Stadsnieuws. Gemengd nieuws. richten. Dat kan zy alleen, als zyn haren van God gegeven leider niet verloochent of laat verloochenen". Het blad achtte bet plicht, »het ernstig foit van het passeeren van dr. Kuyper eens ter dege onder de aandacht van onze mannen te moeten brengen", en laat vrijwel door schemeren, dat, gebeurt dit nog eens en misschien onder de pressie van anderen, 't dan uit is met de coalutie. En toch heet het nog altyd in de laatste dagen niet bet minst dat de coalitie nog hecht en sterk is als voorheen! De »Haagsche Courant" persiffleert op tref fende wyze de oppositie tegen het voorstel der Regeering, waardoor met 1 Mei 1908 eindelijk de belachelijke chinoiserie ophouden zal van een verschillenden tijd voor spoor wegen, post en telegraaf eenerzijds, en het overige maatschappelijk leveo anderzijds. Naar wij vernemen, zegt zij, zal na ver werping van het wetsontwerp tot invoering van de eenheid van tijd (in den voordeelig- sten, Middel-Europoeschen vorm) in de Kamer een motie worden voorgesteld, waarbij de wenschelijaheid wordt uitgesproken van intrekking van de Muntwet, opdat wij kun nen terugkeeren tot de provinciale munten van vroeger, intrekking van bet metrieke stelsel en terugkeer tot de Amsterdamsche voeten, ellen, ponden, enz., aanneming van een eigen spoorbreedte, afscheiding van de Postunie, opdat wij ouze eigen nati onale, veel betere regeling guuDen maken, en wellicht nog eenige andere maatre gelen, waardoor Nederland in staat zal zyo. weer zijn eigen, veel voortreffelijker ideëen te volgen. Door het Dugelykscb Bestuur der Gemeen te werd Vrydag hel volgende telegram ver zonden Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, Het Loo. De gevoelens van Amersfoort'singezeteneu vertolkende, biedt het Gemeentebestuur Uwe Koninklijke Hoogheid zynt. eerbiedige geluk- wenscheu aan. De Burgemeester van Amersfoort, Wag tiers De Secretaris. J. G. Stenfert Kroese, Daarop werd het volgende antwoord terug ontvangen Gemeentebestuur en Ingezetenen van Amers- loort, jnr. Barchtnan Wu\jtiers, Burgemeester, Amersfoort. Ziju Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden draagt mij op, U allen Hoogst- deszelfs oprechten dank over te Drengen voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant van dienst Van Heemstra. Gemeente Montfoort nam in de resteerende 140 000 voor f25000 aandeel, zoodat er nog f15000 te plaatsen overblijft. Dit bedrag zal het comité trachten te verkrijgen door ook subsidie aan te vragen bij Linscboton en Woerden en door bij particulieren aandeelen te plaatsen van 1125. Binnen enkele dagen zal de commissie circuluires verspreiden onder de ingezetenen, van wie verwacht kan worden, dat zij de zaak zullen steunen door een of meer aandeelen te nemen. Majoor W. H. van Terwisga, van den Generalen staf, is bevorderd tot luitenant- kolonel. De staf der 4e divisie infanterie vertrok gisterochtend naar Apeldoorn om een ver kenningsreis te doeu in verband met de najaars-raanoeuvres dier divisie. Een groot aantal hoofd- eo subalterne officieren uil dit garnizoen ging hedenochtend naar Amsterdam ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Tegen den middag gingen ook vele bur gerlijke autoriteiten naar de Hoofdstad. Tot majoor bij het 5e regiment infanterie is bevorderd kapitein H. J. Indewey, van het regiment grenadiers en jagers, die hier vroe ger dok in garnizoen was. Op l Augustus gaat de lichting 1899, met uitzonde-ing van de cavalerie, de veld- en ■ie rijdende artillerie en de torpedisien, over bjj de landweer. Het reserveleger wordt dan vijf lichtingen sterk. De afdeeling Amersfoort en omstrekenvan den Ned. Bond van post- en telegraafbeamh- ten »De Post" heeft het goede denkbeeld gehad, baar tienjarig bestaan in te zetten met een feest voor de kinderen der leden, dat. Zondagavond in de benedenzaal van «De Keizerskroon" werd gegeven en, behalve door vele leden en hun verwanten, werd bijgewoond door den Directeur van bet Post en telegraafkantoor hier en vele ambtenaren met hun dames. 