Stadsnieuws. Militaria. te worden bijna voortdurend jjebruikt door de negers, maar wij kunnen er oen slag niet van beet krijgen. Bijv. je ziet iemand met een gescheurd herud en denkt bij je zelfscheuren, is ku ngaraba, dus gescheurd tal wel tijn ngambikaj je zegt dus tegen den kroeskop: nsaru yako inaDgambika. Hij zal het verstaan, maar een neger zou het waarschijnlijk heel anders gezegd hebben, bijv. nsaru yako inati keeee! een uitdrukking aie het scheuren van katoen nabootst. EenB heeft me een jongen die met een collega op jacht was geweest het heele avontuur der jacht verteldalles, de geweerschoten, het kruipen in het gras, de voetstappen, de bewegingen der antilopen gaf hij zóo levendig weer met dat soort uitdrukkingen, dat het werkelijk een pleiziet was om hem aan te hoorenzóo mooi, dat het „sub aqua sub aqua''van de kikkers van Ovidius er maar kinderpraat bij is. Die eigenaardigheden, geloof ik, zijn bijna niet aan te leeren; ik heb dan ook nog geen enkelen missionaris ontmoet, die werkelijk praten kon als een neger. Je begrijpt wel, dat een taal van zulk een bar- baarsch volk niet heel volmaakt kan zijn. Men zegt dikwijls, dat die talen erg rijk aan woorden zyndat is waar voor zoover het de concrete denkbeelden geldt, maar juist die rijkdom van concrete woorden toont aan hoe weinig ge dachten die menschen hebben. Bijv. er bestaan armbanden van koper, van ivoor, van gevlochten gras en van de huid van een olifantiedere soort neeft haar bepaalden naam, doch een woord voor armband in 't algemeen bestaat er niet ze zien niet, dat er eenige relatie bestaat tusschen die verschillende armbandende een is een mpete, de andere «en chinsingiwien, enz. en die benamingen hebben even weinig verband met elkaar als een huis en een wild varken. Algemeene ideëen geven ze heel slecht weer en verwarren ze dikwijls, vooral de woorden, die de inwendige gevoelens weergeven, als droefheid, medelijden, spijt, afgunst, berouw, enz. Dat schijnt allemaal zoowat het zelfde voor hener bestaat dan ook geen mogelijkheid om de juiste beteekenis van Bommige woorden to bepalen. Als men er een ondervraagt, zegt hij zus en een ander weer zoo. Een bijzondere moeilijkheid beBtaat natuurlijk voor diegenen die het eerBt ergens zich vestigen, namelijk om een woordenboek en een spraakkunst bjj elkander te krijgen. Om iets goeds van dien aard te maken, moet men een buitengewonen aanleg hebben voor taalstudie, maar iedereen kan het met veel geduld en hard werken toch wel tot iets brengen. Om de woorden te vinden van dingen die je met den vinger kunt aan wijzen, is natuurlijk geen kunst; van dingen die men duidelijk kan beschrijven, is 'tóok al niet erg, maar dan moet de leermeester toch al een beetie begrip hebben en dat heeft iedere negerjongen niet (jongens zijn over het alge meen veel vlugger van begrip dan volwassen menschen) maar als het er op aankomt om iets ie weten te komen, dat een beetje ingewikkeld of moeiljjk aan te duiden ia, dan wordt het een heksentoer en dan is het eenige middel gewoon lijk, te wachten tot men zoo'n woord in hun conversatie kan snappen en dan, door het zelf te gebruiken, te weten te komen of men goed gegist heeft. Je wilt bijvoorbeeld weten hoe „verdeelen" vertaald wordt. Je geeft een voorbeeld van een stuk vleescb, dat men doorsnijdt en waarvan men aan ieder eenstuk gefft. Je vraagt: hoe noem je dat? „snijden, pater"dan een voorbeeld met een stuk suikerriet„doorbreken"; met een stuk papier daar 1b het „doorscheuren"; maar een woord voor „verdeelen" komt maar niet voor den dag. Het is natuurlijk het zelfde als het er op aan komt om de vervoeging van eeD werkwoord en de waarde van de verschillende tijden te bepalt Per slot van zaken het is lang geeü kleinigheid om hier goed