BIJVOEGSEL Stadsnieuws. KERSTFEEST. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van ZATERDAG 22 DECEMBER 1906. Uitgave Firma A. II. van CLEEFF Men verzoekt ons mede te deelen, da£, ver mits bij velen ontwetendheid bestaat met be trekking tot de bureaux van den Pensioen raad voor burgerlijke ambtenaren en het Rijkspensioenfonds voor weduwen en weezen van burgelijke ambtenaren en zeli's in Ka meroverzichten van dagbladen die bureaux verwisseld worden, dat de bureaux van den Pensioenraad onder het Departement van Financiën ressorteeren en de uitgaven daar van op Hoofdstuk VIII B der Staatsbegroo- ting (Departement van Financiën) voorko men, terwijl de ontvangsten en uitgaven van bot Pensioenfonds bij afzonderlijke begroo- tingswet jaarlijks worden vastgesteld. Het wetsontwerp tot vasttelling van die ontvang sten en uitgaven voor bet jaar 1907 is in de Tweede Kamer den Staton-Generaal nog niet in behandeling geweest. De Oorlogs-begrooting is gister aangeno men met 60 tegen 38 stemmen. Algemeen is de belangstelling in de Wel dadigheid zegels, die tot 8 Januari te Amster dam verkrijgbaar en tot 21 Januari door het geheele land geldig zijn. Belanghebbenden verwijzen we naar de Kennisgeving in het Hootdblad omtrent de uren waarop de Bureaux van den Burger lijken Stand gedurende de Kerstdagen zullen ziju opengesteld. Agenda van de openbare vergadering van den Itaad der Gemeente Amersfoort op Donder dag 27 December 1906 des namiddags te half twee uur. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den on derwijzer G. J. A. Drechsler (school Konings straat). 2. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school Koningsstraat (vacture mej. Oerlemana) 3. Beroeming van een onderwijzeres aan de school Hellestraat (eventueele vacture tnej.Buy- tenhuys). ■1- Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan den onderwijzer H. van Gelder en tot machting, in de vervanging to voorzien. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden van onderwijzend personeel bij het Lager Onderwijs. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een vast leeraar in de Na tuurkunde aan de Hoogere Burgershool. 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verleenen van steun aan of overname van de Amersfoortsehe Tram weg Maatschappij. 8. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van leden van het Bestuur van den Bood. van Neder- landsche Gemeente-Werklieden, afdeeling Amers foort. 9a. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van het Amorfoortsch Vrijwilligerskorps tot het verkrij gen van goederen, eertijds in gebruik bij de schut- tenj. 9b. Behandeling van het voorstel van Burge meester en Wethouders tot verkoop van oud brandweemiatriaal en van goederen, die bij de Schutterij in gebruik geweest ziju. 10. Voorstel vau den heer Gerritsen betreden de den metselcursus aan dc Ambaehtssohool en rapport van Burgemeester en Wethouders dien aangaande. 11. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de afdee ling Amersfoort van den Nederlandsche I rote- stuntenbond tot het in gebruik geven van loka len vau een openbare Lagere school. 12 VoorBtel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van gronden tot het aangaan eener overeenkomst van ruiling van gronden met den Staat der Nederlanden en m verband daar mede tot wijziging dor bogrootmg, dienst 19U6. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan eomgo nieuwe lanen op den Berg. 11. Vaststelling vau het 2do aanvullingskohier der plaatselijke direeto belasting naar het in- k°lT Behandeling van reclames tegen aanslagen in de Straatbelnsting. 