Stadsnieuws. zei Is zóo ver brengen, dat ze zich niet meer kunnen losmaken. Dan wordt ons vaak de raad gegeven; »va maar een of twee jaar naar het Leger des Heils of naar Veenhaizen". Weet de Regeering, dat, wat de pensioen-acte betreft, in strijd wordt gehandeld met de wet? Zoodn een gepensioneerde zich ergens vestigde, moest deze acte worden ingeleverd bij den Burgemeester en daar blijven berusten. Van verpanden, of van het maken van schulde, was dan waarschijnlijk niet zooveel sprake'. •Er wordt hier compleet handel gedreven in gepensioneerden. Over het algemeen laat de huisvesting veel te wensehen over, vooral van hen, die in herbergen e.d. wonen. De menschen waar ik ben, zijn wel goed, maar zeer arm. Ze moeten mijn pensioenacte bij den winkelier brengen, anders krijgen ze geen waren geborgd, en dadelijk betalen kunnen ze niet. Ik zou gaarne willen werken, maar heb altijd te vergeefs gesolliciteerd". •De behandeling is slecht, elders minder slecht, soms tamelijk goed. Regel is woeker winst op gedaoe voorschotten, te veel op rekening zetteo, enz. waarvan eenige schrifte lijke bewijzen voorhanden. Ik beu voor allen administratieven arbeid geschikt. Hier zijn nog enkele kameraden, die genegen en in staat zijn, eventueel een betrekking te aan vaarden". Wat de behandeling in de kosthuizen aangaat, deze laat veel te wensehen over. Op mijn gedrag valt niets aan te merken. Ik ben geheel vrij van sterkendrank. Herhaalde sollicitaties hadden geen succes. Gaarne zou ik een betrekking willen aan va »rden, onver schillig wat en waar. Een ambacht versta ik niet, maar ik ben gezond en sterk en 42 jaar oud. Mijn eenige bezigheid is nu wandelen en lezen". „Hier bestaat een kosthuis waar het meer dan liederlijk toegaat. Bijna alle dagen groote drinkpartijen van eigen en vreemde kost gangers. Zonder vergunning wordt jenever getapt, zooveel men wil; hij is bovendien slecht, soms ondrinkbaar; soms drinken de kostgangers meer dan 80 borrels per dag en per man. Munnen die niet drinken of een kleiu pensioen hebben, worden niet opge nomen. Het komt voor dat éen persoon binuen n week van 30 tot 40 gld. jeneverschu den maakt. Eukelen hebben dan nok geen behoorlijke kleeding meer om zich in het openbaar te vertoonen. Er zijn bier die meer dan f 100 pensioen hebben en arm zijn als de mieren. De baas zet hen altijd tot driuken aanbovendien moeten ze alles wat ze noodig hebben duurder betalen dan anderen. Ze zitten allen diep in de schuld. De baas dekt zich door een levensverzekering. Soms wordt, om eens een «goeden avond'' te hebben, de polis met 25 of 50 gulden ver hoogd. Het kostgeld bedraagt 35 tot 40 gulden per 3 maaudensoms moet ook voor vuur en licht worden betaald. In mijn kosthuis is h»t heel goed. Ligging en behandeling zyn xeer voldoende. Hier zijn zeer velen, die gaarne zouden willen werken, maar wat moeten ze doen, en bovendienhoe zijn ze uit de handen van hun crediteuren te ver lossen Systematisch wordt het bedrag der schuld »u|> peil" gehouden; van geleidelijke afbetaling is geen sprake. Naar Bronbeek gaan Niemand die er aan denkt. De uitkomsten der ingestelde onderzoekin gen leveren materiaal t'1 over om voor het verbetereu van de toestanden den weg te wyzen. Het komt der Commissie voor, dat wat hier kan worden gedaan rechtstreeks ligt op den weg van den Volksbond. Het is zeer wenschelijk, dat de gepensio neerden van dezen tyd, zoo mogelyk en voorzoover noodig, in een betere omgeving worden gebracht dan waarin het meerendei-J van hen thans verkeert en nood-gedwongen blyfi verkeereD, en dat die van de toekomst worden gevrijwaard voor de kans, in gelijke treurige omstandigheden verzeild te raken. De Commissie had allereerst ernstig haar aandacht gewijd