ring, doch vau rechtstoestand en arbeidsvoor waarden en het ontworp-ziekteverzekering Bloat alleen op Gemeente-bedrijven. De Voorzitter meent, dat het ontwerp- Ziekteverzekering zóo nauw is verbonden aan de geheele regeling, dat het beter is, te wachten. De heer Plomp is by de lezing van het voorstel des heeren Van Esveld tot de overtuiging gekomen, dat deze slechts een heel klein doel der stof beoogt, tenzij de rest zit ouder diens „enzoovoort". Spr. meent, dat het voor een Raads-Commissie hoogst moeilijk zal zijn, dit alles in orde te maken en zou den heer Van Esveld wel willen vragen hoe deze er toe kwam, een Raads-commissie voor te stellen. Beter ware het geweest oIb de heer Van Esveld zelf een ontwerp had ingediend. Spr. deelt het gevoelen van den Burgemeester, dat hier een reuzentaak wordt opgedragen en ziet geen heil in een Raads commissie; het wil spr. voorkomen, dat de heer Van Eveld zich wel een beetje heeft afgemaakt van het antwoord aan de werklieden en het zou betor geweest zijn, hun verzoek te runvoyeeren aan B. en W. ter afdoening. Hot ligt uieer op hun weg dan op dien van den Raad. De heer Van Kalken is het niet eens, dat het hier een reuzenwerk zou gelden. De regeling bestaat reeds op veel plaatsen, waar men adviezen kan inwinnen. Brongt men een regeling tot stand dan is dat een flinke voorsprong boven een Ryks-regeling, die zich wellicht nog heel lang laat wachten. De werklieden zijn thans afhankelijk van den willekeur hunner chefsgeeft men hun een reglement dan heeft dit uit en dan zijn tegelijk de Directeuren niet meer verantwoordelijk. Spr. acht een Raads- commissie zeer gewenscht en zal dan ook Btemmen voor het voorstel-Van Esveld. De Voorzitter acht het woord reuzentaak volkomen juist. Een bewijs daarvan is, dat Maastricht de eenige Gemeente is, die de zaak reglementeerde en nog slechts voor de ambte naren en niet voor de werklieden. Dat Maas tricht een unicum is, bewijst, dat men overal wil wachten, 'tls een zeer moeilijke zaak om goed te regelen. Wethouder Visser was niet in de vorige zitting aanwezig en kent dus de oorzaak niet. maar wel heeft het spr. verwonderd, dat juist de heer Van Esveld, lid der Reinigings-commissie, mot dit voorstel kwam. Spr. kan zich niet denken, dat een arbeider minder goed zal behandeld worden onder een commissie wier Voorzitter is de Burgemeester. Spr. zelf is Voorzitter van een anderen tak van dienst en kan verklaren, dat daarin de werklieden tevreden zijn. Spr. heeft vroegergedacht aan reglementeering. doen zou thans liever óok wachten op de Rijks regeling. Zoowel de Directeuren als de commission hebben hart voor de goede arbeiders. Er wordt niet alleen verlof verleend wegens ziekte, zooals in de stukken staat, maar ook bij vreeB voor ziekte, ter voorkoming van ziekte dus, een paar maanden zelfs op advies van een geneesheer, met behoud van vol tractement. Dat die zelfde werklieden nu gaarne een regeling zouden wenschen en een commissie zien, zit in opstokerij van buitende menschen zijn tevreden. De voorzitter is de man, die drie maanden verlof bad. Dat is nu zijn dank. Spr. meent het 'tbesl, die commissie maar thuis te laten. De heer Roland us Hagedoorn heeft met belangstelling den Wethouder van Openbare werken aangehoord, doch niet kunnen begrijpen hoe een gezond werkman werd opgenomen in een Sanatorium. Spr. meent echter, dat de zaak uit ander oogpunt moet worden bekeken. Spr. apprecieert wat B. en W. in hun advies vermeldden omtrent ziekte-loonroo hoort het, het is best zoo. Doch dit zij geen welwillend heid, maar een