October 1907. 57e laargang, No. 7413. Stadsnieuws. a. v. b. Feuilleton. OM TWEE TON. COURANT. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post /"1.15. Advei'tentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, ollicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar pluatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 1882 een oproep om jonge mannen, die voor hun medeburgers wilden op de 1 res sprin gen, uit te noodigen tot een samenspreking op 12 October d. a. v. Dertig gaven gehoor en nog dien zelfden Zondagavond werd de A. V. B. opgericht. Het Bestuur werd saamgesteld uit de heeren: J. J. de Koningb, Voorzitter; W. van Leer, Secretaris; H. E. van Sweden, Penningmeester G. E. Janssen en St. Deenik, Commissarissen, terwijl de heer Van Ruyven werd benoemd tot Eerelid. lu de tweede vergadering, gehouden 17 December 1882, werd, als bewijs van adhm- sie van het Gemeentebestuur, een bericht ontvangen, dat twee spuiten van het nieuw ste model zouden worden ter beschikking- gesteld van de vereeniging, die uit vrijwil lige bijdragen het thans nog gebruikelijke distinctief maar ook verlichtings- en reddings middelen aanschafte. Ook werd den eersten Donderdag van iedere maand een oefening gehouden en de gezellige bijeenkomsten na afloop dier oefeningen brachten er niet wei nig toe by, de vriendschappelijke verhou ding tusschen de leden onderling, maar bo venal het onderling vertrouwen in geval van brand te verhoogen. Toen bet eerste Jaar- /erslag werd uitgebracht, had de vereeniging, welke inmiddels 55 leden telde en die bij Kon. besluit van 16 December 1883 als rechts persoon werd erkeud, reeds drie maal getoond wat zij vermocht. Steeds werd de medewerking der popu laire A. V. B. op prijs gesteld en verschil lende brandwaarborgmaatschappijen schon ken haar meermalen aanzienlijke premiën, waardoor het korps in staat werd gesteld, doelmatig een flink materieel aan te schaffen en dit te onderhouden. Het Gemeente-subsi die, aanvankelijk f100 en later f200 per jaar, en het goede beheer der Penningmeesters brachten niet weinig daartoe bij. Tot ons leedwezen is er een hiaat in de notulenboeken tusschen 1888 en 1892 zoodat het on3 niet mogelijk is geweest, gevolg te geven aan ons voornemen om hier te resu- j meeren de branden waarbij de A. V. B. zich i verdienstelijk maakte. Wel kau meegedeeld, dat door haar zeer goed ingericht alarm-systeem, zij veelal de eerste ter plaatse was en daardoor meestal het gevaar in den aanvang kon stuiten en in den regel beperken tot het aangetaste pand. Haar goed voorgaan had tot gevolg, dat de bediening der Gemeente-spuiten grooter activiteit aan den dag legde terwijl vooral sedert de invoering vau eeu nieuw Brand reglement, op 1 October 1887, door betere samenwerking met de Gemeentespuiten, de taak der Vrijwilligers veel werd vergemak kelijkt, hetgeen nog meer het geval was door de aansluiting der Gemeente aan de Utrecht- scbe waterleiding, wier brandkranen hier ter i stede 10 Juni 1891 op eenigszins feestelijke wijze voor de eerste maal werden beproefd. Van eenigszins historisch belang zyn de volgende aanteekeningen uit de notulen-hoe- ken. Voor den optocht ter herdenking van den 70steri geboortedag van Koning Willem III werd in Januari 1887 een vaandel aange schaft voor den werkelijk civielen prijs van vijftien gulden. Waar het mag gebleven zijn? Het thans in gebruik zijnde vaandel werd 12 October 1897 uitgereikt, dus bij het 15- jarig bestaan. In Mei 1884 werd, evenals dit hedenmid dag plaats bad, bij de Waag een photo ge maakt van het personeel met de spuiten toen als aandenken voorden heer A. Mulder, den oudsten commandeur, bij diens vertrek. Ten slotte zij vermeld, dat vrouw Ekke- veld, wonende Bolderstraat, sedert de oprich ting der vereeniging als klopster dienstdoet. Voorzeker zal ook haar zilveren feest niet worden vergeten door de leden en door menig stadgenoot. De oude getrouwe, die in weer en wind, dikwijls in het holle van den nacht nooit op haar post ontbrak, heeft werkelijk wel ver diend, dat deze herinneringsdag haar tot een feest worde gemaakt. Moge de A. V. B. nog in lengte van jaren eendrachtig samenwerken tot welzijn van de gemeenschap. