Zaterdag 26 Januari 1907. mum No. 7304. 56e Jaargang. Eerste Blad. firma a. h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post 1.15, Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels ƒ1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. kortegracht f. Postbus 9 Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 4 van den Vijfden jaargang van onze premie «De Muzikale Hl o e m I e z i n g". Deze aflevering bevat, bebaive de gewone «Wenken van eeu ouden muziekmeester", kuustenaars-biographieën en berichten, bene vens zeer lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken 1. Le jet d'eau, inpromptu voor piano, door J. Egghard. 2. Etincelle «ie la vie, chant de choeur, voor piano, door K. Har- wond. 3. La lille des Alpes, idylle voor piano, door J. Egghard. 4. Chant du soir du rossignol, voor zanen piano, door J. B. André. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 00 cent per kwaï taalfranco per post f 0.85. KENNISGEVINGEN Waarom slecht licht?*1 DOOR D. STAVORINUS. moet hij niet klagen, dat de schuit zooveel deelig. Zoo begint een cerofirrn-kous na De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT, maken bekend, dat op Dinsdag den 29 Januari 1907, des namiddags tc 1'/» uur, in bet Provinciaal Gouvernementsgebouw te Utrecb*., eene openbare vergadering van bun college xal gehouden worden, waarin zal worden voorgelezen hunne bealissiug omtrent het door HENDRIKUS VELTHUUSEN, loteling voor de lichting der nationale militie van 1907 uit de Gemeente Araerufoort ingesteld honger beroep legeu de uitspraak van den Militieraad in deze provincie, waarbij bij tot den dienst is aange wezen, ongeacht de door hem aangevraagde vrijstel ling uit hoofde van broederdienst. L. J. RIETBERG, Griflier. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kenuis van de iugezeteuen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 29 Januari aanstaande, des namiddags to 1'/, ure. Amersfoort, 24 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT; Gelet op artt. 6 en 7 HINDERWET, Brengen ter keunis van het publiek, dat een door J. BUNNIK ingediend verzoek, met bjjlagen, om vergunning tot het plaatsen van een zuiggasmotor in bet perceel alhier gelegen aan den Utrechtsche. weg No 30, bjj het Kadaster bekend onder Sectie C No. 1133, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 7 Februari aanstaande, des voormidaags te half elf uren, gelegenheid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan vau het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 24 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Wanneer gij in het donkere jaargetijde uw kennissen een avondbezoek brengt, dao is het tien tegen éen, dat, na de ge bruikelijke begroetingen, dozen hun ver lichting in uw welwillende beoordeeling aanbevelen door de vraagIs het gag bij jullie óok zoo slecht En gelukkig degene, van wien men weet, dat hij aan dat wezenlijke of ver meende slechte licht part noch deel heeft. Maar wee u, zoo bekend is, dat gij tot het gilde der gasbereiders behoort; dan is het uit met uw rust; gij wordt geplaagd, gesard, getreiterd met allerlei vragen, bijna alle gebaseerd op de grondgedachte, wat er toch met het gas uitgevoerd wordt, dat het zulk slecht licht geeft. En al ver zekert gij op alle mogelijke manieren, dat het gas inderdaad goed is, en dat de slechte verlichting aan andere oorzaken moot worden toegeschreven, men gelooft u töch niet, tenzij gij onverhoopt het geluk mocht hebben, door een demonstratio ad oculos te kunnen bewijzen, dat men inder daad met dat zelfde (zoogenaamde slechte) gas een veel beter lichteffect kan ver krijgen. Dat er inderdaad andere oorzaken zijn voor slecht licht dan do hoedanigheid van hot gas, daarvan kan elkeen zich op on partijdige wijze overtuigen bij een avond wandeling door een paar winkelstraten Terwijl in enkele winkels de verlichting niets te wenschen overlaat en inderdaad schitterend kan heeton, levert in andere, onmiddellijk