Stadsnieuws. Advertentien. Zit en Slaapkamer en belemmerend zal werken op den bloei Korthals Altes, Vorstius, Bonnike, Boot, en de ontwikkeling der Nederl-nascheny ver- beiii". Hoe de Vereeniging op de zwakke bezwaren, door haar aangevoerd, het verzoek kan bouwen om deze regeling uf te stemmen, is ons dan ook een raadsel. Slecbts in éen opzicht verheugt ons dit adres: in zooverre er uit hlijkt hoe onrecht vaardig en valsch de agitatie wan, van sociaal democratische zijde tegen het ontwerp ge voerd. Het heette, dat dit ontwerp de arbeiders kuevelde en aan banden legde, en speciaal had men daarbij het oog op de regeling vau de werkstaking iu verhand met het stain- geld. En ziet, daar komen nu juist de werk gevers, hoofdz8kelyk op grond van die zelfde regeling, hun «onaanneeralyk" tegen dit ontwerp uitspreken l Uus bewijst dit, hoe dit ontwerp de klip van eenzydtgheid naar beide kanten op uit nemende wijze heeft weten te ontzeilen. Reden t«- meer voor de Tweede Kamer om zicb nog eens tweemaal te bedenken alvorens zy dit voorlreflijk stuk werk naar de snip- permaud verwijst. De R. K. centrale kiesvereeniging in dit district besloot in te gaan op bet verzoek der Chr. Historische partij om saam te wer ken voor de verkiezing der Provinciale Staten. Zy candideerde den heer D. P. Hamers (periodiek aftredend), mr. W. J. van Beek Calkoeu, Burgemeester van Buunik en zoon van het aftredend lid dat zich niet herkies baar stelde, en besloot den derden zetel over te laten aan den nog niet genoemden cuodi- daut der Chr. Hislorischen. De auti-revolulionnaire centrale st< 1de mr. W. J. vuu Beek Cal koen en besloot nopens de twee andere candidaten eeu afwachtende houding aan te nemen tot de R. K. en de Chr. H. centraleo zich zouden hebben uit gesproken. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan d-' openbaTe Lagere school aan de Hellingstraat besta it uit de dames: J. A. Poortman, te Amersfoort; A. C. 8on- gers, te Eeranes; R. Simons te Amersfoort. Zie Raadsoverzicht, bieronder. De beer J. Menaida van Schouwenburg, vroe- Ser hier, beeft ontslag gevraagd als Directeur er Huogare Burgerschool met 5-jarigeu cur sus voor jongens te Rotterdam. De bg het 5e regiment infanterie nieuw benoemde majoor H. J. Iudeweij wordt be last met het bevel over het'2e bataljon, thans gecommandeerd door luitenant-kolonel R. J. uraaf Schimmelpenninck, adjudant van H. M. de Koningin, die morgen zyu dienst aan het Hof hervat. Kapitein J- A. A. Lodewijks, waarnemend commandant van het Koloniaal werfdepot, die met ingang van 1 Mei werd overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie, heeft tegen 16 Juni pensioen aangevraagd- Het 4e eskadron van het 1e regiment hu zaren, bier in garnizoen, en bet le eskadron dat thans te Amsterdam garnizoen houdt, zullen morgen elkaar afwisselen. Met het eskadron vertrekken van hier ritmeester M. E. te Winkel, le luitenants G. J. A. A. baron Van Heemstra en B. W. baron Van Üedem en '2e luitenant jbr. L.M. van Reigersberg Versluijs. Hier komen in garnizoen ritmeester W. J. Tilanus, le luitenants H. A. C. Fahius en H. A. M. Sassen en *2e luitenants F. E. baron Van Heerdt en R. Wilson. Overste A. J. P- Metelerkamp m paarden arts le klasse A. Frederikse zyn weor in commissie gesteld voor den aankoop van paarden iu Ierland- De datum der beëedigmg van de bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde militie- luitenants is thans vastgesteld op 11 Mei. De boofdoflicier vuor het Reserve-kader beeft aan alle reserve-sergoanten, die zich uiet opgaven voor de opleiding tot reserve-vaan drig cq. tut reserve-of J icier, een schrijven mr. Vau den Berg, mr. De Sitter, Hepnei, Obreen, Tegelberg, luiteuant Hasselraan, jhr. De Geer, Bootz, Gunning en de heer Hart. Voorby de kazerne werd iu kalm tempo de Araersfoortsche Berg opgereden om te Seuieten van het verrukkelyke vergezicht, dat oor den helderen Noordenwind zich Kilo meters ver uitstrekte. In de richting Leus den werd weder afgedaald om langs deü Appelweg, waar de eerste hindernissen te overwinnen waren, op de heide te débou- cheeren. In vlotten galop ging het met breed front op de kogelvangers aan en werd in westelijke richting de smalle boschstrook §ek ruist om over het met greppels en sporen oorsneden oude kampterrein <ien Kampweg te volgea. Bij den boschrand werd op den straatweg aangereden ea in groote bocht zuideniyk van, den