Stadsnieuws. Gemengd nieuws. T«laurst»düng gogarandaarde liafidos- prys. Vrouw lastige aanhang van de huwe lijksgift. Lipfde het onvergankelijke, waarbjj enkel het achterscherm gestadig 'n eindje opschuift. Noodleugen 't gewichtigste stuk van don uitzet. Reue der Treppenwitz der Liebe. Trouw een eigenschap, die bn ie eigen vrouw natuurlyk, by du leelyke van je buurman rechts om te kruakhonen riaiebel is, en by de mooie van je buurman links dom en hinderlijk. Hin derlijk vooral Alleen al die paar synoniemen demonstree- ren zoo «enigszins van welke kracht de pen van juffer Panthecileia is. Vooral in baar bootdsiuk «Amazooen-lazarett" blinken en blinkt die pen, dat de goudvonkjes or af op bet witte papier en tusschen de zwarte regels schieten. Natuurlijk valt niet iedere klad waar-ie vallen moet. De juffrouw schiet soms mis onrechtvaar dig verkeerd. Kyk zoo'n culminatie van haar eens aau. «De man is een uitvinding van de radeloosheid, het stumperig moment, waarin de natuur er over nadacht, boe ze de vrouw toch wel aan een kind zou vermogen te hel- pe i". Die zit heelumaal niet meer. Flodderiger ap>T£u's lukken d'r beter. Zoo deze:»Jullie zyi speelse!), zinnelijk, erg voor opschik, oudiep, kleintjes," houugeuadigde de man tot de vrouw. Daar kwam een vrouw voor hem heen, breeddenkoud, ernstig, sober, bVerve lend creatuur, ruk-uit," sprak de heer dei schepping norscb, «gauw, asjeblieftEn bij ging voort de speelsch-zinnelijke vrouw te behonen, terwijl-ie toch tegelijkertijd in haar behagen schiep. Soms pruilt even wat stille weemoed door baar regels, maar direct vindt z<weer de booze patswending »n den lichten, spuelscben loon. Zou hier: «Eén ding, moet ik u steeds on steeds herhalen, lieve zusterhet vreese- Ityke in de holde is, dat er in haar geen ge rechtigheid bestaatdasz die Liebe Guaden- wahl ist. Inniger dan éenige vrouw moogt gij van uw man houden, meer en grooters ▼oor hem gedaan en gedragen hebben als gy zijn helde vei loreu hebt, dan helpt geen verilieiiste meer. Laat toch uw dagboek in de schryttatella sluimeren. Zoodra gjj begint deOet oi cre«iit uwer geluksjacen op te tellen, zyi yij verloren. Het saldo is steeds bit- le>beul. Dat beleven by ua allo waarachtig goede vrouwen. Wat ik u duarom toe- wensch, lieve zuster, <s: «lat gij niet tot de wauractitig goede, maar tot de leep-prolitee- rende vrouwen behoort. Voor die draagt de huwelyksbaan veel meer masten, bont vaD feestdoek en vlaggen." Maar 't mooiste van het boekje komt nog. Een veldtocht wordt georgauiseerd om to zegevieren of verslagen tb worden. Dit boekje, tür mannerfpindliche 8tunden, is een veld tocht tegen den man. Maar begonnen door 'n vrouw, en 'n viouw wil niet overwinnen óf overwonnen worden, maar snoept liefst van de combinatie. Zoo geeft Penlhesileia tegen 'l laatste hoofdstuk d'r rug weer aardig vrij voor 'n mannulijkon aaiveeg. «Dikwijls lacht zy, die niet huilen wil", merkt zy zoo ter loops even op. En dn sterker: «Die starksten sind es, die uns am webesteo tun. MilKampfbe- Binnen wir um glücklich besiegt zu werden, a in der scbö> en Jugendzeit der Mensch- heit Penthesileia mit Achilleus zu kampfen begehrte liebte sie ihn wielleicht da nicht scnon V' Aha, Trientje, kriebelt het jou daar? zijn wjj, manneolezers, geneigd uit te roepen. Zyu al die spottei-nijen en plagerijen, die honderd scherpe speldeprikjes slechts flirt Is je penri' tje zoo schitter-funkelend- liju, zoo puutig, om aan 't eind 'n ronde mollige heidesverklaring op het papier te laten loopen. Die is goed, Katrjjn