Stadsnieuws. □iet in alle grachten kan komen en te dik wijls moet koeren, maar loch is dit extra nummer zeer in don smaak gevallen. Vooral in de Beek hij de lange stallen, onder het dicht geboomte,{schonken die bootjes 'n fan tastische aanblik. Dat kalm voortglijden over het spiegelgladde water, waarin de rekt lichtjes zoo mooi werden weerkaatst, de goede muiiek, de zeer fraai klinkende zang van de Onder- oflicieren-zangvereeniging overtroffen verrede zelfs hooge verwachtingen die men 's ochtends reeds omtrent dit voor Amersfoort geheel nieuwe nummer koesterde. Weer waren het de zeer velen in het Beukenlaantje die het meest genoten van den zaug toen de stoet by »Amicitia" was ge komen, juist in de pause van het ooncort. Laat ons in éen adem er bij voegen, dat de plantsoenen geen noemenswaardige schade hebben geleden en men vrij algemeen de grasperken heeft ontzien. Terwyl vele honderden, den gondeltocht volgden, wandelden er nog veel meer door de «traten, waar het zelfs na middagnacht nog levendiger en gezelliger was dan op een extra drukken marktdag. Hier mogen zeker wel genoemd de kleuters van »Klein maar dapper-' en de matroosjes die den optocht der Hagenaars hadden begeleid. Wat maakte, om maar iets te noemen, de illumminatie aan «Die Pforte von Cleve" oen iraai effect. Wat is toch verlichting met de ouderwetsebe vetpotjes mooi, voor d al» van een gebouw de rechte lijnen worden gevolgd. Lang voor half olt was de vriendelijke tuin van »Het Boompje" overvol. Daar toch zou de prysaltdeeling plaats hebben, waarnaar men op 't uiterste gespannen was. Echt militakement, juist op tyd, maakte de onvermoeide secretaris dor „Oranje-vereeniging", de heer Van ijieron- berg de Boer, den uitslag bekend, welke als volgt luidt a. Etalagewedstrijd. Afd. 1. Voodingsartikelen, le pr. peudule met coupes, firma Waterschol Co.,2epr., tafeltje, H. Stuurman Aid. II. Dames- en heeren-artikelen. le pr., twee schilderijen naar Blommera en Bisschop, H. W. Stenfert; '2e pr. kaartencqupe, L Houbaer; 3e pr. rooktafeltje F. F. Spie kerman; 4o pr thermometer Joh. Bottiuga. Afd. III. Luxe-artikelen, le prijs, bouilloir, OebiVan Eedeu2e pr., beeld op voetstuk, G. G. Veenendaal. b. Bloemencorso. Ie Afd. le pr. flü, Onr. jong.-vereen.2e pr. f3, Amerfoortsch Drank weer Comité. II. Afd. fietsen en sportkarrena. bloe misten, le pr., f 16 H. A. van Beramel, 2e pr., I 10, J. Floor. b. Versieringen door bloemisten, le pr., f 10 (versiering van Kortbeek Jr.,); 2e pr., f7.50, mej. Van Tellingen; 3e pr., f2.50, jongeh. Van Tellingen; Bestuursprys, f2, jougeh. Koek. c. Eigen versieringen, le pr., f 15, J. W. Eg- giuk2e pr. 17.50 Van den Brink; 3e pr. 12.50 Van der Starre. d. Gondelvaart, le pr., f 10, no. 12, H. P. Goossens en W. van Meggelen; 2e pr., f8, oo. 10, J. van der Linden 3e pr, f6, no. 6, Van den Burg eu Voskuijlen 4e pr, f4, no. 7, Schollen en Van den Bosch; 5e pr., f'2, nu. 11, G. van den Biezebos, A. van dei- Hoeven en J. van Ginkel. De zeer fraaie gondel van den heer W. van Haselen was buiten mededinging. Het muciekkorps van Jen R. K. Volksbond weerde ook nier zich dapper, zelfs nog laug nadat hei officieelo gedeelte reeds achter den rug was. Even onvermoeid waren de feestgangers, 't Scheen wel alsof m-n stilzwijgend was overeengekomen, maar niet naar bed te gaan en op den reeds lang aangebroken Zondag het te kort aan nachtrust in te halen. Amersfoort heelt den Knnioginne-dag weer goed gevierd en zeker is een woord van dank hier op zijn piaats aan het Bestuur der •OraDje-vereeuiging", dat de opperste leiding der zeer verschillende feestelijkheden behield en door zyn handhaven, ook toen al zyo oorspronkelijke plannen moesten worden ge- wyzigd, heelt voorkomen, dat de stad terug viel tot de .dooie, saaie boel" van vóór twee