Soesterberg de heide getraverseerd. Onder de deunen werd eenige oogenblikken uerust. De laan die by Beekbergen op den Rijks weg uitkomt, bood een nieuwen galop en werd om Zandbergen heen bij den overweg de spoorbaaa gekruist. De kogelvangers op het Zeister schietterrein deden in hun Zon- dagrust dienst als wel wat smalhoofdigeler- sche wallen. Door het bosch van Vollenho- veo, Jat dwars werd doorgetrokken en waar de sterk geaccidenteerde boden -jen vaste hand, een helder oog en een vlug besluit eischte, werd de Biltscbe straatweg en daar mede het einde der jacht bereikt. Aan den jagermeester komt een woord van dank toe voor zijn vlotte Miding en voor de oordeelkundige keuze van het parcours. Een gemeenschappelijke lunch iu hotel •Nas" te De Bilt vrnenigde de deelnemers. Onder leiding van den kapitein der maré chaussee H. A. Mos wordt op '22 en 23 Mei een afstand-terreinrit gereden, uitgeschreven door de Militaire Sportvereeniging. Den 22 Mei wordt te 7 uur vm. afgereden van Nij megen over Heumeroord, station Moois, Mookerheide, Piasmolen met grooten boog door Reicbswald over Oiheroumsche Turfven, Lennep, Looyer Heide, Nieuwerf, Bleyeobeek, Afferden, Pontveer, Boxmeer over Boxmeer- scbe heide, Papevoort. Larnpenscha heide, Holsbeek, Wanroij,'Molenhei le, Princehoeven, De Meeren, Panuenhuis, Ktein-Oventjo, Nat- t' gat, Duifhuis, Beeksche bergen, Grave en Hatert naar Nymogen terug. Zeer kunnen we lezeressen en lezers aan raden, eens een kijkje te gaan uemen op de tentoonstelling van werken van Paul Bodifée, die nog tot Vrydag in «Araicitia" wordt gehouden eiken dag van 11 tot 5 uur. 't Ziet er echt gezellig uit, zóo geëtalleerd aan losse schotten, een kuus kamertje met drie wan 'en, die niet overdruk behangen zyn met eeu kleine negentig veelal goede schilderijen, stevige etsen en mooie teeke- nfugen, van elk zoowat dertig; kleed op den vloer. Mevrouw Bodifée geeft alle gewenschte inlichtingenóok over prijzen als men iets wil koopen. En die prijzen zyn werkelijk niet hoog. Hei Bestuur der Industrie- en Huishoud school heeft Dinsdag 30 April een getuig- schrilt uitgereikt aan vier leerlingen, die den tweejarigen voorbereidenden cursus A hebben doorloupen, te weten nan: Anna Clara Dekker, Margaret ba van den Donker, Clazina Naatje Jens en Johanui Gerarda Salomons. Verder zijn uit de eerste naar de tweede klasse van genoemden cursus bevorderd G. van der Burg, L. van Daal, M. Floor, A. van 't Hof J-Rd., M. van Hoogevest, E. J. Kruiswijk, G. van Ouwerkerk, W. van Surk- sum, J. Valkenburg, C. de Vries en J. de W inter. Eén der leerlingen werd niet bevorderd. Voor bet concert ten bate van het in zoo zeer droeve omstandigheden .^nagelaten ge zin van een bekend musicus, Maandag in >Amicitia" te geven, hebben o. a. hun belang- looze medewei king toegezegd onze oud- 8tadgenoolen mej. Henuy van Gelder, con cert-zangeres, en raej. Johanua van Gelder, pianiste, alsmede eenige leden van het mu ziekkorps van het 5e regiment infanterie. Nogmaals bevelen we de inteekenlysten ten dringendste aan. Het 10- jarig bestaan der afdeeling Amers- HPH foort en omstreken van den Bond «De Pust" gericht waarin wordt verzocht, raededeeling is hier Zondagavond met groote opgewekt- van de redenen, die hen geleid hebben tot beid gevierd, het besluit vnu een verdere opleiding af te zien. Herinnerd zy aan de ®cbietoefeuingen tot verhooging van 's Lands weerkracht, die op de Leusderheide worden gehouden eiken Zaterdag vau 12 tot 7 uur. Men kan zicb alsnog aanmelden by den officier, op bet schietterrein aanwezig. Zondagochtend 11 uur werd hier een jacht- rit gehouden, uitgeschreven door Araster- daraschu vereeniging voor jacht- en terrein- ryder. Aan «len meet, by de Infanterie-kazerne, verschenen behalve de jagermeester, luite nant C. A. Prins, mevr. Boot, mevr. Vars- üua, mej. Kuyper van Harpen en de hoeren De benedenzaal van «De Keizerskroon" was stampvol. Een alleraardigst programs werd met groote virtuositeit ten uilvoergebracht, vooral door de leden der postale tooneel-vereeniging uit Utrecht, die over zeer goede krachten bleek te beschikken. Het vaandel, onlangs aan du afdeeliog ge schonken, prijkte op het podium eu duetzijn vervaardigster alle eer aan. In de gisteravond onder voorzitting v&u den heer M. L. Celosse gehouden vergadering der piaatselyke aideeling van „Volksonder- wys" werd weder canatdaat gesteld voor