Stadsnieuws. „Araersfoortsche Muziek Vereeoiging" (de 1 sufraaziek van bet 5e was wel toegpzegd, doch moestbuiten de stad spelen), naar de tribune marcheerden, op het zelfde oogen- blik halt hielden en de vaandels het saluut bracnten; heel sardig ook was 'ttoen, op het commando «jekkers uit", in een oog wenk de 34 viertallen intricot en witte pantaloo weer onbeweeglijk stondeD, gereed om de oefeningen uit te voeren.. Weer maakten de 22 drietallen turneressen de toeschouwers het meest enthusiast toen zij haar oefeningen deden, correct en keurig, en met zeldzame belangstelling werd ook door het zeer talryke publiek het verloop gadegeslagen van den vriendschappelyken korfbalwedstryd door dames van verschil lende vereenigingen. Weer waren het de dames-leden van T. H. O. R. die hierbij het boste beentje voorzetten, al was ook de zil veren charivari, door een belangstellende beschikbaar gesteld voor alle deelneemsters, door allen welverdiend. Nu ook hier ter stede pogingen worden aangewend om het aardige korfbalspel meer ingang te doen vinden, was dit tusscbennummer al zeer dank baar. Het touwtrekken werd evenzeer met groote aandacht gadegeslagen en toen 't ging om de beslissing was het publiek zelfs zóo enthu siast, dat de commissarissen van orde alle moeite hadden om de baan vry te houden. Met gespannen aandacht ook volgde men den estafetten- wedloop over 80 Meter, een nieuw nummer op dit programma, dat boven verwachting is geslaagd. De op het terrein aanwezige hospitaal soldaat behoefde slechts een keertje dienst te doen bij een turner die bij het touwtrek ken eer» knie bad bezeerdeen beetje mas- seeren en de gymnast was alweer gereed voor een volgend nummer. üe Burgemeester, de Wethouders, de Ge neraal en andere autoriteiten werden op het middenterrein rondgeleid door den heer Mieremet en complimenteerden den onver- moeiden Voorzitter over de uitstekende rege ling van liet feest. Kort na vijven werd het terrein verlaten en trokken de clubs weer stadwaarts. Vooral T. H. O. R. met haar prachtig vaandel, waar aan nu ook de lauwerkrans was gehecht, had hierbij veel belangstelling. Zij was blijk baar ook de favorite van de ontzaglijk velen, die in Kampstraat en Langestraat hel terug- keeren der vereenigingen hebben afgewacht telkens en telkens weer werd te fiarer eere een hartelijk gejuich aangeheven, dat haar leden beantwoordden met telkens nóg flinker marcheeren ouder het zingen van turnliederen. Tot goed acht uur was er algemeene rust, een welverdiende verpoozing na een dag van zóo veel inspanningeen noodige rust óok omdat hoe goed de heer Gijsb. de Jager op het terrein ook de dorstigen gelaafd en de hongerenden gespijzigd had, de turner magen danig begonnen te jeuken. Hier mag wel even vermeid, dat T. H. O. R. dineerde in de «Place royale" en dat mevrouw Smol ders van Osch niet alleen had gezorgd voor een keurig versierde tafel maar ook een uitgezochten maaltijd had doen bereiden, geheel «berekend op turner-magen". Wel zeer aangenaam moet het haar hebben ge stemd, dat de veertig leden der sympathieke club niet rustten voor zy in de eetzaal ver schenen was en een gloeiende speech op haar werd afgestoken om haar te danken voor baar uitnemende zorgen. Het officieele diner werd gehouden in de achterzaal van café «Ceutraal''. Daarbij zaten aan, behalve de afgevaardigden van het Bonds- bestuur, de Bestuursleden van het Midden gewest, leden van het Comité van voorbe reiding en alle Jury-leden. Het kan gezegd, dat de heer Kielt er niet heeft achter gestaan bij mevrouw Smolders in zijn goede zorgen