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, het Kamerlid voor Amersfoort, houdt met de heeren Van Bijlandt, Kolkman en Ferl en de leden van het Üagelijksch Bestuur van Harderwijk heden eeu proeftocht op de Zui derzee waarbij voorstanders der kuil-visscherij hopen aan te toonen, dat het visschen met wonder- en knakkuil niet zoo schadelijk is als wel door tegenstanders wordt beweerd. In het jongste nummer van »De Week" komt voor een portret van luitenant-gene raal J. M. Campbell, Inspecteur der infatp; terie. Dr. R. Krul, thans rustend geneesheer te 's-Gravenhage, bij vele oud-Amersfoorters welbekend, hoopt morgen den dag te her denken waarop hij vijftig jaar geleden pro moveerde. Mejuffrouw J. M. van Helsdingen legde aan de Rijks-universiteit te Leiden met gun stig gevolg af het tweede natuurkundig examen. Kapitein F. Köhlhrugge, van het 5e regi ment infanterie, wordt 1 Nov-rnbor belast met de functiëii van kapitein voor speciale diensten en is aangewezen urn op te treden als Directeur van de kaderschool der 4c di visie infanterie, In de jongste vergadering van Handel en Nijverheid" is er op gewezen, dut door de ditie weinig toezicht wordt gehouden op iet stapvoets rijden in (16 Langestruat bij bet bprengel en in de Kamperbinnenpoort. Zij kan de automobilisten niet verbulisee- •eu omdat de Langestraat is een Rijks-ver keersweg. Eerst in het nieuwe Motor- en rywielre- glement wordt aan het Gemeentebestuur be voegdheid gegeven, de snelheid voor auto's te beperken op alle wegen in de Gemeente. Zeer spoedig zullen duu ook bepalingen hieromtrent worden getroffen. De melkslijters hebben gister weer ver gaderd met net doel, den melkprys te ver hoogen. Daar echter de meesten eerst kwamen op dagen toen de vergadering was afgeloopen, werd besloten, voorloupig den ouden prijs te handhaven. In dit verband zij meegedeeld, dat de Ge zondheids-commissie een outwerp-reglement op den raelkverkoop hier ter stede heeftin- gediend aan het Gemeentebestuur. Nu echter elders een proces wordt gevoerd over de toepassing van een dergelijk reglement heb- beu B. en W. gemeend den afloop van dit proces te moeten maken afwachten aivorens zij dat reglement inbrengen bij den Gemeente raad. Het eerste elftal van Quick zal morgen niet spelon, doch zich voorbereiden op de ontvangst, Zondag acht dagen, van Prinses Wilhelmina, uit Enschede, de kampioen-club van het Oosten. Het tweede elftal gaal te De Bilt de B. V. C. bestoken. Haar derde speelt hier tegen het derde der U. V. V. D« Algemeene vergadering der federatie van parochiale Patronaatscommissies en be sturen van R. K. Jongelings-vereenigingen in hetaartsbisdom Utrecht zal aanstaanden Maan dag worden gehouden iu het gebouw van den R. K. Volksbond hier. Onder meer zal de heer H. B. Reimers, lreraar aau de Rijks-Landbouwschool te Wa- g' ningen, een referaat houden over het uui van landbouwcursussen. We herinneren, dat de Spijscommissie aanstaanden Maandag zal aanvangen met het doen van de jaarlyksche inzameling van bij dragen aan de huizen der ingezetenen. Zeer tot ons leedwezen moeten we om plaatsgebrek ons beperken tot mededeelmg KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter Kennis van de ingezetenen dezer Gemeen te, dat het door den Directeur van 'sRjjks directe be lastingen, enz. te Utrecht executoor verklaarde kohier No. 3 van de Bedrijfsbelasting, over het diensijaar 1907/1908 aan den Ontvanger van 's Rijke directe belastingen alhier ia ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 12 October 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. 