Stadsnieuws. Herhaalde malen heeft de Middenstandsbond steun gevraagd van de Regeering, nu voor dit, dan voor i»-ts anders, en steeds een gunstig onthaal gevonden. Daardoor ook is het mogelijk geworden, in een jaar of vier een zoo goede organisatie te worden, dat thans er éen geheel bestaat. Nu de Bond wil laten zien wat de mid denstand vermag, is 't ook plicht van eiken middenstander om naar zijn vermogen te helpen, dit plan tot uitvoering te brengen. Slot kt zal spr. meedeel en wat op het eerste volgend emigres van den middenstand zal worden behandeld, ten bewijze dat de onderlinge aan» lui' ng der vereenigingen by den Bond steeds strrker en meer doeltreffend wordt. Het Uondsbi stuur heeft nog niet bepaald of d< 1 den der aangesloten vereenigingen zekere pré zullen hebben bij de tentoonstelling. Hel zou spr. leed doen als de Amersfoortsche vereenivin welke in de beweging nogal bekend is met bi ge banden zou komen; een paar hon derd gulden zijn althans wel bijten te brengen in een zoo talrijke vereniging. Spr. maakt uit li t «'.vijven op, dat de verga dering in principe accoord gaat m- t het aange voelde. Het Bestuur zal nu trachten, «ie zaak in de aangeduide richting te leiden- Aan de orde is de verkiezing van. twee afge vaardigden naar het vierde congres van den middenstand, dat op 17 on 18 Juli wordt ge houden te Nijmegen. De Voorzitter zegt, dat het Bondsbestuur ditmaal eon zeer kleine agenda gaf voor de ver gadering en lid leeuwendeel van den tijd daar door beschikbaar stelde voor het stellen van vrageneen zeer aanzienlijke verbetering in de werkwijze. Het eenige punt op de agenda is de vak-orga nisatie van den middenstand, waarover bet prse-advits, van den heer R. P. J. Tuteiu Nol- theuius, reeds in de vorige maandvergadering is besproken. Reeds hebben vele vereenigingen van hun meening ten deze doen blijken, o.a, de Hanze te 's-Hertogenbosch. Onder deze voorstellen is er een van Dordrecht, dat vraagt een gesalarieerd Algemeen Secretaris en een vast Bonds-bureel. Dit is dringend noodig omdat hetaantal aangesloten vereenigingen steeds toeneemt en de arbeid, die tot dusver belangloos werd waargenomen, te groot wordt. Ook wordt voorgesteld het vormen van pro vinciale- en di8tricts-groepen. Alwede een uit stekende zaak voor den middenstand. Ook hier in den omtrek hebben, in tal van Gemeenten, middenstandsvereenigingen recht van bestaan. Spr. denkt aan Veenendaal, Nijkerk, Barneveld, Harderwijk. Werken dezen samen en gaat dan van zulk een groep een verzoek uit, dan is dit altijd veel krachtiger dan wanneer een enkele vereeniging dergelijk verzoek doet. Voorgesteld wordt nog plaatselijke correspon- ten en agenten aan te stellen voor het Bonds orgaan, dat men in eigen beheer wil nemen. Keu zeer belangrijk voorstel is ook de her ziening van het Reglement van orde voor de Bondsverg dering. Door een gebrek in het vigeerende reglement kon spr. bij de vorige Algemeens vergadering zijn referaat over ban- delscursus8en niet naar btnooren houden omdat, door de onverwachte uitnoodiging tot bezoek aan de tentoonstelling, daartoe geen tijd was. Spr- kon bet misverstand nog geheel oplossen, doch eerst buiten dc vergadering; toen gaf spr. opponent, dr. Bos, hem volkomen gelijk. VYan- neer het Reglement van orde wordt herzien, zal een spr. althans langer dan 5 of 10 minuten hebben om een meer diepgaand referaat te verdedigen Op het congres zal óok worden behandeld het verzoek van Nijmegen, dat wenscht winkelsluiting bij Rijkswet. De Voorzitter herinnert, dat hier te Amersfoort