E. H. Buijtenhuijs, in de wiskunde A. A. Verburg. in de natuurkunde F. Faber. in het lijnteeketien C. van Ouwerkerk, iu het handteekenen H. Mooijeu Jr.. in het- lijn- teekenen A. de Jonge. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de school le soort aan de Heerenstraat (va cature A. H. Aardema). Benoemd wordt met algemeene stemmen A. Ritsma. De heer Rolandus Hagedoorn komt ter vergadering. 8. Benoeming van een onderwijzer aan de school 2e soort aan de Heliestraat. Benoemd wordt met algemeene stemmen H. Bouwman. 9. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort aan de Beekstraat (vacature- A. W. Boerman). Benoemd wordt met algemeene stemmen J. II. Rademaker. 10. Benoeming van eetie onderwijzeres aan de meisjesschool (vacature mej. Westen berg). Benoemd wordt mej. G. van 't Slot met 13 stemmen. Op mej. G. Ilempenius waren 4 stemmen uitgebracht. De Voorzitter betuigt dank aan de stem- opuemers voor de genomen moeite. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van iaarweddeu en pensioensgrondsla gen voor personeel, verbonden aan gymna sium en Hoogere Burgerschool. Le jaarwedden en pensioensgrondslagen zijn berekend overeenkomstig het aantal les uren op 1 September 1907. Wordt z. h. o. conform besloten. 12. Voorstel van B. en W. tot beschik king over een gedeelte van het saldo dienst 1906 en tot- overbrenging daarvan naar den dienst 1907. Een bedrag van f 1074.37a moet worden overgebracht wegens niet afgehaalde aflos sing en rente en een bedrag van f 3106. van den dienst 1905 gereserveerd als storting voor den aanleg van straten eu niet uitge geven in 1906. Wordt z. 'h. o. conform besloten. 13. Voorste! van B. en W. tot wijziging der geldmiddelen van de gasfabriek, tot be schikking over een deel van het saldo over 1906 en tot wijziging van de begrootiug voor 1907. een en ander in verband niet den aan koop van het landgoed Bivkhove». Het denkbeeld, dat in dit voorste', be lichaamd is. komt hierop neer. dat van de in 1905 en 1906 gemaakte winst een be drag van f 60.000 besteed wordt voor kap-- taalbelegging tin den vorm van aankoop van het landgoed Birkhoveni. dat voor de jaren 1907 en volgende een winst uit de gasfabriek geraamd wordt, die lager dan de gemiddel de winst in 1904. 1905 en 1906 en de ge middelde winst over 1907 is. en dat gebroken wordt met de tot heden gevolgde gewoonte, een fictieve raming van inkomsten en uit gaven der gasfabriek in de geineentebegroo- ting op te nemen. De Voorzitter. De heer Gerritsen heeft inij verzocht hem het eerst het woord to verleenen. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter. ik dank u. dat u mij het eerst het woord gegeven hebt. Ik heb van verschil lende kanten gehoord, dat men meende, dat het beter was deze zaak oerst in de afdeel In- gen to behandelen. Ik heb er geen bezwaar tegen om nu nog niet decisie'over dit voor stel te nemen. Maar toch komt het mij voor. dat de wijze waarop de zaak is voorbereid, voldoende is om e- eene bspreking over te houden Voordat ik daarmee begin, wensch ik don steller van het belangrijke stuk. dat B. en W. ons hebben aangeboden, dank te zeggen voor de wijze, waarop hij een overzicht van de kwestie gemakkelijk heeft gemaakt. Maar bij lezing en herlezine van het stuk ben ik tot de conclusie gekomen, dat ik mij zeer zeker met het voorstel van B. en W. niet zal vereenieen. Ik heb mij op het standpunt geplaatst van een koopman, die op de eene of andere wijze door eene gelukkige specu latie een groote som heeft verdiend en nu, bang