aan het plan van haar Secreturis om een Nationaal kosthuis tevens Doorgangshuis te stichten. Eveuwel, met het oog op de groote kosten aan de oprichting verbonden en het gebrek aan besliste zeker heid omtrent het aautal gepensioneerden die daarvan gebruik maken, heeft de Commissie gemeend, niet daartoe te moeten adviseeren. Voor gepensioneerden, tot werken in staat, acht zy een dergelijke inrichting,andeisdan als zeer tijdelijke gelegenheid tot huisvesting, niet wenschelijk, en hierin kan naar haar rneening op andere min kostbare wijze worden voorzien. En voor hen, die invalide zijn, staal Bronbeek open. Wel is het een op merkelijk verschijnsel, dat op Bronheek slechts 150 invaliden wordeu verpleegd, wuarvan een groot deel zelfs niet rechtstreeks tot deze categorie kan worden gerekend. Allerminst is de reden hiervan te zoeken in de stichting zelve, zoouat een andere oorzaak moet be- stauu voor bet door zooveleu ongebruikt laten van de bun geboden gelegenheid in het Kon. Mi.itair Invalidenhuis te worden opgenomen. De Commissie heeft de overtuiging erlangd, dat door herziening van het bestaande regle ment de unimu tut opneming zi er zou worden vargroot. Door bet stellen van een maiimuai- pensioeustorting in de kas der stichting, te bepalen in verband met het bedrag der ge noten pensioenen en met het oog op het grooter bedrag, dat daardoor te beschikking van de gepensionneerden zou blyven bet wegnemen van de gelegenheid om op Bron beek sterkedrank te kunnen drinken, meent de Commissie, dat het gewenschte resultaat zou worden verkregen. Het feit, dat meer dan de helft der aanwezige verpleegden pen sioenen genieten beneden f 100 per jaar, heeft de Commissie in deze meening versterkt. Het Ryk, dat thans reeds tusschen de 40 en 00000 gul len per jaar aan de inrichting ten koste legt, zal vermoedelijk niet ongenegen zijn, zoo noodig nog meer bij te passen, ter wijl in het tegenovergesteld geval wellicht een regeling is te treffen op Bronbeek zelf, waardoor een onverhoopt tekort wordt voor komen. Door meerdere toetreding zal echter de bijdrage aan pensioenen stijgen, wellicht zooveel, dat verhooging van de Rijksbijdrage overbodig wordt, Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat de door de uit Indië terugkeerende militairen' aan H.H. Commissarissen van afmonstering te Rotterdam en te Amsterdam opgegeven Ge meenten, waarheen hun geld moet worden opgezonden, niet altijd die zyn, waar ze zich werkelijk vestigen. Toch is het hoogst noodig, dat degeoeo, die zich zullen belasten met.de zorg, dat de gerepatrieerde valide militairen desverlangd en voorzoover mogelijk ieder een vasten werkkring erlangen, op de hoogte zijn van de plaats huns verblijfs en desge raden op du keuze daarvan invloed kunnen oefenen, opdat die gepensioneerden niet in verkeerde handen vallen, waardoor zij gevaar loopen, onherroepelijk verloren te gaan. De Commissie meent daarom, dat langs anderen weg in deze zekerheid moet worden verschaft en is van zieoswyze, dat hier alleen door tusschenkomst van het Ministerie van Koloniën goede resultaten zullen kunnen worden verkregen. Zij beseft ten volle de moeilijkheden hieraan verbonden, doch acht deze niet onoverkomelijk integendeel, als de Minister wil helpen, bestaat de mogelijkheid, dat ze geheel uit den weg worden geruimd. Voorkomen moet worden, dat valide ge pensioneerden tot het leven op de Veluwe vervallen, waar door hen zooveel geleden wordi, wat aanleiding geeft tot veel drinken, 't Mag waar zyn, dat zeer velen van hen bedorven zyn als ze er komen; 'tis óok waar, dat vele goede er bedorven worden. Byna uitsluitend is drankmisbruik de oorzaak van al de ellende die er geleden wordt. Naast de pogingen tot het aautrekkeiijker