't Was een lust de kleinen te zien onthalen. Maar »voor wat, hoort wat" bad de Voor zitter gedacht en daarom met de hummels een dozijn liedjes en samenspraken ingestu deerd. En dit moot gezegd, hij heeft veel wil gehad van zijn eindeloos geduld om het vronljjkje troepje te doen zingen en zeggen net als groote menschen en te doen spelen als menig groot mensch 't hun niet zou ver beteren („Montaboer en Jan Kuiken", bijvoor beeld). De kleinen vermaakten zich kostelijk, wer- deu volop onthaald en kregen bovendien een mooi geschenk mee; allerlei speelgoed voor de kleinsten, voorwerpen van nut voor de grooteren, voor den grootste zelfs eenige meubelmakersgereedschappen. Een aardige avond en een waardig begin voor de viering van het tienjarig bestaun, Met ingang van 1 Mei wordtopdeduitsche f dat aanstaanden Zondag door de leden wordt treinen geen toeslag meer geheveD. herdacht en dat o.a. door de afdeeling Utrecht door het zenden van In verband met de periodieke verkiezingen voor de Provinciale Staten vergadert de Centrale der anti-revolutionnaire kiesvereni ging ic dit gewest hier morgenavond om 7 uur. De heer S. A. Hafner, te Meppel, is door den Minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon opzichter by den dienst der Rgks-wegen in de Provincie Utrecht. Herinnerd zij aan de vergadering vau be langstellenden in bet behoud der tram, hedenavond 8 uur in »De vergulde zwaan" te houden. Nogmaalshet by wonen dezer vergadering legt volstrekt geen verplichting op om deel te nemen aan een eventueel te stichten waar borgfonds, ol hoe ook. In den ouderdom van bijna 44 jaar is hier hedennacht overleden de heer H. Ph. Th. Hendriks, stafmuzikant bij het 5e regiment infanterie, meer nog bekend als muziek onderwijzer, maar bovenal als componist van het lied »In Mecklemburg daar woonde een Vorst'', waarvoor hem de eerste prijs werd toegekend in den prijskamp door »De Te legraaf" uitgeschreven. Mevrouw C. Sanders—Hui Jekoper is ge kozen tot 2e Secretares van den »Nationaleu Vrouwenraad van Nederland". wordt opgeluisterd baar tooneel-vereeniging. Men schrijft uit Montloort Donderdagavond heeft de beer A. J.Krieger, ingenieur te Amersloort, in de achterzaal van •Het Gouden Hooid"zijn iratnplan Montfoort Woerden (station) toegelicht. Er waren ongeveer een 40-tal brlangstellendeo, voor wie de beer Krieger duidelijk uiteenzette, dat een paardetram naar het station Woerden voor Montfoort het eenige bereikbareraiddel is om uit zyu isolement te geraken en aan bet spoorwegnet verbonden .e worden. Uit de door den beer Kriogerasngehaalde qjfere blijkt, dat er een kapitaal van f 100000 benoodtgd is voor aanleg en installatie van de ltfnvan Rijk en Provincie zal getracht worden f60000 subsidie te verkrygen; de Men schrgft uit Enschede, van Zondag: De eenige club, waartegen »P. W." in dit seizoen in de competitie het onderspit moest delven, het Amersfoortsche «Quick speelde heden alhier een voetbalwedstrijd tegen onze Oostelyke kampioenen. En, laten we er direct bijvoegen »P. W." heeft de in Amersfoort geleden nederlaag schitterend gewroken Niet minder dan 7 keeren doorboorde de bal het Amersfoortsche doel, waartegenover •Quick" slechts éen punt wist te stellen. Vóór rust speelt »P. W. met