geworden, vraagt: Wat zal ik er mee doen en voor het geld eeue vastigheid gaat koopen tegen rente van b.v. 5 pet. (rente en aflossing). Het blijkt oehter zeer spoedig, dat hij geld te kort komt en nu leentjebuur moet spelen bij een bankier oni zijne geld zaken in orde te brengen, en daarvoor be talen moet eeue rente van 6 a 7 pet. Wan neer dat de opvatting is van deze zaak, dan is het heel duidelijk, wat mij betreft, dal zij niet in het belang is van de gemeente. De gemeente zal eene hoogere rente moeten betalen voor het kasgeld, dat zij dan noodig heeft, dan zij voor eene gewone leening be talen zou. Daar komt bij. dat wij in de toekomst niets meer zullen kunnen voteeren. Het geld, dat daarvoor zou kunnen gebruikt worden, is weghet is vastgelegd. Verleden jaar hebben wij de treurige mare gehoord, dat er aan den grooten toren eene groote repa ratie moet geschieden, waarvoor veel geld noodig zal zijn. Dat zullen wij niet kunnen doen. want ik weet niet of wij daarvoor geld zuilen kunnen leenen; Van het landgoed Birkhoven kunnen wij zeggen, dat het js aaugekocht voor het nageslacht. Wij mogen daan-oor leenen met de minste aflossing, die mogelijk is. Wanneer mocht blijken, dat het geld op het oogeublik. waarop wij het moe ten hebben, niet goedkoop te krijgen is, dan is dat nog niet zoo'n groot bezwaar. Aangenomen, dat wij nu moeten leenen tot eene hooge rente, dan kunnen wij later, over vijf of tien jaren, bij een beteren rente stand die leeuiug converteeren. Wanneer echter dit voorstel wordt aangenomen, dan voorzie :k in de toekomst, mogelijk reeds na zeer korten tijd. beiastingverhoogingAls er werkelijk noodige uitgaven zijn. dan moet er belastingverhcogiug gevoteerd worden. Ik zal daar niet tegen opzien. Maar zoolang dat mogelijk is. wil ik de 3 pet. voor de inkom stenbelasting behouden. Ik stel mij dus aan den eenen kant voor dat f 3000 per jaar voor Birkhoven moet worden betaald, en aan de creditzijde de rentebetaling voor het op te nemen kasgeld. Als men dat" tegenover elkaar stelt, dan is het best mogelijk, dat het eene wat meer en het andere wat min der is. maar het groote verschil zie ik niet in. Wanneer wij verschil krijgen, dan zal dat een middel zijn om voor kasgeld te lee nen. Het eenige groote verschil is. dat als wij niet er toe overgaan uit de saldo's van de gasfabriek te putten om dit bedrag te betalen, wij dat kapitaal zelf zullen behee- reu en in dat bekeer geheel vrij zullen zijn Wij zullen dan met dat geld kunnen doen wat wij willen. Waar wij dikwijls uitgaven moeten voteeren. .«dat wij ons er niet aan kunnen onttrekken moeten wij de gelegen heid om dat te kunnen doen. met beide han den aangrijpen. Dit zijn de bezwaren, die ik tegen het voorste', van B. en W. heb. Die bezwaren wegen bij mij zoo zwaar, dat, al betwijfel ik geen oogenblik of het voorste! tot vei' zending naar de afdeeüngen zal worden aan genomen. ik bij de eindstemming het voor stel van B. en W. zal verwerpen, tenzij ik alsnog inlichtingen krijg, die inij van mee- ning doen veranderen. De lieer Jorissen. Mijnheer de voor zitter. ik zal zeer kort zijn. Ik ben dankbaar voor de uitvoerige inlichtingen, die B. en W. over deze zaak hebben gegeven. Maar het komt mij voor. dat de zaak van verschil lende kanten kan worden beschouwd. De heer Gerritsen heeft haar bekeken van een koopmansstaudpuntmisschien zijn er an dere leden, die haar van een ander stand punt zullen bezien. Met het oog op den in grijpenden aard van het voorstel, is het beter de zaak eerst in de afdeelingen te be spreken. Ik heb den lieer Gerritsen niet ge heel kunnen volgen in zijne beschouwingen. Hoe duidelijk voor hem zijn standpunt moge zijn. voor een ander standpunt is misschien ook wel wat aan te voeren. Ik stel daarom voor, dit voorstel naar de afdeelingen te zonden De Voorzitter. Kunnen de heereu zieli vereenigen mot het voorstel van den hoer Jorissen Stemmen: Jawel, mijnheer de voorzitter. Wordt z. h. o. besloten tot verzending naar de afdeelingen. 