BIJVOEGSEL Tweede Blad. Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van ZATERDAG 20 JANUARI 1936. Uitgave Firma A. H. van CLEEFF kennisgeving. Do BURGEMEESTER dor Gemeonto AMERS FOORT, brengt, ter voldoening mm de aanschrijving opge nomen in hec Provinoiaal Blad van Utrecht, no. 16 dezes jaars, ter kennis van belanghobbouaon, dat in de Gemeente Maartensdijk een geval van MILT VUUR is voorgekomen. Amersfoort, 25 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd WUIJTIER8. In hot vorige nummer werd opgenomen de officieele kennisgeving nopens de Kiezers lijst Thans dient reeds -Ie arbeid te beginnen om allen, die in de termen vallen, op de Kiezerslijst te brengen. Lijsten moeten gemaakt van de personen, die aan een der voorwaarden voldoen om dan van 1 tot 45 Februari de aanvragen te kun nen inzenden. Niet alleen hebben we in den komenden zomer de Provinciale stembus, maar ook de periodieke aftreding van leden van den Ge meenteraad heeft dit jaar plaats. En boven dien is het niet zoo geheel onmogelijk, dat voor 15 Mei 1908 (tot dien datum geldt de nieuwe Kiezerslijst) een algeraeene verkiezing voor de Tweede Kamer plaats heeft. En al ware dit niet zoo, hoe beter de kiezerskweekerij elk jaar wordt bijgehouden, des te lichter valt de arbeid in het jaar van de periodieke aftreding der Kamerleden. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 Januari 1907, des middags half twee. 1. Benoemiug van een leeraar (vast) in de Natuurkunde aan het Gymnasium. 2. Vaststelling van pensioengrondslagen van personeel bij Hooger en Middelbaar onderwijs. 3 Benoeming van een Iioofd der openbare Lagereschool 3de soort aan de Koningsstraat (vacature-N. van Veen.) 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school. 2de soort aan de Hellestraat (vacature-mej. uytenhuys). o. Benoeming van een curator van bet Gymna sium (vacature-prof. J. J. van Thiel). 6. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken stand (vacature-L. A. baron Van Itteruum.) 7 Benoeming van een derden Gemeente-opzich ter. Voordracht: G. L. Pape, te Noordwolde; J. PunBlie, te Gouda; M. de Jong, te Dedemsvoart. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den on derwijzer C. Moerman (school 3de soort Konings- atraat). 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van vorordcningen houdende verbodsbepalingen tot het stellen van gebouwen op gronden, die in de nauste toekomst besterad zijn tot den aanleg van straten. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van instructies voor de Ge meen te-opzich ters. 11. Behandeling van do motie van den heer Van Esveld betreffende het benoemen van een Raadscommissie, in verband met rechtstoestand en do arbeidsvoorwaarden voor do Gemeente ambtenaren en werklieden, en rapport van Bur gemeester en Wethouders dienaangaande. 12. Nader voorstel van Burgemeester on Wet houders tot het toekennen eener tegemoetkoming aan eenige personen, te voren dienstdoende bij do Schutterij. 13. Nader rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende een adres van het „Amersfoortsehe Vrijwilligerskorps" tot het verkrijgen van goederen, eertijds in gebruik bij de Schutterij. Voorstel tot verkoop dier eigendommen en van oud brandweermateriaal. 14. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende du salarisregeling van het personeel bij het Lager onderwijs. 15. Rapport en voorHtol van Burgemeester en Wethouders betredende een adres van J. C. Snouck, tot hat mogen gebruiken van een gym- nastiek-lokaal der Gemeente. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling ran jaurwedden van personeel bij het Lager onderwijs. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders' betreffende het salaris van den conoierge aan de Meisjesschool. 18. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende een adres van J. Jacobs tot verhooging van zijn pensioen. 19." Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot machtiging voor onderhandsche verhuring van een terrein nabij de Gasfabriek. By de Donderdagavond onder voorzitting van den beer J. Gei'. Kleber gehouden 133ste openbare vergadering der Kamer van Koop handel on Fabriokou waren tegenwoordig alle leden, behalve de heer H. C. van Dam, en de Secretaris, de heer Hs. P. van Haselen. De notulen van 20 December werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren Statistiek ongevallen van de Rijks Ver zekeringsbank, van 1 Februari 1903 tot 31 December 1903; maandblad van do Muat- öChappij van Nijverheid brochure van jhr. mr. Smissaert, getiteld «Parlement en spoor- weg-personeel maandcijfers van bet ,Cen- traal-bureau voor statistiek van de Kamer te Amsterdam jaaroverzicht vun hot Rjjn- vaarlverkeer en van do in- on uitgeklaarde goederen en statistiek scheepvaartbeweaing statistiek spoor- en tramwegen over 1905; de Statuten der Nodorlandsche Kamer te Pretoriaen eenige consulaire verslagen zullen circulooron bij de leden en, na af kondiging, ter lezing voorliggen voor be langstellenden een missivo van hot Gemeentebestuur van Amersfoort, houdende bericht, dat Gedepu teerde Staten de Gemeente-rekening en mitsdien de administratie dor Kamer hebben goedgekeurd voor kennisgeving; een missive van de Handelsreizigers-ver- eeniging «Noord-Brabant" to Tilburg, bege leidend een adres aan den Directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. Uit de voorlezing daarvan blijkt, dat de vereeniging reeds in Juli 1905 aan den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten ver zocht, bij den winterdienst den treinenloop te verbeteren door het ir.leggen van een sneltrein uit Utrecht omstreeks 10.35 's avonds zoodat er beter aansluiting komt met Don Bosch, Tilburg, Amsterdam en Arnhem. Zoo wel verschillende Kamers als particulieren steunden dut verzoek, doch men had er evenmin succes mee als met een persoonlijk bezoek. De vereeniging verzocht thans ad- haesie op haar adres en antwoord vóór 15 Januari. De Voorzitter deelde mee, dat het ver zoek om adhaesie te laat is ingekomen dan dat het nog kon worden behandeld; bovendieu is het ontwerp van den aanstaanden zomer dienst reeds meegedeeld in de groote bladen. Spr. stelt voor, het adre3 te doen rondgaan bij de leden en de ziak te bestudeeren. De Kamer zelf zou een dergelijke vraag te doen hebben; immers de aansluiting van Amers foort met het Zuiden des lands laat veel te weuschen. Te Utrecht moet men steeds een half uur of drie kwartier wachten omdat de Staatsspoor pleegt te vertrekken op het oogenbiik waarop de Centraal het Buurtsta- tion binnenkomt. Spr. stolt voor, het verzoek aan te houden en hei later, zoo mogelijk, te steunen. Waartoe wordt besloten, nadat ook de overige leden hebben geklaagd over de slechte aansluiting en als hun meening te kennen gaven, dat toch geen wijziging meei kun gebracht in de zomerdienst-regeling. De Voorzitter deelt mee, dat in een vorige vergadering is aangehouden een adres van de Kamer te Deventer over de vracht prijzen op de spoorwegen. Uit de voorlezing blijkt, dat de vracht Rotterdam—Aulten f 17 en Deventer—Aalten f 19 per waggon bedraagt, Rotterdam—Arn hem f 16 en Deventer—Arnhem f 15, Rotter dam- Brede voort 117 en DeventerBcedevoort f 19. Do Kamer wensebt, dat de tarieven billijker worden vooral voor klein-vervoer. De