nadeel van wind en helling. De Amersfoorters werken hard, maar „P. W." blijkt toch de meerdere te zijn, ofschoon het vrij lang duurt eer zjj gelegenheid ziet, haar eerste doelpunt te maken. Deze wordt spoedig gevolgd door het tweede doelpunt, als twee Enscheieëers, na dut Quick's keeper eenige mooie schoten heeft gestopt, op een gegeven oogenblik alleen voor bet vijandelijk doel staan en met hun beidjes den bal in bet net trappen. Vlak Zaterdagavond. Op straat drukte vau boodschapdoende vrouwtjes, van flirtende heertjes en dametjes, van kooplui in alles en nog wat. Rond venters van bladen, waarvan de namen liefst zoo onduidelijk mogelijk worden uit geschreeuwd. In de café's aan de tafeltjes, Zaterdag- avoridlui, die je op «Ie gewone werkdagen nooit ziet, omdat de dag van morgen niet noopt tot werk, doch tot rust. Op zoo n Zaterdagavond, als daar zoo'n heerlijke vrije Zondag in het verschiet ligt, kan er een uurtje worden verpoosd in gezellig samen zijn, onder kennissen en vrienden. Overal dan opgewekte gezichten, die niets vertoonen van den ernst van het leven. Plots wordt de deur geopend en stappen binnen twee Heilszusjes, dienstmeisjes bij dag, aankomende Heilssoldatinnen bij avond, niet denkende aan flirten, coquotteeren ol jacht maken op een man, doch alleen azende op koopers van haar courant: „De StrijdkreetI" Eerst een bescheiden verzoek tot den eige- naur om te mogen haai blad aan den rnati brengen, en dan een aanhouden, aanhouden tot in den treure, verzekerende hoeveel moois er nu deze week weer in liet blad is te vinden, aantoonend, vertellend hoeveel goeds men mee helpt stichten door slechts éen exemplaar te koopen, niet gevende om gespot, niet malende om een kneepje in den arm of een streekje onder de kin óok niet er tegeu opziende om, zelfs al weten ze vooruit dat spot haar loon is, een lied te zingen, doch alleen voor oogen houdend het doelmee te werken tot den bloei vau het Heilsleger, dat zooveel goed doet, zoo enorm veel goed. En daar zijn onder die meisjes gezichtjes, die heusch niets weg hebben van vaatjes zuur bier, gezichtjes zoo frisch en mooi, dat het niet zoo heel, neen, heelemaal niet ou- natuurigk is, dat jonge, Zaterdagavond vrij zgnde en uitga mde snaken er begeerige blikken op slaan. Zaterdugavond woonden wij zoo'n tooneeltje a Een Heilssoldatinnetje, van nog geen twintig jaar, tusschen een clubje vroulyke jongelui. Zij glunder haar courant aanprijzend en, wat zoo heer lijk aandeed, de jongelieden na een zeer gepast gekheidje ze allemaal koopend. Geen onvertogen woord uit het clubje vrij, goed, vroolijk van je welste, doch duidelyk blijk gevend, te beseffen, dat daar vóór hen stond een persoontje, zich veel ontzeggend wat anderen van haar sekse zoo maar mee nemen, en zjj, als zjj wilde, voor het mee nemen zou hebben. Al haar bladen gingen grif weg en echte dankbaurheid daarover straaldeuithaaroogen. Er wordt Zaterdagsavonds wel eens een dubbeltje verdaan aan zaken, minder rente- gevend dan het koopen van een «Strjjdkreet", die toch maar vijf cent kost en waarvan zoovelen proflteeren, die heelemaal niet meer hebben. Daarom, lacht niet om de meisjes, die baar vrijen tjjd opofferen om dat blad te verkoopen neen, helpt liever, door vlug toe te taaten, baar die taak lichter te maken Sft te veraangenamen. Sp. Nog heel wat Lente-albums zjjn bjj lange na niet compleet en reeds heeft de firma Verkade alweer haar belofte ingelost en baar Zomer-album verkrijgbaar gesteld. Wat is dit weer oen mooi boek, mooier nog dan het Lente-album, dat terecht zij zoo algemeen geprezen werd. In welken geluk kigen tijd leven toch onze kinderen, dal