September 1907. ANGELINA. No. 7399 56e Jaargang. KOSTELOOS. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CJLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 ostbus 9. Telephoon 19 Wie zich met 1 OCTOBER wenscht te doen in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT, brengt ter algemeene kennis, dat volgens bericht van den Burgemeester der Gemeente Soest, A. No. 817, zich in die Gemeente gevallen van MOND- en KLAUWZEER voordoen. Amersfoort, 0 September 1907, De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Gemeente belastingen. herinnert, voor zooveel noodig, aan de spoedige betaling der verschuldigde termijnen plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1907. Amersfoort, 10 September 1907. De Ontvanger voornoemd, K. VAN OER BURG. ■Ter overweging. De sHaagsche Courant" maakt de opmer king, dat het Nederlandsche volk in tien jaar tijds zijn nationaal vermogen met 960 millioen gulden zou kunnen vermeerderen. En dit zonder er éen hand voor uit te steken, zonder er eenig werk voor te doeo enkel en alloen door iets na te laten, dat nergens nuttig toe is, integendeel, direct en zijdelings, veel schade veiooizaakt. In éen jaar tijds brengt het Nederlandsche volk aan accyns (belasting) op het gedistilleerd ongeveer 26 millioen gulden op. De totale uitgaat in ons land voor het drinken van sterkedrank gedaan dus nog buiten bier en wijn wordt gerekend 80 millioen 's jaars te bedragen. Als op 1 Januari 1908 het Nederlandsche volk, zijn belang begrijpend, ophield sterke drank jenever, cognac, enz. te drinken, en het geld, daaraan tot dusver besteed, naar 26.) Eerst tegen bet aanbreken van den dag sluimerde Augelina iu, doch gekweld door booze droomen, schrikte zij weldra weder op. De ochtend was friech en zonnig toen zij opstond on zich kleedde om uit te gaau. Allen in huis sliepen nog, behalve bet bediendenpersoneel. Benedetto stond bij do huisdeur toen zijn be minde meesteres uitging. Hij groette haar en zij dankte hem verstrooid. „Waar gaat zij zoo vroeg in den ochtend heen'?" dacht hij. „Zou hot mogelijk wezen, dat die mooie mijnheer Fedor te Berlijn vertoeft eu zij hom gaat opzookeu Dat moge de hemel verhoedenVoor Angelina zou het niet goed zijn. Als hij hier vau- duan is, bekommert hij zich niet meer om haar en dan begint haar verdriet opnieuw." Plotseling schoot het hem in, dat sedert oenigen tijd Angelina's stemming en voorkomen veel verbeterd wareu, ofscboon haar geen brieven uit Rusland in handen waren gekomen. „Wat moet dat beteekenen?" dacht hij. „Zou zij Bariatinsky vergeten hebben 1 Eeuige weken gele den scheen zij om hem den dood Daby te zijn, en nu?.. Hm! Het is niet waarschijnlijk, dat, hy te Berlijn ie, neen!" Zijn gelaat betrok en zijn kleiue, donkere oogen schoten vuur. „Zjj heeft hem verge ten en dat is ook het beste, wat zij doen kanmaar laat haar nu voorzichtiger zyn en haar hart niet ten tweeden male wegschenken aan iemand, die haar niet waardig is." Het bloed schoot hem als vuur door de aderen bij do opkomende gedachte, dat prins José misschien Angelina's hart veroverd had en nam bij de menig vuldige bezoeken vau Medina en de nieuw opbloei ende schoonheid en levenslust van zijn meesteres in aanmerking, dan kwam hem dit vermoeden al meer en meer gegrond voor. „Die vervloekte schurk!" mompelde Benedetto de spaarbank bracht, dan zou onze natie op 1 Januari 1918 een kleine duizend mil lioen gulden rij ker zijn. Ongerekend nog de niet in cijfers uit te drukken winst aau minder verlies door ziek ten, grooter arbeidskracht, minder eliende, minder misdrijven. En gesteld zelfs, dat zulk een besluit aan Staat en Gemeente geen honderdduizenden bespaarde die thans tengevolge vande dronken schap voor justitie en politie, gevangenissen eu armbedeeling noodig zijn, dan nog zou, indien de Staat zijn 25 millioeuen, nu