het Hoofdbestuur de beer C. A. Zelvelder, periudiek aftreueod. Wat betreft de vergoeding der reiskusten van de afgevaardigden naar de Algemeens vergadering besloot de afdeeliog het advies van het Hoofdbestuur af te wachten. Aangaande de quaestie, aanbangig gemaakt door de rede van dr. Bos op de Algemeene vergadering van 1906 of de vereeniging zal werken in den geest der subsidie-wetten dan wel zal voorstaan de neutrale openbare school, voegde zy zich bij de afdeeliog IJselstein, die bet laatste, den ouden weg, wenscht. Als afgevaardigde naar de Algemeene ver gadering, 21 Mei te Amsterdam te houden, werd gekozen de heer A. Bommeltot zijn flaatsvervanger de heer J. L. F. de Meyerc oh. Cz. De Rekening en verantwoorning werd nagezien en goedgekeurd- Bij een ontvangst van f55 heeft zij een bate van bijna f21- l)e hoeren De Meyere en Oosterman, die periodiek altraden, werden herkozen als Onder-voorzitter en Secretaris. Aan de leden wordt kasteloos toegezonden de rede, door mevrouw T.Schook- Verboom uit gesproken te Vlaardingen: >De goed inge richte Bewaarschool is noodig", uitgegeven vanwege bet Hoofdbestuur- Moge inderdaad het goed geschreven «boekje iet® bijdragen om velen kleinen een prettige omgeving in de Bewaarschool le bezorgen". Het eerste elftal van «Quick" sloeg hier Zondag de naamgenoote uit Nijmegen met 2-0. De heer G- C- Blanken was met f4345 minste der 13 inschrijvers bij de door B-en W- van Zeist gehouden aanbesteding van het rioleeren en bestraten van een gedeelte van den Bergweg, van den Voorheuvel tot den Van Reenenweg- De hoogste inschrijver besomde f5790- Rij het uitdooven der gaslampen ontstond Zaterdagavond omstreeks kwart voor elven brand in de etalagekast van de fn .ma Gebrs. Hamers op den hoek der Langesrruat, door bet vlamvatten van een lap vitrage. De vlam verspreidde zich iu een oogwenk door de kast en de daarnaast gelegene aan den kant der Zevenhuizen. Maar buitengewoon vlug was ook een slangi nwagen ter plaatse die, zij het uok ten koste van zeer veel water schade, het vuur beperkte tot de beide kasten, waarin de fraaie artikelen reddeloos bedorven werden. Üok op de bovenverdieping, waar vooral veel licht gekleurde goederen voor kinderledikantjes waren uitgestald, werd veel schade aangericht door oen rook en, na het seringen ook daar van de kolossale spiegelruiten, ook door de regen èn hagel buien van Zaterdagnacht. Men zeat, dat de schade bij lange na niet wordt gedekt door de assurantie. Gisteravond omstreeks elf uur is een poging tot inbraak gedaan ten buize van den goud en zilverkashouder den heer J. van Wessum, aan de Krommestraat. Dus niet in de Bank van leening, gelijk het gerucht wil. Eenige voorwerpen zijn daarbij gestolen, doch de daders werden gestoord. Men verzocht ons echter, geen verdere bijzonderheden mee te deelen, ten einde het onderzoi-k niet te benioeilyken. Voor de openbare school voor meeruitge- breid Lager onderwijs te Baarn hebben zich reeds 100 leerlingen aangemeld- Dat zal de Jongensschool hier voelen. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Buuschoten is, nu bet salaris aaozienlyk werd verhoogd, ook benoemd de heer H. A. Beu kenkamp, te Reitsma. De beide Vacatures zijp thans vervuld. Mode en weelde zijn tweelingzusters, de ijdelheid is hare moeder, hoogmoed is haar vader, en die lieve familie hCcft al vele duizenden ten gronde gericht. Uit Hellevoets luis meldt men Aan elk der redders van de «Berlin", be- hoorende tot de bemanning van de stoom- lootsboot «Hellevoetsluis", is uit de voor de redders bijeengebrachte gelden voorloopig uitgereikt een spaarbankboekje met een be drag van f360. Het boekje bevat echter de uitdrukkclyke voorwaarde, dat de bezitter er van maandelijks niet meer dan tien gulden mag opvragen. Bij de hedenmiddag van 1.45 tot 2.55 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, ge houden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente waren tegenwoordig 15 Raadsleden en de Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving warende boeren Van Beek en mr. Heyligers. Tegen de notulen der vergadering vao 3 April zyn geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als vastgesteld werden beschouwd. De belangrijkste der Ingekomen stukkeu waren Inlichtingen omtrent het incident-Thiel aan de Hoogere Burgerschool. B. en W stellen voor, dat de Raad alsnog kennis neemt van de mder daarover ontvangen stukken en daarover een zelfstandig onderzoek instelt, lo commissie daarvoor word'-n benoemd de heerenGerritsen Plomp, Veis Heyn, Van Esveid en mr. Heyligers; Verschillende adressen over en adbaeaie betuigingen met het Markt-rappor van «Handel en Nijverheid" te behandelen by ''«■wkon subsi'lie ™rGym!»stiekfMrt en Kegelconcours - om preadvies aao B. MOm' 1.55 kwam aan de orde de Agenda. 