commissie zal aanwijzen, de Burgemeester of de Raad. De heer Rolandus Hagedoorn: Ik zou gaarne willen, dat de Raad zelve de leden be noemde. Het voorstel-Hagêdoorn wordt aangenomen met algemeene stemmen. Na juist een kwartier stemmens worden in de commissie benoemd de heerenVan Esveld mot 11, Van Eek i), Van Duinen 8, Van Kalken 7 (bij tweede vrije stemming), en Plomp met S stemmen. Dejheer Oosterveeu kreeg 5 stemmen, de heer Hagedoorn 3, de heer Gerritsen 1 slem. Do overige punten lokten geen discussie, dit maal zelfs de metsel-cursus der Ambachtsschool niet. Bij punt 12 (politie-honden) vroeg de heer Rolandus Hagedoorn hoe groot eenigs- zins de gevraagde geldelijke steun is. De Voorzitter moest het antwoord schuldig blijven. Er wordt slechts gevraagd, den wed strijd mogelijk te maken, doch geen bedrag aangeduid. Spr. heeft alleen overwogen in hoever het wenschelijk zou zijn, hier politie-honden te hebben, doch het bleek dat te groote kosten daaraan zijn verbonden; spr. achtte toen de quaestie der bijdrage van ondergeschikt belang. De heer Hagedoorn weet nog niet of deze honden hier geen goede diensten konden be wijzen, niet alleen op den Soesterstraatweg, onze cauchemar, maar ook elders. Zelfs meent spr. dat zij buitengewoon voordeel konden brengen. De Voorzitter meende niet, dat de kosten der Gemeente-politie geringer zoude worden. Spr. is geïnformeerd, dat een goede hond 1000 tot 1200 gulden kost behalve de ambtenaar, die het dier africht. In België wordt daarvan veel werk gemaakt. De heer Hagedoorn dankt voor de toe lichting, waarna, conform het prae-advies van den Burgemeester, z. h. st. afwijzend wordt be schikt. Bij punt 14 (adres leeraren-oud- officieren om nadere regeling van hun Gemeente-pensioen) zeide de heer Plomp, dat art. 13 der Pensioen verordening zeer onduidelijk is, dat het eerste en het derde lid van dat artikel tegen elkaar indruischen en dat in het 3e lid iets staat, dat niet zóo is bedoeld. Als voorbeeld stelt spr. iemand die 11 jaar in dienst was van een publiekrechterlijk lichaam en wien dus 11 /GO zou worden uitgekeerd. Volgens den letter nu zou zoo iemand geen Gemeente pensioen kunnen krijgen. De verordening zal moeten gewijzigd worden en spr. wil allen leden, die wijzigingen wenschen voor te stellen, uitnoodigen hun opmerkingen in handen te stellen van B. en \V. opdat dezen in de volgende zitting prte-advies kunnen uit' brengen. In verband hiermee stelt spr. voor, dit adres aan te houden. De zaak is van nogal ingrijpenden aard en dus niet vatbaar voor discussie reeds heden. De heer Hagedoorn: Ik steun ten sterkste het voorstel-Plomp. De heer Van Eek: Evenzeer. De heer OosterveenEveneens, doch bedoelt de voorstellen ook de overige Gemeente-ambte naren en bedienden? De heer Plomp zegt, dat hij de herziening geheel zou wenschen los te maken van dit adres en zoo noodig de geheele verordening zou wen schen te herzien. Naar spr. meening is een pensioen een belooning voor bewezen diensten, een vergoeding voor die diensten waarop men rechtheeftdoor de korting op het salaris. De Voorzitter verklaart, dat B. en W. het voorstel Plomp overnemen. (Teekenen en instem ming.) Bij de rondvraag merkte de heer V a n E c k op, dat de Gemeente dezer dagen heeft gehan deld in flagranten strijd met de Gezondheids vet en Gemeentelijke verordeningen. Immers het is verboden, mest open en bloot te vervoeren en niestverzamePngen te hebben in de bebouwde kom. En wat aoet nu de Gemeente? Zij ver spreidt gier in het Plantsoen, o.a. bij de Meis jesschool. Zooiets hindert wellicht niet op een weiland buiten de stad, ver van de bebouwde kom. Spr. zou wenschen, dat in volgeude jaren kunstmest werd gebezigd. Nu is 't niet meer te verhelpen. De Voorzitter deed toezegging, ten vol genden jaie er op te zullen doen letten. Hierop werd de vergadering gesloten. Het niéuwe St. Elisabeths- gast- of zieken huis zal vermoedelijk 3 April met eenige plechtigheid worden geopend. lingen voor de Ambachtsschool, welke Zater dag onherroepelijk sluit. Zooals nu wel algemeen bekend zal zijn, wordt 1 April ook een metsel-cursus geopend. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amecsfoort en omstreken" hield gisteravond onder voorzitting van den heer G. J. Buys een ledenvergadering in haar schoolgebouw, die door slechts 9 Bestuurs- en evenveel ge wone leden werd bezocht. üo notulen der vergadering van 28 Januari werden gelezen en onveranderd goedgekeurd onder dankbetuiging aan den waarnemend Secretaris, den heer F. Wesscling, voor de zeer uitvoerige redactie. Aan de orde was het verslag der commissie tot nazien der Rekening en verantwoording over 1906, bestaande uit de heeren mr. dr. J. G. Slentert Kroese, mr. A. van Traa en J. W. Middelburg, welke schriftelijk rappor teerde, dat het geldelijk beheer is nagezien en accoord bevonden en voorstelt, den Pen ningmeester, den heer Ed. van Vollenhoven, te déchargeeren van z\jn beheer onder dank betuiging voor de buitengewoon nauwkeurige wljjze waarop hij de zeer belangrijke en in gewikkelde administratie heeft gehouden. Wie ze thans wil zien, beschouwe de fraaie schilderij van den heer El. Rüpcke, ujt Putten, welke in de kunst-vitnne van Valk- hoffs boekhandel geëtaleerd is. Aan -lat doek zou men niet zeggen, dat het daar zóo spoken kan, dat zoo menige schip per er bij uit- enjvooral binnenvaren zulke kwade uren doormaakt. Het voornemen bestaat, dit jaar voor her halingsoefeningen onder de wapenen te roe pen de lichtingen 1900 voor 21 (t3), 1902 voor 28 20) en 1904 voor 35 (20) dagen. De korte periode betreft alleen hen, die in 1901, 1903 en 1005 involge art. 109 der Militiewet onder de wapenen zijn gehouden Aanstaanden Zondag zal te Deventer onder de hoede van scheidsrechter Dijxhoorn en ten bate van de longlijders te Hellendoorn een proef wedstrijd gespeeld worden tusschen een Westelijk en een Oostelijk elftal, waar uit dan het Nederlandsche elftal voor dit seizoen zal worden vastgesteld. Het Oostelijk elftal is als volgt saamgi steld DoelLedeboer (Quick, Nijmegen)achter Barendsen (P. W.j, Jarinink(P. W. midden De Wolf van Westerroode (G. V. C.), Jansen ewikkelde administratie heeft gehouden. D„llir,c zn v'rv- De rekening zal in haar geheel worden W-) opgenomen in het Jaarverslag? dat weldra in •Waker Scott (Quick, A^'^oort), Van heek druk uitgaat en in afschrift worden toege- I lOV.1,? ep w «Por" (Onirk zonden aan den Minister van Binnenlandsche Wilhelmina), Teennk (P. W.), »Coi (Quick, Zaken en den Burgemeester van Amersfoort. J Nijmegen). Zij sluit met een saldo van f325 -f 16. Door den U. I'. V. B. zijn uit de verschil- De Voorzitter deelde enkele bijzonderheden lende in deze De «Nieuwe Crt." weel mee te deolen, dat bij gelegenheid 'er De Ruyter-berdeiiking een jubileu m-postzegel zal worden uitgegeven Do heer N. Vink Jr., thans stations-chef le klasse te Baarn, hoopt 16 Maart den dag te herdenken waarop hij 25-jaur geleden bij de Ned. Centraal Spoorweg-Maatscbappü in dienst trad. Van zijn benoeming totadspirant-klerk, op 19 1' ebruari 1879, tot I Juli 1895 was hij onafgebroken werkzaam aan het station N. C. S. hier, laatstelijk sedert 16 Juli 1888als onder-stations-chef. Tot 1 Januari 1890 was hij stations-chef 3e klasse te Nunspeet, ter wijl hij op dien daturn als stations-chef 2e klasse werd overgeplaatst naar Baarn, waar hij sedert 1 Januari 1902 stations-chef le klasse is. Zijn superieuien waardeeren hem zeer als braaf en nauwgezet ambtenaar; het publiek kent hem als zeer hulpvaardig en bereid willig en zeer zeker zal zijn zilveren feest dau ook niet onopmerkt voorbijgaan. De heer P. Dubois, vroeger bier en thans te Leiden Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, is benoemd tot Inspecteur der directe belastingen in liet 7u kanton te Amsterdam. Herinnerd zij aan de inschrijving van leer- mede; zoo, dat de vereeniging uit eigen middelen eea draaibank kon aanschaffen, welke met het opstellen, een