Stadsnieuws. intellect het den tijd gekomen achten, uit te roepen 'ng o ed ding; maar oneindig te duur'n moddj die niet aan zal houden. Wij, in Noord-West Europa hebben de karnemelk! Wie per se de bacterie van Gregoroff, den B. Bulgaricus, in zijn darmkanaal wil hebben, kan dan nog tabletjes »Lacto bacilline" koopon. Ook zoo'n handelspreparaat op 'n inval van den Parijsehen hivensrekker en philosoof Elie MetchnikofF, den gronte. Nog erger humbug. De oet-conferentie, welke uiterlijk 25 Au gustus zal eindigen, kan zich hoe langer zoo moor verbcugeu in de algemeene antipathie. Do Haogsc.lte briefschrijver van het »N. v. h. N." schrijft er over De Vredes- ot' oet-conferentie vergadert nog steeds. Van het „werk" hoort men niets, wel echter van de diners en de feesten, die op de kosten der 47 schatkisten dagelijks go- geven worden. Mep is buitengewoon vrijge vig mei iuvitatiea. Natuurlijk vertelt een deftige Hagenaar u, dat het angstig moei lijk is, op zoo'n feest zonder qualiteit te verschynen, maar bjj die «gezanten" het zyn natuurlijk allen «gezanten" komen soms gasten, die lang niet dagelijks met zil ver bediend wordeD. Ook de vredesheeren en -dames, die bij Stead bun tenten hebben opgeslagen, amu seereu zich kostelijk. Dat vredes-interieur is eigenlijk nog meer Ilaagsch geworden dan de Vredes conferentie zelf. Daar, bjj Stead, op de Princessegracht, ontmoet men allerlei typen, die onder een kopje thee ot aardbeien met room naar een vredesredonaar of een vrouwelijke apostel van de.-t vrede luisteren. Je ziet er de laatste modes en boort er de laatste nieuwtjes, en zoo is daar een soort van «Salon" ontstaan, waar men naar toe gaat evengoed als naar Sprecher, den taar tjesman vooral ook omdat de thee en de koekjes bij Stead niets koston. Voor de leuze wordt er een entróvan 25 cent geheveD, maar die gift wordt nooit gevraagd. Je wan delt dood kalmpjes binnen. Niet ie vergeten is de photograaf, die er ook dikwijls aan het werk wordt gezet. Je hebt dus ook nog een kansje met den «redenaar" of de «inleidster'' op een kiekje vereeuwigd te worden en dan pardoes in de courant te komen. Altegader factoren, die docr een Haagscb publiek naar waarde geschat wordeD, en zonde en jam mer zou het dan ook zijn, indien met de Vredesconferentie dok de vredessalon van William Stead verdween. Lang niet voor de poes is ook het volgen de lofdicht, dat de «Frankf. General-Anzei- ger", zeer vrij naar Hoffmann von Falters, lebeti, wijdt aan de conferentie Was sie jeden Tag vollbrachten, Ob sie scberzteo, ob sie lachten, Wird genau erzaldt. Wie sie standen, wie sie suszen, Wie sie tranken, wie sie aszen, Wird aucb nicht verhehlt. Wann sie früh zum Haag dunn gingen Onder auch nach Scheveningen, Wird genau erzaldt. Ob die Sitsung sie zerstreute, Ob der Strand sie mehr erfreute, Wird auch nicht verhehlt. Ob sie ritten, ob sie fubren, Ob im Frack, ob in Monturen, Wird genau erzahlt. Wie sie sich der Menge zeigten, Wie sie gniidigst sich verneigten, Wird auch nicht verhehlt. Doch ihr sonslig Tun und Baten, Was sie liir den Fried en tateu, Wird genau verhehl". Ob sie sonst was Gutes machten, Ueberhaupt an Frieden dachten, Das vsird nicht erzahlt! KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van bnlangbebboDdrn, (let do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij inianite vao den 80 Juli 1907, do. 6885', 68561 en 6388'. afdeeling V. D,, goedgevonden beeft: A. Met ingang van 31 Juli 1907 te verbieden den invoer van herkauwende dieren en varkens in en den uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit eeD kring omvattende de Gemeente Abcoude- Proostdij. Met ioRSDg van 81 Juli 