TE KOOP. Schipbreuk „BERLIN" AANBESTEDING. Staat ter dekking DIJNAMITK TE KOOP 2 prachtige Si. BerDardstioadeii AthïetaijDlub. Deelnemers gevraagd. De hedeumiddrg onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. NV. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, van 1.45 tot 2.50gehouden Raadsvergadering werd bijgewoond door 13 leden en den Secretaris, rar. dr. J. G.StenfertKroese. Afwezig waren de heeren C. Th. van Beek, Veis Heyn, inr. Van Voorst Vader en Jorissen, allen met kennisgeving. Tegen de notulen van 29 Januari werden geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als goedgekeurd zijn beschouwd. Wel werd bezwaar gemaakt tegen het zoogenaamd officieel verslag, waarin de heer Van Duinen wordt genoemd als stemmer vóór het voorstel om de behandeling van het request der Gemeente-werklieden te verdagen tot de Begrooting voor 1904de heer Van Duinen behoorde tot de (i tegenstemmers en de heer Oosterveen stemde vóór. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren De belangrijkste der Ingekomen stukken een bericht van den Minister van Binnenland- sche Zaken, houdend bericht, dat het Rijks-sub sidie voor de gemeentelijke Hoogere Burgerschool is verminderd met flOUÖ en alzoo gebracht op 111 500 voor kennisgeving adhaesio-betuigingen .net het rapport der nrnrkt-commissie van „Handelen Nijverheid', met het request tot herziening der bepalingen van de bestekken voor de Gemeente-werken, en tot regeling van de rechtspositie der werklieden in Gemeentedienst te behandelen by deze onderwerpen een adres van den onderwijzer C. Boer om zijn tijdelyken dienst mee te tellen voor de periodieke verhooging zijner jaarwedde na lange discussie deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. de opinie van den Minister van Binnenlandse he Zaken hebben gevraagd en vertrouwen, spoedig antwoord te ontvangen. Om 2.05 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een oodei wijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Konings- straat vacature-Drechsler). Benoemd de heer B. J. Groene veld, te Tiel. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Konings- strnat (vacature-Moerman), Benoemd de heer T.Veldhuizen, te Maarsbergen. 3e. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort (vaca ture-Van Gelder). Benoemd de heer P. Stuurman, te Aalsmeer. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer P. C. van den Broek (school 2e soort). Wegens benoeming te Zeist eervol ontslagen met ingang van 1 Mei, z. d. of h. st. 5. Benoeming Van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort (vacature-. C. van den Broek). Benoemd de heer I. J. Ansiuk, te Neerlang broek. 6. Tweede stemming over de motie-Van Esveld in zake regeling van den rechtstoe stand en de arbeidsvoorwaarden van amb tenaren en wei kimden. Behandeling van het Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende oen adres van leden van het Bestuur van den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, afd. Amersfoort. De besprekingen over deze zaak, welke in de vorige zitting drie kwartier in beslag namen, eindigdon mot 3taken dar stemmen over de motie- Van Esveld, ingediend 27 December 1906, welke ten doel had een commissie van 5 Raadsleden te benoemen welke de rechtspositie zoowel van de Gemeente-ambtenaren als van de Gemeente werklieden zal te regelen hebben. B. en W. stelden 15 December voor, volgens de Verorde ning de zaak ter afdoening in hun banden te stellen en stelden 11 Januari voor, de Rijks regeling af te wachten De motie werd thans aangenomen met 8 tegen 5 stemmen terwijl door den Raad tot leden der commissie werden gekozen de heeren Van Esveld, Van Eek, Van Duinen, Van Kalken en Plomp. Het voorstel von B. en W. werd nu gesteld in handen dier commissie. 