zoo i spelenderwijs dier- en plantkunde kunnen leeren, van de mooie plaatjes, door Wencke bach, Voermau en Van Oost geteekend, uit den teksi van Jac. P. Thijsse, die er zoo'n bijzonderen slag van heeft, prettige wande lingen door 't vrije veld te doen en daarbij een schat wetenswaardigheden voorgoed vast te leggen. Ouders en kinderen kunnen nu weer met nieuwen moed gaan verzamelen oin ook dezen album weer compleet te krijgen, een echt mooi, geheel Hollandsche boek, door een Nederlander uitgedacht, door Nederlanders geteekend, gedrukt, gebonden, op Neder landse li papier. De lirma Verkade moge, door de plaatjes vóór rust maakt Amersfoort rnet een mooien e— schuiver haar eerste en tevens laatste doel- te voegen bij haar artikelen, een nog grooter punt. omzet krijgen, stellig verplicht zij door deze Na rust spoelt »P. W." met den wiud in alba tal van ouders en nog veel meer kiu- den rug en vau de helling af. Het spel wordt I deren, toekomstige afnemers, aan zich. nu steeds op Quicks helft gespeeld, behoudens eenige en soms gevaarlijke uitvallen van haar I 0ok de slangenwagen der politie is thans voAede. »P. W." maakt er dan ook ne- atandpopen met dubbele af- leidelök nog 5 puntjes bij en als tij I gelto- Jumng naar het sys eem, voorgesteld door ten wordt, beeft tij met 7—1 gewonnen. 1 Oppai-brandmeester. Zoo is dan de laatste wedstrijd tegen de Oostelijke clubs in dit seizoen gespeeld en zal •P. W." 12 Met a.s. op eigen terrein hebben te strijden om het kampioenschap vau Neder land. Aan komen vliegen een blauwe postduif op de eene poot gemerkt U 212, op de andere 170/90 T 1088 en op den rechtervleugel in rood 21 Januari 1909, 21 Januari 1911. Terug te bekomen aan het Politie-bureau Het tweede elftal van »Quick" liet het I Gevonden op den openbaren weg: een eerste van »D. O. S." een papieren 5 boeken zweedsch mes aan kettinkje, een portemoniuie, omdat het niét uitkwam. en twee broches. Haai dei de werd op eigen terrein geslagen Evenzeer terug te bekomen aan het Bui eau door »B. V. C.", uit De Bilt, met 1—5. Van politie. i j&l ^.r.uh^s^gïïg: naleerd wegens verduistering van een rjjwiel in 1905 te Zutfen gepleegd en die sedert in buiten- en binnenland zwierf. Na volledige bekentenis te bobben atgelegU, werd hij transport gesteld naar Zutfen. Gister werd door haar aangehouden een 17-iange jongen, in het bezit van een ry wiel, waarvan bij «I" herkomst niet geheel juist kon opgeven. Hij werd naar Amsterdam te ruggeleid. Voor de in September te Baarn te openen openbare school voor Móet-uitgebreid Lager onderwijs zijn reeds tachtig leerlingen aan gegeven. ln de vacature M. Luijendijk is benoemd tot onderwijzer am de Chr. school te Bun schoten de heer T. Vellinga, die 1 Juli iu functie hoopt te treden. Wie ziclizelvcn pleegt ie beluisteren, spreekt weinig. Geen raad niet het geld. Amsterdams ge meentekas wordi bedreigd door een overstroo- ming met halvestuiverstukken, in den volksmond „plakken" genoemd. De muntgasmeters hebben verleden jaar 60 millioen stuks opgeleverd. De gemeente is er verlegen mee, hoe dien geweldi gen voorraad weer behoorlijk in circulatie te brengen, 't Publiek, dut ze gebruikeu moet voor muntgasmeters, perronkaart-uutomaten, enz., kan ze aldoor inwisselen, en verder worden zooveel mogelijk de gemeentewerklieden er mee betaald en de tramconducteurs er van voorzien als wis selgeld. 