Stadsnieuws. welke bij het verslag werd overgelegd. Het gebruik van saccharine in plaats van rietsuiker moet, naar het oordeel der com missie, beschouwd worden als bedrog, omdat van het gebruik van dit verzoetingsmiddel geen melding wordt gemaakt op het etiket. Zooals blijkt, wordt door vele fabrikanten hier te lande met kwistige hand van saccha rine als kunstmatige zoetstof gebruikt maakt. Ten bewijze, dat teerkleurstolTen «n vele limonaden worden aangetroffen, is op een der laboratoria een staalkaart vervaardigd van wollen draden, gekleurd met de kleurstof voorkomende in 100 ccm. dezer dranken. Van de 46 onderzochte likeuren en siropen, die als acobol-vrij worden geannonceerd en verkocht, was er slechts éen absoluut alcohol vrij en bevatten er 22 van 0.02 tot 0.42 Gram alcohol per deciliter; de overige tot zelfs 1.50 Gram. Van de 6 merken vruchtensappen en vruchtensiropen die werden onderzocht, was er slechts éen absoluut albohol-vrij, hoewel alle als zoodanig worden verkocht. Eén monster had zelfs 4.47 Gram alcohol per deciliter. Onder de 53 onderzochte limonades en siropen, die niet worden verkocht als alcohol vrij, waren er echter zeven zonder eenigen alcohol, 19 met 0.02 tot 0.47 alcohol per deciliter. Van de 10 onderzochte likeuren envruch- tenwynen, die niet als alcohol-vrij worden verkocht, bleken er zeven tot ten hoogste 0.39 alcohol te bevatten per deciliter. De 14 onderzochte gazeuse dranken, die niet als alcoholvrij-vrij warden verkocht, waren alle geheel alcohol-vrij, doch in 6 er van werd van 65 tot 210 milligram salicyl- zuur en in 4 sacharine aangetroffen. De «Volksbond" heeft ook met dit onder zoek weer een goed werk gedaan. 't Rijks geld. .Het geld foroeert een stalen deur, Het geldt stelt vaak de wacht teleur, Het geld heeft o xoo'n groote kracht, Het komt waar niemand het ooit dacht, En of men honderd grendels sluit, Het komt er iu en gaat er uit". Overal, waar je ook komt, hoor je over geld spreken; over het geld dat zoo duur is tegenwoordig, over het geld, dat niet ver diend wordt, over het geld dat niet binnen komt waarom zouden wij het dan ook niet eens hebben over geld Doch wij willen niet met u spreken over •geld" in het algemeen, maar oyer een be paald soort geld, en wei over het Rijksgeld, en wenschen dat de doen naar aanleiding van den stand der Rijksmiddelen over dit jaar, zooals de «Staatscourant" dien heeft medegedeeld. Het staat er met de Rijksmiddelen wel niet zoo best bij als in 1906, want toen was er een stijging in de ontvangsten van je welste, een niet gedachte, zeer onverwacht hooge stijging zelfs; maar over 1907 kan het er toch óok mee door en als er maar geen ver vermindering intreedt, laat ook dit jaar weer een aardigen stuiver over. In Juli werd er f435 244 meer ontvangen dan in 4906, en toen was het alweer f738871 meer dan in ''903. Dat we dit jaar ook niet aan de zeven ton zijn toegekomen, ligt hieraan, dat in Juli niet minder dan bijna 41/3 ton gouds minder aan successierechten is binnengekomen. Ja, je kunt de menscben, uit wier nalaten schappen de successierechten moeten komen, nu eenmaal niet commandeeren om in een bepaalde raaaud van het jaar dood te gaan. Maar dit is anders voor Juli althans de eenige slechte noot, die te kraken valt. Want de Bedrijfsbelasting bijv. alleen gaf f244 49.7 meer in het laadje en de posterijen gaven f69544 meer. Dit zijn verblijdende cijfers. Minder verblijdend is, dat de accyns op het gedistilleerd alweer f 1«)0 170 meer op bracht, waardoor niek alleen het verlies van Juni (f35.400) is ingehaald, doch tevens