Zaterdag 28 September 1079. No. 7407. 56e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A. H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiteu worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU): KORTEGRAdHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER ven AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat deRard dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 1 October aanstaande, des namiddags te l'/j ure Amersfoort, 26 September 1907. De Burgemeester voornoemd WIJIJTIER8. brengt, ter voldoening aan de aanschrijving var. den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 25 September 1907, 4e Atdeeling, no. 5165/8763, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Werkhoven een geval van MOND- eo KLAUWZEER is voorgekomen. Amersfoort, 28 Septerabor 1907. De Burgemeester voornoemd, WU11T1ER8. In de Luthersche kerk hier ia morgenochtend geen dienBt. De plechtige eerstestcen-legging voor de vierde parochie-kerk, welke zal verrijzen aan de Wit- hoosstraat, zal plaats hebben Woensdagochtend te half elf. Bij advertentie in dit nummer kondigt de Amersfoortsche Bakkers-vereeniging aan de ver hooging der broodprijzen met ingang reeds van aanstaanden Maandag. Met 1 October treden in werking de bepalin gen betreffende het internationaal postverkeer, welke op hel jongste congres der VVereldpostver- eeniging zijn aangenomen en waarvan de be langrijkste is, dat de gewichtseenheid van 15 tot 20 Gram is verhoogd, en dat voor iedere 20 Gram meer niet meer 25, doch slechts 15 centimes zal verschuldigd zyn. Voor het binnenlandsch verkeer blyft de ge wichtseenheid gehandhaafd op 15 Gram. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 October 1907, des middugs te half twee. 1. Voorloopige vaststelling van de Gemeente rekening over 1906. 2. Vaststelling van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1906. 3. Vaststelling van de rekening van het Stratenfonds over 1906. 4. Vaststelling van de rekening van het Bur ge Weeshuis over 1906. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Duit'sche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders toi benoeming van tijdelyke leeraren aan de Burger Avondschool. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de school le soort aan de Heerenstraat (vacature- A. H. Aardema). 8. Benoeming van een onderwijzer aan de school 2e soort aan de Hellingstraat. 9. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort aan de Beekstraat (vacature-A. W. Boerman). 10. Benoeming van een onderwijzeres aan de Meisjesschool f vacature- mej. Westenberg). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden en pensioens grondslagen voor personeel, verbonden aan Gym nasium en Hoogere Burgerschool. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikking over een gedeelte van het saldo dieDSt 1906 en tot overbrenging daarvan naar den diunBt 1907. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der geldmiddelen van de gas fabriek, tot besohikking van een deel van het saldo over 1906 en tot wijziging van de bcgroo- ting voor 1907, een en ander in verband met den aankoop van „Birkhoyen". 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verhuring van een stukje grond, kada straal bekend Gemeento Amersfoort, sectie E. no. 3760, gelegen aan het St. Janakerkhof. lf>. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verhuring van een stuk grond, in eigen dom toebehoorende aan de Gemeento Amersfoort, gelogen aan den mond van de Eern, onder Bun- echoten. 16. Voorstoi van Burgemeester en Wethou ders tot onderbandscbe verhuring van een ge deelte van het voormalig Schuttery-magazyn. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onbewoonbaarverklaring van 7 woningen, gelegen op Rommelenburg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een verzoek van het college van regenten van het BurgerWeeshuis tot wijziging, der modellen voor de begrooting en rekening vac hel Burger Weeshuis. '9. