en letterkunde aan liet gymnasium en do Hoogere Burgerschool De Voorzitter verzoekt de hoeren Celosse en van Esvold als steiuopnemers to fungee- ren. Benoemd wordt met algemeens stommen voor het tijdvak van 1 October 1907 tot 1 Januari 190S 31. 11. Flothuis. 6. Voorstel van B. en W. tot benoeming van tijdelijke leeraren aan do Burger avond school. Op voorstel van dou Voorzitter wordt be sloten do benoeming op één briefje te doen geschieden. Benoemd worden met algcnieene stemmen tot tijdelijk leeraar in de Nedvrlaudscho taal E. K. Buijtenhuijs, in de wiskunde A. A. Verburg, in de natuurkunde F. Fa-her, In het lijnteekonen C. van Quwerkerk, iu het liandteekcuen H. Mooijou Jr.. in het- lijn- teekenen A. de Jongo. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de school le soort aau de Heerenstraat (va cature A. H. Aardema). Benoemd wordt mot algemeene stemmen A. Ritsma. De heer Rolandus Hagedoom komt ter vergadering. S. Benoeming van een onderwijzer aan de school 2e soort aan de Hellestraat. Benoemd wordt met algemeene stemmen II. Bouwman. 9. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort aan de Beekstraat (vacature- A. W. Boerman). Benoemd wordt met algemeene stemmen J. H. Rademaker. 10. Benoeming van eene onderwijzeres aan de meisjesschool (vacature mej. West en - berg). Benoemd wordt mej. G. van 't- Slot met 13 stemmen. Op mej. G. Hempenius waren 4 stemmen uitgebracht. Dc Voorzitter betuigt dank aan de stem- opuemers voor de genomen moeite. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van jaarwedden en pensioensgrondsla gen voor personeel, verbonden aan gymna sium en Hoogere Burgerschool. De jaarwedden en pensioensgrondslagen zijn berekend overeenkomstig het aantal les uren op 1 September 1907. Wordt z. h. o. conform besloten. 12. Voorstel van B. en W. tot beschik king over een gedeelte va-n het saldo dienst 1906 en tot overbrenging daarvan naar den dienst 1907. Een bedrag van f 1074.371 moet worden overgebracht- wegens niet afgehaalde aflos sing en rente en een bedrag van f 3106, van den dienst 1905 gereserveerd als storting voor den aanleg van straten en niet uitge geven in 1906. "Wordt z. fli. o. conform besloten. 13. Voorstci van B. en AV. tot wijziging der geldmiddelen van do gasfabriek, tot be schikking over een deel van het saldo ever 1906 en tol wijziging van de begrooting voor 1907, een en ander in verband met den aan koop van het landgoed Birkhoven. Iïet denkbeeld, dat in dit voorstel be lichaamd is. komt hierop neer, dat van de in 190a en 1906 gemaakte winst een be drag van f 60.000 besteed wordt voor kapi- taalbelegging (in den vorm van aankoop van het. landgoed Birkhoven), dat voor do jaren 1907 en volgend© een winst uit de gasfabriek geraamd wordt, die lager dan do gemiddel de winst in 1901, 1905 en 1906 en de ge middelde winst over 1907 is, en dat gebroken wordt met de tot heden gevolgde gewoonte, een fictieve raming van inkomsten en uit gaven der gasfabriek in do gemeentobegroo- ting op te nemen. Dc V o o r z i 11 e r. De heer Gerritsen heeft mij verzocht hom het eerst het woord te verleenen. De hoer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik dank u, dat u mij liet eerst het woord gegeven hebt. Ik heb van verschil lende kanton gehoord, dat men meende, dat hei. beter was deze zaak oerst in dc afdeelm- gen te behandelen. Ik heb er geen bezwaar legen om nu nog niet decisie over dit voor stel te nemen. Maar toch komt liet mij voor, dat de wijze waarop de zaak is voorbereid, voldoende is om er eeno bsproking over te houden. A'oordat ik daarmee begin, wensch ik den steller van het belangrijke stuk, dat B. en AV. ons hebben aangeboden, dank te zeggen voor do wijze, waarop hij een overzicht van de kwestie gemakkelijk heeft gemaakt. Maar bij lezing en herlezing van het stuk bon ik tot de conclusie gekomen, dat ik mij zeer zeker niet het voorstel van B. en AV. niet zal vereenigep. Ik heb mij op liet standpunt geplaatst .an een koopman, die op do eeno of andere wijze door tone gelukkige specu latie een grooto som heeft verdiend en nu, bang geworden, vraagt AVat zal ik er mee doen! en voor het geld eene vastigheid gaat koopen tegen rente vau b.v. 3 pet. (rente en aflossing). Het blijkt echter zeer spuedig, dat hij geld tc kort komt en nu leentjebuur moet spelen bij een bankier om zijne geld zaken in orde to brengen, en daarvoor be talen moot eeno rente vau 6 ii 7 pet. Wan neer dat de opvatting is van dozo zaak, dan is het heel duidelijk, wat mij betreft, dat zij niet in het belang is van de gemeente. De gemeente zal oene hoogere rente moeten betalen voor het kasgeld, dat zij dan noodig heeft, dan zij voor eene gewone leening be talen zou. Daar komt bij, dat wij in de toekomst niets meer zullen kunnen votcerenHet gold, dat daarvoor zou kunnen gebruikt worden, is weghet is vastgelegd. Verleden jaar hebben wij de treurige mare gehoord, dat er aan den grooten toren eene grooto repa ratie moet geschieden, waarvoor veel geld noodig zal zijn. Dat- zuilen wij niet kunnen doen. want ik weet niet of wij daarvoor geld zullen