Zaterdag 13 i 1907. No. 7374 56e Jaargang. Reis exemplaren. Feuilleton. ANGELINA. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post ƒ1.15. Ad verten tiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel45 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer /'0.25. Groote letters naar plaatsruimto. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTLGRACQT 9- Telephoon 19. Aan onze abonué's die tydelyk elders, hetzij binnen- ol buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met d u i d e 1 ij k e opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. 'Jok niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezeuding van de „Amersfoortsche Courant" tijden bun uitste- digheid zich verzekeren. KEN N I 8 G E V I N G. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dd. 12 Juli 1907, 4e Afdeeling, no. 3369/2394, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Kamerik gevallen van MOND- en KLAUWZEER z\jn voorgekomen. Amersfoort, 18 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Se eerste strijder tegen de tuberculose. Toen ik voor het Overzicht van dagbladen en tydschriflen het veertiendaagsche feuille ton van Medicus in de «Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 2 Juli nakeek, werd myu aan dacht getroffen door de volgende zinsnede «Eerst in 1890 heeft dr. Van Gorkom ten minste een poging kunnen naspeuren om tot een algemeene bestrijding te komen en wei in een toen verschenen brochure van de hand van dr. J. Nord". Die naam gaf mij aanleiding om zelf het artikel van dr. Van Gorkom, dat daar door «Medicus" werd aangehaald, te lezen. Want in het coaranten-arlikel vond ik omtrent dien naam niets meer en ik wilde weten, wat men van myn mede-redacteur wist te vertellen inzake de tuberculose-bestryding. Ik was er mee bekend, dat hij zich ook op dat gebied bewogen bad ik had meermalen by hem de architectonische teekening gezien van een sanatorium voor longlijders waarvan hy mij had verteld, dat dit een plan was geweest, door hem ontworpen, waarvan de voorbereiding reeds tamelijk vergevorderd was, toen erdoor bykorneude omstandigheden een klink in den kabel was gekomen, maar wij waren nooit dieper daatop ingegaan, omdat onze samenwerking ons in zoo geheel andere richting voortdreef en onze gedachten, onzen tyd voor zoo geheel andere onderwer pen in beslag nam. Ik wist ook, dat in een vaa onze vorige jaargangen zijn plan nog eens ia do herinnering terug geroepen was, 5) Zooals Frederigo Ferrari gaarne vertelde, was hij in rijn jongen tyd een geliefd baryton aan de opera te Milaan geweest. Inderdaad echter was hij slechte koorzanger geweest aan verschillende min belang rijke schouwburgen, overal was hy spoedig weer ontslagen wegens slechte handelingen. Zoo bad hjj niet aiieeD Italië, maar bjjna de helft van de wereld doorgereisd. Eerst leidde hy dit ongestadig leveu alleen, Inter in gezelschap van een schooue zangeres met weinig talent. Dat was een blonde Veueliaan- sche zij schonk hem in de vier jaren van hun huwe lijk twee kinderen. Wegeua ernstige twisten verliet zij haar man en vond gelukkig een onderkomen op het kasteel van een Franscben graaf, waar zy echter weldra stierf. Die graaf was nog zoo goed, hem be richt te zenden van deu dood zyner vrouw en uit medelijden soud hy ook een soms gel-is, waarvau de opvoeding der twee meiqjea kon bekostigd wor den. Ferrari kon echter slecht met geld omgaat., Iu minder dau vier jaren had hij alles opgomaak ten daat hy zijn slem ook verloren had, moest bjj,door den nood gedwongeu, wel uitzien naar tets anders om den kost te verdienen. Doch sl wat hy begon, mis lukte,-omdat hjj -geen jjver en tol harding beset. Wegens verschillende iwendelaryen had hij Italië derd, dat ren bij de enorme belangstelling, waarin zich bet sanatoriumvraagstuk mag verbeugen, nooit meer den naam Nord hoorde noemen, noch hoorde gewagen van zijn her stellingsoordplannen. Ik heb mij in het bezit gesteld van do «Zeitschritt