recht voor iedereen. En deze rechtstoestand dient geregeld te worden, hoe eer zoo beter. Waar we zien, dat zelfs de Re geering deze regeling overweegt, dan ligt daarin de erkenning van hoogerhand. We zullen nooit beter bediend worden dan wanneer wij hen óok zoo goed mogelijk bejegenen. En is deze regeling inderdaad een reuzentaak dan hebben wij te bedenken, dat deze werklieden geen andereu steun hebben dan den Raad. Spr. stelt zich niet voor, dat het inderdaad zoo'n reuzenwerk is. De Voorzitter noemde Maastricht; spr. weet, dat er een regeling bestaat te Zaandam. Spr. heeft voor 'toogenbiik meer hel oog op de werklieden en liet liever de ambtenaren voorloopig nog weg. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. geenszins verwerpen het denkbeeld van een werklieden-reglement, doch dat zij voorstellen, de Rijks-regeling af te wachten, die in uitzicht ïb gesteiu. De heer Hagedoorn antwoordt dat het ontwerp regelende ae Gemeente-bedrijven, en meer ook niet, nog moet inkomen. Dat onder deel is dus zelfs nog niet eens vastgesteld en 't kan nog jaren duren oer het zoo ver is. Zeg gen we, dat de Ziekteverzekering op zijn vroegst over twee jaar gereed is dan hebben, als we een gemeentelijk reglement maken, in dien tus- schentijd deze menschen steun gekregen. Is er in dit gemeentelijk reglement iets in strijd met de Rijkswet dan ia dat spoedig genoeg veranderd we weten hoe eenvoudig dat gaat; zooeven nog zijn in een ommezien drie instructies te gelijk vastgesteld. Wethouder Visser zegt, dat de heer Hagedoorn te velde is getrokken tegen spr. ver- klaring, dat aan een der werklieden verlof is verleend ter voorkoming van ziekte. 8pr. kan daarop slechts antwoorden, dat hem dit zoo is voorgesteld door den betrokken geneesheer. Nu spr. een anderen geneeskundige hoort, zal hij zich niet meer laten foppen dooi een dokter De heer Jorrissen: Nu moet ik toch even meedoen. De heer Visser voelt zich wel een beetje veilig. Die persoon moest behouden blij ven en daarom verlof hebben buiten de staa. Meer mag spr. niet zeggen. Wethouder Visser: Dan zal ik de stuk ken nog eens nazien. De heer Van Es ve 1 d zegt, dat juist wat hij als lid der Reinigings-comrnissie waarnam hem dezen kant heeft opgedreven. Eens vroeg de Directeur„deze arbeider is reeds zuo lang ziek geweestmug ik nog langer zijn loon uit- belulen". Dat vond spr. ongezond en toen de Raad het ziekteverlof der onderwijzers had ge regeld, ducht spr. aanstonds, dat dit nu ook behoort geregeld voor de werklieden. Zij kun nen thans een iaar ziek zyn en krijgen dan toch hun loon, dooh ait is geen geschreven recht. Dat moet gereglementeerd opdat het niet langer bij wijze van gunst, doch als recht gaat. Waarom wil de hoer Hagedoorn de ambte naren uitsluiten, vraagt spr. Wellicht zijn zi, meer beschaafd, maar ook zij hangen thans al van de gunBt van hun chef in plaats van te kunnen steunen op hun recht. Spr. zou wen- Bchen, dat de door hem bedoelde commissie cent een onderzoek instelde en dan zou wel blijken, dat de Raad niets van al deze dingen weel. De Burgemeester heeft spr. gerust gesteld door te zeggen, dat B. en W. deze reglemen teering ook wenschen, dooh de Rijks-regeling willen afwachten. Doch laat ons niet wachten wellicht wordt het weer afbesteld. Laai ons doen wat we deden voor het Lager onderwijs moeten dan deze ambtenaren bevoordeeld boven alle overigen die in dienst zijn van de Gemeente Vroeger kon het er wellicht nog mee door, maar nu we een groot stel ambtenaren hebboD, moeten er vaste bepalingen zijn overeenkomstig den arbeid