Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. dat voor het kanaal door de Geldersche vallei reeds langer dan 250 jaren plannen zijn ont worpen, thans kannen we preciseeren, dat het eerste project is opgemaakt in 1165 en dat zoowel bisschop David van Bourgondië als Karei V eveneens ontwerpen daarvoor deden maken. De heer Th. W. M. van de Pavert, die morgen te Utrecht tot priester wordt ge- wyd, zal Donderdag in de kerk van O. L. V. Hemelvaart hier zijn eerste mis opdrageu. De «Staatscourant" van heden bevat de Wet van 16 Juli 1907 tot afschaffing dei- tienden. Het Haagsche correspondentie-bureau meldt Van goed ingelichte zijde wordt medege deeld, dat het bericht, dat een voorstel tot kiesrechthervorming de Staten-Generaal zeer spoedig zal bereiken, geheel onjuist is. Wel hoopt de Regeering, getrouw aan de bij haar optreden gedane toezegging om in het derde jaar van haar bestuur voorstellen tot Grondwetsherziening in te dienen, nu zij in het bezit is van het rapport der Staatscommissie, in hel aanstaande zittingjaar de daartoe strekkende ontwerpen aan de Kamer in te zenden, waarin een kiesrechtherziening be grepen is. Van een afzonderlijk, zelfstandig ontwerp tot kiesrechthervorming is echter geen sprake. Aan den heer M. van Heioma is, op zijn verzoek, bij Kon. besluit met ingang van 4 September eervol ontslag verleend als Bur gemeester van Hoevelaken. De heer G. K. G. van Aaken is benoemd tot lid der Jury voor bet op 14 en 15 Au gustus te Zeist te houden Nationaal concours voor harmouie- en ianfare-geaelschappen. Mej. A. Leijten behaalde de acte Franscb, Lagoi onderwijs. Als cadet aan de Kon. Militaire Academie te Breda zijn van hier toegelaten M. Heij- broek, voor infanterie h. t. 1. en C. A. J. Kroeze en J. Paris voor artillerie lndië. De heer M. A. van Bernmel verwierf op het hloemeufeest te Driebergen den lsten prijs voor een koppel dracena's koude kaat, den 2den prijs voor een rozenbouquet en den 2den prijs voor een bruidsbouquet. Volgens nader bericht van »De Telegraaf" is een van de twee luitenants, die bij den overval tijdens bet etenkoken in het land schap Mori op Celebes werden vermoord de le luitenant H. W. Matthes vroeger behoo- rend tot het 5e regiment infanterie, sedert 8 Apiil 1905 gedetacheerd bij het Oost Indische leger. Hij werd geboren in 1880 en 1 Augustus 1901 aangesteld als 2e luitenant. De bij bet le regiment veld-artillerie nieuw benoemde 2e luitenant G. A. van Hulsteijn is ingedeeld bij de 5e batterij hier en wordt daarbij 17 Augustus in functie gesteld. Als het eenigszins heldor weer is, zal in den komenden nacht byzonder goed le zien zijn een zoogenaamde sterrenregen, schijnbaar uitgaande vau het sterreueeld »Persous". De hoofdmassa van den zwerm wordt ver wacht omtrent middernacht. Wel heel jammer is 't weer, dat de be langrijke ledenvergadering der sOranjc-ver- eeniging" Maandagavond wordt gehouden, te gelyk met de reeds aangekondigde maand vergadering van «Handel en Nijverheid". Nogmaals herinneren we aan de vergade ring van aandeelhouders iu de «Ameisfoort- sche Tramweg-Maatschappij". De convocatie daarvoor eindigt metheeren aandeelhouders worden dringend veizocht, ter vergade ring te komen. Aan het Postkantoor zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen eenportemonnaie waarin o.a. eeo portret en een andere inet eenig geld. Door de recherche werd aangehouden iemand, die nog iets te verrekenen had met dc Justitie. De deliuquent gaf er de voorkeur aan de boete te betalen, boven te worden ingesloten te Utrecht en. mocht, na betaald te hebben, vrij uit gaan. In het vorig nummer schreven we, dat io het Oratijepurk te Baarn de