jaar. Aan het beleidvol optreden der politie, die wel eens een tik uitdeelde als 't niet anders kón en juist daardoor bewerkte dat het spolitie-rapport niets bijzonders" vermeldt, komt mede groote lof toe. De heer J. Proper is met ingang van 1 September bevorderd tot Commies ter Ge meente-secretarie. Uit den regenmeter hier is in Augustus na 12 regendagen afgetapt 68 m.M. neerslag. De grootste hoeveelheid viel den l'Meu, namelijk 21 m.M. De tram vervoerde in Augustus van dit jaar heel wat minder passagiers dan in de zelfde maand van 1901 toen zy voor de eerste ruaal reed en niet minder dan 11 903 perso nen gebruik maakten van liet nieuwe ver voermiddel. In Augustus van dit jaar bad zy 9484 betalende passagiei-s. Het aantal passagiers was verleden jaar Augustus 11234, 9258 in 1905, 8685 in 1904, 8999 in 1903, 7097 in 1902 en als gezegd 11698 in 1901. Augustus 1907 mag er dus nog best wezeu. De passage-opbrengt was nu f 696.70, tegen f676.426 in Augustus 1906; de opbrengt van diversen f 47.88 thans en f 24.47 verleden jaar. De totaal-opbrengst was: f744.58 in Au gustus 1907, f700.896 in 1906, f711.80 in 1905, f 093.926 in 1904, f774.32 in 1903, f490.786 in 1902 en f 1250.25 in 1901, maar toeu was 't een nieuwtje. De opbrengst per dag-kilomoter was nu f 13.34®, tegen f 12.56 in Oogstmaand 1906. Herinnerd zij aan de herstemming voor de Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven, welke morgen bier en te Hoogland plaats heelt tusschen 8 en 3 uur. De nieuwe stuiverstukken zijn gister in omloop gebracht. Bij een kwartje gehouden, iyken zo daarop net zoo min als andere dingen die groote gelijkenis hebbenmaar loch is 't zaak, in de eerste dagen goed toe te zien. dat de een of ander ze niet voor een kwartje u in de handen stopt. Dr. J. Smit heeft bedankt voor zyn benoe ming tot Gemeente-geneesheer van Lage Kuigeweide. De heer A. M. van den Broek behaalde de hoofd-akte; mejuffrouw E. W. Ephraïrn, tbans te Zaandam, de Lagere akte Hoog- duitscb. Uitslag van het tweede toelatings-examen van het Gymnasium te Amersfoort. Toegelaten tot klasse IA. M. L. Ent- ziuger; tot klasse IIW. R. C. de Roo tot klasse lilP. C. van Doorn en A. C. F. Nering Bögel. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden woonden heden by de ca- valerie-mmoeuvres, welke onder Beekbergen en Loeneti werden gehouden. De stat en een der bataljons van het 5e regiment infanterie vertrekken morgenoch tend hall zes per extra-troiu naar de manoeu vres in Gelderland. De drie overige bataljons volgen succes- sievolyk. Luitenant H. B. van den Oudendijk Pieter- se, van het 1ste regiment veld-artillerie, is heden uit Utrecht hier in garnizoen gekomen. De staf der 2e afdeeling le regiment veld artillerie en de 4e, 5e on 6e battery, samen sterk 16 officieren, 203 onderofficieren en minderen, 197 paarden, 12 vuurmonden en 12 caissons, marcheeren mogen onder bevel van luitenant-kolonel H. Üolgaardt van hier naar Putten, wuur de afdeeling kantonne- menten zal betrekken De passanten met halssnoeren voor de onderofficieren der bereden artillerie worden 1 November vervangen door schouderbedek kingen. 8y advertentie in dit nummer bericht 'le heer J. C. Snouck, dat de gymnastiek-cur- sussen welke hy geeft, morgeu worden her- 1 vat en dat nieuwe leerlingen tusschen 12 cn 1 uur nog kunnen aangenomen. 