en bet dienstvak. De heer Gerritsen zegt, dat, ware bij tegenstander geweest van het voorstel - Van Esveld, hij thans tot een voorstander zou zijn bekend. De heer Van Esveld deed gevoelen hoeveel gunst er wordt uitgedeeld in plaats van recht gedaan. Vandaag is 't een vriendje, die alles gedaan krijgt; morgen wordt er een, om 't plat uit te drukken, gepest. Dit moet voor komen. Spr. meent, dat een Gemeente heel andere plienten heeft dan een particulier, óok omdat eer. Gemeente beter kan betalen. Er moet niet gesproken worden van „zelfs met behoud van loon" alsof dit een gunst is; dat moet een recht wezen. Verlof moet worden verleend zooals de werkman het wit hebben evenals elk ander ambtenaar dat kiijgt op den tijd dien hem't best schikt. Laat ons de menschen toch vrijer maken en niet half als slaven behandelen. De Wethouder van Openbare werken is wel goed voor de werklieden, doch heeft nog te ouderwetsche denkbeelden omtrent ben. Wethouder Visser meent, dat de heer Gerritsen iets zegt, dat hij zelf niet gelooft. Een ambtenaar moet wel degelijk vragen welken tijd hij met verlof kan gaan. De zelfde regel en orde moet heerschen in een Gemeente-bedrijf als by particulieren. Spr. meent, dat de beslissing niet moet be rusten bij den werkman, doch dat orde en tucht moeten gehaedhaafd door de Dierecleuren, zoo noodig de commissieën en B. en W. gehoord. Zooeven nog heeft spr. aangetoond hoe weinig dankbaarheid te vinden is bij werklieden. De heer Gerritsen meent, dat Wethouder Visser personen van zaken behoort te scheiden. Spr. herhaalt, dat de Gemeente gansch andere plichten heeft dan een particuliere werkgever. Van de vier dagen verlof moet een rooster worden opgemaakt en ieder moet op zijn beurt guan en niet opeens hoorenmorgen ga jij met verlof, en overmorgen jij. De Voorzitter herhaalt, dat B. en W. wenschen te wachten tot de wettelijke regeling er is. Spr, is nochtans geneigd in stemming te breDgen bet amendement-Hagedoorn. De heer Van Duinen zal daar tegen stem men; spr. wenscht niet uit te lichten de regeling voor de ambtenaren. De heer Van Esveld vraagt welke gronden de heer Hagedoorn heeft om de regeling voor de ambtenaren nog te lat an rusten. De heer Hagedoorn: den grond, door den heer Plomp aangevoerd, den reusachtigen arbeid. Spr. acht overzienbaar de rechtsregeling voor de werklieden doch niet die voor alle ambtenaren in de zoo uiteenloopende takken van dienst. Ook is naar zijn meening op 't oogenblik van het grootste belang de regeling voor hen die in dienst zijn by de twee Gemeente-bedrijven. Daarna kan de rechtspersoonlijkheid van alle ambtenaren ter hand genomen. De heer Van Esveld kan niet in alles meegaan wat de heer Hagedoorn zeide. Al is 't een reuzenwerk dan mag dit nog geen reden zijn om een groot aantal ambtenaren uit te sluiten. De commissie is trouwens niet gebonden aan tijd. Spr. heeft er niets tegen te beginnen met de Gemeente-werklieden, doch zou nietgaarne de overige categorieën Gemeente-beambten thans uitsluiten. De Voorzitter sluit de beraadslagingen. Het amendement-Hagedoorn wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen, die van de heeren Van Kalken, mr. Heyligers, Oosterveen, Hage doorn en Wethouder Celosse. De stemmen staken over de motie-Van Esveld (tegen de heerenVeis Heijn, Oosterveen, mr. Van Voorst Vader, Jorissen, Plomp, Hamers en de beide Wethouders). Het komt dus in de volgende zitting weder in stemming, Bij punt 13 (Schutterij-monteering aan het Vrijwilligerskorps) zegt Wethouder Visser, dat hij de minderheid vormde in het college