aan accijns ontvangen, op andere wijze moest innen, voor de bevolking een zuivere winst van 55 millioenen per jaar overblijven een winst, naar slechts 4 pCt. rente berekend, van 66Ü millioenen in tien jaren, verdeeld over alle gezinneneen winst, ruim de helft ver tegenwoordigende van die, welke thans de kapitalisten uit hun bezit voor vermeerdering van bun kapitaal ter zijde leggen. De geheele Bedrijfsbelasting brengt per jaar 7 millioen gulden op en men klaagt niet zelden, dat zij zwaar drukt. Vrijwillig brengt het Nederlandsche volk jaarlijks elf malen meer op om, meerendeels matig, sterkedrank te drinken. Maar zegt men veelal de Neder landsche Staat drijft op de kurk van de jeneverflesch. Waar zouden de 25 millioen vandaan komen, nu uit den accjjns op het gedistilleerd getrokken, als de natie eens plot seling vrijwillig geheel-onthouder werd? Wij hebben 't geziende Staat zou des noods die 25 millioen aan andere belastingen kunnen b I ij v e n heffen, en het volk zou er toch nog 55 bij overhouden. Maar 't is bovendien onwaar, dat die 25 millioenen extra zouden gevonden moeten worden. Als na tien jaren het nationaal vermogen met zij 't dan slechts 660 millioen vergroot zou zijn, dan zou daaruit alleen aan Ver mogensbelasting reeds f 509 000's jaars meer worden getrokken. Maar veel aanzienlijker nog zou de op brengst ook voor de schatkist zijn, die de ontzaglijk vermeerderde welvaart in allerlei andere vormen zou afwerpen. Misschien zeg gen wij niet te veel, al3 wij beweren, dat reeds na die tien jaren ten volle hei verlies van knarsetandend. „Natuurlijk ontmoet zij in de Dier gaarde niemand auders dan dien Spanjaard. Fedor? Hoe kon ik nog een oogenblik aan hem denken 1 Die zit kalmpjes in zijn heilig Rusland." Toegevend aan een plotselinge ingeving, snelde hjj Angelina achterna. De morgenwind speelde met zijn onbedekte haren en woei die hem iu het ge laat. Daarop sloeg hij evenmin acht als op de ver baasde blikken der voorbijgangers, die hem hoofd schuddend nakeken, terwjjl hij als eeu opgejaagd bert de straat langs snelde. Weldra was er nog slechts eeu afstand van enkele schreden tusschen hem en Angelina, en uu begon hy bedaarder te loopen om niet door baar te wor den opgemerkt, Zoo volgde by het meisje wel een uur lang door de lanen der Diergaarde. Elk oogen blik verwachtte hij prins José te zullen zien ver schijnen, dooh tevergeefsMedina verscheen niet. „Dat was zijn geluk," monpelde Benedetto, die iets later thuis kwam. „Ik duld niet ten tweedon male, dat de eane of andere pronker mijn geliefde meesteres tot speelbal neemt. Zoodra ik onraad be speur, zal ik er bijtijds tusschen komen." Na den middag kwam Mediua. Hij was een paar dagen weggebleven, omdat hy van Angelina wist, dat haar zuster eu zwager kwamen logeereu en hij gevreesd had, ongelegen te komen. lly vond Augelina bezig bet dienstmeisje te hei pon bij het inpakken van bagage. „Wat doet u daar?" vroeg hij, terwijl hy haar de hand reikte. „Gaan uw zusier eu zwager zoo spoedig weg?" Angelina knikte 6n ging met den prins iu de aangrenzende kamer. „Ja, eu ik ga mee." „Dat is goed. Bekijk Petersburg maar eena nauw keurig," zeide hy glimlachend, maar zijn stem klonk daarbij erg beuepon. „Wanneer denkt u hier terug te komen 7" „Mijn zuster wil, dat ik altijd bij haar zal blyvei „Zoo? Ei!" Verwonderd koek zij hom aau. „U is zeker blij, dat u mij kwijt raakt," zeide zy zacht. „Ja, een bijzonder leerzame leerling ben ik niet geweest, dat weet ik wel." Zy lachte weemoedig „Ik was maar al te dikwijl» verstrooid en onoplet tend, ofsohoon ik van harte gaarne mij door u liet onden'iohten." 