Donderdag 16 Mei 1907. No. 7349 56e Jaargang. Zou 't waar zijn Feuilleton. IN DE PRINSENLOGE. UITGAVE FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, ofl'icieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht, 1 BUREAU KORTEGRACHT 9- Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Van kracht geworden Kiezerslijst. I)e BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Breugt ter openbare kennis, dat de op den 22 Maart door bet Gemeentebestuur vastgestelde Kiezerslijst, zooals die door zijne beslissingen van den 25 April j.l. gewijzigd is, van 15 Mei van dit jaar tot 16 Mei van bet volgende jaar van kracht bljjft, behoudptis de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken te brengen en de aan- teekeningen omtrent scborsing daarin te maken overeenkomstig de bepalingen der wet. De Kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secre tarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Amersfooort, 15 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Oproeping. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van Alberts Arnoldus Apeldoorn, Antonio van Plnnren, Francit-cns Houdrikus Willigeuburg en Arnoldns van Grol 4 milicien-verlofgangers der lichting van 1903, behoo* reude tot het le Regiment Veld-artillerie, dat het hen verleend verlof wordt iugetrokken, met last om, voorzien van hunnen verlofpas en al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun ver trek met groot-verlof medegenomen, rechtstreeks naar hun korps, in garnizoen te Utrecht, zich te begeven en aldaar op Maandag, den 3.Juni aaustaande vier uur, des namiddags, aan te komen. Amersfoort, 16 Mei 1907, De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Onlangs reed bij „Soeatdijk", zonder zelfs eenig sein te geven, een automobi list in woeste vaart tegen een boeren wagen en beschadigde dezen zóo, dat hij onbruikbaar wa9 en niet meer naar Eemnes terug kon. De boer had 't nakijken, want de auto mobiel jakkerde door en bleek later een gefingeerd herkenuingsteeken te hebben. Dezer dagen nu meende de Gemeente veldwachter van Soest de zelfde automo biel te zien staan voor „Hotel Trier". Ha ondervragen, bleek dat hij goed had gezien. De eigenaar noemde zich ilibblen, uit Amsterdam. 4). Hij was heelemaal niet tevreden over het resul taat van de wandeling, die hy met den griffier en Else in het Park bad gedaan. De eerste had hem geheel en al in beslag genomen en hy had zóo ge hoopt, veel met Else te hebben kunnen pralen. Gisteren bad hy den ganscben dag thuis gezeten en geteekend eu was by slechts een kwartiertje bij de Pratow's geweest. Ook daar had hij geen gelegen heid gehad, met Else alleen te zijn. Toch twijfelde by geen oogenblik of Else beantwoordde zijn liefde. Haar blozen en haar blikken waren voor bom een taal zonder woorden, 't Was maar de vraag of de griffier terstond ja en amen zou zeggen als hy otn haar hand vroeg. Hy scheen niet over een nacht ys te gaan en zou misschien in 't midden brengeu,dat ae el gaar nog te kort kenden. Maar Waltber kon zich toch niet een halve eeuwigheid in die kleine stad ophouden; hij moest spoedig naar Münoben terug en geld verdienen. Bovendien ergerde hem dat treuzelen; hij had een veroveraarenatuur eu ging Hink en recht op zijn doel af. Zoo zien we hein derhalve op weg naar de Pratow's. Toen Else hem opeudeed, schrok zy even. „U, mijnheer Schilling?" vroeg zij verward. „Vader is niet thuis." Walther trok de corridord»ur achter zich dicht. „Dat weel ik", zei hy vroolyk lachend. „Ik beu alleen." Haar verwaning nam toe. „Ook dat weet ik", herman hy, „en daarom kom. Of die naam de juiste is, zal nu weldra blijken. Maar hoogst eigenaardig is de raede- deeling van de automobilist, die verklaarde dat hij „niet voor eiken Loer lean uit wijken" en uu komt het allermooiste „tóch tegen dergelijke ongevallen verzekerd is". Zou 't waar zjjn Zou er werkelijk een onderlinge