f64.698 meer is ontvangen in de nu afge- loopen zeven maanden van dit jaar, dan verleden jaar. Arme huismoeders, die dit sommetje waarschijnlijk minder aan huishoudgeld ontvingenOf ligt die vermeerdering soms ook in den lieflijken zomer, die meer doet verlangen naar een warmen grog dan wel naar een frisch glas wyn.' Dit kan best, want de wijnaccijns bracht f7137 minder op. Zeker is het, dat de oeconomische toestand van Nederland er niet slecht byslaat, want was 1906 reeds een bijzonder voordeelig jaar, in de eerste zeven maanden van 1907 kwam er nu reeds f2 208 746 meer in de schatkist, dan toen het geval was. Dat geeft den braven burger moedl KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT breugcu ter al^emccne kennis, dat op Zaterdag den 81 AugutUu* a.a. de Secretarie der Gemeente voor bet publiek genieten tal tyn, terwgl het bureau rac den Burgerlijken Stand dien dag geopend tai ■tja van middag* 13 lot '«namiddags 1 uur, uit sluiten tot het doen van aangiften van geboorte en overlijden. Amersfoort, 28 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIEK8. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gesien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de iugexetenen, dat de Raad deter Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 8 September aanstaande, des namiddags te 1'/, ure. Amersfoort, 29 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. H.M. de Koningin keert hedonavond terug op «Het Loo". H.M. de Koningin-Moeder zal zich morgen middag naai Hot Loo" begeven en Maandag naar «Soestdijk" terugkeeren. Zaterdag zullen, ten dienste vangenoodig- den van H. M. de Koningin, extra-treinen loopen van Amersfoort naar «Het Loo", aankomst 6.10, vertrek 9.10. Met ingang van 1 October worden op nagenoeg alle postkantoren der wereld ver krijgbaar gesteld zoogenaamde posteoupons, ter waarde van 25 centimes (in Nederland alzoo 127a eent) om deze bij ten brief naar het buitenland in te sluiten, waarop men antwoord wenscht. De ontvanger van den brief kan deze coupons tegen een paar gel dige postzegels voor het buitenland inruilen. Het verluidt, dat het ontwerp van wet in zake Grondwetsherziening bereids den Raad van State beeft verlaten. Het advies van dit hooge college zou zeer ongunstig luiden. Toch verwacht men, dat het in de volgende maand reeds by de Tweede Kamer zal wor den aanhangig gemaakt. Den eersten Dinsdag io September zullen de wekelyksche veemarkten hier weer aan vangen. De officier van gezondheid 2e klasse H. Veenstra, van het Militair hospitaal te Utrecht, is sedert gister gedetacheerd bij het Militair hospitaal hier. De Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Arnhem vestigt er de aandacht op, dat het voor een juisle en spoedige overkomst van brieven en andere stukken, bestemd voor de militairen, die deelnemen aan de groote manoeuvres, welke van 4 tot en met 41 September in Gelderland zullen worden gehouden, van het grootste belang is, dat ten opzichte van de adresseering dier stukken de meest mogelijke duidelijkheid en volle digheid worden betracht. Behalve den naam en de voorletters van den geadresseerde dient het korps en bet onderdeel, waartoo hij behoort, dun wel waar bij bij tijdens de manoeuvres wordt gede tacheerd, te zijn vermeld. Als plaats van bestemming worde duidelijk boven het adres aangegeven: „Op groote manoeuvres in Gel derland". Het verdient voorts aanbeveling om den naam en het adres van den afzender op de achterzijde te plaatsen. H. M. de Koningin zou het voornemen hebben, éen dag de groote manoeuvres der 4e divisie op de Veluwe bij te wonen. Ter gelegenheid van den 27sten geboorte dag van H. M. de Koningin zal het thans zeer sterke garnizoen aanstaanden Zaterdag een parade houden op het terrein bewesten de i'nfanterie-kazernes. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel H. Üolgaardt, van het 4e regiment veld artillerie, en de honneurs bewyzon aan generaal-majoor A. D. Petter. De toeschouwers mogen er wel aan den ken, dat zij op de wegen moeten blijven en zich niet in het hout mogen begeven. Luitenant W. J. A. de Wolf is op zijn verzoek overgeplaatst van het 5e regiment infanterie naar het 4e regiment, terwijl lui tenant H. F. Scharp is overgeplaatst naar het Instructie-bataljon. De jongelieden, die zich hebben opgegeven om dezen winter het voorbereidend militaire onderricht te volgeu, worden uitgenoodigd, morgen (Vrydag) om kwart over twaalven in de gymnastiek- en schermzaal der infan- teriekazerne te komen. Alsdan zullen dagen en uren van het onderwijs worden vastge steld. Onder isiding van luitenant H. C. J. M. Berkeljon, van het 5e regiment infanterie, werd hier Zaterdagmiddag vun 2 tot 5 uur de scbletwedstryd gehouden van hen die hebben deelgenomen aan de oefeningen tot bevordering van 's lands weerkracht. De drie daarvoor beschikbare medailles werden reeds veertien dagen geleden toege kend, namelijk de verguld zilveren aan Enke- laar, de zilveren aan Van Os en de bronzen aan Prins. Door 76 deelnemers word op 200 M. ge kampt om 31 prijzun, alle kunstvoorwerpen. De uitslag was deze: 4e prys Van Os 110 punten (maximum 120), 2a pr. H. C. van Buuren 107 p., 3e pr. C. H. vau Buuren 102 p., 4e pr. Otto 102 p., 5e pr. Kruynen 402 p., 6e pr. Van de Velde 102 p., 7e pr. G. van Hoogevest 100 p., 8e pr. De Jager 99 p., 9e pr. Van Ede 99 p., 10e pr. Prins 99 p., lie pr. De Roo 99 p., 12e pr. Van Zwol 99 p., 13e pr. Van Nieuwenhuyzen 98 p., 14 pr. Alberts 96 p., 45e pr. Van den Bos 96 p., 16 pr. M. van Hoogevest 95 p., 17e pr. Van Beek 93 p., 18e pr. Nieuwen- huizen 91 p., 19e pr. Van de Pol 91 pr., 20e pr. Voskuileu 91 p., 21e pr. Winterswyk 90 p., 22e p., Wesseling 90 p., 23a pr. Bak- kenes 89 p., 24e pr. Van Leeuwen 89 p., 25e pr. Ribberink 89 p., 26e pr. Wildeman 88 p., 27o pr. W. Ruitenberg 87 p., 28e pr. Lensing 87 p., 29e pr. F. Ruitenberg 86 p., 30e pr. Broekhuizen 86 p., 31e pr. Blok 85 p. Nadat luitenant Berkeljon de prijzen had uitgereikt met een kernachtige toespraak, dankte de heer J. J. Otto, Voorzitter der sehietvereeuiging «Prins Hendrik", namens alle deelnemers de instructeurs. 't Blijft druk bij Carré, heel druk. Morgenavond afscheidsvoorstelling met een programma van niet minder dan 27 uura- mers. De Centraalspoor laat zoowel heden- als morgenavond een extra-trein loopen in de richting naar Zwolle, welke om 11.10 spoor- tijd vau hier vertrekt, zoodat zij die van buiten komen de gansche voorstelling kun- uen bijwonen. Programma der tn uxiekuitvoering, Zater dagavond op het terras van »Amicitia" te geven door het stafmuziekkorps van het 4e regiment huzaren, dirigent de beer H. A. Maas: 1. Volksliederen. 2. „De generaal", marsoliMaa*. 8. Ouverture de 1' opéra „Le roi d'Yvetot"Adam. 4. „Bailsirenen", Walter aus dor Operette „Die lustige Wittwe" Letasr. 5. Respectueux hommage, gavotte. Ganivet. 6. Fantaisie de l'opéra „Carmen" Bizet. 7. Feestklanken, marschMaas. 8. „In lauschiger Nacht", Walter aus der Operette „Die Landstreiche" Ziebrer. 9. Potpourri aus der Operrette „Die Afrikareise"Von Suppé. 10. a. SmiedenliodcbenEilenbcrg. b. Crescent Cycle-galopMann. 