor éen jaar, terwyl de attredenden herkiesbaar zijn. Concludeerend zegt spr. dat naar de meening van bet Bondsbestuur Amersfoort niet voldeed aan dè verplichtingen, welke het op zich nam. Daarom deed het dit beroep op de publieke opinie en op den Raad en hoopt bet, steun te erlangen voor zijn niet onbillijk verzoek. Ook wilde spr. een beroep op de werk lieden zeiven en hun zeggenslaat flink de hand aan de ploeg, organiseert u krachtig en stevig, durft toonen dat gij niet tevreden zyt, laat u niet in den hoek drijven door vrees, doch komt kalm en fier voor den dag en toont dat ge mannen zyt met rechte ruggen. Eigenlijk debat werd niet gevoerd. De heer J. A. van Lent, Voorzitter van het R. K. schilders-secretariaat in Nederland, vroeg of nog anderen dan Treub en Troelstra zich verklaarden vóór regeling der rechts positie en of het noodig is, den arbeidstijd te verkorten. De beer Van H i n t e herinnerde, dat hij reeds in den aanvang antwoord gaf op de eerste vraag, namelijk toen hij meedeelde, dat het onverdacht Katholieke Maastricht een reglement invoerdedat zoowel de anti- re volutionnair De Wilde, als Ter Laan en stok-eonservatieven, kortom mannen van alle partijen voorstanders zich betoonden en er toe meewerkten. Over een verkorten arbeidsdag zou spr. liever een anderen avond spreken. Vooreen flink betoog is de tijd thans te kort en bet onderwerp van veel te groot belang. Zeer in 't kort is korte arbeidstijd noodig om niet zoo spoedig versleten te zijn, om zich te kunnen wijden aan het gezin en zich te kunnen ont wikkelen. Op den 1 Mei-dag wordt dit telkens weer uiteengezet. Spr. is volkomen bereid, eens terug te komen om te spreken over den korteren arbeidsdag. De Voorzitter, de heer Jelles, dankte hierna de Raadsleden, die gekomen waren, en hoopte, dat zg ook in den Raad zouden toonen, hart te hebben voor de Gemeente werklieden. Hun verzoek is werkelijk niet onbillijk waar het strekt om een minimum loon van 110 en een maximum-loon van f 12 te verkrijgen door f 1 per jaar verhooging. Tot de niet-georganiseerden wilde spr. nog zeggenbeseft ge nog niet, dat uw aller plaats is in de afdeeling, daar gij anders de rem zijt voor en zells tegen werker van den vooruitgang van uw gezin. Met een woord van dank aan den inleider werd hierop de vergadering gesloten. Vervolg Adverteutiëu en Stadsnieuws in het Bijvoegsel. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden'ter leen zal eene commissie Lit hel Bestuur op MAANDAG den 2 4 DEC. aanstaande, 's namiddags ten twee t!ur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ói-k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penniugmeer PREDIKBEURTEN. Evang. Lutherscbe kerk. Voorm. 10 uur, dr. A. E. Brüheim, uit Veendam. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 1072 uur, prof. dr. T. Cannegieter, uit Utrecht. Eerste Kerstdag. Voorm. 1072 uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 51/2 uur ds. Donner. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 51/o uur, -Is. Dunner. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voórm. 10 uur ds. Teerink. 's Avonds 57a uur, ds. Teerink. Eerste Kerstdag. Voorm- 10 uur, ds. J. den Hengst, uit Veenendaal. 's Avonds 57, uur, ds. Den Hengst. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 97, uur, de heer Barth, uit 's-Gravendeel. '3 Avonds 5 uur, de heer Barth. Eerste Kerstdag. Voorm. 972 uur, de heer Barth. '8 Avonds 5 uur de heer Barth. Tweede Kerstdag. Voorm. 97, uur, de heer Barth. Heden overleed in den ouderdom van 84 jaar onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, mevr. de wed. A. J. KLASSER- Hartog. Uit aller naam, J. KLASSER. Amersfoort, 20 December 1906. Eenige en algemeene kennisgeving. te AMERSFOORT. Bij beschikking van den EdelAchtbaren heer Reehter-Commissaris in bovengenoemd faillissement is de verificatie-vergadering, welke aanvankelijk zou plaats hebben op 22 Januari 1907, tot nad re aankondiging uit gesteld. De Curatoren, mr. H. J. M. van den BERGH, Advocaat, en Procureur. JOHs. KNOPPERS, Notaris, te Amersfoort. Concert-directie Firma J. M. W. STOKER, Utrecht. te UTRECHT. DONDERDAG 27 DECEMBER te geven door het Dit concert is op verzoek van vele kunst vrienden en wegens het ENORME SUCCES en de SCHITTERENDE TRIUMPH EN door bovengenoemd Koor te Berlijn gevierd in November j.l. SALCON fl.50. - ZAAL fl.OO. Kaartverkoop en Plaatsbespreking uit sluitend bij de firma STOKER, te Utrecht. De plaatsbespreking begon Donderdag 20 December. Aanyang 8 uor, Einde 10 uur, Na afloop treinen in de richting Zeist- Baarn-Amersfoort 10.10, 10.30, 11.20. Richting Hilversum 11.13. Bij 't bereiden van de spijzen, Bij 't verwarmen van den baard, Is de BRANDSTOF steeds te pryzen, Die de ZINDELIJKHEID bewaart. Wilt ge ook nog spaarzaam stoken, En toch 't potje smaak'lijk koken, Ga dan eens op 't voordeel letten Van de Bruinkolen-Briketten. te BREDA. De DIRECTIE bericht, dat de op 1 Januari 1907 vervallende COUPONS der 4 pCts. en 372 pCts. PANDBRIEVEN vanaf dien datum betaalbaar zijn te Amersfoort og de beeren METHORST A Van LETTERVELD. De Directie, mr. H. R. van MAASDIJK. E. J. M. de BRUIJN. voorheen Adr. BOER XBHSTIÜTQGMIIH VAN CAMPENLAAN 2. Specialiteit in onvergankelijke Artistieke uitvoering. Matige prgzen. Ook aan huis te ontbieden.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2