Dinsdag 6 Augustus 1907. ANGELINA. No. 7384 56e Jaargang. Reis exemplaren. Feuilleton. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 óstbus 9. Telephoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, hetzij binnen- ol buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage er» met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijden hun uitste- digheid zich verzekeren. Nog eens YOGHURT. Dat heb je zoo een enkelen keer, dat je kennissen hoort praten bijvoorbeeld over slechte spijsvertering en dan in heel en half wetenschappelijke tijdschriften leest over nieuwe middelen, die zulke klagers kunnen helpen. Hoe langer zoo meer maakt het je aandacht gaande; 'tis of het in de lucht zit zóo hoor je telkens meer menschen spreken over het nieuwe middel en telkens ook lees je er weer over en meer van. Zóo de vorige week toen we aan de »Hilv. Crl." een flink geschreven artikel over Yog hurt ontleenden, terwijl bijna te gelijker tijd we van vriendelijke hand een meer weten schappelijke studie daarover ter lezing ont vingen uit het «Pharmaceutisch Weekblad". Een feit is 't, dat verschillenden hun apotheker verzochten, hun het melk-prseparaat te be zorgen, dat o.a. in het Gemeentelijk Zieken huis te Arasterdam met groote hoeveelheden wordt bereid en genuttigd. Vele apothekers in de lande adverteeren het middelóok te Hilversum doen zij dat. Maar nu komt een hunner collega's te Hilversum waarschuwen tegen den Yoghurt- humbug; 'tis dr. Feenstra, de bekende zoek licht-schrijver van »De Telegraai''. De eerlijkheid gebiedt om, nadat we »Me- thusalem" aan 't woord lieten, ook op te nemen wat dr. Feenstra thans schrjjft. Hij zegt dan Hilversum staat in het teeken van de Yohhurt-humbug potjes tot in de kiosken! Den Haag haalt de Bulgaarsehe zy uit den foedraal, en over heel Nederland is een handelspientere exploitatie bezig, groen-wit- roode vaantjes uit te zetten en Nederlandsche kwartjes en dubbeltjes daarvoor in de plaats te graaien. Ook te Amsterdam, dat veel kaler is, vooral in de zomermaanden, schijnt de consumptie op te halen! Yoghurt, oen nieuw raelk-preparaat heet het op onderscheidene prospecti. En dan volgt 'n speech over melkzure vergisting; over oude Bulgaren, die tegen en over de honderd jaren nóg met een karnemolksch lachje door het leven loopcn. Over booze coli-bacillen, die den mensch het leven vergiftigen en die mei hun valsche, bedrieglijke vormen het loodje moeton leggen tegen de celronde, joviale lactococcen van den Yoghurt. Over Metchnikoff en zijn wijze bespiegeling ten opzichte van het lange kluweneind mensche- lijk duudarm; de functies die het heeft en de triljoenenflora, die daarin woekert en de marasmus; het menschen verval in de lange lyn van laatste hooge lijdensjaren. Dat is zoo het gewone in de gezondbeids- business; dat je de lui benauwd port, voor gevaren, die ze niet richtig te taxoeren ver mogen en ze dan 'n puik gezondheidsmid del onder d'r visage houdt. En goedkoop! 'n Potje twee dubbeltjes Hier in de lage landen aan de zee worden wij bewerkt met oude Bulgaren en 'nBul- gaarscü preparaat van melkzure melkvergis- ting. In Bulgarije krijgen de lui misschien prospecti in huis over oude honderdjarige Hollandsche visschers en dat gestriliseerd Noordzeewater »je" middel is om oud te worden. Of over oude Hollandsche landlie den temet Goesche prentjes derbij en dat Hollandsche karnemelk een veel idealer preparaat van melkzure melkgisting is dan inheemsche Yoghurt. »Wie honderd jaar wil wordeD, moet Hollandsche karnemelk gebruiken. Ideaal voor alle zwakke magen". Om maar dadelijk met m'n meening voor den dag te komen. Mijn standpunt in den Yoghurt-humbug is: de 3,4, 5 verschillende preparaten, die onder den naam Yoghurt in ons land verkocht en geëxploiteerd worden, zyn nu ja voedingspreparaten van de waarde van melk óf tot op de helft ingedikte melk die ongeveer 1/i0 