ernaast gelegen zaken, de verlichting een erbarmelijken aanblik op, zoodat men onwillekeurig gaat denken aan de vergelijking van den gloeienden spijker. Waar nu zoowel de winkels met goed licht als die met slecht licht hun gas uit de zelfde straatloiding en van éen zelfde fabriek krijgen, daar moeten er toch klaar blijkelijk andere oorzaken zijn. die het slecht gloeien van de Auerkousjes be werken. Want heusch, gas is geen grok. die men voor den een meer of minder krachtig maaktieder ontvangt het van de zelfde hoedanigheid als zijn mede burgers. Nu zal men vragen, welke de verschil lende oorzaken zijn, die zooveel invloed hebben op de gasverlichting? Ziedaar iets, waarover wij het juist deze maal eens willen hebben. Om te beginnen, willen wij eerst een langzamer vaart dan vroeger. Het zelfde is hier met het licht het geval; het licht is niet slechter dan vroeger, maar wijzelf eischen meer licht dan voorheen. Dat meerdere licht geeft ons de gloei- brander en in dit toestel, mits goed toegepast, bezitten wij een inrichting, 100 branduren zelfs nog in lichtsterkte toe te nemen en vertoonen de Auer-Degea en de Hill-Ramiehkousjes de zelfde eigen schappen, terwijl gewone goedkoope kou sen op dien tijd reeds op hot punt van bezwijken staan. En dan, indien gij eenigszins kunt, gebruik dan geen geharde die op de meest ecouomische wijze warmte kousjes, maar koop van oen vertrouwd u-u* installateur kousen, die versch uitgegloeid zijn, de zoogenaamde zachte kousjes. Wij komen nu tot het voornaamste zeer lioogen dunk van de inschikkelijkheid punt, den gloeibrander. De gloeibrander van don gloeibrander. Zij denken, dat is niets anders dan een Bunsensche bran- wanneer er uit den brander maar gas J der, die met het oog op hot gebruii: komt en er staat zoo iets op wat op een i eenigszins gewijzigd gebouwd is. In zijn in licht omzet, Mits goed toegepast; daar zit 'm de kneep. De moeste menschen hebben een gloeikous gelijkt, dan zal het bij het aan steken wol licht geven. Ja, licht geeft hetI doch hoe Welke zijn nu de omstandigheden, die van belang zijn voor een goede verlichting? j Waar wij reeds vermeldden, dat de oor- zaak niet ligt in de hoedannigheid van het gas, daar kan een slechte verlichting door driëerlei dingen veroorzaakt worden te wetende toevoerleiding, den brander of de gloeikous. De toevoerleiding is een gevoelig punt in de tegenwoordige verlichting. Hoevelo verbruikers zijn er niet, die met een paar pitten begonnen zijn en geëindigd zijn met gaskachels en kookplaten, alles op de zelfde dunne compositieleiding. Een eerste eisch voor een goed werken uwer gastoestellen, hetzij dan voor licht of warmte, is een ruime toevoerleiding. In onze moderne woningen worden meestal reeds direct bij den bouw, ijzeren gasleidingen van voldoende capaciteit aan gelegd. Maar in oudere gebouwen ziet men overal de compositiepijpen, aange legd door fitters, die hun vak niet ver staan en dio uit concurrentievrees de pijpen zoo dun en nauw mogelijk maken om geen hooge rekeningen te veroorzaken. Wan neer gij kunt, duld dan geen dergelijke leidingen in uw huis, maar eisch bij even- tueelen aanleg ijzeren buizen van vol doende wijdte voor den verlangden gas- toevoer. Het kost u misschien de eerste maal iets meer, maar het bespaart u veel ergernis. Over de gloeikous behoef ik niet veel te zeggen. Alle waar is naar zijn geld en al zijn de grondstoffen tegenwoordig zooveel goedkooper dan vroeger, dit neemt niet weg, dat oen goede kous niet voor vijftien of twintig cent kan verkocht wor den. Bovendien is gloeikousenmaken niet ieders werk. Dit is zulk een pijnlijk nauwkeurig werk, dat men het op het categorie van klagers bescheid doen, die eerste moment niet zou gelooven. Iedere ii '/oi/or m-i?i/»ht hiiitan niia nrnorrninma aanraking van de onbereide kous met BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door de Naamlooze-Vennootschap „Farbwerk" Amersfoort (fabriek Ier bereiding van verfstoffen) ingediend