1882 - 12 October 1907. Daar zal wel niemand in de stad wezen, die uit de bovenstaande letters niet aanstonds leest den naam der zoo nuttige vereeniging, die heden haar zilveren feest viert. Dat de vereeniging »Amersfoortsche Vrij willige Brandweer" een höogst nuttige is, zal wel niemand ontkennen en vooral niet degenen die van haar geheel belangloos be wezen diensten hebben genoten, die, toeD er brand was uitgebroken in hun huis of dat van den buurman, verlicht opademden toen werd geroepen: daar zijn deVrijwilligers". Met een enkel woord willen we herhalen, hoe tot stand kwam deze vereeniging van wakkere raanneo, die dag en nacht bereid zijn voor hun medeburgers zich in het ge vaar te begeven. En waar we dit laatste schrijven, mogen wel het eerst herdacht de negen nog jonge mannen, die in deze kwart eeuw het leven lieten door dit werk van welbegrepen altruïsme. Veelal uit bun slaap opgeschrikt, daardoor niet voldoende beschut tegen de koude dor nachtlucht en der waterstralen 'hebben bewijsbaar negen leden der vereeni ging longaandoeningen opgeloopen, die na langer of korter tijd hen ten grave sleepten. Het zij dan herinnerd, dat reeds spoedig na de vaststelling van Hoofdstuk VIII van het Algemeen reglement voor de Gemeente Amersfoort, in 1856 door den Gemeenteraad gearresteerd en waarbij de organisatie en de dienst der brandweer geregeld werden, bleek, dat, hoe groot ook de toewijding der gasten van de Gemeente-spuiten' was, de blusch- mtddelen niet voldoende waren om een brand tot éen perceel te beperken. Allerlei pogin gen werden in het werk gesteld om beter materieel te verkrijgen eo geschikte en ge- oefeode manschappen aan te werven voor de bediening van het materieel, doch veel verbetering vermocht men niet aan te bren gen. Na een bespreking tusschen het college van brandmeesters en den ioenmaligen Bur gemeester, deed de heer B. A. van Ruyven, destijds Opperbrandmeester, den 9 October a). „Gij vergist u, juffrouw; hij is, zooals gewoonlijk, van avond, naar zijn kamer gegaan en ik heb bem nog even voor u me riep, er in hoorea rondloopen. Zeg dat in 'e hemelsnaam aau niemand 1" smeekte miss Palmer. „Ik bid 't je, ik bezweer 'tje! Deze mededeeling zou eeu onschuldig menscb iu een vreesdijke verdoukiug kunnen brengen 1' Eer Rachel Gibbs nog kon antwoorden, werd de deur haastig geopend en de te hulp geroepen poli tieagent trad binnen. „Wat is er gebeurd 7' nep by. Toen bij vervolgeus een blik m de rondte bad ge worpen, liet hij er op volgen „Een moord 7 En ook de brandkast open gebroken?" Met weinige woorden deelde JaDe hem mode, boe zii haar vader bad gevonden. De agent vertrok daar op onmiddellijk weder om zijn superieuren zooveel mogelijk op de hoogte te brengen. Kort daarop verscheen een inspecteur van politie met een aantal agenten en een détective op de plaats des onheils. De détective en de inspecteur gingen onmiddellijk tot bet onderzoek van den stand van taken over. Allereerst betiobugden x\j bet lak; ty bepaalden den aard der wond, en bedekten vervol gens bet gelaat van den doode met de doek, welke Rachel gebaald had. Hierop werden de verdere bijzonderheden vastge steld. De inhoud der groote brandkast waB door elkander geworpen, alsof iemand haastig er in ge zocht had, maar bet slot ervan wss in orde. De sleutel, welke in bet slot stak, herkende Jane als dengene welken haar vader steeds bij zich droeg. „Bijgevolg heeft do heer Palmer de brandkast zelf geopend en is bij daarbij door den moordenaar overvallen en doodgeschoten daarop is de laatste mot het plunderen der brandkast begonnen", was bet oordeel van den détective. „Hot kan ook wezen, dat de beer Palmer eerst neergeschoten werd, dat daarop de