October 1907. 57e Jaargang. No. 7416. Feuilleton. 01 TWEE TOK. Stadsnieuws. COURANT. GEVEN. (INGEZONDEN.) Zou het waar zijn, dat goedgeefse mensen, tue net met over hun hart kunnen verkrijgen een kind, vrouw of man, die aan de deur om een kleinigheid komt vragen, af te wijzen en mets te geven, al heeft de smekende het uitzicht van honger te lijden, van te verkleu men van koude zou het waar zijn, dat die goedgeefse evenveel kwaad als goed doen? Neen, dat is niet waar. Zij doen meer kwaad dan goed. Weten zij niet of willen zij niet weten, dat zij door aan de deur te geven, zonder voorafgaand nauwkeurig onderzoek, bedrog, huichelarij, bedelarij, luiheid, ordeloosheid, snoeplust, drankzucht, slordig leven en nog meer kwaad in de hand werken? Weten zij niet of willen zij niet weten, dat diakonieön en armbesturen op geregelde tijden bedelingen houden, en dat door andere inrichtingen, zoals spijskokerijen, en het zeer goedkoop verstrekken van brandstollen in de levensbehoeften van zulke bedeelden wordt te gemoet gekomen? Weten zij niet of willen zij niet weten, dat door Verenigingen als Liefdadigheid" in deze Gemeente, mensen die niet tot de bedeelden behoren, ordelievend en werkzaam zgn, maar door ziekte, werkloosheid of een andere ramp tijdelijk de onmisbare levens benodigdheden moeten derven, en te veel zeer te waarderen schaamtegevoel hebben om te bedelen, opgespoord en gesteund wor den om de benarde lijd door te komen, waarna zij weer door eigen arbeid in hun levensonderhoud kunnen voorzien? Weten zij niet of willen zij niet weten, hoe talrijk de kunstgrepen van bedelaars en vooral bedelaressen zijr om het medelijden op te wekken van peisonen die gewoon zijn zonder nader grondig onderzoek te geven? Zulk onderzoek is niet ieders werkhet vereischt grote omzicntigheid. Want evenals een koopman er op uit is, zoveel inogelik blijvend winst te maken, zo ligt het op de weg van het bedelvolk zoveel mogelik van de gegoeden los te krijgen, maar dan door bedrog, huichelarij en leugen. De Amersfoortsche Vereniging »Liefdadig- heid" heeft vrij goede middelen om te onder zoeken, waar hulp nodig en verdiend is. Als tijdelike onderstand worden ook klederen verstrekt. En nu behoeft men maar een paar straten opmerkzaam door te wandelen om zich te overtuigen, dat kledingstukken die, zonder versleten te zijn, door de ene mens niet langer dan een seizoen gedragen worden, nog zeer doelmatig kunnen zijn voor een ander. Door zulke afleggers weg te schenken, kan men goed en kwaad doen. Kwaad als ze gegeven worden aan per sonen, die ze weer verkopen om zich voor de opbrengst drank of snoepgoed te verschaf fen, of er een dag voor te luieren. Goed als ie in handen komen van men sen, die ze zonder of met. vermaking zelf dragen of er hun huisgenoten mee kleden. Wie nu gedragen kledingstukken, die nog geschikt zyn voor anderen, ol lappen stof voor boven- of onderkleren wil afstaan aan de Vereniging Liefdadigheid", die de weg weet om goed te geven, wordt vriendelik uitgenodigd het bovenbedoelde te zenden aan mevrouw VanArkel—Van Klaveren, Wijers- straat 14, of aan mevrouw PrinsWaller, Utrechlscbeweg 8, die welwillend op zich genomen hebben om het werk voort te zetten waarmede mevrouw Tromp van Holst zich zoveel jaren verdienstelik heeft gemaakt. A. M. KOLLEWJJN. Gewisselde stukken, tusscheu Burgemeester en Wethouders en den Gemeenteraad. Het rapport der Raads-commissie in zake de Hoog&re Burgerschool, iu dato 21 September, luidt in zijn geheel als volgt: In uw vergadering dato 30 April 1907 werd, nadat mededeeling was gedaan van sen schrijveü van Burgemeester en Wethouders, dato 12 April te voren, houdende inlichtingen betrefiende de Hoogere Burgerschool, door den Voorzitter voor gesteld en door den Raad besloten tot het be noemen van een commissie tot het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijkheid van de ten opzichte der Hoogere Burgerschool te nemen maatregelen. De commissie, uit uw midden door den Voor zitter daartoe aangewezen, heeft in haar eerste bijeenkomst besloten a. De moeilijkheden, tegen welke Burgemees ter en Wethouders maatregelen genomen