list den kastelein vuu h»'t Huis ter Eem nog weer eens zal worden voorgesteld. De heer L. C. van der Duijs, te Amsterdam, schrijft in de «Baarnscbe Crt." daarover: In 1029 toen onze Stadhouder Fredarik Hen drik in het land van Kleef eu in Brabant het SpaanBcue leger gevoelige verliezen toebracht beproefde ue Spaanache veldheer Montecucult' 5ebruik makend van de tijdelijke afwezigkeii' ar Hollandsche prinse-vendela, een strooptochd op de Veluwe en bemeecUrdo xelfa, voorkorten tijd slechta, Amersfoort. Het Huia Ter Eem bevatte een zeer zwakke Staatache bezetting. De weinige mannen, aan wie de verdediging van het ka9teel was toever trouwd. verlieten, op aansporing van hun hoofd man, lafhartig hun post. lieten het slot onbe waakt achter, daardoor tevens die burcht eu de welvoorziene wapenkamer! aan den stroopenden Spanjaard ten buit gevend. Doch een eenvoudige huisman uit Eemland zijn naam bleef in de geachiedonis van denwor- stelstrijd tegen Spanje niet geboekstaafd nam, toen de soldaten vertrokken waren, terstond het slot in oogenachouw. Hij besloot de plaats van den laffen bevel hebber en zijn huurlingen in te nemen en de sterkte voor den Prins te behouden. Hij verza melde zijn gezin en knechten en besloot den vijand in het ka9te6l af te wachten. Tot misleiding van de in aantocht zijnde Spanjaarden gebruikte hij een krijgsliat, door een menigte helmen en storm- kappen uit de wapenkamer op stokken te plaat sen en daarmede verschillende bewegingen te doen maken, alsof een sterke bezetting daarbinnen wakend was Weldra komt een sterk Spaanach vendel op dagen en wordt de vermeende bevelhebber van het Huis gesommeerd, zich over te geven: doch de dappere wil van geen overgave weten. Moedig verdedigt hij met vrouw, kinderen, twee boeren knechts en een jong boerendeerntje eenige dagen het Huis Ter Eem en brengt zelfs den vijand bij een scherpe bestorming zoodanige verliezen toe, dat deze met bebloede koppen afdeinst. Een renbode wordt in allerijl door den Spaan- schen hopman aan zijn overste Montecuculi naar Amersfoort gestuurd en deze zendt dra een sterke troepenmacht tot versterking, zoodat het Huis nil wel moet worden bemachtigd. Eerst thans denkt de kranige verdediger aan overgave. Bij een mondgesprek, door hem van de tinne van het kasteel met den Spaanschen officier ge voerd, verkrijgt hij van dezen, op diens eere woord, de vergunning om met de bezetting te mogen uittrekken met behoud van wapenen, slaande trom en vlammende lonten en krijgs- Zulks zal geschieden, en het blijkt, dat deze officier een der weinige Spanjaarden is, die hun woord, eenmaal aan een Geus gegeven, gestand weten te doen; doch niettemin is bij de ontrui ming van het slot, 'oen hem door den gewaan- den kastelein de sleutel vau de hoofdpoort wordt overhandigd, de vreugde zijner overwinning met groote verbazing en hevigeu toorn vermengd, nu hij bemerkt, dat in stede vau een duchtig Oranje-vendel, een eenvoudige boer uit Eemlana met zijn gezin, de rijen van zijn volk heeft ge dund. Er beslaat van deze overgave van het Huis Ter Eem een fraaie gravure in koper, van wijlen den Nederlandschen graveur J. W. Kaiserop den achtergrond het geheele slot met den neer gelaten ophaalbrug, rechts de huisman met zijn gezin en links de Spaansche hopman met zijn soldaten en een trommelslager. De sleutel van het Huis wordt den Spanjaard door den verde diger aangeboden. Behoudens goedkeuring van het Provin ciaal kerkbestuur in Utrecht zal een cathechisatielokaal worden gebouwd bij dè Ned. Hervormde kerk te Hoogland. De Synode gaf daarvoor reeds een toelage van f 1000, terwyl haar architect, de heer De Kruyf, ie Utrecht, bereids