Stadsnieuws. Laatste berichten. Maaglijden. aangaande vergewist bij burgerlijke en kerke lijke arm verzorgers. Dat men er met een rijksdaalder per jaar af zou wezen, zouden we niet willen beamen althans nu niet, nu «Liefdadigheid" slechts zóo weinig contribueerende leden heeft. Waren er een duizend leden meer dan Zuü; ook door de goede samenwerking met kerkelijke en burgerlijke arraverzorgers, heel wat meer kunnen worden gedaun en zou van den rijks daalder per hoofd wellicht nog wat overblijven. Uit dien hoofde herhalen we het verzoek: Lezeres en lezer ga hei Jaarverslag van «Liefdadigheid" eens terdege na en als ge nog geen lid zijt de contributie bedraagt slechts éen rijksdaalder als minimum —laai u dan inschrijven, hetzij bij den Secretaris, den heer L. A. baron Van Ittersum, Plantsoen 6, of bij den Penningmeester, mr. A. van Traa, Muurhuizen 9. Zendt uw spijskaartjes aan den Adminis trateur, den heer N. G. van der Stadt, Kleine Haag 7. En als men aan uw deur komt vragen, geeft dan uiet, doch verwijst man, vrouw of kind naar het Departementshoofd. Achterin het Jaarverslag vindt ge diens .woonplaats K K N N 1 S G E V I N O. Inlevering Rekeningen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeens kennis, dat hot gebleken is, dat declaration ten laste der Gemeente menig maal geruimen tijd na afloop van het dienstjaar worden ingezonden. Aangezien zulks voor een geregelde administratie een ernstige belemmering oplevert, herinneren zij nogmaals alleD, die iets van de Gemeente hebben te vorderen, hunne declaration in te dienen uiterlijk den 15 Januari volgende op het dienstjaar waarop de declaratie betrekking heeft. Ten aanzien van hen, die in gebreke mochten blijven hieraan te voldoen, zal ernstig worden over wogen of er alsnog bijzondere redenen bestaan om hen in het vervolg voor het doen van levcrantiöu aan de Gemeente in aanmerkiug te brengen. Amersfoort, 4 Januari 1007. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. J. G. STENFEKT KKOESE. De vereenigiug «Dorcas" ontving over 1906 aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contribution der werkende leden de som van f716.89. Het was haar streven, die som op de beste wijze te besteden en zooveel mogelijk in de haar voorkomende behoofteu to voorzien. Gedurende het jaar zijn door haar 30 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien door haar aau 234 huisgezinnen uitdeeling is gehouden van 323 mans-, vrouwe- en kinderhemden, 117 lakens, 4'2 dekens, 202 paar kousen ju sok ken, benevens 63 baaien en andere kleeding- stukken. De belangen der Vereeniging worden bij hare gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, opnieuw aan bevolen. Bij Kon. besluit van 17 December 1900, no. 77, zijn goedgekeurd do wijzigingen in de Statuten van de »üranjevereeniging", vastgesteld in de ledenvergadering van 19 November 1906, zoodat thans het Bestuur dier vereenigiug bestaat uit 5 leden, waarvan een (de heer P. H. van Haselen) de functie vervult van Voorzitter en een (de heer G. J. van Sierenberg de Boer) die van Secre taris-penningmeester, terwijl aan dat Bestuur jaarlijks minstens 6 Commissarissen worden toegevoegd. Op 1 Januari bestonden er bij de Ned. Hervormde kerk in deze provincie slechts 6 vacaturen. In de classis Amersfoort was er éeu en wel door het overlijden van ds. Bartstra, te Zuilen. De heer G. J. Roghair, lid van de Provin ciale Staten voor Amerongen, is te Rhenen overleden. Dit jaar treden periodiek af: op den eersten Dinsdag in Juli de heeren mr. A. J. de Beaufort en D. P. Hamers als leden van de Provinciale Staten op den eet sten Dinsdag in September de heeren mr. P. J. F. van Voorst Vader, C. J. D. van Eek, C. Tb. van Beek, M, L, Gelosse, D. Gerritsen en A. H. van Kalken als leden van den Gemeenteraad. Kuiper Niettegenstaande het Nieuwjaarskaartjes bombardement veel drukker was dan ver leden jaar en meer prentbriefkaarten werden verzonden, is de dienst aau het Postkuntoor sedert gistermiddag weer nurmaul. 