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethoude-s tot het geven eener subsidie voor hst houden van een cursus tot ontwikkeling van r'ie vakkennis in het behangers-, stoffeerders- en bedden makerobearyi. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van een verlof van 3 maan den aan den onderwijzer A. M. van den Broek, wegens ziekte. De voordrachten ter benoeming in de Raads vergadering van Dinsdag zyn: Gymnasium. Tijdelijk leeraar Hoogduitsche taal en letterkunde, M. H. Flothuis; Hoogere Burgerschool. Tijdelijk leeraar Hoog duitsche taal en letterkunde, M. H. Flothuis; Burger avondschool. Tijdelijk leeraarE. H. Buytenhuis, Nederlandsche taalF. Faber, Na tuurkunde; A. A. Verburg, Wiskunde; C. vun Ouwerkerk, LijnteekenenH. Moojen Jr.,| Ilaud- teekenen; A. de Jonge, Lijnteekenen. Jongensschool. A. Ritsma, te Winterswijk J. H. Kademaker, te CasticrumH. Bouwman, te Nijkerk. School Hellestraat. H. Bouwman, te Nykerk J. H. Rademaker, te CastricumA. de Vries, te Gasaelternij veer.schemond. School Beekstraat. J. H. Rademaker, te CastricumA. Ritsina, te WinterswykA. de Vries, le Gasselternyveenschemond. Een fraai portret van wijlen ds. H. J. ter Haar Romeny komt voor in „De Week" en „De Wereldkroniek'' van deze week. Mejuffrouw Georgine van Aaken zal 8 October meewerken op een concert te 's-Hertogenbosch te geven ter gelegenheid van het gouden jubi leum van den heer Joh. M. Diederich als organist, sinds 1873 der Ned. Hervormde kerk aldaar. Het verluidt, dal hier een botermyn zal wor den geopend in het voormalig café „Het roode hert" aan de Varkensmarkt. Voorloopig zou tweemaal per week daar een mijn worden gehouden. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot luitenant- generaal de generaals-majoor W. F. ridder Van Rappard, Minister van Oorlog, en G. A. de Bruyn, commandant van de Nieuwe Hollaudsche Water linie; tot inspecteur van het militair onderwijs de kolonel W. Cool, directeur der Hoogere Krijgs school tot luitenant-generaal, chef van den Generalen staf, de generaal-majoor F. H. A. Sabron, Inspec teur van het militair onderwijs. Kolonel W. R. Sodenkamp, commandant van het le regiment veld-artillerie, zal deelnemen aan de tactische oefeningen, welke onder leiding van den generaal-majoor, commandant der 4e divisie infanterie in den aanstaanden winter te Amersfoort worden gehouden. Tot kapitein bil het le regiment vesting-artil lerie is bevorderd de le luitenant-adjudant W. van der Koogh, van het le regiment veld-artil lerie. Als garnizoensplaats is hem aangewezon Utrecht. Allen zullen zioh verheugen in zijn be/orde ring, doch zeer velen zullen kapitein Van der Koogh, die hier Bestuurslid was van menige Vereeniging, met groot leedwezen zien vertrekken. Bij het le regiment veld-artillerie zyn be vorderd tot le luitenant de 2e luitenants jhr. F. W. L. de Beaufort en J. Doorman. De miliciens der lichting 1904, die voor her halingsoefeningen bij het le regiment veld artillerie onder de wapeua zijn, zullen 5 October met onbepaald verlof vertrekken. In de volgende maand komt hier een brigade marechaussée tijdelijk in garnizoen. Donderdagavond word, onder voorzitting van prof, F. Kenthnck, gehouden de Jaarvergadering der plaatselijke afdeeling van den „Volksbond" (tegen drankmisbruik). Ging oen jaar geleden het gerucht, dat het afdeclingsbe3tuur er het bijltje bn wilde neer leggen, vooral omdat het eenige blijk van be- dat de leden gaven, was dat zy hun contributie stipt betaalden, thans kon de Voor zitter meedeelen, dat het voornemen van het Bestuur om de afdeeling terug to doen gaan tot een eenvoudig correspondentschap niet tot uit voering is gekomen, doch dat in stilte is gewerkt en met vrucht gearbeid en zelfs heel veel ge daan, hetgeen weer hot gevolg had, dat het ledental aanmerkelijk toenam en thans een goede honderd bedraagt. Ook do financieelo toestand is gunstig te noemen. Immers by een ontvangt van f251.35' is er thans een saldo van fl43.62. De f 107.69 werden grootendeels besteed uun hot gesticht voor drankzuchtigen te Hoog hu Hen, aan bijdragen voor „Ons Huis" om zoo te zeggen het Volks- koflienuis te Amersfoort maar 6ok om b\j de oprichting van het «Amersfoortsch Drankwoer Comité", en dus toen de Gemeente het niet steunde door subsidie, de eerste kosten van deze zoo nuttig werkende combinatie van drankbe- strijdings-vereenigingen te dekken. De Voorzitter en de Secretaris nebben zitting in het A. D. C. Intusschen er valt meer te doen en de af deeling zou ook zelfstandig meer willen doen. In den „Volksbond" is plaats voor iedereen die wil strijden togen drankmisbruik; voor dM heelontnouder zoowel als voor den matigheias- man; en de „Volksbond" is kleurloos. De „Volksbond" tracht zooveel mogelyk het kwaad te voorkomen en poogt daartoe de mensohen in hun huis en uit de herbergende houden, o.a. door zoogenaamden huisvlijt aan te moedigen en do resultaten daarvan ten toon te stellen, waarmee op veel plaatsen een even onverwacht als ongedacht succes is behaald. Zoo hoogst wenschelijk zou 'tzijn, ook hier zulk een tentoonstelling te houden want ook hier valt nog zeer veel te doen. Na deze inleiding riep de Voorzitter den aan wezigen het welkom toe en worden do notulen der vorige Algemeone vergadering gelezen, welko ongewijzigd werden vastgesteld. Vervolgens werd gekozen tot Secretaris- Penningmeester in de vacature ontstaan door het periodiek aftreden van den heer 8. l'osthuma de heer D. van Wijngaarden. De Voorzitter, die de afdeeling vertegenwoor digde op de jongste Bondsvergadering, deed alsnu eenige mededeelingen omtrent deze hoogst be langrijke bijeenkomst en beval de lezing van het verslag in het orgaan, dat den leden koste loos wordt toegezonden, ten zeersto aan. Het Huishoudelijk reglement, zooals dat is ontworpen door bet Bondsbestuur, werd hierop met enkele kleine wijzigingen aangenomen als afdeelings-reglement. Ten slotte werd moegedcold, dat behalve do bijdragen voor de Rembrandt-huldo ea het Al cohol-congres uit de afdeelingskas nog de be kende Volksbond-platen konden aangeschaft, die in scholen en andore lokaliteiten werden opgehangen. Hun die daartoe toestemming ver leenden, werd daardoor dank gebracht. Ook werd gememoreerd, dat op den Weorbuar- heidsdag de afdeeling van den Volksbond den cantine-wagen verzorgde. Hierna werd de vergadering gesloten. In do gisteravond gehouden Algemeeno ver gadering van de vereeniging „Ambachtssohool voor Amersfoort en omstreken" was, na het ongewijzigd vaststellen der notulen van 17 Fe bruari het eerst aan de orde de Begrooting voor het dienstjaar 1908. De V o o r z i 11 e r, de heer G. J. Buiia, begon met mee te deelen, dat zn ter lezing lag doch evenmin als vorige jaren door een lid werd in gezien en deed er vervolgens eenige mededee lingen uit. Zoo is de poet traotementen onderwijzend personeel in vergelyking met het vorige jaar verhoogd wegens periodieke verhoogingingen en de post materialen in verhand met het grooter aantal leerlingen. Het totaal der Uitgaven wordt geraamd op f 19 290, even hoog als het begroot Bedrag der Ontvangsten, die wat hooger konden geraamd omdat een grooter bedrag zal ontvan gen zoowel aan contribution, door not toenemen van het ledental, als door hoogere schoolgelden, doordien meorgegoodon de Bchool bezoeken. Men hoopt 1700 te vindon uit eon verloting, dio volgend jaar weer zal gehoudon wordendoch een batig saldo zal er vermoedelijk niet wezon omdat wellicht een boormachine zal worden aangeschaft, waaraan groote bchoofle is. Tot cotnniissurissenr voor het nazien van het tinancieel beheer over 1007 werden herbenoemd do hoeren J. W. Middelburg, mr. dr. J. G. Sten- fert Kroeao en mr. A. van Troa; tot plaatsver vangend lid dier commissie word benoemd du heer J. C. J. Pels Ryekon. De heeren O. Blok, C. Prins, Arnold en Hoek stra werden herkozen tot Bestuurslid, terwijl in de vacature-Van der Koogh, die wegens vertrek bedankte, werd gekozen als Bestuurslid de oud- kapitoin-ter zee Wolterbeek. Do V o o r z i 11 o r. die reeds in de Bestuurs vergadering afscheid nam van luitenant Van der Koogh, wilde niet nalaten ook than, met een enkel woord gewag te maken van diens verdiensten als Bestuurslid. Hy nam zitting in den moeilijken tijd, als 't ware net tijdperk der wedergeboorte