hadden, als afgedaan te beschouwen 'o. te trachten zich een algemeen oordeel omtrent de school te vormen, door het hooren van leeraren, Directeur, Inspecteur op het Mid delbaar onderwijs, Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, en Burgemeester en Wethouders. Aan het einde vau onze taak aanbiedende de notulen van de vergaderingen, hebben wjj de eer U als onze meening te doen kennen: le. dat de algemeene toestand gunstig en van dien aard is, dat het nemen van bijzondere maatregelen in geen enkel opzicht noodig of gewettigd zoude zijn 2e. dat de commissie verwacht, dat de min der juiste verhoudingen die hebben bestaan, ge acht kunnen worden tot het verleden te behoo- ren, en dat ieder der bij deze zoo belangrijke inrichting betrokkenen zal streven naar goede verstandhouding en naar do behartiging van de belangen der Hoogere Burgerschool 3e. dat de commissie vermeent, dat herziening van de betrekkelijk dit onderwijs bestaande re glementen en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten hiertoe krachtig kan bijdra gen, zoodat zij vertrouwt, dat Burgemeester en Wethouders bereid zullen zijn, spoedig daartoe de noodige voorstellen te doen. De Raadscommissie voornoemd, De Voorzitter, J. Heyligers. De Secretaris, J. K. H. de Beaufort. nohfc. Maar ook het hart ran dez9 was een onuit puttelijke bron vau liefde ea toewijdiug, wolkeden man, wiens jaren begonnen te klimmen, rijkelijk vergoeding schonken voor al de offers, welke bij aan ijjn kind bracht. Het huis dat bij bewoonde, was zijn eigendom hij was tot hier toe een welgesteld inan geweest en bad Magdalena alles kunnen verse haffen, wat tot den comfort van het leven behoorde. Eu thans waB het nog maar een vraag van tijd, wanneer dit alles zou verauderen, wanneer zij, de doohtor van den geruïneerden vader, uit haar ouderlijk huis zou ver dreven worden. Als een beschonkene waggelde de ter nenrgeslagen man, toen b|j zijn woning bad bereikt, naar zijn kamer en liet zich daar, iu dof gepeins verzonken, in een leunstoel vallen. Magdalena had evenwel de voetstappen van haar vader gehoord en snelde terstond tot hem. Zü keek hem bezorgd in de oogen, waaruil niets dan een diepe, zware smart sprak. Langzaam, afgebroken verhaalde Dwight het voor gevallene in het kantoorhij deelde zjjn verlies en (le daaruit voortvloeiende gevolgen mede, <sn besloot met de woorden.Mijn dierbaar kind, je vader is een bedelaar I Ik ben volkomen geruïneerd'. 1" De zware verdenking, welke er op Davi.d Hicks, haar verloofde, rustte, verzweeg hij, om haar ten minste voorloopig óok nog karteleed te beeparen. .Maar, lieve papa, u stelt zich den toestand zeker erger voor, dan h(j in werkelijkheid i j.D w crediteuren I sullen u in de tegenwoordige oms tandigheden toch BUREAU klortegracht 9 Postbus 9. Telephoon 19. zeker behoorlijk tijd gunnen om aan uw verplich tingen te voldoen." .Neen, lief kind, je kent die onrnensohen niet en weet niet, dat het Strattou en Kent zijn, die eenvoudig op een dergelijke gelegenheid loeren om ze met gretigheid aan te grijpen." Dwight zweeg een poo-; daarop ging hij voort: „Ik had gehoopt, mijn vast goed in Colorado op het einde der loopende week met voordeel verkocht te zullen hebben en gisteren reeds iu het bezit van het geld te zijn, want iu dien geest had mijn zaak gelastigde daar ter plaatse zeer beslist geschreven. In plaats daarvan ontving ik gisteren evenwel bet bericht, dat de kooper plotseling de onderhandelin gen bad afgebroken, daar de waarde van den grond geheel onverwacht sterk is gedaald. Deze misluk king eener als zeker geachte handelszaak heeft me in een allervreeselijksten toestand gebracht; hfj is zóo ontzettend, dat ik zelfs jou de gsvolgen ervan niet durf bekennen." Te vergeefs drong Magdalena er bij haar vader op aan, voor baar zijn hart uit te storten. .Ik kan en mag het niet doen", antwoordde hfj. Het jonge meisje moest in deze verklaring be- .Zijn Stralton en Kent u werkelijk zóo vijandig gezind, dat het hun streven is, u ten gronde te rioh- ten?" vroeg zij. „Ik denk er thans nog aan, welk een afkeer ik van Stratton gevoelde, toen h\j me met zijn onaangename blikken aanstaarde." (Wordt vervolgd.) UITGAVE: firma a. h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco por post f 4.