maken van »Bronbeek" voor hen, voor wie deze prachtige slichting bestemd is, moeten maatregelen genomen worden, waardoor andere gepensioneerde O. J. militairen be hoed worden voor de vampyrs, die hier en daar in ons land op hen azen en waardoor zij in de gelegenheid worden gesteld, door voor ben geschikte werkzaamheden zich nuttig te maken en zich een menschwaardig bestaar. te verzekeren. Ouder verwijzing naar het vorenstaande stelt de Commissie voor a. Nederland te verdoelen in z.g. bemoei- ïugsfeeren, iu ieder van welke een afdeeling van den Volksbond" is gevestigd, die in deze behulpzaam wil zijn b. een permanent comité te benoemen, dat zich in verbinding stelt met het Minis terie van Koloniën, met de Hoofden der Gemeenten waar zich een gepensioneerde weuscht te vestigen, en met .Ie afdeelingen van den Bond sub a. bedoeld. Dit comité zal van hel Departement van Koloniën opgave van de namen moeten ontvangen der terug keerende militairen, alsmede inzage van hunne strafregisters moeten verkrygen. Het zal, mede door aanwijzing vao de sub a be doelde afdeelingen van den Volksbond, vele relaties moeten trachten te krijgen onder alle standen der maatschappij, opdat bet altyd op de hoogte zij van vaceereDde betrekkin gen, geschikt om door een gepensionneerde te worden vervuld. Het zal kennis hebben te geven aan het Hoofd der Gemeente, waar zich een gepen sioneerde denkt te vestigen en het Bestuur der betrokken afdeeling moeten verwittigen van zijn komst, opdat dit hem met raad en daad kunne bijstaan, zoo noodig wijzen op de na te noemen inrichtingen voor tijde lijk verblijf. Aan de leden van dit comité zou desgewenscht een vergoeding moeten worden toegelegd voor hun reiskosten en verdere uitgaven c. met verschillende bestaande soli ede inrichtingen voor logies in enkele plaatsen een contract aan te gaan voor hel tijdelijk opnemen van gepensioneerden, die de tus- schenkomst van genoemd comité hebben in- geioepen, met dien verstande, dal de man uit zijn pensioen de kosten van logies kunne betalen en in zijn vrijheid niet worde be lemmerd. Dit verblijf zou niet langer behooren te worden voortgezet dan bet oogeriblik, waarop den gepensionneerde een voor hem geschikte betrekking of werkzaamheid wurdt aange boden door het comilé, sub b bedoeld, of waarop hjj die op andere wyze kan verkrijgen; d. het legerbestuur in Nederlandsch Iudië op de hoogte te stellen van hetgeen hier voor de gepensionneerden wordt gedaan, met verzoek daaraan onder de militairen zooveel mogelijk bekendheid te geven (eventueel in Indië op te richten afdeeling van den Bond zouden hier onschatbare diensten kunnen bewijzen) e. aan alle uit Indië terugkeerende mili tairen, zoo mogelijk by bet aan boord gaan, een geschrift te doen uitreiken, dat hen op de hoogte brengt van de bestaande gevaren en wijst op de werkzaamheden van het comité voornoemd en van verschillende afdeelingen van den Volksbond te hunnen behoeve. Ds. A. G. van Gilse, Doopsgezind predikant te Zwolle, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring hier, welke aanvangt om balf elf en wordt gebouden in het Loge- gebouw aan de Van Persij a-straat. De Tweede Kamer heeft een wijziging aangenomen der Drankwet waardoor het aanstellen van zet-kasteleins wordt toegestaan. Als regel vermelden we nooit welk salaris iemand wordt toegekend of welk pensioen hem wordt toegelegdbet bedrag immers heeft slechts belang voor den persoon zelve en voor de commissie van aanslag eener be lasting. Als uitzondering op dien regel vermelden we thaus, dat aan den heer A. M. Kollewijn Nz. bij Kon. besluit een pensioen is toege kend als leeraar aan het Gymnasium van f282, zegge tweehonderd en zeven zestig guldenwant er gaat nog 5°/0 af. Den