Stadsnieuws. vakken, waaraan weinig toeleg wordt besteed. Er mag wel op gewezen worden, dat we dusdoende bij ouzen tijd ten achter raken. Men zit met dit stelsel van talen-onder- wys nog in de gedacbtensleer van vóór 1870, toen Frankrijk, het land van boscbaving en intellect, van diplomatie en letterkunde was. Men vergeet, dat Frankrijk inmiddels gedaald is in internationale machtspositie, dat zijn bevolking relatief achteruitgaat, dat zijn literatuur xiokt, dat de diplomatie zelfs bet Fransch niet meer als haar uitsluitend voer taal erkent. Moeten wy er op wyzen, dat bij de beraadslagingen der Vredesconferentie bet Eogelsch eon even voorname rol vervqjde als het Franschdat in vele tractaten tus- schen Nederland en andere Mogendheden het Fransch niet meer uitsluitend als tekst gebezigd wordt Is het louter een modegril, dat de Engel- sche taal, de Engelsohe kleediug en manieren bezig zijn in de cosmopolietische middel punten der hoogere standen het Fransch van zijn plaats te verdringen of is dit niet veeleer een aanduiding van hut overwicht, dat de eene natie zich boven de andere te verwerven wist?" De waarde als taal kan men daarlaten; het nuchtere feit is, dat men in Amerika, in Azië, in Alrika, in Australië, in een groot deel van Europa, overal met Engelsch terecht komt op verre na niet zoozeer met Fransch. En daarmee dient de Nederlander reke ning te houdenvooral ten opzichte van de jeugd, die over tien jaren vermoedelijk tegenover dit zelfde verschijnsel zal komen te staan in nog veel scherper vorm dan het thans reeds beeft. «De tijd is voorbij, dat Fransch de meest verspreide wereldtaal was. Dat was het in 1801, toen de cijfers waren als volgt: Fransch spraken 31 450000 menschen. Russisch 30 770 000 Duitsch 30 320 000 Spaansch 26190000 Engelsch 20 520 000 Italiaansch 15 070000 Portugeesch 7 480 000 Doch zie nu eens, hoe zich in den loop der XIXde eeuw, hoofdzakelijk door den opbloei der Vereenigde Staten en de uit breiding van de Britscbe koloniën, die ver houding wijzigde. Volgens de zelfde sta tistische autoriteit waren de cijfers in 1890 aldus Engelsch spraken 111400 000 menschen. Duitsch Fransch Spaansch Italiaansch Portugeesch 75 200000 75 000000 51200 000 42 800 000 33 400 000 13000 000 Met andere woordenhet Fransch komt tegenwoordig pas op de vierde plaats. Het Engelsch bekleedt den eersten, het Duitsch den tweeden rang. Wat is rationeeler, dan daarnaar ons schoolonderwijs te regelen Men zegt, dat het Fransch de grondslag moet zijn voor de studie der beide andere talen, die op onze M. U. L. scholen worden gedoceerd. Doch waarom Voor de studie van bet Duitsch heeft de voorafgaande beoefening van het Fransch niet de minste waarde. Dat kennis van het Fransch het aanleeren van het Engelsch vergemakkelijk, is zeker waar maarprecies het omgekeerde is even eens juist En waar men Engelsch, met zijn eenvoudige grammatica, den kinderen in veel korter tijd kan leeren dan het Fransch, torwyl het bovendien veel meer aanrakings- punteu met het Nederlandsch biedt, verdiende 't alleen reeds uit paedagogisch oogpunt de voorkeur, de talenstudie hier te lande met het Engelsch te beginnen. Voor degenen, wien de gelegenheid ont breekt om zich meer dan éen vreemde taal eigen te maken, is het in elk geval meer waard voor het latere practische leven, die taal te kennen, waarvan zij commercieel het meeste nut zullen hebben, dan een conver satie-taal, met welker uitsluitende beoefening men precies eeo haive eeuw bij zijn tijd ten achter is. We maken ons geen iilusus omtrent de uit werking van het hier geschrevene. De kracht der gewoonte iu ons goede vaderland is daarvoor nu eenmaal te machtig. Het zal nog wel lange jaren duren, dat hier te lande het Fransch ais de eerst-noodige vreemde taal beschouwd wordt en dat onze jongens, die niet bang zijn den voet te zetten in de landen van overzee, zich geërgerd zullen blyven bekiagen over de verkeerde richting, waarin men hen voor de practijk van het