11. L'béritage de Pierrot", marche Gauwin. Amersfoort maakt zich op tot viering van den Koninginnedag en als 't weer maar mee werkt, dan belooft het een heel mooi feest te worden. Vooral de Hagenaars, die van hun kleine inkomsten iedere week trouw wat ter zijde hebben gelegd, zullen kranig voor den dag komen niet alleen wat de versiering hunner straten betreft, maar ook met een historischen optocht, die 's ochtends om 10 uur zal uit trekken en groote verrassingen zal brengen. Vele magazijnen zijn reeds doende voor den étalage-wedstrijd, en de repetities voor den zang op het terras van «Amicitia" en de aubade door de schooljeugd zijn in vollen gang. Het bloemencorso en de gondel vaart beloven almede zeer veel. De «Oranje-vaan", de officieele feestwijzer der üranje-vereeniging, die hedenmiddag verscheen, geeft alle bijzonderheden. Doch een vriendelijk verzoek zouden we thans willen doen. En dat is, dat ieder zooveel mogelyk medewerkt om elk in de gelegenheid te stellen, het feest te kunnen meevieren. Als de huismoeders reeds morgen hun bestellin gen doen, dan kunnen de bedienden in bakkers-, kruideniers-, slagers- en andere winkels Zaterdagavond vrijaf krijgen. Dat kan best, als men maar wil meewerken. De Commissaris van politie verzoekt be leefd, aanstaanden Zaterdag NIET mee te loopon met de optochten. Hierdoor wordt de taak dor politie aan merkelijk verlicht en worden ongelukken voorkomen. Aan »De Oranjevaan" ontleenen we den tekst van »Het Nederlandsch Volkslied", woorden en muziek vun kapitein L. Noest, van het 5e regiment infanterie, welk zeer mooi lied Zaterdag door de Onderofficiers- zangvereeniging zal worden gezongen. Daar ruischt over heiden en weiden on tee Betiolend een zang van ons volk, Een lied, dat in degen van strijd als van vree Weerklinkt als een eed of een plechtige bee, Van lief en van trouw aan 't Vaderland En 't Stamhuis van Oranje; En d'echo galmtHeil Nederland I Heil Neerland en Oranjol Heil Nederland Die tang ruischt U tegen in feestljjken stond, Getuigend van huid' en van dank Aan 'tHuis, dat Zyn lot aan het onze verbond, Zyn bloed voor ons veil had, «yo eeden nooit schond; Eu zwelt tot een machtigen klank, Een bede voor het Vaderland En 't Stamhuis van Oianje; En d'echo, ent. En dreigt ooit goraar, wordt ons land ooit verguisd, Dau staan w^| als Óen man gereed En tonnen, wy «weren 't, het twaard in de vuist, Wat kracht er in Eendracht en Vrijhciditin buist, Nu 'tlied wordt een leute, eeu kreet Bij 't strjjdeo voor het Vaderland En 't Stamhuis van Oranje En d' echo galmtVoor Nederland I Voor Néerland en Oranje 1 Voor Nederland I Verheven, neen heilig, o lied is uw maoht, Gevleugeld uw stem als de wind. Gjj wekt, waar ze sluimert, Oud-Hollandscbe kracht Die vadsige lauwheid en lafheid veracht Wekt geestdrift in grijsaard en kind Uw stem vereenigt iedren stand Om 'tStamhuis van Oranje; Eu d' echo, enz. Men vraagt ons opneming van het volgende Zondag weed door het ondersteuningsfonds «De spoorwegbeambte", gevestigd te Amster dam, een buitengewone algeraeene vergade ring gehouden te Amersfoort, waarop een en ander besproken werd betrekkelijk het feit, dat het meerendeel der leden-beambten moost uittreden in verband met art. 5S om trent het personeel. Door bedoeld fonds werd steeds in geval van ziekte de helft van het weekloon der beambten uitgekeerd, doch sedert 1 Juli wordt dit door de H. IJ. S. M. gedaan. Alleen voor de leder>«mbtenaren en verder hot zoogenaamd los-vaste personeel aan de werkplaatsen heeft het fonds nog reden van bestaan, ja voorziet het in groote behoefte. Door