van de oohool, voor welke hy zieh zeer verdienstelijk heeft gemaakt, waarvoor hem warme dank mag gebracht, hetgeen schriftelijk zal geschieden, met golukwensch bij zyn bevor dering en goede wenschen voor zUn verder leven. Aan de orde waren nu de Mededeelingen. De Voorzitter herinnerde, dat aanstonds toen het Gemeente-subsidie was toegestaan, er pogingen zyn aangewend om leerlingen to krijgen voor den metsel-cursue, pogingen die vrywel faaldenimmers slechts twee adepi ran ten meldden zich aan. De Minister adviseerde dan ook. voor loopig geen meteel-cursus lo openen en het Gemeentebestuur gaf machtiging, daarmee te wachten. Zoowel de Kamer van Arbeid als 'le Bestuursleden individueel stelden pogingen te werk om leerlingen te krijgen; alles echter zonder resultaat. Slechts éen adspirant meldde zich aan. Het Bestuur betreurt dit verschrikkelijk, doch moet dit toesohrjjven aan onbekendheid. Hadden de ouders door een tentoonstelling der werk stukken kunnen zien welke resultaten kunnen bereikt worden, dan zou de stroom wellicht even groot zyn als die van do timmerlieden en de smeden. Waarom sou, waar deze categorieën bijna overvoerd zijn, er geon plaats wezen voor andere ambachten? Hoe dan ook, de cursus kan deonoodz nog in December geopenddoch met 1 Januari zijn de reeds toegestane subsidiën vervallen. Rn wuar het nu nnderhalf jaar duurde eer de Ge meente het verzoek om subsidién voor den met selcursus toestond, daar lokt het niet, weer der gelijke aanvrage te doen, vooral niet als men weer de kans beloopt, geen leerlingen te krijgen. Gelijk bekend, is reeds toezegging gedaan, zeer laag en desnoods geen schoolgeld te heffen, ja zoo noodig een paar kwartjoe per week te geven voor loonderving. Ook dit gaf geen resultaat. Spr hoopte, dat de vertegenwoordigers der vakverenigingen eenige inlichtingen zouden geven, opdat net Bestuur overwege of de cursus al dan niet dient opgericht. De heer W. G. Klom p deelde mede, dat de Besturen den vakveroonigiogen hebben verga derd er het groote nut van een melselcursus hebben erkend, vooral omdat in het vak zelfde jongens allicht vervallen in minderwaardige werkzaamheden. De vukverenigingen zullen nog pogingen aan wenden om ouders en jongens op te wekken. Aanstaanden Maandag is er weer eon bijeenkomst en men hoopt dan boter te slagen dan door den oproep der Karaor van Arbeid in de pluatsolyke bladen. De Voorzitter merkte op, dat het Bestuur desnoods nog tot half December een nfwachtonde houding kan aannemen en dat een zestal leer lingen voldoendo is om den cursus te beginnen. Nu do Gemeente geen geld toestond voor een eigen gebouw en in het Werkhuis niet mag ge broken, zou de schilderklasse naar het Werk huis mouten en in de school zelve en vloer moeten uitgebrokon. Le onderwijzer is nog beschikbaar, doch nog niet definitief benoemd. De huor Van S c b a c k zou een halfjaa.s- cursua wenschen en wel speciaal een winterour- sus, hetgeen verband houdt met het vak. Kr mag niet wordou vergeten, dat een metselaar feitelijk behoort tot de minder ontwikkelde ambacbuliedon en komt uit eon andere cate gorie van het volk dan de timmerlieden en de machine-bankwerker# uit een oategorie waarin van loonderving geen sprake kan wezen, omdat zij te arm zijn. Ook in Duitsohland zitten de metselaars 's win ters rond den haard zelfoefening te houden. Dat oen premie wordt gesteld, is goed, doch zij haalt niet by hetgeen zelfs jonge jongens ver- dieêt&v. De Voorzitter herinnorde dat ipr. ongo-»"^ de zelfdo beschouwingen hoeft gehouden in de vergadering waarin werd besloten tot oprichting van den metselcursuz en waarin werd gesproken van een 3-jarigen cursus. Maar toen hebben niet alleen vaklieden de wn xoheljjkheid betoogd an de oprichting van ruik een cursus, ruonr ooit do Inspecteur. Wordt de duur van don cursus verkort, dan zal hot morsen zijn en kan men er zich van verzekerd houden houden, dat do inspecteur niet zal meewerken. Het moge dan ai waur znn, dat de jongen al aanstonds aardig wat verdient, sy 'took door

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1