't ls toch opmerkenswaard. Als een paar menscheo hier een pretje op touw zetten, dao zyn er altijd eenige paren te vinden die, vooral als 't een nieuwtje geldt, met heel wat ongevraagdecritiek komen aandragen en al hun best doen om dat nieuwtje te doen mis lukken. Voor de ontwerpers is 't dan soms een beele deun om 't bijltje er niet bij neer te leggen houden ze echter vol, dan slaagt het pre.je dikwyls zoo, 'lat er al aanstonds wordt gevraagd om een herhaling, zoo mo- gelyk zelfs op grooter schaal. Zoo is 't Zondag weer gegaan met de snipperjaebt per rijwiel. Eerst vond men bet denkbeeld onzinnig, toen flauw, toen nog zoo iets en. Zondag ochtend tien uur reden Diet minder Jan 53 dames en heeren achter den jagermeester aan. De twee vossen waren al een half uur vroeger van »Hotel Bellevue" vertrokken. Hier en daar stegen ze af om hun snippers te bezwaren met een keitje opdat de meute" althans eenig spoor zou hebben. In goeden gang ging het langs Koninginnelaan en Otrechtscheweg naar „Hotel de Berg", waar de zandweg aan den linkerkant werd gevolgd en vervolgens door den Kalfcweg naar pen sion Van den Wiel, Sousterberg, de Palzen den Doldorschen weg werd gereden om van daar weer den IJtrechtschen weg te bereiken en by „Huis ter Heide" te spicnikken", nadat by het bosch de beide vossen door twee dames in de hooge heide waren gevangen. Over Zeist en de Pyramide ging het nu weer stadwaarts, waar de stoet tegen half zes weer binnenreed. Er waren slechts weinig pannes en nog minder achterblijvers. Buitengewoon lraai weder begunstigde den tocht, die zeker zal worden herhaald smet honderd en meer rijwielen, dat verzeker ik u", De heer J. Slothouwer, consul van den A. N'. W. B., die als jagermeester fungeerde, zal zeker in een gloeiend artikel in >De Kampioen" dit in ieder opzicht uitstekend geslaagde wielerfeest vereeuwigen; als de kiekjes gelukt zijn, dan groeit er zelfs een geïllustreerd artikel van. Een nieuwtje voor rijw'-elen, althans hier ter stede, zagen we Zondagavond, namelijk een fietslantaarn niet eloctrisch licht. Hot batterijtje was aan het frame bevestigd. Wie het getob met kaars-, olie- en acety- leenlicht kent, zal zeker wel eens uitkijken naar den stadgenoot, die met zoo n mooi, niet uitgaand licht rondpeddelt. »'t Is niet duur" zei hij ons. Het tweede elftal der H. V.-corabinatie sloeg Zondag bij Rustoord het eerste van Velox uit Utrecht, met 20. De rust ging in met 00. Van de nogal vele gevonden voorwerpen Zaterdagavond was een puike tijd om alles en nog wat le verliezen ligt nog on afgehaald ten Politie-bureele een halsketting met gouden slot. De heer J. E. N. baron bchimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken is weder be noemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-generaal. Men schrijft uit Baarn aan de »Htlv. Crt." Nu het mond- en klauwzeer in bijna alle deelen van het Rijk zoo hevig heerscht, is het niet ondienstig de aandacht te vestigen op een voorbehoedmiddel tegen deze ge vreesde veeziekte, dat reeds in 1897 is uit gevonden door den heer H. Daatselaar, vee houder, Zaadvoortscbeweg alhier. Zooals be kend is, heerschte ook toen tiet mond- en klauwzeer hevig. De heer Daatselaar, paste zijn middel eerst op zijn eigen vee met vol komen succes toe. Het vee bevond zich te raidden van zieke en besmette beesten van andere veehouders, doch bleet onaangetast; andere veehouders lieten toen hun koeien door hem behandelen en mochten het zelfde gunstige resultaat ondervinden. De behandeling is als volgtNadat de heesten een dag of drie te voren zijn ader gelaten, worden zij met een bepaald serum ingeënt. De uitwerking dezer enting beeft tot gevolg, dat de beesten volkomen gezond en goed melkgevend blij vod. Ook nu weer past de heer Daatselaar zijn middel op uitgebreide schaal toe. Eerst deed hij dit onder toezicht van den plaatsvervan gend districts-veearls, den heer G. Daams; thans geheel zelfstandig. Tal van beesten worden nu dagelijks door hem behandeld, niet alleen te Baarn maar ook ver daarbui ten als te Weesp, Weesperkarspel, Gouda en Wijk bij Duurstede. Reeds in 1897 wend de de heer D. zich tot de Regeering met verzoek, zijn middel te mogen toepassen op Rijkskoeien. Door verschillende omstandig