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de vereeniging Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken," tot steun voor een metsel cursus. Het voorstel van B. en W. van 19 Februari luidt: Wij hebben de eer U hierbij ran to bieden een rapport en oncept-voorstel raar aanleiding van het adres van de vereeniging „Ambachts school voor Amersfoort en omstreken", aan U in druk overgelegd by ons voorstel van 14 Juni 1906. Herinnerd zy, dat het Bestuur vroeg een be drag van 14000 ter leen, te verstrekken voor den bouw van een Steenen bijgebouw, tegen terug betaling eemer annuïteit groot f250, ca vorder een jaariwkscho subsidie vau f500. Adbaesie aan dit verzoek werd betuigd door de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven en door de Werklieden-vereenlgingen „Patrimo- mum „R. K. Volksbond St. 'oris", „Christe lijke Nationale Werkmans Bond".ende„Amers- loortschc Bestuurders Hond", welke adressen eveneens in onze handen gesteld zijn. en U hierbij weder aangeboden worden- Na uw besluit van 27 December 1906, waarbij besloten werd, hot verzoek van het Bestuur te behandelen onafhankelijk van de al dan niet te yerleenen vrijstelling van de verplichting tot oprichting ener Burgerdagschool, hebben wij overwogen of, er,, zoo ja, op welke wijze steun verleend kon worden voor het oprichten van een nutsel-curaus. Inwilliging van het verzoek, zooals dit oor spronkelijk door de vereeniging gedaan is, zal XL®*"1* Juur 3411 de Gemeente kosten ongeveer f®20» t- w. fóUO voor subsidie en f320 voor rente en uüoi Jng der voor de school aan tc gane leeningwaartegenover een ontvangst als annuïteit van f250 staat. De meerdere kosten voor de Gemeente zouden dus voor het eerste jaar van de exploitatie f570 bedragen. Wegens het lage bedrug, dat voor het dienstjaar 1907 uit „Onvoorzien" beschikbaar is, zouden wij U niet kunnen adviseeren, tot deze uitgave te be sluiten. lntusschen meenen wij op andere, minder be zwarende wijze, het oprichten van den metsel- curstis te kunnen bevorderen. Gelijk wij reeds in ons rapport van 6 De cember 1906 aangegeven hebben, is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat binnen korten tijd het Werkhuis ontruimd zal worden. Na ge pleegd overleg met het Bestuur der school en met de Commissie van Toezicht op het Middel baar onderwijs is het ons gebleken, dat in het Werkhuis lokaliteit beschikbaar is, die voor- loopig door de Ambachtsschool in gebruik ge nomen kan worden, zonder dat hiervan schade of hinder voor het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool is te vreezen. Het metsel-onder- wijs zal dan in het gebouw van de Ambachts school zelf gegeven worden, terwijl onderwijs in een ander vak, dat geen hinderlijk lawaai ver oorzaakt, in het Werkhuis gegeven zal worden. Van den kant van de Ambachtsschool is er op gewezen, dat een dergelijke regeling slechts voorloopig aangenomen kan worden. Het komt ons ook wenschelijk voor, dat uw vergadering er uitdrukkelijk op wijst, dat de beschikbaarstelling van de lokaliteit in het Werkhuis immer her roepbaar is; immers indien blykt, dat de lokalen voor de Hoogere Burgerschool, wegens verdere uitbreiding vau bet aantal leerlingen, zelve gebruikt moeten worden, of dat het ambachts- onderwijs op eenige wijze hinderlijk is voor de Hoogere Burgerschool, zal de vergunning ingo- trokken moeten worden. Dat de eventueele geheele ontruiming van het Werkhuis, en de daarmede verband houdende plannen, niet in het minst geprcejudicieerd worden door het U thans voorgestelde, behoeft geen nader betoog. Indien besloten wordt, op deze wijze een loka liteit beschikbaar te stellen, vervalt de noodza kelijkheid, een leening te sluiten voor het te stichten gebouw, waardoor dus de uitgaven voor de school met f 250jaarlijks verminderd worden. Het is, met