heer S i n n i g e merkt op, dat hel zeilde quantum over Zaandam via Hilversum naar Amersfoort vervoerd, billijker is dan van Zaandam naar Hilversum. Een waggon Groningen— Nijkerk—Amersfoort kost f 18 de zelfde waggon van Groningen over Nijkerk naar Rarneveld kost f29, hoewel.de afstand Nijkerk—Amersfoort veel grooter is dun Nijkerk—Barneveld. De heer M e u r s i n g meent, dat dit ver band houdt met het rangeeren van zoo'n waggon te Nijkerk. De heer Sinnige kan dit nietgelooven. Immers de waggon moet te Amersfoort óok uitgeschakeld en gerangeerd. be Voorzitter stelt voor, de stukken te doen circuleeren en later at te.doon. Waartoe wordt besloten. Aan de orde is de Rekening der Kamer over 1906. De heeron H. van Haselen nn Mcursing worden in commissie benoemd om die te verifieeren. Bij monde van eerstgenoemde wordt zij in orde bevonden en voorgesteld, haar voorloopig goed te keuren. De ont vangsten bedroegen f200, de uitgaven f 171 het saldo is dus f29, tegen f21 over 1905. Waartoe wordt besloten. Ingekomen is nog van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het voor loopig rapport der Loodwit-coinmissio —zal circuleeren. Ingekomen is nog het rapport der Markt- commissie van vereenigiug «Handel en Nijver heid" met verzoek om adhaisie. De Voorzitter zegt, dat de ledon, wien allen een afdruk werd toegezonden, zeker met belangstelling kennis zullen hebben gc- uomen van dit stuk. Voorlezing is dus wel onnoodig- Het adres is toegezonden aan den Raad en spr. veronderstelt, dat het Gemeente bestuur zal vragen het udvies der Kamer. Daarom wild" spr. voorstellen, bet thans nog niet in behandeling te nemen en zich alsnog te onthoudon van adhsesie-verkluring. De heer Van Duinen merkt op, dat buiten zyn toedoen by de afdruk aan de Kamer is gevoegd een adtuesie-forinulier. Spr. vereenigt zich volkomen met do ziens wijze van den Voorzitter. De heer Sinnige is het evenzeer vol maakt eens met deze opvatting. Wel had spr. vermoed, dat nu reeds het Gemeentebestuur zou hebben gevraagd om advies. Mocht onver hoopt dit advies niet worden govraagd dan kan vlo Kamer nog altijd ad haesie vurleenen. Spr. zou werischen de zaak aan te houden. De heer M cursing vindt hot streven van »H. 8c N." zeer mooi om verbetering ie brongen in do misstanden in het markt wezen. Spr. zou het bejammeren als al het werk van »H. A N." nietsUm'ichtte. De Voorzitter: Ja, dat is vast. Wordt besloten tot aanhouden. Van een vorige vergadering is nog aan de orde gebloven de quaestie van don nieuwen waterweg van den Rijn naar de Kern. De Voorzitter deelt mee, dat hierover aanvankelijk een vertrouwelijke missive kwam doch later do zaak in 't openbaar werd be handeld. Het Dagelyksch Bestuur der Kamer was diligent. De Kamer zal nu wellicht spoedig zich over deze zaak hebben uit te spreken. Aan de orde is de rondvraag. De heer Van Duinen herinnert, dat bij het opmaken van liet vorige Jaarverslag o.a. de opmerking i9 gemaakt, dal hot honora rium van den Secretaris nog het zelfde is van een halve eeuw terug, terwijl dien» arbeid zoo verbazend is uitgebreid in don loop dor thdun. Spr. zou wenschon, dat de Kamer aan den Gemeenteraad verzocht, dat salaris te verhoogen. De Voorzitter is het hiermede vol maakt eens en herinnert, dat de Kamer reeds (4 April 1906 in dien zin adviseerde aan den Minister. Spr. acht hm. heter, Dwm het antwoord van den Minister af te wachten en vreest, dat het Gemeentebestuur aicb anders toch zal beroepen op do in uitzicht gestelde reorganisatie. De heer Van Duinen wil berusten in deze oplossing. De Voorzitter zegt, van verschillende zjjden klachten vernomen te hebben