Donderdag 21 November 1907. No. 7430. 57e Jaargang. Feuilleton. OM TWEE TON. UITGAVE: firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Vonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. ndvertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van huiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19 Bij dit nummer behoort een I BIJVOEGSEL, KENNISGEVINGEN. ST1TEN do pro.iocie m.ken bekend, du op M..od.k 16 Decombe, 1907, des namiddags van 12 tot 12'/, ure, een com missie uit buu inidden zitting aai houden in het Gemeentehuis van Amersfoort lot hel aanhooreu jmn bezwaren legen de door het Departement van Oorlog voorgenomen oprichting van een magazijn voor artillerie-munitie en een magazijn voor spring middelen en patroren >n die Gemeente. Utrecht, 19 November 1907. De Gedeputeerde Staten voornoemd. F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 26 November aanslaaude, des namiddags te I1/', ure. Amersfoort, 21 November 1907. De Burgemeester voornoemd, WÜIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gelet op artt. C en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door A. W. H. EIJMANN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunniug tot het oprichten van een gasmotor, dieneude tot bet in beweging brengen van twee druksnelpersen in het perceel alhier gelegeD aan de Kleine Haag No. 6, bij hel Kadaster bekend onder Sectie E. No. 4830, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 5. December aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gele genheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van bel Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen hot oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in artikel 16, le lid der Hinderwet, zijn, volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zgner leden zijn v u rsc It e n e n, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 21 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WÜIJTIERS. De Secretaris, .T. G. STENFERT KROESE. Zoekt eens. Reeds toen het najaar begon te worden, hebben we gewezen op de ongewoon groote werkloosheid hier ter stede, gevolg óok van de financieele crisis, die maar aanhoudt en wie weet hoe lang nog aanhouden zal. Nu wintert het en komt de seizoen-werk loosheid nog vergrooten het aantal huisvaders, dat niet geregeld arbeid kan vinden of zijn arbeidsdag verkort ziet en dus minder loon thuis brengt. Denk u eens in de plaats van zulk een moeder of zulk een vader, lezeres of lezer, en bedenk dan eens hoe ge 'tzoudt vii.den als ge uw kinderen met hongerige maag naai school en later naar bed moet zenden. En ga dan eens na of ge niet heel veel kunt doen om dat groote leed voor de ouders te voorkomen. Waardoor Wel zeer eenvoudig door werk te zoeken. Zoekt ge het, dan vindt ge het óok. Uw zonneblinden of jaloezieën zijn reeds afgenomen. Waarom laat ge die thans niet schilderen Menig stuk huisraad heeft herstel noodig. Waarom wacht ge daarmee tot het voorjaar? En zoo is er nog allerlei te doen, dat best thans kan worden gedaan en beter dan in den beruchten schoonmaaktijd, waarin alle patroons werkkrachten te kort komen en dikwjjls u of moeten foppen, door de beloofde werklieden niet te sturen, öf u losse knechts zenden die van het vak bijna heelemaal niets verstaan. Er is wel degelijk buitenwerk, dat thans gedaan kan worden en een massa binnen werk, dat naar behooren thans kan afgemaakt, al brandt ook uw kachel. Laat uw meubelmaker, uw timmerman, uw schilder, uw metselaar eens komen, en vraag zijn advies eens. Ge zult er van verbaasd wezen hoe veel grootere en kleinere karweien en herstel linkjes best thans kunnen uitgevoerd. In uw eigen belang, omdat ge nu beter werk krijgt, daar het niet behoeft te worden afgeroffeld. In het belang van den werkman, die on eindig liever verdient dan dat, hij noodge drongen, moet vragen om soep-, en turf- en andere briefjes. Zoekt eens. Het blijvend gedeelte. De heer Merchant heeft gister in de Tweede