't Kau zijn, dat de groote Postkantoren nog enkele drukwerken ter bezorging zullen zen den, doch dat zal geen grooteu invloed meer hebben op de bestellingen. Nu er zoo hard gewerkt is, mogen de bestellers wel eens bedacht. Zij mogen wel met vragen om een Nieuwjaarsgift, doch het is hun volstrekt niet verboden, die aan te nemen. In December zijn aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd ter Rijks Postspaar bank f35 564.026 en daaruit teruggevraagd f30 846.47. 6 Het laatste door het kantoor in 190G uit gegeven boekje draagt het nummer 12 744 beslaatste in 1995 uitgegeven nummer was De heer H. van Gelder, sedert 11 November 18/5 onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort aan de Hellingstraat, is hier hedenmiddag najangdurig lijden in den ouder dom van bijna 51 jaar overleden. Herinnerd zij aan de inschrijving voor de Nationale militie van jongelieden in 1888 geboren en welke plaats heeft op 14 en 15 Januari ter Gemeente-secretarie. Kapitein A. F. Singels, instructeur bij de Rijschool, is met de kapiteins D. C. Gras winkel en S. C. Gooszcnin commissie gesteld voor het samenstellen van een ontwerp voorschrift op de africhting van het artillerie- paard. Te Nijmegen is overleden de sedert 1900 gepensionneerde genera»I-majoor der genie H. I. bchalken, van 1890 tot zjjn pensiun- BeeriDg commandant der Nieuwe HolLndsche Waterlinie. De maandvergadering -'an «Handel en Nij verheid", Donderdagavond gehouden, was ongewoon slecht bezochtnog geen tiende der leden was aanwezig. En dit nog wel waar een voor den middenstand zóo belangrijk punt. aan de orde zou komen, het Rapport der in de vergadering van 10 Juni 1906 benoemde Markt-commissie. De Voorzitter, de heer S. J. van Dui- naii, sprak bij de jaarswisseliog een kort woord van gelukwensch. Wat het afgeloo- pen jaar betreft, meende spr. het best te doen, den regel van den dichter aan te halen «Wie 't allerschriklijkst zwijgt, heeft 't aller meest gezeid". De middenstand heeft geen best jaar gehad, is niet sterk vooruitgegaan, ofschoon Amersfoort geen klagen heeft. De landbouw daarentegen had een best jaar. Spr. hoopte, dat 1997 veel goeds mocht bren gen voor de middenstanders. De notulen der vergadering vaD 10 De cember werden hierop gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding daat van deelde de Voorzitter mede, dat het Bondsbestuur geenerlei opdracht had van de Algemeene vergadering met betrekking tot de quaestie der eenheid van tijd. Aan de orde was de verkiezing van een Bestuurslid wegens vertrek van den heer B. Schimmel Hz. Gekozen werd de heer B. H. (Roostei Vervolgens had de lezing plaats van het zeer uitgebreid rapport der commissie, welke in opdracht had, rapport uit te brengen omtrent de vraag: «Langs welken weg kun nen verbeteringen worden gebracht in de marktplaatsen en het marktwezen hier ter stede" en van de bij «lat rapport behoorende Memorie van toelichting. Ruim anderhalf uur duurde de lezing van deze stukken, welke genoemd werden «een uitstekend verzorgd en zeer goed stuk werk". Slechts zeer weinig opmerkingen en dan nog van omlergeschikten aard werden dooi de vergadering gemaakt. Waar beide stukken in druk zullen worden toegezonden aan den Gemeenteraad, de Kamer van