Stadsnieuws. Daar spr. meent, dat dit onderwerp weer i ter sprake /al komen, stolt hij voor, het j thans te laten rusten. De heer Willenborg zegt, in de vorige vergadering niet alleen de wenschelyktieid te hebben uitgesproken, dat Naamlooze V en- nootscbappen onder beter Rijks-toezicht kwa men, maar alle financierde personen. Spr. heeft niet gezegd, dat de «Kosmos" een daitsche maatschappij was, doch dat eeu duitsche commissie haar boeken nazag. De heer F rederiks zegt, dat het eigen lijk doel van deze controle is, het werken der niet-Duitsche maatschappijen in Duitscb- land onmogelijk te maken. De heer Van der Meiden heeft een andere lezing en respecteert zeer een Regee ring, die een zóo ernstig onderzoek doet instellen. De Voorzitter meent, dat een toe zicht op particuliere financieele pensonen, gelijk de heer Willenborg zou wenscheu, niet doenlijk is, omdat dit de handelaren en denij veren dan to zeer aan banden zouden leggen. De heer Willenborg bedoelde hoofd- zakkelijk notarissen, die, hoewel Rijks-ambte naren, niet onder controle staan, terwylalle overige Rijks-ambten iren wel worden gecon troleerd. De Voorzitter zou het reeds een heel groote verbetering vinden als bij het sluiten eener hypotheek onmiddellijk bericht werd gegeven aan hypotheekgever en hypotheek nemer. van sluiten zoowel als royement. Spr. heeft gehoord, dat er sprake is vau een nieuwe Notariswet. De Peuningmeester deelt mee, dat de gewezen adjunct-inspecteur Palm thans agent van politie te Schoonhoven is. Spr. deelt dit mee, omdat allicht leden daarbij belang hebben. Spr. heeft o.a. 4 September in een der plaatselijke bladen eeu advertentie gelezen «Bedrijfskapitaal verkrijgbaar". Enkelen, die aan het in die advertentie opgegeven adres schreven, hebben zich later tot spr. gewend, die vervolgens inlichtingen vroeg. Het slot dier inlichtingen luidt: «De man weet zich zeer net voor te doen, doch is zeer geslepen en verdient niet het minste vertrouwen". Op de derde plaats wil spr. wijzen op het artikel »Een nieuwe parasiet", in de «Amersf. Crt" van 10 October overgenomen uit het Orgaan van den Middenstandsbond. De Voorzitter wil nogmaals wgzen op het Bondsorgaan, dat hoogst belangrijk is en slechts éen gulden per jaar kost. Aan de orde is de rondvraag. De heer Te Kulve wil terugkomen op het vroeger door hem gesprokene over melk- verkoop hier ter stede en de knoeierijen in dit voedingsmiddel. Toen spr. in een vorige vergidering deze zaak aanroerde, werd hem geantwoord, dal de Gezondheids-commissie er zich voor interesseerde en werkelijk heeft hij later ook haar rapport gelezen waaruit blijkt, dat bij sommige melkboeren en verkoopers groote zindelijkheid is, doch bij velen onorde- lijkbeid. Sedert is een geruime tijd verloopen en nu er zooveel mond- en klausvzeer heerscht, zo u spr. raeenen, dat een strenge coutrole zeer nuttig is. Spr. wyst op Gouua, waarde melk van gemeentewege wordt onderzocht. De heer Van der Wal dankt spr. dat hy zijn vraag vooraf aankondigde, omdat daar door aanstonds kan geantwoord. Spr. heeft daardoor nog gelegenheid gehad, den Voor zitter en den Secretaris der Gezondheids commissie te spreken, die hem meedeelden, dat een ontwerp reglement op den melkver- koop gereed is en reeds ingediend is bij het Gemeentebestuur, dat echter den afloop wil afwachten van een proces over eeo elders tor zak' opgelegde boete. Spr. vervolgt, dat controle op melk zeer noodig is. ïn geeo plaats hier te linde is de keuringsdienst vun voedingsmiddelen beter ingericht dan te Leiden, vaar, evenals overal elders, de melk het stiefkind was. Sedertde invoering der keuring is het vetgehalte der melk te Leiden gestegen van 2.85 tol 3.7% en welk groot financieel voordeel dit brengt, om van de andere voordeelen maar niet te spreken, kan hieruit blijken, dat tu Leiden per dag 40 (XX) Liter melk worden aangeven! eu daar 20 