heer Kollewijn werd, op zijn verzoek, bij Raadsbesluit van 24 April 1906 eervol ontslag verleend als leeraar aan het Gym- nasinra met ingang van 1 September 1906. Dat ambt bekleedde hij sedert 27 Juli 1874, na te voren aan Hoogere Burgerschool, enz. werkzaam te zijn geweest en ruim een en zestig jaren zijn krachtens aan het onderwijs te hebben gegeven. Zijn loon is een pensioentje van vijf guldon per week nog niet ten volle. Wel 'n heel schril contrast is, dat bij het zelfde Kon. besluit aan een bode eener Pro vinciale griffie een pensioen is toegelegd van f552 en aan een oud-leeraar aan het Gym nasium te Arnhem van f1654. En dat men daarover in Den Haag zóo lang moest rekeuen, van April 1906 tot Juli 1907. Een particulier werkgever moest eens zóo bandelen. Aan het Chr. gymnasium te Utrecht is o.a. bevorderderd tot de 5e klasse N. B. de Groot, van bier. Aan kapitein W. F- van den Oudendijk Pieterse, thans van het 2e regiment infan terie, is op zyn verzoek eervol ontslag ver leend, onder toekenning van pensioen. Aan ieder vrijwillig dienend militair, aan wien toestemming tot het aangaan van een huwelijk wordt verleend, wordt, in stede van het gebruik van een tweepersoons nachtleger, van Rijkswege te verstrekken, aanvangende met den dag waarop bet huwelijk gesloten is, een geldelijke vergoeding toegekend van 2*/a cent per dag. Gehuwde militairen, in het genot van die vergoeding, die weduwnaar worden, met óen of meer bij hen inwonende kinderen, blijven, als zoodanig, gedurende hun verderen dienst tijd, in het genot van die vergoeding. De Minister van Oorlog brengt in de »Stct." ter ke nis van belanghebbenden, dat bet eerstvolgende examen van hen die wensehen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor hot Reservekader bij de infanterie of de vesting-artillerie, zal plaats hebben op 23 Juli en zoo noodig op een of meer volgende dagen. De zilveren medaille is uitgereikt aan staf muzikant M. M. van Eysden, de bronzen aan kleermaker H. W. Michon, van bet 5e regi ment infanterie. Majoor H. D. Twiss, van het le regiment huzaren, is met ingang van 19 Juli 1907 toegevoegd aan den Inspecteur der cavalerie en, in verband daarmede, met ingang van dien datum, overgeplaatst by den stal van dat wapen. Ingetrokken is de detacheering van luite nant K. A.. Pfeiffer, van de Hoogere Krijgs school, bij het le regiment veld-artillerie hier. Het ligt in de bedoeling de Landweer- infanterie volgend jaar van 1 Maart tot 1 Mei te doen opkomen en dan te huisvesten in de bestaande lnfanterie-kazernes. De •Stichtsche Muziekbode", het orgaar» van den Bond van Harmonie- en fanfare korpsen in de provincie Utrecht en omstre ken, dat 21 Juli zal verschijnen, bevat bet ofTicieele verslag over hot vijfde concours van don Rond, gehoudeu den 9 Mei in het Kurhaus «Trompenberg" te Hilversum. Daarin lezen we •Ongeveer kwart over een werd voor 't eerst het belletje van de Jury gehoord en opende de »Amersfoortsche Muziek-vereeni- ging" de rij der deelnemende korpsen in de 3e afdeeling harmonie, onder leiding van den Directeur J. A. Jochems. >Dit korps maakte al dadelijk een gunsti- gen indruk. Het verplichte stuk »Rêve d'or'', fantaisie van Chargnioux, werd flink in tempo ingezetde stemming was over 't geheel goed te noemende tempo's waren goed, behou- doDs het laatste deel, dat wat vlugger had kunnen zijn, en het slot vooral, aat met meer vuur gespeeld had kunnen worden. De nuan- ceeringen waren vrij goed, terwijl echter de voordracht hier en daar nog te wensehen overliet doordat de begeleiding niet beschei den genoeg was. De bombardon was in zijn forti te ruwpiston en bariton waren goed, hadden beschaafden toon. „De uitvoering van het verplichte stuk was beter dan van