f wij ais ziekenverplrepeters werkzaam de Begijnen» aldus genoemd naar Lambert le Bi-gue, te Luik Na het midden der 14d- eeuw ontmoeten wij de cellebroeders of Alexianen. Zy zijn het, die bij de verschillende pest-cpidemieën, die toen ter tijd geheerscht hebben, zich buitengewoon hebben onderscheiden. De cellebroeders waren werkzaam in tal van plaatsen des lands. Tegelijk niet de cellebroeders vinden wij celle- zustere in de steden Amsterdam, Oudewater, Dordrecht, Rotterdam, Den Rriel. Zierikzee en Amersfoort Omstreeks het jaar 1400 kwamen de Zusters des Gemeenen levens, die zich slechte hier en daar mot ziekenverpleging hebben bezig gehouden. Wat de ziekenhuizen zelf betreft, in llSOschiiut te Leiden bet eerste gasthuis te zijn gesticht. In 1246 vinden wij melding gemaakt van gnst- huizen te Breda, Zevenhuizen en Arnhem. In 1278 volgde Den Bosch. Sinds den aanvang der 14de eeuw kwamen overal zulke gasthuizen. Deze huizen waren evenwel niet uitsluitend voor zieken bestemd. In de meeste werden gewoonlijk ook een tiental oude mannen en vrouwen ver pleegd. Het gasthuis der St. Jans-beeren te Utrecht bijv. bad tot bestemming armen le voeden, kranken te verplegen en naakten te kleeden. Van al deze weldaden bleven de melaatschen en de krankzinnigen verstoken. De eersten hadden slechts hun Leprozenhuizen, waar zij wel onderdak doch geen verpleging vonden. Met de krankzinnigen was het nog treuriger gesteld. Arme krankzinnigen liet men dikwijls vrij rondloopen. Zoo vindt men opgeteekend, dat in 1-124 where Jan van Tyel, te Utrecht, een arme krankzinnige, in aanvallen van woede dikwijls de burgers mot messen en andere wapenen aanviel. Desondanks liep hij vrij rond. maar de boetuurderen der stad maakten bekend, det ieder die door den razende werd aangerand, hem straffeloos mocht doodslaan. Dit is zeer zeker wel oen der meest eigenaardige manieren vac ziekenverpleging maar laten wy de bestuur- deren der stad over hunne verordening niot al te hard vallen. Konden wy niet kort goleden lezen, dat in een der Staten van Noord-Amerika een voorstel werd gedaan otn ongeneeslijke zieken van het leven te mog -n borooven En is het U onbekend, dat zelfs in ons vrije Nederland er gevonden worden, die adhwsic meenden te moeten betuigen aan zulk een bloedwet? Het vonuU over den arnien Jan van Tyel was wreed muur zijn wy er sedert op vooruitgegaan? Doch genoeg daarover. De riike kranzinnigen werden meestal onder curat vele gesteld, waarbij aan curatoren de vrijheid werd gegoveu om, zoo tioodig, zulk een kranxinnigc in het zoogenaamd dol huisje op te sluiten. Bu vele gasthuizen der cellebroeders werden zulke aolbuisjesaangetroflen liet oudst bekende kranzinnigengesticht is waar schijnlijk dat van Utrecht, in 1460 door Willem Arende*. gesticht. Daar werden zes dolle en razende menschen niet verpleegd, maar bewaard, boewei op zeer ondoelmatige wijze. Tot aan de lüde eeuw bleef de toestand der verpleging en der ziekenhuizen vrijwel onveran derd. Slechts plaatselijk zag men hier en daar eenige verbetering, msar een vast plan waarnaar de ziekenverpleging zich regelde, en bepaalde eischen waaraan do ziekenverpleging moest voldoen, zoowel wat betreft de ziekenhuizen als de verpleegsters, waren niet geformuleerd. De 10de eeuw evenwel bracht een groote om keer en mag met gulden letteren in de jaarboeken der ziekenverpleging worden «pgeteekeud. De geneeskunde gine snel vooruit, mankte groote vorderingen in eiken tak van haar weten schap. Groote veranderingen konden dan ook niet uitblijven voor de ziekenverpleging. De hygiene steid# steeds hoogere eischen en na de ontdekkingen van Lister en