Koophandel, de Gezondheids-commissie, de leden van «H. N". en aan veleari.lere vereenigingen en corporaties werd verzocht, den hoofdinhoud er van nog niet mee te deelen in de plaatselijke bladen, te. meer omdat het geheele systeem zóo samenhangt, dat een fragmentarische vermelding slechts aanleiding zou geven tot verkeerd begrijpen en dus ongunstige critiek voorshands. De bij het Rapport behoorende teekeningen blijven geëxposeerd in het vergaderlokaal in «De vergulde zwaan" en zullen aan sommige ollicieele lichamen worden toegezonden. Ingekomen waren maandlasten van wanbetalers over het geheele land, uitgegeven door den «Ned. Bond van Handels-vereenigingen"—ter inzage voor de leden aan het Bureau der vereeni giug, Van Asch van Wyck-straat 1; het reeds meer vermelde schrijven der plaatselijke afdeeling van Hen Typografen bond zal door het Bestuur worden over wogen een schrijven van den Burgemeester van Amersfoort over de al dan niet wenschelijk- heid om de tot stand koming van het kanaal Rijn—Amersfoort—Zuiderzee te bevorderen zal door het Bestuur worden beantwoord. Reeds zij in een Bestuursvergadering voor- Iqopige besprekingen daarover gevoer«1, waar bij o.a. werd gewezen op de volgende punten het turfvervoer uit de Dreotsche en Friesche venen zal geschieden langs Amersfoort; de waterweg zal een betere zijn dan die nu gevolgd wordt langs den JJstl, nog wel stroom opwaarts; het steen ver voer van Ryn en Waal zal plaats hebben langs Amersfoort, zoo ook het vervoer van steenkolen uit Duitschlunü en van hout uit Zaandam en Amsterdam. Door oen en ander zul Amersfoort krijgen goedkoop bouw-materiaal, een Hinken han del in scheeps-victualiën, behoefte aan een goede scheepstimmerwerf, betere communi catie te water waardoor weer meer gelegen heid tot liet vestigen van industrieën. Amersfoort heeft bij dezen nieuwen water weg alles te winnen en hoegenaamd niets te verliezen. De gebruikelijke Rondvraag leverde, vooral door het iate uur, niets op wat der vermel ding waard is. Jn dit nummer wordt aangekondigd een modern-literaire lezing door onzen oud- stadgenoot den heer Edm. 15. Visser, thans student te Leiden, Maandag 14 dezer in den foyer van „Amicitia te houden. Omtrent een zijner lezingen, te Moordrecht, schreef de „Goudsche Crt." van 31 December „Voor ons Departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd de derde spreekbeurt vervuld door den heer Edmond Visser, jur. student te Leiden. Het was voor de eerste maal, dat spreker hier optrad. Als onderwerp had hij gekozen „Het zevende gebod", burgerlijke zeden- komedie in vier bedrijven van H. Heyermans Jr. Het stuk vulde den ganschen avond en uit de diepe stilte en de onverdeelde aandacht van het publiek mocht men opmaken, dat het insloeg en dut me:i er prijs op stelde, met een der beste stukken van den schrijver kennis te maken. Het stuk werd meesterlijk vertolkt. Vooral Engel en de familie Ricaudet deed spreker zeer tot hun recht komen. Lotte had wat sympa thieker kunnen worden voorgesteld en Bart sprak in het derde bedrijf te luid, zoodat vele zijner stellingen niet duidelijk genoeg werden verstaan. Maar iu weerwil van deze kleine op merkingen werd het geheel met zeer veel talent weergegeven en deed de Leer Visser zich kennen als een uitstekend declamator. Het vriendelijk woord van dank, hem door den Voorzitter toegesproken, was welverdiend. De heer Visser belooft als Nnta-spreker een succesvolle loopbaan te gemoet te gaan.'' zware vrachten aanvangt, bepaald op mid- dernacht van den vierden op den vtjf'len Janu ari 1907. J Ook voor het vervoer op den provincialen weg Arnhem—Apeldoorn is het tijdstip als boven vastgesteld. Vrij vertaald, luidt dit bericht, dat ons pas gisteravond bereikte, dat ora den ingevallen dooi op bedoelde wegen uiet mag wo.