plan en be stek maakte. De dwaas doet wat hij niet laten kan de wijze laa*. wat hij niet doen kan. Inhoud Wereldkroniek" 10 Augustus: De naturalisten van Monte Verita. Vuk- school vnor patroons en gezellen te Zulphen. Het rozenfeest te Haarlem. Uit Schouw burg en Concertzaal. De opheffing der schutterijen. Twee Vredespaleizen. De •Lusitania". Kroniek van de week. Personalia. Innsbruck. Karikaturen. Dat liet al geen goud is wat er er blinkt, blijkt weer uit het volgende bericht aan het •Nwbld. van het Noorden" Door den Wethouder van Financiën is nood gedwongen by den Gemeenteraad van Arnhem een voorstel ingediend tot het aangaan eener geldleening van f 1 750 000 (tegen 4 pet., om dat een plaatsing van Zl/.2 pet. tot behoor lijken koers thans niet raogelyk is) nadat bij besluit Yan 5 Maart 1906 een geldleening is gesloten van éen millioeo, met den gemoede lijken raad, dat, izoolang de ongunstige staat der geldmarkt aanhoudt, het zeker ernstige aanbeveling verdient om de uitvoering van niet strikt, noodzakelijke werken te staken". Volkomen economisch juist. Wij komen er wel inmaar hoe komen we er uit! Arubem heet do provinciestad met den grootsten schuldenlast. Blijkens het Gemeenteiverslag over 1906 bedraagt deschuld, met inbegrip van deze aangevraagde leening, f8 607 000 en bevat de post voor rente en aflossing op de Begrooting voor 1907 niet minder dan ongeveer 2l/2 ton. Verblindend Arnhem om zijn weelde (de vereeniging V. V. V. he. jft reilen en recht tot verheerlijking) van binnen vol „rotten". Alles klopt; oiaar de belastingschuldige klopt veelbeteekenend up zijn beurs. Keu inr.ender biedt aau den »Limb. Koerier" een artikel ter plaatsing, waarin hij den spot drijft met het bijgeloof, dat by velen schijnt te heerscben. •Het is o«n> feit", verzekert by, «dat te Maastricht daor vrouwen van allerlei leeftijd bijna storm geloopen Jvordt om voor wat stuivers haar toekomst te kennen in meer bijzonderheden en dat door vrouwen van wie ik veronderstellen mag, dat zij als Katho lieken heel goed weten, hoe haar Kerk oor deelt over zulke zaken. »Het klinkt ongelooflijk, en toch is het waar, dat te Maastricht meisjes eu vrouwen gevonden worden, die langs slinksehe wegen (want publiek mag zuiks niet weten) zich naar een steeg begeven, waar zij anders niet licht tot een wandelingetje zouden zijn over te balen, om daar zich te laten verkondigen of ze een echtgenoot krijgen en, zoo ja, of hij roodgelokt of blond is, een baron of een gewoon menschenkind of ze in de toekomst droog roggebrood zullen te kauwen hebben of roomtaartjes bij het ontbijtof ze zeven kinderen krygen of een dozijn oiwel met heur man alleen blijvend zoo met z'n tweetjes zullen moeten rondsjokken langs den weg. En als ze dat dan alles heel, beel fijn hebben vernomen, nou, dan zijn ze gerustze weten immers wat hen te wachten staat; waaraan zouden zij zich nog iets laten gelegen liggen Naarmate het orakel heeft gesproken, zal het wezen •Er moeteD er zelfs zijn, die te nauwer nood een uitstapje of eeü reisje doen zonder eerst eens eventjes bij de alwetende, wijze vrouw te vragen, of ze op hun reis niet kenniszullen maken met een heer, die een raooien zwarten snor draagt en gele schoenen en een aan plakbord-boord". Inzeuder verzekert voorts, dat de profe- tesse(!) alleen dames en nooit heeren te woord staat, 't Meest dwaze is, dat de geraadpleeg- den werkelijk in ernst schijnen te gelooven aan die voorspellingen. We zouden zoo zeggen, dat dit soort bij geloof ook elders nog welig tiert. Te Amersfoort zelfj bijvoorbeeld. Met het eerste nummer van den vijfden jaargang is het «Schaakblad voor Nederland en Koloniën" in veel vergroot formaat ver schenen. De stol kon niet langer plaatsing vinden op 8 paginaatje's; nu heeft het nummer 24 bladzijden groot kwarto. In een Voorrede geeft de Redacteur, de heor W. Muntjewerff, een korte geschiedenis van het spel. In de Inleiding deelt hij mee waarom het formaat werd vergroot zonder nochtans den prijs aanzienlijk te verhoogeu. Daarna komen de spellen en partijen voor beginners, hoofdklasse-spelers en meestsr- partijen, terwijl natuurljjk een flinke ruimte werd gewijd aan vereenigings-berichten, wed strijden, enz. 