1907 te verbieden den invoer van herkauwende dieren en vorkena in en den, uitvoer van berkaiKt-nde dieren en varkens uit een kring, omvattende de Gemeenten Benschop en Polsbroek. Met inga g van 31 Juli 1907 te verbiedon don invoer van herkauwende dieren en varkens in en den uitvoer van herkauwende dieren en vsrkens uit uen kring, omvallende de Gemeenten Mijdrecht, Wilni». Kamonk en Z»gveld. B. Te bepalen, dat wanneer bijzondere redenen afwijking van bet sub A bedoelde verbod noodza kelijk maken, zoodaniire nfwuking kan worden toegestaan door den betrokken Burgemeester onder de door den districls-vccarta te Ulrocntnan tegevon voorwaarden. Amersfoort, 6 Augustus 1907. De Burgemeister voornoemd, WUIJTIER8. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT Breogt ter tennis var: de ingezetenen d .zer Gemeen te. dat bet door den Directeur vanKjjks directe be- laatiiigeH, enz. te Utrecht ezecutoor verklaard kohier No. S van de belasting op bedryfs- en andere inkomsten over bet dienstjaar 1907/1908 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen ajhier is ter band gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaau en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort dou 6. Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. In tegenwoordigheid van generaal-majoor A. D. Petter werd heden op de Lousder- heide door het 4e bataljon 9o regiment in fanterie, uit Utrecht, een oefening gehouden volgens de nieuwe schiet-methode. Luitenant E. H. Juckeina van Burma nia baron Rengers van Warmenhuizen wordt 16 September overgeplaatst bij het le regi ment huzaren hier en als instructeur bij de Rijschool vervangen door luitenant jbr. J. W. Godiu de Beaufort, van het 4e regi ment huzaren, thans gedetacheerd bij de Rijschool te Sautnur. Men verzoekt ods plaatsing van het vol gende De weldra te houden tentoonstelling van ambachtswerktuigen te Amsterdam is een teeken des tjjds. Gas- benzine- eu auJereklein-motoreu zijn tot hooge volmaking gekomen ook zyn op vele plaatsen eleetrische centralen opgericht en is daardoor het gebruikou van eleetrische kracht in het klein-bedrijf mogelijk geworden. Dit kan eeo geheele ommekeer te weeg brengen in het bedrijf van smid, meubelma ker, timmerman, enz. enz., want daardoor zal het menig ambachtsman mogelyk worden, werktuigen in zijn werkplaats in te voeren, die, zoolang hij enkel over handenarbeid beschikte, buiten zijn bereik bleven. Zoodoen de zal hij beter dan tot dusver de concur rentie kunnen volhouden. Tot nu toe was echter de Nederlandsche ambachtsman niet in de gelegenheid, zich hiervan door eigen aanschouwing te over- tuigeu. Om deze reden besloot de Maatschappij van Nijverheid een tentoonstelling te orgaoi- soeren, welke de ambachtsnijven n in staat zal stellen, kennis te nemen van de nipuwste en beste hulpmiddelen in zijn bedrijf. Hier mede worden niet enkel bedoeld de kleinere werktuigen, welke door hun aanschaffingsprijs binnen het bereik van zeer velen vallen, doch ook de grootere werktuigen, welke enkel bij coöperatief gebruik met voordeel geëxploi teerd kunnen worden. Die tentoonstelling kan dus velen tot zegen worden. Maar. voor velen zullen de reis kosten een bezwaar opleveren. Vooral voor hen, die in de meer ver verwijderde gedeel ten van ons land wonen. Dit heeft de com missie voor de tentoonstelling begrepen. Zij heeft daarom op haar begrooting zeker be drag uitgetrokken, ten einde daaruit een tegemoetkoming te kunnen verleenen aan hen, die datrvoor in de termen vallen. Be trekkelijk is de som niet grootmaar 't is te hoopen, dat belangstellenden dit bedrag zullen aanvullen. Natuurlijk kan de commissie