het oog op de verhouding tusschen Rijks- en Geuieente-subsidie evenwel niet mogelijk de Gemeente-subsidie met dit bedrag te vermin deren, aangezien het Rijk een bepaalde verhou ding tusschen Rijks- en Gemeente-subsidie verlangt. Het is daarom, dat wij U voorstellen, de benoodigde lokaliteit van het Werkhuis tegen een vergoeding af te staan. Voor de school is dit zeer aaaniemlijk, omdat door dien afstand, zooals gezegd, een jaarl ijks terugkeerende uitgaaf van f250 bespaard wordt. Indien derhalve de Gemeente jaarlijks f500 subsidie geeft en f250 voor huur ontvangt, kan de metsel-cursus geheel overeenkomstig de inzichten van de school geëxploiteerd worden en zijn de lasten voor de Gemeente niet te zwaar. Waar nu, althans voor het begin, op de bovenstaande wijze het metselonderwijs gegeven kan worden, meenen wij U te mogen adviseeren, mede te werken tot de oprichting van den cursus. Het is toch niet te ontkennen, dat een dergelijke cursus, zoowel direct als indirect, zijn goede werking zal doen gevoelen en dat verdere be hartiging van het vakonderwijs voorzoover dat financieel mogelijk is op den weg van de Gemeente igt. Met het oog op het geringe bedrag, dat voor het dienstjaar 1907 op „Onvoorzien" beschikbaar is, stellen wij U voor, de subsidie uit te keeren 07er zooveel maanden als het onderwijs gegeven wordt, waartegen te minder bezwaar bestaat, nu ook de vergoeding voor de lokaliteit, eerst met 1 April ontvangen wordt. De Gemeente zal dan over 1907 een subsidie uit te keeren hebben van f375 en voor vergoeding ontvangen f 187.50. Het sub 1 in het concept-besluit voorgestelde, vindt zijn verklaring in uw bealuit van 18 No vember 1902, waarbij bepaald is, dat het aantal leervakken zonder voorafgaande goedkeuring van den Raad niet inag worden uitgebreid. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer, IJ het hierbij gaande concept-besluit ter vaststelling aan te bieden. De Raad besloot z. d. of h. st. I. Goed tc keuren, dat vanaf 1 April 1907 het aantal leervakken der Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken uitgebreid wordt met „metselen" II. tot wederopzeggens aan adressante een jaar- üjksclie subsidie vau 1' 500 te geven ten dienste van het sub I genoemde onderwijs, onder voor waarde, dat door liet Rijk ten minste een bedrag van f1200 voor bet sub I genoemde onderwijs gegeven worde <;n onder bepaling, dat de subsidie voor 1907 uitbetaald zal worden over zooveel maanden als het onderwijs in 1907 wordt ge geven III. tot wederopzeggens aan adressante, met ingang van 1 April 1907, in gebruik af te staan eenige lokaliteit in het Werkhuis, nader aan te wijzen door Burgemeester en Wethouders, tegen een jaarlijkse he vergoeding van f250. onder be paling. dat de leerlingen der Ambachtsschool, die m genoemde lokaliteit onderwijs ontvangen, steeds onder toezicht van een leeraar van do Ambachtsschool komen en gaan. 8. Rapport eri voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het geven van teekenondcrwijs op de openbare Meisjes school. Tot 1 Januari 19C7 werd het teekenonderwija in de hoogste klassen gegeven door inej H. Hulstyn. Na haar vertrek is geen der onder wijzeressen bevoegd, daar onderwijs te geven in dit leervak. Het Hoofd der school verzocht 24 December, het onderwijs tijdelijk op te dragen aan den heer Van Weezei Errens. De Com missie van Toezicht op het Lager onderwijs kon zich niet vereenigen met het denk beeld, een afzonderlijk leeraar voor teekenen vast te stellen, doch wenschte by de eerstvolgende vacature een oproeping door voor eeu onder- wyiwee met akte teekenen L. o. De Arrondissements-schoolopziener vereenigde zicli met het laatste gedeelte van dit advies, doch meende het denkbeeld van het Hoofd der school, een tijdelijke leerkracht te benoemen, ten zeerste te moeten aanbevelen. B. en W. stelden voor, nu geen der inmiddels opgeroepen sollicitanten de teekon-akte bezit, een tijdelijke leerkracht aan te stellen en vroegen machtiging, daarvoor ten hoogste f150 per jaar uit te geven. Aangenomen z. d. of h. st. 9. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden van personeel, verbonden bij het Lager onder wijs. De jaarwedde van mej. Koensz wordt volgens de verordening verhoogd; den heer Nijland wordt woningtoelage toegekend beide z. d. of h. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een verslag, bedoeld bij art. 11 van het Kon. besluit van 19 November 1900 (Staatsblad no. 202). Het verslag nopens de kindervoeding werd vastgesteld z. d. of h. st. 11. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van A. de Vries tot gedeeltelijke kwijtschelding van pacht. Adressant geeft door overstrooming van den Blinschoter polder, maar ook door te laat hooien, 1000 Kilo van zijn oogst verloren. Conform het voorstel van B. en W. werd de helft der geleden schade, tot een bedrag vim f37.50, in mindering gebracht cp zyn pacht ad f182. Z. d. of h. st. 12 Rapport van den Burgemeester betref lende een adres om steun tot het houden van een wedstrijd van politiehonden. De Burgemeester rapporteerde 11 Februari: Bij uw besluit van 29 Januari werd om advies in mijn handen gesteld het hierbij weder inge diend adres van de Commissie, belast met de regeling van een wedstrijd van politie-honden, uilgeschreven door de Kynologen-club te Breda, daarbij verzoekende, van uw belangstelling in dien wedstrijd, welke 7 April te Breda wordt gehouden, te doen blijken door het toekennen van een bijdrage in de te maken kosten eu door het zenden van een bevoegd ambtenaar, die van zijn bevinding aan uw vergadering verslag zal kunnen uitbrengen. De Commissaris van Politie, wien ik omtrent deze zaak heb geraadpleegd, is van oordeel, dat een dergelijke wedstrijd in hooge mate steun verdient, vooral omdat herhaaldelijk is gebkk v welk nut de hond in dienst der Politie ka.; verrichten, en geeft mij dan ook iu overweging, uw vergadering voor te stellen, gunstig op het verzoek te beschikken. Uit de bladen, uitgegeven door den «Neder- landscben Politiebond" blijkt inderdaad, dat een goed gedresseerde hond, vooral tot opsporing van misdaden in plattelands-gemeenten, uitne mende politiediensten kan bewijzen, maar bovendien, dat de kosten van aankoop van een goed tot africhting geschik' soort hond,benevens die van dressuur, niet gering zijn. Waar deze Gemeente, met het oog op barer beperkte midaclen en daar tegenover staande toenemende eischen op elk gebied, zich aanvan kelijk de weelde niet mag veroorloven, vrij kost bare proeven van dezen aard met een twijfelachtig gevolg, te nemen, vind ik geen vrijheid, uw vergadering te adviseeren, voor den in het adres bedoelden wedstrijd gelden beschikbaar te stellen. Mitsdien geef ik U in overweging, het verzoek te wijzen van de hand. Na korte discussie gewezen van de hand z. h. st. 13. Rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders, naar aanleiding vaneen adres van J. H. Verhey tot wijziging van do rooilijn van de Verlengde Wilhelmina- straat. Conform het gunstig pra-advies wordt z. d. of h. st. toegestaan, de rooilyn te houden in de richting der oudere daar staande huizen. 14. Rapport en voorstel van Burgemees- I ter en Wethouders, betreffende een adres van G. F. G. de Bruijn e. a. tot wijziging der Pensioen-verordening. Na eenige discussie nemen B. en W. over het voorstel-Plomp om de beslissing aan te houden tot de volgende vergadering en c. q. de Pensioen verordening te herzien. 