kunnen leenen. Van het landgoed Birkhoven kunnen wij zeggen, dat het is aangekocht voor het nageslacht. Wij mogen daarvoor iconen met do minste aflossing, die mogelijk is. Wanneer mocht blijken, dat hot geld op het- oogenblik, waarop wij liet moe ten hebben, niet goedkoop te krijgen is, dan is dat nog niet zoo'n groot bc-zwaar. Aangenomen, dat wij nu moeten leenen tot eene hooge rente, dan kunnen wij later, over vijf of tien jaren, bij een boteren rente stand c(io leeuiug convertoeren. Wanneer echter dit voorstel wordt aangenomen, bui. voorzie ik in de toekomst, mogelijk reeds na zeer korten tijd, belastingveriiooging. Als er werkelijk uoodige uitgavon zijn, dan moet er belastingveriiooging gevoteerd worden. Ik zal daar niet legen opzien. Maar zoolang dat mogelijk is, wil ik do 3 pet. voor de ink^m stenbelasting behouden. Ik stel mij dus aan den eenon kant voor dat f 3000 per jaar voor Birkhoven moet worden betaald, en aan de creditzijde de rentebetaling voor liet op to nemen kasgeld. Als men dat tegenover elkaar stelt, dan is hot best mogelijk, dat het eene wat meer en het andere wat min der is, maar het grooto verschil zie ik niet iu. AVannoer wij verschil krijgen, dan za! dat een middel zijn om voor kasgeld te lee nen. Het eenigo groote verschil is. dat als wij niét er toe overgaan uit dc saldo's van de gasfabriek to putten om dit bedrag te betalen, wij dat kapitaal zelf zullen bohce- ren en in dat beheer geheel vrij zullen zijn Wij zullen dan met dat geld kunnen doen wat wij willen. AVaar wij dikwijls uitgaven moeten votceren, omdat wij ons or niet aan kunnen onttrekken, moeten wij de gelegen heid om dat te kunuen doen, mot beide han den aangrijpen. Dit zijn de bezwaren, die ik togen hot voorstel van B. en AV. heb. Die bezwaren wogen bij mij zoo zwaar, dat, al betwijfel ik geen oogenblik of het voorste! tot vei- zending naar de afdeolingen zgl worden aan genomen, ik bij do eindstemming liet. voor stel van B. en AV. zal verwerpen, tenzij ik alsqog inlichtingen krijg, die mij van mec- ning doen veranderen. Do lieer Jo'rissen. Mijnheer dc voor zitter, ik zal zeer kort zijn. Ik ben dankbaar voor de uitvoerig© inlichtingen, die B. en AV. over deze zaak hebben gegeven. Maar het. ltoiul. mij voor, dat de zaak van verschil lende kanten kan worden beschouwd. De lieer Gerritsen heeft- haar bekeken van ecu koopmansstaudpuntmisschien zijn cr an dere leden, die haar van oen ander stand punt zullen bezien. Met liet oog op den in grijpenden aard van het voorstel, is liet beter de zaak eerst iu de afdeclingen te be sproken. Ik heb den heer Gerritsen niet ge heel kunnen volgen in zijne 'beschouwingen, line duidelijk voor hem zijn standpunt moge zijn, voor een ander standpunt is misschien ook wel wat aan te voeren. Ik stel daarom voor, dit votpstol naar dc afdeclingen to zenden. Dc Voor zit tor. Kunnen de hoeren zich vcreenigen met liet voorstel van dcu heer Jorissen f Stommen: Jawel, mijnheer de voorzitter. AVordt z, li. o. besloten tot. verzending naar de afdcelingon. 14. Aroorstol van B. en AA', tot verhuring van oen stukje grond, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E no. 3671. ge legen aan het St.-Janskerkhof. B. en \A'. vragen machtiging voor 25 jaar tot onderhandscho verhuring tegen een mi nimum-huurprijs van f 5 per jaar AVordt z. h. o. conform besloten 15. Voorstel van 11. en AA7, tot verhuring van een stuk grond, in eigcudom tocbohou- rende aan de gemeente Amersfoort-, gelegen aan den mend van dc Eem, onder Bunscho ten. Deze grond, groot 5 A. 70 c.A., dient tot losplaats voor schepen en mag door dcu huurder slechts gebruikt worden om te be weiden of te hooien. B. en AV. vragen machtiging voor 25 jaren om dezen grond onderhands te verhuren tegen f 5 per jaar. Wordt z. h. o. conform besloten. 16. Voorstel van B. en AA', tot onder- - handsche verhuring van een gedeelte vAn het voormalige Schutterij-magazijn. Voorgesteld" wordt het door den vroegereu kconcierge van dit gebouw bewoonde gedeelte onderhands te vcrli uren tegen f 75 per jaar. AVordt z. h. o. conform besloten. 17. Voorstel van B. en VA7, tot onbewoon baarverklaring van zeven woningen, gelogen op Rominelcnburg. De tot onderzoek van dit voorstel henoom- do raadscommissie is van oordeel, dat oube- woonbaarverklaring wonsehclijk is. AVordt z. h. o. conform besloten. 18. Voorstel van B. en W. betreffende ©on verzoek van liet college van regenten van het Burgerweeshuis tot wijziging van do modellen voor de be-grooting en rekening van het Burgerweeshuis. B. en AA7, stellen voor deze modellen vast te stellen, zooals zij door regenton bij schrij ven van 2 September 1907 zijn aangeboden. Wordt z. h. o. conform besloten. 19. Rapport en voorstel van B. en AV. tot het geven ©ener subsidie voor hot hou den van oen cursus tot ontwikkeling van do vakkennis in het behangers-, stoffeerders- en beddeumakersbedrij f Voorgesteld wordt aan de afdeeling Amers foort van den Nederlandschen boliangers-, stoffeerders- en beddenmakersbond voor dit

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 10