HUIS H. H. E. MORREN, Adjunct-Inspecteur. Stadsnieuws. Advertentiën. Kinderjuffrouw Alles klopt; maar de belastingschuldige klopt veelbeteekenend op zijn beurs". In de maand vergadering van 12 Augustus sprak een Bestuurslid van H. N. zijn leed wezen uit over de overneming van dit be richtje, want hij vreesde, dat als teavoudof morgen ook hier een leening moet aangegaan om een werkelijke verbetering te brengen, sommigen door zulk berichtje zullen worden afgeschrikt en die verbetering zullen tegen werken. Spr., die te Arnhem zeer goed bekend is, meent dat de neringdoende (Waar staat in het bovenstaand berichtje het woord »ne- ringdoende"Red.) daar met zoo veel belasting bet aalt als in 't berichtje wel staat aangeduid. Juist door zijn prachtige parken, zijn eigen kweekery is Arnhem zoo vooruit gekomen. Spr. zal trachten te onderzoeken of de briefschrijver van het «NwsbL van net Noorden", waaruit het bericht werd overge nomen, wel naar waarheid heeft bericht. l)e Voorzitter zeide thans, dat in «De Eemlander" van 24 Augustus een uitgebreid artikel is verschenen naar aanleiding van deze quaestie. Spr. maakt den schrijver er ran zijn compliment omdat hij het onderzoek zoozeer beeft vergemakkelijkt. Gebleken is, dat juist de druk op den middelstand met zoo erg is als wel werd voorgesteld (toch niet in het bovenstaande berichtje van het Nieuwsblad 7 Red.) De vereeniging H. N. richtte zich 4 September tot het Gemeentebestu ir van Arn hem met beleefd verzoek om toetsing der cijfers en inlichtingen, waaraan gereedelijk werd voldaan. Uit het antwoord blijkt, dat de cijfers vol* komeu juist zijn. Niettemin gaf het Gemeente bestuur eenige aanvullingen eu toelichtingen. Op de eerste plaats is de schuld der Gemeente Arnhem ruim 8 millioen (dat klopt met den Nieuwsblad-man, die schreef f8 607 000 Red.) doch daarvan is ongeveer f700 000 voor de gasfabriek. f350000 voorde telefoon en f700 000 voor de electrisehe centrale en f 1300 000 aan niet-afgelost kapitaal voor »Sonsbeek" en «Klarenbeek". Dit is, vervolgt spr., samen een 4 millioen en dat geeft een gansch anderen kijk op de zaak. Natuurlijk is er in een sterk vooruitgaande plaats als Arnhem een stijgiDg in de belas tingen. Het Gemeentebestuur bericht, dat het percentage der belasting waarschijnlijk nu zal stijgen tot 3l/2%de sehryver iu „E-ml." putte zijn gegevens uit een werkje van 1904. Eén zaak mogen we vooral niet vergeten, dat wanneer wordt gesproken over belastingen meri mei alleen moet rekenen de plaatselijke inkomstenbelasting maar ook de opcenten op het Personeel en die zijn thans te Arnhem 35°/o, wat zeer laag is. Toen we hier de Inkomstenbelasting kregen, zegt men, dat velen naar Den Haag trokken. Is dit zoo, dan zjj dezen gekomen van Scyllu Charibdis, want in Den Haag waren de op centen verleden jaar, dat is in 1905, en als we nu nagaan, dat Den Haag een plaats is der le klasse dan zullen we moeten erkennen, jat de ruil al heel slecht was. Te Amsterdam zijn de Inkomstenbelasting 5% en de opceuteu 120, te Haarlem 4% en lUD opcenten, te Utrecht 3.8 en 100 opcenten; Te Amersfoort echter 3% en 59 opcenten, waaruit blijkt, dat we hier lang niet in zoo ongunstige conditie zijn en heel wat vasten grond onder de voeten hebben. Hierna wordt meegedeeld, dat éen candi- daat-lid zich aanmeldde. Volgt de rondvraag. Een i i d vraagt of het uiet ligt op den weg van H. N. aan de Hollandsche spoor te verzoeken, dat reizigers die met pen rijwiel gaan of komen gebruik mogen maken van den toegangsweg onderlangs, evenals dit voor berijders van motor-rijwielen wordt toege- gestaan. Het is zeer bezwarend, de trappen af en op te moeten. De Voorzitter belooft overwpging in een Bestuursvergadering, doch moet tevens opmerken, dat de brug juist gemaakt is met het oog op de veiligheid vau hel publiek. Iets anders is 't, of er niets anders op te vinden zou zyn om het den wielrijders wat gemakkelijker te maken. Een ander lid herinnert, hierop ook in de vorige vergadering te hebbeu gewezen en niet alleen gepleit te hebbea voor de wielryders, maar ook voor de ouden van dagen, de zieken en hen die met kleine kin deren moeten reizen en dan soms lang moeten luopen en klauteren om over te stappen. Spr. rncent, dat het Bestuur dit heeft over 't hoofd gezien. Een