normaal zuur zyn, die caseïne bevatten in 'n eerste rottingssta dium (niet ongelijk aan dat in jonge kaas) in tegenstelling met karnemelk 'nhooger vetgehalte omsloten houden; en die méést niet altijd; ik trof tenminste een paar Afgestorven Yoghurts onder mijn aan- koopen virulente gistingsbacillen inhou den. Tvpe: bacillum Buigaricum (Metchni- kofl). Daarnaast: lactococcen. Ze zijn krachtens hun gehalte makkelijk te assimileeren eiwitkrachtens hun vetgehalte van 2 tot öV^/o; kraentens hun overgebleven Voortdurend werd Olga gekweld door de gedachte, dat Stwolinsky haar misschien niet goed verstaan had. In haar slaapkamer gekomen, opende zjj dadelijk het vensier en leunde op bet kozijn. De nacht was stil, de sterren flonkerden aan den hemel. „Hij wil hier kotueD", dacht zij. „Hoe gaarne zou ik een uurtje met hem pratenMaar neen, neon, blijf weg", kermde zij» plotseling verbleekend. „Wat is niama van plan? Zij zag er zoo verschrikkelijk uit." Ib den tuin werd een luid gehuil hoorbaar, dat al nader en nader kwam en eindelijk dicht onder haar venster klonk. „Ah," mompelde zij, terwijl angst en droefheid hunr gelaat misvormden, „de wolfshonden zijn los gelaten. Je wilt hem dus in stukken laten scheuren, moeder Zij stond nog een oogenblik hijgend aan het vin ster en liet zich da&op onhoorbaar in den tuin zakkeD. Toen Warwara eenige minuten later de kamer binnen tradom hnar slaapplaats in orde te breDgen, keek zjj ie vergeefs naxr Olga rond. „Waar is bet vogeltje nu beengevlogeu 7" mom pelde zjj en richtte den blik, naar bet openstanude venster, waardoor de koele nachtlucht naar binnen stroomde. Zjj boog zich het raam uit. „Olga I" riep zjj een paar maal, maar hoorde niets dan het afschuwelijk gehuil der honden, die onrus tig in den tuin rondliepen. melksuiker, èn het uit de vergiste suiker ge produceerde zuur ongetwijfeld uitstekende voedingspreparaten, die onder omstandigheden door hun 1/10 normaliteit zuur ook op een of ander verstopt alcalisch organisme in gun- stigen zin kunnen werken. lij smaken naar Friesche schapenkaas, óok wel naar zuren roommet 'n typisch na- smaakje, dat lang in de mondslijmvliezen na blyt't hangen. Zoo door de bank nog al te ge nieten. En bepaald lékker voor 'n zieke, die er voorgespiegeld heil uit neemt te proeven. Maar.... zij zijn niet dit, ivaar zij, met rom- bom, rombom, sla-de-trom, voor uitgegeven worden. Zij zijn van volkshygiënisch stand punt, naar de prijzen waar zij voor gesleten worden, in géenen zin een aanwinst. Eer een verliesZij worden met wetenschappelijk- onverdedigbaren reclame-ballast geëtiketteerd ter markt gezonden. Als men eenvoudig rekent, dat het kwaad van de darm-flora, dat Metch nikoff en Combe er aan toeschrijven, nog slechts een hypothetisch kwaad is, dat nog in geenen deele langs den experiraenteelen weg bewezen isdat de B. Bulgaricus de B. coli nóóit mannen kan omdat (om het in een beeld uit te drukken) de coli 'n schooier is, die van voedingsresten kan leven, terwjJ de Bulgaricus bij peptonen alleen vergaat,^ weeldeleventje gewend is, koolhydraten moet snoepen. Als men verder rekent, dat het experiment onder Weichhardt geen èn kei positief bewijs ten voordeele var den B. Bulgaricus heeft opgeleverd dan moet men, als vakman, gewoonweg een grimgrijns slaken om de snorkende taal van sommigen onzer Nederlandsche Yoghurts-boeren. Ik heb hier te Hilversum 2 Yoghurts in onder zoek genomen. Ik wil op het oogenblik alleen kond doen, welke reëele voedingswaarde Jan Publiek voor zijn money krijgt. DeYogburt- Swaab is het goedkoopste en om die reden, voor hem, die met alle geweld Yoghurt eten wil, de aanbevelenswaardigste. Daarvan bevalte mijn flesch 487 Gram voor 2'21/a cent. Vet gehalte 2.4, stikstofgehalte 3.44 ten honderd, 'n Gewone melk dus, die bij de bereiding wat vet verloren mag hebben. De waarde in voedingskracht is dus, die van '/2 Liter melk