over het lange wachten op het Postkantoor. Een zeer groot bezwaar is we), dat aangotoekende stuk kon en spaarbankzaken uun éen loket worden behandeld. De Kamer wendde zich reeds in 1905 tot den Directeur-generual dor Posterijen en Telegrafie en ondervond de grootst mogelijke medewerking van dentoonrnaligen Directeur van het kantoor hier, den heer Van der Horst. Do Directeur-generaal ant woordde ten slotte, dat het personeel zou weden uitgebreid en inderdaad is dit ge schied, doch de toestand bleef onveranderd. Het laatst wendde de Kamer zich, in No vember, tot den buidigen Directeur, die ver zocht te mogen weten op welke tijden van den dag hot publiek zoo lang moet wachten en die eveneens alle meewerking toezegde. Sp. acht het thans guwenscht, dat de Kamer zich weer tot den Directeur-generaal wendt. De Secretaris deelt mee, dat de Directeur-generaal 23 November 1905 ant woordde, dat het personeel weldra zou worden uitgebreid en daardoor ruimere bediening <ler loketten zou komen. De heer M eu rsi n g zou wenschen, dat, als de Kamer zich wendt cot den Directeur- generaal, zij to gelijk opmerkzaam kan mulcen op het groote tijdverlies als men een inter- locaal telefoon-gesprek aanvraagt. Heden nog moest spr. "wachten van 10.15 tot ruim 12 uur eer hij Amsterdarn kreeg De Voorzitter wenschte de telefoon- quaestie wel uit te stollen tot een volgende vergadering en nu te besluiten, d it de Kamer zich over ae bediening der loketten van het Postkantoor wendt tot den Directeur-generaal. Waartoe wordt besloten. Hierop ging de Kamer over in comité- gen oraal. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat het register van inschrijving voor de Nationale militie op 31 Januari a.s., des namiddags ten 4 ure, voorloopig gesloten wordt en dat de personen, die zich na den 31sten Januari ter inschrijving aanmelden, gestraft worden met een geldboete vuu ten hoogste f 100. De aangifte ter inschrijving kan alsnog eiken werkdag geschieden tor Gemeente secretarie. In het alzondorlyk. bijvoegsel Verslagen en Rapporten, dat met nummer 21 der «Staats courant" is verzonden, is onder no. 3 opge nomen het Verslag van de onderzoekingen van dr. A. Pulle, thans leeruur aan de Hoo- gere Burgerschool hier, gedurende zyn ver blijf te Buitenzorg in de Botanische labora toria van het Departement van Landbouw aldaar verricht. Aan dr. M. B. üerlemans, die zich metter woon hier komt vestigen, is op zyn vei zoek eervol ontslag verleend als Gemeente-genees heer van Groot-Ammers. Do Inspecteur der infanterio hoeft bepaald De achtmaandors worden voortaan por ba taljon ingedeeld bij twee compagnieën; de viormaanders by de twee overige compag nieën van hol bataljon, noot dien verstande dat de vlermaanders mot getuigschrift bty éon compagnie worden geplaatst. Het oofe- ningsjaai' loopt van Maart tot Maart, met de volgende nefoningstijdperken Eerste tijdperk n. voor do achtmaandors van begin Maart tot tO Julib. voor de vior maanders van half Mei tot eo rnet 31 Juli. Tweedo tijdperk voor de sub a en b ge- noemde categorieën miliciens respectievelijk van 11 Juli on van 1 Augustus tot het tijd stip waarop een of meer lichtingen onder de wapenen komen ter deelneming aan de re- gimentsoefeningen of groote manoeuvres. Dorde tydperk: van 1 December lot begin Maart. Aan luitenant-kolonel J. W. van Btsselick, van het 5e rogimenl infanterie, sedert 4 Januari 1904 op non-activiteit, is eervol ont slag verleend uit den militairen dienst onder loekunning van pensioen. Do vereeniging van ongeveer 80 dames bier ter stede, welko zich ten doel stelt het verschaffen van versterkende middelen aan onvermogends