für Tuberculose", Band l, Heft 5 en 6, waarin «Die Tuberculose-bekampfung in den Niedorlanden, Ihre Geschichte und bisherigen Erfolge, von W. J. van Gorkom, pract. Arzt zu Haag" voorkomt, en myn verwonderiog is nog grooter geworden. Om dat te verklaren, wil ik bier In ten volgen, boe dr. Van Gorkom het aandeel van dl'. Nord in den strijd tegen de tuberculose vermeldt. „Tatsachlich durchgeführte Maszregeln sind aus dieser Zeit speziell bezüglich der Tuberculose nicht zu verzeichnen. Und es ist fraglich, ob diese Periode relativer Inaktivitat nicht noch Jahre fortgedauert batte, wenn nicht i, J. 1890 ein von einem niederlandischen Artzte verfasztes Büchlein erschienen ware, worin von streng kontagionistischen Standpunkt aus, die Möglich- keit der Verhütung und Ausrottung der Tuber culose ins Auge gefaszt und rationelle Vorechlage bezüglich der Behandlung der letzteren gemacht wurden. „Der Verfaszer der wissenschaftlich zwar nicht Neues bietenden, für jene Zeit aber bemerkens- werten Broschüre war der Militarartzt J. Nord. Soweit aus der einschlagigen Literatur zu ersehen ist, wurde in diesem Büchlein in unserem Lande rum ersten Male die Notwendigkeit der Bekamp- fung der Rindertuberculoee betont und die hierbei einzuschlagenden Wsge in klarer und logischer Weise angegeben, und weiter eine Reihe persönlicher und allgemeiner, prophylak- tischer Maszregeln ausgefünrt, wie sie die Ver- waller der jetzigen Dispensaires noch heute kaum genauer zu formulieren wissen. Bezüglich der individuellen Behandlung Lungenkranker wur den die groszen Vorteile, nicht zum wenigsten in psychiseher Hinsicht, einer Heilstatte auf niederlandischem Roden auseinandergesetzt, und die Errichtung im Zentrurn des Landes, eines „kiinstlichen Italians", wohl am besten in (Jestalt eines Sanatoriums nebst groszem Wintergarten inmitten eines Villaparks, geplant. Die Kran- ken sollten in den hygiënisch eingerichteten, isolierten, mit Veranden versehenen Villen ab- gesondert wohnen, möglichst viel in freier Luft verweilen und nur bei kalten Winden sich im gescbutzlun, auf konstanter Temperatur gehal tenet), mit den Villen durch Glasgalerien ver- bundenen Wintergarten aufhalten". Dan vertelt dr. Van Gorkom ons de ge schiedenis ,van het eerste sanatoriumplan hoe het aan de eene zyde warme verdedigers vond. hoe ook Koning Willem III en Konin gin Emma hunne booge tevredenheid met de plannen betuigden, waardoor het een tijd lang den schijn bad «als ob unsere Heimat eine groszartige Anstalt für Tuberculose er- balten sollle"hoe aan den anderen kant liet plan bestreden werd en hoe eindelijk de verlateu en by zyn zwerven iloor Duitscbland wbb hij eindelijk ver in het oosten, aan de Russi sche grenzen, aangeland. Hier hield hij esn winkel in eet- en driukwaien voor de arbeiders, die den nieuwen spoorweg hielpen aanleggen. Ondanks zyn flinke ontvangsten was zyn kas toch steeds ledig. „Ik ben kunstenaar en geen geldman", zeide hy gewoonlijk, wanneer zyn lichtzinnige manier van le ven hem onder het oog werd gebracht. Reeds dikwijls was by hem de gedachie opgeko men, kapitaal te slaan uit de schoonheid van zyn dochters; maar tot dusver had bet rechte iuzient ontbroken, hoe hy dat het best kon doen. Liefst h"d hy ze allebei aan de opera geplaatstinaar Gemma had geen Roede stem om te zingen, eu de altstem van Angelina was wel fraai, doch te zwak om in een groote ruimte goed tot haar recht te komen. Toen Ferrari iuzag, dat hjj met den besten wil van zijn dochters geen primadonna's kon «nakou, raadde hjj haar aan, tooueelspeelaters te worden. „Aan het tooneel wordt men wel niet zoo goed betaald als aan de opera", had hij pas weinige dagen galm den gezegd „maar jelui bent mooihet zal je nrftt aan vereorders ontbreken. Ik raad je dus, gaat aan het tooueel". Angelina was toen bleek geworden en bad het hoofd op de ho-st laten zakken; maar Gemma had trotsch het hoofd opgeheven en bevend v.n toorn geautwoord: „Nooit zullen wij een voet op