25 millioen 'sjaar langs die verschillende wegen zou zijn ingehaald, zonder nieuwe belasting, En hovendien, welk een schat van indirecte voordeelenDe millioenen Kilo's graan, die thans aan jenever verstookt en tot scha de voor het lichaam uit de flesch volstrekt verloren gaan, zouden dan voor voedsel be nuttigd worden in plaats van improductieve vernietiging van kapitaal dus productief ver bruik, dat arbeidskracht geeft en dus de voortbrenging vermeerdert. Waarljjk, het is eenvoudig doordat ons volk zich van deze ontzaglijke cijfers geen denkbeeld maakt, dat het niet reeds lang tot het ewustzijn is gekomen, zijn rijkdom in eigen hand te hebben, maar dien moedwillig te vertrappen. Als wij allemaal dronkaards waren, ja, daq zou er niets aan te doen zijn. Wie aan den drank verslaafd is, is niet te redden of te bckoeren tenzij in zeldzame gevallen. Maar de overgroote massa van onze drank verbruikers zijn matige lieden, zijn nooit be schonken of slechts bü hooge uitzondering, hebben er hun lichaam en hun zenuwstelsel niet aan gewend, drinken uit gewoonte, maar zonder dat dit voor hen een behoefte is gewor den waar ze niet buiten kunnen. Van de 80 millioen die per jaar aan sterkedrank verloren gaat, wordt minstens 70 millioen uitgeven door de matigen, die 't wel laten kunneD,als ze maar willen. Welk een heerlijk feit, van onschatbare waarde voor onze volkskracht en volkswelvaart zou 't zijn, als die matigen eens besloten, zich voortaan van drankgebruik te onthouden. En wat 'n zegen zou 'tzijn voor tiendui zenden gezinnen Als we over tien jaren eens in de statistiek het wondere feit vermeld vonden, dat het aantal kapitaalbezitters, aangeslagen in de Vermogensbelasting een buitengewone stijging aanwees met 10 pCt., en dat het nationale vermogen niet met 139, maar met 210 mil lioen gulden 'sjaars was toegenomen... Helaas, het zal voorloopig wel een droom beeld blijven. Maar gelukkig, daarnevens toch, heeft ieder het in eigen hand, zijn aandeel daarin te nemen, terwijl deze rijke bron van inkomsten openstaat voor bijna iedereen. Hij drukte haar innig de hand en zeide met warmte: „Ik dank u Angelina." „Ik kan u echter niet beloven, dat ik alleen ver der zal studeeren," vervolgde zij, „maar in mijn vrijen tyd zal ik gaarne de melodieën spelen, die u mij geleerd hebt en de gesprekken in mijn geheugen terugroepen, die wij sameu gevoerd hebben." „Dat durf ik byna niet hopen." „Maar ik zal het stellig doen," verzekerde Ange lina met warmte. Toen de Prins hierop niet antwoordde en haar slecbt3 aankeek met een blik, welken zij niet begreep, vroeg zy „Hebt u nog misschien een wensch Ik zou zoo gaarne iets doen, dat u genoegen ver chaft," „Ik koester wol een wensch", antwoordde Me lina, „doch mijn tyd is nog niat gekomen." „En als wij elkaar dan nooit wederzien," riep zij verschrikt uit. „Dan blyft mijn wensch onvervuld. De kans, dat wij elkaar later nog eens ontmoeten, is echter uiet geheel verloren." Hij wilde nog meer zeggenmaar in de aangren zende kamer hoorde hij luid spreken. Daarom zweeg hjj en drukte Angelina slechts de hand. Onmiddel lijk daarna kwamen Gemma en Roman de kamer binnen. „VoorziohligDie vreemde ia zeker eeu van de gasten uit papa's speelsalon", fluisterde de prinses haar man toe en beiden begroetten prins José met koele beleefdheid. Medina toonde geen lusi oui har telijker te zijn. Hij wisselde een paar oubeduidende woorden met prins en prinses Sulkowsky toen zij aau hein wareu voorgesteld en sprak daarna nog eenige oogenblikken met Angelina. Omdat zy door haar zustor scherp in het werd gehouden, was het Angelina onmogelijk, zoo vrij moedig met Medina te spreken, als zy gewoonlijk deed. Stijf en vormelijk, als ware by haar vreemd, zeide 2ij hem eindelijk vaarwel. Ferrari begeleidde den gast uog tot aan tie voor kamer en terwijl hij de deur voor hem opende, zeide hij„Ik hoop, dat u niet zult vergeten, dat alleen Angelina naar Petersburg gaat. Voor my is da»r geen plaats," voegde hy er grynslacheud by. En toen den arm van den prins nemend, fluisterde hij „Aanstaanden Donderdag ontvang ik weer bezoek yan mijn vrienden on hoop u dan óok te mogen begroeten." 