voor he» versieren der tafels en het voor- treflijk doen bereiden der spijzen, terwijl zij, die dineerden in «die Pforte von Cleve* en in andere restaurants bier ter stede, ook de keur van spijzen en haar bereiding zeer roemden. De beide zalen der Sociëteit «Vereeniging" waren reeds overvol toen zij, in wier tegen woordigheid de prysuitdeeling zou plaats vinden, bet podium betraden. Er was een geweldigde spanning onder de turners, die van de beslissing der Jury hoegenaamd niets atwisten en deze met ongeduld verbeidden, een spanning die zich uitte in gezang, een woerten ron'ledans, spontaan gejuich en wat dies meer zy. Eindelyk kon dr. Hagedooru, Onder voorzitter van het Comité van voorbereiding, zich verstaanbaar maken. De heer M i e r e ra e t, gewestelijk Voor zitter, sprak na hem, een enkel woord slechts omdat veel clubs nog wenscbten te vertrekken. Spr. wees er o. a. op, dat zy die een prys verwierven niet alleen de bekroning moesten behouden, maar vooral dienden te zorgen, die waard te blijven en zich de plicht moesten opleggen, by een volgenden wedstrijd te bedenlten de vor'ge maal was 't goed, nu moet bet nog beter zjjn. Spr. hoopte dan ook, dat allen ernstig zouden streven en werken. De heer G. A. van Dyk, Voorzitter der Technische commissie, deelde nu den uitslag mede, welke de volgende is Vrije oefeningen voor dames. Ie prys, zilveren medalle, uitgeloofd door het Bureau van het Uitvoerend comité te Amersfoort, T. H. O. R. te Arnhem, met 79l/2 punt; 2e jprys, Zilveren medaille, uitgeloofd Ma joor Tromp van Holst te Amersfoort, Attila, te Utrecht, met 78Vs P"nt 3e prys, zilveren medaille, uitgeloofd door de Vereeniging «Handel en Nijverheid" te Amersfoort, Z. G. V., te Zwolle, met 091/2 punt. Optocht. Als hierboven Retegd, viel de eenige prijs ten deel aan T. H. O. R., uit Arnhem, met 2Aï/i punt. Verder verwierven D. O. O., uit Utrecht, 20 puntenGelre, uit Arnhem, l9®/4 Attila, uit Utrecht, 198/4 Wilhelmina, uit Almeloo, I8V4; Z. G. V., uit Zwolle, 17'/a: Turnkring, uit Apeldoorn, 17J/4Baarnsche Gymnastiek Vereeniging, uit Baarn, 168/4 Exelsior, uit Utrecht, 168/4A. G. V., uit Almeloo, ÏB3/^, en Hercules, uit Hengeloo, ÏBJA punt. Vereenigingswedstrijd voor hee- ren le prijs zilveren medaille, uitgeloofd door den Commissaris der Koningin in de Provin cie Utrecht, D. O. O. uit Utrecht, met 22.90 punten, 2e pr., zilveren medaille, uitgeloofd door majoor Tromp van Holst te Amersfoort, Excelsior, te Utrecht, met 22.41 punten, 3e pr., zilveren medaille, uitgeloofd door de «Pboenix-Brouwerij" '.e Amersfoort, A. G. V., uit Almeloo, met 20.24 punten, 4e pr., bronzen medaille, uitgeloofd door majoor Tromp van Holst te Amersfoort, Attila, uit Utrecht, met 20.08 punten, Aan den eersten prijs was voor den twee den keer verbonden de prachtige zilveren. »T. H. O. R. beker", uitgeloofd door mr. dr. R. J. de Visser, te Arnhem. Deze beker moest bij iederen volgenden Middengeweste lijken wedstrijd verdedigd worden, totdat hij, óf na 2 maal achtereen, óf na 3 maal in 't geheel, door een zelfde vereeuiging gewon nen zynde, in het bezit vau die vereeniging blijft. Thans is de »T. H. O. R. beker" voor goed in 't bezit van de Vereeniging «Door Oefening Ontwikkeliug", te Utrecht, hetgeen een lid dier club aanleiding gat, onmiddel lijk het fraaie lied van «de dochter van den slager" om te zetten in: »Maaréen ding dat is zeker, We houden den beker". In dezen wedstrijd behaalden de niet be kroonde clubs de volgende puntenGelre, te Arnhem, 20.03; Z. G. V., te Zwolle, 18.45; en Hercules, te Utrecht, 18.45. Estafeitenwedloop: le prijs, verguld zilveren medaille, uitge loofd door majoor Tromp van Holst te Amers foort, T. H. O. R., Arnhem, in 561/» seconde. 