000 Liter per dag wordt gebruikt door de rond 60 000 inwoners, die een jaar lijkse» voordeel van f58 000 genieten doordat sedert de keuring niet langer water wordt verkocht als m»lk. Te Leidon is ook geble ken dat de boeren meer zich schuldig maken nao melk vervalsc'ning dan de melkslijters. CJit een overzicht van 1899 tot 1901 blijkt, dat te L"iden de volgende vervalschingen zijn geconstateerd: volle melk .16, boter 23, meel 18, cacao 86. kaneel 63, safraan 92, koffiestrOop 30, reuzel 11 en raapolie 45 pCt. Het blijkt dus, dat controle op alle levens middelen zeer noodzakelijk is. öpr. zou hier voor Amersfoort nog aan willen toevoegendok controle op de groenten, want daarmee is het hier al zeer erg gesteld. De Voorzitter dankt den Secretaris voor diens uitvoerig antwoord. De heer Te Kulve heeft evenzeer met belangstelling deze cijfers gehoord, doch met cacao en sal'raan is liet toch he-l watauders dan met melkzy nebbeu verschillend» prijzen naar hun qualiteit, maar melk beeft een eenheidsprijs. Als men geen goede melk km leveren voor 8 cent, laat ze dau Reent per. Liter kosten, maar dau moet ze ook goed zijn In do vergadering van melkslijters is gesproken over een eigen keurmeester, doch het is inde pen gebleven. Spr. zou wenschen, dat van gemeentewege toezicht werd gehou den op den melkverkoop. De beer Van Ede zegt, dat in België elke agent van politie weet om te gaan met een lactometer en dan ook dikwijls midden op straat een melkveDter aanhoudt en diens melk controleert op watergehalte. De heer Vau der Wal is het volkomen eens met den heer Te Kulve, dat melkcon- trole noodu is, doch niet, dat de andere levensmiddelen, die verschillende prijzen hebben,daarom behoeven vervalscht te worden, soms met \oor de gezondheid zeer schadelijke stoffen. De Voorzitter wyst ten slotte nog op de oprichting van de Centrale botermijn hier ter stede. Om het late uur kan spr. niet meer doen daD daarop wijzen en zeggen, dat haar tot stand koming van groot belang is. Hierop wordt de vergadering gesloten. Ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn, hoopt aanstaanden Zondagochtend weer voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doops gezinden Kring, die wederom wordt gehou den in het Loge-gebouw aan de Van Persijo- straat en te half elf aanvangt. Het wetsontwerp op de Ouderdomsverze- kering zal dezer dagen de Tweede Kamer be reiken. De wetsontwerpen der Grondwetsherziening met Memorie van toelichting en bijlagen zijn thans voor 22 cent per compleet exemplaar verkrijgbaar bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage. Men schryft uit Den Haag Tot de veteranen van de Tweede Kamer der Stiten-Generaal behoort rar. VV. K. F. P. graaf Van Bylandt, de afgevaardigde eerst van Amersfoort, later, na de invoering der enkelvoudige districten, van Apeldoorn, voor welk district hij thans nog zitting heeft. Hij zal den 8sten November gedurende 25 ach tereenvolgende jaren zijn mandaat hebben vervuld. Bekend is, hoe deze algemeen geachte volksvertegenwoordiger, die, behoorende tot de rechterzijde, zich evenwel nooit bij de uiterste geroepen dier richting heeft aange sloten, in dat vierde eeuwgedeelte zijn taak heeft vervuld en hoe vooral zijn adviezeo over buitenlandsche en diplomatieke aange legenheden en over de verspreiding van het Christendom onder de inlanders in onze ko loniën steeds de volle aandacht der Kamer hebben gehad. Ziju redevoeringen bij Buiten landsche zaken getuigden ran de kenni3 en ervaring, ia zijn eervolle diplomatieke loop baan verworven. Door zyn vriendelijke vormen eu sympa thieke eigenschappen is graaf Van Bylandt onder alle partijen zeer gezien. De Voorzitter van den Gemeenteraad heeft onder dagteekening van 3 October het volgende geantwoord op de vragen, gesteld door den heer Velds Heijn in de Raadvergadering van 1 Octo ber Ter beantwoording van de door den