veel ervaring is op 'tstuk der win- kelsluiiing. In principe is verreweg het grootste deel der winkeliers vóór vervroegde sluiting en wai neer eei niaal bij Rijkswet een sluitingsuur zal zijn bepaald, dan is er stellig geen plaats inter voor coneurrentie-vrees. Di Ondervoorzitter vraagt of den alge vaardigden een imperatief mandaat wordt mee- I ge. even, heizij omtrent alle, betzij opzichtens enkele voorstellen. Dc Voorzitter antwoordt, dat tot dusvor deti afgevaardigden volkomen vrijheid werd ge laten. De Penningmeester herinnert het ge beurde op hei congres te Maastricht waar de vier afgevaardigden van éen vereeniging moesten leveii.-teriinien ofsebooD, na «ie ampele toelichting van hei voorstel door het Bondsbestuur, zij r allen individm el v6ur ware i. Spr. h> eft de zelfde ervaring gehad in den Bond van handelsvereeui- gi.' g (informatie- ei in casso-wezen) waar hij ingevolge zijn imperatief mandaat, moest tegen stemmen hoewel, óok nn brcede discussie en toelichting, hij persoonlijk het voorstel zeer toejuichte Ken lid herinnert, dat verleden jaar door den Voorzitter is gezegd, dal iiet zenden van een afgevaardigde naar het congres de tijd en de moeite niet wuaid was. De Voorzitter erkent dit gezegd te hebben, doch nu het Bondsbestuur zelf een wijziging van het Reglement van orde voorstelde, waardoor de werkvrijzi aan merkel ijk wordt veranderd, zijn de bezwaren, door spr. aancgeven omtrent het vorige congres, opgeheven. .Spr. mei-nt uit de agenda vhet naubiiunue congrcfl te hebben aangetoond, dat ait seer belovend zal zijn. Tot afgevaardigden worden gekozen dc hoeren S. J. van Duinen en U. Bvrns; een plaatsver vanger zul, zoo noodig, worden aangewezen door den Voorzitter. Aan de orde zijn mededvelingen der voor loop i g e plannen in zake het meer bekend maken van Amersfoort als woonplaats. De Voorzitter herinnert, dat het Bestuur reeds lang pogingen daartoe daed. Dal de zaak niet beter vlotte, ligt in hoofdzaak niet aan het Bestuur. Indien de reclame eens inslaat bij het publiek, waar moeten dan zij, die zich hier willen vestigen, woningen vinden Ér staan betrekkelijk weinig huizen ledig en ei wordt maar weinig gebouwd. Amersfoort is als woonplaats zeer geschikt. Ook buiten af wordt dit hoe langer zoo meer erkend en als gezonde woonplaats voor hen, die elders te kampen hebben met malaria heeft Amersfoort zelfs reeds eenige vermaardheid. Spr. hoopt, dat een en ander zal werken als de 6teen die, in het water geworpen, telkens groote kringen vormt. E< n paar steendrukkers-firma's zijn aangezocht een fint werp te leveren voor een sprekende recla me-plaat. e reeds ingekomen ontwerpen werden ter bezichtiging gegeven aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, die ze, jammer genoeg, nog niet terugzond, De leden kunnen r dus nog neen kennis van nemen. De bedoeling is, deze reclame-plaat te doen hangen in plaatsen waar veel vreemdelingen verkeeren, hotels, stations, enz. Om nu te voorkomen, dat het doen aanmaken en verspreiden dier platen te zeer zou drukken op de kassen van „Vreemdelingenverkeer" en „Handel en Ny verbied" is een der Bestuursleden op het denkbeeld gekomen, een reproductie te doen maken van het beste ontwerp, in den vorm van een dubbele briefkaart waarvan de derde en dc vierde zijde benut worden voor een zeer korte beschrijving van Amersfoort en vooradvertenliën. Er ie goede hoop, dat de spoorweg-mautschap- pijen zullen toestaan dat deze kaarten kosteloos worden verstrekt aan de passagiers in de snel treinen welke het station