1(J. Benoeming van eene regentes van het Burger Weeshuis (vacature mevrouw Vos- C lO.^Voorste'l'van Burgemeester en Wethouders tot het weven van eervol ontslag aan den hoor J. J. van Thiel als curator van bet Gymnasium. 18. Benoeming van leden ouP'aa£v®^ de leden van liet stembureau voor d® van twee leden van do Kamer vau Arbeid voor led» voor do cc— dot Borg.,- 'VïïKSS v.o 2 loden tot bijstand in het beheer der gemcentereinigmg. 22. Benoeming van 3 leden van de commissie voor fabricage. ♦„r'k-?!,no?tï?in? van 4 leden van de commissie tot beland in het beheer der gasfabriek. 24. Benoeming van 1 lid van de commissie van aanslag voor de plaatselijke directe belasting naar hot inkomen. 25. Benoeming vaD 5 leden van de reolamo- commissie inzake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen (dienst 1907). 26. Benoeming van 2 leden van de commissie van wetgeving. 27. Benoeming van een curator van het Gym nasium wegens periodieke aftreding van den heer W. J. Meiners. 28. Benoeming van eon lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs wegens periodieke aftreding van den heer J. H. Krudop. 29. Benoeming van 3 Leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens periodieke aftreding van de heeren N. Vels- Heyn, C. M. M. Vermolen en J. Bolk. De 132ste openbare vergadering der Ka mer vau Koophandel eu Fabrieken, onder voorzitting van uen heer J. Ger. Kleber Donderdagavond ten Raadhuize gehouden, werd bijgewoond door 5 leden en den Secre taris, den heer Hs. P. van Haselen. Met kennisgeving was afwezig de heer H.Meur- sing. Nadat de notulen der vergadering van 20 October waren gelezen en ongewijzigd vast gesteld, deelde de Voorzitter mede de Inge komen stukken; een missive van B. en W. van 5 December waarin wordt, meegedeeld, dat de heeren Kleber, Sinuige en H. van Haselen, den 30 November herkozen, hun herbenoeming aan namen voor kennisgeving; een missive van de Nederlandsche Kamer te Pretoria, begeleidend haar Statuten en Huishoudelijk reglement voor kennisgeving en zal cir- culeeren bij de ledeneen verzoek der plaatselijke afdeeling van den Ned. Typo grafen Bood om alleen drukwerk te géven aan patroons, die aan de billijke arbeids voorwaarden van den Bond voldoen zal circuleeren en, zoo noodig, later in behan deling komeneen missive van den gede legeerd-commissaris voor Nederland bij de in 1907 te Antwerpen te houden Internatio nale tentoonstelling, vooral op het gebied van hygiene en geneesmiddelen wordt ter lezing gelegd voor belangstellenden eetiige statistieken Ongevallenwet, enz. als vorenen een verzoek van de Kamer te Deventer om adhaesie op haar adres aan den Minister van Waterstaat omtrent vracht prijzen op de spoorwegen zal oirculeereu en later behandeld worden. Aan de orde is het onderzoek van de ge loofsbrieven der herkozen leden, waartoe de vergadering wordt geschorst. Na onderzoek rapporteert de heer Van Dam, dat de drie heeren herkozen zijn en stelt hy namens de commissie voor, hen weder toe te laten. Waartoe wordt besloten. De heer Kleber wenscht de heeren Sin- nige en H. van Haselen geluk met hun her benoeming de heer S i n n i g e feliciteert den heer Kleber. Aan de orde is de verkiezing van een Voor zitter en een plaatsvervangend Voorzitter. Herkozen worden de heeren Kleber en Van Dam, beiden met op óen na algeineene stem men. De heer Van Dam neemt volgaarne de betrekking weer aan. De heer Kleber zal met genoegen weer aanvaarden. De heer Van Dam: Dan feliciteer ik U wel en hoop, dat in 19177 we .even prettig zullen samenwerken als reeds een zóo lange reeks van