2e pr., zilveren medaille, uitgeloofd door «Vreemdelingenverkeer" te Amersfoort, Ex celsior te Utrecht, in 573/6 seconde; 3e pr., broDien medaille, uitgeloofd door het Bureau van het Uitvoerend comité te Amersfoort, Z. G. V., te Zwolle, in 58x/6 se conde. De niet bekroonde vereenigingen legden de 80 Meier af in de volgende tijdenTurn kring, te Apeldoorn, in 584/s seconde; D.O O., uit Utrecht, in 60; Hercules, Hengeloo, in 608/51 (deze club werd echter gedisqualli- ficeerd wegens het niet goed overnemen der vlagjes)Attila, uit Utrecht, in 61A. G. V., ie Almeloo, 611/» 1 Baarnsche Gymnastiek Vereeniging, te Baarn 61 Va» en Gelre, uit Arnhem, in 64 seconden. Touwtrekken: le prijs, verguld zilveren medaille, uitge loofd aoor de Vereeniging «Handel en Nijver heid" te Amersfoort, T. H. O. R., uit Arnhem. 2e pr., zilveren medaille, uitgeloofd door de Sociëteit «Vereeniging" te Amersfoort, D. O. O., uit Utrecht. 3e pr., bronzen medaille, uitgeloofd door majoor Tromp van Holst te Amersfoort, Excelsior, uit Utrecht. Personeel (voor den turner, die by het toestelturnen en het hoogspringen in den Vereenigingswedstrijd het hoogste aaDtal punten verwierf) Eerste graad, le prijs, verguld zilveren medaille, uitgeloofd aoor den Burgemeester van Amersfoort, K. Verhoef, van Excelsior, uit Utrecht, met 23.7 punt29 deelnemers. Eerste graad, 2e prijs, zilveren medaille, uitgeloofd door den Wei houder van Onder wijs te Amersfoort, A. Eras, van D. O. O., uit Utrecht, met 22.25 punten43 deelnemers. Tweede graad, zilveren medaille, uitgeloofd door majoor Tromp van Holst, te Amersfoort K. Tap, van Excelsior te Utrecht. Derde graad, bronzen medaille, uitgeloofd door majoor Tromp van Holst, door een lid van A. G. V. te Alerneloo. De met zoo groote inspanning verworven pryzen werden met een hartelyk woord uitgereikt door dr. Hagedoorn, terwijl t-lkens de gymnasten hoera's aanhieven voor de be- kroouden en zoo mogelyk nog krachtiger hen toejuichten die de zeer fraaie medailles, byna alle geslagen op den Bondsstem pel, ter beschikking stelden. De medaille van deu Commissaris der Koningin was geslagen op den oflicieelen stempel; die van den Burge meester van Amersfoort is versierd met het Gemeentewapen in émail. Vry spoedig na de prijsuitdeeling vertrok ken de vereenigingen naar buisdoch in de Sociëteit hield het slotnummer der feestelijk heden, een buitengewoon geanimeerd bal, nog zeer veel stadgenooten en enkele vreem delingen byeen tot een goed eind in den Maandagochtend. Ook dit feest, het eerste dat van dien aard te Amersfoort werd gegeven, behoort weer tot het verleden. Moge het beantwoorden aan zyn doel propaganda te maken voor lichamelijke ont wikkeling in den meest uitgebreiden zin des woords. Het overgroote meerendeel der bevolking van Amersfoort heeft thans gezien wat gym nastiek is, wat haar stelselmatige beoefening, door kundige leeraars geleid en van stukje tot beetje opgebouwd, tot resultaat kan heb ben. En heeft Amersfoort met genoegen ken nis gemaakt met deze flinke jonge vrouwen en mannen, bij wie het «Vrank en Vrij en Vroom en Vroed" geen ijdele klank is, ook zij hebben zeer zeker gunstige indrukken meegenomen van het stedeke amn de Eem. Door het zeer groot aantal vreemdelingen, dat Zondag hier vertoefde, gymnasten zoo wel als belangstellenden, hebben zeer velen hier gehad wat zij zoo gulweg erkenden „een besten dag". Het lid der Commissie van voorbereiding