te leeren praten, maar het is een stadie die met zijn moeilijken ook zijn interes- santen kant heeft. Men zegt, dat de taal een van de grootste moeilijkheden voor het missie werk is het is waar, maar de eigenlijke hinder paal is verder te zoeken. Waarom is d6 taal zoo gebrekkig voor het uitdrukken van elk idee, dat een beetje verhevener is dan eten, drinken en slapen Juist omdat de menschen zoo dom zijn. En waarom verstaaQ ze ons zoo slecht als men over godsdienst of iets van dien aard spreekt? Omdat ze niet kunnen nadenken en geen twee minuten oplettend zijn ale men iets uitlegt. Jongelui met een beetje begrip, snappen ons veel beter en wennen ook heel gauw aan onze manier van spreken, die nu juist niet onder alle opzichten met het genre der taal overeenkomt, maar toch redelijk en zoo eenvoudig mogelijk is. De missionaris verloor onder al die tegen- heden zijn goed humeur niet, wat wel kan blijken uit bet volgende Voor een paar weken heb ik hier een neger gezien met een uniform-jas die me bekend voor kwam en waarlijk, bij nadere onderzoeking, kwam ik tot de overtuiging, dat het een echte en nog wel een nieuwe Hollandsche schuttersjas was I Maar hoe komt dat ding hier verzeild? Ik heb naar de herkomst gevraagd, maar ik ben niets anders te weten gekomon dan dat de broer van den gelukkigen eigenaar hem van Harare oftewel Sanseburi (Salisburry) had meegebracht In ieder geval bet is een eer voor het hol landsche 8chutterkorps, zóo te kunnen bijdragen tot de beschaving «d de aestetische ontwikkeling van het zwarte werelddeel. en zeer spoedig bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Nauw zijn de officieele kennisgevingen voor de periodieke Staten-verkiezing geplaatst of de politieke prognosen beginnen alweer. Voor het district Araersfuort zijn ze tot dusver, doch 't is nog lang geen 13 Juni als volgt: voor mr. A. W. van Beeck Calkoen, die zich niet herkiesbaar zou stellen, wordt van rechts genoemd diens zoon, de Burgemeester van Bunnik voor mr. A. J. de Beaufort, die mede zich niet beschikbaar stelt, was van rechts aange wezen nu wijlen jhr. C. Röell, Burgemeester van Eemnes. De R. K. kiesvereeniging te Eemnes ver gadert Zondag 28 April onmiddellijk na don hoogdienst. In het rapport der Raads-commissie in zake de tram, opgenomen in het vorig nummer, is bij het opmaken derjeourant, vóór de woorden »Eén lid der commissie is van oordeel" (pag. 2, kolom 1, onderste helft) het volg -nde blijven staan Als laatste punt blijft derhalve over de exploi tatie door de tegenwoordige Maatschappij met subsidie van de Gemeente. Indien het aantal ritten onveranderd bljjft, zal, volgens de hierbij overgelegde begrooting, de exploitatie een jaar- lijksch tekort opleveren van f 2800, welk bedrag dus door de Gemeente als subsidie jaarlijks zou moeten worden toegekend. De aanvankelijke hoop der commissie, dat op de uitgaven wellicht bezuinigd kon worden, is na een bespreking met het Bestuur der Maat schappij niet vervuld. Ook cl kunnen de uit gaven op een enkel artikel verminderd worden, zoo zal de bierdoor verkregen besparing gedeel telijk voor andere doeleinden gebruikt moeten worden. Zelfs heeft de commissie niet dc over tuiging, dat met een jaarlijksche subsidie van f2800 in de volgende jaren volstaan kan worden; zg acht het waarschijnlijk, dat de paarden of de te huren trekkracht meer uitgaven zullen vorderen dan geraamd zjjn, terwijl ook de on kosten van slijtage en vernieuwing, in verband met de uitgaven in vorige jaren, toen de eigen dommen natuurlijk aan minder slijtage onder hevig waren, in volgende jaren hooger zullen worden. Bovendien is, zooals blijkt uit de overgelegde begrooting, geen geld beschikbaar óf voor rente betaling öf voor eenige aflossiog öf afschrijving. Uit de hierna volgende opgave blijkt in welke mate de uitgaven gestegen zijn tegenover de ontvangsten Uitgaven Ontvangsten zonder Gemeente-subsidie 1902 f 7701.25 f 6172.49' 1903 f 8345.97' f7117.62» 1904 f 8423.07» f 6641.41» 1905 f8467.17* f6794.12* 1906 f9316.93' f6703.48- De vraag of de Gemeente een jaarlijksche subsidie van ten minste f2800 mag en kan j geven voor de exploitatie van de tram op den tegenwoordigen grondslag, zonder uitbreiding van hel aanta) ritten en de lijn, wordt door de com missie niet eenstemmig beantwoord. Ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn, hoopt aanstaanden Zondagochtend hall elf bier voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring, die weder in het Loge- gebouw aan de Van Persy n-straat wordt gehouden. De „Middelb. Crt." weet met zekerheid te vermelden, dat een herziening der Militiewet 1901 reeds den Raad van State heeft bereikt De heer M. S. de Pool heeft zóo veel be wijzen van adhsesie ontvangen met zijn pogingen om de train te behouden, dat by een vergadering daarvoor kon beleggen tegen Dinsdag 23 April in de turnzaal van »De vergulde zwaan". Wie hun kaartje zonden of nog zenden, worden nog hoofdelijk geconvoceerd- Zou 't inderdaad nog noodig wezen, net verzoek over te brengen van de »Oranje- vereeniging" om morgen de vlaggen uil te steken ter gelegenheid van den verjaardag van den Prins, die 21 Februari zóo het hart des volks won. De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging", directeur de heer J. A.Jochems, zal morgen avond 8 uur in de tent aan de Regentesse- laan het volgende programma ten gehoore brengen 1. Marach Ameraf oor lach vrijwilligers korps"J. A. Jochems. 2. Ouverture .Elvira"J. Werkman. 3. Theresen WalsC. Fauet. 4. Fantasie „Róve d'or A. Manius. 5. Marsch 8peenhoffJ. W. Geels. 6. Ouverture „L'élue du village" G. de Pauw. 7. PaDtaisie „Jeane d' Are" Jos. Keesels. 8. Marsch PolkaR. Foreter. 9. Volksliederen. Altyd, bij gunstig weder. Zuster Eugeoie, in de wereld mej. I. M. T. Hanlo, directrice van het R. K. meisjes pensionaat, hoopt 27 dezer den dag te ber denken waarop zij 50 jaar geleden de gelofte als kloosterlinge aflegde. De heer G. A. J. Kuijntjes, wiens slagen voor de hulp-akte we verleden Zaterdag vermeldden, is reeds benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te Drieber gen. De heer A- B. van der Klein is gekozen tot lid der salaris-commissie van den „Boud van Ned. onderwijzers" in de Provincie Utrecht. In de Verslagen, rapporten en memoriën over militaire onderwerpen, welke door het Departement van Oorlog worden uitgegeven, is verschenen een applicatoFische studie betreffende bet gebruik van moderne veld artillerie door P. D. van Essen, Ie luitenant der veid-artillerie, thans werkzaam onder de bevelen van den chef van den Generalen staf. Luitenant C. J. Nierstrasz, van het 4e eskadron le regiment huzaren hier, wordt 1 Mei overgeplaatst bij het Ie eskadron, dat op dien dag uit Amsterdam naar hier komt, en dan te gelijk gedetacheerd bij de Nor maal schietschool te 's Gravenhage tot'het volgen van een cursus. Belanghebbenden worden wei opmerkzaam gemaakt op de keuiiisgeving aan het hoofd van dit nummer nopens de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. Dinsdagavond hield de schietvereeniging Wilhelmina" van de afd. Amersfoort van den »Kon. Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren", een vergadering ter vaststelling van den schietwedstrijd, te houden ter gelegen heid van haar 121/2-jarig bestaan. De ver gadering was goed bezocht. In de Bestuursvacature ontstaan door het vertrek van den Secretaris, den heer D. Soetekouw, naar Amsterdam, werd gekozen de.heer W. van Achterbergt), die de benoeming aanvaardde. De heer A. J. van Eimeren zal zich met het secretariaat belasten. Den heer Soetekouw werd dij monde van den Voorzitter dank gebracht voor het vele goede dat hij in hel belang der schietver- eeuiging hee t. verricht en tot Eerelid be noemd. Als zichtbaar blijk va.i waardeering werd hem een draagmedailje op de borst gehecht, vertoonende aan eene zijde het borstbeeld van H. M. »Wilhelmina" terwijl aan de keerzijde een inscriptie wordt aange bracht. De heer Soetekouw dankte ten zeerste voor bet huldeblijk en wensclite de vereeni- ging veel voorspoed. Het programma voor Jen plaatselijken wed strijd, welke gehouden wordt op de schiet- bannen op de Leusderheide den 13 Mei e.k. van 8 tot 12 en van 1 tot 5 uur luidt: Korpswedsirijd geweer of karabijn voor alle ter plaatse bestaande en erkende schiet verenigingen en korpsen. Korpswedstrijd op revolver. Personeele wedstryd geweer en revolver. Eerewedstrijden geweer en revolver. Vrye baauwedstryd op geweer, revolver en buks. Kampioen wedstrijd van Amersfoort. De deelname belooft schitterend te zijn De vereeniging mag zich dan ook verheugen in de belangstelling van autoriteiten en zuster verenigingen. Reeds werden medailes aangeboden door de volgende heem Z. K. H. Prins Hendrik mr. F. D. graaf Schiramelpotininek, de Ed. Achtb. heer Burgemeester jhr. Barchinan Wuijtiers, generaal Petter, kolonel Van Hoek, oversten Oolgaardt, Metelerkamp, majoor Twis, het Bestuur der OrUcieren-seliietverecniging terwijl kunstvoorwerpen werden geschonken door de heerenbaron Van Boecop, Tromp van Holst, H. Meursing, BusquetSr., Brandsen, Schoterraan, Nefkens, Van der Sluys en diverse leden der vereenigiDg. Bovendien werd de muziek van het 5e regement infanterie welwillend beschikbaart gesteld door den heer commandant van be regiment, en zal dit zich des middags ten 2J/2 laten hooren. Als het weder nu maar medewerkt, is het de moeite waard, een kijkje op het terrein te gaan nemen. On de Dinsdag hier gehouden weekmarkt golden: vette koeien van f 170 tot f240, kalfkoeien van f100 tot f230, Guste koeien van f140 tot f 100, kalfvaarzen vanf 130 tot f 180, guste vaarzen van f 90 tot f 130, pinken van f60 tot f 100 en stieren van f 70 tot f90 Vaak slijpt de jeugd de ploegschaar, die de voren van een vroegen ouderdom snijdt. Bij de ten overstaan van architect W. van Schalk gehouden aanbesteding van de ver bouwing der perceelen Lavendelstraat 7 eD 9 werd ingeschreven door: G. C. Blanken voor f6507; Mosterdman Van Nes f6325; Lensing Van de Vijzel f5819; J. C. van Duinen, te Hilversum f5777; J. W. Worste ling f5595; J. van Keulen f4995, en J.van Veen H. Lablans f4699. Het werk is den laagsten inschrijvers De heer L. van Wijngaarden was mei f9990 minste inschrijver voor het schilder werk aan de Teekon-academie, den Schouw burg, enz. te 's Gravenhage; de heer J. R. van 't HolT mei f8739 voor schilderwerk aan de Hoogere Burgerscholen, enz. aldaar. De 72 jarige H. V., knecht bij den vracht rijder W. Cirkel, kreeg Dinsdag by de Bloe- mendalsche buitenpoort doordien het paard schrikte en over de boom heensloeg, zoo'n slag tegen het scheenbeen, dat dit werd ver brijzeld en zijn opneming in het St-Elisabebts- gastbuis werd bevolen door dr. Schreuder, aie de eerste hulp verleende. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 14 jarigen bakkersieerling D. J. H., beklaagd van diefstal van een vink en een merel, tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van éen jaar, en hot vrouwtje, dat, zonder vergunning, sintels raapte op hot stations emplacement tót een maand gevange nisstraf, De bezuinigingsccramissie voorde Artillerie inrichtingen geeft aan het slot van het ver slag nopens het gehouden onderzoek de volgende Reeumptie. »De belangrijkste barer hierboven toege lichte denkbeelden in weinige woorden samen vattend, heeft de Commissie de eer, ter beantwoording van de gestelde vraagpunten, als haar meening te kennen te geven, dat de Artillerie-inrichtingen moeten worden gehandhaald, behoudens het treilen van de volgende maatregelen, te weten: le. samensmelting van de Directie der inrichtingen met de bureau's van het De partement van Oorlog te 's-Gravenhage en verleening van grootere vrijheid van handelen aan de hoofden der inrichtingen 2e. vereeniging van alle werkplaatsen en magazijnen aan dc Hembrug, met gelijk tijdige inkrimping van de coostructie-werk- plaatsen opheffing van de stapelmagazijnen afscheiding van de centrale voorraden, be stemd voor het veldleger, de liniön en stel lingen; aansluiting aan de spoorlijn Amster damZaandam toekenning van vrij vervoer, en oplossing van hel woningvraagstuk 3e. wijziging in bestuur en opzicht, in- krimpiug van- het besturende en opzicht- voerende personeel 4e. inkrimping van het werkliedenpersoneel by de Munitiefabriek 5e. vereenvoudiging van den dienst der verstrekkingen, beschikbaarstelling van een bedrijfs-kapitaal 6e. invoering van een commercieele boek houding, en instelling van een permanente Commissie van Toezicht; 7e. wijziging van de inrichting der Oor* iogsbegrooting, aansluitende aan de in te voeren commercieele boekhouding. Het zij ons vergund, Uwer Excellentie hot vorenstaande aan te bieden als het verslag van het door ons ingestelde onderzoek. Lettende op onze opdracht, hebben wij gemeend de uitkomst van dat onderzoek niet nader met cijfers te moeien toelichten, omdat deze uit den aard der zaak in booge mate afbaukelijk zijn van de wijze, waarop de door ons aanbevolen maatregelen worden tot stand gebracht. Overigens zou het ous niet bevreemden, indien de uitvoering van onze voorstellen niet onmiddellijk dien in vloed op het eindcijfer van de Oorlogsbe- grooting zal doen gevoelen als door velen wellicht van het ingestelde onderzoek wordt verwacht. Mocht dat het geval zijn, dan wordt zulks in zooverre niet door ons betreurd, als ge bleken is, dat bij de Artillerie-inrichtingen geen ongewenschte toestanden en verhou dingen bestaan, welker verbetering slechts een scherpen blik en een forscbe band be hoeft om terstond groote baten op te leveren. Ons streven was om, onder objectieve medei'eeling van liet waargenome, daarop het juiste licht te doen vallen en doeltref fende middelen aan te wijzen, die kunnen leiden tot vereenvoudiging van den dienst der Artillerie-inrichtingen en op den duur tot belangrijke beperking van de geldelijke bedragen, die ten laste van dien dienst komen." A. C. GiJST van LKiEVEN geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de le helft der maand April 1907. Brieven Jan Wiggers Bartling De Wolf Jan Bruimel Van Wijngaarden Van Huttem Briefkaarten. Van Kommer Amsterdam. Bei) er man Arnhem. Rijke Groningen. Mandemaker Venlo. Van den Enden Zwolle. Eemnes. Amsterdam. 's-Gravenhage. Sliedrecbt. Tert Aar. Halleren. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 11 tot 17 April 1907. GEBOREN Cornells, z. van Antonie Epskamp en Ste ventje Berg. Willem, z. van Willem Anne Mammis Volkers en Anna Petronella Mast wijk. Wilhelmina Jacoba Catrina Gcrarda, d. van Jacobus Gerardus van Munster en Wilhelmina Catrina Piket. Reijer z van Willem Everson en Berdina de Wit. Adrians, d. van Loonardus Aluysius van Munster en Alberta Hendrika Westhof. Hendrik» Johanna Elisabeth, d. van Hendrik Johunnes Dirk Welling en Lambertje Klaren- beok. Maurits, z.- van hduard Frankenhuis en Rosa Frankenhuis. Petronella Hen drika, (I. van Dirk Tommei en Hendrika Johanna Maria Sineink. Albertus Jan, z. van Roelof Cirkel en Aaltje van Santen.'

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2