47 millioen zijn op deze wijs weer in omloop gebracht, maar de gemeente zit nog met 13 millioen, waarmee ze letterlijk geen raad weet. Na eenige correspondenties is overeengekomen, dat deze door tusschenkomst van de Nederland- sche Bank per schuit zal worden vervoerd naar 's Rijks Munt te Utrecht. Als oen staaltje van de teldrukte die iederen dag aan het hoofdkantoor der gasfabriek heerscht, zij vermeld, dat des middags tusschen 4 en 6 uur, als de looper» hunne opbrengst ko men afdragen, ongeveer 281000 atukB 2'/» centen worden geteld en verpakt in zakken tot bedra gen van f25. 's Rijks Munt telt nu echter met een electrische telmachine, waarmee 75000 halvestuiverstukken (f 1800) per minuut le tellen zijn. Met zulk een machine is een onoverzienbare hoop van 14 mlilioen „plukken" in drie uur geleld- Bierstof. Reeds vroeger is melding ge maakt van een uitvinding, welke elkeen in slaat stelt, zijn eigen bier te bereiden uit vaste stollen, welke men slechts in water heeft op te lossen. Thans komt uit Dene marken het bericht, dat het een ingeuieur gelukt zou zijn, dit vraagstuk inderdaad op te lossen en wel dooi- liet bereiden van eeu vaste bierstof uit hop en mout, welke men in warm water oplost en er dan gist bij voegt. Na twee dagen zou dan liet bier drinkbaar zijn en een half jaar goed blijven. Dat nieuwe „Reformbiel" zou reeds door verschillende scheikundigen zijn onderzocht en aanbevolen. De uitvinder zal, volgens het bericht, over weinige maanden zulk bier ver krijgbaar stellen en wil een fabriek oprichten, die eiken dag 5000 pond •bierstol" kan afle veren. Het is zeer te bezien of de brouw eryeu daardoor niet een gevuurlijkeu mededinger zulle,i krijgen. RECLAMES. 1— 5regels f'1.25, elke. regel meer f 0.25. De genezing der Bloedarmoede moet san de Pink Pillen gevraagd worden. De Pink Pillen laten in werkelijkheid nooit ua genezing aan bloedarmoedige») te bezorgen. Wan neer een bloedarmoedige de Pink Pillen neemt, ie er weldra een bloedarmoedige minder. De bloeow moedigen vormageren, vervallen en sterven ten ge volge van gebrek nan bloed on armte van het bloed. De Pink Pillen uu geven bloed met iedere dosis; zij verrijken bet bloed. Iedere dosis derPiuk Pillen brengt dit» eene verbetering aitn iu den toestand vim ileti zieke. Du genezingen der bloudurmoedigen door de Pink Pillen zijn gewoonlijk snel. Ken groot aantal voorbeelden bewijzen dal de Pink pillen gene zen wannaeritndermiddelen gcfitald bobbou, zooulsde beide vozende getuigenissen itanloouen Mej. H. J. ter Holste, Kerkstraat Cö te Goor, scbrjjft: „Langen tijd heb ik nau bloedarmoede en bleekzucht geleden, en was ik te zwak om te wer ken. Ik zag er bleek uit, at nieten leed voordurend. Ik heb vele geneesmiddelen genomen, tunar ze heb niet de minste uitwerking geluid. Gelukkig beeft men mij geraden do Pink Pillen te gebruiken en het is daardoor dat ik eeu uitmuntende gezondhoid heb teruggekregen. Nu ben ik zoo wel als ik maar wenscheu kan, en ik kan zonder vermoeienis zelfa den meeielijksten arbeid verrichten" De beer G. van den Hout, Maasdijk bij Naald wijk, schrijft „Mijne negentienjarige dochlor was langen t\jd roeiis lijdende aan bloedarmoede. Zij hitti geheel haar eetlust verloren, al-ook lisar goede kleur en bare krachten. Zij ondervond gestadig een groote vermoeidh 'id en pyuen in al haro ledematen. Nate vergeefsch verschillende geneeomiddelen beproefd te hebben, is zjj de Pink Pillen gaan iunemen. Tk ge tuig met genoegen dat het gebruik van eenige doo ien dezer Men haar volkomen van haro kwalen genezen hebben De Pink Pillen, die onovertroffen zijn tegen bloed armoede, zijn eveneens zeer aan te bevelen tegen bleekzucht, nlgeweone zwakte, zenuwlijden, inuag- pjjnen en rhmimatisiue. Prys f 1.75 de doos, f9 per 6 donzen, rkrijgbuar by SNABILIK, Steiger 27 te Rotterdam, en Apotheken

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2