dat zich meer in 't byzonder heeft belast met het weder, heeft volkomen gelijk gehad toen hij, in Juni reeds, toen de uitvoering door allerlei oorzaken moest uitgesteld, en gevreesd werd voor slecht weer, in zijn be minnelijk optimisme zeide „Heb daarvoor geen zorg dezerzyds wordt gezorgd voor mooi weer", 't Is een tref geweestbeter weer had men niet kunnen weuschen. De Penningmeester is thans aangevangen met het verzamelen der rekeningeneerst als die binnen zijn, zal een overzicht kunnen worden verkregen van het financieele resul taat van dit overigens zeer goed geslaagde feest. Het bijvoegsel van dit nummer moge dan al geen aangename lectuur bevatten, toch is het voor menigeu grondeigenaar en voor den eventueeleo kooper van dien grond van zeer veel belang. Waarom we de bijzondere aandacht er voor vragen. Zondag was het 12*/2 jaar geleden, dat mgr. H. van de Wetering tot bisschop van Gaza werd gewijd. Den 11 Januari 1908 zal het 12Va Jaar geleden zijn, dat mgr. Van de Wetering werd benoemd tot aartsbisschop van Utrecht. Door Gedeputeerde Staten is aan de Ge meenteraden verzocht, vóór 1 November hun gevoelen mede te deelen over een door Gedeputeerden voorgenomen verhooging der bedragen, waarop de jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers der Gemeenteu in deze provincie zyu bepaald. Het ligt in het voornemen, de verhoogingen reeds den 1 JaDuari 1908 te doen ingaan. Wat de Gemeente Amersfoort betreft, wordt voorgesteld het tractemeDt van den Burgemeester te verhoogen met f 500 en die van den Secretaris en den Ontvanger onver anderd te laten. In dit nummer komt voor de winterdienst voor tram en spoorwegen, welke hedenoch tend in werking trad. Me» ingang van hedeD zijn ten Postkantore verkrijgbaar antwoord-coupons van 14 cent, welke men in een brief naar het buiten land sluit als men het aDtwoord op dien brief vooruit wil betalen. Ook dit jaar zullen de lotingsdagen hier vallen Da de kermis. De loting wordt bier gehouden op 28 en 29 Octoberde kermis, van 21 tot 26 October. September had slechts 6 regendagen, terwijl uit den regenmeter slechts 34.8 m.M. neerslag werd afgetapt. Den 21 sten regende bet voor het laatst. Den 3(len viel de grootste hoeveelheid, 22.8 m.M. In de afgeloopen maand worden door de Araersfoortsche Tramweg Maatschapnjj 7409 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de opbrengst der passage f547.124. De totale inkomsten beliepen 1592.60®de dagkilorae- ter opbrengst was f10.936. In de zelfde maand van 1906 waren deze getallen resp. 7646, f557.82®, f600.074 en f 11.11. Jhr. mr. H. W. vau Asch van Wjjck, het Kamerlid voor Amersfoort, heeft het licht doen zien de door hem in den «Cercle inter national" uitgesproken rede: „La marche vers la paix". Do Gemeenteraad zal Zaterdag en. corps bet landgoed „Birkhoven" in oogenschouw nemen. De heer F. P. J. P. von Wolfl'en baron Von Netzer, die in Mei zich hier vestigde en hoopte het kunstgevoel te Amersfoort, meer algemeen te ontwikkelen, heeft de stad gister weder verlaten. Blijkbaar vindt hij Amersfoort geen stad voor een beeldend kunstenaar. De heer O. Bussemalter, met ingang van heden benoemd tot Directeur der Rijks- Normaallessen te Rbcnen, nam Zaterdag afscheid vau leeraren en leerlingen der Rijks- Normaalschool bier. Als aandenken werd hem een keurige muziekkast aangeboden. Eenige oud-leerlingen der Hoogere Bur gerschool boden beden den beer G. J. Buys, Directeur dier school, een eikenhouten schrijf tafel met stoel aan ter herinnering aan zijn zilveren feest als leeraar. Het kostbare geschenk