Dinsdag 12 Maart 1907. No 7323. 56e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. Het Kroontje. firma a. h van cleeff ie AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. franco per post ƒ4.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel45 cent.Reclames 45 regels/11.25; elke rege, meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 ostbus 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze iuenting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maanden Januari. April, Juli en October, telkens des namiddags ie drie ure, iu dc daartoe bes'emdeilokalitt-it van liet voormalig schoolgebouw wijk A, Koestraat no. 9 Amersfoort, 11 Mam 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIEKS, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De jongedames M. J. F. ter Haar, J. H. M. Kuppens, M. E. .Vlaassen, J. C. B. Beith en C. M. Veen behaalden de akte nuttige handwerken. Mej. II. C. Kerkhoff, thans onderwijzeres te Amsterdam, is voor den loopenden cursus ook benoemd tot onderwijzeres in de band- werken aan een der Herhalingsscholen in de Hoofdstad. Dr. J. F. Tuinstra wordt met ingang van 1 Mei overgeplaatst van het Militair hospitaal te Harderwijk naar dat te Haarlem. De beer C. W. Bauliog, administrateur der militaire bakkerij te Harderwijk, gaat 4 April in gelijke betrekking naar 's-Hertogen- bosch, terwijl de meesterknecht dier inrich ting, J. Barends, als vaste knecht wordt over geplaatst naar het magazijn van levensmidde len te Amersfoort. In eeu vorig nummer zette luitenant M. W. Vieweg, \&n het 8e regiment infanterie, de voordeelen uiteen, voor ontwikkelde militie-plichtigcn verbonden aan het vervullen van bun dienstplicht als militie-offiicierin bet vorige nummer berichtten we, dat, bij wijze van uitzondering, dit jaar gedurende de geheele maand Maart men zich nog kan aanmelden om deel te nemec aan de opleiding tot militie-luitenant. Van vriendelijke zijde verzoekt men ons, nog het volgende dienaangaande op te nemen: Gebruik makende van een bepaling van bet Kon. besluit, dat de opleiding tot militie- officier regelt, heeft de Minister van Oor log bepaald, dat in 1907 tot einde Maart de gelegenheid opengesteld blijft om zich als 32), Die onverwachte koppigheid van zijn moeder bracht hem aan 't wankelen. Ry kou baaat geon woord zeggen. „U weet niet wat u zegt," bracht hij ten slotte uit. 'A\j kon haar woorden gemakkelijker vinden dan hjj, want zij had tijd gehad, haar aandeel van het ge- Bprek van te voren te overdenken. „O jawel. Dat weet ik heel goed. Jij bent geheel in de macht van die meid. Het net werd dionter en dichter om haar en haar medeplichtigen toege haald en uit zucht tot zelfbehoud heeft zy getracht jou In de zaak te betrekken, hopende, dat jou mach tige connecties haar zouden redden. Maar zjj heeft niet op mij gerekend." Welke bewijzen hebt u voor dit alles?" „Bewijzen Heb ik je dan niet samen met haar Eezien 1 Vond ik het gestolen kroontje niet in jou ezit? Ja, je mag den hemel dankbaar zijn, dat je een moeder bebt, die minder onnoozel en in 'l be zit van meer menschenkennis is dan jij. Morgen zitten zij en haar vrindjes aciitor slot en grendel. Jy bont mijn eenig kind en ondanks je fouten heb ik je hartelijk liof en zal ik je redden legen je zin in." George liet zich op een stoel vallen. Zjjn moeder sprak in ernst. Hoe kon bij haar vau haar plan af brengen? Lilian in de gevangenis I Hjj zag haar militie-officier te verbinden. Hiertoe is het echter noodig, dat men een zekere hoeveelheid kennis bezit en daarvan blijken geeft óf door een examen te doen, óf wel door een bewijs over te leggen van de inrichting van onderwijs die men ge volgd heeft. Welke eischen bij dat examen gesteld worden en welke inrichtingen van onderwijs vrijstelling van ex imeii verschaffen, kan men, zonder eenige