Stadsnieuws. BURGEMEESTER m WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op ari. 37 der Drankwet, brengen ut openbare kennis: le. dal by ben ia ingediend een verzoekschrift om verlof lol verkoop van alcoholhoudcnden drank, anderen dan sterkourank, voor gebruik Ier plaatse van verkoop, door LUCAS JOHANNES KOEKOEK in de voerkauior van bot percool Groenmarkt no. 6 alhier 2o. dat binnen twen weken na doze bekendmaking ieder tegen bot vorloonon van hel verlof schriftelijk bezwaren by Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 18 Juli 1907. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIEKS. De f.d. Secretaris, VAK REIGERSBERG VERSLU1J8. Mond en Klauwzeer. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien de missive van den Mioisier van Land- louw, Nijverheid en Haudel, dd. 8 Juli 1907, No. 6742, Afdeeling V.D., brengt ter openbare kennis a. dat mei ingang van 9 Juli 1907 bet vervoeren of doen vervooren van herkauwende dieren en var kens verboden is uit, n«ar of binnen een kring in deGemeento MIJDRECHT omvattende den Folder BLOKLAND; b. dat wanneer bijzondere redeuen afwijking van het sub a. bedoelde verbod noodzakelijk makeu, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den Burgemeester van Mijdrecht onder do door den districuveearta to Utrecht aau te geven voor waarden. Amersfoort, 18 Juli 1907. Do Burgomees'er van Amersfoort, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, brengt tor voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht dd. 12 Juli 1907, 4e Afdeeling no 3376/2424, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Baarn een geval van VLEKZIEKTE is voorge komen. Amersfoort, 16 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. De RURGEMEESTER der Gemeente AMERS- FOORT brengt, ter voldoening aan de aanscbryvtng van deo Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dd. 18 Juli 1907, 4e Aldeeling, no. 3400/2461, ter kennis van belanghebbondeu, dat in de Gemeente Wilnis gevallen van MOND- en KLAUWZEER zijn voorgekomen. Amersfoort, 16 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter keunis van de ingezetenen dezer Gemeen te, dat bet door den Directeur van 's Ryks directe be lastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 van de Bedryfsbelasting over het dienstjaar 1907/1908 aan den OntvaDger van 's Ryks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wion ieder verplicht is zynen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke^plaateon aangeplakt te Amersfoort den 16. Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Uitvoer van Rundvee. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op de beecbikking van den Minister van Waterstaat dd. 2 Juli 1907, La- B. afdeeling Spoorwegen, Brengt ter algemeens kennis, dat met ingang van 16 Juli a a. alle por spoor naar bet bui tenland te vervoeren runderen door een geëxa- minoerden veearts moeten worden gekeurd even- alB zulks thans reeds geschiedt met de dieren, welke naar België worden uitgevoerd. Een ezemplaar van het bij bovengenoemde beschikking behoorende model-certificaat iigt ter Secretarie ter inzngc Amersfoort, 16 Juli 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. H M. de Koningin-Moeder bezoekt h.et St Elisabeths gast- of ziekenhuis. Gevolg gevend aan een door Haar onlangs uitgesproken wensch bracht H. M. de Ko ningin-Moeder gistermiddag een bezoek aan het op 8 April geopende nieuwe St. Elisabeths gast- of ziekenhuis, aan