van B. en W. die geen cadeau wenschte te geren vooral omdat de vereeniging deze goederen vroeg „bij wijze van subsidie", hetgeen spr. een gevaarlijk precedent acht. Onder de leden zijn stafmuzikanten en zelfs een inwoner uit Baarn. Spr. weet ook niet of alle leden wel zijn gediend van cadeau-jassen, t Is ook geen verplichting, dat deze liefhebberij- korpsen in uniform zijn gekleed; wel geldt die verplichting voor de oflicierendezen moeten in wapenrok zijn. De heer Gerritsen is het niet eens, dat dit zou wezen een antecedent voor een Gemeente- subsidie. De Voorzitte blijkt uit het advios van B. en W. of de overige 8tUOekheer Plomp zegt, dat in het request te lezen is, dat de voreeniging ook opleidt voor verkorten diensttijd. Sp. heeft gemeend, dut de armere menschen eenig voordeel konden hebben van de vereoniging en uit dien hoofde wilde spr. gaarne bepaald zien, dat deze goederen .7.11 wnr/b.n hosteind voor lien die geen uni- herinnert, dat dit ook niet sin. uiiiAw.v zullen worden bestemd voor hen die geen form kunnen bekostigen. De heer Van Esveld vindt die bepaling wel aanneemlijk, maar voelt er niets voor, dat het goed Gemeente-eigendom blyft. Wat moeten we aanvangen met die versloten kleuding? Of. moeten we ze vernieuwen als ze te veel gesleten is7 Spr. zou zc liever maar royaal ten goeohenke geven. De heer Veis Hoyn vraagt of nu in het voorstel wordt ingelast„aan minvermogenden De Voorzitter zegt, dat dit zal geschieden. De heer Van K a 1 k e n vraagt wat toch „vermogenden" zijn. Iemand kan geen geld hebben, maar zeer gezond zijn en dus zeer vermogend. Spr. wilde het goed afstaan zonder by betaling. De Voorzitter verzoekt, de velerlei voor stellen even schriftelijk in te dienen. Het voorstel vau B. en W. (afstaan van 25 uniformen, 2 trommen en 2 hoorns) wordt nu aangenomen met op ëoii na algouieene stemmen (tegen Wethouder Visser). Aan het museum van „Flehito" worden hot vaandel en enkele andere stukken in bruikleen afgestaan, terwijl het zeer oude brand wee- materieel zal worden verkocht. Dit alle° z. b. si- Bij punt 14 (salaris-regeling personeel Lager onderwijs) stelt tie lieer Gerritsen voor, om financieele redenen hierop voorloopig niet te beslissen, doch de zaak te behandelen in deaf- deelingeu en daii te regelen vóór de Begrooting voor 1)108. Spr. zou overigensvoorstander zijn van het voorstel der ininuerheidis het college van B. en W. (Die minderheid stelde voor, aan te nemen het voorstel der Commissie van Toezicht, dat voor 1907 een verhooging van uitgaven zou mee brengen van f 12 225, voor het huidige personeel in 1911 zou bedragen f 14 875 en in 1915 rond f 16000 meer, terwijl toekenning der verhoogingen om de drie jaar voor 1907 een hoogere uitgaaf zal vorderen van f4375. De meerderheid herin nerde, dat nog pas zes maanden geleden de salarisregeling is herzien en besloten is, de lielft der korting voor het weduwe- en weezenpensioen te betalen, terwijl nog vele belangen vragen om behartiging en linancieelen steun.) De heer P1 o ui p vroeg of 't niet beter ware, te wachten tot de Begrooting. De lieer Gerritsen is daar niet tegen, doch bij de behandeling der Begrooting is in de af- deelingen zóo veel te doen, dat er dan bijna geen tyd is. Thans is er beter tijd ie vinden voor een grondige bespreking, nu of over een tar maanden. De heer Celosse, Wethouder van Onder wijs, heeft geen bezwaar tegen uitstel. Spr., die de minderheid vormde in het college van B. en W., zeide zelf „regelen nu, of volgend jaar". Bij de Begrooting is er altijd wel wat veel te doen; 'tzou