'n Lesje 1 Volgens e®n Londensch blad is de waarde van 387 der voornaamste fondsec aan de Londenscbe Beurs van 20 Juni tot 20 Augus tus 1626 millioen gulden teruggegaan. Sedert het begin des jaars bedraagt de waardevermindering dier fondsen wel Ï00O millioen gulden, waarvan 1332 millioen komt op Amerikaaosche spoorwegwaarden, 576 millioen op Britsche Staatsfondsen en 434 millioen op Engelscb spoorwegwaarden. In verhouding is echter de daling het sterkst geweest in Zuid-Afrikaansche min waarden. die in den loop van het jaar een vierde van hun waarde hebben verloren. In Augustus was de daling het sterkst in Amerikaansche spoorwegwaarden, die onge veer 624 millioen gulden in waarde vermin derden. Heel juist is de les, die de »Leeuwarder Crt." geeft in dezen vorm Als hier soliede lui hun landgenooten vragen Om voor een goede zaak een beetje g9ld te wagen Zoo 't wagen heeten mag, waar d' ondervin ding leert, Dat alles goed besteed, verstandig wordt be heerd. En alle grond bestaat, de zaken te zien slagen Neen, neen, dan ben je hier verkeerd I Hoe minder zekerheid, hoe harder men zal loopen. Zwets van een hooge rente en je krijgt geld bij Alis 't maar dobbelspel, dan wil men er wel'ai Stel morgen, onbeschaamd, een monsterleening open Voor apoorweglijnen naar demaan En 't zal, geloof me, als van een leien dakje gaan I 't Staat droevig met het volk geschapen, Dat eens door energie onnoembre schatten won Wat blijft er over, als het eens is uitgeslapen? Lan verhuizen met de Noorderzon. Uit den arbeid ouder de Nederland sche werklieden in Daitscbland. Zondag, den 2 September, werd op Ter- stegensruh, een Christelijk tehuis te Mülheim a. d. Ruhr, eeo openbare samenkomst ge houden met Nederlanders tot bet houden eener godsdienstoefening en ter viering van „Het is mogelijk, dat ik kom," antwoordde Me dina, nadat hij een oogenblik bad nagedacht. „Voortaau speelt u óok mee, niet waar?" vroeg Ferrari nu met een gluiperig lachje, „Dat kan ik niet beloven," zei de prins, terwijl hy de deur uit ging. Langzaam ging hy door den tuin, die tuaschen de villa en den openbaren weg lag. Doch hij had het ijzeren hek nog nie' bereikt, of daar klonk bet achter hem „Prins José!" en hij keerde zich om. Daar stond in de schemering Angeüua voor hem. „Dat afsobeid daareven was geen afscheid," zeide zij gejaagd. „Ik moet u nog vaarwel zeggen." Zij rekte zich in de hoogte en drukte haar lippen op zijn voorhoofd. „Moge het u altijd goed gaan Moge Ged u immer beschermenEu denk ook soms nog eens aau mij. Ik zal u nooit vergeten." Haar laatste woorden waren nauwelijks meer ver staanbaar zij gingen over in een gesmoord snikken. „AngelinaI" riep Medina ontroerd; doch zy nas reeds verdwenen, vluchtig als een droombeeld. Hoe verder Angelina door den snuivenden trei i naar hel Noorden werd gevoerd, hoe ruwer de wind blies, des te grauwer werd de hemel. Te Petersburg hadden onze reizigers echter weer helderen zonne schijn. Angelina dacht aan Berlijn, toen zij naast Gemma in de praentige équipage zat, welke hen naar het Saleis van Sulkowsky voerde. Het kwam haar voor, at de treurigste, regenachtigste dagen ginds niet zoo onvriendelijk waren geweest als do strakke zon neschijn hier. Het uiterlijk voorkomen van het oude, in een- touigen styl gebouwde paleis beviel Angelina even weinig als het inwendige. De gangen waren zoo ein deloos lang ec zoo donkerde kamers waren zoo hoog en ruim, zelfs bij helderen dag nog iu half duister gebuiddo kostbare antieke meuboleu zoo log en zwaar eu de schilderijen aan de waudeu stel den zaken uit den oorlog voor, of uit de breede vergulde lijsten keken trotsche heeran en hoogmoe dige dames op haar neder. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1