't Blad, aan welks uiterlijk ook alle zorg is besteed, zal zeker door vele beoefenaars van het koninklijke spel met graagte worden ge lezen en verdient dit alleszins. Eon merkwaardig geval van Staats-bezorgd- heid heeft zich vooi gedaan te Haarlem. Daar wordt van Rijkswege een cursus gegeven in methodisch opreken aan Hoof den van scholen. Niet minder dan 21 Hoof den namen er aan deel, die dus, ondanks hun langen dienst bij bet onderwys, tot de droeve ervaring moesten komen, dat ze nog niet eens konden spreken. Het Rijk vergoedt f25 per deelnemer en die vergoeding zou gister worden uitbetaal!. Edoch 't is kermis te Haarlem en uit vrees, dat de schoolarchen te zeer zouden gaan kermis vieren, kregen ze, iu plaats van bet geie brietke, de boodschap, dat het geldztfu worden nagezonden I Een wezenlijke verbetering van de sigaar is bedacht door den heer A. A. van der Meuleu, sigarenfabrikant te Amsterdam. 0ij omgeeft de punt der sigaar met een uiterst dim metalen huidje, waarvoor hij de bestaid- deelen eerst na liet nemen van 156 sctiei- kundige proeven gevonden beeft. Het Om hulsel is geheel onschadelyk en zóo zaéht, dat de lippen er niets van gewaar worJen, maar tevens sterk genoeg om de sigarenpunt veel langer gaaf te houden dan anders. Te vens beschermt het de lippen tegen mis schien heel veel kwaads. Reeds werd op deze vinding patent ver kregen in de voornaamste landen. Een andere uitvinding voor rookers is die van den Franschman Texeidre, die eensoort sigaret maakte, welke bij •zelfontbraiïlers" noemde. Lucifers zouden niet meer lioodig zijn; men kon volstaan door den papyros over het doosje te strijken en de braid was er in. Die uitvinding kon natuurlijk niet dt goed keuring wegdragen van de Fransche régie. Er werd een inval gedaan in het luis van den uitvinder en daar een machine on siga retten te vervaardigen in beslag geiomen. In Frankrijk mag alleen de Staat sigiretten verkoopen en de rampspoedige uitvjpder is veroordeeld tot 10U franc boete. PREDIKBEURTEN Zondag 11 Augustus. Evang. Lutherscbe kerk. Voorin. 10 uur, ds. J. C, Mausen, cfn. pred. lit Zeist. Remonstrantsc.be kerk. Voorin. lOVa UUI'» ds. dB uit Alkmaar. Gerefovm. kerk (Langegriicht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 5y2 uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. C. de Gooyer, uit Ben- nekom. 's Avonds 51/2 uur, ds. De Gooyer. Vrije Gereforin. gemeente Voorm. 9t/g uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Cbr. Gereformeerde gemeente- Voorm. O3/^ uur, godsdienstoefening, s Avonds öl/4 uur, godsdienstoefening. Hot opnemen vau Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. 