de St. Andries-straat. Om kwart over tweëen begroette de Bur gemeester, in ambtsgewaad, by het voormalig tolhuis op den Soesterstraatweg II. M., die vergezeld was van Haar Eerste Hofdame, E. G. barones Va Iiterstim; in het tweede Hofi ytuig volgde Haar Kamerheer jbr. A. S. E. van Tets. In fliuken draf werd gereden .langs Van Ascb van Wück-straat, Wyers-straat.Utrecht- schestraat, Varkenmarkt en Zuidsingel. Voor de Anna Paulowna-bewaarachool, die H.M. vroeger bezocht en welke Zij aaustoods herkende, waren de kleine leerlingen opgesteld langs bet hok, dapper met vlagjes zwaaiend en bartelyk juichend, een zóo aardige en spontane hulde, dat een oud-leerling dier school, thans O. I. ambtenaar met verlof, zich gedrongen gevoelde de kleinen te ont halen op kersen. Even vóór half drie werd het ziekenhuis be reikt. De hoofdingang daarvan was, evenals het trappenhuis en de meeste lokalen, keurig ver sierd door de goede zorgen van deo heer L. Kortbeek. De straat was uitstekend afgezet door de politie, die met grooten tact de vele kyklustigen wist te houden op het trottoir tegenover de stichting. Uit de bovenverdie- pingen der tegenover liggende huisjes maakten de neer en Van de Pol en Wentzel tal van photographische opnamen. De vele vlaggen en het heldere zonnetje gaven een prettig aspect. Ann het ziekenhuis werd H. M. ontvangen door den Geneesheer-directeur, den heer J. W. Jorissen, en den Voorzitter van het col lege» van rogenten en regentessen, den heer C. Th. van Beek, die door den Burgemeester aan H. M. werden voorgesteld. De heer Van Beek had de eer regentessen en regenton aan H. M. voor te stellenhet zyn de dames Th. E. Tbies-Lagerwey, F. M. Duchateau-Ruyten, M. C. L. Hamers-Van Boek en M. de Wit-Van Berkenstein en de hoeren: C. Th. van Beek, Voorzitter; pas toor L. A. F. X. Fock, Onder-voorzitterA. T. R. Vermolen, Secretaris; H.C. A. de Jong, Penningmeester, en J. A. Hamers. Hierna zeide de heer Jorissen Mevrouw, Het zij mij vergund, heden, nu het Uwe Majesteit heeft behaagd, het Sint Elisabeths gast- of ziekenhuis met eon bezoek te ver eeren, uiting te geven aan de gevoelens die ons bezielen en den eerbiedigen en diep gevoelden dank van bet Bestuur en de Eer waarde Zusters aan Uwe Majesteit aan to bieden voor de groote eer aan dit huis be wezen door Uwer Majesteits bezoek. Waar wy weten, dat de belangen der zieken Uwe Majesteit zoo bijzonder ter harte gaan, is het voor het Bestuur van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis een groote voldoening, dat Uwe Majesteit zich wel heeft willen ver waardigen, zyn werk in oogenschouw te nemen. Meent het Bestuur zijn best te hebben gedaail om dit ziekenhuis aan alle redelijke eischen te doen beantwoorden, het Bestuur hoopt, dat het dit bezoek van Uwe Majesteit zal mogen beschouwen als een aansporing op den weg dien het heeft betreden, om voort te gaan In het zoo goed mogelijk verplegen der ziekeo. Grooter belooning dan Urer Majesteit's goedkeuring op zyn werk kan bet Bestuur uiet wenschen. Uwe Majesteit gelieve van my namens het geheele Bestuur en uaraens de Eerwaarde Zusters de verzekering te ontvangen, dat wij niets zuller nalaten om die goedkeuring te verwerven. Uwe Majesteit sta mij toe, het Ziekenhuis ia Uwe welwillendheid beleefd aan te bevelen. Vervolgens boden de jongejuffrouwen Ca- teautje de Jong en Marietje Vermolen een kostbaren bouquet orchideëen aan H. M. aan, waarbij eerstgenoemde allerliefst en zonder eenigen