Gemengd nieuws. Ingezonden. laud te 27a middags; op Oiosdag 89 October 1907 voor de iogeschreroneo der Gemeente Amersfoort, wier geslachtsnamen beginnen met do letter G. tot en met de letter Z te 10 uur 's Toor- middags; de inschrevenen der Gemeente Bunschoten te 17a ""f 's namiddags. De hoeren H. Moojen Jr,en C. van Ouwer- kerk, leeraren aan de Ambachtsschool hier, zyn benoemd tot leeraar in het vakteekeneu aan de Teekenschool te Putten. De heer L. B. Kikkert, schoolopziener in bet arrondissement Amersfoort, zal 1Octo ber a.s. bet merkwaardige feit mogen her denken, dal hy zestig jaar laug onafgebroken by bet uuderwijs is werkzaam geweest en wel als kweekeltng, onderwijzer, schoolhoofd, directeur der Hoogere Burgerschool te Apel doorn eu later te Groningen en selort 1901 als scboolopzienor in dit arrondissement Bij het 5e regiment infanterie xnn benoemd tot 2e luitenant de van den Hoofdcursus herkomstige sergeantenL. A. M. Kopperl van het lie, J. W. Wolters Tan het 4e, F. N. M. Burmao Eijck tot Zuvlichem van het regiment grenadiers en jagers, E. A. Wolfson van bet 4e, J. H. Sar van hot 10e en H. Ludwig van het le regiment; tot 2e luitenant-k wartiermeester de sergeant J. H. Hoorn van van het 10e. Verder zijn benoemd tot 5e luitenant: bij het le regiment de sergeauten G. J. Th. Scheltema en G. W. Schoutenby het 2e de sergeant P. N. Spruijt; bij het 3e de sergeant L. F. van den Benden; by het 8e de sergeant W. Schmoutziguer eü C. van der Woude; b\j het 9e de sergeauten J. J. Vermou ten en P. G. Rappby het 10e de sergeant C. A. F. W. Sicherer; by het He de sergeant H. J. Henrard on tot 2e luitenant-kwartier meester by het 9e regiment de sergeant J. A. van Beek, allen van het 5e regiment infanterie. Ook gister weriï het tweede gedeelte van den wedstryd van het ollicierskorps van het le regiment veld-artillerie begunstigd door uitgezocht mooi weer. Omstreeks elf uur was een groot aantal belangstellenden, zoo van hier als uit Utrecht, by de Hoeve van de Veeartsenijschoolook tal van dames en burgerheeren. De eindwedstrydeu bestonden uit I. Gehoorzaamheidsrit. De verschillende paarden werden stilstaande, in stap, draten galop beoordeeld door een commissie, be staande uit luitenant-kolonel Oolgaardt, majoor Franyois en kapitein Preuyt, waarna een muur, een boom en een horde moesten geDomen worden. Uitslag: 1ste prys le luitenant F. R. Kun- per2e prys le luitenant M. 1. Looijen; Se prijs le luitenant D. C. M. André de la Porte4e prijs kapitein U- J. N. Doornbos; 5e prys le luitenant D. R. Gevers Deünoot. II. Snelheidsrit over 600 M. le prys le luitenant H. B. van don Oudeodyk Pieterse; 2e pr. le luitenuol H. D. S. Hasselman3e pr. le luitenant D. C. M. André de la Porte. Na afloop werden door den regiments commandant, kolonel W. A. Sodenkamp, de strikken uitgereikt, mede voor den afstaudsrit van Maandag. De algeraeene prys voor het beste ofli- ciersdienstpaard werd daarbij toegekend aan dat van den le luitenant jnr. D. R. Gevers Devnoot. De nu volgende lunch werd opgevroolykt door de muziek van het regiment. De regeliogs-commissie, bestaande uit ka pitein D. C. Graswinckel, kapitein U. J. N. Doornbos en luitenant G. Vogelaar, heeft alle eer van haar werk. Men doet bier pogingen om een dames- kortbal-vereeniging op te richten. Wie dit mooie spel niet kent en het eens wil gadeslaan, ga Zondag kyken op het gym- nastiek-terreiu, waar een partij volgens alle regelen der kunst door dames zal worden gespeeld. Zen