15. Behandeling van reclames tegen aan slagen in het Ie suppletoir kohier van de directe belasting naar het inkomen. Aangenomen z. d. of h. st. Mededeelingen hieromtrent werden niet gedaan. Aan het eind der zitting richtte de heer Van Eek een vraag tot B. en W. over het gieren van hei Plantsoen o. a. bij de Meisjesschool. De Voorzitter zeide voorziening toe voor het volgende jaar. Meeruitgebreid verslag in het volgende nummer. Te midden vau do ontzettende zeeramp die dezer dagen op onze kust plaats had, treft mij het meest het beeld van t kleine ondergeschikte zestienjarig meisje in dienst van de familie WENNBERG. Zij behoorde onder de laatst ge redden, met haar tenger lichaam en schamele kleeding had zij gestaan op 't wrak van 't ver brijzelde stoom-monsler te midden der moordende, schuimende waterbergen, storm en sneeuw, te midden van om hulp gillende nienschen, ver wonden, stervenden, lijkeu-van 's morgens 0 uur 21 Februari... dien ganschen dag- - den daaropvolgenden nacht.weer een dag.al die uren, al die folterende minuten.en toen eindelijk, eindelijk de laatste groep vrouwen ge red zou worden, was haar eenige woord „red maar eerst die Heldenmoed in die kinderziel I Ik doe een beroep op de Hollandsche vrouwen en meisjes om aan die kleine nederige dienstbode een blijk te geven van onze bewondering, ons meêvoelen. Een berinneringsmedaille, kleêren een blijvende verbetering in haar toekomst.... heeft zij dat niet verdiend Elke gave, groot of klein (ook postzegels) zal daartoe, dankbaar ontvangen, voor haar besteed worden. Het kleine dienstmeisje moet een vreugde bereid worden na haar lijden een kroon moet gezet worden op haar heldhaftige zelfopoffering. CATHARINA ALBERDINGK THIJM. 22 Alexander Boersstrant, Amsterdam. Bijbel (met platen)— Huishoud-bascule Trommels Hertengeweien Ballons Nieuwer-en Ouderw. Barometer fonteintje geschilderd scherm 6 bladen eenige ouderw. eu nieuwerw. schilderyen schilde- rijlijsten courantenhangers Albumtaleltje gekleurde horren van glas uitstal standers met glazen planken eenig glas^ mikroscoop met toebebooren (van 1825) 1 putterkooi met bijkooi 1 tafel 1 fiets 1 bem. Ilesch houten kast met slot. mahoniehouten dito zeer ge schikt v. tandheel, instr. 2 stel overgordijnen 1 manden motorwagentje inet motor en alle toebeh. (nooit weigerd) 1 waterl. kraan voer douche 1 upoth. opstand 1 bel- orkestriou met bergkast er onder voor de platen 1 kast eenige stoelen G stoelen goed als nieuw tabaksp. 2 kachels journalen 4 schilderstukken ouderw. 4 schild. Jezus a. h. kruis (bijbelsch) 4 bijbelsche schild. eenige boeken 1 jrg. Bjucht en Sljucht ouderw. schilderijtje welk verm. poort Utrecht 1 Marks Zee- preeken 2e kl. olieveiTsehilderijtjes Begh 1 echte Wouwermaris 4 ouderw. aquarel, voorst, taf. u. h. Koninklijk hui» 1 gas kachel 1 orgel, zoo goed als nieuw 1 (Ie schenrek v. e. Ziekenhuis 1 dito met automaat 1 Kroonlucht v. gr. zaal of kerk (cuivre poli) 1 klok 1 damesfiets kisten (iets on motor gereedsch vooreen amateur benevens onderricht 1 Skelet volledige linkerkant benevens gewr. voor een heilgymnast. Te zien 8—9»/., STATIONSTRAAT 3. de welbekende donkerbri-ine STAMBOKK- HENGST 9 maal bekroond. Dekgeld 7 guldon. Vast tarief hij D. van der GRIFT, te Baarn De ondergeteekende wenscht AAN TE BESTEDEN op Dinsdag 5 Maart 1907, des namiddags 2 uur, te zynon huize het bouwen van een Woonhuis waarvan bestak en teekening na Dinsdag25 Februari 1907 ter inzage liggen bij den on dergeteekende buiten de St. Andriespoort aan de Heiligenbergerstraat No. 23. LOS.J met HOKKEN, KETTINGEN, Sl.mk.omen. (r en t), zeer gesch. v. fokkerij. Inlichtingen en Va rnnd onderricht en op passen. 1 k»op «en prachtige New Found- oStLSSi!? *"1J K™ vereiechte. Brieven onder motto »New Eounclhnd" a»n hel hiireau der (nude) Ammfoorteolw Courant, Kortegracht 9. ,motl" »Athleten" aai, het Kortegracht Amersfoorteche Courant,

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2