modorne wereldleven heeft geschoold." KENNISGEVINGEN n de provincie Dc GEDE PUTEERDE STATEN UTRECHT, Malton bekend, dat op Dinsdag den 22 Januari, de» namiddags ten 1',, uren, iu liet Provincial Gouvernementsgebouw ie Utrecht eene openbare ver gadering van bun college zal worden gehouden, ^»udeld worden het door HENDRIK US VELTHUIJSEN, lotoling voorde lichting der Natio nale militie van 1907 uit de Gemeente Amersfoort, ingesteld hooger beroep tegen de uitspraak van den Militieraad in dit gewest, waarbij hg totden dienst» aangewezen, ongeacht de door hem aangevraagde vrijstelling uit hoofde van broederdienst. Geschiedende deze bekendmaking ingevolge art. 16, punt o, laatste zinsnede, der Instruotie van hun college. Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SOHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. G om eeute -belast! ng. AMERS- De GEMEENTE-ONTVANGER van F00RTl u- n heriun.rt t\j deze, voor zooveel noodig, aan de spoedige voldoeuing der nog openstaaude posten, plaatselijke Inkomsten- en Straatbelasting, aangezien weldra met de vervolging zal worden voortgegaan. Amersfoort, 17 Januari 1907, De Ontvanger voornoemd, K. van der BURG, De bevolking dezer Gemeente bestond op 31 December 1905 uit 11 268 mannen en 11753 vrouwen, totaal 23021. Zij vermeerderde in 1906door geboorte met 356 m. en 388 vr. en door vestigiug met 1285 m. en 1174 vr. dus totaal met 1641 m. en 1562 vr. Zij verminderde in dat jaardoor over lijden met 157 m. en 175 vr. en door vertrek met 1061 m. en 1025 vr. dus totaal met 1218 ra. en 1200 vr. Zij is dus in 1906 vermeerderd met 423 m. en 362 vr., totaal 785 personen en bedroeg dus op 31 December des vorigen jaars 23806 inwoners. Nu 25 jaar geleden was het aantal inwo ners 6590 m. en 7080 vr. totaal 13 679. De heer C. P. van den Broek, sedert 5 Juli 1904 onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort hier, is voorgedragen ter benoeming tot onderwijzer aan de school aan de Kanaalstraat te Utrecht. De heer J. H. H. Günther Mohr Jr., thans Inspecteur der posterijen en telegraphie te Middelburg, herdacht Dinsdag zijn 40-jarige ambtsvervulling by dien tak van dienst. De Directeur van het postkantoor te Middel burg en het ambtenaarspersoneel, dat hem meer van nabij leent, schonken hem eea bewijs van belangstelling met zijn feest. Dergelijke bewijzen ontbraken ook niet van de zijde der ambtenaren, die vroeger met den jubilairs hebben samengewerkt alsdus lezen we in de «Middelb. Ctt.". Bij Kon. besluit is aan mr. W. C. Scheidius op zijn verzoek verleend een eervol ontslag uit zijn betrekking van auditeur-militair in het 3e militaire arrondissement onder dank betuiging voor de door ham bewezen diensten en is by benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst is toegekend aan sergeant W.J. Do misse, portier van hÊt Militair hospitaal te Amers foort. Het eereteeken zal hem aanstaanden Maandag op de gebruikelijke wijze worden uitgereikt. Ritmeester jhr. vV. H. J. van de Poll, van het le regiment huzaren hier overgeplaatst naar liet ie depot te Haarlem, is Dinsdag daarheen gemarcheerd, uitgeleid door cltels en collega's en het eskadron dat hy hier commandeerd e. Herinnerd zij aan de lezing door den beer F. G. Geerling, uit Amsterdam, morgenavond iu «Amicitia" te houden. In een circulaire daaroyer schrijft hij Nog steeds is de wetenschap te veel he uitsluitend eigendom van enkelen, en hoewel het overgrootu deel van het beschaafd publiek meer en meer blyk geeft, althans een begrip te willen hebben van de schoonheden der natuur, is liet door de dagelyksche bezig heden niet altijd in de gelegenheid, hieraan veel tijd te besteden, of wordt er tegen op gezien, «geleerde", dikwijls droge boeken, door te werken. Vooral van de grootsche pracht, die het oneindige heelal verborgen houdt, wil men gaarne wat meer weten. Aan dien drang naar kennis tegemoet te komen, is het doel dezer voordrachten. Op aangename wijze, zonder geleerde beschou wingen