Kamer den Minister van Oorlog geïnterpel leerd over het weder-oproepen der miliciens, die, pas in het genot gesteld van groot-verlof, tegen 1 December weer moeten opkomen en daardoor èu hun ruilingsgeld èn hun betrekking kwijl zullen zijn. Er werden gisteravond tusscben 8 eu 11 uur zeer scherpe woorden gesproken. De heer Tydeman zag ten slotte met 68 tegen 25 stemmen zijn motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat, om de be trokken miliciens niet te doen lijden door de voorbarigheid van den Minister, de weder- oproeping maar weer moest worden buiten werking gesteld. Het resultaat is, dat deze miliciens niet behoeven op te komen of ouder de wapenen te blijven indien óok de Eer ate Kamer hot votum der Tweede Kamer bekrachtigt, waartoe de Minister alsnog een uitspraak der Eerste Kamer zal uitlokken. 16). Op dit oogenblik trad de heer Wake de kanier binnen, en introduceerde zich bij den detective met eau iianbeveliugabrief vnti den chef der politie. Het hoofd der politie Bchreof, dat de overbrenger een persoonlijk vriend van hein was en dat elke dienst dezen bewezen ook door bent dankbaar erkend zou wordeu. Bovendien behelsde de aanbeveliugsbriel nog de opmerking, dat «le lieer Robert Wake een zeer rijk man was, die zicb vooi elkeu hem bewe zen dienst zeer erkentelijk zou betoonen. Rider noodigde den ouden heer uit, plaats te nemen eri hem mede te deelen, op welke wijze hij hem van dienst zou kunnen wezen. De beer Wake ging dan ook zonder omwegen op het doel vau zijn bezoek af. „Ik stel zeer veel be lang in de ontdekking van den moordenaar van mijn ouden vriend Pa luier," begon bij. Het zelfde geval boezemt ook mij de hoogste belangstelling in", bracht de deteciive zeer verbaasd in het midden. Juist daarom kom ik tot u! Ik twijfel geen oogenblik aan uw ijver, niettegenstaande u geen Herfst-hnismiddeltjes. Onder dezen titel schrift dr, R. Feenstra aan de «Hilversumsche Crt." Ik was net aan 'n Hygiënische kroniek voor de »Hilv. Crt." over wasschen en vlek- reinigen begonnen, toen ik uit mijn werk eventjes "moest opstaan om in my n apotheek een dame ouwerwetsche allure, zilvergrijs haar, waar nog even 'n verzorgd kamstreekje doorhenen speelde aan een heel waschlijsije, dat ze onder haar mantelvleugel vandaan haalde, zoogenaamde «huismiddeltjes" te hel pen. Öpodeldoch moest ze hebben. En lau rierkerswater. En chloras kalicus voor de keel. En nog 5 of 6 andere dingen meer. 't Werk afgeloopeu, en weer over de wasch- krouiek gebogen, wou 't niet vlotten. Ik had deopodeldochlucht nog aan mijn vingers. Naast me snorde de kachel, als de kat na 'n rat- diner „complet''. Zacht doezeltukte ik in yoelde bij de roosterend-priemerende kachel- warmte beelden uit mijn joggiesjaren terug- gedoemd voor bijgegleden. Het werd 'n gratis bioscoop-vertooning in mijn hersens die de herinnering afdraaide. Dat wij mijn broer cn ik met smalle glimmende knapenborst- kastjes in de »allecoof" gesmeerd werden stevige pa-knuisten ons de kou met opodel- doch en plakktevorige handpalmen uitboenden. Of dat ik met een koortsig warkopje in de broeidekens kocbelhoestte, en mijn moeder met 'u schepje laurierkers op suiker uan mijn ledikant kwam. Sjonge-ja. Dat was van vroeger. Hoe vèr, hoe vèr-vergleden dagen. En toch; de zélfde huis- eu knuei-medicamenten. In twee decen niën niets opgeschoten. Ook toen; wat mijn ouwe dame van daarstraks had meegenomen: Chloras kalicus en osallemijak", opodeldoch en laurierkerswater Opeens scheutte 't door me heenwat 'n bokken zijn toch thuis wel geschoten. Ze wisten niet. Wisten niet beter. Salmiak en zuiveringszout gaven ze wel tegelijk het eene voor de keel en het andere voor de maag. Een bof, dat je destijds niet zelf in het zich ontwikkelende ammoniakgas bent opgelost. Dan hadt je nu geen Hygieniache kronieken kuuneu schrijven. En dan op eens de associatieZulke men- schen heb je nog houderdenduizenden, die ongeveer niets weten van wat ze toch maar bij het eerste mankement zonder den