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Heclames 15 regels f 4.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. De zod was reeds lang opgegaan toen het meisje, zonder rust gevonden te hebben, zich van haar leger verhief. Zij knielde, met het gezicht naar het licht gekeeld, neder en riep, terwijl xy de handen als lot een gebed hield opgeheven, uit: „Is het nog moge lijk, terug le koeren f Moet ik niet op den eenmaal ingeslagen weg voortgaan Daarop zweeg zij een poos, «n zware zuchten ste gen er op uit haar beklemd hart. Eindelijk vervolgde zij met halfluide stem„Ik vind sterkte in het be wustzijn, dat het mijn plicht was, te handelen, zooals ik gehandeld heb; maar plolseliDg doen er zich omstandigheden voor, waaraan ik volstrekt niet kon deuken. Dat Hicks ook juist in dezen ongelukkigen nacht het huis moest verlatenAls by maar een I bevredigende verklaring voor zijn alwezighetd weet te gevenMaar wat te doen als dat niet het geval mocht zijn? Als hy..." Op dit oogeublik meende Jane beweging aan de deur te hooren en de beangstigde gedaobte kwam bü baar op. dat tij wellicht belaisterd was gewor den. Desniettegenstaande stond zjj kalm op en ging zonder argwaan te verraden, naar den zijwand, waar zij ongezien de deurdruk kon bereiken. Met een snellen greep opende zij de deur en aanschouwde voor zich op de vloermat gekuield Rachel Qibbs, die aan het sleutelgat had geluisterd. „Ellendige luistervink" riep het vertoornde meisje. „Reeds sinds lang heb ik je verdacht, dat je elk mijner woorden en al mijn gangen zoekt te bespie den. Scheer je weg! Verlaat onmiddellijk dit buis I" Een paar seconden was de dienstbode door de overrompeling onthutst en men kon liet schuldbe sef van Oaar gelaatstrekken lezen maar daarna kreeg de onbeschaamdheid weer de overhand, en meteen blik vol boosaardigheid eu brutaliteit zeide zij „U weet dus, wio uw vader vermoordde en wilt het voor do wereld verborgen houden t Hahaba I Ik heb alles gehoord, en je bent in mijn macht! Nu, ontsla me, als je durft!" Miss Palmer week eenige schreden achteruit in de kamer en sloeg de deur achter zich toe, terwijl zij dacht„Dit maakt de zaak nog erger, dan z|j cot hiertoe is geweest!" Ook Amos Dwight had tegelijk met de andereu bet kantoor verlaleD en zich naar zijn in de boven stad gelegeu woning begeven, waar zijn dochter hem in spanning wachtte, daar zij vóór zijn vertrek van de vreeselijke tijding door de) politie onder richt was. De makelaar was sinds vele jaren weduwnaar en al de aandoeningen van zyn hart, al zijn teederheid hadden zich op zjjn eenige dochter Magdalena ge- Den 16 Augustus 1907 gaf met versohuldigden eerbied aan den Gemeenteraad van Amersfoort te kennen A. Los, wonende te 'aGravenhage/fenierB- straat 14, dat hij bij schrijven in Februari 1907 aan Bur gemeester en Wethouders heeft verzocht om op het door hem onlangs gekocht perceel, kadastraal bekend onder sectie B. no. 1534, aan den Heili- genbergweg, een woonhuis te mogen doen bouwen teneinde dit terrein meer rendabel te makenj; dat bij besluit van Burgemeester en Wethouders hem die vergunning iB geweigerd, op grond van het Uitbreidingsplan, vastgesteld 31 Juli 1906, waarbij bedoeld perceel is aangewezen voor open bare weg dat eerst bij Raadsbesluit van 30 April 1907, uo. 136, een bouw verbod op bovengenoemd perceel is vastgelegd, dus 3 maanden later als datum der aanvraag voor het te bouwen huis; dat bij Raadsbesluit vau 30 April 1907 deze weigering is goedgekeurd: dat hij door een en ander zeer groote schade lijdt, doordat bij bebouwing van meergenoemd perceel zulks rendabel was geworden dat hij naar aanleiding van bovendstaande uwen Raad eerbiedig verzoekt, hem wel voor het gele den nadeel schadeloos te stellen, of wel den grond, meer bedoeld, tegen billijke vergoeding van hem te willen overnemen. 