schroom het volgende gedichtje uit sprak Ho» vad ODtzag voor U doordrongen Bij d' Aanblik van Uw Majesteit, Toch nsadren wy U met vertrouwen, Gerust door Uwe vriendlykheid. Wy sagen blij, maar toch wat bevend, Uw boog bezoek hier tegemoet, Maar werden door elkeen bemoedigd .De Koningin, Zy is soo goed". Zie, nauwlyk» is dit huis verreten, Den kranke een toevluchtsoord bereid, En reeds omringt zijn lydentsponde De liefde van Uw Majesteit. Uw harte, koninklijk en edel, Bemint met fijngevoeligheid Hen, die lichaamiyk 't meeste lyden. Wat troost heeft ban Uw woord bereidt O! woog bun danktoon opwaarts stijgen Eu voor des Allerhoogsten troon. Een wilde zegenstroom verwerven, Op 't Vorstenhuis, den Slaat, de Kroon. H. M. toonde zich zeer erkentelijk voor de bluemengave en de Haar toegesproken woorden. Alsnu werd het geheete gesticht in oogen schouw genomen, waarbij de heer Jorissen de oer had H. M. te geleiden. Toen de breede gangen, de heldere en doelmatige benedenvertrekken en het thans in een sierlijken tuin herschapen groote ter rein tusschen de beide achtervleugels waren bezichtigd, vroeg H. M. hoe het gesticht aan zulk een groote ruimte was gekomen en op het antwoord, dat de heer Van Beek dit alles had geschonken, deed H. M. den Pre sident-regent bij Zich ontbieden en gaf Zy hem Haar waardeer ing te kennen voor a! hetgeen by had gedaan voor het ziekenhuis. H. M. ging nu met Haar gevolg, de moe der-overste en twee der regenten met de lift naar dc tweede verdieping, waar het laboratorium, de kinderzaal, de kapel (waarin eenige Zusters een zungnummer uitvoerden), de dienkeukens, de vrouwenzaal, de ontsmet- tingskaraer, de voorbereidingskamer en de ooeratie-zaal werden bezichtigd. Vooral toonde H. M. groote belangstelling voor het auto matisch chloroform-upparaat van geheel nieuwe vinding. Ook over andere onderdee- len van het zeer rijke instrumentarium deed H. M. zich voorlichten. In de ziekenzalen bad H. M. een be moedigend woord voor elk der 30 patiënten, die uit Haar handen een tuiltje rozen mochten ontvangende kindertjes kregen bovendien prenten on speelgoed. Ook met d« Zusters, dia op uitdrukkelijk verlangen van H. M. ieder in huar eigen afdeeling zich bevonden, wisselde H. M. oen vriendelijk woord. Ook wenschte H. M. de zolderverdieping te zien, waar behalve de magazijnen de kamers der Zusters zich bevinden. Na ook daar alles in oogenschouw te heb ben genomen en telkens haar wnardeering te hebben uitgesproken over de up-to-date inrichting werd langs de trap de beneden verdieping weder bereikt waar, in de Regen tenkamer, II. M. Haar handteekening stelde in het register van bezoekers en Zij een zes tal photo's van het inwendige van het gebouw, door den heer Van de'UPol vervaardigd en saamgehouden in een dofleeren muppe, wel wilde aanvaarden. Na nogmaals betuigd te hebben, dat Zij met groote ingenomenheid had kennis ge maakt met de keurige en doelmatige inrich ting, verliet H. M. even na half vier bet gebouw, uitgeleid door de heeren Jorissen en Van Beek. La;;gs de Kazerne voor bereden wapens, waar aewatht de eerbewijzen deed, en door Kampstraat en Langestruat werd terugge reden naar sSoestdijk". Reeds om half zes gistermiddag toonde de heer Van de Pol ons eeuige welgeslaagde photo's van het Vorstelijk bezoek. De Eerste Kamer heeft met 29 tegen 15 stemmen aangenomen het ontwerp-Arbeids contract, en ook de gewijzigde Oorlogsbe- grooting en het wetsontwerp tot afschaffing der