-den gereden met wagens die met hun vracht zwaarder wogen dan 5Ü0 Kilo. Reeds gisterochtend evenwel werden voer lieden onder Hoevelaken bemoeilijkt en mo ten zij terugkeeren dan wel afladen. Aan het Gemeentebestuur van Bunschoten is weder voor een tijd van drie jaren con cessie verleend tot tolhefling op den straat weg Bunschoten-Amersfoort, liet tarief moet in dier voege gewijzigd zijn, dat het land bouwbedrijf, behoudens geringe wijzigingen, niet meer is vrijgesteld van tol en dat in het vervolg hondenkarren of hondenwagens, die louter visch vervoeren, halven tol be talen. De Gemeente Soest telde op 31 December j.l. 4911 inwoners, 2498 mannen en 2413 vrouwen, tegen 4820 inwoners, 2459 mannen en 2361 vrouwen, op 31 December 1905. Zijt gy alleen, peins dan over uwe gebreken zijt gij in gezelschap, zie dan die van anderen over 't hoofd. Inhoud «Wereldkroniek" 5 Januari: Een week winter. In het onbekende Ralislan. Een schilder in de Poolstreken. L'it Schouw burg en Concertzaal. Do nieuwe Hembrug. Personalia. Kroniek van de week. -- Carioaturen uit het buitenland. Zooals uit een in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zal eerstdaags aan de inge zetenen een inteekenlijst worden aangeboden voor een opvoering van Schiminel's „Kind van Staat" door eenige officieren uit Haarlem en van elders, op 2G Januari a.s. in de groote zoal van de soeituit „Amicitia". De netto-opbrengst is bestemd voor het Fonds tot oprichting van een standbeeld voor stad houder Willem III. Ten einde deze uitvoering voor te bereiden, heeft zich een commissie gevormd, waarin zit ting hebben de volgende heeren generattl-ma- joor A. D. Petter, Eere-voorzitterjhr. J.JW. A. Barchman Wuij tiers, Burgemeester, eerelid kolonel L. W. van Hoek, Voorzitterde lui tenants-kolonel H. Oolgaardt, J. H. van den Burg, A. J. P Metelerkamp, J. S. C. P; hal en A. L. Klerk de ReusA. M. Tromp van Holst; majoor H. D. TwissH. VV. van Esveld kapi tein J. L. van der Moer, le SecretarisW. Croockewll W.A.zn.^Penningmeesterle luit.- adjudant W, van der Koogh, 2e Secretaris. riet genoemde dramatisch tafereel (in 3 afdeelingen) werd reeds op verschillende plaatsen met veel succes opgevoerd, o.ui. op 15 Juli 1905 op «Het Loo," voor H. M. de Koningin en Z. K. H. den Pri s der Nederlanden op 5 Novem ber 1904 te Haarlemverder in Den Haag, waar ook de Vorstelijke familie de voorstelling tot het einde bijwoonde, in den stadsschouw burg te Amsterdam, te Middelburg, enz. Het is te hopen* dat men nu eens flink op de lijst zal teekenen, opdat wij, Amersfoorters, ook het kunstgenot zullen mogen smaken, dat een opvoering van „Het Kind van Staat", vol gens de recensies in verschillende voorname bladen in andere plaatsen aan het talrijke pu- bii-.k geboden heeft. Wij hopen in de gelegenheid te zijn, mettertijd nadere bijzonderheden te geven. Terrein en weder dienende zal «Quick" morgen to 's-Gravenuage een voetbalwedstrijd houden met het tweede elftal van „II. B. S." vac daar. De Arrondissementsrechtbank te Amster dam veroordeelde heden Le Fèvie de Mun- tigny tot vier jaar en zes maanden en De Geer tot vier jaar, beiden met zes maanden aftrek voor preventieve hechtenis. PKEWKÏiËU KTEN. Zondag 6 Januari. Evang. Luthersche keik. Voorra. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 91/., uur, godsdienstoefening voor jongelieden Van 9 tot 14 jaar. Voorm. 11 uur, ds. Hooykaas. Geraform. kerk Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 5J/2 uur. ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 51/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9V2 uur, de lieer Booguart, uit Sliedrecht. 's Avonds, 5 uur, de heer Boogaart. In het eind dezer maand zal van gemeente wege worden aanbesteed het bouwen van een politie-posthuis aan den Soesterweg bij de Nieuwe algemeene begraafplaats en van een hooischuur voor der. reinigingsdienst op «Ma Retraite". Het posthuis moet worden opgeleverd uiterlyk 15 Juni, de schuur voor of op 15 Mei 1907. Huzaar M., van het le regiment huzaren, die van verlof was achtergebleven, is op den Stationsweg te Rotterdam aangehouden en ter beschikking gesteld van den Garnizoens commandant, hier. Ten einde het veelvuldig mishandelen van dieren, hetgeen helaas nog dagelijks voorkomt zooveel mogelijk tegeu te gaan, ve-'zoekt de 2de Secretaris der afdeeling Gooi- en Kern land van de »Ned. verzekering tot bescher ming van dieren", wonende Utrechtsche straat no. 35 te Amersfoort, allen die van zoodanige mishandeling getuige zijn of'zulks van iemand vernemen, beleefd doch drin gend, hem mondeling of schriftelijk daarvan kennis te willen geven, ten einde daartegen maatregelen te kunnen nemen. Door den Commissaris der Koningin in Gelderland is het tijdstip, was "bij de beper king van het vervoer over Rijkswegen met K E C L A M E S. van 1 5 regels f 1.25, elke regel me er f 0.25, De Pink Pillen bezorgen verlichting en genezing aan een jong meisje, De Pink Pillen zijn een geneesmiddel, bij geheel een meusohepgeslacbt g«.e«l bekend. Zij geven altijd mooie genezingen en de volgende 13 daarvan een bewjjs „Ik ondergetekende, Mej.Adriana Mosterdijk ver klaar dat ik genezen beu door de Pink Pillen. Ik heb lang en veol aan ernstige maagpijnen en inoeie- hjkc spijsvertering geleden. Ik heb geen verlichting gevonden bij de betiaudclingeu die mij waren voor geschreven. Te einde raad, en met moer willende lijden en verkwijnen, heb ik een proel'genomen niet de Pink Pillen, waarop ik mijn laatste hoop geves tigd had. Dat ia eeu goede inval geweest. De Pink Pillen hebben tmj dadelijk eeu betere spijsvertering bezorgd. Zij hebben eetluit gegeven, waardoor mijn voedsel gemakkelijk on Isnel opgenomen, mij sinds dien veel versterkt heeft, eu zoo ben ik er spoedig beter gaan uitzien, Nu bevind ik mij heel wel," Meju trouw Musterdyk woont Haarlemmerstraat 80 te Helvoetaluis. De Pink Pillen genezen de maag op de eenige wijze waarop zij genezen kan worden. Hot is toch mot de maag genezen door er eeu verterend gist- middel in te brengen dal in plaats van de maag het voedsel verteert. Zulk een middel is een drog- middel, wairvan gü u spoedig zelf kunt overtuigen. Daarvoor behoeft gij maar met do behandeling 00 te houden en de kwaal k..mt onmiddellijk weer terug. H«;t eenige middel le maag te genezen is haar te versterken, want iodieu zij slecht baar werk «loet, w dit omdat zij zwak is. Zy is zwak omdat gij zelf zwak zijt, omdat uw bloed arm is. De Pink Pillen geven bloed, verrijken het bloed: z|] versterken ook geheel het organisme en de maag bevindt zich krachtig geworden. De Pink Pillen go- uezen ook bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, neurastoeuie, rheumatiek. Prijs 11.75 de doos, f9 per 6 doozen verkrijgbaar bij SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, en Apotheken Üok echt verknj.'i aar bij A. van de WEG, dro- Goit^P*! r,al 2,5 te Amersfoort ea A. „E VRIES, kerkstraat 'JU te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog uooit iemand ge nezen. Afbeelding der doos:

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2