den Voorzitter, den heer G. J. Bosch, uit Amsterdam, werd medegedeeld, dat het Bestuur vermoedelijk nog in de maand Sep tember een nieuw concept-reglement aan de leden hoopt voor te leggen. Het doel vau het fonds blijft echter bestaan, n.l. het res- titueeren van dokters en apothekersreke ningen voor de leden-ambtenaren en uit- keeren van half dagloon ingeval van ziekte voor die beambten (z.g, los-vast personeel), waarop art. 53 der bepalingen niet van toe passing is. Ook wenschte de heer Bosch de beambten er op te wijzen, dat rie band tuzschen de uittredende leden en het fonds niet verbro ken behoeft te worden. Spreker wees er op, dat aan het fonds een tenminste even nuttige afdeeling is ver bonden en wel de afd. «Het Huisgezin" Leden dezer afdeeling betalen slechts een betrekkelijk geringe contributie en krijgeu dan voor hun vrouw en kinderen 75 pCt. der kosten vergoed, welke voor dokter en apotheker gemaakt zijn. Door den Secretaris, den beer H. P. Jaa- nus Jr., uit Amsterdam, Administratiegebouw Holl. spoor, worden hieromtrent nadere in lichtingen verstrekt. Op deze vergadering werd een commissie benoemd om de rekeningen verantwoording van den Penningmeester over het jaur 4907 na te zien. Uit deze rekening en verantwoording blijkt, dat van 1 Januari tot 30 Juni 1907 ontvan gen is aan contributie f 5623,63 en aan uit- keeringen betaald zijn f 8414.6.3; uit deze cijfers blijkt zeer zeker het groote nut vau bovengenoemde instelling. De kogelcub »U. D. 1" behaalde in den wedstrijd te Hilversum met 276 houten deu 19den prijs in den korpswedstrijl (de eerste werd gewonnen met 307 punten) en den negenprijs, met 7 negens. Aanstaanden Zondag speelt, op het terrein achter «Rustoord", het tweede elftal der 11. V.-combinatio tegen het eerste van Velox. De Sociëteit «Vereeniging" stond met op éen na algemeene stemmen al haar lokali teiten af voor de deelnemers aan liet hier in deze maand te houden gymastiekfeest van het Middengewest van het «Ned. Gymnastiek Verbond" en stelde tevens een medaille be schikbaar voor een der wedstrijden. Moge dit uitnemende voorbeeld navolging vinden óok bij clubs, die gymnastiek of andere lichaarassport beoefenen. By de Dinsdag ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden verkooping van het landgoed «Birkhoven" werden verkocht perc. 1 tot 20 en 51, zijnde de buiten plaats met bybehoorende bosschen, over plaats, eDZ. voor f 34 400. perc. 21, zijnde de hofstede «Middelhoef" voor 140200. perc. 22 en 23, zijnde twee perceelen bouw en weiland, voor i 4960. perc. 24 en 25, 46 en 47, zijnde de hof stede «Berkwijk" met weiland, voor f 45350. perc. 26 lot 38, zyude de hofstedon »Het Oudohuis" en .Miaco" met de bosschen aan den Soesterstraatweg voor den spoorweg, voor f16540. perc. 39 tot 48 en 48 tot 50, zijnde de roaatlanden onder Soest, voor f27 670. Do totaal-opbrengst was f109 120. Het paard van een trouwkoetsje kwam gisterochtend met zijn hoofd te land in een van de ruiton der woning van den heer J. van W., aan de Kortegracht, en liep daarbij een verwonding aan den neus op. Heerlijk is de omgang met menschen, die ons de wereld in zonneglans doen zien. Burgerlijken Stand vau Amersfoort van 22 tot 29 Augustus 4907. GEBOREN Poter Gerrit, z. van Roelof Willemse en Grada van der Wart. Roelof Willem, z. van Roelof Willemse en Gradu van der Wart. Grada Christina, d. van Willem Idzenga en Sophia Wilhelmina Kerling. Sophia, d. van Gijsbertus Blombergen en Rika Jekel. Aleidus Albertus, z. van Hendrik de Haan

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2