inderdaad beter zijn, dit af te doen vóór de Begrooting. De heer Jorissen acht het request dör Commissie van Toezicht, waarvan sjir. de eer heelt lid te zijn, in ieder opzicht onti'dig en wil daarom voorstellen het, met het oog op dc financieele bezwaren, thans aan te nemen voor kennisgeving. De Raad behoeft niet bang te zijn, dat bet in 't vergeetboek zal raken; de betrokkenen zullen niet verzuimen, er even aan te herinneren en anders zal een der Raadsleden dat wel doen. Wet li o uder Visser meent, dat het nood zakelijk is, de zaak zoo spoedig mogelijk te overwegen. Gesteld die extra f 4300 worden toe gestaan, dan komt daar allicht nog wat bij en dan moot er beslist bolastingvcrhooging komen voor 1908. De heer Hagedoorn is tegen een aannemen voor kennisgeving èn omdat de zaak van te hoog belang is èc uit égards voor een door den Raad ingestelde commissie. Ook B. en W. hebben in hun advies reeds hun opinie doen kennen en uit dien hoofde is 't óok niet gewenscht, het voorstel der commissie te deponeeren, d.i. in de doolpot te doen. Spr. acht net van hoog belang, de zaak bijtijds te be handelen,ook otnde financieeiegevolgen goed te kunnen overzien bij uot opmaken d.i.dus niet bij het behandelen der Begrooting. De heer Veis Heijn acht wel mogelijk be handeling bij de Begrooting. Wethouder Celosse wil het voorko men, dat behandeling to v-oren in de afdeelingon beter ware. De heer Veis Heijn meent, dat het ervan zal afhangen wanneer B. en W. de zaak zullen behandelen na de afdeeiingen. De heer Plomp acht behandeling bij de Begrooting beter. Naar spr. inzien houdt de bloei der Gemeente nauwer verband met het lercentage der Inkomstenbelasting dan met looger salaris van eenige onderwijzers. V6 tre-r a m e r 8 *s ket een3 met t'eD ^eer Veis Heijn. Waarom zouden aan de behandeling der Begrooting in de afdeeiingen geen twee avon den worden gewijd in plaats van éen? Het voorstel om de zaak te behandelen bij de Begrooting Wordt aangenomen met 10 tegen 6 stemmen, die van de heeren Van Duinen, Tromp van Holst, Gerritsen, Hagedoorn, Jorissen en Wethouder Visser De volgende vijf punten gaven geen discussie, "y de rondvraag zeide de heer Jorissen, dat het hem was opgevallen, dat het Plantsoen bij do Jongensschool er thans net uitziet als iemand, die halt geschoren iszouden de overige spichtige boompjes, die werden gespaard bij do generale rooiïng, nu ook maar niet wordeu weg genomen. De Voorzitter antwoordde, dat om de vorst de arbeid uan do veraudering van het terrein moest worden gestaakt. Ia dat werk voltooid dan kunnen die boompjes altyd nog weggenomen als 't noodig blijkt. De heer JoriBSon: Maar dat geeft dan toch weer nieuws m,korten en 'l kosl dnn dubbel gold. Dc Voorzitter zegt, dat de Raad besloten heeft tot rooiïng en meent, dat do verandering wel zal meevallen. M r. Heyligers vraagt ol beplanting met laag gewas niet mogelijk is. De Voorzitter herinnert, dat do Raad daartoe büBloot. Hierop werd ,1b openbare «Itting gesloten, Po meeste leden verwyderden zien en dus zuilen maar hoogst enkelen hebben kennis genomen van dc stukken omtrent de mutatie onder de ambte naren ter Secretarie. Mei. J. Meijer is benoemd tot ty-lelijk on derwijzeres uan de openbare Lagere scuool aan den Eeronesserweg te Baaro. Do boer G. C. van der Horst legde oar. de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candidaais-examen Ideologie, eerste gedeelte. De oud-kapitein van het O-l. leger Rud. Pad dig, die hier indertijd als spreker optrad lil de zaak IJoelkeri, is op 53-jarigen lueftyd te Snoek overleden. Tot Inspecteur der R.