f500 kost. Zij werd daartoe in staat gesteld door het hoogere schoolgeld en de hoogere opbrengst der ver loting. Aan de orde was de voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken als Bestuurslid door den heer H. Gerritsen, in wiens plaats werd gekozen de heer J. W. C. Bloem, wien het secretariaat zal worden op gedragen. Aan de orde was het Jaarverslag, dat spoedig in druk wordt rondgezonden. Ook hieruit deelde de Voorzitter de vol gende bijzonderheden mede. In de laatste jaren is hier te lande ver kondigd, dat Baden het Mekka zou zijn van het ambachts-onderwys. De Inspecteur van het Ambachts-onderwijs had ten vorigen jure we vermeldden dat indertijd meer omstandig gelegenheid de waarheid van dit beweren te toetsen bij een te Leeuwarden gehouden tentoonstelling, waar liet werk van de beste scholen uit Baden kon worden ver geleken met dat van scholen in Nederland. Voor iedere tak was éen schooi aangewezen; de Avondteekenschool van Amsterdam, de Burgeravondschool van Alkmaar, de Fabrieks school van de Gebrs. Stork te Hengeloo, en de Ambachtsschool te Amersfoort. En, nu bleek zonneklaar, dat het ambachisonderwijs in Nederland verre boven dat in Baden staat. Ken bewijs óok, dat aan de nog zon jeugdige school te Amersfoort zeer goed vak-onder- W'is wordt gegeven, speciaal in vak-teekei.en. Hier wordt in den driejarigen cursus meer geleerd dan in een andere school in vijf ot zes jaar mogelijk zou z(jn en dit zit in de methode. De Voorzitter releveerde dit om te doen uitkomer. de toewijding der onderwijzers, die, door samenwerken een zóo gunstig resul taat weten te bereiken en boven hun taak hun plicht doen. ürn deze uitnemende leer krachten te kunnen behouden hooft het Be stuur dan ook reeds overwogen of het ma ximum-salaris niet van f' 1000 op 1 l'loü of f1200 dient gebracht. Zoo mogelijk zal het daartoe eerlang een voors'el doen. Niet alleen de vergelijkende tentoonstel ling heeft de goede meening over deze school gevestigd, maar cok het bezoek van twee Duitsehe deskundigen, die in hun rapport aan de IL-geering onomwonden als hun oor deel uitspraken, dat de Arnersfoortsche school de beste is op dit gebieu in oir land. Aau de orde waren de Medeueelir.gen. De Voorzitter herinnerde, dat de Gemeen teraad in zijn jongste zitting aannam het voorstel om aan de school ook een metsel- cursus toe te voegen. Als .le Begeering ge noegen neemt met de voorwaarden, door den Baad gesteld, danza! met 1 April deze nieuwe tak van onderwijs reeds worden ingevoerd. Letterlijk komt er geen «verbouwing tot stand", gelijk het Rijk als voorwaarde stelde, doch er is eenige hoep, dat dit geen bezwaar zul zijn om het Rijks-subsidie onverkort te verleenen. Het eenige verschil voor de ver eeniging zal dan wezen, dat zij niet op den duur eigenares zal worden van het nieuwe gebouw. Voor onderwijzer in metselen hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Spr. vreesde echter dat door het zoo laat vallen der beslissing twijfel is gerezen bjj hen die aanvankelijk zich wiiden aanmelden als leerling voor den metsel-cursus. Intus- schen is de tijd voor aauinelding nog niet verstreken. Nadat den heer Wesseling dank was be tuigd voor de waarneming van het Secreta riaat gedurende roud een jaar, werd de ver gadering gesloten. De mond der Eera is bij velen met name bekendslechts weinigen zagen haar. dezen bond spelende elftallen, 22 spelers gekozen en welvan de U. V. C. V. Kampong 6, U. C. V. V. Hercules 5, Quick (Amersfoort) 4. A. W. 2, P. H. 2, B. V. 1, D. V. S. 1 en H. V. C. 1. De tweede elftallen zullen vermoedelijk 17 Maart te Hilversum een proef wedstrijd spe ten einde het definitieve Bonds-elftal te kun nen vaststellen. Dit elttal zal dan mededingen in de serie wedstrijden te Arnhem. Luitenant H. D. Scherpenhuyzen, van het 5e regiment infanterie, behaalde den 5den prijs in den nationalen wedstrijd floret van het wapenfeest van den »Kon. Officieren Scherm bond". ,n impressie van angst, van iets