tiendon. liet verluidt, dat .ie nikkelen stuiver zal worden aangemaakt zoodra 'sRyks Munt gereed is met het slaan van een groote partij centstukken voor Nederlandsch Indië, waaraan thans druk wordt gewerkt. Wie het den verkiezings-bureaux gemak kelijk wil maken, stemme morgen vóór éen uur. De stembus is wel geopend van 8 tot 5, doch hebben de meeste kiezers vóór éen uur hun kiesp licht vervuld dan wordt daardoor de arbeid aan de bureaux gemak kelijk gemaakt en kan men beter nagaan wie er nog niet geweest zijn. De heer Carl F. Hennings, Directeur der verffabriek xFarbwerk Amersfoort", heeft naturalisatie aangevraagd. De heer Tb. H. M. Hogenboom heeft met gunstig gevolg afgelegd het practisch apothe kers-examen. De heer J. de Groot, kommies-roeier bij 'sRyks directe belastingen, is met ingang van 1 Augustus overgeplaatst van hiernaar Zwijndrecht. Zeer vermoedelijk echter wordt die over plaatsing ingetrokken. Aan het eind-examen van de Kweekschool »oor de zeevaart te Amsterdam heeft vol daan de heer A. H. van den Bergvoor het toelatiugs-examen tot die inrichting is ge slaagd C. Coster. Reeds zijn twee personen, die nog maar kort geleden van hier naar het nieuwe land van belofte vertrokken, uit Canada hier terug gekeerd. Zij hebben moeten ervaren, dat de werkelijkheid ganscb anders is dan de mooie reclame-boekjes en nog schooner praatjes van emigratie-agenten. Een hunner, die hier een goede vaste be trekking had en die natuurlijk thans kwyt is, heeft zelfs zijn huisraad verkocht om de rond f 400 reisgeld bijeen te krygen. Arme inenschen. In »De nieuwe richting", het orgaan der Winkeliers-vereeniging tot inkoop van goe deren op coöperatieven grondslag, lezen we o. a.: Hoe goed gelijkmatige vriendelijkheid is, bewijst een berinnering uit mijn jeugd. Een goede vijftig jtar geleden leefde en werkte te Amersfoort, aan het marktplein Den Hof, een apotheker, die een enormen handverkoop had. Hoe had bij dien verkregen en uitgebreid 'f Naast de apotheek was een kamer en hierin zetelde of stond iederen Vrijdag, den markt dag, een deftige maar vriendelijke juffrouw achter een kolossale koffiekan rnet een kraan tje en eenige theebladen met gesneden koek. Iedereen, al werd maar voor Z1/., cent anijs zaad gekocht, werd hier gastvrij onthaald. Sommige heiboertjes ontzwachtelden zelfs een stapel meegebrachte boterhammen, belegden die met koek en spoelden ze daarna met eenige kopjes koffie naar binnen. Het geheel had iets plechtigs, want de statige vriendelijkheid van de »julTrouw" deeiae zich aan allen mede. Het scheen echter tevens een afzetterij door het publiek, en da apotheker scheen een ezel. Het scheen maar zoo. Want alle werkda gen van het jaar kwamen van heinde en ver ae »stafei"-ryders, dat wil zeggen de dorps boden, met orders. De vlier en de salie, de likkepot en de smeersels, kortom alles wat volgens een boerenverstand noodig is om van mensch en vee lijf en leven bij elkaar te houden, werd van mindere kwaliteit geacht als het niet kwam uit de apotheek van Kok op den Hof, die zoo scheutig was met kof fie en koek Die man was een leeperd. Geen ezel! Luitenant M. J. Harts, van het 5e regi ment infanterie, is op zijn verzoek op uon- activiteit gesteld. Militie-luitenant C. Tichelaar is van het 11e regiment infanterie overgeplaatst naar het 5e regiment. Kapitein-adjudant H. A. Ruysch Lehman de Lebnsfeld, van het 1e regiment veld-ar- tillerie, wordt 1 October teruggeplaatst van Utrecht naar