dat is in geld 4y2 cent. De resteerende J8 cent betaalt men voor de omzetting en de... bacillen. Nog verstandiger doet men de reëele voe dingswaarde te bedenken, waar het de bruine- potjes-Yoghurt betreft. Inhoud van twee door mij gekochte potjes, resp. 126 en 134 Gram. De grondstof is hier ingedampte melk, de „Die beesten zullen baar niets doen," dacht zij. „Stellig heeft zij den tuin reeds verlaten en snelt zjj den straatweg langs, haar geluk te genioet." Zij maakte haar slaapplaats op de sofa gereed en ging toen in wachtende houding bij de deur zitten. Zoo verliep er een kwartier; toen verscheen priusos Anna. „Waar ia Olga?" vroeg zij, terwijl zij onderzoekend in de kamer rondkeek. „Dat weet ik niet," antwoordde Warwara mor rend, als een slaapdronken menscb. „Ik zit hier te wachten, maar..." „Ah, zy is wegkrijschte de priusos en snelde naar het openstaande venster. „Ontvlucht? Die el lendige! Daarvoor zal zy boeten!" Warwara schuilde het grijze hoofdzij scheen geen woord te bogrijpen van hetgeen haar meesteres zeide. „Geef vlug mijn mantel en een sjaal," gebood de prinses, terwijl zij bet venster sloot. „En laat onmiddellijk inspannen wy rijden naar. Zij hield plotseliug op, doch voegde er dadelijk weer hij: „Jij gaat mee, maar niemand mag er ie:t> vu a vernemen, dat wij het slot verlaten hebbenzeg dat ook aan den koetsier. Hy moet by den uitgang van het park ons wachten. Toen Olga buiten het slot was, ging zy, om de honden niet te prikkelen, langzaam den tuin door en verliet dieu daarop door een zijpoortje. Op den Btraat- weg- gekomen, vervolgde zij haar tocht in Bnellen gang. De lucht was koel en Olga slechts licht ge kleed; maar zy voelde geen koude. Do opgewonden heid deed haar het bloed r .teller door de aderen stroonieu. Aan den bemel schitterenden de sterren in vollen glanB; zy zag het niet. Zij daobt aan haar moeder en daarbij werd haar gomood vervuld met onuitsprekelijke bitterheid en droefenis. „Doodeu wilde zy hem; ondermijn venster,onder mijn oogen wilde zy hem laten verscheuren," mom- Selde zij telkens weder. „Hoe is het mogelijk? Sn ie vrouw is myn moeder I" melkwaarde dus-te-concludeereu 2l/4 cent. Prijs van het preparaat.... twee dubbeltjes1 Nu weet ik weldat alles is «een winst en op dit preparaat wordt mogelijk nog niet eens schitterend verdiend, waar de ferment- leveranciers de prijzen voor hun Maya's zoo heeten de ent-gisten op peil houden. Wie in 't groot produceert, regenereert hoogstens zijn bacillen. Maar het is ten slotte een vrnag van volkshygiënisch, van groot maatschappelijk belang, of een ziek, zwak mensch, dat op de prospectus-bi dofte zich dagelijks aan Yoghurt te goed doet, niet beter hr,u te doen, voor zich en z'n omge ving geld .ij den spaarpot te houden drie, vier keer de zelfde quantiteit per dag aan karnemelk te dvinken. Wantwtu t Yoghurt Een soort Bul gaarsehe karnetcflk! In den zomer kan men 't daar zonder 'r test vuur laten aanlobberen. In Turkije vent men het opdicschen zoo als bij ons wortelen en bieteplakken. Yoghurt is, wetenschappelijk gesproken, een in melk zure gisting vergiste melkwat karnemelk óok is. Bevat als dezelatco-bacillen en lac tococcen. Dat de Mayol-bacil van den Yog hurt van een geheel andere capaciteit zou zijn, dan de lactobacillus uit de karnemelk, wil er bij mij niet recht in. Het zij mij bier vergund, een passus uit een rapport van prof. Beyerinck aan de Kon. Academie van Weten schappen te citeeren. Het rapport is van jongen datum, van 10 Mei 1907. Professor schrijft «Aangenomen, dat de gezuurde preparaten werkelijk de voorkeur verdienen (boven melk) dan geloof ik, dat men vooral in Nederland in staat moet zijn, met goede karnemelk op even eenvoudige wijze bet doel te berei ken, als met de verschillende exotische fer menten, waarvan de beschrijving den indruk maakt, dat de bereiders met de algeraeene verschijnselen der