-K. bijzondere scholen is benoemd kapelaan J. Joosten, te Utrecht. Ook de federatie van R. K. drunkbestry- dingsvereenigingen aSubriëtas" heult beslo ten, aan de Tweede Kamer te verzoeken, liet ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd niet aan te nemen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der afdeeling Amersfoort en omstreken van dell Bund van Ned. onderwijs rs" werd als vijfde Bestuurslid benoemd de heer G. A. Boerman, die tevens werd belast met het Secretariaat. Uit de verantwoording tier Penningmees teres bleek, tiat bet batig saldo over 1900 i-oni f'20 bedraagt. De jongste beslissing van den Minister van Oorlog is een zeer opmerkelijke. In korte woorden komt ze hierop neor, dat bij <le indeeling der loteliiigeu de meer- ontwik kolde en meer-gegoede jongens (vooral uit de grensprovinciën) Dij voorkeur bij de bereden wapens zullen worden ingedeeld. Prettig is dit voor hen nietze zullen langer moeten dienenmaar redelijk is liet wel. Zij kunnen beter »uit de verdienste'' dan de volksjongen. En bovendien, zij kunnen gemakkelijker v ddoen aan de hoogere eischcn, die de dienst bij de bereden wapens vergt, waar men immers vaak èu als cavalerie èu als bereden infanterie moet kunnen optreden. Had tot dusver het «paardenvolk by de miliciens-leverende burgerij geen Imogen roep deze maatregel zal or wellicht toe kunnen leiden, dat die wapens mettertijd inin of meer als keurkorpsen gaan beschouwd worden. Voor het leger stellig een groote verbetering. De bronzen medaille voor Di'/s-jarigen trouwen dienst is uitgereikt aan staf-muzikant A. Brandse», van bet 5e regiment infanterie. Dinsdagavond werd hem in verband daar mee een serenade gebracht door «ie «Amers- foortsche Muziek-vereoniging". Luitenant F. J. J. baron Van Heemstra, van het 4o regiment huzaren, blijft nog een jaar gedetacheerd bij de Rijschool. Met ingang van l(i Mei worden bij die inrichting uog gedetacheerd de le luitenants L. H. A. Crornmelin en VV. L. van Weideren baron Rengers, van het 4o regiment. We herinneren, dat de heer J. C. Snouck, leeraar in Gymnastiek, morgenavond te 9 uur precies in het gymnastiek-lokaal uaast de Ambachtsschool de eerste samenkomst houdt voor tien, dio zynvessen willen volgen. Ook zij herinnerd, dat do aanmelding voor deelneming aan de kook-cursussen der Indu strie- en Huishoudschool morgen sluit. Inlichtingen geelt de Directrice, Hendrik van Vianden-straat 17. De plaatselijke afdeeling van de vereoni ging «Vrede-tentoonstelling" heeft reeds een goede negentig leden. De Secretaris, de heer L. A. baron Yan Ittersum, is gaarne bereid nieuwe leden in te schrijven. De contributie bedraagt slechts f 1.50 voor oensvoor den tijd van vijfjaar. Bij de motiveering om het verzoek van «Kindervoeding" als spoedeischend uf te doen in de jongste Raadszitting deelde de .Burge meester mede, dat de eischen uie dezen winter aan de zoo nuttige vereoniging worden gesteld al bijzonder boog zijn. Er komen veel meer kinderen dan in andere jarou de Hoofden dor scholen vragen meer schoeisel. Nu de vereeniging weer haar inzameling gaat houden, willen we deze andermaal waren aanbevelen, 't Is ozoo hard voor do com missie, sommige kindoren te moeten afwijzen omdat de lus niet toelaat, allen te helpen. Verleden jaar werden gedurende 72 dagen 8690 kinderen voorzien van een warm maal, dus rond 121 per dag, terwyl aan de Hoofden der scholen f 125 word verstrekt voor aan schaffing van klompen. Mevrouw vau Reigersberg Versluys—

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2