vreesdij ks te-gaan- gDanr0het8schip in de branding heiwerken zoeklicht o,n dat alles zag men, zooals het daarginds verschrikking, met alle energie en •'—i- stuk van o wrak boot - in al heldenmoed heeft plaats gehad. Door de Roomsch Katholieken in het bisdom Utrecht worden pogingen in het werk gesteld tot het in het leven roepen van stichtingen voor de verpleging en bescherming van ver waarloosde R. K. kinderen. Deze aangelegenheid is ter hand genomen door de vereeniging »St. Viueentius a Paulo", die, wil zij aanmerking kornen voor Rijks bijdragen ten behoeve van de verpleging van verwaarloosde kinderen zooals de Kinderwet ten voorschrijven, moet kunnen beschikken over een eigen gesticht. Een bedrag van f36500 is voor het doel reeds verzameld. Wijl dit -echter nog niet meer dan een vierde deel van het benoodig- de kapitaal is, zal, met goedkeuring va den bisschop, op Zondag 5 Maart een collecte in alle kerken van bet bisdom worden gehouden. Door het Hoofdbestuur van den »Kon. Bond van Üud-onderofficieren" is bepaald, dat de jaarlijksche Algemeene vergadering van dien Boud dit jaar, in de eerste dagen van Augustus, te Arnhem zal worden ge houden. Dinsdag werd in #Du Zaaier" een uitvoering gegeven ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van «Patrimonium's Zangkoor". In een woord vooraf werd het doel dezer zangvereeniging uiteengezet en tegenover de straatliederen een lied van dit Zangkoor ge steld. In zijn Jaarverslag herinnerde de -Secre taris, dat het jeugdige koor reeds in de ker- misweek zong iu het Militair tehuis ami do Beekstraat en ook deelnam aan de festivi teiten ter eere van H. M. de Koningin op 31 Augustus. De hoop werd uitgesproken, dat dit eerste vereenigingsjaar, dat veel reden geeft tot tevredenheid, het begin mocht zijn van een lange reeks gelukkige jaren. De Penningmeester had een saldo tegoed van f 11.22 bij oen Ontvangst van f754.92. Goede koornummers en heel aardige voor drachten, afgewisseld door soli, werden ten beste gegeven en zoo werd deze eerste feest avond hoogst aangenaam gesleten. Een be lofte voor de toekomst der vereeniging. Toen ccn onzer kennissen onlangs dagelijks te onzen burcele per telefoon van den dokter, die haar kind in een ziekeninrichting buiten de stad behandelde, éen of tweemaal berichten omtrent den toestand van den kleinen vent ontving, zei ze telkens, „wat ben ik toch blij, dal ik in dezen tijd van zooveel vernuftige uit vindingen leef". En telkens dachten we gisteravond aan die woorden bij liet volgen van de interessante voor stellingen, brokjes leven soms, ons voorgotooverd door Tewo's Bioscope in „de Arend", welke door een talrijk publick alleen op de eerste rung ontdekten we nog wat onbezette stoelen mot onverflauwde belangstelling werden gevolgd. Ja, want 'n brokje leven is het laatste nummer, dat we 't eerst noemen, omdat het 't incest pakte nog al bogrypelijk, wanneer we er bij- voegen, dat 't momenten gaf uit het vreeselijkc drama, dat juist heden acht dagen ginës, aan den Hoek van Holland werd afgespeeld. Daar doemde ze voor ons op de woedende zee, met haar hemelhooge baren, waarop de boot als n veer danst, cf wuucmce ze overdekt wordt. tla een mooi, woest beeld, maar een, dat 1 De pier met aan 'teind e... - door de opname bij een zeer dichte sneeuwjacht zijn de Waterstralen duidelijk zicht baar jg vooral een zeldzaam mooie "lm. En dan verschijnt do Prins, onze 1 rins thans, dat wil zeker het enthousiast gejubel van het publiek beteekenen Maur een niet minder spontaan gejuich weer klinkt als de drie Sperlings op het doek komen, apart gekiekt en in hun bootl Iets van wrevel voelden we toen we na afloop der voorstelling onder het naar huisgaan, een voorbijganger tot zijn metgezel hoorden zeggen „Ik had nog meer verwacht te zien van de schipbreuk". Beseft zoo iemand wel, wat het zeggen ml, om binnen 5 dagen (Vrijdag werden do opnamen gedaan, die Dinsdag tegelijk voor t eerst te Amsterdam en te Amersfoort werden