jaren het geval is geweest (sedert November 1890). De heer Kleber dankt den heer Vau Dam en feliciteert dezen evenzeer. Spr. twij felt niet of die aangename samenwerking zal ook nu weer het geval zijp. Aan de orde zijn de Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat heden bij hom is ingekomen een missive van het Bureau uit de vureeuigde vergadering der Kamers gehouden te Amsterdam op 45 Juli 1904 en 5 Februari 190(3 eu waarin o.a. ter sprake kwamen de zoogenaamde Post-desiderata. Het Bureau ontving onder dagteekening van 27 November 1900 een schrijven van don Directeur-generaal der Posteryen en Telegra fie, waaruit blijkt dat ingevolge do besluiten van het jongste Post-congres, dit najaar te Rome gehouden, o.a. het volgende is bepaald surtaxe wordt opgeheven voor brieven uit Oost-Indië die per land-mail worden vervoerd transictland- en zee-transiet zullen billijker worden geregeld; porti: wordt voor blieven 25 centimes per eerste 20 en 15 centimes voor elke ver dere 20 Gram of ondcrdeelon. In to voeren op nader te bepalen datum; blijft onveranderd voor drukwerken,cou ranten, monsters en papiers d'affaire; strafport: ongewijzigd; briefkaartennieuwe bepalingen zullen ton spoedigste worden meegodedeeld franfceering bij abonnement: niet langer toe gestaan in internationaal verkeer monsters zonder waardeoverleg wordt ge pleegd om verschil van opvatting tegen te gaan. Cliché's zijn göen, afgewerkte sleutels wel monsters; aanteekenen: niet veranderd; aangegeven waarde: een recht zal worden geheven van 5 centimes per 300 franc; postwissels in buitonlandsch verkeer: een recht van 25 centimes per 50 franc. Wellicht zal alleen Engeland dit invoeren; postpakketten uit hot buitenlanddo 5 cent voor douane-formaliteiten blijven ge handhaafd internationale zegels en omslagen behouden blijft het aanvragen daarvuo aan bet Hoofdbestuur der 1'. 8c T. Thans zijn echter ook antwoord-coupons verkrijg baar tegen 'den prys van 28 centimes; robuten (onbestelbare stukkon)de termyn blyft gehandhaafd. Wordt echter de naain van den afzender vermeld op den omslag dan worden zulko stukken onmiddellijk terug gezondon post-unie mot Duitschland on België: hier over zijn onderhandelingen geopend. De Voorzitter stelde voor, het schry- ven aan te nemen voor kennisgeving. Des- verlangd kunnen de leden het ter inzage bekomen. By de nu volgende Rondvraag vroeg do heer S innige even te mogen terugkeeren tot de herbenoeming van den Voorzitter en diens plaatsvervanger. Spr. wilde de Kamer er mee geluk wenschen, dat wederom de heeren Kleber en van Dam zullen fungeeren. Het is spr. een vaste wetenschap, dat de activiteit van helDagolykschRestuurderKamer deze steeds heeft gesteund waar zjj de be langen van den handel en de industrie had voor to staan en ook, dat het Bestuur het respect der Kamer naar buiten hielp hoog houden. Spr. feliciteert de Kamer er moe, dat beide heeren de herbenoeming aanvaard den (applaus). Hierop werd de openbare zitting gesloten. Tot diaken der Gereformeerde kerk aan dcn Zuidsingel is gekozen de heer J. van Hoff- Mv. J- K. H. de Beaufort, Voorzitter der onder-afdeeling Amersfoort en omstreken der „V. P. N.", is gekozen tot afgevaardigde dei- provinciale afdeeling Utrecht naar da Alge- meene vergadering dier veroeniging. De heer J. C. Kleber, sedert meer dan dertig jaren Deurwaarder bij het Kanton gerecht hier, heeft ontslag gevraagd uit dat ambt. De heer 0. J. H. van Eek is ^en> emd tot technisch ambtenaar bij den Ceotralen ge zondheidsraad. Mej. Gabrielle Wybauw hoeft een mooie, ilu- wcolon mezzo-sopraan en beschikt over veel tomporaruent, vlekkelooze ademhaling en een prachtige diatie. Toch is or at on toe iets in naar zang alsof or wat in Import. Maar hooi mooi was ze in Franck's „Robin Gray" en in Borodine'a „Princcsse endormie". Dat men haar zingen, vooral na de pauze, op prijs Bteldo, bewees het warme applaus, dat haar Mestdagh's „Daar was 'ne meid'een «nhnlksch Vlaamscb iiodeko, deed toegeven, heel, hooi mooi. 