Ingezonden. Dpz> week komen bij het 5e regiment in fanterie <ie vierraaanders der lichting 1907 voor eerste oefening onder de wapens' Ange/.ien het den Minister v-in Oorlog toeschijnt, dat. bij de jongste soldyregeling uiet voldoende rekening werd gehouden met de uiteenloopende belangen van de verschil lende categorieën van militairen beneden den rang van officier, om iat de inkomsten van verschillenden dier militairen nog door andere factoren beheerseht worden dan door 't bedrag Aer soldy, wenscht de Minister van de Inspecteurs der wapens een rapport in hoeverre be 'oolde soldijregeling herziening vercischt. Meer in het hijzonder in hoeverre de onderlinge verhouding tusschen de in komsten der verschillende categorieën van mindere militairen in overeenstemming is met den omvang en de beteekems -ier diensten, welke van hen gevorderd worden, waarbij ook rekening dient gehouden met het verschil in behoeften, of zij gehuwd dan wei ongehuwd, zyn, enz. De onderstelling voor de oefening door Volks weerbaarheid Donderdag bij Amersfoort gehouden, was de volgende Nederlaud (blauwe partij) is in oorlog met een roode party. Het Nederlandsohe veldleger is in westelijke richting teruggetrokken, achter volgd door het leger der roode partijbeide strijdmachten ziju nu reeds eenige degen ten Westen van de lijn HilversumDe Bilt. De roode party gebruikt de lijn Amersfoort Soeeterberg, van de Ned. Centraal Spoorweg maatschappij, als aanvoerlijn voor oorlogsbehoef ten van uit het Oostenzy bewaakt die lijn. Af- deelingen van de roode partij zijn te Amersfoort en te De Bilt. Nederlandsche partijgangers houdeu zich op in het bedekte terrein tusschen Baarn en Drie bergen, en trachten het roode leger in den rug zooveel mogelijk nadeel toe te brengen. De roode partij stond onder commando van den lsten luitenant-adjudant bcholten, van het 7e regiment infanterie, en omvatte de afdeelin- genAmersfoort, Arnhem, Loenen-Vinkeveen, Naarden, Nijmegen, Schoonhoven, Zwolle en „Door oefening Weerbaar", uit Amsterdam- benevens Zeist, Haarlem, Bloetnendaul en „Voor Vaderland en Koning" uit Haarlem. Sterkte 300 man. De spoorweg wordt door de roode partij alleen bewaakt door infanterie, welke gedeeltelijk van rijwielen is voorzien. Voor het baanvak Amers foort—De Bilt zijn twee bataljons aangewezen. Te De Bilt is een reserve van 2 compagnieën, te Amersfoort eveneens. In den nacht van 8 op 9 Mei is een aanval van partijgangers op het station Soesterberg afgeslagen. In den namiddag van 9 Mei, omstreeks 4 uur, zal een belangrijk vervoer van levensmiddelen plaats hebben van Amersfoort in weetelyke richting. De compagnie van luitenant-adjudant Scholten bewaakt het baanvak van en inet M. P 19 tot en met wachthuis 13 (tusschen M. P. 14 en 15). Den 10an Mei wordt dit detachement afgelost. Bijzondere oorlogstoestand voor de blauwe partij, commandant 1ste luitenant Fruyt van Hertog, van het 7de regiment infanterie. Afdeelingen Amsterdam, Edam, Uitgeest, Zaandam, Apeldoorn, Leerdam, Utrecht. Sterkte 250 man. Een aanval van de blauwe partij in den afge- loopen Dacht op het station Soesterberg is mislukt, doordat een afdeeling der partijgangers te laat kwam Volgens spionnenberichten zal den 9 Mei om streeks 4 uur een belangrijk vervoer van levens middelen van Amersfoort in westelijke richting plaats hebben. In het bedekte terrein tusschen Baarn en Driebergen houden zich in den nacht van 8 op 9 Mei omstreeks 2 compagnieën partij gangers op. De onderlinge verbinding is echter moeilijk, tengevolge van de scheiding door de spoorbaan. De compagnie partijgangers onder luitenant Fruyt van Hertog zal trachten den 9 Mei vóór 4 uur u.m. de spoorbaan tusschen M- P. 19 en wachthuis no. 13 ergens te vernielen, ten einde in