hier aandoen, zoodat die kaarten dan over het land worden verspreid. Spr. herinnert, dat dit nog slechts plannen zijn eu vraagt machtiging om verdere onderhan- lingen te voeren met „Vreemdelingenverkeer". De Secretaris, die de correspondentiën voerde, doet eenige nadere meedeelingen. Het plan is, een paar duizend afdrukken te doen maken van de leclame-plaat en deze te doen ophangen in hotels, cafe's, sigarenwinkels en andere plaatsen waar veel publiek komt, bene vens uan vijftig der voornaamste stations. Een en ander zal eenter omtrent f 1000 kosten, waar tegenover geen enkele directe ontvangst staat. Daarom is gedacht over de prentkaarten, waar van een 100000 stuks zullen worden gedrukt en door iemand in nette uniform zullen worden uitgedeeld. De kosten van die kaarten hoopt men te vinden uit de zes advertentiën op den vierden kant. De prijs daarvan is niet te hoog als men bedenkt, dat men daarvoor 100 000 re clames verkrijgt, die door heel het land worden verspreid. (Prijzen mogen nog niet meegedeeld Red.) Op de voorzijde dier kaarten komt de repro ductie der reclame-plaat, met het opschrift „Amersfoort de woonplaats voor industrieel, han delaar en rentenier|Centrum des lands- Gezonde woonplaats." Daaronder een spinnewebkaart met Amersfoort als knooppunt en aanduidingen als Leeuwarden 3 uur, Amsterdam uur, enz. Die zijde wordt versierd door drie kiekjes van mooie plaütïnVarkenmarkt met L. V. toren, spoor wegbrug en haven. De keerzijde is voor het adres, zoodat de prent kaart zeker weer wordt verzonden. De derde kant is voor een korte beschrijving der stad; de vierde voor reclames. De Centraalspoor gaf reeds mondeling toestem- ming om die kaarten uit te deelen, doch de be slissing ligt bij de H. IJ. S. M., die het station exploiteert. Een lid zou wenschen dat, in plaats van éen kant voor reclame, een dun boekje in de dubbele kaart werd gehecht. Dan zullen de advertentiën ook goedkooper kunnen zijn. De Secretaris antwoordt, dat dit niet kan óok omdat de H- IJ. S. M. gebonden is aan den exploitant der reclame in haar stations, de firma De Bussy te Amsterdam. Het voornemen bestaat spr. herinnert, dat het nog slechts voorloopige plannen zijn om deze kaarten ook tegen den kostenden prijs verkrijg baar te stellen voor de leden, die er dan een reclame op kannen doen drukken voor hun eigen zaak. Een lid beeft met belangstelling kennis genomen van et meegedeelde en brengt daar voor gaarne lof aan bet Bestuur. Doch boe rijmt het, dat men 101)000 kaarten kosteloos wil verspreiden en te gelyker tijd de wetenschap heeft, dat hier geer. woningen zijn? Aan spr. is 't bekend, dat vijf familién hier zich wilden vestigden, doch, juist bij gebreke van woningen, naar Apeldoorn gingen. De Voorzitter merkt op, dat een derge lijke reclame maar niet aanstonds pakt, doch eerst later nawerkt- Als men vandaag zoo'n kaart ontvangt, dan breekt, men morgen maar niet op. Tegen volgend jaar zal wel weer worden gebouwd; de duurte van het geld raakt reeds aar. kant; do rentes tundaard wordt lager en nog altijd is hier een groote Bouwmaatschappij, die zeker zal doen bouwen als er werkelijk behoefte blijkt. Een ander lid zegt, dat er gesproken is over woningnood. Welk soort huizen verlangt men dan? Spr. noemt een straat waarin niet minder dan achttien huizen leeg slaan en meent, dat er nog woningen in overvloed zijn te krijgen! De Voorzitter acht dit niet juist. Wel zijn bij een zoo vlottende bevolking altijd eenige huizen open, doch zóó groot is hun aantal niet. Een lid acht het niet billijk, dat