Een échte vrouw. Reeds by de lezing voorvoelden wij 't: eene, die ons zoo goed heeft opgenomen, zich zooveel met uns bemoeit, over zooveel ervaring beschikt, die moet van ons ge houden hebben, nóg van ons houden. De zure oude juffers, die naar bet «vrou wenbrevier voor uren van munnenhaat" tasten om d'r gele October-woedo aan op te zonnen, zullen by bel laatste booldsluk zich van ergernis de resteereude tunden-stompjes uil den mund knarsen. Eu naar den uitgever schryven om de centen retourWant de titel van bet boek islogen. H. M. de Koningin keerde gisteravond uit Amsterdam uaur »Het Loo" terug. De trein gassend- tegen II) uur het station hier. H. M. de Koningin-Moeder bracht heden eeu bezoek op »Hei Loo" en keert heden avond op sSoesidyk" terug. H. M. de Koningin wordt Zaterdag op aSuostdyk" verwacht. Op verzoek van den Minister van Binnen- laudsche Zukeo heeft de Commissaris der Koningin in de provincie lllrecht aan de Cemeentebesiuien van dat gewest doen toe komen een exemplaar van de door den Cen- ralan Uiu>in4haidara*d aameng/ol^Ule: «Wen ken by het voorkomen van buik typhus (fe- bris typhoïdea)", ten einde deze, waar noodig onder ae ingezetenen te verspreiden. In deze «Wenken" wordt op duidelijke wijze een korte beschrijving gegeven van den aard der ziekte, terwijl de volgende onderwerpen daarin worden behandeldde smetstof, het voorkomen van de uitbreiding der ziekte, de afzondering, de verpleging, de ontsmetting van de uitwerpselen, en de te nemen voorzorgsmaatregelen. Het Weekblad van den «Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren" bevat het eindrap port van de commissie, benoemd door het Hoof«1bestuur van dien Hond om van advies te dienen omtrent wjjziging van de Ge meentewet, waarbij aansluit een proeve van eenige wijzigingen en aanvullingen, welke in het belang der Gemeenten, uer Burge meesters, der Secretarissen, der Ontvangers en der ambtenaren ter Secretarie en ten kantore van den Gemeente-ontvanger in de Gemeentewet zouden aangebracht moeten worden. Tijdens de afwezigheid van den Commis saris van politie worden diens fuactiën waar genomen door den heer S. Posthuraa Jzn., inspecteur van politie. Binnenkort zal het aantal brievenbussen hier worden vermeerderd met negen; 4 standaardbussen en 5 hangbussen. Onder meer wordt er een geplaatst op de Varken markt. De twee rijwielen voor het lichten der bussen zijn reeds ten Postkantore aange komen twee zeer mooie Burgers-karretjes. Het plaatselijk telefoonnet is uitgebreid met twee aansluitingen, éeu voor luitenant H. A. C. Fabius, Regentesselaan, met no. 187 en éen voor Nefkens meelhandel, Leusder- weg, met no. 189. De heer O. Bussemuker, Hoofd der open bare Lagere school te Soest en leeraar aan de Rijks-Normaalschool hier, is met ingang van 1 October benoemd tot Directeur der Rijks-normaallessen te Rhenen. De heer H. Molhuijzen behaalde aan 's Rjjks Hoogere land- en boschbouwschool te Wage- ningen het diploma als landbouwkundige. Vermeldden we in het vorig nummer de verkiezing van den heer N. van Hinte tot lid van den Gemeenteraad van Rotterdam, thans dient óok vermeld, dat de gewezen R. K. priester dr. Jan van den Brink werd gekozen tot Raadslid te Breda. Het verluidt, dat het 5e regiment den 4 September van hier via Barneveld naar de Legerplaats by Harskamp zal tnarcheeren. 