of andere verzekering bestaan, die deze snel heids-monomanen vrijwel kosteloos deze dingen doet bedrijven1} Indieu 't waar is en we houden, ons zeer aanbevolen voor inlichtingen hierover, bevestiging dan wel tegenspraak dan zal er toch verzet moeten gedaan tegen een zóo brutaal en gevaarlijk gedoe. TelephooDkantoor met automatische» omschakelaar. Laatstelijk in de Begrootingsvei'gaderiug van 19H6 werd in don Gemeenteraad gevraagd ol de dienst van het plaatselijk telefoonnet hier niet kon uitgebreid, lie »Ned. Bell Telephoon Maatschappij" had daarentegen bezwaren en de zaak bleef tot dusver zooals ze was. Dat is tusschen 's avonds 9 en 's ochtends 7.50 kan men den telefoon niet gebruiken als er onraad is, mon dus dringend een arts, politie of brandweer wil roepen. Gezwegen nog van de Zondagen en algemeen erkende feestdagen, op welke dagen men slechts tusschen 12.30 en 2 uur 's middags kan telephoneeren. Toch zal de tjjd niet lang meer zijn, dat men niet langer afhankelijk is van du be ambte iu het centraal-bureau. In Diiitschland is reeds sedert een paar jaar, hier te lande is sedert kort een auto matische omschakelaar voor de telephoon in gebruik, die zóo goed voldoet, lat algemeene invoering reeds zoo goed als verzekerd is. Was het vijf en twintig jaar geleden iets bijzonders als men zeide »ik heb getele- phoneerd" en nog grooter bijzoudorheid als men een telephooukautoor had bezichtigd alleen Amsterdam en Rotterdam hadden hun centrale bureaux een groote uitzondering is het thans als men kennis heeft gemaakt met een telepboonkautoor met automatisch en oraschak elaar. Wenscht de techniek in de eerste plaats ik juist nu. Ik heb je iets te zeggen. Else; weet je, wat ik je wil zeggen Zij zweeg, maar de purperen kleur op haar gelaat antwoordde duidelijk geuoeg. „Zeker!" jubelde hij, „jo weet 'tl Else, lief meisje, ik heb je lief; wil je mijn vrouw worden?" Zy zweeg nog altijd, maar liet toch toe, dat hij baar naar zich toetrok en stormachtig kuste. Toen hy afscheid nam, zei liy„Morgouvroog. liefste, spreek ik met je vader. Tot zoolang tuoet ons geluk eeu geheim tusschen ons blijven. Morgen vraag ik hem in <Jnn meest oilicieelen vorm om je hand. Hy moei kunnen zeggen, dat ik acuter zyn rug net har; zyner dochter geroofd heb. Maar boe slaat 'i ermee, sobatje, zien we elkaar vau avond in den circus?" Else schudde het hoofd. „Papa blyft er by, Zy zuchtte. Walther lachto. „En jy zoudt toch zoo gaarne het Holieest zien, niet waar 1 Ik heb er jo to voel vau verteld en lotje te tuooi afgeschilderd, is 't niet? Weel je, juffrouw Weluver tuoet hem nog eeus 'n keer onder liaudeu nemen." Nog eeu stroom van kussen, toen rnkto hy zioh los 'en ging naar den sigarenwinkel. Maar ook juf frouw Wehner twijfelde aan de onbuigzaamheid van den griffier. Er wat niets aau te doen, beweerde zy, de oude heer geeft niet toe. Toen Walther dieu avond den circus binnentrad, ontving de directeur hem in do gang achter de logi mot een vloed van verontschuldigingen. Hol sp"u hem zoo; de loge was verhuurd; op dezen Inatstei avond, tot afscheid, was er zeo'n groote toeloop ge komen. „Maar weet u wal, er komt vanavond nie mand van het Hof; noemt u do Prinselogo maar." Walther lachte hardop. „Laat naar ju kjjken...." „Maar waarom uiet? U keut niemand hier, en, zooals ik zeg, er komt niemand van het Hof." eon inrichting zooveel mogelijk aan he,', doel te doen beantwoorden en in de tweede plaats besparing van arbeidskrachten, dan verdient zeker de electrotechniek een eereplaats en heeft zich de teiephonie in deze niet onbe tuigd gelaten Do toepassing van telepboonkabels io plaats v. n luchtdraden, het gebruik van bijna vol maakte apparaten, zoowel op de centrale bureaux als bij de geabonneerde», verzekeren tegenwoordig den dienst van een onmisbaar communicatie-middel bijna zonder stoornis. Daarenboven worden door al die verbete ringen belangrijk veel