Pasteur werden deze eischen nog verscherpt door de antisepsis en de asepsis. Wat dc ziekenhuizen aangaat, alles wat maar volgens de laatste ontdekkingen besmetting kon geven, moest worden geweord. Alles moet er op ingericht zyn om te voldoen aan de drie groote voorwaarden voor een modern ziekenhuisrein heid, lucht en licht. De reinheid mag soms, voor den leek, tot in het overdrevene schynen te zyn doorgevoerd, toch is hier van overdrijving geen sprake. Wy weten tocb, dat wij te doen hebben en een strya te voeren hebben met ziekteverwekkers, die ons bloote oog niet knn waarnemen en die wij slechts kunnen onschadelijk maken door de reinheid, toegepaBt volgens de zeer strenge weiten der asepsis. Daarom zult gij in de nieuwe ziekenhuizen de gangen, de zalen, de ledikanten, dé meubelen, de operatiekamers met toebehooren, in éen woord al hetgeen in een ziekenhuis moet zyn, zóo vinden, dat zij gemakkelijk muur ook zeker gereinigd en ontsmet kunnen worden. Daarom ook en daarom ulleen vindt g|j die velerlei toestellen en instrumenten waarvan op 'teerste gezicht de beloekeuis U misschien zal ontgaan, maar die alle sleehls dienen om de ziektever wekkende bacteriën het leven onmogelijk te maken, om ze te dooden, om dus de zieken te behoeden voor besmetting. Maar niet enkel aan de ziekenhuizen stelde de hvgiene hare eischen; ook aan dc ziekonver. pleegstere werden zware, zeer zware eischen go- Bteld- De enorme vooruitgang op elk gebied der geneeskunde maakte, dat men de verpleeg- eters wenechte bekend te doen zijn zoowel met ae theorie als met de prautijk van de nieuwe weten schap der ziekenverpleging, 't Was niet meer vol doende, dal men roeping had om als verpleegster op te treden. Daar werd zokere graad van kennis verlangd op theoretkiseL en practisch gebied. Men ging verder en stelde zelfs een examen voor ziekenverpleging in. En ul zu' hut ook nu nog dikwijls genoeg voorkomen, dat oen practisch «varen nieugedjnlomeordeZuster heler ii dan een gediplomeerde, uit n'omt niet weg, dat de geest des (yds zijn eisrhen stelt en dat wij, kindoren van onzen lijd. hetzij goedschiks hetzij kwaad schiks, aan die eischen moeten voldoen. Toen iu October 1005 door een samenloop van omstandigheden hier te Amersfoort de behoefte ontstond aan een modern ingericht ziekenhuis, meenden eenige ingezetenen der Gemeente een goed werk te doen, door aan den Raad van Amersfoort kennis te geven, dat door hen zou worden gebouwd een nieuw ziekenhuis, geheel volgens de eischen des tijds ingericht en waarin de ziekenverpleging zou worden toevertrouwd aan gediplomeerde verpleegsters. Gij ziet, dat aan den eiseh des tijds werd toegegeven- Maar wie zal het aan het Bestuur van het St. Elisabeths Gast-of Ziekenhuis euvel duiden, dat het met weemoed in het hart aan dien eisch voldeed? Daardoor toch zag het Bestuur zich gedwongen, de Eerw. Zusters van St. Joseph, die zooveel jaren met toewijding en ijver zich hebben bezig gehouden met het ver plegen der zieken te Amersfoort, te doen ver vangen door andere. De Eerw. Zusters van St. Joseph waren niet in de gelegenheid geweest, werkzaam te zijn in een ziekenhuis met een genoegzaam aantal bedden om voor een diploma, tooals tegenwoordig wordt verlangd van het Witte-of het RoodeKrui8,in aanmerking te kunnen komen, 't Was dus, zooals ik zeidc, met wee moed, dat het Bestuur aan den eisch omtrent gediplomeerde Zusters voldeed. In dankbare herinnering zal ons steeds blijven wat de Eerw. Zusters van St. Joseph hier voor ons hebben g"daan en een woord van eerbiedige hulde en dank moge hier onze innige gevoelens vertolken. Brengt ons deze scheiding droefheid, van