Amersfoort. Bij de Zondag le Groningen gehouden courses won »Mary", van luitenant H.J. van RijsseD, den tweeden prijs in het spring concours heerryders (14 deelnemers) en »Porthos", van luitenant R. Wilson, den vijfden in den jachtrit heerrijders (7 deel nemers). Het jongste nummer van »De Midden standsbond" is geheel gewijd aan het op 17 en 18 Juli te Nijmegen te houden vierde congres van den Ned. Bond van vereeni- gingen van den handeldrij venden en den industrieeleu middenstand. Een nagekomen vraag van de »Utrechtsche Handelsvereniging'' luidt: Verzoeke een onderzoek in te stellen naar het hooge disconto der Nederlandsche Bank. Waarom is dat honger dan iu het buitenland We lezen in de «Stichtsche Crt." Ook de Chr. Jougelings-vereeniging Ps. 118 9 begint zich hoe langer zoo meer van haar roeping bewust te worden om haar leden te vormen voor Kerk, Staat en maatschappij. Het plan bestaat n.l. om eens in de maand een spreker te laten op treden om een onderwerp in dien zin te be handelen. De volgende heeren hebben hun medewerking toegezegdds. Meiuers, ds. Ter Haar Romenij, ds. Vunderink, II. Koop- mans, K. Teeling, A. Veen en F. Wesseling. Hedenavond geeft de «Amersfoortsche Muziek-vereeniging weer een uitvoering in de kiosk aan de Regentesse-laan. Het voornemen bestaat, Vrijdagavond een inhaal-concert te geven op het terras van »Amicitia". De temperatuur van het water in de Zwem school was gisterochtend 63 en hedenochtend 640 F. Het Vrijdag op reform gestelde paard van het le regiment huzaren werd gekocht door eenige boefsmeden. Alvorens het met fliuke winst van de hand te kunneh doen, moest het leeren trekkeneen sjeesje was spoedig gevonden het paard werd aangespannen en voort ging het, in zoo'n vaart echter, dat op den Heiligenberger weg een telefoonpaal het moest afleggen ea het wagentje bijua geheel stuk was. De inzittende twee korporaals kwamen er zonder letsel af. Het paard kreeg een paar ontvellingen aan zyn achterbeenen. De trekproef wordt herhaald en weldra zal het afgekeurde paard als mooi koetspaard dienst doen. Op een haar na is Zondagmiddag vijfutfr hij het reeds zoo beruchte Driepuntje op den Arnhemschen weg weer een ernstig ongeluk gebeurd. Drie fietsrijders, die van den Arnhemschen straatweg kwamen, konden een auto, die van den Leusderweg aansnorde, niet zienin een oogenblik zat een der wielryders vlak tegen de auto. Door van zijn fiets te springen bracht hij 't leven er af en kwarn hy met hevigen schrik en eenige ontvellingen vrij. Hoe lang nog? Zondag schijnt een zwarte dag geweest te zyn voor de auto's. Gisterochtend werden op twee boerenwa gens de twee helften der auto van den heer Nienhuis, uit Amsterdam, die bij den molen van BijstereD, bij Putten, totaal werd ver brijzeld, naar Eysink's fabrieken getrans porteerd. De 71-jarige eigenaar moet daarby ernstig zijn verwond. Jn de bocht bij Bavoort vloog een auto van deo heer Spijker 's middags tegen een boom. Ook dit zeer gehavende voertuig werd naar Eysinks fabrieken getransporteerd. Door de politie werd hier aangehouden Van Z., die sedert 15 Mei gedrost was uit Veenbuizen. Hy is daarheen op transport gesteld. In een onbewoond huis aan den Berg is gevonden een zoo goed als nieuw heeren- rywiel. Inlichtingen aan het Bureau van politie. Daar zyn óok inlichtingen te verkrijgen omtrent een gouden dames broche, een bloed koralen kettinkje met slot, en een lorgnet in étui.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2