'n Goed begin voor de groote manoeuvres, welke tot 12 September duren. Luitenant-kolonel J. H. van der Burg en kapitein J. A. F. Keetell, van het 6e regiment infanterie, die verleden winter den tbeoreti- schen cursus voor vesting- en fort-comman danten bijwoonden, zullen van 14 tot 23 Augustus in de legeipl.iats bij Oldebroek de practische oefeningen der eerste serie vesting-artillerie tolgen. Bij het 5e regiment infanterie is bevorderd tot le luitenant de 2e luitenant H. F. Bcbarp, van bet korpa. Bij het regiment zijn benoemd tot 2e lui tenants de cadettenM. J. G. E. Lestrade, P. J. van den Briel en J. B. de Jongh, her komstig van de Kon. Militaire Academie te Breda. Nog werd bevorderd tot le luitenant de 2e luitenunt L. C. Prey, thans bij het Instruc tie-bataljon te Kampen en werden benoemd tot 2e luitenant de cadettenF. K. Biscboff van Heemskerk, by het 8e regiment infan terie jhr. P. J. Boogaert, bij het 3e regimeot huzaren A. Ch. F. van Kuijk en A. H. Dryf- hout. van Hooff, by het 1e regiment vesting artillerie; V. A. baron Bentiuck. bij bot 4e regiment vesting-artillerie; en H. Riedel,bij het regiraeut genie-troepen. Aan het overgmgs-examen uaar het 2e studiejaar van den cursus bij hel 5e regiraeut infanterie hebben voldaan de sergeanten C. Bekink, W. H. de Boer, W. Brok, C.J.Erd- bnnk, I'. F. Kamm, P. J. H. Roos en M. T. M. van 't Santen voorwaardelijk de sergean ten C. W. van buyne en N. Tibo. Er namen 15 leerlingen aan deel. Luitenant-kolonel A. J. P. Metelerkamp, Directeur der Ry- en hoefsmidschool, is aan gewezen om dit najaar op te treden als re- giments-coimnaiiduut over het regiment ca- vaieri' dat wordt gevormd uit het le regiment huzaren te Amsterdam en te Amersfoort, h«*t 5e eskadron 2u regiment te Venloo en het 5e eskadron 4e regiment 16 Zullen en van 26 Augustus tol 4 September regiments- oefeningen zal houden in de omstreken van Deventer om «laarna deel te nemen aan de manoeuvres der 4e divisie. Bij het wapen der cavalerie zijn o.a. be vorderd tot le luitenant de 2e luitenants F. E. baron Van Heerdt, van het le, enH.W Oh. E- Maüwn, van het 2e regimant huza ren, beiden hier in garnizoen. Gebrek aan deelneming bij de leerlingen der hoogste klasse van Gyoraasia en Hoo gere Burgerschool is oorzaak, dat de voor genomen oefeningen in den wapenhandel, welke van 30 Juli tot 24 Augustus in do Legerplaats bij Laren zouden plaatshebben, niet doorgaan. üp voorstel van de «Amersfoortsche Mu- ziek-vereeniging" heeft de Bond van har monie- en fanfare-korpsen in de provincie Utrecht Zondag besloten, het eerstvolgende concours voor aangesloten vereenjgingeu te «loen plaats hebben te Amersfoort en wel op Hemelvaartsdag 1908. De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging" geeft morgenavond al weder een concert in de muziektent aan de Regentesse-laan. De bewoners van den Grooten Haag maken zich op om ook «iit jaar den Koninginnedag luisterrijk te vieren. Muziek, eerepoorten, straatversieringen en veel meer nog staat op hun program. Er wordt een wielerwedstrijd Parys-Sche- veningen voorbereid, welke einde Augustus of begin September zal worden gehouden. De route zou zijn Parijs, Epernay, Peims, Sedan, Mézières, Grivet, Dinant, Namen Hoy, Luik (rustdag). Visé, EysJen, Maastricht, iu- tard, Roermoud, Venloo, Nijmegen, Arnhem, Arnerstoort, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Scheveningen. Van twee wielrijders, die Zondag op den Hof bij de Vijverstraat tegen elkaar optorn den, kwam er een zóo leelijk te Tallen, dat hij heelkundige hulp moest inroepen voor zicbzelven, terwijl beide karretjes öuk met deskundige hulp weer ia 't fatsoeu moesten gebracht. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen die ,te samen en in vereeniging" zich schuldig maakteu aan stroo- perij van aardappelen in den voor nachtrust besteraden tijd en daarbij op beeterdaad wer den betrapt. Dat zullen dure nieuwe aardappel'jes wor den. De Gemeenteraad van Eemnes besloot, voor f4700 aan te koopeu bet huis van wijlen den Gemeente-ontvanger den heer W. van de Kuioder om dat in te richten tot Gemeen tehuis. Tot dusver behelpt men zich daar met éen kamer. Da land- en tuinbouwtentoonstelling, die op 1 Augustus te Harderwijk wordt geopend, belooft een voor de Oterveluwe zeer belang rijke te worden. De afdeeling Overveluwe van de «Gelder- sch- Overijselsche Maatschappij van Land bouw" spaart kosten noch moeite om flink voor den dag te komen. De toezeggingen voor inzendingen zijn van dien aard, dat een sagen der tentoonstelling gewaarborgd is. Een afdeeling «visscherij, handel en nijver heid", die er aan verbonden word', belooft het merkwaardige van het geheel aanmer kelijk te verhoogen. Aan de tentoonstelling wordt een verlo ting verbonden. Des Vrydags wordt op het terrein een ringrijderij gehouden. Door verschillende personen en corpora tion zijn medailles en gelddrijzen uitgeloofd. Zaterdag had bij Terscbuur een ongeluk plaats, dat boven verwachting goed is afge- loopen. Een Bunschuter visscher had zijn laatste botjes verkocht en keerde met zijn kar bespannen met twee honden huiswaarts terwijl zijn dochtertje op de kar zat. Daar kwam een auto, welke niet geuoeg uithaalde en de kar greep, die met alles over den weg werd geslingerd. De chauffeur «zette er de sokken in", de hondjes krabbelden, o wonder, weer op en ook het meisje, dat niet erg zacht op de berm was terecht gekomen, stond weer op en keek de wegsnellende auto na om het nummer te lezen, dat ze op een papiertje aan de Rijks-politie gaf, toen haar vader van het geval aangifte deed te Hoe velaken. De kar van den armen man was erg gehavend, eenige spaken gebroken en velgen met band ingedrukt, 't Is te hopen, dat hij vergoeding krijgt. Menigeen is door zyn eigen licht zóo ver blind, dat by al <1e overige in het donker ziet. Inhoud «WereMkroniek" 20 Juli: Twee feesten te Scheveningen Uit Schouwburg en Concertzaal De tentoonstelling van Gooische oudheden te Naarden Het dui zendjarig jubileum van Workum De Rot- terdamsche aierveiling Voor liefhebbers van watertochtjes Alphonse Legros en Jan van Rhijnnen De vredes-conferentie ea de Boerenbruiloft De automobieiweek te Scheveningen Personalia Hulde aan de nagedachtenis ran P. W. Janssen Kro niek van de week De gestoleD Iersche orde-teekenen De ontvluchting van den inbreker Walthar De «Tijdgeest" te Rot terdam Caricaturen uit het buitenland Vrijdagnacht is te New-York «le tempera- tuur nauwelijks beneden de 90 graden ge daald, na den geheelen dag boven de 100 graden te zijng"weest. De menschen hebben vreeselyk geleden. 's Nachts bleven de pni ken voor de arme menschen open en duizenden sliepen in liet gras, terwijl anderen, eveneens ten getale van duizenden, de werv.-n en hoofden be volkten «tm een luchtje te scheppen. De paarden op straat vielen Donderdag telkens neer, ofschoon zy af en toe door brandweerlui werden nat gespoten. Zaterdag was het wat koeler. 