deD anderen kant meenen wij ons geluk te mogen wenschen met het feit, dat de Eerw. Zusters van St. Curolus Borromeus. te Maastricht, bereid bevonden werden om ons in deze zware taak bij te staan. En ik zeg niet te veel wanneer ik hier nogmaals den nadruk er op leg, dat wij ons in alle opzichten daarmee geluk mogen wenschen. Voor hem die geen leek is op het gebied der ziekenverpleging, maar ook voor deu niet- des kundige is het tegenwoordig genoegzaam bekend, dat de Eerw. Zusters van Sl. Carolus Borromeus thans aan de spits der ziekenverpleging staan en dat de meeste groote ziekenhuizen de verpleging der zieken aan hen hebben opgedragen. Ik noem IJ oven het gesticht Calvarieberg te Maastricht, het Q.L.V. Gasthuis te Amsterdam, de R.K ziekenver pleging op 'le Keizersgracht to Amsterdam, de ziekenverpleging te Hilversum, te Zwolle, te Sneek, in Den Haag, te Scheveningcn en thans ook te Amersfoort. Ruim 500 zusters van St. Carolus Borromeus zijn verbonden aan de ver schillende huizen voor de ziekenverpleging. Ik heb dus niet te veel gezegd toen ik sprak van gelukwenschen met het feit, dut de Eerw. Zusters van St. Carolus Borromeus hier de zie kenverpleging hebben op zich genomen. In de eerste plaats daarvoor aan U ZeerEerwoarde Moe der Gondulpha, als algemeen overste, onzen oprechten dank. En dan nan U Eerw. Moeder Carols en aan de Eerw. Zusters, die U iu Uw moeilijk werk zullen bijstaan, een hartelijk welkom in Amers foort. Waar gij allen reeds Uwe sporen opliet gebied der ziekenverpleging hebt verdiend, is liet ons een heerlijke gedachte, dat onder Uwe lei ding, moeder Carola, en met medewerking van de Eerw. Zusters do ziekenverpleging hier in goede handen is. Van onzen kant geven wij U gaarne de verzekering, dat wij U in alles zullen bystaan, zooveel wij vermogen. Moge ae goede God ons werk in de ruimste mate zegenen en moge Hij onze gebeden tot welslagen van deze stichtine vsrhooren. Dames en hceren, de ingezetenen, die in Octo ber 1905 bun request aan den Raad dozer Ge meente zonden, schreven daarin. zooalH ik zoo even reeds zoide, dat zij zoudon stichten een ziekenhuis, geheel volgons de eischen des tijds ingericht. Ik hoop, dat gij, aanstonds gevolg gevende aan onze uitnoodiging het ziekenhuis zult willen bezichtigen, dan zult zeggen, dat de onderteeke.iaars van het request aan den Raad van 31 October 1905 woord hebben gehouden. Ik hoop het en vergeeft mij dat ik thans oven onbescheiden word ik ben reeds bij voor baat zeker van Uw bevestigend antwoord. Het is mij een behoefte IJ te zeggen, dat wij niets hebben verzuimd wat mogelijk was om dit zie kenhuis zóo te maken, dat het met de beste inrichtingen van het land mag worden verge leken. En wanneer ik dit zeg dan onwillekeurig komt mij een woord van oprechten dank op de lippen voor den hooggeachten heer Cornells van Beek, Voorzitter van het Bestuur van het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis, die op waarlijk vorste lijke wijze bet mogelijk heeft gemaakt, dat dit ziekenhuis is tot stand gekomen, is gebouwd en ngeriebt zóo als als het thuns is. Wij betreuren zijn afwezigheid; doch laat ons hopen, dat wy spoedig hem in ons midden mo gen weerzien. Door deze stichting, geachte heer Van Beek, hebt gij een plaats in de geschied boeken van Amersfoort verdiend en met dankbaarheid zal bij het verre nageslacht Uw naam te Amersfoort in gezegend aandenken blijven. Ook U, geachte dames en beeren Regentessen en Regenten, en U heeren leden der voorberei dingscommissie onze dank voor Uwe milde by- dragen. Staat my toe geachte heer en mevrouw Jan HamerB-Geeraerdt8 een oogenblik uw stille