elk geval het vervoer te stremmen en een aanval te kunnen doen op den trein zelf. Zoo mogelijk moet tevens getracht worden, een ver nieling van groote beteekenis aan te brengen. Een heel aardig gegeven dus, vooral op dit mooie terrein, waar letterlijk alle denkbare dek kingen en observatie-punten zoo maar voor 't grijpen zijn. De oorlogstoestand trad in om 12 uur, terwijl de oefening moest zijn afgeloopen om 5 uur. Lei der was kapitein Q. C. A. Fabius, van de Nor maal Schietschool. Al aanstonds kan gezegd, dat sommige korps- jes zich uitstekend hielden. Wel zeer in 't bij zonder mogen genoemd de seniores van „Klein maar dapperuit Amsterdam, die geheel in de hand bleven van hun instructeur, en een der Nijraeetrsche patrouilles, die het groo te voorrecht had, aangevoerd te worden door iemand die het Lombok-kruis draagt- Ware 't erne t geweest en had dus -leze patrouille springmiddelen gehad, dan was de spoorbaan reeds om hal f een duchtig beschadigd. In zijn critiek bracht de leider lof aan den ijver der deelnemers; enkele patrouilles hebben kranig werk gedaan. Een paar pog ingen om de lijn to beschadigen, zijn gelukthu 1de aan hen, die dit hebben kunnen verrichten. Verschillende afdeelingen hebber i goed gepa- 1 trouilioerdberiohten zijn goed o' /ergekomen een voorname, deugd. Het moest spreker echter ook va n 'thart.dat velen, zoodra de vijan-l zich vermot ide den kop kwijt raakten, en dit juist op oogei ïblikken als hel zoo noodig is, hun command ant niet in j den steek te laten co het verba nd met de kameraden niet to verliezenop v ele plaateen is daartegen gezondigd. 1 Doch wederom met genoegen kon hij oon- stateeren, dat veel soldaatje-spelery. veel fratsen makerij achterwege ie gebleven. Men had ge zegd, dat zoo weinig van de oefening te zien was geweestdoch dit moet ook. Sommige voor beelden van het tegendeel werden door spr. echter genoemd en gelaakt. Hjj vroeg waarom het zoo uitstekende waarnemingspunt .deStom- rverd" niet werd gebruikt; daardoor alleen was het aan de afdeeling Amsterdam mogelijk ge maakt, de spoorlijn te naderen en niet eerder te worden gezien. De voorbereiding liet by en kelen te wenschen. Het aanvallen liet soms ook te wenschen. Dit aanvallen moet indruk maken op den vijand; men moet dit niet druppelsge wijze doen. Door enkele afdeelingen was een weinig gebruik gemaakt van verboden terrein. Hij hoopte, dat dit een volgend maal niet zal voorkomen. Een bijzonder pluimpje kregen de wielrijders- ordonnancen (Ned. weerbaarheid) voor hun uitstekend werken, de afdeelingen Amsterdam en Apeldoorn, enz. Het schieten binnen 40 M. werd door spr. gelaakt. Men moet toch beden ken, dat dit gevaarlijk is, al is het met „losse flodders" en al was voorgeschreven, binnen 40 M. in de lucht te vuren. Nadat spr. dank gezegd had aan allen, die tot het welslagen dezer oefening hebben mede gewerkt, werd een driewerf hoera uitgebracht op aen leider, en na het zingen en spelen van het ,,Weerbaarh''id8liod" een algemeene aanval gedaan op de veld-cantine van den „Volksbond" waarna, veel later dan in de stad zelf werd ver wacht, de terugtocht naar Amersfoort werd aan vaard waarbij door een deel der buitenslad een propaganda-marsch werd gemaakt. Twee zaken zijn ons vooral opgevallende staalkaart van uniformen, en bij de meeste korpsen een groot gebrek aan tucht» 't Eerste zal wel verband houden met den toestand der kae van vader of vereeniging, doch 't laatste sit in de afdeelings-commandanten, die, al is er „in 't gelid vrij" gecommandeerd, niet mogen toe laten, dat hun mannetjes doen wat sij verkiezen en absoluut nalaten te doen wat hun sectie commandant hun beveelt. Marscb-discipline toch is het alpha en omega van al wat daar verder kan volgen. Dat de