niet zelf be- oordeelen wie in de termen valt om een tegemoetkoming te verkrijgen. Daarom heeft zij zich gericht tot de departementen der Maat schappij van Nijverheid en der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die groote belang stelling voor de tentoonstelling aan den dag legden. Bij de Secretarissen der departemen ten van de Maatschappij van Nijverheid, in de plaatsen waar deze gevestigd zijn, kan de belanghebbenden nadere inlichtingen beko men en waar geen Nyverheidsdepartement bestaat, zal de Secretaris van het Nutsde- fiartement zoo welwilleud zijn om die in- ichfngen te verschaffen. Zaak is, dat men zich zoo spoedig moge lijk aan zulk een Secretaris opgeeft, want natuurlijk kan slechts aan een beperkt aan tal mannen en vrouwen de tegemoetkoming gegeven worden. Ook vrage men een zoo laag mogelijk bedrag, want des te meer kans heeft men, dat het kan worden ingewilligd. De commissie voor de tentoonstelling heeft een afzonderlijke commissie van inlichting benoemd. Deze zal, zoo noodig, voor het ver klaren der machines zorgen en een goedkoop logies aanwijzen aan hen, die langer te Am sterdam wenschen te verblijven, ten einde zich beter op de hoogte te stellen van het tentoongestelde. En vraagt men nu wat er le zien zal zyn op de tentoonstelling, teneinde daaruit te kunnen afleiden of men reden heeft, er heen te gaan, dan kan het antwoord luidener is van alle mans gading. Doch 't meest kun nen zij er voordeel en nut uit trekken, die kleine krachtwerktuigen noodig hebben. En verder de diamantwerkers, meubelmakers, kastenmakers, wagenmakers, timmerlieden, draaiers, kleermakers, naaisters, schoenma kers, wevers (linnen-, katoen-, wol-) kant werksters, klompenmakers, rietmattere, sme- deu en slotenmakers. Ook wie bij melksteri- lisatie of bij volkskeukens belang heeft, vindt er wat te leereD. En ook zal men zich in de Belgische afdeeling, welke geheel afzon derlijk door een officieel Belgische commis sie in den tuin van het Paleis voor Volksvlijk wordt ingericht, een denkbeeld kunnen vor men van wat ons, om zijn industrie zoo beroemd, zusterland op allerlei gebied ople vert. Secretaris van het plaatselijk Nuts-depar- tement is de heer C. J. F. Prins, Plantsoen bij Monnikendam. Zondag werd in de Ned. Hervormde kerk meegedeeld, dat den Zondag te voren een bankbiljet van f100 werd gecollecteerd. Door den Keurmeester der visch werden gisteravond twee manden sehelviach afge keurd, die daarop onbruikbaar werden ge maakt. Naar aanleiding van klachten over jonge vrouw die des avonds door Chicago dwa len zonder eenig bepaald doel, is er nu een gemeentelijke bepaling uitgevaardigd, in ver band waarmee om tien uur :s avonds in Zuid-Chicago alle klokken geluid worden, waarna alle meisjes beneden 18 jaar, die zich nog op straat bevinden, door de politie aan een ondervraging onderworpen zullen worden. Weten zij geen aannemelijke reden op te geven voor baar rondwandeling, dan worden ze eenvoudig op het politie-bureau gehouden, wat de politie de beste manier acht om aan de late rondwandeling een eind te maken. H. M. de Koningin-moeder vertrok heden ochtend 10.50 van hier naar Arolsen. Een Hof- rjjtuig bracht H. M. van «Soestdijk" aan hot station hier. H. M. keert 12 dezer uit Arolsen terug en zal dan tot 14 Augustus een bezoek bren gen aan den Vorst van Bentheim. Keu kanaal door de Geldersche vallei. Onder voorzitting van den heer Burge meester van Amersfoort werd Zaterdagraid- dag ten Raadbuize hier gehouden een ver gadering van belangstellenden ter bespreking van de mogelijkheid tot het verkrijgen van een waterweg door de Geldersche vallei, dus een verbinding van de