arbeidskrachten uit gewonnen en kan de telephoon worden ge bracht onder het bereik van elk, die zijn dien sten noodig heeft. De automatische omschakelaar is een nieuwe poging oin uit te sparen de belangrijke kosten voor bediening van het centraal- bureau, sal irissen der telephonisten, ver lichting, verwarming, pensioenen en toch dag en nacht naar believen te kunnen spreken met vvien men wil, terwijl onverkwikkelijke discussiën in de Gemeenteraden dan tevens voorkomen worden. Vroeger, jaren geleden (tegenwoordig kent men dat niet meer) gebeurde het vaak, dat wanneer sommige menscben met het ver keerde been uit bed waren gestapt, zij be hoefte voelden, zoodra mogelijk deu een of ander van hun slechten luim le doen profi teered Tien tegen een, dat de bedien nde telephoniste dan de primeur had en dadelijk mocht constateoren, dat mijnheer A. niet in zijn hum was of mevrouw B. een slechten nacht had gehad. Die heer en die dame worden bij een automatisch en omschakelaar zelf aan 't werk gezet, tenzij ze dan de noodige manipulaties overlaten aan »Johan" of aan «Co.istant". Men heeft anders zich zelf te wijten wanneer een verkeerd uuramer wordt opgescheld of' een verbinding te vroeg wordt opgeheven. Elk teiephoontoestel is dan voorzien van een nummerschijf, waarop de cijfers 0,1 tot en met 9. Wenscht men aansluiting tnet nummers 85, dan wordt eerst de schijf ge draaid, beginnende bij nununer 8 eu daarna hij nummer 5, vervolgens op een contact knop gedrukt en men kau spreken met 85. Is wellicht 85 in gesprek, dan waarschuwt de telepboou door eeu ratelend geluid, dat eerst eindigt zoodra de Ijjn [weder vrij is, zoodat men weet wanneer men nogmaals kan schellen. Behandelt men den toestel als speelgoed door doelloos een of ander te doen wat uiet is voorgeschreven, dan volgt onmiddellijk de straf op de zonde de gebeele verbinding wordt dan uitgeschakeld en men kan niet meer telephoneeren. De automaat is dan echter zoo beleefd om door een electrische schel den naastbij wonende electricien te alar meeren en tevens, door het ontsteken van een rood lampje, de lijn van den speelzieken of sullenden abonné aan te duiden, zoodat dadelijk voor herstel kan gezorgd worden. Een eigenaardige aanblik zulk een centraal- bureau. Het afwisselend geroep van nhallo wat blieft u holla voorwaarts" behoort tot het verleden de zenuwachtige bedrijvigheid van een aantal jongedames is niet meer noodig; in hun arbeidskracht wordt thans voorzien door een batterij van 32 volts. Als suikerbrooden op een rekwerk naast elkaar opgesteld, ieder in dienst van een jpaar draden en door den abonné die aansluiting vraagt in werking gebracht, bewegen zich do »lijnenkiezers" elk langs zijn contactblolc evenals vlijtige werkbijen, zoekend naar hun eigen celletje, totdat bet verlangde punt be reikt is. Het scbelapparaat stelt zich dan in beweging en de conversatie kan beginnen, duurt lang of kort naar believen, raaarsoo- dra geabonneerden hun telephoon ophangen, is dit voor den automaat bet teeken, dat het gesprek is afgeloopen. Door een samenstel van relais en contacten komt de lijnenkiezer weer in den normalen stand terug, gereed otn aan nieuwe aanvragen onmiddellijk te vol doen. Alleen een afwisselend „rrrrt"-„klik"-„klak" verstoort de stilte van het automatisch tele- phoonbureau. Reeds enkele jaren zijn dergelijke inrich tingen in Amerika in gebruikin Duitsch- land werden daarmee proeven genomen, vooral op aandringen van den Keizer, die, zoodra hem het model werd gestuurd, enthu siast uitriep: >Das machen wirEn men heeft het gemaaktFabrieken van >Flinten", met hun juiste uiterst nauwkeurig werkende machinerieën en keur van alleszins deugde lijk materiaal werden daartoe aangewezen. Een inrichting op het Generil-Postambt te Berlijn werkt tot bijzondere tevredenheid en het telephoonkantoor van een stad met 1200 aansluitingen, Hildesheim, zal automatisch worden