het nummer naar keuze, •Jeanne d' Arc" van Kessels. Hier was de piston minder gelukkig; de stemming was ook minder goed. De begeleidingsfiguren (syncopen) in cantabilen werden niet duide lijk genoeg gespeeld, terwijl de begeleidings figuren Vs lU Vis l/s meer met tongslag hadden behooren uitgevoerd te worden. De tempo's konden over het geheel lichter zijn geweesthet animer en presto vlugger. De cadens van den pistonist werd niet mu zikaal genoeg gespeeld. •De uitvoering was veel minder dan van het verplichte stuk; men had blijkbaar een te moeilijk stuk gekozen voor vrij nummer". Tot zoover de Secretaris der Jury. Dat de »Amersfoortsche Muziek-vereeni- ging" met 82 punten den derden lsten prijs behaalde de eerste werd behaald met 89 punten mag haar een groote voldoening zijn. Dat ze in heel wat hooger aanzien staat dan »Cecilia", waaruit ze voortkwam, blijkt óok wel uit bet viertal concerten dat ze gaf tijdens het kegelconcours en waarbij menigeeu was verrast over het klank-volumen en het uitgebreide repertoire, dat werkelijk ver dienstelijk werd ten gehoore gebracht. Het „Amersfoortsche Mannenkoor" telt reeds 43 leden. Directeur is de heer N. Hazendonk. Iq de jongste vergadering der plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud- onderoflicieren werd gekozen' tot correspon dent voor de stoffelijke belangen de beer A. Hassing. Haar scbietvereeniging Wilheltnina" zal vermoedelijk met twee groepen uitkomen in den schietwedstrijd, verbonden aan de Bonds vergadering, van 3 tot 5 Augustus te Arnhem te houden Het verluidt, dat Carré hier de laatste dagen van Augustus en de eerste van September weer een reeks voorstellingen komt geven op het terrein achter hotel-Reichmann. Door de politie zyn twee minderjarige jon gens, die te Amsterdam zjjn aangehouden en naar bier werden geleid, op transport gesteld naar hun ouders te Enschede en werd een minderjarig meisje voor de derde maal van Den Haag naar Vierverlaten by Groningen geleid. De Hoofd-comraissaris van politie te 's-Gravenhage geeft in het Algemeen politie blad in overweging, inlichtingen bij hem in te winnen alvorens men in relatie treedt met A. Th. van Blijswiik, Zuid-Binuensingel 122H. Minderman, Falckstraat 17en H. N. de Zwaan, Van Limburg Stirumstraaf 55a, allen te 's-GiaveDhage. Streef er veeleer naar iets te z ij n dan iets te hebben; in een enkel oogenblik kunt gij verliezen wat gij hebt, maar wat ge zijt, kan u niemand ontnemen. Tusschen 11 en 1 uur 's nachts kan men aan den Zuidelijken horizont de roodachtige planeet Mars zien, die zich tegenwoordig bijna zoo dicht mogelyk bij de aarde bevindt, op een afstandje van 61 millioen K. M .(de plane et kan ons op 56 millioen K. M. naderen, maar zich ook op 400 millioen K.M. verwijderen). De heer B. H. Bertels, vroeger wonende op •de Biezen" bij Barneveld, thans te Amster dam, schrijft „Nu door aanhoudend slecht weder niet gehooid kan worden, het gras ligt te beder ven en de laudbouwers met groot verlies worden bedreigd, voel ik my gedrongen, bandleidingen te doen drukken om van het gras, door zelf verhitting zoet persvoeder te bereiden, die op aanvrage gratis aan belang hebbenden zullen worden toegezonden. Hooi of gras, dat reeds aan het bederven is, wordt hierdoor, wanneer het aldus goed behandeld is, wederom heerlijk riekend, smakelijk, zoet persvoeder. sDeze methode is reeds in 1890 op bet landgoed #de Biezen" bij Barneveld door mij toegepast, heelt sedert veel navolging gevon den, zij het ook dikwijls niet mot deu noodi- gen warmtegraad bewerkt." Een student in de medicijnen te Rochefort, Laucien geheeten heeft 6en stof ontdekt die by •Molybdott" heeft genoemd en die dezelfde

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2