melkzuurgisting in melk onvolledig bekend zijn." Nader preciseert hij dit standpunt ten op zichte van den Yoghurt, waarvan hij duidelijk zegt, »dat hij geenerlei principieel ver schil ziet tusschen het gebruik van karnemelk en van Yoghurt." Als een microbioloog van den grondigen zin en de studie van een Beyerinck zoo iets zegt, dan raag de man van de pen, die het verlies aan geld, dat zieken en zwakken door de handelsraanoeuvres van Nederlandsche Yoghurt-boeren lijden, helder inziet, desiechte gevolgen der bedoelde suggestieve wan- reclame 'tzogdrijven van veel slap medisch Verschrikt bleef zij opeens stilstaanin de verte hoorde zij een rijtuig naderen. „Waarschijulijk word ik reeds vervolgd," dacht zij. en verborg zich achter een van de lage boompjes, die hier en daa*- op het vlakke grasland groeien. Daar hurkte xij neer, tot het rjjtuig voorbij was, eu toen snelde zij uiot inspanning van al haar krach ten weer verder. „Wie is daar?" riep Prochor, toen er omstreeks middernacht herhaalde malen rumoerig op de poort werd geklopt. „Mevrouw Bariatinsky," antwoordde een harde stem. Het hoofd schuddend, maakte Prochor de poort open en het rijtuig reed bet plein op. „Is je meester te spreken 7" vroeg prinses Anna op bevelenden toon. „Het is wol mogelyk, want mijn meester ia nog niet naar bed gegaan. Er is bezoek." „Bezoek Ah I" De prinses liet een snijdenden lach hooren. „Hoor je het wel, Warwara ?'Hij beeft-, bezoek. „Breng mij by je meester!" gebood zij Prochor en lij volgde deu man op den voet toen deze, het hoofd schuddend, in huis ging. „WeeB zoo goed, hier een oogenblik te wachten, mevrouw," zeide hy, toen by voor de deur van de kamer stond, „ik zal..." „Jij zult bier blijven," viel de prinses hem in de rede en maakte de deur open. Het volgende oogenblik stond «ij in een gezellig gemeubileerde knuier tegenover graaf Chernischew eu Stwolinsky. Haar blikken vlogen zoekend d6 kamer door en bleven toen op Gregor ruston, die verwonderd was opgestaan. „Waar is myn dochter?" vroeg zy barsch. „Olga Is zij weg 1" Gregor's gelaat tooude zóo duidelijk zijn ontstel- »'ni8, dat de prinses onmiddellijk begreep, dat *ij haar dochter hier niet behoefde te zoeken. Ontevre den over haar misslag, beet zy zich heftig op do lippen en keerde zich om, ten einne weer heen te gaan; doch Ozeruisohew trad haar in den weg. „Is Olga weg vroeg hij nogmaals. De prinses had haar zelfbeheerscbing reeds terug gekregen. „Ja," antwoordde zij, de half gesloten oogen op Czemischew gerio' t. „Zij wist, dat ik een hiuder- laag opstelde voor den doüer, die voor haar venster wilde komen kirren. Ik dacht stellig het duifje hior te vinden." Czemischew fronste bet voorhoofd en in zijn oogen sobittorde een onheilspellend vuur. „Olga's voet heeft mijn drempel niet overschre den,brsebt hy hortend en stootend uit. „Ik wil u gelooven," antwoordde de prinses, dia de oogen meer en meer neersloeg. „Maar het is mogelyk, dat mijn dochter later by u komt, Wilt u mij beloven, dat u haar geen half uur hier zult houden „Ik beloof het u." Dit had de prinses niet verwacht. Vol verbazing keek zij Czemischew aan daarop maakte zy eon bulging en verliet de kamer, gevolgd door den man, dien zij wel in stukken bad willen scheuren. Nadat Proohor het vertrekkende rytuig nog een geruimen poos had nageoogd, wilde hy de poort sluiten. Daar hoorde hy zijn naam roepen en een gestalte in licht gewaad sloop hem voorbij, naar binnen. Het was Olga. „Is je heer thuis?" vroeg zy, hijgend van angst. „Ja," antwoordde Prochor, die de kluts kwijt raakte, daar nog geen enkele nacht in zijn leven hem zooveel verrassingen had bezorgd. „Goddank!" bracht Olga nog uit; daarop volgde eau gil en zij zou neergevallen zyn, als Proohor haar niet had opgevangen. Voortdurend het hoofd schuddende, droeg hü het bezwijmde meisje het huis in. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1