1 Bapport vso Burgemeester en Wethouder, betreffende het voortbeit«an der AmmfbortMh. tram en rapport v»n de cermMMe mt den Ge meenteraad betreffende bet voortbeMaan der Amerefoortache tram. Aangehouden tot bekend zal zyn het re sultaat van de Garanten-vereeniging voorde T' Benoeming van een ondemijseres «an de openbare Lagere school tweede soort in Hellestraat. Benoemd mej. J. A. Poortman, te Ameis- foort, met 14 stemmen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van eene gratificatie aan den onderwijzer C. A. Heunka. Toegekend f 187.71 wegeus waarneming van bet hoofdschap van 1 November tot 9A pril. 4 Mededeeling van Burgemeester eo Wet houders betreflende den aanvang van den met- SelDe aanvang is uitgesteld tot een leeraar zal zijn benoemd. f Voorstel van Burgemeester en Wethouders tut verlenging van het verlof, verleend aan de onderwijzeres A. M. D. Boerwinkel. Verlengd tot '1 Juli. 6. Rapport van Burgemeester en Wethouders betrefienole een adres van A. van der Pol, houdende verzoek tot teruggave van door hem gestorte gelden. Na eenige discussie gewezen van de hand met algemeene stemmen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Bouwverordening, vastge steld door Gedeputeerde Staten van Utrecht. Aangenomen i. d. met nlg. st. S$. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening, houdende verbodsbepalingen tot het stellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aanleg van straten, grachten of pleinen Als voren. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening no. 4, houdende verbodsbepalingen tot het Btellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn voor den aanleg van een straat, gracht of plein. Als voren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders Daar aanleiding van een adres van het Bestuur van het Diaconieschool-fonds der Ned .Hervormde gemeente tot afwijking van de Bouwverordering en tot het mogen hebben van een uitweg naar het Plantsoen. Als voren. 11. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eeu adres van A. Los, daarbij verzoekende adressant vergunning te ver kenen tot hei bouwen van een woonhuis. Z. d. of h. st. gewezen van ie hand. 12 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vastelling van rooilijnen. Aangenomen z. d. of b. st. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouder» tot echenking en onderhandschen verkoop van eenige Gemeente-eigendommen, gebruikt in het tijdelijke Gemeente-ziekenhuis. Na eenige discussie besloten, tot het R.K. Liefdehuis een nader schrijven te richten. Het Groene Kruis ontvangt dan wellicht eenige andere voorwerpen ten geschenke boven de reeds toegedachte. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot samenstelling der stembureaux. 15. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een verzoek van het hoofdbestuur van den „Algemeenen Nederland- 8chen Politiebond", tot het geven van eene sub- sidie. Z. d. of h. st. afwijzend beschikt. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vasistelling van verordeningen tot heffing van leges-gelden ter Secretarie en tot het ver krijgbaar «tellen van stukken, die aan den Raad worden overgelegd. Met kleiue wijziging aaugenomen met alg. st. 17. Vaststelling van het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het dieistjaar 1907. Vastgesteld ..p f89 104.00. 18. Vaststelling van het le suppletoir kohier der btraatbelasting over het dienstjaar 1906. Vastgesteld op f96.381/»- 19. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres vim Re genten van het St. Pietors en BloklandB gasthuis tot afwijking van de rooilijn. Na eenige discussie toegestaan met alg st. Hierna vergaderde de Raad in comité- generaal. Uitvoerig overzicht in het volgende nnmmpr j ^Aangeboden eene gemeubi- op uetten stand iu de nabijheid van lnfanterie- k -zerne en Station. Franco brieven onder letter A. aan het bureau der (»ude) Araersfoortsche Courant, Koriegracht 9.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2