geen prijs opgaaf der plaat is gevraagd aan drukkers hier ter stede. De Voorzitter antwoordt, dat de zaak reeds is van ouden datum. Toen ontwerpen werden gevraagd, wrb hier geen lithograaf. Een ander lid meent te weten, dat de thans hier wonende steendrukker lid is van de firma die een der ontwerpen inzond. Boekdruk kers kunnen dergelijk werk slechts leveren als tussohenpersoon. Het Bestuur wordt hierna gemachtigd, verder overleg te plegen met „Vreemdelingenverkeer." Aan de oiae zyn de Ingekomen stukken, te weten een circulaire van de „Maatschappij van Nijverheid" omtrent hot tweedaa,*<sch congres voor uuibachtBnijverheid, op 11 en 12 September te Amsterdam te houden tijdens de tentoonstel ling van ambachtsnijverheid. Op de agenda etaan o.a. referaten overcredietwezen, ■vertegen woordiging der ambachtsnijverheid, leerlingwe zen en gesplitste aanbestedingen. Inschnjvings billetten zijn kosteloos verkrijg baar aan het Bureau van „H- N.", Van Asch van Wijkstraat 1. Aan de orde zyn de Medeelingen. Aangemeld heeft zich éen candidaat-lid. Stem ming in de volgende vergadering. De Ned. Bond van handelsvereemgingen zal 19 September zijn Jaarvergadering houden. De heer G. Berns. als beheerder van het informatie- en incasso-bureau van „H. N." permanent afgevaardigde naar die vergadering, hoopt de vereeniging daar weder te vertegen woord igeu. Aan de orde is de Rondvraag. Een lid herinnert, dat verleden jaar, bij de landbouwfe-sten er plannen waren voor étalage en versieringwedstrijden, welke geen voortgang hadder omdat de feesten werden gegeven bij het Station. Nu door de goede zorgen van het comité de deelnemers aan het gymnastiek-feest door dc stad gaan, wilde spr. vragen of er thans geen wedstrijd kan georganiseerd. De Voorzitter antwoordt, dat dit feest moet gegeven op een Zondag en slechts éeti dag kan duren. Wel ia bet Bestuur te rade gegaan, dc neringdoenden uit te noodigen, wat neer werk van de étalages te maken en zal het hun verzoeken, de gordijnen dien dag niet te sluiten. Een ander lid, herinnerend dat „Vreem delingenverkeer" reeds een subsidie en een me- dstille beschikbaar stelde, vraagt of ook „H. N." wellicht termen vindt om voor het „Ned. Gymnastiek Verbond" en de „Stenografen-vereeni- ging Groote" desgelijks te doen, /,y 'took op bescheiden schaal Hoogstwaarschijnlijk zal laatstgenoemde vereeniging half Juli hier haar Jaarvergadering houden. Aan het Bestuur wordt opgedragen, naar be vind van zaken te handelen. (Herinnerd zij, dat in de vorige maandvergadering een commissie werd benoemd om overleg te plegen met het Bestuur der StenografeD-vereeniging. Red.) Een derde lid protesteert tegen de ba- paling bij Gemeente-verordening, dat alle gas lampen in de étalage-kasten moeten ziin voorzien var. mica hoedjes. Spr. kan zich indenken, dat dit wordt voorgeschreven voor winkels, die vitrage en dergelijke licht brandbare stoffen étaleeren, doch acht het voorschrijven vooralle magazijnen gewoonweg draconisch. Kan de Gemeente iemand daartoe noodzaken? De Voorzitter zou deze vraag willen beantwoorden met de wedervraagkan het Rijk mij noodzaken, bij te dragen voor de Ongeval lenwet, nadat in mijn bedrijf in al deze jaren niet éen ongeval is voorgekomen. Dergelijke wet of verordening geldt voor iedereen. Het lid meent, dat de hoedjes het brand gevaar vermeerderen, nu de zelfontbranders daarbij niet meer zijn toe te passen en men weer een waspit moet gebruiken om de lichten aan te steken. De Voorzitter merkt op, dat de verorde ning is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 