milddadigheid geweld aan te doen door in het bijzonder U hier te noemen voor het vele goede, dat gij hier hebt gedaan en waarvan, om éen voorbeeld te noemen, de fraaie meubileering der kapel tot bewys kan etrekken. En verder past het mij, U heeren Burgemees- r en Wethouders en leden van den Raad dezer Gemeente, een woord van dank toe te spreken voor den krachtigen steun dien gij tot nu toe reeds aan het St. Elisabeth's Gast-of Ziekenhuis hebt verleend. Wij zullen niet vergeten, dat de Gemeente onmiddellijk bereid werd bevondon, net ons een contract to sluiten om zich te erbindon, ook dc zieken die van gemeentewege 'erpleegd moeten worden,hier te doen opnemen. De welwillendheid van het Gemeentebestuur werd ons nog uuideiijker toen, bij de laatste Begrooting, de Raad besloot de St. A ndriesstraat met hout te bestraten om het verblyf voor de zieken hier zoo rustig mogelijk te doen zijn- Hartelijk dankbaar zijn wij U voor deu om tot dusverre verleenden steun en medewerking, voo de ons tot biertoe steeds beloonde welwillend heid en bij voortduring bevelen wij ons daarin bij U aan. rt.. Dames en heeren, het gebouw dat Gy zoo aan stonds zult. bezichtigen is niet van zelf uit den grond verrezen. Eer de plannen ryp waren, zyn weken van ernstige studie, van wikken en wegen noodig geweest- De man die deze plannen heef uitgewerkt, die rekening heeft gehouden met alles, die niet verzuimde wat noodig was voor een goed ziekenhuis, die man is de bouwmees ter Herman Kroes- Aan hem komt de eer van dit schoone plan toe. Vergun mij, bouwmeester Kroes, U hier onze oprechte gelukwenschen aan te bieden met uw in alle opzichten prachtig geslaagd bouwwerk. Waar dit het eerste Ziekenhuis is, door U gebouwd, hebt gij getoond, dat gij op dit ge bied meester zijt, meester in den vollen zin des woords, zooals gij door Uw talrijke bouwwerken U reeds op elk gebied der architectuur als meester hebt doen kennen-Moge het U gegeven zim, nog vele jaren dit gebouw te zien als een der best geslaagde moderne ziekenhuizen. 'tls juist vandaag een jaar geleden, dat de eerste spade voor den bouw werd in den grond gestoken. Flink en kalm is er sindsdien door gewerkt en goed werk is er afgeleverd. Hulde daarvoor aan den Hinken, royalen, eerlijken aannemer, den heer Bakkeren, en aan zijn bekwame uitvoerders, Damen en Anthonissen. Mogen hun samen r.og vele schoone gebouwen worden toevertrouwd en mogen zy het genoegen smaken, die ook naar hun genoegen te volein den. Want dat zijn zij waard; dat verdienen zij, omdat van hen degelijk, flink werk komt; getuige dit Ziekenhuis- Dames en heeren, wanneer gij aanstonds het gebouw gaat bezichtigen, verzoek ik U te willen letten op de keurige en meesterlijke wijze waarop de electrische schellen met toebehooren zijn aan gebracht. Het was een aardige attentie van don student in de geneeskunde den heer Marius Jacobs en van zijn vriend den heer Antoon de Haas, aan het Bestuur van het Ziekenhuis aan te bieden, deze leidingen geheel belangloos te leggen. Over de meesterlijke wijze, door geen vakman te verbeteren, waarop gij beiden, geachte heeren Jacobs en De Haas, U van Uw taak hebt gekweten, kan slechts éen roep zijn. Den harte- lijken dank voor uw welwillendheid voegt het Bestuur hier gaarne aan toe. Mag ik U ook nog even attent maken om uwe aandacht te vestigen op de eenig fraaie ope ratie-meubels en instrumentendoor dr. C'. W. A. Essers, te Amsterdam, geleverd en die zeker met deze levering zijn nog betrekkelijk jonge firma plaats doet nemen in de rij van onze beBte in- struraentfabriekon. En thans tot U geachte collega'shier tegen woordig een enkel woord. Ik behoef