of dorre cyfers, wordt hierin het voornaamste behandeld van wat de groote mannen der wetenschap, met hun machtige hulpmiddelen, hebben ontdekt van de tallooze hemellichamen, die daar ver van ons, aan het uitspunsel schitteren. Voor den leek op dit gebied wordt hier een geheel nieuwe, ongekende wereld ont sluierd de meer ingewijde maakt kennis met den ennrmen vooruitgang, dien de astro nomie de laatste, jaren heeft gemaakt, terwijl de beelden op hef doek geprojecteerd, de bes'e en kostbaarste op dit gebied, alle een onuitwisehbaren iudruk geven van de groot sche schoonheden van het heelal, en tevens van de /.onderlinge monsters, die onze aarde vóór millioenen jaren bewoonden. De »N. Arnb. Crt." xeide over deze voor drachten o.a. «Men mag dan ook zeggen, dat de heer Geerling het ideaal van een populaire voor dracht bereikte; zijn wyze van zeggen, de voortreffelijkheid van zijn lichtbeelden, de snelheid waarmede deze elkander opvolgen en telkens aanpassen bij het gesproken woord, openen hier een perspectief, dat dat van de University Extension volkomen dekt, en zelfs in diepte overtreft." De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer boudt Dinsdagavond een ledenvergadering ter behandeling van het rapport der markt-commissie van «Handel en Nyverheid". Flink zoo. Alleen is 't jammer, dat die bijeenkomst nu juist weer samenvalt met het derde abon- nements-concert in »Amicilia". Uit goede bron wordt ons meegedeeld, dat «nu ile winters toch schijnen afgeschaft" de ijsbaun aan de Pieter Both-straat zal ver dwijnen en het terrein zal worden benut voor huizenbouw. Op het zesde Wapenfeest van den «Kon. Onderofficieren Schermbond", dat tot mor gen te Nijmegen wordt gehouden, behaalde korporaal C. Breijer, van het le regiment huzaren, den lsten prijs personeel floret, een verguld-zilveren medaille; er waren 33deel nemers. Het 5e regiment infanterie behaalde den 4den prijs, bronzen medaille, in den korps wedstrijd geweer, waaraan 21 korpsen deel namen. Aanstaanden Zondag wordt hier een zeer belangrijke voetbalwedstrijd gehouden tus- schen „Quick" van hier en Vitesse" uit Arnhem, dat met een zeer goed elftal komt. Sportliefhebsters en belangstellenden in mooi spel mogen hun Zondagmiddag wel vast vrij houden. De «Staatscourant" voor heden bevat de gewijzigde Statuten van de «Orauje-vereeni- ging" hier. Tot Voorzitter der plaitselijke afdeeling van het matigheidsgenootschap het «Kruis- verbond" is herkozea de heer Th. J. H. Biancbi. Tot bestuurslid werd gekozen in de plaats van den heer C. Roodesteijn, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer A. A. van Ooijen. Het uitreken der prijzen voor getrouw bijwonen der maandvergaderingen, waarover we in een vorig nummer iets meedeelden, gaf groote vreugde. Tot Voorzitter der afdeeling Amersfoort en omstreken van het «Utrechtsch genootschap voov Landbouw en Kruidkunde" is in een Bestuursvergadering gekozen de heer A. M. Tromp van Holst, zulks ter vervanging van den heer J. B. de Beaufort, te Woudenberg, die geen Bestuursfunctie meer wenschte te aanvaarden. Half Februari zal de onderafdeeling Utrecht en omstreken der «V. P. N." een tentoon stelling houden. Up die tentoonstelling zal worden geëxpo seerd konijnenvleesch gerookt et verwerkt tot worst. Doordat op zekeren tiju van het jaar overvloed heerscht van dit vleesch, wil men, door het te rooken of het tot worst te verwerken, aantoooeD, dat het opdeze wijze bewaard kan worden. Voorts zullen de konijnen ook te zien zijn uit het oogpunt van pelswaarde, terwijl boven dien de medewerking i§ verzocht om, door het vervaardigen van huishoudelijke voor werpen van konijnenvellen, ook hierop de aandacht te vestigen Wanneer zal de afdeeling Amersfoort eens een dergelijke tentoonstelling organiseen n Door de politie zijn aangehouden twee per sonen, die nog 7 dagen en anderhalf jaar te goed hadden. Zij zijn naar Utrecht ga'eid. De beperking omtrent het rijden met zware vrachtwagens over de Rijkswegen