moordenaar, die op de hoogte van de zaken was, den sleutel uit den zak van ziju slachtoffer haalde en de brandkast opende", meende de inspecteur. „Deze theorie kQmt mij des te waarschijnlijker voor, omdat alleeu een ingowijde kon weten, of bet bedrijven van zulk een misdaad de moeite loonde, dat wil zeggen of er veel geld in de kast voorhanden was." De omgeworpen schrijftafel werd overeind gezet en de zaken, welke er af gevallen warén, er weder opgelegd. Deze bestonden uit een pen, een inktko ker, papier en een klein uurwerk, dat op twintig minuten vóór eeneu was stil blijven staan. „De vermoorde greep, nadat het schot op hem was gelost, naar de tafel om er zich aan vast te houden; bij ziju val sleurde bij ze vervolgens mee eu bet uurwerk bleef stilstaan," zeide de detective. „De beer Palmer zal in ieder geval op het oogen- blik van den overval geschreven hebbenbijgevolg moet er ook eenig schrift aanwezig zijn." Alle zoeken was evenwel tevergeefsmen kon geen letter schrift van welken aard ook in de na bijheid van den vermoorde vinden. Het kaatoor bestond uit twee kamers; in de voorste, waarin de open brandkast stond, werkten, volgens Jane's verklaring, de beer Dwight eu ziju kassier, terwijl de daarachter gelegene voordekerken was bestemd. In deze laatste bevond zich nog een tweede, kleine brandkast, welke bet privaateigen dommen van den veralagene wasdeze was gesloteu. In de achterkamer gaf een raam uitzicht op de smalle tusscbenruimte, welke het buis vau bet na burige sobeiddehet was van stevige blinden voor zien welke aan den binnenkant met zware ijzereu bouten gesloten werden. Deze laatste waren met groote krachtinspanning afgebroken en de blinden stonden op een kier. Nadat bet onderzoek der politiebeambten was af- geloopon, wendde de détective zioli tot beide vrou wen en vroeg bun „Hebt u gedurende de jongst verloopen uroo niet eeu of ander buitengewoou gedruisch of een knal geboord 7" „Neen", antwoordden beiden tegelijk. „Vond u, toen u bij het kantoor kwam, de deur gesloten 7" „Z\j was open en de sleutel stak er niet in", ant woordde miss Palmer. „Eu de huisdeur?" giug de détectieve voort. „Ook dio vond ik los en de zware knip aan den binnenkant er afgeschoven", antwoordde de dienst- i bode„ik ondekte dat, toen ik naar de straat vloog BUREAU: KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19. om hulp te roepen." „Was er gedurende den nacht, behalvp u heid»n, soms nog iemand ander» iu buis, miss Palmer?" June talmde eenige oozenblikkeu met haar ant woord, als kwam haar deze vraag ongelegen ;daaiop zeide zij: „De heer Dwid Hieks, een der boekhouders vau den beer Dwight, bewoont de kamer, welke zich vlak boven dit kantoor bevindt." „Maai hij is niet thuis, zooals ik onmiddellijk na de ontdekking van deu moord gewaar werd, toen ik naar zjju kamer liep om hem te roepen," liet Rachel uit eigen beweging er op volgen, ,,'t Is tue raadsel achtig, hoe bij zoo opeens verdwenen is, want hy zonderde zich op den gewouen lijd af om te gaan slapen en ik boorde bem. nog ten naas'enbij eeu half uur vóór miss Palmer me riep, in zijn kamer loopeu ook zjjn baodtascb is er niet meer." Aan dit getuigenis scheen Jane een onheilspellende beteekenis te hechten, want zij keek de spreekster aan niet een blik, waaruit schrik en verachting spra- De detective ging eindelijk Davids k >mer onder zoeken hjj vond er evenwel niets buitengewoons; alleen viel bet bem op, dat bet bed gebruikt was, zonder dat de dekens opgeslagen waren geworden, zoodat bet al deu schijn bad, dat het jonge menscb reeds was gaan liggen met bet voornemen, spoedig weer op te staan. Eon kort beraad tusschen den detective en den inspecteur leidde tot het besluit, oumiddellijk deu heer Amos Dwight van den stand van zaken kenr.is te geven. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1