beleefd verzoek van het Comité van voorbereiding; voor het Zondag; hier te houden gymnaetiekfeest Aan de burgery, vooral aan hen die langs de tram wonen, om aan de stad, een feestelijk aanzien te geven door de vlaggen uit te steken. Aan den winkelstand om wat meer werk dan gewoonlijk te maken van de étalages •n, als het mogelyk is, vooral de winkel- gordynen open te laten. Is het Zondag even fraai weder als in de laatste week dan zal behalvo de gymnasten een stroom van vreemdelingen naar Amers foort komen. Wel zyn de meeste winkels Zondags ge- 1 sloten, doch als de vreemdelingen (meest uit 1 den omtrek) zien wat hier Zooal te koop is, dan sal dit stellig voordeel brengeu aan den winkelstand. Waar een zóo groot feest wordt gevierd, sou het zoo heel goed zyn als do stad erop baar mooist uitzag, waartoe het wapperen der vlaggen on openlaten der wiokelgordij- nen zoo heel veel by draagt. De schietvereniging »Wilhelmina", onder- afdeeling Jor plaatselüke afdeeling van den Kon. Nednlandschen Bond van Oud-Onder officieren, hield Dinsdagavond in »de Arend" een door 21 leden bezochte vergadering. Besloten werd, gedurende de wintermaan den een doorloopenden wedstryd te houden op buks en cilmdergeweer, in staande en knielende houding. Bij wijze van proef zal ook Zondagsmid dags van 172 tot 4 uur worden geschoten. Door een nog niet genoemd lid werd voor dezen wedstryd eeu öRonings-medalje" toe gezegd. In afwyking vau voorgaande jaren is een slechts éen klasse. Ingekomen was eeu schryven van 21 leden, waarin zij wenschen, dat aan de afdeeling zou verzocht worden het subsidie van f30 per jaar te verhoogen tot f 75 Antwoord wordt verzocht vóór 1 December 1907 ten einde zoo noodig andere maatregelen te kunnen ne- meD. Uit de gevoerde debatten bleek, dat ach ter den laatsten zin meer te lezen viel dan oppervlakkig beschouwd. Do afdeeling heelt juist in de vergadering van Augustus vastgesteld, dat het subsidie aan de Schietvereeniging zou bedragen 12% der ontvangsten benevens 8% voor het uil- zenden van schutters, zoodat de Voorzitter dan ook aanstouds kon meedeelen, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. De Staatscourant bevat de Statuten der Amersfoortsche drukkerspatroons-vereeni- R'ng- De eerste cursus-vergadering der anti- revolutiounaire propuganda-club „Groen van Prinsterer" is gisteravond gehouden. Ds. G. W. C. Vunderink lichtte daarin toe de voorstellen van het een traal-coraité voor het kiesrechtvraagstuk. Duurde- brood. Zeer vermoedelyk zal, door den steigenden prijs der tarwe, het tarwebrood hier duurder worden. De bakkerspatroons wilden den prys reeds verhoogen met 2 cent per half Kilo, doch de Amersfoortsche broodfabriek deelde mede, dat zy den ouden prys zou bandbaven en daarom is de verhooging nog niet ingetreden. Weldra echter zal, als de tarweprijs nog meer oploopt, de verbooging moeten intreden. By de door architect W. Salomons gehou den aanbesteding voor het bouwen van «en kantoor voor de lirma Wolter Dros, aau de Korte Beekstraat, werd ingeschreven door de volgende stadgenootenKeizer Wil deman f1820, Van der Retjden f 1660, Hemels f1590, Lablans Van Veen f1499, Kuntz f1498, Wassink f1470, E. de Bruin f1431, J. van Keulen Sr. 1350, J. van Keulen Jr. f1321 en G. Blanken f1300. Gegund aan den laagsten inschrijver. Op een kantoor te Rotterdam werd op f300 salaris een jongste bediende gevraagd. Ouder de vele sollicitanten was een gepen- sionneerd officier der cavalerie, vroeger