uitgerust. En Nederland Ja, ook hier is een auto matische omschakelaar voor honderd posten reeds eenige weken in werking en wel in een van Holland's grootste fabrieken bet adres verklappen wij voorloopig niet, want ge wordt er toch niet toegelaten en zoo be- sparen wij der Directie de moeite van een weigering. Waltuer had sotiik by de geduchte, eea Prins te milieu moeten voorstellen; maar hij kon't licht pro- heeroude directeur had gelijk; niemand kende hein en in zyn ouberispelijk atteude gekiende jus kon hij beat voor een Prius doorgaan. Zoo trad by dan ite Prinsen loge binnen en zette zich vooraan. Onmiddellijk richtten zich tnlloozo tooneekykersop hein en onder bet publiek otustoud er eeu gefluister en n ir elkaar toebuigen, dat Walther bijna in lachen deed uitbarsten. Maar het werd hem alras wee om 't hart. Elk der artics'eu boog bij het opueden eerst voor hem eu dan voor het puhhek. Wilde by in zijn rol blijven, dau tuoost hy ook na els uuusmer net seiu tot nel applaus geven eu weder bogen de arties ten dau als een knipmes voor de Prinsenloge. Hy zat daar heel goed en mollig, maar by zou liever weer tnuis geweest zyu. En had hij geweten, wat de Residentie in bewegiug bracht op dat oogenblik, dan zou hij uiet geen tien paarden in de loge zyn ie krijgen geweest. Het gerucht was namelijk verspreid, dat Prinses Tuekin zich met deti Erfprins van eeu buurstrnat zou vorloveu. Prinses Tnekln was eeu halve blauwkous, reu van i„ uien zei, dat zy wol nooit zou trouwen. Des te meer opzien haarde het gerucht, dat zy zich binucukori met een Erfprins zou vorloveu. Do offioi- eele courant sprak dit wol tegen, maar de „Ncuesto Naohriohten" vertelde al, dat eeu bezoek van den Erfprins aans'.aando was. Eu uu zat daar onverwachts etui vreemd hoor in do Prinsenloge. Nu bleek tocb, dat de „Neueste Xacbriehteu" gelijk bad, en het scheelde maar weiuig, of het plubliek bad „den Erfprins" een ovatie gebracht. Plotseling wendden zich aller blikken naar een andere kaut. Ook Walther draaide zioh om in de groote Hofioge traden twee dames en een kapitein binnen. Alio drie kekeu met bevreemdiuguaar uem. .Suel trok by zich iu eeu hoek terug en verliet hij de loge. Het duisteren van het publiek nam toe. In den gang snelde in de hoogste opwinding de directeur op hem toe. „Daar hebben we den boel gaande 1" jammerde hij. „Prinses Thoklazonder zich te hebben aangemeld! Vordwyn zoo snel moge lijk. Ik verdwijn ook; do chef mag dat varken waaschen, Nu, hij weet natuurlyk vau niets als hjj ondervraagd wordt, en ik reis nog dezen avond met den sneltrein af." Hij braobt deu schilder naar den uitgang der artisteu. „Ga langs dezen weg. U moet weten, de lui wilden bij u naar binnensleea&s mot moeite heb ik hen iu de groote Hofloge kunnen binnenloodsen. Nu, dut kon goed geworden zyu I" Hij rilde van ontzetting en verdween in de richting van de stallen. Op straat gekomen, haalde Wather eeus diep adem. Nu, dat was 'n schrik geweestzjju leven lang wilde hij niet de rol van een Prins meer spelen. Eeus was genoeg. lly kou niet gisseu, dat juffrouw Wehner nog maals een storm gewaagd had en niet alleen had verkregen, dat Else inet haar en baar man mee mnoht gaan, maar dat de griffier zelf ook naar den circus- ging. Dat mocht bijna eeu wouder heeten. maar Else had ook zóo overredend gefleemd, dat hg eindelijk had toegegeven. Omdat hy gaarne de op voeding van z'yn eenig kind tot in bijzonderheden naging, wilde de griffier ook zien welke geesteskost iu den circus werd voorgezot. Zoodra het naar zyn meening te erg werd, dat had by zich bepaald voor genomen, ging by met Else naar huis bederven laten, wilde hy zyn kind niet. Nauwelijks hadden zy plaats genomen, of daar kwam Walther de Prinsenloge binnen. Verwonderd keek zioh de griffier de oogen uit. Else echter ver bleekte en kromp met een uitroep van smart ineen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1