Bestuurslid merkt op, dat steeds wordt toegestaan aan oudenen zieken om onderlangs te gaan, als men 't maar vraagt. Een lid vraagt of dat verlof wordt ver leend als regel dan wel bij uitzondering. Het Bestuurslid: Steeds en aityd. Een ander Bestuurslid merkt op, dat men voor f5 per jaar een kaart kan koopen, die toegang geeft tot deu weg onder langs en over de lijnen, een en ander builen de verantwoordelijkheid der Maatschappij, wat betrelt ongelukken. De Secretaris deelt mede, dat de vragen door het lid in de vorige vergadering gedaan geenszins over 't hoofd zyn gezien, doch werden behandeld iu de Bestuursver gadering, waar men echter eenstemmig van oordeel was, dat het overbrengen v*n het verzoek aan de spoorweg-maatschappij weinig succes zal hebbeD. Bij alle groute eD drukke stations maakt men ot tunnels of een lucht brug, zooals thans weer te Hilversum, en nimmer zal de Maatschappij weer toestaan, dat men over de rails loopt. Uit die overwe ging werd het verzoek niet aanhangig ge maakt bij de Maatschappijstaat verzoeker er op, dan zal het Bestuur het verzoek noch tans doorzenden. Een Bestuurslid merkt op,-dat do Maatschappij zal antwoorden, dat vroeger is gevraagd om de luchtbrug juist daar te plaatse in liet station. Immers toen het ruchtbaar werd waar het station zou worden gebouwd, heeft een commissie uit handelaren en nij- ▼eren nog te elfder ure gedaan gekregen, dat de hoofdtoegang tot da beide perrons zoo dicht mogelyk bij de stad werd gebouwd. Er zal nu wel niets meer aan te verande ren zijn. Het lid dankt het Bestuur voor deze mededeelingen en de overweging van zijn verzoek, dat hij voorshands dan maar zal laten rusten. Spr. kondigt tegen de volgende vergadering aan een bespreking over «de schrik der wegen" (applaus). Een ander lid is de vorige week een belangryk feit ter oore gekomen, namelijk dat een Duitsche Rijks-commissie de boeken heeft nagegaan van de Levensverzekering maatschappij «Kosmos" te Zeist en de ad ministratie volkomen in orde heeft bevonden zoodat die maatschappij óok mag werken in het Duitsche Rijk. Spr. zou willen vragen of ook geen Nederlandsche Rijks-commissie een dergelijk onderzoek zou dieuen in te stelleii eD vertrouwt, dat er dau heel wat minder verrassingen zouden komen met Banken en andere instellingen. Een Bestuurslid acht het een zeer gelukkige gedachte, dat het Duitsche Ryk dergelijke controle oefent en zou óok meeuen, dat dergelyk onderzoek bij binnenlandsche in stellingen heel wat zekerheid zou geven. Een ander lid acht dit een belang rijk punt van bespreking voor de Bondsver gadering. Nadat de Voorzitter toezegging heeft gedaan, deze quaestie aanbangig te maken in de eerstvolgende Bestuursvergadering, sluit bij rond half elf de bijeenkomst. H. M. de Koningin-Moeder reed Zondag middag door een deel der Gemeente. By de Utrechtsche poort werd het rijtuig aangegaapt door eenige jeugdige militairen, die deD koetsier en den nestellakei maarniet genoeg konden aanzien. «Da's zeker een heuge" meende de slimste onder hen, zóo luid, dat H. M. het gehoord moet hebben, want een vriendelijke glimlach kwam haar op 't gelaat. Een der omstanders hielp de soldaatjes uit den droom, die nu aanstonds het saluut brachten terwijl het rijtuig al halfweg de Utrechtsche straat was. De Koninklijke bewilliging is verleend op het besluit der Staten van Utrecht, houdende vaststelling der Rekening van enkele provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1905, bedragende in ontvang f'298018.09 eD in uitgaaf f 206187. Volgens het «Bat. Nwsbld." was ook luite nant H. J. Matthes, die van het 5e regiment werd gedetacheerd bij het leger in Oost Indië en bij een overval zijner patrouille sneuvelde, jonggehuwd. Het lot van den oorlog, voegt het blad er bij. In ,De Prins" komt voor een zeer fraai portret van den heer G. J. Buys, Directeur der Hoogere Burgerschool hier, die 5 Sep tember zijn '25-jarig leeraarschap aan die school mocht herdenken. De heer L. A. Slot vroeger onderwijzer aan de Jongensschool hier, is beooemd tot onder wijzer 3e klasse in Ned. Oost Indië. Aan jhr. H. de Ranitz, adjunct-inspecteur van het vervoer is, op zijn verzoek, mei ingang van 6 October eervol ontslag verleend uit den dienst der Nederlandsche Centraal Spoor weg Maatschappij. Uit