bier in garnizoen. Toen de chef den sollicitant op den aard der betrekking wees, hem zeide welk werk gedaan moest worden en hoe de te benoemen persoon zich te beschouwen had als ondergeschikte van het heele perso neel, handhaafde hij toch zyn sollicitatie en verzocht beleefd, voor de benoeming in aan merking te komen. Wat is geluk 7 Een vluchtige, gedroomde minuut, waarin het ongeluk u bij ongeluk *etgat. TJit den omtrek. H. M. do Koningin, die morgen naar Scbweriu vertrekt, komt binnenkort van Dobbin naar Soestdyk. H. M. de Kouingin-Moeder zal half Octo ber van Soestdyk naar bet buitenland ver trekken. Mejuffrouw L. Konings, to Baarn, zal aan staanden Zondag 25 jaar in betrekking zyn by pastoor P. J. C. Kok, aldaar. Dinsdagmiddag tegen vier uur zijn te Hamersveld twee hooibergen van den heer Reems in brand geraakt, vermoedelyk door hooibroei. Do spuit kon, by gebrek aan water, geen dienst, doen, doch de bewoners, geholpen door de spuitgasten en voorbijgangers,; wisten boedery en schuur te behouden. De bergen brandden geheel uit. Dat de Soestei s lang niet malsch zijn als ie beginnen, is niet alleen bekend uit den tyd waarin „Ferdinand Huyk"speelt, maar wordt ai en toe nog wel eens bewezen tijdens ker mis of lotingsdag. Maar dat eokeleo onder hen in allen vorm oen verzoek richtten tot den Burgemees ter ora hem, die een koe in de weide oen te pel afsneed, tot straf den neus te mogen af snijden, is toch wel wal heel. kras. Beter doen vele leden van hel Gaasbeker- gild, dat volgende maand zijn vierjaarlykeche potverteering houdt. Zn verzochtou niet ge- tracteerd te worden, doch hun aandeel in geld te mogen ontvangen. Een triomf vooi de draukbestrydings- veroenigingen. Aan den Rijksveldwachter J.Nyeboer, te Soesterberg, op zyn verzoek met ingaug van 1 October eervol ontslag verleend. Het sNieuwe Schoolblad" deelt mede, dat door het Hoofdbestuur aan het Ned. Onder- wyzers Genootschap een uitnoodiging is ge zonden aau alle leden van de Tweede Kamer tot het bijwonen eener bijeenkomt op Woens dag 2 October te 's-Gravenhage, om met eenige leden van het Hoofdbestuur een wij ziging van art. 21 der Wet op het Lager onderwys te bespreken, waarvan de tekst wordt meegedeeld. Do strekking daarvan is een regeling tot stand tc brengen, waarbij aan de klasse-onderwyzers de zoozeer be geerde invloed wordt toegekend op de leiding der school. De aanhef van het voorstel tot wijziging ran art. 21 luidt: De regeling van de schooltijden en vacan- tiën, de vaststelling van het leerplan en van de by het onderwijs te gebruiken boeken, de verdeeiing der school in klassen, de vast stelling van de te volgen methoden en van de algemeeoe maatregelen van orde en tucht geschieden door het Hoofd der school met de andere aan die school verbonden onder wijzers in daartoe belegde schoolvergaderin gen. De besluiten van deze vergadering worden by meerderheid van stemmen genomen. Bij staking van stemmen beslist het Hoofd der school. De genomen besluiten behoeven, om van kracht te zijn, de goedkeuring van B. en W. en van den districts-schoolopziener, voorzoo ver zij betreffen de regeling van de school tijden en van de vacantiën, de vaststelling van de by het onderwijs te gebruiken boeken, de verdeeling van de school in klassen en de verdeeling van de leerstof over die klassen. Voorzoover zy betreffen de nadere uitwer- kiug van het leerplan, de vaststelling ran deu rooster van lesuren, van de te gebruiken leer middelen, behoeven zy de