het too ueel zetten". Don dag, Dadat Ferrari dit besluit uit den mond vau zijn oudste dochter had vernomen, kwam Fedor Bariatinskv by een rytoer de grenzen over om eens 'te zien of het werk aan deu nieuwonspoorweg goed vorderde. Zoo kwam hjj toevallig in de nabjjneid ontdekking van de tuberculine, waardoor ook in Duitscbland de oprichting van sanatoria een paar jaar bleef stilstaan, bet plan in vergetelheid bracht. En dan zegt de schryver: »Nords Ver- dienst bleibt es indeszen, die praktische Tu berculose-bekampfung in den Niederlanden dureb sein euergisches, zielbewusztes Auf- treden in Flusz gebracht zu baben. Der von ihm geübte Einflusz lüszt sich seit dem Er- scheinen seiner Broschüre in mancber Rich- tung nachweisen". Zóo is dus de feitelijke tuberculose-be- strijding begonnen door Nord, die in zijn brochure bet plan inleidde, dat, wanneer hel niet door bijkomende omstandigheden ge stuit was, direct tot den bouw aan het eerste sanatorium geleid zou hebben. Dat dit plan niet geheel gevolgd is, toen men eindelijk, na jaren weifelen, den sanatoriumbouw op nieuw opvatte, is van weinig beteekenisde hoofdzaak, het principe van het sanatorium xn eigen landstreek, is in uitvoering gebracht, en op zijn werk heeft men voortgebouwd maar zijn weiken en streven is daarbij ge heel over bet hoofd gezien, zijn naam is in dit opzicht niet meer genoemd. Waarom Laat ons daar niet naar vragen De schrijver van de geschiedenis der tu- berculose-bestrijding geeft da feiten, zonder de beweegredenen na te speuren. En die feiten werden daardoor in het licht gesteld, nu de pionier van dezen strijd tenminste nog de voldoening kan smaken, dat een on partijdig geschiedschrijver zijn poging in het licht der geschiedenis bekend maakt. Het is mij persoonlijk een aangename taak, die geschiedenis voorzoover het Nord betreft, in wijderen kring te publiceeren. Aldus arts P. Visser, J.Wzn., te Delft, in het jongste nummer der »Vox medicorum", waaraan we het artikel ontleenen omdat dr. Nord, die hier zóo lang in garnizoen was, bier nog tal van vrienden en bekenden heeft, die wel belang zullen stellen in zijn werk zaam zijn ook te dezen opzichte. V redes-c onferentie. We laten de conferentie-heeren in Den Haag zooveel mogelijk met rust, maar wan neer Nederland een duit in het zakje doet, zijn we toch wel zoo'n héél klein beetje ver plicht, ervan te gewagen. Daarom visschen we uit het officieel communiqué het volgende °P De Nederlandsche delegatie wenscht te be vorderen elk voorstel, dat leidt tot de on schendbaarheid van den byzonderen eigendom op zee. Opdat de koopvaardijschepen, vooraf van de planken but en kreeg Angelina in 't oog. De oude Italiaan bemerkte zeer goed, dat de voor name Russische boer niet uit den zadel sprong en op de bank voor de deur plaa.a nam enkel om by hem iets te drinken, en dadelijk was zyn avontuur lijke geest vervult met bet denkbeeld, dat Baria- tinsky wel eens de man kon worden, die terwille van Angelina hem in betere omstandigheden kon plaatsen. Geheel vervuld met de gedachte aan een gelukkige toekomst, betoonde hy den prins de meest mogelijke dienstvaardigheid, en door blikken en gefluisterde woorden drong hy zyn dochters, even eens te doen. Scherp onderzoekend liet Gemma baar oogen eenigo seconden op deu vreemdeling rusteu toen keerde zij hem den rug toe als een koningin, in wier oogen een vazal geen genade beeft gevon- deu. Zij sloeg verder geen acht op Bariatinsky. Slechts nu en dan vloog er oen minachtende glimlach over |haar schoon gelaat, als haar oor een vau de atgezaagde .