leden doen wat sij willen, kan ook wel hieruit blijken, dat sommige leden der afdee ling Baarn van „Volksweerbaarheid", in stede van deze oefening bij te wonen, een fietstocht maakten naarRhcnen. Daarvoor was toch ook wel later gelegenheid geweest. Ei ie meegedeeld, dat om 10 uur een bijzon dere plechtigheid zou plaats hebben voor het Amerifoortsch Vrywilligers-korps. Dat gerucht had zeer velen naar ae gaan. de Koninginne-laan doen Aan het korps werd overgedragen een zeer mooi vaandel, dat in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor de vaandels der korpsen infanterie, een geschenk aan het korps, dat nu reeds 116 man telt, van mevrouw Eek. Het korps heeft nu een vaandel. Mogen allen, die er toe behooren, beseffen, dat zij dat symbool eer moeten aandoen, met al wat in hen is, naar hun beste krachten. En moge het onder sijn plooien vereenigen een ernetig korps, dat wil meewerken om Nederland weerbaar temaken. Men i'b op den goeden wegdoor samenwer king met andere korpsen, districtsgewijze, later wellicht in nog grooter verband, zal er meer eenheiu komen. 6ok in 'e uitrusting. De jon gelui zijn gewillig genoeg; twee korpsen waren van 's ochtends zeven tot 's avonds zes in touw, zonder rust» en hadden niet éen achterblijver. Maar of ze in dbn trein huis-toe geslapen hebben I Onder begunstiging van zeer fraai weder werd hier gister op de Leusderheide de plaatselijke schietwedstrijd gehouden, uitge schreven door de Schietvereeniging «Wilhel- tnina" v,1n den »Kon. Ned. Bond van oud- ondprollicieren" ter gelegenheid van haar 12l/yjarig bestaan. Slechts tegen den middag, eer het begon te onweeren, uas het warm, docb overigens maakte het koeltje, dat steeds over de hei vaagt, het vertoeven er zeer aangenaam. De cantiue van het 5e regiment infanterie bracht in een der tenten lafenis van allerhande aard en de stafmuziek bracht te 's middags van twee uur tol vijf niet weinig bij tot de ge zelligheid. Uit den aard der zaak was, op den Maan dag, wanneer „menschen in zaken" en vooral in dezen tijd van nog woedenden schoonmaak noode van huis kunneD, het bezoek vóór twaalven betrekkelijk gering. Doch na den middag knalden op alle banen lustig de schoten, zonder ophouden. Van half drie tot half vyf was mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en bescherm heer der afdeeling, vergezeld van den Bur gemeester van Amersfoort, op het terrein en □iet alleen als toeschouwer. Eerst hedenavond half tien wordt de ge- heele uitslag van ae verschillende wedstryden meegedeeld in een feestelijke bijeenkomst, in De Arend", het verenigingslokaal, te houden. «Die van de korps-wedstryden Ï6 als volgt: Geweer. Eereprys 5e regiment infan terie met 25 treffers en 247 punten le prijs le regiment huzaren 25 tr. 245 p.2e pr. burger-schiet ereeniging «Prins Hen drik" 25 tr, 531 p.; 3e pr. wenrbaarlieids- vureenigiiw «Amersfoortseh Vrywilligers- korps*' 23 tr. 143 p. (liet kwam voor de eerste maal op een wedstryd uit44e pr. Schutterykadar-vereeniging «Broederschap" 22 tr. 178 p. (ditmaal moesten (loze anders zoo kranige schutters het geweer model 95 gebruiken). K4i Kampioen geweer wachtmeester Lavry oo punten (maximum 60). Revolver. Eereprijs le regiment veld artillerie 30 tr. 319 p. le pr. Rij- en hoef- smidschool 30 tr. 300 p.2e pr. eskadron ordonnansen 30 tr. 277 p. Kampioeu revolver: fourierDankbaar6bp. De schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht zullen voortaan 's Zater dagsmiddags om twee uur op de Leusder heide aanvangen. Man zie de advertentie in dit nummer. Het derde elftal van «Quick" werd Zon dag te Soesterberg door het tweede van Kampong", uit Utrecht, geslagen met 9—1. Het Haagsche »H. V. V." werd Zondag kampioen van Nederland doordien bet »P. W." uit Enschede, sloeg met 41. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was gisterochtend om 7 uur 67 en hedenochtend 64 graden Fahren heit. De geheele uitslag van het Donderdag te Hilversum gehoudeu concours voor de derde afdeeling harmonie (vereenigingen, die nog nimmer een prijs wonnen) is deze Mededingende vereenigingen7. Verplicht stuk«Rëve d'or", fantaisie van M. Char- gnioux. le Eerste prys«Voorwaarts", Utrecht, met 89 punten. Eigen gekozen stuk«Le trésor des Incas", ouverture van F. Hoffman. 2e Eerste prijs .Abcouder Harmonie", Abcoude, met 84 punten. Eigen gekozen stuk«Gyptis", ouverture van F. July. 3e Eerste prijs, «Amersfoortsche Muziek vereniging", Amersfoort, met 82 punten. Eigen gekozen stuk «Jeanne d'Arc", ouver ture van Jos. Kessels. Tweede prys «Fidelio", Woudenberg, met 76 punten. Eigen gekozen stuk«V'endange et moisson", ouverture tantastique ran A. Taek. Derd e prijs «Door Oefening Beter', Naar den, met 54 punten. Eigen gekozen stuk»l)ne soirée d'automme aux Ardennes", fantaisie van A. Govaert. Niet-opgekomen «Caecilia", ScherpenzeeL Het werk van den teeken- en schildercur sus van den R. K. Volkshond zal op de beide Pinksterdagen voor belangstellenden te bezichtigen zijn. Niet kapelaan A. Mutsaers, uit Den Bosch, doch een Bestuurslid van de afdeeling Am sterdam leidde Zondag hier de vergadering waarin besloten werd tot oprichting eener afdeeling ook hier ter stede van bet Secre tariaat van R. K. spoor- en tramwegperso neel. Aanvankelijk traden 25 leden toe. Als ge een lange reis maakt, wat scheelt dan een gulden op uw reis- en verblijfkos ten gaat ge er voor een dagje uit, waarom zoudt ge dan geen twee-en-een halve cent stuk in het stations-busje doen. Voor «Reisbelastiug" natuurlijk. Wat die nuttige vereeniging doet met bet op die wijze bijeengebrachte geld toont het pas verschenen 18e Jaarverslag weer. 1b 1906 werd op die wijze ruim f16000 bijeengebracht, waaronder f220 uit de sta tionsbusjes en f34 uit den verkoop van zil verpapier (van chocolade-tabletten, enz), fles* schen-capsules en dergelijke. En aan 467 herstellenden kon met dat geld, kruiinelsgewijze bijeengebracht, gelegen heid worden gegeven om aan 2ee of in 't dennebosch weer geheel op hun verhaal te komen. De macht van 't kleine. Het sub-comité Amersfoort, bestaande uit de dames mej. D. ft. Siddré, mevrouw De Jong Schouwenburg-Parker, mevrouw Gro- neman-Doornbos en mevrouw Van Ittersum- Stroeve. mocht aan bijdragen ontvangen f 179.10. Mogen we het stations-busje nogmaals aanbevelen, aan de hand van het verslag, dat eipdigt „Het valt zoo hard, hulp te moeten weigeren, waar die toch zoo noodig zou zyn. Het is zoo heerlyk, dezen of genen zwakke en hulp behoevende te kunnen aanzeggennu, gij kuut gaan, voor vier of vyf weken, om te genieten van bosch- of zeelucht, om uit te rusten, om goed voedsel te hebben, om er eens uit te zijn. Ook voor den komeuden zomer zijn er weer zeer velen, die er op ho- f>en. Blijft ons dan steunen; wij roepen al- er medewerking in. Tot nu toe was elk jaaa nog èn het aantal der door ons gehol- penen, én het cijfer der ingekomen giften stijgende.'' Tot commandeur by de vereeniging «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" is benoemd de heer W. H. Schuileman, in de vacature, ontstaan door het vertrek van den beor Th. J, Welling. Door de «Ond. Brandwaarborg-maatschap pij" De Jong Co., te Amsterdam (corre*- pfttldtifttea (ie Iwu'pfl D, H^iyna 2»n.) la thans aan do „Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" toegekend een premie van f14 voor het spoedig en beleidvol optreden van de onder deze vereeniging ressorteerende slangenwagpn der politie bij den zwaren binnenbrand ten huize van den drogist H. W. Cramer, aan de