heer Veis Heijn in de openbare vergadering van den Ge meenteraad van 1 October j.l. tot den Voorzitter gestelde vragen diene het volgende De eerste door het geachte lid gestelde vraag, luidt: .Stellen de bestaande wetten of verorde ningen den Burgemeester als hoofd der politie in staat, de voor de Zoudagrust en heiliging hinderlijke optochten te keoren Deze vraag moet bevestigend worden beant woord. Bij artikel 4 der Verordening, houdende bepa. lingen omtrent openbare orde is aan den Burge meester de bevoegdheid toegekend, het houden van openbare vermakelijkheden of feesten, op tochten of intochten toe te staan of te weigeren. Deze bevoegdheid stelt hem derhalve in staat, de voor de Zondagrust en heiliging hinderlijke optochten te keeren. De tweede, met de eer9te in nauw verband staande, vraag luidt„Zoo ja, waarom worden deze tegenwoordig toegelaten V' Een opmerking dient aan haar beantwoording vooraf te gaan. Het komt oudergeteekende voor, dat de vraag in haar algemeenheid niet juist geformuleerd is, want het daarin voorkomend woord „tegen woordig" doet denken aan in den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomende gevallen waarin toe stemming zou zijn verleend tot het houden van optochten op Zondagen, terwijl toch inderdaad, zoolang ond6rgeteekende zich heugt, van de hem by voornoemd art. 4 gegeven bevoegdheid slechts eenmaal is gebruikt gemaakt en wed tot het houden van een optocht door de leden van het Middengewest van het „Ned. Gymnastiek Verbond" op Zondag den 29 September dezes jaars. Is het evenwel de bedoeling van den interpel- lant, inlichting te erlangen omtrent de redenen, welke den Burgemeester geleid hebben, toestem ming tot het houden van dezen optocht te verleenen, dan worden deze, waar het ae uitvoe ring van een plaatselijke verordening betreft, gaarne verstrekt. Met ter zijde stelling van alle persoonlijke ge voelens omtrent Zondagsrust en heiliging van den Zondag, heeft ondorgeteekende, -ch plas sende op het standpunt dat hy geroepen ie d<- belangen van allo ingezetenon te behartigen en verstoring der ojienbare orde te voorkomen, zijn toestemming tot het houden van een optocht op Zondag den 29 Soptombor I.I.verleend, omdat hy van oordeel was, dat hot belang van de Gemeente zulks vorderde cn verstoring van de opebaren orde niet te vreezen was. Thans rest ondorgeteekende nog het an twoord op de laatste vraag, luidende „DenktdeBurge- meesterols hoofd der politie maatregelen te nemen, opdat feestvieringen op Zondag tot particulier terrein beperkt blijven?" Ondergeteekende denkt er niet aan, algemeen geldende naatregelen te nemen tot beperking van openbare feesten op Zondag. Hij behoudt zich het hem bij meergenoemde plaatselijke verordening toegekend recht voor, in elk concreet geval te beoordeelen of hij al of niet toestemming zal geven tot het houden van open bare vermakelijkheden ot feesten, optochten of intochten. De heer P. J. A. van Voorst Vader Jr. is beDoemd tot adjunct-iugenieur bij den Ryks YVaterstaat. Mejuffrouw G. Terpstra behaalde de akte vrije- en orde-oefeningen gymnastiek. Mejuffrouw Marie van Aaken, thans leerares aan de Drake university, te Desinotnes (Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika) heeft 1 October het muzikaal seizoen geopend meteen piano-concert, waarvan de «Uesmoines daily news" schrijft: «Miss M. van Aakeu scores a triumph. Gives a splendid piano recital." Het blad zegt onder meer van onze be gaafde stadgenoote Appearing before one of the largest audiences ever assembled at the faculty recitals of Drake university, miss Marie V3n Aaken, of Amersfoort, Holland, Monday night established herself as one of the greatest pianists which Desmoines has ever been allowed to call its own. Beginning a program with the «Pastorale" of Scarlatti, and playing through a strange combination to the bril liant and impassioned «Campanella" of Pa- ganmi-Liszt, she captured a critical musical audience. Miss Vao Aaken cannot be compared with other pianists of the city, as she has a style of playing all her own, this being notici- able in the minor passages «Pastorale" and «Moonlight Sonate" but showing in its grea test strength in the two final numbers of the evening »La campanella" and the «Hungarian rhapsodie". At the conclusion of the first Darned number, miss Van Aaken was ten dered a well deserved ovatiop. De cursus in recntsgeleerde vakken voor officieren is ingetrokken. Kolonel W. A. Sodenkamp, sedert 26 Juli 1906 commandant van het le regiment veld artillerie, is benoemd tot commaudant der vesting-artillerie. De Gabrie-Mehen-schooi, derNed.Hervormde diaconie, wordt hoogst vermoedelijk 30 Octo ber ingewijd. Zooals onze lezers weten, komt aanstaanden Zondag het sterke P. W. uit Enschede tegen Quick op de Leusderheide spelen. De vereeniging Quick doet al het mogelijke om het aan de toeschouwers zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo zal er bijvoorbeeld Zondag ook consumtie op het terrein te ver krijgen zijn. Daar de zorg hiervoor opge dragen is aan den heer S. van Kolfschoten, hoteliler van het hotel Oud-Leusden", kan men er van verzekerd zijn, dat de waar best zal wezen. Ook voor stoelen zal gezurgd worden. Hoe dikwijls hoorden we de dames zeggen, dat ze er graag heen wilden gaan om een wedstrijd bij te wonen, maar dat eerst de wandeling er heen en daarna zoowat ander half uur staan hun vee! te vermoeiend was. Aan dit groote bezwaar is dus óok door de vereeniging te gemoet gekomen laten de sportliefhebbers nu ook allen Zondag naar het terrein optrekken; de strijd belooft mooi te worden. Volledigheidshalve dient opgemerkt, dat de wedstrijd tegen P. W. het vorige jaar door Quick met 1—0 gewonnen werd. Aanstaanden Zondag speelt het eerste elftal der H. V. C. op het terrein achter «Rustoord" tegen het eerste van D. O. S. uit Utrecht. Haar tweede elftal zal zich te Bussum gaan meten met het derde vaD A. W. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring der plaatselijkeafdeeling van«Toonkunst" weiden de voorstellen betreffende de wets wijzigingen dier Maatschappij in den breede besproken en werd als afgevaardigde naar de 26 (lezer te Amsterdam te houden buitengewo ne Algemeene vergadering der Maatschappij benoemd jhr. mr. dr. A. E. van Beresteyn. Luitenant W. if. E. Vrijdag, Penning meester van «Het Groene Kruis", moet heden wel zeer aangename oogenblikken hebben gehad toen, bij het inwijden van het VVyk- gebouw der vereeniging, hem lof werd ge bracht voor het al hetgeen hy voor de tot 3tand koming er van gedaan heeft. Bekend is het, dal hij, zoodra er een kansje bestond om het werK van het Groene Kruis te volmaken door het stichten van een eigen Wijkgebnuw, hij niet heeft gerust voor het plan tot uitvoering werd gebiacht, dathyde stuwkracht is geweest in het Bestuur, en dat hij all.: bezwaren heeft weten te overwinnen. In tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, van geneesheeren, leden dor Gezondheids-commissie, Raadsleden, den archi tect en den aannemer en genoudigden de kamers zijn te klein om er ook maar aan te kunnen denken, allo 1500 leden der vereeni ging te inviteeren werd dun hedenmiddag liet Wijkgebouw ingewyd. De hoer J. L. F. de Meyere, Voorzitter der vereeniging, herinnerde, na een kort welkomstwoord, aan het practisch-mensch- lievend doel der vereeniging en zeide, dat zoodra de wijkverpleging in 1884 nok hier te larde haar intrede deed zij stormenderhand toenam en de kleine vonk oplaaide i»t uen groote vlam. Spr. bracht oun eetmilut.it aan ds. Fleischmann en den arts Poolman, die samen to Groningen de eerste afdeeling van het Groene Kruis stichtten. Amersfoort volgde in 1905 en alras kon door den steun vau alle medici ook hier haar svelslagen op goede