10 September 1886. Spr. vermoedt, dat de brand bij de firma Gebrs. Hamers in herinnering heeft doen brengen art. 39 der Verordening ter voorkoming van brandgevaar, waarbij bepaald wordt, dat het verboden is een gasvlam te doen branden zonder warmtekeerend bedeksel of glasomgeving als die vlam niet min stens 1.50 M. verwijderd ia van den zolder of van alle andere voor ontvlamming licht vatbare voorwerpen. Ook spr. werd van politiewege aangezegd, derge lijke hoedjes te bezigen en hij deed het, ofschoon hij deze in zijn étalage overbodig acht. Een andere vraag is of niet bedoeld is de gasv 1 a m van 1868, terwijl nu bijna algemeen een gloeikousje wordt gebruikt, dat het brandgevaar ook ver mindert door zijn veel geringer warmte. Een ander lid zegt, dat eengloeikouswel een gasvlam is, wat de naam reeds uitwijst, anders zou de kous niet kunnen gloeien. Spr. wijst óok op het zoogenaamde doorslaan, waarbij de vlam soms ver boven de kous ui'slaat. Het lid acht de bepaling booget bezwarend en zou veel lust hebben, haar niet na te komen. De Ondervoorzitter zou dit sterk ont raden. Spr. wyst op de oneindig scherper be palingen te Amsterdam, waar de étalage-kasten geheel moeten zijn afgescheiden door tectorium. Wie zich verzet, zou best kunnen komen voor onkosten die heel wat hooger zijn dun die van wel duizend hoedjes. Beter ware het, de autori teiten te wijzen op de verbooging van brandgevaar door het weder gebruiken der waspit. De Voorzitter herinnert, dat de verorde ning nog verleden jaar werd herzien, doch toen alleen is gewijzigd door toevoeging van art. 42 bis. Artt. 134 en 135 Gemeentewet geven de Gemeente ten volle recht om dergelijke bepalingen te maken. Hierop werd de vergadering gesloten. HH. MM. de Koninginnen hebben Zater dagmiddag niet deu Soestcrstraatweg gevolgd naar «Soestdijk" doch reden langs Konin- giuuelaan en Utrechtscheweg viaSoesterberg naar het Paleis. Voor de begeleidenden w as het niet zeer prettig, geen motorfiets te hebben. üe Minister van Binnenlandsche Zaken heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat hei wegzenden van leerlingen der Lagere scholen wier ouders het schoolgeld niet be talen, niet is in overeenstemming met de Leerplichtwet. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt in de «Staatscourant" be kend, dat mei ingang van 1 Juli e. k. alle Nederlandsche telegraafkantoren worden open gesteld voor de aanbieding van radio-tele grammen, welke door tusschenkomst van de daarf aangewezen radio-telegrafische kuat- statiooa in Groot-Brittannië en Jerland, de Vcreenigde Siaten Noord-Amerika eu Canada zijn over te brengen naar de van Marconi- stations voorziene schepen van de Holland Amerika-liju en van de stoomvaart-maat schappijen van vreemde nationaliteit. Inlichtingen omtrent de nameu dor be doelde schepen, de samenstelling van het adres, het tarief en de plaats waar het schip zich bevindt, worden dour de telegraafkan toren verstrekt. De voorloopige lysten vun hoogstaange slagenen in 'Ie Rijks directe belastingen (1 op 1500 inwoners) en Jus van benoembaren tot lid van de Eerste Kamer, zyn bij de »SLaatscourant" gevoegd. Voor de provincie Utrecht zijn 167 namen op de lijst geplaatst. Het laagste bedrag is f 1310.02V2. De provincie Utrecht staat bovenaan wat liet bedrag betreft; Zuid-Holland mei 762 namen wat aangaat hel anulttl namen. Drente heeft het kleinst aantal namen (99) en het laagste bedrag (13 6.78). De opening der jaclilbedrij /en, het schieten van