goedkeuring alleen dan, ala het Hoofd dor school bezwaar maakt tegen de uitvoering,op grond dat bü die in strijd met wettelijke voorschriften of in het nadeel der school acht. By algemeenen maatregel van inwendig be stuur, worden door Ons algeraeene regelen vastgesteld omtret de iurichting der school vergaderingen. Spoorwegen en spoorwegen. Men maakt van alles cijfers. Zoo weten we, dat een jaar gelede» de spoorwegen dezer aarde een ge zamenlijke lengte hadden van 905 695K.M., waarvan de aanlegkosten in totaal hebben bedragen 109 200 millioen gulden. Roim de helft van al dat is alleen in Europa aan spoor wegen uitgegeven. En hoeveel millioen zou Europa wel hebben laten zitten in spoorwegen die nooit zijn aan gelegd en alleen bestonden in het vindingrijk brein van Amerikaansche Beursmanneu? Eerbied voor de dooden. De kermis in de Bosch was afgeloopen, vertelt het »Hzgn. Aan de tent, voor welke den dag te voren nog veel drukte heerschte eu waarin, blij kens de geschilderde uithangborden, allerlei monsters en vreemde dingen te zien waren geweest, is het stil. De eigenaar staat tegen de deur een pijp te rooken. »Is het spul dicht vraagt opeens een jonge boer met twee stevige boerinnen als melk en bloed aan de armen. >Ja" knikt de spullebaas. •Dat spiet ons. We kommen van B., wel drie uur van de stad." •Zooals ik zeg," spreekt de spullebaas, >het is dicht." •Mar, jong!" zegt bet boertje;»we willen wel wat meer geuven, ai-ie vanavond speu len wil, Wil-ie opsteken?,' De spullebaas, merkend, dat de luidjeshee- lemaal niet weten, dat ae kermis den dag te voren is geëindigd, antwoordt, terwijl hy de aangeboden sigaar aanneemt en in den vest zak steekt, met een meewarig gezicht •Onmogelijk, lieve menschen, het kan niet •Ed waarom dan niet, vrind „Omdat onze mummie dood is!" •Ocherim,'' roept een derjblozende boerin nen, »dan begriep ik, dat oe niet speulen wil; eerbied veur de dooien, Klaos!" En zy trokken af, nadat Klaas den spulle baas stevig de hand gedrukt had met een welgemeend: »Sterkte jong!" Het opnemen van Ingoionden «tukken bewjjet niet, dat da Kudactieiteeds onvoorwaardelijk initeml met bun inhoud. Kopij van Ingeionden «tukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. TE DU UB. Vergun my een klein plaatsje in uw biad. Velen zullen met belangstelling kennisge nomen hebben van de plannen van den •Algeraeene Muziekhandel" om hier dezen winter wederom vier concerten te organi- seeren. Jammer is 't evenwel, dat de entree prijzen zoo hoog gesteld zijn, dat niet ieder, die mol muzikuen zin begaafd is, van deze concerten kan genieten. Een uitgave van 2 gld. of van 1 gld. 25 centhet laatste by inteekening voor alle vier concerten voor éen avond van kunstgenot, kan olkeeu zich niet veroorloven. Toch zyu er onder deze minder bevoorrechten genoeg liefhebbers, die dolgraag roo'n kunstavond zouden willen bijwonen indien hun Minister van Financiën zulks maar toeliet. Aan dit verlangen zou m.i. kunneu worden voldaan door behalve kaarten a 2 gld. ook kaarten tegen mindere prijzen beschikbaar te stellen. Bij tooneel voorstellingen in sAmicitia" heeft men toch óok eerste, tweede en derde rang. Waarom dau tooneelvoorsteiliugen onder bet bereik van allen gebracht, en concerten niet? Deze bevoorrechting van tooneel boven con cert is o. i. niet wel op goede gronden te verdedigen. In andere plaatsen worden volkscon- Jfirten gegeven, waarop de eerste kunstenaars hun medewerking verleenen, maar te Amers foort