2 ou 3i Augustus. Geachte Redactie, Met uw verlof nog een laatste woord aan uw lezers. Wij zijn er zeker van, dat zij, die sinds ons vorig stukje een ex. van „Onze Gids" gezien hebben, zullen zeggen Dat werk verdient steun I De N. C. O. O. V. mocht dien steun dan ook reeds in ruime mate genieten 12000 ex. dat vereischte geen kleine uit gave! De vereeniging had het niet in kas. De leden ontvangen niet zulke traktementen, dat ze hun contributie konden vertiendubbelen. Maar God opende de harten van velen! H. M. de Koningin-Moeder schonk een vor stelijke gift. Velen in den lande gaven grootere eu kleinere giften. Wel konden alle afdeelingen hun aandeel nog niet afdragen, maar. de 12 000 ex. werden betaald! Nu echter moet een tweede oplaag ter perse De N. C. O. O. V. meent dezen arbeid niet te mogen staken. Integendeel 1 Er moet, uitbreiding zijn! Want dit is zeker Nu onze eerste Gids er zoo goed is „ingegaan", zal de anarchie haur aanval met grooter kracht herhalen. Bovendien, door gemis aan afdeelingen konden enkele garnizoenen nog niet bereikt worden. Ook daar echter moot „Onze Gids" ruim verspreid. Dus. zal er voor de tweede uitgave méér noodig zijn dan voor de eerste. Het Hoofdbestuur gelooft, dat de blijmoedige gevers dan voor twee jaren ook thans wel weer nun milde hand zouden willen openen. Maar het meent niet telkens bij de zelfden op de zelfde wijze te moeten aankloppen. Daarom bedacht het thans een ander plan. Zéér gemakkelijk uit te voeren, indien velen willen medewerken. Allereerst de oud-miliciens van Christelijken huize. Het H. B. vraagt UIndien ge een „Gids" bezit, steekt die in deze maand eens bij U. En waar ge iemand ontmoet, van wien ge vertrouwt, dat hij iets voor dezen arbeid gevoelt, vraag hem dan een kleine gave. Zou het U dan niet moge lijk zijn, op 31 Augustus éen gulden bijeen te hebben om aan «en der ondergeteekenden te zenden voor de nieuwe oplaag van „Onze Gids". 10 dubbeltjes, of JO stuivers, laat het zijn 40 2'/i cts.-stukken kunt Ge die niet bijeenbrengen voor dit belangrijk doel Laten velen dit eens beproeven I Dan is op 1 September a.s. de oplaag voor 1908/09, wat de kosten betreft, verzekerd. Maar we behoeven ook de hulp van velen, die geen oud-milicien zijn. Helpt allen Met. heel weinig moeite en nog minder geld! Als ge een oud-of niet-oud-milicien ontmoet, maak uw portemenaie eens open, en geef hem éen dubbeltje of éen stuiver of 2cent met de woorden„Daar hebt ge hand gift voor „Onze Gids"; zorg dat ge op Koninginne dag éen gulden bijeen hebt". Dan komen we er zeker! Wie helpt bewijzen, dat vele kleintjes éen groote maken? Endat onze God door kleine middelen groote dingen doet? De Nat. Chr. Onderoff. Ver., onder biddend opzien tot den Heere der heeren, den God van I'rins Willem van Oranje, rekent op de „kleine luyden van Prince Willem". Zij roept hun toe: Ziet naar Frankrijk en laat het uw schuld niet 'zijn, ais Nederland, wat God verhoede, den weg der arnarchie zou op gaan. Een onzer voornaamste bladen schreef dezer dagen, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Frankrijk „Een schok trilt door aller hart. Zoolang men op het leger rekenen kon, was het niets. Maar nu ook het leger deinst, voelt men zich alB be kropen met een angstige nachtmerrie. Men slaapt zelfs niet gerust meer. Hoelang het nog zal drei gen eer het losbarst, kan niemand voorspellen; maar dat het onweer zal overdrijven, durft nie mand meer hoopen. Het komt; elk land, ook wij hebben er ons op voor te bereiden. „Viviani's godslastering waB de eerste bliksem schicht die uitschopt, en dus ook ons gewaar schuwd heeft. „Dit riep ook onder ons den ernst weer boven Van heeler harte sluiten wij ons bij deze ern stige woorden aan, en vragen Lezer, kwam ook bij U die ernst reeds boven? Och, toont het ons dan nu door op onze bede acht te geven. Onzen bij zonde ren dank aan U, geachte Redac tie, voor uw groote welwillendheid en gewaar- doerden steun. Het Hoofdbestuur der N. C. O. O. V., G. B. Beeftink, Op». Genie, Woerden, Voorzitter. L. Burger J*., Serg.maj. Vost. art., Utreoht,Secr.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2