U niet te zeggen, dat gij hier in dit Ziekenhuis alles zult vinden wat gij noodig hebt voor het behandelen uwer patiënten. Niets zal er aan het Bestuur aangenamer zyn dan te zien, dat gij hier ook gaarne uw zieken behandelt. De zwaro taak van geneesheer-directeur van dit Ziekenhuis is op mijne schouders gelegd. Hoewel mij bewust van de groote verantwoor delijkheid, daaraan verbonden, heb ik deze taak aanvaard, zeker als ik ben, dat Gij allen, met de bijna spreekwoordelijk geworden collegiali teit die onder de medici te Amersfoort bestaat, mij in die zware taak gaarne zuit bijstaan. Vol vertrouwen beveel ik de belangen van dit Ziekenhuis bij U aan. Verzekerd van Uwen steun, van de medewer king van het Gemeentebestuur en van de wel willendheid der inwoners van Amersfoort kan het niet andere of onder den onmisbaren zegen van de» almaclitigen God zal het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis te Amersfoort beantwoorden aan zijn doel: de leniging van pijn en smarten, het_ heil en de genezing der zieken. En thans verklaar ik het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis te Amersfoort geopeud. Toen spr. dank en hulde bracht aan de Zusters van St. Joseph, aan den heer Van Heek en aan architect Kroes en zyn trouwe helpers werd telkens hartelijk bijval betuigd. Vervolgons verzocht de Burgemeester het woord om hulde te brengen aan de buiten gewone voortvarendheid waarmede het plan voor dit Ziekenhuis is gemaakt en uitgevoerd. Nauw anderhalf jaar geleden, zeidespr., werd het Aldegonde-gasthuis gesloten en thans reeds kan worden in gebruik genomen een Ziekenhuis, dat een waar sieraad is voor deze Gemeente en vele naburige Gemeenten. Spr. wilde deze gelegenheid benutten om dank te zeggen namens de Gemeente voor de veeljarige kostelooze opneming en ver pleging der Gemeente-patiënten in het oude St. Elisabeths gast- of ziekenhuis, dat thans ten doode staat opgeschreven, doch waarop zoo volkomen van toepassing is de oude spreuk »de mortuis nil nisi bene" (zeg van deze doode slechts goeds). Spr. hoopte, dat de betrekkingen met het nieuwe gesticht, welke op meer geregelden grondslag berusten, hoogst aangenaam zouden zijn en de bepalingen in milden geest steeds zouden worden toegepast. Menigmaal zul dit huis met angst eu beveu worden binnengetredenveel leed zal er geleden, veel tranen zullen er gestort worden doch men vergeie niet, dat het staat onder liet patronaat van de H. Elisabeth, die haar leven wijdde aan zieken en armen en van wie gezegd wordt, dat al haar gaven tut haat terugkeerden iu den vorm van bloemen in haar schoot. .Moge naar hot voorbeeld van deze hooge vrouwe, wier fraaie beeltenis don gevel siert, aan menige patiënt hulp en troost en liefde worden gebracht en moge Gods zegen in rijke mate rust.» «P en °P Z ei U. artLi» "d En!»1'sprak dr. Scbreodnl can woord van 'Lï h»i ia I.'tinens de colleg® medici tot ÏÏT"u.™di. iiem, me zoo t ru,j,ten ,jen Ziekenhuis op ,l0Aeel COrrespo.i- ''4™ "oodisriju v v.,- medisch geJeelto aan alle S voldoen hoopte, da, m dit Ziekenhuis df "«P* vruchten mocht dragen a vde '>»'P genezing mocht?" vinden. h De vice-voonwr M"»-» *»'d" allen dank voor k" gesprake™-, V- meende dat dit gebouw k™>» 'f« °P het ÏT* der vaderen 'vjn emm her! Amersfoort heelt steeds bel™' H"»» «h ee" Pkats van uirervaafdiki'i'1, f trotse!) op, dai nog heden >M» 4628 S'»"""*" traditie mag har-haven. De tegeuwoor< ig- heid van zóo vel» a:in deze Plil"ts Kaf sPf' het bewijs, dat nog niet IS geweken van destad. Spr. hoopte, dat de ze,ren Gods op J?