verzoek, met bjjlagen, om vergunning tot het op richten van eene fabriek van Chemicaliën in het per ceel alhier gelegen buiien de Kleine Koppel, bjj bet Kadaeter bekend onder Seotie D. No. 1630/1631, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 7 Februari aanstaande, des voor- middags te half elf uren, gelegenheid ten Raadbuize wordt gegeven om, teu overstaan van bet Gemeente bestuur of vau een of meer zjjner leden, bezwaren tegen bet oprichten vau de inrichting in te brengen. Amersfoort, 24 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. in zeker opzicht buiten ons programma vallenwij bedoelen diegenen, die zich nog steeds bij de vleermuis- of Argand- branders houden en nog niet tot gloei- verlichting zijn overgegaan. Die menschen klagen, dat hun gas slechter is geworden en dat zij vroeger bij hun licht beter konden lezen. Maar dezen klagers ant woorden wij, dat de tijden veranderen en dat niet alleen wij allen met hen ver anderen, maar onzen oogen ook. Wij zijn aan grootere lichtsterkte gewend geraakt. Onzo oogen hebben zich daarna geacco- modeerd en wanneer wij dan bij ons oud vleermuisbrandertie gaan zitten, dan zoggen wij, dat het slecht licht is. En het is ook slecht licht en duur daarbij want waar een Auerbrander per uur Vïo M® gas verbruikt en daarvoor 80 tot 100 kaarsen licht geeft, verbruikt uw vleer muisbrander voor 16 kaarsen Ve M3 gas per uur. Het staat iedereen vrij, uit piëti- teit voor het vorledene met de diligence of de trekschuit te reizenwanneer hij dan echter een sneltrein ziet voorbijsuizen, aanraking bloote vingers geeft na uitgloeien een zwakke plek, een oorzaak van een vroeg- tijdigen dood. Daarenboven is een goede doch prijzige kous nooit anders dan voor- hoodanigheid van Bunsenbrander wordt het gas in het onderste deel van het toe stel met een willekeurig volume lucht vermengd en verbrandt dan aan den top met blauwe, niet-lichtgevendo vlam. Aan zulk een gloeibrander onderschei den wij drie afzonderlijke doelen. Het onderste stuk, de Düse of does, d. i. het kleine, kegelvormige stuk, worilt op de lamp geschroefdhierop wordt r u de buisvormige mengkamer geschroefd, waarop het laatste deel, het bovenstuk, geschoven wordt. De does bevat eon vijftal kleine gaatjes, waaruit het gas stroomt. Door de kracht, waarmede 1 et gas in de mengkamer stroomt, zuigt het lucht binnen door de gaten, die zich in den zijwand bevinden, «troomt dan nf.ar den branderkop, waarop de gloeikous is geplaatst, en brengt bij het aansteken deze laatste tot gloeien. Zooals den meesten bekend is, onder scheiden wij aan een vlam drie elki.ar omringende lagen, die verschillende tt m- peratuur bezitten en waarbij op de grens tusschen de twee buitenste lagen de grootste hitte heerscht. Nu heeft men het beste licht, wanneer de gloeikous zich in deze heetste zCne bevindt. Men zal zeggenmaak dan de branders zoodanig, dat deze heetste zóne en de gloeikous steeds samenvallen, dan hebben wij altijd het moeste effect van ons gas. Dat is iets, wat men niet van te voren kan bewerken. Allereerst worden gloeibranders niet in een enkele fabriek gemaakt en hoewel men voor alles vante maten hoeft aangenomen, kunnen toch minieme verschillen oen verplaatsing vin de heete zóne bewerken. Maar er z jn nog talrijke andere oorzaken, welke wij u alle zooveel mogelijk zullen duidel jk maken. Gesteld, de brander was perfekt in orde; een nieuw opgeplaatste kous geeft het maximum licht. Maar een gloeikous vtr- andert eiken dag haar vorm een weinig, krimpt iederen dag iets in, hetgeen u zal duidelijk worden uit het photogia- phisch beeld van het weefsol eener glo )i- kous na 1, 100 en 300 brand-uren (fig. I). Overgenomen uit „De Natuur", populair geïtlus treerd maandblad, gewijd aan de Natuurkundig» wetenschappen en hare toepassingen. Uitgave J. G Broese, te Utrecht. Na 100 branduren. Fig. 1 Gloeikous, honderdmaal vergroot Nu 300 branduren

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1