merkt men daar niets van. Een volks avond, waarop »Jubal" speelt, zal men toch kwalijk, tot de kunstavonden kunnen rekenen en de muziek door de »ensomble-klasse" op Nuts-avonden ten gehoore gebracht, kan, hoe goed zij ook zyn mag, uit den aard der zaak niet vergeleken worden met hetgeen de eerste musici ons te genieten geven. Toch zouden ook de minder gegoeden ouder de muzikale ingezetenen van Amersfoort daze musici wel eens graag willen hooren. Last zal men van dit tweede en derde rangs publiek niet hebben indien men de pryzen niet al te laag steltbijv. f 1 en f 0.50. Zij, die dit bedrug voor een concert over hebben, behooren tot ben, die het eeu heerlijk genot vinden, onder ademlooze stilte deze muziek aan te hooren. Mocht het Bestuur van >Amicitia" door dit schryven er toe gebracht kunnen worden, pogingen in het werk te stellen om boven genoemde concerten ook dezen winter nog tegen verschillende prjjzea toegan kelijk gesteld te krijgen, dan zal het daardoor gewis en zeker den dank oogsten van hen, die zich tot nog toe tevreden hebben moeten stellen met een courantenverslag. U dankend, Hoogachtend, Uw. dw. dn. R. Amersfoort, 26 September 1907. Bond- en Klauwzeer. In de eerste week van September deed in verscheidene dag- en weekbladen een bericht uit Baarn de ronde, als zou door een zeke ren Daatselaar aldaar een serum tegen mond en klauwzeer zijn uitgevonden, waardoor hij de daarmede behandelde runderen onvatbaar maakte voor de genoemde ziekte. Eenige dagen later plaatste ik in het „Nieuws van deu Dag" een nadere aanvulling van bedoeld bericht, hetwelk ook door vele bla den is overgenomen. Ik heb mij toen bepaald tot opmerkingen over, doch niet tot een be strijding van het geheimmiddel, omdat dit destijds alleen kon geschieden op wetenschap pelijke gronden, iets wat toch bij hetgroote publiek geen ingang vindt, en wachtte kalm den tyd af, waarop afdoende bewijzen ge leverd waren, hoeveel het middel waard was Die lijd is nu gekomen. De ziekte h-eft zich in den Eemnesserpolder snel uitgebreid in dien polder graasden hier en daar koppels door D. behandelde runderen en zonder on derscheid zijn zoowel onvatbaar gemaakte als andere runderen door mond- en klauw zeer aangetast. Een uauwkeurig onderzoek van door D. behandelde runderen is door my ingesteld ook heb ik van zieke, behandelde koppels de eigenaren gesproken (de namen liggen bij my voor belanghebbenden ter inzage). Op grond van dit onderzoek is mij o. a. gebleken le. Van een koppel van 9 runderen, waar van 1 reeds ziek, zijn de overige 8 door D. behaudeld, doch deze zijn alle zonder onder scheid ziek geworden. Do ziekte verliep ge woon, alsof er niets gebeurd was. 2e. Koppel van 11 runderen, door D. be handeld ziek gewor den eerste ziektegeval 3 dagen na de behandeling. 3e. Koppel van 11 runderen, door D. be handeld ziek gewordeneerste ziektegeval 5 dagen na de behandeling. 4e. Koppel van 9 runderende eigenaar had 5 laten behaodelira, 4 niet, naar hij ver klaarde als proef. De behandelde juist 't eerst ziek geworden, acht dagen na de behande- ling. 5e. Koppel van 10 runderen, ook door D. behandeld ziek geworden eerste ziektege val 14 dagen na de behandeling. Bovendien heb ik nog vele koppels geziens waaronder de ziekte voorkwam en waarbij, do kooien het littoeken van de behandeling nog vertoonden. De eigenaren van die koppel, heb ik niet gesproken. Van verschillende plaatsenWeosp, Mu

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2