waterwild, het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen vun eendvogels ia een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel, is voor de provincie Utrecht bepaald op Zaterdag 13 Juli aanslaande. De houtbestruiii.g in do M. Andriesstraat is heden voltooid. De voordracht ter benoeming van een on derwijzeres aan de Meisjesschool is als volgt niej. A. H. Wol here, te Kampenen mej. A. B. G. van Slee, te Nijmegen. We herinneren, dat ds. J. J. Bos aan staanden Donderdag zijn 90steu verjaardag hoopt de herdenken. Te meer doen we dit omdat elders ak zyn geboortedag werd genoemd 20 Juli, ter wijl deze valt op 20 Juni. De heer H. Kremer, sedert twaalf jaar coifjkierge van het Militair Tehuis aan de Beekstraat, is aangezocht op te treden van het te Ede te openen Militair Tehuis en heelt deze benoeming aangenomen. «Vader" Kremer zal ongetwijfeld hier een opvolger vindendoch of deze hem geheel zal kunnen vervangen In de plaats van deu heer S. Aptroot is hier benoemd tot Israëlietisch goddienston derwijzer de heer A. de Wolf, uit 's Gra- venhage, die Vrijdag in functie trad. De ook hier bekende abbé Daens is Zater dag ca langdurig lijden te Ninove overleden. De aandacht van eigenbouwers wordt wel gevestigd op bet verslag van de jongste ver gadering van «Handel en Nijverheid" in dit nummer. Aan de kader-manoeuvre, welke onder lei ding van kolonel L. W. van Hoek, comman dant van het 5e regiment infanterie, tot 22 dezer op de Veluwe wordt gehouden, nemen van het regiment deeloverste J. H. van der Burg, de majoors D. W. de Jager, F. H. Boissevain en H. J. Indeweij en de kapiteins jhr. H. M. van der Goes, H. I. von Santen, P. C. J. P. Kroeze en J. F. A. Bischolï. Gister vertrokken deze officieren naar Voorthuizen. Majoor A. Holland, van bet 8e regiment infanterie te Doesburg, is op zijn verzoek terug geplaatst bij het 5e regiment en wordt in het bevel over ie bataljon 8e regiment opgevolgd door overste P. G. Weuringh, van het 5e regiment. Luitenant D. Buijs is op zijn verzoek met ingang vun 1 Juli overgeplaatst van het 5e naar bet 3e regiment infanterie, met bestem ming voor Bergen-op-Zoom. De stafmuziek van het 5e regiment infan terie heeft de vereerende uitnoodiging ont vangen, zich te doen booren bij de tuinpartjj, door II M. de Koningin-Moeder deu 26 deiier op «Soestdijk" te geven. i Men verzoekt ons wel uitdrukkelijk mede te deelen, dat mej. Georgine van Aaken ge heel belangloos medewerkte bij de uitvoering van gewijde muziek, verleden Woensdag avond in de Luthersche kerk hier gegeven. Dun 17 Juli a.s. hoopt de Bond van Chr. Zangverenigingen in Nederland een zangers feest ie honden op het schoone landgoed „Middaehten", bij De Steeg. Dit leest kan door iedereen worden bijgewoond op vertoon van het programma, dat reeds verkrijgbaar is. Een koor van ongeveer 1501) zangers en zangeressen zal, met begeleiding van orkest, verschillende geestelijke en vaderlandsche liederen ten gehoore brengen en eeuige sprekers zullen het woord voeren. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de aanplakbiljetten en advertentiën. De muziek-vereeniging «Eendracht", vun de plaatselijke afdeeling van den «Chr. Na- tionalen Werkman* Bond", zul deelnemen aan het concours te Piemen. De temperatuur vun het water in de Bad en Zweminrichting was gisterochtend 61 en hedenochtend 60° F. En Vrijdag de langste dag. 'tls dan ook liet zomertje wel. Té Annan, in Schotland, heeft de schooljeugd verleden week zijn hart kunnen ophalen aansneeuw- ballengooier».

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2