Zuiderzee door een ?;edeelte van de rivier de Eem langs Araers oort met den Ryn. Tegenwoordig waren de heerenjtar. J. W. A. Rarchman Wuytiers van Vliet, Bur gemeester van Amersfoort; H. A. van de Westeringh, Burgemeester van Veenendaal, lid der Provinciale Staten van Utrechtmr. H. F. Hesselink van Suchtelen, Burgemees ter van Wageningen; jhr. j. A. Schimmel- penninck, Burgem. van Rhenen, lid dor Pro vinciale Staten van Utrechtmr. H.Smeenge, Voorzitter van het Hoofdbestuur der vereeni- ging. sSchuttevaer", te Amsterdam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmr. A. C. van Daalen, Voorzitter van de Colle- giën der exonereerende landen van het Heemraadschap »de rivier de Eem", te Ben- nekomJ. G. Sandbrink, notaris, Secretaris van het Waterschap «Het Veetiraadschap der Gelderscbe en Stichtsche Veenen", te Veenendaal; mr. A. Royaards van Scherpen- zeel, Heemraad van het Eem-college, te ScherpenzeelJ. J. van Capelle, lid van de Staats-commissie voor de binnenschipperij, te WeesperkarspelG. S. Vlieger, lid van de Staats-commissie voor de binnenschipperij, te Amsterdam: en H. H. Prakke, directeur van de Gemeente-gasfabriek te Veenendaal. Jhr. Barchman Wuytiers werd gekozen Mot Voorzitter. Aanleiding tot de bijeenkomst was een be weging van belanghebbenden te Weesp en te Veenendaal. Bij een voorloopige bespreking bleek het belang bij en de belaugstelling in het plan groot genoeg om de actie voort te zetten. In de eerste plaats zouden Amersfoort en Veenendaal door een goeden verkeersweg naar dun Rijn zeer gebaat zyn, terwijl ook Ben- nekora, Scherpenzeel, Woudenberg en in 't algemeen de geheele streek tusscben Eemland en het Grebbegebied er wel bij zouden varen. Het kanaal zou 28 Kilometer lang worden en zich aansluiten bij de gekanaliseerde Eem. Aangezien het niveauverschil tusscheri Eem en Rijn nogal belangrijk is zeven Meter zou het kanaal door sluizen verdeeld moeten worden. Voor de treinen Amers foortNijkerk en Ut 'echt—Arnhem zouden twee spoorbruggen moeten gebouwd worden. Een van de by den nieuwen waterweg be trokken belaDgen is ook de ontlasting vao het Merwedekanaal, dat op het oogenblik in zijn bestemming als Rijnkanaal zeer gehinderd wordt door de drukke binnenscheepvaart. Een derde belangrijke zaak is de afwate ring van de Geldersche vallei, die door het nieuwe kanaal op zeer voldoende wyze zou kunnen geschieden. In den ouderdom van byna 77 jaar over leed hier Zondag de heer P. Th. Brom, lid van het Kerkbestuur der parochie van den H. Franciscus Xaverius, regent, van het St Josephs-gesticht en de beide K. K. wees huizen en vele jaren Bestuurslid van de Vereeniging tot uitdeeling van spys aan be- hoeftigen. Ook de heeren J- P. Treub en G. G. van Eek slaagden voor het S taats-examen lot toelating aan een universiteit. De beer Cbr. Pleines zal zyn fabriek weer aanzienlijk uitbreiden. B. en W. van Zeist verleenden hem vergunning tot het oprich ten oener zeepfabriek en vetspallerij op een terrein-aan den Dolderschen weg. 't Blyft toch maar jammer, dat, na het verbranden zijner fabriek hier, niet de wegen en middelen zijn gevonden om dezen zoo ondernemenden industrieel te behouden voor Amersfoort, waar juist zulk een groote be hoefte is aan fabrieksnijverheid. Moge de nieuwe waterweg van Rijn naar Eem deze lang gowenschte verbetering bren gen. In een vorig nummer vermeldden we, dut de oud-majoor van het O. I. leger J. Utzman was benoemd tot cemmandant van het 19e landweerdistrict (Utrecht). Hij is echter benoemd in liet 9e district (Hoogeveen). Utrecht blyft dus voorloopig vereenigd met Amersfoort. De schietvereeniging »Wilhelmina", van de plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-ouderolficieren, heeft weer nieuwe lauweren behaald. In den schietwedstrijd, verbonden aan de Bondsvergadering, te Arnhem gehouden, verwierf zy den eersten prijs korpswedstryd buks met 458 punten. De heer R. Meijer behaalde met 95 punten den 2den prijs eerewedstrijd buks en met 99 punten den Isten prijs vrije baan buks, in welken laatsten wedstrijd de heer J. R. van Eimeren den 2den prijs won met 98 punten. De heer A. Hassing verwierf den lsten prijs personeel geweer in den wedstrijd voor schutters boven 60 jaar. De optocht, welke door de «Oranje-ver eeniging" werd ontworpen en met zoo veel zorg voorbereid en die op Kouioginuedag hier zou gehouden worden, gaat niet door. 'tls wel heel jammer, dat het aardige plan moest afstuiten op wat flinkheid, wat mee werking. De kleine plaatsen in den omtrek door de stadsmenschen smalend «boerendorpen" genoemd bereiden feesten voor, die klin ken als een klok. Door den trein te missen, is het muziek korps van Chalk farm, dat voor het Leger des Heils ook hier een demonstratie zou houden, Zaterdagavond bijna een uur te laat bier aangekomen, zoodat de ommegang door de stad zeer moest worden bekort. Een ontzaglijke menigte wacbtte het op aan het station en begeleidde het op zijn raarsch door de buitenstad. 't Was een lust om het te hooren, maar öok om te zien de hoogst practische manier van blazen. Door de sterke bezetting van alle instrumenten behoefden niet doorloopend allen te gelijk te blazen en zoo zag men,op een bijna onmerkbaar duwtje met den elle boog of een zacht »you", den maat het in strument aanzetten en invallen; zijn neven man met het zelfde instrument rustte dan een poosje om later weer dapper mee te blazen. En aardige marscben, echte volkswijzen voor de ingewijden echter alle mooie Heils- leger-liederen. De groote zaal van «Amicitia" was 's avonds stampvol en met klimmende belangstelling werden de heel mooie muziek- en zangnum mers en de soli en de saxophone-quartetten aangehoord. Daar moet wel heel veel toewyding wezen bij deze kleine vijftig maunen, uit den arbei denden stand, om hun vacantie zóo te beste den in het belang van het Leger des Heils; daar moet wel zeer veel toewijding wezen om uit kleine middelen èn de uniform èo de instrumenten te koopen en zich zóo te oefenen, dat het korps op ieder concours een zeer geduchte concurrent zou wezen voor alle meedingende liefhebberij-korpsen, ja zelfs voor menig korps van beroeps-musici. Een vakman zeide ons met onverholen bewondering, dat hij nog zelden een zóo goed ensemble had gehoord, zóo mooie stem ming, zuik een klank-volumen. Die Zaterdagavond niet in «Amicitia" zijn geweest of daarbuiten daar stond het óok zwart hebben veel gemist. Programma van het concert door de staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den lieer G. Bikkers, Donderdagavond half acht op bet terras van oAmicitia" te geven 1. Hobenzellern Ruhra, marsch Weissenborn. 2. Ouverture „Domino coir" Auber. •3. My Lady Love, waltzRosey. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „La Muette de Portici" Auber. 5. Ouverture „Rosamunde" Schubert. 6. Invitation i la valseWeber. 7. a. Serenata Moskowski, b. Toréador et Aodalouse RubiDsteiu. 3. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Les Dragons de Villars", MaillartVan Aaken. Het eerste elftal der Amersfoortsche voet bal-club »H. G. M." sloeg hier Zondag op het terrein der »H. V. C." het eerste elftal der »B. V. V." uit Baarn met 42. De rust ging in met 11. Beide elflallen waren oavoltallig; de »H. G. M." speelde zelfs met vier invallers.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2