vertoond) een film van zooveel honderden loto s op te nemen bij stormweer, daarna zo teontwikkelen, af te drukken en voor de vertooning te arran- geeren En dan 'n film te geven, |die zoo duidelijk is, zoo natuurgetrouw! Maar was uit den aard der zaak dit laatste nummer er een, dat de meeste belangstelling opwekte, de andere, vooral de gekleurde films, zijn ook zeer mooi. „Le fils du diable" geeft aardige scènes, maar, pakkender nog is „de Rijkdom van éen dag", omdat dit een voorstelling is met een waas van werkelijkheid. Mijnheer ontvangt groot bsdrag in papieren geld. Telt op straat na, steekt pakje naast z'n zak. Bedelaar vindt bet gaat naar Parijsch modemagazijn, wordt er gemetamorphoseerd als dandy. Per auto naar courses verliest met wedden o veneensin speelclubspeelt valsch eruit gegooid. Vervolgens in echt Parijsche bar wordt dronken gemaakt deur uitgezet komt te recht in de goot ingepikt door politie. Op bureau verliezer bankpapier fouilleering portefeuille gevonden leeg. Is weer bedelaar. En zoo heeft elke beeldenreeks haar aparte attractie, dikwijls verrassend mooie momenten kortom, ,ve kunnen iu gemoede iedereen zeer aanraden Tewe's Bioscope te gaan zien, óok omdat de projectie uitstekend, de explicatie vloeiend is, terwijl de pianist door zijn dikwijls mooi spel het zijne er toe bijdraagt om het genot van den avond te verhoogen. Het kader van tiet le en liet 9eregiment infanterie, dat hier gedetacheerd was voor opleiding tot hoogere rangen, is lieden naar zyn garnizoenen teruggekeerd. Van het 5e regiment infanterie vertrok hedenmiddag een detachement om op het wapenfeest van den »Kou. Ollicieren Scherrn- bond", dat te 's-Gravenhage wordt gehouden, een colonne geweer uit te voeren. De heer Dabne zal hier 8 en 9 Maart in «Amicitia" komen experimenteeren Vrijdag avond over electriciteit en Zaterdagavond over kleuren-photographie. Do heeren J. Ph. van Goethem, M. Ger ritsen Jr. en A. Rinsma hebben |liet prijzens waardige voornemen opgevat om op nader vast te stellen datura by voldoende deelname ten bate van de geredden bij de schipbruik van de «Berlin", een soirée musicule te organiseereo, waartoe verschillende genoodig- doii welwillend hun medewerking zullon verleenen. De lijst zal reeds morgen ter teekening aan do ingezetenen worden aangeboden en waar do entreeprijs minimum l'ï, op den avond der uitvoering aan de zaal f 1.50 - zoo onder veler bereik valt, daar verwachten wij, dat manigceii zich geroepen zal gevoelen om zijn penningske te olTeren voor het goede doel, opdat de commissie de satisfactie liebbe een flink bedrag te kunnen afdragen voorde zoo wreed beroofden en zwaar beproefden. Spoedig hopen we nadere bijzonderheden omtrent de samenstelling van liet programma enz. te kunnen meedeelen. Ten slotte nog een verzoek. Het publiek kan dikwijls eens anders werk zoo gemakkelijk maken, zonder dat tiet zelf iets behoeft op te offeren, met name den arbeid van hen, die met lijsten circuloereu. Men hespaart hen zooveel tyd, zooveel over bodig luoperi, wanneer men ben dadelijk te kennen geelt, wat men wil: teekenen ol niet. Maar daar zijn er zoovelen, die do lijst teruggeven met oen: »kom nog maar ecus weer en als dat terugkomen aan nog naar toi resultaat heeft, dat de humlteekeuing op ue lyst aornt te prijken, enfin, dan tobt de bode niet over dien tweeden gang. Maal ais hu dan nog niets bereikt, dan, ja dan. Wie zal het hem dan euvel duiden, dat hij wrevelig en verdrietig wordt Daarom nu ge weet, dat d e lust morgen, overmorgen of een dag later bij u komen zal, kunt go het den bode en do commissie zoo gemakkelijk maken door in eens uw besluit te doen kennen. Dat tiet er een in gunstigen zin moge zjjn Do 4e abonnement.,voorstelling iu Amictia IS vaslgostelit op 25 Maart Gegeven wordt hot allerleukste blijspel vlliiznronknorts door de Ned. Tuuueelver- eeoiging, uit Amstonlaro, eon stuk dat uit- bundtg succes heelt.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2