't Was weer een genotvolle avond, zooals de „Algomeene" dio steeds weot te schonken. Door da Korstdagon zal dit blad DINSDAG 2.» DZCSM- BEH (lstezx Kerstdag) NIET VERSCHIJNEN. Kapitein U. N. J. Doornbos hoeft he., bevel over de Ce batterij lo regiment veld-artillorie aanvaard. In do Dinsdag gehouden vergadering der pluutselyke afdeeling van «Patrimonium', werden als Bestuursleden der afdeeling her kozen de heeren J. de Valk Jr. en J. Pegman, als Bestuurslid van hel Ziekenfonds de heer H. Elzenaar 8r. en als geeommjteerde voor de Ambachtsschool do hoer H. de Gans. Onder meer word tor sprake gebracht het schoolgeld op de Chr. school en de wensch geuit, dat dit mocht worden verlaagd, het geen nuur veler mooning best kan omdat het Ryks-subsidie ul ontvangt men dit ook pas in Mei 1907 groot genoeg is en de school nu toch reeds een bate beeft van f200 ruim. Ook het 2o concert vanwege de „Algomeene Muziekhandel" to Amsterdam Donderdag in „Amicitia" hier gegeven, was goed bezocht Eerst nu bleok hoe heel juist Otto Knaap den heer ('riethoorn heeft beoordeeld in „De Tele graaf" toen hij van hem schreef: „Daar komt me een violist, wien do faam niet iB vooruitgeloopen en wiens zonderling prozaïschcn naam (Koolrups) niemand hier te voren heeft gehoorden daar blijkt die vio list, die door zijn bescheiden optreden iedereen voor zich inneemt, oen kunstenaar van den eersten rang te zijn, de golijke van bijvoorbeeld Jacques Thibnud en C'nrl Flescli, een violist, die me door zyn spel meer bekoort dan door de voorname Henri Marteau en de fameuse Willy Burmester. Hij speelde „Prélude et Alle gro' van Veracini, „Air tendve" van Tartini. „La Follia" van Correlli, het vioolconcert van Wieniawski, een „Ballade" en een „Nocturne'' van hemzelf, en «Jota aragonesa" van Sarasate en al dadelijk, bij het eerste nummer kwam het fluidum tusschen hom en hot publiek, het sympathische meevoelen, dat sommige optre- dencfen, in weerwil van hun grootc technnche vaardigheid, nooit ende nimmer vermogen te verwekkon. Want Mathicu Crickboom beschikt niet slechts over buitengewoon veel techniek hetgeen vooral bleok in do cadence uit „La Follia", in Wieniawski's vioolconcerten in „Jota aragonesa" doch hy heeft ook zeer veel ge voel, zeer veel temperament en zeer veel stijl begrip. In do cantileno is zijn toonvormiog heel mooi week, met een opmerkelijk dynamische fynhoid; in zware technische passages slaat zijn zekerheid vun groep in. En het lust me, er afzonderlijke melding van to maken, dat zijn octavengangon en zijn otacoati zoo op- als neer waarts, buitengev. jon goed zijn. Zijn eigen composities zijr. hoogst verdienstelijke gcvocismuziek, weemoedig van klankkleur, mis schien ietwat te vaag ton opzichte van vormeen- heid. „Mathiou Grikboom had zóóveel succes, dat hij tot het schenken vun con toogift gedwongen werd." Ook bier werd do omiDente violist gedwongen tot een toegift, waarvoor hy Dvorak's „Humo reske" koos. In allo nummers werd hij prachtig begeleid door zijn echtgenoote, die oen pianiste bleek van buitengewone gaven. 