zieken en zwukken, verstrekte in hot afgeloopea jaar aan gemiddeld negen patiënten per week 420 eieren en 5693 Liter melk. Weer en terrein dienende, zal het eerste elftal van «Quick" morgen te Enschede spelen tegen »P. W. en haar tweede elftal hier togen »U. V. V." uit Utrecht. liet Bestuur van den Ned. Voetbal Bond zal in avondbladen van lieden belichten of de wedstrijden ui dan niet doorgaan. In de Maandag gebonden Jaarvergadering der aldeulitig Amersfoort eu omstroken van don «Bond van Ned. onderwijzers" werden gekozen tot Voorzitter de heer W. C. Ooster- raan, ter vervanging van den heer A. H. Aardema, en als Bestuursleden mei. J. M. Boukainp en de hoeren F. Faber en T. Boer. Daar de heer J. W. Krom geen Bestuurs functie wenschto te aanvaurden, zal hot vylde lid worden gekozen in oen volgende verga dering. Met op twee na algeraeene stemmen werd besloten tot verzonding van hot volgende request aan don Gemeenteraad van Amers foort «nemen beleefd de vrijheid. in opdracht van genoemde aideoling onder verwijzing naar ons adres van September 1906, U nogmaals dringend ie verzoeken, zoodanige wijzigingen in do salarisregeling voor het onderwyzend personeel to willen brongen, dut hot ook voor de opvoeders der Amersfoortsehe jeugd mogelijk zal zyn, zonder allerlei hyhetrek- kingeu een eeuigszins behoorlijk bestaan te erlangen. Met de meeste hoogachting, enz." Voor do plaatselijke afdeeling der onder- cflicioren-vereeniging «Uns Belaug" trad Dindagsavond uls spreker op notaris H. W. Prillevitz, uit Soest, dio uiteenzette doel en Streven van coöperatie en de verantwoordelijk heid daarbij deed uitkomen. In de eersto vergadering (ter afdeeling Amersfoort en omstreken van het «Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" welkeonder zijn presidium word gehouden, herdacht de heer A. M. Tromp van Holst, de nlouwgekozen Voorzitter, Hen beer J. B. de Beaufort, die, na dertig jaar Voorzitter to zyn geweest van de afdeeling, zich niet langer beschikbaar stolde voor een Beatuurslunctie, vooral nu, tengevolge van de herziening van het Algemeen reglement des Genootschap», een eigen afdeeling is opgoriehl te Wouden berg. Spr. hoopte, dut door algemeene samen werking de belangen van leden zoowel al» afdeeling zouden worden behartigd en dat de leden trouw ter vergadering zouden komen en vry 6,1 frank vragen zouden doen. De notulen van 28 December werden nu gelezen en onveranderd gearresteerd. De heer H. B. Hylkemu, zuivei-consulent in deze Provincie, hield vervolgens een im provisatie over de rundvee-fokkerij vooral met het oog op deze landstreek en zulks in verband met degewyzigde bepalingen nopens het Rundvee-stamboek, tengevolge wuarvan op do keuringen geen zwartblaarde dieren meer zullen worden toegelaten opdat voor laan in éen richting worde gefukt en dus do waarde voor bedrijf zoowel als handel met bet buitenland hooger worde. Dit slag vee wordt daarom nog nietafgokeurd, doch de veefokker, die zijn belang begrijpt, moet er van overtuigd zijn, dat hy dat be lang bot best bevordert door te fokken met vee, dat de zelfde eigenschappen heeft en dus de meeste zekerheid geeft voor steeds dc zelfde resultaten, wat met kruislingen onmogelijk te bereiken is. De fokker uit hot buitenland knopt alleen ras- echt vee en we zijn wel gedwongen, deze boweging te volgon, willen we geen groot verlies lijdon. De veehouder zal at en toe onder kruislingen Soedo melkgeefsters ei^est slachtvoo hebben, och de veefokker raag zich niet laten ver leiden door hot gezegde, dat by tweemaal per dag melkt en slechts eens zoo'n koe

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5