-oraplimentjea opving, die de prins aan Angelina ten beste gaf en die hem zóo f;emakkeliJk afgingeu, dat men wel kon begrijpen, loeveel maal die reeds over zyn lippen waren ge komen. Angelina was toegankelyki r dan Gemma. Al was zy niet zoo overdreven vriendelijk als haar vader, toch was zy voorkomend jegens den gast. Zy bediende hem en nu eens blozood, dan weer lachend luisterde zy naar zijn luchtige praatjes en beant woordde zijo vragen wel met schuwe terughouding, maar toch bereidwillig. Eerst toen Fedor, die gewend was snel de overwinning to behalen, begon met Angelina liefdewoordjes toe te fluisteren an haar trachtte iu zyu armen te sluiten, nam xjj verschrikt te vlucht en was noch door verzoeken noch door dodreigingen van haar vader te bewegen, naar den bast terug to koeren. aangewezen om in oorlogstijd te dienen als bulpkruisers, geen hinderpaal zullen opleve ren aan de aanneming van bovengenoemd beginsel, wordt een voorloopig voorstel onder worpen aan de beslissing der commissie, waarvan de tekst aldus luidt: Geen koop vaardijschip kan door een oorlogvoerende partij genomen worden, alleen omdat het onder vijandelijke vlag vaart, wanneer bet voorzien is van een paspoort, afgegeven door de bevoegde overheid van zijn land, in welk paspoort verklaard wordt, dat het schip niet veranderd zal worden in een oorlogsschip, noch als zoodanig worden gebruikt gedurende den duur van den oorlog. Van de voornaamste kwestie, de ontwape ning, hoort men niets. Dat wil niet zeggen, (lat zij vergeten is, maar het is zeer moge lijk, dat men haar ten slotte vergeten zal, omdat niemand lust en opgewektheid zal hebben haar te stellen. Dat de Nederlandsche delegatie er mede voor den dag zou komen, is een onderstel ling, die men van meer dan een zijde ver neemt, en die g°grond zou rijn op uitlatin gen in zeer in vloed rijke Nederlandsche kringen. In Engeland worden proeven genomen met een nieuw model geweerkogel, die een even groote omwenteling zal brengen, in de ge- vechtswijze als het rookzwak buskruit. Wanneer zal de proef worden toegepast in de practyk Den 30sten Juli zal de eerste steen worden gelegd voor het Vredespaleis op «Zorgvliet" bij Den Haag. Zou 't dien dag nog pais en vree zijn tus- sc.ben Amerika en Japan H. M. de Koningin passeerde hedenmiddag om twee uur deze Gemeente op Haar terug reis van Den Haag naar Het Loo. H.M. de Koningin-Moeder zal aanstaanden Maandagmiddag een bezoek brengen aan het nieuwe St. Elisabeths Gast- of ziekenhuis. Aan de grens der Gemeente opgewacht door den heer Burgemeester zal worden gereden langs Van Asch van Wijck-straat, Wy»!rssti'aat,Uirechtsche straat, Varkenmarkt en Zuidsingel naar de St. Andriesstraat. waar H.M. omstreeks half drie voor het Zieken huis aankomt. Hoogst vermoedelijk wordt teruggekeerd langs de Kazerne voor bereden wapens en via Kampstraat en Langestraat, tenzij H.M. een anderen weg mocht bevelen. „Als je gehandeld hadt, zooals ik, dan zou die smaad je bespaard zyn gewordeu", zeide Gemma tot Angelina, loen de zusters 's avonds haar gemeen schappelijk kamertje opzochten. Angelina antwoordde niet. Onbeweeglijk stond zij aan het kleiue venster en keek naar buiten in de duisternis, terwijl Gemma zich omkleedde. De wind joeg hnilend om de houten hut en drong flui'eud tusscbeu do naden der planken door. Er voer Ange lina een rilling door de leden, maar daarbjj gloeiden haar wangen als vuur. „Ga naar bed I" gebood Gemma eindelijk. „Gedane zaten zijn niet meer ongedaan te maken denk er daarom ook maar uiet meer aan. Op eou anderen keer moet je voorzichtiger zyn." Zwijgend ontkleedde Angelina zicb en ging te bed. „Zou hy nog terugkomen dacht zy bij zich zelve. Toen Bariatinsky en Suikowsky het boschje na derden, ontdekten zy spoedig de beide zusters ach tor de struiken, die nog bladerloos waren. Het was een stille, mooie Maartdag. De storm had in den nacht alle wolken verdreven en was toeu bedaard. Helder glanzend stond uu de zon aau dun blauwen hemel. „Het is prius Bariatinsky, met een vreemdeling", fluisterde Angelina haar zuster toe. met wie zjj op een laag heuveltje iu het gras zat. Zij stond vlug op en kreeg een kleur. „Waarom spring je toch op?" vroeg Gemma,zon der de twee naderende beeren met een blik te ver waardigen. „Laat ons weggaan, bid ik je," drong Angelina by haar zuster aan. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1