't Is wel ongelijk verdeeld. Glas snijden. Glas is een zeer slechte warmtegeleider. Daarvan kan men gebruik maken om vau een flesob, waarvan de bals, of' een drinkglas, waarvan het bovenstuk is afgebroken, nog een bruikbaar glas te ra-iken. Men vuile de gebroken flesch of het glas tot op de plaats waar men liet voorwerp wil afsnijden met olie en plaatst het dan op een volkomen horizontale tafel. Dan maakt men het uiteinde van een ijzeren pook in de kachel sterk gloeiend en dompelt bet daarua snel in de olie. Het gedeelte van de flesch, dat boven de olie uitkomt, zal dan glad af springen, zoodat men uit de gebroken flesch een goed drinkglas vervaardigd beeft. De verklaring van dit verschijnsel is de volgende. Daar glas een slechte warmtege leider is, heeft «Ie warmte zekeren tijd noodig om door het dikke glas heen te dringen. Heeft er nu, zooals bij deze proef, een plot selinge warmteontwikkeling plaats in het inwendige van de flesch, dan heeft aau dit gedeelte vau het glas uitzetting plaats, terwijl de buitenzyde nog koud is en zich niet uit zet. Het gevolg daarvan is, dat het gedeelte van het glas, dat zich boven de olielaag be vindt, glad afbreekt. Om de zelfde reden springen dikwijls glazen, als men er zeer heete vochten, zooals thee, koffie of kokend water ingiet. Dit is ook eeu gevolg van de slechte warmtegelei- ding van het glas, waardoor een ongelijk matige uitzetting plaats heeft. Men kan het springen van het glas voorkomen door er vooraf een metalen lepeltje in te plaatsen daardoor wordt de warmte dadelijk weggeleid en Jus de te sterke plaatselijke verhitting van het glas voorkomen. De Daily Mail" verneemt uit Berlijn, clat de Duitsche infanterie op het oogenblik voor zien wordt van een nieuwe soort van kogel, di«evenals de nieuwe patroon van het En- gelsche leger, een spitse punt heeft en der gelijke verwoestingen in het vleesch van levende wezens aanricht. De Keizer moet de nieuwe patroon in dit voorjaar op de hertenjacht hebben beproefd. Het vleesch van het hert, dat er mee ge schoten werd, werd er door uiteen gereten en bleek ongeschikt om als voedsel gebruikt te worden. In Den Haag vergadert do tweede vredes conferentie, lezer. Een schoorsteen van 154 Meter. Waar zou wel de hoogste schoorsteen zyn Natuur lijk in Amerika. Heel lang gold de schoor steen van de «Halsbrïtcker Hütte", bij Frei burg in Duitschland, als de langsie. 'tWas dan ook geen kleinigheid140 M. hoog en 3 M. middellijn aan den top. Nu is men echter aan bet bouwen van een schoorsteen in Amerika, die zulke afmetin gen heeft, dat de Freiburgsche er geheel in opgeborgen zou kunnen worden. Een mijn-maatschappij in Amerika laat nu door de bekende schoorsteenbouwersflrma Custo- dis een schoorsteen bouwen, die eventjes 154 M. hoog is en een middellijn aan den top heeft van 15 M. Eigenaardig is het, dat deze Amerikaansche mjjii maatschappij bij een Duitsche maatscbapoij moet aaukioppen om dit gevaarte op te richten. Oude postzegels, enz. Herhaaldelijk werd, doch steeds vruchteloos, gevraagd, waar men oude tramkaartjes, postzegels, si- garenasch eu dergelijke kan kwijtraken. De geheimzinnige vereeniging, die er slaven voor vrykoopt, tuberculosen voor verzorgt, enz., was niet te vinden. Nu blijkt, dat ook de heer Noman, in Den Haag, die stapels oude tramkaartjes kreeg toegezonden, tevu'geefs naar dat afzetgebied beeft gezochtook hij vo d, ten slotte, alleen iemand die er zg. «postzegelwerk" van ma ken wilde, dat nu eerlang zal worden ver loot. Het verzameleu, kan men dus voortaan wel laten. Het licht van glimwormen. Hoogst merk waardig zijn de resultaten welke dr. H. Mu- raola, professor in de Natuurkunde aan de Universiteit te Kioto (Japan) verkreeg bij zijn onderzoekingen naar het lichten der zoogenaamde glimwormen. De Johanniskever (lampyres aplendidula) komt in het land der

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2