den staat van gevallen van besmette lijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Augustus en opgenomen in de «Staatscourant", blijkt, dat in deze provincie by 30 267 runderen van 959 eige naars mond- en klauwzeer is geconstateerd. Kookt uw melk of gebruikt alleen goed gepasteuriseerde fabrieksmelk, want meer dan dertigduizend runderen, welke lijden aan die ook voor menschen zoo besmettelijke ziekte in een kleine provincie als de onze maakt groole voorzichtigheid wel zeer dringend noodig. ftonden wy een paar weken geleden melden, dat Amersfortia's fabrieken van melkpro ducten »Amersfoort en Harderwijk" op do tentoonsteling te Harderwijk werden bekroond voor de inzending gezouten boter, thans kun nen we raeedeelen, dat »Amers(ortia" op de groote Internationale landbouw- en zuivel- tentoonstelling te 's Gravonbago wederom een zilveren medaille verwierf in de afdeeling buitenlaudsche en Nederlandsche gezouten boter. Ora eenigszins een denkbeeld te geven van de belangrijkheid dezer tentoonstelling diene, dat aan het gister geopende Landbouw- congres niet minder dan 900 personen deel nemen. waaronder afgevaardigden uit alle landen van Europa en zelfs uit het buitenland. De officier van gezondheid le klasse dr. J. A. Smit, van het Militair hospitaal hier, zal van heden tot 25 dezer deelnemen aan de kust-manoeuvres in Zuid-Holland. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde militie-luitenant J. A. W. Gratema zal Zaterdag worden beëedigd en in functie gesteld. In de gisteravond gehouden G9ste leden vergadering der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" werd, na het vaststellen der notulen van de vergadering van 1 Juni, de RekeniDg en verantwoording van den Pen ningmeester nagezien en in de beste orde bevonden, zoodat de commissie kon voor stellen den Penningmeester, den heer W. A. van den Bovenkamp. te dechargeeren onder dankbetuiging voor zijn uitnemend beheer. Zij heeft f 1337.89 in ontvangst en f 1451.061/2 in uitgaaf en dus een tekort van f l\3.ni/2. Het Jaarverslag van den Secretaris, den heer P. baron Lewe van Middelstum, werd eveneens goedgekeurd; het zal in druk ver schijnen. Ter vervanging van mr. J. Heyligers, die sedert dc oprichting der afdeeling Bestuurslid was doch zich thans niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer L. Noest; de heer I. M. J. Hoog werd als Bestuurslid her kozen in de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. C. J. Wentzel, werd gekozen tot Bestuurslid de beer W. H. C. van Esveld. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn blijft de afdeeling vertegenwoordigen in het Hoofd bestuur. Mr. J. Heyligers verklaarde zich bereid, zitting te blijven houden in het Bestuur der Muziekschool. De Onder-voorzitter, de heerJ.M. J. Hoog, zeide voor het uiteengaan der ver gadering tot den verirekkenden Voorzitter: Het rij me vergund, mijnheer Heyligers, hier te herhalen betgeen ik in de Bestuurs vergadering reeds zeide. Ik wenscb U bij uw scheiden uit het Bestuur een woord van bartelijken dank te brengen voor het zeer vele, dat U, langer nog dan 25 jaren, voor de afdeeling hebt gedaan. Onder de vele instellingen waaraan U uw groote werkkracht en talenten wijdde, is Toonkunst zeker uw troeltelkind geweest. In het Bestuur hebt U alle functiën door- loopen, vele zelfs gelijktijdig waargenomen en dit alles met een toewijding en een liefde die voor uw mede-bestuursleden dikwijls beschamend was. Wij betreuren uw besluit om thans aan jongere krachten het lot der afdeeling in handen te gevendoch wij moeten berusten in uw helaas onherroepelijk besluit. Maar tegelijk willen wij hel hier uitspreken, dat uw rust is een otium cum dignitate in den volsten zin des woords en te gelyk den wensch uitspreken dat als ook voor ons zal zijn aangebroken de tijd van rusten, dat wy dan mei even veel genoegen zullen mogen terugzien op hetgeen wij in het belang der afdeeling deden en met even veel eer als u zullen aftreden. Wij achten het een grool geluk, dat U verbonden blijft aan de afdeeling doordat U bereid is zitting te blijven houden in het Bestuur harer Muziekschool. Nogmaals breng ik U, thans in de leden vergadering, namens de afdeeling hartelijk den dank die U zoo ten volle toekomt. (Applaus.) Mr. Heyligers