gronden worden voorspeld. Haar doel is veelzijdig; haar hoofdarbeid is eebter ziekenverpleging in hei gezin. Doch hiervoor is naast de hulp van den geneesheer noodig de liefderijke en deskundige Zusteren ook verplegingsmateriaal. Spr. heeft groot respect voor de zorg en de toewijding van menige moeder en menige huisvrouw, die zelf haar kranken verpleegt, doch niet te ontkennen valt, dat vooral de tijd aan menigeen harer te kort schiet. Wat de vereeniging hier ter stede betreft, weet iedereen uit het jongste Jaarverslag.dat zij op menig geoied zich niet onbetuigd liet en dat dit erkend wordt, getuigt het ledental, dat thans bijna 1500 bedraagt. Even ver blijdend als dit groot aantal, acht spr. het, dat. het meerendeel hunner de minimum contributie betaalt, dus dat de vereeniging het meest ten goede komt aan de minver mogenden; te gelijk wil by daaraan het ver zoek toevoegen, dat anderen de vereeniging steunen. Met beide handen wilde spr. deze gelegen heid aangrijpen om dank te brengen aan de darnes Üieraont en Bakker voor het zeer vele, dat zij als wijkverpleegsters voor de vereeniging deden en daarbij den wonsch uitspreken, dat zij nog lang hun uitnemen le krachten haar mogen wijden. In dat verslag is reeds gezinspeeld op een eigeu gebouw. Allerlei hulp is verleend tot het bereiken van dit heerlijk schoon ideaal en spr. uit namens het Bestuur gaarne groote erkentelijkheid voor de schenkers van giften en voor hen, die tegen kleine rente gelden verstrekten voor den bouw. Zoo is het gebouw tot stand gekomeD, waaaraan zoo groote behoefte wus. Binnen enkele dagen zal tiet iri gebruik genomen wordeu eensdeels als woniDg *oor Je Zusters, anderdeels als magazijn voor de verplegings- arlikelen. Ook zyn er een zaal voor wan delende patiënteD, een badkamer en een spreekkamer, terwijl in den tuin een ont- smettingskamer en eeu reinigingsvertrek zijn gebouwd. Den aannemer, den heer W. van Genderen, betuigt spr. namens het Bestuur groote tevre- denheid, terwijl hij dank brengt aan den bouwkundige, den heer P. van Acbterbergb, die geheel belangloos teekening en bestek maakte en toezicht hield, een nieuwe daad ten bate der vereening, die hy reeds zoo verplichtte door een bijzondere regeling te maken voot' het doen gebruiken zijner Had- en zweminrichting door de leden. Inzonderheid voor u, mijnheer Vrijdag aldus vervolgde spr. moet het een groote voldoening wezen, dat het Wijkgebouw thaDS feestelijk wordt ingewijd, want gij naam i het initiatief, ontzaagt moeite noch tijd en kendet geen bezwaren. Hartelijk dank en groute hulde breng ik u daarvoor, met den wenscb, dat u '.og vele jaren zult willen samenwer ken tut bloei der vereeniging. Bij de voorbereidende werkzaamheden tot oprichting der vereeniging herinnerde spr. aan het «onbekend maakt onbemind". Thans reeds hebben zeer velen haar ieeren waar- deeren en liefhebbon. Daarom gaat het Be stuur met vol vertrouwen de toekomst tegen, doch blijlt haar belangen aanbevelen bij de stadgenooten. Spr. dankt den Gemeenteraad, die in haar eerste dagen gastvrijheid verleende aan de vereeniging in het Schutterij-magazijn en bet niet liet ontbreken aan firi^uicieelen steun waartegenover de vereeniging do armlastige patiënten der Gemeente kosteloos verpleegt. De werkzaamheden breiden zich echter steeds uit en daardoor stijgen de uitgaven daarom ook wil spr. de bede richten tot den Raad blijf ons steunen in het algemeen belang. Spr. hoopt van ganscher haite. dat het groene kruis in den gevel zal blijven spre ken jaren en jaren lang en dat velen zullen willen komen en velen zich nog zullen aan sluiten. Moge de vereeniging groeien tot een ster ken en grooten boom en worden gedragen door veler ja aller liefde en daardoor bren* gen in alle ziekenkamers steun en verlicb- ttug. Gelyk het Roode Kruis op het oorlogs-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2