't Welk doende, enz. Onder dagteekening van 14 October rappor teerden B. en W. daarover Wij hebben de eer bierbij weder in uw han den te atollen een adres van A. Los, waarom trent ons in uw vergadering van 20 Augustus j.l. advies gevraagd is. In uw vergadering van 30 April j.l. werd een beroep van adressant behandeld tegen een af wijzende beschikking van ons college tot het mogen bouwen van een woning op het perceel, kadastraal bekend Sectie B. No. 1534. Overeen komstig ons advies wees uw vergadering het beroep af. Aangezien uit het ter zake door ons ingediend rapport van 18 April 1907 blijkt, dat adressant in zijn thans iDgediend adres een verkeerde voorstelling geeft van de motieven, waarop hem indertijd een bouwvergunning is geweigerd, is het overbodig, dit nogmaals in het licht stellen. Adressant vraagt U öf schadeloosstelling voor het geleden nadeel öf overname van den grond tegen een billijke vergoeding. Het is een onvermijdelijk gevolg van een Uit breidingsplan, met daarmee samenhangende bouwverboden, dat de grondeigenaren niet in al^e opzichten vrij zijn in de exploitatie hun ner eigendommen. Aan het geheele gebied, waarover het Uit breidingsplan zich uitstrekt, wordt een bestem ming van toekomstige exploitatie gegeven, waarbij wei is waar zooveel mogelijk rekening ge houdenis met ieders individueel belang,maar waar bij het niet te vermijden is, dat een andere wijze van exploitatie wordt vastgesteld, dan een eige naar zich voorgesteld heeft. Intusschen zullen bij een uitvoering van het Uitbreidingsplan eige naren zich doorgaans onderling moeten verstaan, ten einde hun gronden gezamenlijk te kunnen exploiteeren en hierdoor gelegenheid hebben, elkaar als 't ware tot een onderlinge compen satie te dwingen. Indien de Gemeente wil afwijken van deze zienswijze en hetzij de gronden wil aankoopen, hetzij schadevergoeding geven, dan zal zij öf voor een groot gedeelte alle in het Uitbreidings plan begrepen gronden moeten aankoopen, öf de eigenaren van die gronden moeten schade loos stellen. Wij zijn echter van oordeel, dat dit laatste overgelaten moet worden aan de uitkomsten der toekomstige exploitatie, terwijl wij voor een grondaankoop op zöo groote schaal geen vrij heid kunnen vinden. Wij hebben derhalve de eer U te ad' isseren, adressant to berichten, dat uw vergadering geen vrijheid tot inwilliging van zijn verzoek vindt. Een wetsvoorstel tot wijziging van het binnenlandse!! briefport beeft den Raad van State reeds veriaten en zal eerlang by de Tweede Kamer worden ingediend. In „Wereldkroniek" en »De Week" komt een goed gelijkend portret voor van den heer L. B. Fikkert, Arrondissemeiits-schoolopzie- ner, die 11 dezer zijn zestigjarigen dienst by het onderwijs mocht herdenken. Wilhelraina Herskamp was Donderdag veertig jaren onafgebroken in betrekking by de familie Van Wisselingh. Mejuffrouw Georgine van Aaken zal aan staanden Vrijdag met deD beeren J. N. W, C. A. Ruygrok (piano) en Leo Ruygrok (violoncel) en mejuffrouw Rijka van den Bergh (sopraan-zangeres uit Tilburg) de eerste soiree voor kamermuziek in dit seizoen te Baarn geven. De jongedames C. M. S. Rank, W. M. van Eek, A. van Woerkoin en A. S. van Weel- deren, vao hier, en S. H. van Nuubuys, thans te Apeldoorn, behaalden de acte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Mr. W. J. M. van Luttervell is benoemd tot Directeur der Maatschappij van assurnu- tie, discontpring en beleening der stad Rot terdam, gevestigd anno 1720. D1. nieuwbenoemde adjunct-ingenieur van 's Rijks Waterstaat I'. J. van Voorst Vader Jr. is werkzaam gesteld bij den arrondisse- ments-ingenieur te Terneuzen. Bij Kon. besluit is de geldelijke vergoeding die per jaar toegekend kan worden aan de drie categorieën van gehuwde militairen be ueden den rang van offieier gebracht als volgt: 4e categorie van f 100 p 1200 2e categorie van f190 op f220; 3d categorie van f220 op f250. Daar is vandaag heel wat op den baro meter geklopt en naar 't haam je van den toren geloeid ora toch maar «enigszins ie weten of 't morgen mooi weer zal zyn eu dus de voetbalwedstrijd P. W. Quick zóo kan slagen als de gastvrouw zich dat voor stelde. Als 't mooi weer is, gaat morgen tout Amersfoort zeker naar bet terrein aan den Leusderweg.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1