'tWas een genot haar na Wieninwisky 's tweede Concert to kunnen doen deelen in dien bijval Gisteravond werd in de bovonzual van «Do Keizerskroon" gehouden hot debat tusschon de heeren J. A. van Lent, Voorzitter van het »R. K. sehildflrs-secretariaut in Nederland", en .1. van den Tempel, Onder-voorzitter van den neutralen „Schildersgezellen-bond", uit Amsterdam. De heer Van Lont, in een bijeenkomst op 7 December tot debat uitgedaugd, sprak eerst 40 minuten, vervolgens z()n oponeat eveu lang, terwyl beiden daarna 15 minuten hadden voor repliek en ten slotte de hoer Van Lent uog 5 minuten voor zijn slotwoord. Wuar de hoer Van Lent zich noemde ver- lediger van hot R. K. verenigingsleven en mededeelde zich to stellen op nel standpunt van de R. K., wam aan bij alles onderwerpt en waarnaar hij heel zyn leven tracht in te richten, en ook uit dien hooide den klassen strijd verfoeit,en deheeaVan denTempel die intusscben hulde bracht aan den hoer Van Lent omdat deze een debat heeft aangedurfd, dat niemand zich nog dorst onderstaan juist de tegenovergestelde meening deelde en o.a. meende, dat, door de naakte feiten, de klassenstrijd moet gestred. n on zoo hard mogelyk gevoerd en er niet moet gevraagd, doch govochton om hooger loon, daar kon het wel niet anders dan dat het debat geen resultuat had Beide spr. riepen d.e nogal talrijk aanwe zigen op, zich aan te sluiten by hun vak verenigingen. Aan het einde der vergadering werd ge collecteerd voor de staking te Ryssen. Het verheugt ons werkelijk, dal we kunnen terugnemen het alarmeerond berichtje over «Kindervoeding"; want ol er wordt thans zooveel gebrek geleden. We schreven, dat gedurende de Kerst- vacantie op do Lagere scholen ook „Kinder voeding" vueantie zou geven. Thans blijkt, dit gelukkig niet het geival te zyn onze zegsman lichtte ons niet goed in en zal slechls op de beide Kerstdagen den kleinen geen eten worden ver strekt, omdat dan ook| de Spijskokery ge sloten is. Wie iels te missen beeft voor «Kinder voeding" zende zijn bijdrage. Dezen winter is er zeer veel noodig, want nu komen er kindertjes, die vroeger nooit zich aanmeldden. Het «Leger des Hoils", door enkele mil- dadigen gesteund, zul als Kerstgaveaan vyf- tig gezinnen uitreiken elk een zak levens middelen. Het Koloniaal-Werfdepot te Harderwijk, thans hostuande uit twee compagnieën, wordt 1 Januari a.s. teruggebracht tot éen compng- nie. De dienst by dat korps zal op 1 Mei 1907 overgaan op do Koloniale Reserve, en in verband daarmede meet het personeel van het leger h. t. I., thans by het Werf depot ingedeeld, geleidelijk worden ingekrom pen en, voor zooveel noodig, vervangen door uit Nymegen nuar Harderwijk te detacheereu personeel van do Koloniale Reserve, dat hier toe zal zyn aan te wyzen door den comman dant vun dat korps. Alleon zal voorshands te Harderwijk do dienst van het Muguzyn van kleediug, het Nachtlegermagazijn, do Wapenkamer en het Militair hospitaal nog op d::n bestaunden voet gehandhaafd blyvon, met dien verstande, dat de officier van gezondheid van het leger h. t. 1,, thans te Harderwijk fungeerende, opj Mei e.k. gelijktijdig mot den commandant van het Kolomaal Werfdepot -- zijn func tion zal nuderleggen. In verbund met het bovenstaande zal de commandant van do Ko loniale Reserve in overleg treien met den commandant vun het Koloniaal Werfdepot om do aangeduide regeling te treffen en ge leidelijk tot uitvoering te brengen Van andere zijde wordt Dog aan hst I «Hdbld." meegedeeld, dut de werving voor het koloniale leger in den vervolge zal plaats hebben te Nymegen, doch de nieuw aange- worvenen, in afwachting van hun vertrek, zullen blijven gehuisvest to Harderwijk, tot

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5