-e stichting mocht rusten en zij zou worl'" tüt bloci en ze8en vuor Amerfoort. Nadat de heerban der Pol een kiekje luid gemaakt van d« zaal, en de eerewijn was aangeboden, gingen het gebouw bezichtigen. In het algenif" is hei voorgebouw, aan de Hint Andriessruat, bestemd voor de ope ratieve behandeling, «lö administratie en den huisdienst. Naar de zyde van deu Zutdsingefl is do groote inrijpoort waerdoor patiënten zelfs per automobiel kunnen aangevoerd. Vlak daarneven bevidon zich de wachtkamer, de polykliniek de operatiekamer vuor buiten-patiënten of besmettelijke wonden, benevens een wkere kamer niet gelegen heid voor Rönt.'" apparaat en de Regen ten-kamer, waan fraaie naamborden, met den oudsten nad dateerend van 1574. Links van de verdeur esn wachtkamer voor bezoekers, vertakken voor de moeder overste, de zust-s de keukens, enz. Boven voed het tweede deel der trap is een kunstig sik bouwwerk tegenover het mooie trappnhuis een zaaltje vooi kin deren, waarnaa kinderbudkamer, en links daarvan een i-latie-kamer, laboratorium en de groote ceratii'-kamer met bijbehoo- rende vertrekke en hydraulische lift. De rechter vlegel is bestemd voor de ver pleging der manen, beneden voor de Ifl en de 'Je klasse, (derscheidenlijk met 4 en G bedden, boven vr de He klasse; iu den linker vleugel zullen vrouwen worden v-Tplergd. Hei Ziekenhu is ingericht op 50 patiënten en dus ruim vdoende voor een Gemeente als Amersfoort er kunnen zelfs 60 bedden komen, doch tar de behoefte volgens do statistieken zal lil in lengte van jaren nog niet noodig zijt De linkerpoo, aan de St. Andriesstraat, is bestemd vor den huisdienst. In den linkervleugel w ien de Zusters, wier verblijf geheel kan woren afgesloten van het eigen lijke Ziekenhuis De tuin strekzich uit tot dien der Jongens school. Het geheele gebouw wordt centraal ver warmd, terwyl ink voor automatische lueht- verversching o| uitstekende wijze is gezorgd. Huistelefoon eo-lectrische schellen verbinden dag en nacht o verpleegsters met de supe rieure. Letterlk op alles is gerekend, om alles is gedach en ook zeer terecht bracht dr. Schreuder lank namens de medici van Amersfoort enamstreken aan arts Jonssen voor zijn tallooi bemoeiingen om dit Zieken huis ook van nedisch standpunt zóo in te richten, dat heikan wedijveren met de beste der moderne irichtingen van dien aard. En zoo is ,mersfoort 'nmooi gebouw rijkermeer, bter nog, is er in een korte spanne tyds en inrichting verrezen welke velen - wie kn, bij benadering slechts, aan geven hoe vien ten zogen kan en zal zijn, die er in agen van angst en pijn, hulp en toevlucht wnschen te zoeken. Daar, in die moge, lichte zalen vinden de medici wat zyaehoeven voor de behandeling hunner patiëcen; daar staat een schare vrouwen, wiet roeping is utranen droogen, wonden heeUt, zeegnend steeds met woord en daad" geréd om, toegerust met practische en theoretiscbi kei.nis, met een schat van toe- wyding en iiqfie, te verplegen en te verzorgen hen die lydenjkar is in het geheele uitgestrekte huis alles ini<richt ten gerieve van de zieken, ter bestrijdin: en voorkoming van ziekten, zooals de moierne wetenschap dat eischt. En zal iedjr zeker ten volle beamen de woorden van waardeering en hulde door het Hoofd de: Gemeente gister tot de com missie van voirbereiding gesproken, die met zoo veel oneigie haar taak aanvaai dde en zulk een schiterend resultaat kan toouea eerst ten vnllt zul men beseffen de waarde, oen zegen van een Ziekenhuis ais iet smartelijk omeotilik aanbreekt waarop men hetzij voor zichzelf, hetzij voor een der zynen een plaats moet vragen binnen die gastvrije muren. Onder de velen, die het mogelyk maakten,

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2