onkosten, o.a. vernemen op het bureel van de cominandeerende officie ren der Infanterie in elke garnizoensplaats. De verbintenis kan aangegaan worden door eiken ingeschrevene voor de militie van dit jaar en ook door den milicien, die tot mili ciens-sergeant is bevorderd. I» het eerste geval dient de milicien 12 maanden achtereen en doet daarna examen voor militie 2e luitenantin het tweede geval gaat (le milicien-sergeant terstond met groot- verlof, maar moet hij in de wintermaanden een cursus bijwonen, die slechts weinige uren per week in beslag neemt en hem overigens geheel vrijlaat in zijn burgerlijke werkzaamheden. Wordt die cursu3 niet gehouden in of nabij de Gemeente waarin hij verblijf houdt} dan kan hij daartoe desnoods twee maanden onder de wdpenen komen In ieder geval is hij verplicht, dit laatste van half Juni tot uiterlijk 31 Augustus te doen, in welken tijd tevens het examen van militie 2e luitenant valt. De adspiranten bewonen afzonderlijke ver trekken, Kunnen aan de ouderofficiers-mena- ge deelnemen, verrichten geen huishoule- lijke diensten en hebben tal van andere voorrechten. Eenmaal officier zijnde, ontvangen zij f 150 voor kleeding en zijn verplicht, in het jaar van aanstelling of het daarop volgende, gedurende zes weken (tusschen 1 Juli en 31 October) en daarna om het andere jaar (tusschen 1 Juli en 30 September) gedurende 4 weken of elk jaar 2 weken onder de wa penen te komen. In dien tijd genieten zij officiers-trakte ment. Voor ontwikkelde jongelieden is dit een wijze van den dienstplicht te vervullen, die niet slechts aangenaam is, maar het meeste overeenstemt met bun ontwikkeling, bescha ving eti positie. Bovendien zal er, nu we onherroepe lijk de richting van het volksle ger uitgaan, weldra een tijd aanbreken, dat bet zijn van militie- of van reserve-offi cieren tot groote aanbeveling strekt. Terecht zegt men in dö Staten, die een volksleger reeds iu haudeD der agenteD, doodsbleek, met angst iu haar blik. Daarvoor moest hy haar bewaren, 't kostte wat 't wilde. „Moedor, u moet dat niet doen. Zy moge dan al misdreven hebben, nu heeft zij berouw. O, ik weet, dat z(j diep berouw heeftzult 't niet over uw hart kuuneu krijgeD, haar voor heel haar leven on gelukkig te maken." „Haar voor haar leven ongelukkig te maken Wel zeker zal ik dat doen, indien je tenminste dat be doelt met haar aan de justitie over te leveren. Zy is een strik voor onnoozelen, een beleediging van hei recht, een struikelblok, dat wy uit den weg moeten ruimen." „Mioeder, moeder, ik heb haar lief! Wilt u mij ook 'thart breken?" „Jij haar lief? Hoe durf je 't mij zeggen, mij, je moeder, dat je dat geblankette, opgedirkte schepsel liefbebt." „Zij is niet geblanket," waagde George daar tegen in te brengen. Zijn moeder keerde zich met een verachtelijk ge baar van hem af en zeide theatraal „De hemel zelf heeft mij die vrouw in handen Wat kon hij doen Wat moest hjj zeggen „Hebt u geen medelijden Weet u aan welke ver leiding xy heeft bloot gestaau Hun, die te midden van een misdadige omgeviug geboren zijn, moet men veel vergeven." „Je herhaalt de zelfde woorden, waarmede zij jou om den tuin geleid heeft. Bah I Mij kau men uiet zoo gemakkelijk voor don gek houden. Eeu paar mooie oogen en een lief geziohtje hebben op my geen invloed. Vau 'teerste oogenblik wist ik wat soort vrouw zy was. Eer we zes maauden verder zyn, zal je me danken, dat ik je voor erger bewaard heb." George stond op en kwam naast den stoel van bezitten, dat de positie in bet leger evenredig moet zijn, met die, welke men de maatschappij in neemt, en omgekeerd. liet vervullen van zijn dienst wordt den müitie-ofü -ier daarenboven zoo gemakke lijk mogelijk gemaakt. leder kan in de zomermaanden toch wel veertien dagen vacantie nemen om een ge zondheidskuur te doen een nog wel, die door het Rijk goed betaald wordt. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat in 1908 vier lichtingen landweer-vesting artillerie, n.l. die van 1903, 4904, 4906 en 1907, tot het houden van oefeningen, inge volge art. 11 der Landweerwet, bij de ver schillende korpsen vesting-artillerie onder de wapenen worden geroepen. De oefeningen alsmede de opkomst, zullen plaats hebbeu in de vredesgarnizoenen der vesting-artillerie, alwaar het personeel in de kazernes door de vesting-artillerie bewoond gehuisvest zullen worden, met uitzondering van de garnizoenen Zwolle en Arnhem, waar van de landweerplichtigen opkomen en ge oefend worden te Utrecht en te Goriuchem. Dus is de opkomst niet, zooals in 4906, op verschillende forten. Ook zal bij het vaststellen der data van opkomst van de landweer voor herhalings oefeningen voortaan zooveel mogelijk reke ning worden gehouden met de economische belangen, die soms voor het eene district een vroegere, voor het andere een latere opkomst meer gewenscht maken. Op Hemelvaartsdag, 9 Mei, zullen do leden der vereeniging «Volksweerbaarheid'' in de nabijheid van Amersfoort een groote veld dienstoefening houden en deze besluiten met een propaganda-marsch door de stad. Als het weder meewerkt, kan dat een drukke dag worden, want vin heinde en ver plegen deelnemers aan deze oefeningen op te komen. Het verheugt ons, dat we thans reeds een zeer ongezochte gelegenheid vinden om ons welgemeend compliment te maken aan het zoogenaamd dilettanten-symphonie-orkest, dat in den laatsten tijd zich weer zoo dapper weert bij weldadigheidsvoorstellingen en zoo heel veel moois te genieten gaf. 'tls de voormalige ensemble-klasse van de Muziekschool van Toonkunst", die onder de eminente leiding des heeren G. K. G. van Aaken zich bleef oefenen en thans zulk hoogst verdienstelijk werk geelt, dat geheel af is. Morgen acht dagen zullen de jongeren dier Muziekschool zich doen hooren op een voor- zjjn moeder staan. „Moeder," zeide hy ernstig. „Als ik er op aandring, dat u niet zult doen, zooals u dreigt, wilt u 't dan om mijuentwil niet laten? Indien u alles wist, geloof ik, dat u baar vergiftenis zoudt schenken. Zelfs al is zy tot zonde vervallen, dan is 't immers toch veel beter, haar op te helpen, dan haar nog dieper in 't slijk te trappen? Ik weet, dat u niet meent wat u hebt gezegd. U denkt er niet aan „Ik denk er wel aan," antwoordde zijn moeder onverbiddelijk „en mijn besluit staat vast. Ieder woord dat je zegt, beveatigt mijn vermoeden. Je houdt van haar! Je durft mij dat ronduit zeggen en tegelijker tijd my verzoeken of ik haar wil sparenSparen, waarvoor? Opdat zij jou ook in den afgrond zal trekken?" Zy lachte schril. „Noem my wreed, indien „Mjj redden herbaalde George laugzaam, terwijl hy het hoofd in zijn handen liet zinken. „Ja, om jou te redden. Je bemint haar, die scbaam- telooze avonturiersier. Haar beminnen De woorden sisten haar tusschen haar saamgeknepen lippen uit. -Als zy uit de gevangenis komt, ga haar dan ver tellen, dat je haar liefhebt." George was van zyn moeders stoel weggegaan en stond nu met den elleboog op den schoorsteenmantel geleund. Plotseling keek hy oper bleef uog éen mogelijkheid open om de vrouw, die hij liefhad, te redden. „U kunt haar niet aanklagen, zonder my óok aan te klagen," zeide hij beslist. „Jou naam zal in deze zaak zelfs niet genoemd worden," voegde zijn moeder hem toe. „Daarvoor behoef je niet bevreesd te zyn. Jou kan niets ver weten worden, hoogstens onuadeukendheid." „O, maar u weet niet alles." „Wat weet ik dan niet?" drachtenavond vroeger heette dat «open bare les" in »Amicitia". Het met zorg saamgestelde programma omvat weer een keur van mooie nummers voor vocale en instumentale muziek. Men zal dus goed doen, dien avond vast vrij te houden. 