in Gelder land is weer buiten werking gesteld. Daartoe uitgenoodigd door de anti-revo- lutionnaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje "te Baarn zal op nader te bepalen datum ds. G. W. C. Vunderink, uit Amerfoort, een politieke lezing houden over het onder werp :»Het verband tusschen Autirevolution- nairen en Christelijk-historischen". Ook te Barneveld is thans een Rijks-tele- fuonkantoor geopend. De diensturen zyn op de werkdagen die van het post- en telegraafkantoor; op Zon en feestdagen geen dienst. Als een bewijs van hoeveel beteekenis de eiermarkt to Barneveld is, kan dienen, dat daar in 1906 niet minder dan 6 662000 eieren ter markt zijn aangevoerd. Die stroom is zoo gemakkelyk naar Amers foort te leiden. Het militair pensioen van den heer Joh. Harmsen, Gemeente-ontvanger en Brieven gaarder te Eemnes is ingetrokken. Van invloedrijke zyde pozincen aangewend om hem tolug zo^en iM' zij" k"g"" recht hoeft. Ia de Dinsdag «ehouden vergaderiOR van den Raad dee Gemeente Hilveesum deel e Burgemeester GWoher mede dat hy run ontslagaanvrage heelt ingetrokken. De jeugd is het tijdperk van het leven waarin dl oogen glinsteren ronder dat re echter zien. De winter schijnt voorbij te zijn, in Ame- "'üaar'trok' Dinsdag een sheete goir langs de heele kust van New-Jersej, waaroor de temperatuur tot 80 graden hahr jé' In Cape May, Atlantic C.ty en LoVBinnch ziet men de dames reeds in blousjesDe winter-costumes zijn al wegge borgen. nIJST vaa LhitVtN geadresseeraan onbekenden en verzonden van het 1 «titan- toor te Amersfoort gedurende dele hellt uei maand Januari 1907. Brieven Binnenland J. de Jong, Amsterdam. D. rau de Burg, H. J. Mozijr, B. van Dortb, Bergen op Zoom. Dames J. en M.van de Knoop, Biervliet. Mej. M. Gerritsen, Ben Haag. J. Smink, Meern. Mej. K. Sohaik, Scheveningen. postwissel adres Roetert, Deventer. Brieven Buitenland. Fraülein G. R. 1906, Brussel. 2 stuks. Madam J. Pittion, Constantinople. J. S. Bloemen, Halle, Westf. Briefkaarten Binnenland. Geratus te Hoven, Amersfoort. N. van Groenestein, Amsterdam. J. Plasmyer, Hoorn. Mej. A. den Teuling, Nijverdal. Mevr. A. Hiejendaal, Rijswijk. J. Jansen, Rotterdam. '1 zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Wed. Koenen, Hussura. Karl Schiittenhasscl, Velbert. 42 drukwerken. 383e STAATSLOTERIJ. vijfde klasse, welke trekt van 2124, 1 Jan., 1 Febr., 47 en 1115 Febr. De 29-3i 1907 bevat, behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende rijzen 1 van f 100.000,1 van f 50.000,1 vai.t 2o.000, 1 van f15.000. 1 van f 10.000, 1 van 1' 5000, 1 van 12000, 3 van f1500, 55 van I 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten kantoro van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER, te Amersfoort, (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar a f3.50 per '/co RECLAMES, van 15 regels fl.25, elke regel meer f 0.25 ZIJTGIJ EEN MARTE LAAR DER JICHT? Indien gij onderhevig rijt aan die ver schrikkelijke pijnen verlies dun geen kostbaren tijd door allerlei middelen te beproeven dlo niets anders doen dun het kwaad verplaatsen. Gebruik de Pink Pil len die het geheel en al wegnemen. Het urine-zuur dat zich In uw voet is komen cristallseeren cu u daar zulke hevige pijnen veroorzaakt, zal worden opgelost en woggevoerd dank zij de Pink Pillen, daaraan Is geen twijfel. Hetzelfde is het geval voor do rhenmatleklljders. Hun kwaal heeft dezelfde oorzaak als die der Jichtlijders, en dc Pluk Pillen genezen even gemakkelijk het een als het ander Gij hebt vergiften in het bloed. De Pink Pillen zuiveren het bloed. Prijs f 1.75 ile doos, f 6 per 6 doozen irkrijgbaar bij SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, en Apotheken Ook echt verkrijgbaar by A. va.vdk WEG, dro- vrttraai/g0ii rnat 23 te Amersfoort, en a. de VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil- neten nUK D00it iemaDl* 8e" Afbeelding der doosvwjf^Kibst M/

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2