dankt* voor de vrien delijke woorden doch zeide dat, wanneer hij iels goeds mocht tot stand brengen voor de afdeeling, dit toch zeker óok is kunnen ge schieden. door den gullen steun zyner mede bestuursleden. Spr. volhardde by zijn besluit om zich terug te tnkken omdat de tyd is ge komen, waarin jongere krachten de afdeeling moeten besturen. Spr. wilde de verzekering geven, dat hij de afdeeling een warm hart blyven toe dragen, ook ais Bestuurslid der Muziekschool, en beval zich aan in vriendschup der leden. Een lid vroeg of bet Bestuur niet iu overweging zou kunnen nemen, evenals te Arnhem de zoogenaamde groote repetitie, den avond vdór de uitvoering der zangver- eeniging, te doen bijwonen door weiklieden en Jeden van andere zangvereenigingen. Te Arnhem en iu Den Haag hebben deze repe- titiën oen verbaeend succes. Den prys moet men niet te hoog stellenbijvoorbeeld 10 cent. De Onder-voorzitter antwoordde, i dat deze proef hier reeds genomen is, doch een totaal fiasco maakte. De Penningmeester voegde daaraan toe, dat die repetition hier niet worden be zocht door worklieden, doch door hen die juist best lid konden 'worden van de afdee ling. Hierop word de vergadering gesloten. Zeer vermoedelijk zal de zungvereeniging voor haai1 tweede uitvoering in dezen winter in studie nemen »DieGeburt Christi", een werk voor gemengd koor en kinderkoor, dat nog nimmer hier is uitgevoerd doch te Zaan dam zeer veel succes had. Het tweede elftal der H. V. G., vau hier, werd Zondag te Utrecht door het eerste van Velox geslagen met 23. De rust ging in met 1—1. Zaterdagavond is bij den Voorzitter van het Ned. Gymnastiek Verbond bericht ont vangen, dat de Minister van Oorlog heeft goedgevonden het terrein achter de Kazerne voor bereden wapens op 29 dezer ter be schikking te stellen van het gewest tot het houden van het 9de gewestelijke Gymnastiek- feest. De plaatselijke afdeeling vau «Patrimo nium" besloot dezen winter vier cursus-ver gaderingen en éen openbare vergadering te doen houden. De levering van de zand- en de hardsteen- werken voor de parochie-kerk en het Zuster huis aan den Soesterstraatweg is opgedragen aan den mr. steenhouwer W. de Kloese, hier. Bij den heer E. Woudenberg, Krommestraat 29, is een postduif komen aanvliegen met aan den rechter poot een looden ring gemerkt 94 A. D 3 403. en aan den linkerpoot een gummiring met het nummer 449. We herinneren nogmaals, dat de Secretaris van de Ned. Vereeniging tot bescherming der postduiven is de heer G. H. J. Evers, 2e Jan Steenstraat 63 te Amsterdam, die steeds gaarne bericht ontvangt over deze achterblijvers en hun eigenaars dan aanstonds verwittigt waar de diertjes zyn terug te bekomen. Aan het Commissariaat van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een wit metalen Tepeltje en een nikkelen rozekrans, op den openbaren weg) gevonden. Plichten en rechten behooren bij elkaar als de beeldenaar en het wapenschild op een muntstuk, dat zonder beide niet gangbaar is en door ieder wordt geschuwd. Te Zeist zullen proeven worden genomen met een nieuw middel om de wegen stofvrij te maken. Van den secretaris der Opera ltaliana ontvangen we een lang bericht Dopens de eerste voorstelling dat we niet kunnen opne men omdat het behoort in de advertentie kolommen. Een zaak dient er in 't belang van leze ressen en lezers echter thans uit vermeld, namelijk dat de bekende couponboekjes slechts verkrijgbaar zijn tot en met Zaterdag 21 September. ARTS, zil op VRIJDAG 20 SEPTEMBER a. dc praktijk hervatten. Levensverzekering-Maatschappij vraagt net, beschaafd PERSOON, teneinde als haar ver tegenwoordiger op te treden, om eventueel, na gebleken geschiktheid, te worden aange steld tot ADJUNCT-INSPECTEUR. Brieven met opgave van leeftijd, werk kring, etc., No. 577 boehandel Van der HAAR Van KETEL, Den Haag. Gevraagd voor terstond een gerieflijk ingericht, liefst nieuw gebouwd bevattende minstens ZES KAMERS, huur prijs circa f300. Brieven onder lettors R. Z. aan het Bureau der (oude) Amersfoortsche Courunt, Korte- gracht 9. lir b iodt zioh aan als een net buitenmeisje, oud 20 jaar, P. G., ook genegen behulpzaam te zyu in de huis houding. Brieven franco letter W. aan den Boekh. G, JURLING te Kampen.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2