kon uit den aard der zaak niet gereed zijn op 5 September, den eigenlijken herinneringsdag, die door den jubilaris was geheim gehouden. «Vader" Cremi r heelt Vrijdagavond af scheid genomen van zijn «jongens" in het Militair Tehuis aan de Beekstraat. Meer dan 200 bezoekers van het Tehuis en vele oud-bezoekers, zelfs uit Haarlem en Steeuwijk, waren daartoe saamgekoraen. Ritmeester jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg, onder-Voorzitter (graaf Schim- melpenninck, de Voorzitter, is buitenlands) leidde de bijeenkomst, die ook werd bijge woond door de Bestuursleden de heeren Don- ner en Wesseling, en bracht warme hulde voor hetgeen de heer Cremer langer dan 12 jaren deed voor bet Tehuis. Ook ds. Donner sprak den vertrekkende toe en uitte den wensch, dat hij ook in het nieuwe Tehuis te Ede ten zegen mocht zyu voor de jonge militairen. Van hel Bestuur ontving hy een prachtige pendule met coupes, van de bezoekers een eikenhouten schrijfbureau. Ook zijn echt- genoote werd niet vergetenzij mocht een xeer fraaie schemerlamp in ontvangst nemen en het dochtertje een prentkaarten-album. Ounoodig te zeggen, dat tal van hartelijke woorden werden gesproken de vertegen woordiger van het Hoofdbestuur van den «Ned. Militairen Bond" gaf zelfs een «staat van dienst" in dichtmaat en da! menden heer Cremer noode ziet scheiden. De nieuwbenoemde huisvader, de heer Ze venbergen, uit Assen, trad heden in functie Herinnerd zij, dat het Voorbereidend militair onderricht hier morgen aanvangt en gehouden wordt eiken Woensdag- en Zater dagavond van zeven tot half tien. Kapitein A. F. K. Graswinckel, van het regiment grenadiers en jagers, is benoemd tot officier in de orde van den Leeuw en de zon, van Perzië. De bij het 5e regiment infanterie nieuw* benoemde officiere herkomstig van den Hoofd* cursjs worden den '12 October beëedigd en in functie gesteld. De zilveren medaille der Oranje Nassau- orde is Zaterdag plechtig uitgereikt aan ad judant E. H. Neven, vau het 5e regiment infanterie. Luitenant-kolonel H. Oolgaardt, van het 4e regiment veld-artillerie, is heden naar zijn nieuw garnizoen, Ede, vertrokken. Luitenant W. H. E. Vrijdag zal kapitein W. van der Koogh opvolgen als luitenant adjudant der 2e aldeeling le regiment veld artillerie. De bij het heden gereorganiseerde le re giment veld-artillerie nieuw ingedeelde le luitenants W. J. D. Havelaar en J. E. Heitsma Muiier zijn heden hier in garnizoen aange komen. Een zeer goede maatregel is 't wel, dat de veld-artillerie sedert Zondag ongewapend uit- gaat. De andere wapens zullen er zeker j.iloerscb op zyo, dat de kameraden buiten dienst den zwaren sabel mogen thuis laten. Vrijdagochtend kwam hier een afdeeliug militaire wielrijders door, saamgesteld uit het le regiment inlauterie. Zy hadden deelge nomen aan de kustmanuevres in Zuid-Hol land en waren op terugraarscti naar huo garnizoen Assen, een tocht van drie dageD, waarbq nachtkwartier werd gehoudeD te Utrecht eu te Zwolle. Aangaande de Uotermijn, hier tweemaal 's weeks te houden aan de Varkensmarkt, hooren we nader, dat deze aanstaanden Vry- dag wordt geopend en dat als Directeur op treedt de heer H. P. Goosseus. Het Amersfoortsch Drankweer Comité heeft zien ook by bet gymnastiekfecst niet onbetuigd gelaten. Overal in de stad heeft het plnkaten doen bevestigen waarop Sport staalt, alcohol ver lamt de spieren. Het. Groene Kruis zal ook dozen winter een cursus doen houden in de verzorging van kraamvrouw en kind. Arts Kamerling zal dieu weer leiden.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2