'i Was al middernacht en meer toen we Zaterdagnacht scheidden van den beer Dahne, die nog een nabetrachting hield, en in die particuliere séance gaf de eminente experi mentator, die zoó handig over zeer ingewik kelde zaken weet heen te glijden, ze ter wilie van de leeken ouder zijn gehoor slechts aanstipt en de resultaten er van zoo klaar en duidelijk mogelijk doet zien dat ieder bem wel begrijpen moet en weer volgen kaD, nog heel wat ten beste wat zijn weetgierige onder vragers nog zoo gaarne nader wilden uitge legd hebben. Zeldzaam mooi was weer al hetgeen hij gaf; veel er van was zelfs den vaklieden slechts bij name bekend. Zoo bijvoorbeeld de in alle nieuwere studieboeken genoemde papagaai, die als offer der wetenschap moest vallen en, om aan de tallooze zittingen weer stand te kunnen bieden, moest worden opge zet. Maar, om een ander voorbeeld te noemen de mededeeling, dat reeds te Berlqn gekleurde photograpbieën worden gemaakt en vermenig vuldigd, hetgeen een ander hoogst bekwaam vakman eeu kreetje vau bewondering ont lokte. En dan die eerlijke erkenning, dat bet groote vraagstuk der kleuren-pbotografie daar mede nog geenszins is opgelost, doch in af- zienbaren tyd zal zijn gevonden. In welken hoogst aangenamen vorm weet de heer Dahne zijn voordrachten te gieteD, soms met een humoritischen uitval vlak vóór een zeer zwaar experiment dat heel de zaal doet schateren en boe weet bij door zijn wonderfraaie proeven het geboorde vast te leggen in het geheugen van zijn audito rium. Geen woord zegt hij, dat niet wordt opgehelderd door eeu belangwekkende proef; geen proef is met nooit falende zekerheid genomen of kort er» zakelijk wordt alle.s nog eens gerecapituleerd. Wel een zeer gunstige uitzondering vormt hij op den regel zijner landgenooten die zich schamen hun groote kennis te populariseeren en daardoor ingewikkeld doen en schrijven. Ook Zaterdagavond zat er gang in de voordracht. 't Werd trouwens reeds aangekondigd in de eerste woorden»Unter Licht versteht man jenen physikalischen Vorgang der Fern- wirkung, welche von irgend eine Lichtquelle ausgebt; eine unvermittelte Fernwirkung George keek haar reent ie 't gelaat. „Moeder," zei hij langzaam, „wanneer u haar laat straffen, word ik eveneens gestraft. Ik ben even schuldig als zy, Wjj zijn lid van de zelfde bende," Mevrouw Hemmings keek hem ongeloovig aan. Daarop begon zij zenuwachtig te lachen. „Je liegt om haar er uit te reddenmaar 't zal je niet hel pen." „Luister nog even, vervolgde George, Hier ben ik opgegroeid, doch de verveling, de eenzaamheid wer den mij tenslotte onuitstaanbaar. Ik snakte naar een drukker leven, naar avonturen, en daardoor gebeurde bet, dat toen ik verschillende lui ontmoette, die alleen door hun sluwheid aan den kost komen, ik my tot hen aangetrokken gevoelde, Hun leven was zoo vol afwisseling. Ook zy behoorde tot die bende, evenals haar tanloeeu derde was een man op leef tijd, een vierde was die man met dat puisterig ge laat. In mijn zucht naar avonturen heb ik my by hen aangesloten. Wy waren geen gewone dieven, neea, wij gingen er vaak in avondtoilet op uit." „Leugens 1 Leugens!" hijgde zyn moeder, m.ar toch luisterde zij als betooverd. „Ik zal u bewijzen, dat hetgeen ik u zeg waar heid is. Op zekeren dag waren wij er op uit eeu huis te plunderen op het Seamore-plein te Mayfuir. Ik werd uitgekozen om het huis binnen te dringen ik maakte echter eenig geraas; de bewoners maak ten alarm en ik werd gearresteerd. Gearresteerd, moeder, om drie uur 's morgens, in eens audermant keuken Gearresteerd en door twee politieagenten naar het Huis vau bewaring gebracht „Het is te dwaas om er naar te luisteren," riep zyn moeder uit. „Hoe zou zoo iets kunnen gebeu ren zonder dat ik er ook maar iets van hoorde?" Thans echter schoot haar 't verhaal van mevrouw De Courcy te binnen en zy werd doodsbleek. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1