14. Voorstel van B. en W. tot verhuring van èen stukje grond, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E no. 3671, go- legen aan het St.-Janskerkhof. B. on W, vragen machtiging voor 25 jaar tot onderhandscbe verhuring tegen een mi nimum-huurprijs van f 5 per jaar. Wordt z. h. o. conform besloten 15. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een stuk grond, in eigendom toebehoo- rende aan de gemeente Amersfoort, gelegen aan den mond van de Eem. onder Buuscho. ten. Deze grond, groot 5 A. 70 c.A., dient tot losplaats voor schepen en mag door den huurder slechts gebruikt worden om te be weiden of te hooien. B. en W. vragen machtiging voor 25 jaren om dezen grond onderhands te verhuren tegen f 5 per jaar. Wordt z. h. o. conform besloten. 16. Voorstel van B. en W. tot onder handscbe verhuring van een gedeelte van het voormalige Schutterij-magazijn. Voorgesteld wordt het door den vroegeren concierge van dit gebouw bewoonde gedeelte onderhands te verhuren tegen f 75 per jaar. Wordt z. h. o. conform besloten. 17. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van zeven woningen, gelegen op Romnieienburg. De tot onderzoek van dit voorstel benoem de raadscommissie is van oordeel, dat onbe- woonbaarverklar'ag wenschelijk is. Wordt z. 'n. o. conform besloten. 18. Voorstel van B. eu W. betreffende een verzoek van het college van regenten van liet Burgerweeshuis tot wijziging van de modellen voor de begrooting en rekening van het Burgerweeshuis. B. eu W. stellen voor deze modeljen vast te stellen, zooals zij door regeDten bij schrij ven van 2 September 1907 zijn aangeboden. Wordt z. h. o. conform besloten. 19. Rapport en voorstel van B. eu W tot het geven eener subsidie voor het hou den van een cursus tot ontwikkeling van de vakkennis in het behangers-, stoffeerders- en beddeumakers bedrijf. Voorgesteld wordt aan de afdeeling Amers foort van den Xederlandschen behangers-, stoffeerders- eu beddeninakersbond yoor dit doel een subsidie van f 40 voor een jaar toe te kennen. -* Wordt z. b. o. conform beste:-:. 20. Voorstel van B. en W. tot het geven van eon veriof van drie maanden wegens ziekte aan den onderwijzer A. M. van den Broek. Wordt z. h. o. conform besloten. De ^.eer Veis Heyn. Mijnheer de voor zitter. ik maak niet graag in het openbaar reclame voor mijne beginselen. Toch zou ik u als hoofd der gemeente-politie eenige vra gen willen stellen en wel deze 1. Stellen de bestaande wetten of veror deningen den burgemeester ais hoofd van de politie in staat- de voor de Zondagsrust en Zondagsheiliging hinderlijke optochten te koeren? Zoo ja, waarom worden deze dan tegenwoordig toegelaten 2. Denkt- de burgemeester, als hoofd der politie, voortaan maatregelen te nemen, op dat feestviering op Zondag tot particulier terrein beperkt blijve? De V o o r z i 11 e r. Ik zal in eene volgende vergadering deze vragen beantwoorden. Xiets meer aan de orde zijnde, wor.it de vergadering gesloten. Electr'sche Drukkerij L. E. BOSCH A ZOON'

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 8