Langestraat, in den nacht van 9 op 10 Maart. De Brandmeester van spuit 3 ontving^van de assurantie-maatschappij «De Schelde", te Antwerpen (agent de heer A. A. Hamers) een premie van vijftien gulden voor haai' spoedig en afdoend optreden bij den brand in het inanufacturen-magazijn der firma Gebrs. Hamers, aan de Langestraat, io don avond van 27 April. Bij de gister ten overstaan van architect Hs. Kroes gehouden aanbesteding van den bouw van het nieuwe 8t. Pieters- en Blok- lands-gasthuis, aan het Plantzoen achter en bezijden het huidige gesticht, werd inge schreven als volgtJ. van Doorn, te Hilver sum, f164000; B. H. van Rijn, aldaar, f160400; W. van Genderen, f 160 000; J. R. de Jong, te Hilversum, f158000; G. C. Blanken en J. Bunnik f157350; H. Keizer en J. Wildeman f156 300; Van der Pluym Gieien, te Rotterdam, f154685; J. C. van Eijbergen Zn. en T. van Daal f149 830; T. van Hoogevest, f 148 590G. Mostcrtman en G. van Nes, f147 983; H. Noorman f145400; en M. Bakkeren, te Prinsenhage, f141 800 de overigen te Amersfoort. Gunning in beraad. Zondag heeft de warmte reeds het eerste slachtoffer geëischt. Een bakkersknecht uit Baarn verdronk in de Eem. Een waarschuwing om toch niet te gaan zwemmen buiten een zweminrichting. Hier kan men immers tegen betaling van slechts éen dubbeltje door bemiddeling van „Het GroeDe Kruis" een zwemkaart krijgen voor de zweminrichting bij Monnikendam. Alweder is te Baarn een vS^ch kwartje door de politie in beslig genomen. Het is alleen wat doffer van kleur en iets dikker dan de echte. Oppassen is de boodschap. Men schrijft uit Eemnes Niettegenstaande het gure voorjaar staan de grasvelden er gunstig bij. Oyk de vrucht- boomen beloven een goede opbrengst. Indien men het geluk mag hebben van nachtvorsten verschoond te blyven, gaat de landbouwer weer een gunstig jaar te gemoet. Het opbreken en vernieuwen van den straatweg Eemnes-Laren is nu reeds begonnen Dit i9 voorden boerenstand een groot belang, daar te voorzien is, dat dit jaar vóór don hooibouw deze werkzaamheden zullen zyn afgeloopen. Er is niets waardoor de menschen meer hun karakter doen loeren kennen dan door heigeen zij belachelyk vinden. Nu het toerseizoeo begint, is het zaak, dat allen die op den weg verkeeren, zich den regel van den weg nog eens in het ge heugen prenten. Het eerste gebod van wielryders, motor- fietsers en automobilisten luidtHoudt steeds de rechterzyde van den weg. Het tweede bepaaltWykt voor voer tuigen, wielrijders en wandelaars, die u te tegemoet komen, rechts uit. Rydt ge daarentegen wielryders of voer tuigen achterop om ze te passeeren, dan ge biedt de wetpasseer links De logica van dezen regel springt in 't oog wie voorbij wil, zal zijn voorganger nooit belemmeren aan de rechterzijde van den weg zyn koers te vervolgen. Op wielerpaden, die voor den gebruiker links van den hoofdweg liggen, geldt echter een uitzonderingsregel. Wie daar zyn voor man wil passeeren, rydt hem aan diens rechterkant voorbij en verlaat daartoe, zoo noodig, het pad. Voor wielerpaden rechts van den weg geldt natuurlyk de gewoue regelrechts houden en links passeereu. Wielerpaden, die voorzien zijn van het wettelijk kxnteeken, zyn krachtens de wet afzonderlijke wegen. Nog een raadgeving aan pasbeginnenden Overtuigt u wanneer ge uit een zijweg op een hoofdweg komt of do weg vrij is. lïebt ge geen vrij uitzicht op den hoofdweg ver traagt dan uw snelheid, geeft signalen, opdat niemand met u in botsing komt. En waagt u, zoo ge nog niet volkomen stuurvast zyt, voorloopig niet op drukke verkeerswegen. Aldus «De Kampioen" van deze week. !*n .In*otond®n »l"kk«n bewijst m«'bu"S Geachte Redactie, Kwam ik voor een paar weken in uw

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2