heden en mede door het verloopen der ziekte in dat jaar hebben deze onderhandelingen tot geen resultaat geleid. Thans heeft hij zich gewend met een dergelijk verzoek tot den Minister van Landbouw, die hem verwezen heeft naar de Rijks-seruminrichting te Rot terdam. Met den Directeur dier inrichting is hij thans in onderhandeling. Moge deze on derhandeling in het belang van den Hol- landscben veestapel tot een gunstig einde leiden. Op de voordracht ter benoeming tot Hoofd der school te Soest zijn geplaatst de heeren S. Snijders, te WinterswijkS. Hoekstra, te Sijbekarspelen J. H. Corporaal, teTerAa, allen Hoofden van Scholen. Het 4e regiment en het 10 regiment infan terie zullen van 4 tot 14 September eet kamp van Zeist betrekken tot het houden van regi- raents-oefeningen. De beste leerplicht zal falen, als hij niet leert: zijn plicht te doen. In dit opzichte ware leerplicht ook voor volwassenen geen weelde Wij vestigen de aandacht onzer lezers eu lezeressen op de in dit blad voorkomende annonce, waarin de uitslag van den tweeden termijn van den Solo-wedstrijd in 1907 wordt bekend gemaakt. Zooals daaruit blijkt, werd deze uitslag gecontroleerd en vastgesteld door notaris H. A. H. Byvoet, te Rerchem (N.B.) De derde termijn begon gister 1 September. in den ouderdom van 68 jaar overleed Zondag te Amstenrade pastoor- J. Thissen, buiten Liraburg vooral bekend als hoofd redacteur van den »Limburger Koeriar". Bij de hedenmiddag van 1.45 tot 2.50 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jbr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, gehouden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente, waren tegenwoordig 14 leden en de Secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig waren de heeren; mr. Heyligers. Koiandus Hagedoorn en üosterveèn. Tegen de notulen der vergadering van 20 Augustus werden geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als vastgesteld zijn beschouwd. 1. Installatie Raadsleden. De heeren Celosae, Gerritsen, Van Kalken, I Kroes, Ruijs en Salomons worden door den Se cretaris binnengeleid en leggen de gevorderde eedeo af, worden door den Burgemeester gecomplimenteerd en nemen hun zetels in. De Voorzitter wijdt een woord aan de heeren Var. Beek, Van Eek en mr. Vader, die zich niet herkiesbaar stelden (applaus). '2. Benoeming van een Wethouder (vacalure- M. L, Celosae) Herkozen de heer Colossu, die in 1879 voor de eerste maal tot Wethouder werd gekozen, met 13 stemmen en i blanco. 3. Nader voorstel van Burgemeester en Wethou- de.. betreffende de onbewoonbaarverklaring van een perceel, staande aan de Langegracht, plaat selijk gemerkt no 31. Conform het advies der Raads-com missie en het voorstel van B. en W. wordt de on verklaarbaar bewoonde woning z. h. st. on bewoonbaar verklaard. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging van een verzoek van de firma Wolter Dros, waarbij afwijking van do be staande rooilijn gevraagd wordt. Het voorstel strekt om aan de firma Wol ter <fc Dros toe te staan, ten behoeve van deu bouw van een kantoor, af te wijken van de rooilijn en dien bouw te doen uitvoeren in het verlengde van den bestaanden gevel barer fabriek, zijde Korte Beekstraat. Aangenomen z. d. of h. st. 5. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de Amere- foortsoho Vrijwillige Brandweer om eene buiten gewone subsidie voor 1907- Het Bestuur der A. V. B." zegt in zyn request aan den Raad van 19 Augustus dat de vereeniging den 12 October dezes jaara haar 25-jarig bestaan hoopt te vieren dat een breede uiteenzetting van de door haar in dat tijdsverloop in het belang der Gemeente bewezen diensten wel gsbeel overbodig zal zijn dat zy jaarlijks een subsidie, eertijds van f 100, nu eenige jaren van f 200 geniet, doch dat hieruit moeten worden bestreden tie kosten vun Bestuurs- en Algemeene vergaderingen, loonen der kloppers i\ f2.50 per persoon, zoowel bij dagals bij nacht, loon van den bode 4 f25 'sjaars, zoomede aan schaffing van klein materieel, enz. dat dan ook bij het einde des jaars de ont vangsten en de uitgaven oDgeveer gelijkluidend zijn en dus van een voordeelig saldo geen sprake is; dat zulks niet het geval is met het subsidie st f300 'sjaars aan bet kader der bezoldigde brand weer. aangezien die geen enkele uitgaaf hebben te doen en alle te maken kosten boven bet subsidie door de Gemeente worden geleden dat het kader der bezoldigde brandweer ieder jaar van die f 300 gezellige bijeenkomsten kunnen houden en dit niet met de Vrijwillige Brandweer het geval is dat het Bestuur om bovengemelde reden heeft gemeend, dat de leden der vereeniging die zich in die 25 jaren op een zoo verdienstelijke wijze geheel uelangloos ten behoeve der Gemeente van hun taak hebben gekweten,dien dag van haar zilve ren feeBt niet onopgemerkt mag laten voorbijgaan en zij zich vleit hare Eere-leden en leden, ten getale van 50, tot een kameraadschappelijken maaltijd en verdere gezellige bijeenkomsteu te kunnen uitnoodigen. Dat de kosten van een en ander op matige wijze door ons worden begroot op f500. Dat, naar wij hopen, in deze niet moge gelden het bekende motief„di Gemesnte kan bet niet lyden", aangezien het hier geldt een voor Amers foort buitengewoon feest van een voor de Ge meente zeer nuttige en voordeelige vereeniging. Reden waarom zij UEdelAchtbaren eerbiedig verzoekt, overtuigd, dat uw vergadering de be wezen diensten door de Vrijwillige Brandweer in die 25 jaren op hoogen prys stelt, haar het hierboven gevraagde subsidie i f500 wel te willen verleenen. Het advies van B. en W. ran 22 Augustus luidt: Wij hebbende eer, hier weder in te dienen het in onze handen om advies gestelde adres van het Bestuur der Amersfoortsche Vrijwillige Brand weer, daarbij verzoekende, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging, op 12 October 1907, een subsidie te willen verleenen van f500 tot het houden van een kameraad schappelijken maaltijd en verdere gezellige bij eenkomsten. Wij stellen er prijB op U in herinnering te brengen, dat deze vereeniging inderdaad jaarlijks zeer belangrijke diensten geheel vrywillig aan de Gemeente bewijst en dat door haar optreden de jaarlijksche kosten van de brandweer be langrijk lager zijn, dan zij zonder de diensten der vereeniging zouden bedrageneen blyk van belangstelling van de Gemeente bij bet vieren van het 25-jarig bestaan achten wij daarom gemotiveerd. Nu de vereeniging zich uitge sproken hoeft in welken vorm zij gaarne die belangstelling getoond zag, meenen wij U niet te moeten voorstellen van dien vorm af te wijken. Het gevraagde bedrag achten wij evenwel te bezwarend. Door verschillende iu den loop van het jaar genomen besluiten (grootere subsidies voor Ambachtsschool, Industrieschool, Tram, uitbreiding personeel Lagere scholen, enz.) is de dienst voor 1907 in vele opzichten reeds zóo belangrijk bezwaard, dat wij tot voorzichtigheid in het toekennen van nieuwe subsidiën moeten aanmanen. In aanmerking nemende de belang rijke diensten door de vereeniging bewezen, meenen wij U te moeten voorstellen, haar voor 1907 een bedrag van f300 toe te kennen en haar tevens dank te betuigen voor hetgeen zy gedurende haar 25-jarig bestaan ten dienste van de Gemeente heelt verricht. Conform het advies wordt z. d. of h. st. een subsidie van f300 verleend. 6. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der Begrooting voor 1907 en tot het doen van af- en overschrijvingen. Aangenomen z. d. ot b. st. Mededeelingeu I hieromtrent werden niet gedaan.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2