dokter als huisgeneesmiddel de deur insleepen. Veel nuttiger, dat je den lezeressen en lezeressen vandaag eens wat over de huismiddeltjes en speciulité's van dit seizoen vertelt dan over de wasch. Die kan nog best éen of 'n paar maanden liggen blijven. Nog frissche uitzet genoeg. Want, dacht ik opeens, daar heeft, dat ik zeker weet, kort geleden in dat nieuw-opge- richte ding «Moleschott" bijv., van m'n col uitzicht op eeu groot stoflelijk voordeel hebtmaar oeu stoffelijke belooniug is zeker geen beletsel voor bet inspannen van alle energie. Ik verbind mij, u op den dag, waarop de werkelijke moordenaar ge vonden wordt, de som vau drieduizend dollar uit te betalen." „En ik neein uw aanbod aan Houd u verzekerd dat ik rusteloos zal werken, tot het doel ie bereikt." „Laat mij u nu een belangrijke mededeeliug doen," ging de heer Wake voort; „het gestolen geld is in het bezit van de firma Strattou Kent." „Dan zul ik oumiddelljjk eeu bevel tot huiszoe king aanvragen en hun viageu hoe zij aan datgeld zijn gekomen", antwoordde Rider. „Daar verzet ik me tegen, mijnheerDie schurken want dat zijn zij, voorzoover ik over de zaken kau oordeelen zijn sedert lang gewaarschuwd en hebben het geld in elk geval zóo opgeborgen, dat bet ook bij de nauwgezetste huiszoeking niet zou gevonden worden," antwoordde de heer Wake. „Ik heb zelf reeds mijn maatregelen genomen om de zes eu tachtig duizend dollar van Strattou AKect terug te krijgen, en wel op zulk ecu manier, dut hun elke mogelijkheid wordt afgesueden, bun mede weten betreffende den aard van het geld als geroofd goed te loochenen." En wie is volgens uw oordeel de persoon, die Strattou k Kent heeft ingelicht, dat het geld ge- teekend is roL Tibald Gibbs." antwoordde de neer Wake, ep daarop deeldo hjj den dëteciive do nadere bijzonder heden mede omtrent de wijze, waarop bij toevallig achter de intriges van de drie bondgenooten was gekomen. Rider en de oude heer bespraken nog druk de onderdeelen hunner planuen, toen ee" man, Mac Alpin genaamd, een hoofdagent iu het gedeelte der stad, waarin het kantoor-Dwigbt lag, zich bij den detective liet aandienen. Rider had hein ontboden; bij was evenwel den ochtend vóór den nacht, waarin de moord op Mel ville Palmer en de berooving der beide brandkasten iu het makelaarskantoor hadden plaats gehad, voor particuliere aangelegenheden op reis gegaan eu eerst den vorigen avoud teruggekeerd. Mac Alpin trad de kamer binnen en zeide, dat hij bgzouderhedeu had mede te deelen, welke kort vóór den moord van den ouden boekhouder waren veorgevallen. „Je behoeft je niet te geueeren", zeide Rider, op de heer Wake wijzende„deze heer is met or.s in die zelfde zaak werkzaam." De agent knikte eu verhaalde: „Maandagavond elf uur, alzoo twee dagen vóór den moord op den heer Palmer, zag ik eep man om het kantoor van Dwighl rondsluipen en vervolgeus met het een of ander aan de huisdeur scharrelen. Ie wilde hem overvallenen was op de teenen tol dicht bij de deur gekomen, toen hij me gewaar werd en wegliep hij was vlugger ter been dan ik en ontsuapte me. Iu elk geval kon ik hem bij het licht der straat lantaarn vlak iu 't geiaat zien en zou hem terstond weer berkenueu, als ik bem te zien kreeg. Op mijn post teruggekeerd, vond ik wu aan het sleutelgat lega A. Olto, uit Amsterdam, 'n heel levens waardig stukje gestaan over chloras kalicus. Dat middel is zoo absoluut ongevaarlijk niet als het publiek algemeen schijnt te denken. Tenminste prof. Stokvis ried te Amsterdam den medischen studenten in den imperatief aan, toch voor&l de controle op het gebruik van dit middel nooit te laten schieten. Chloras kalicus is 'n ki .stallyne, goed in water oplosbare stof van de scheikundige formule K. Cl. 03. Geeft in oplossing een ideale gordeldrank, die de medische weten schap met prachtige spandiensten dient en al sedert jaren gediend heeft. Zoowel bij pharyngitis als bij geprikkeld mond- en tand- vleeschna 'n kwikkuur of by zweerpro- cessen ia den mond- Maar en dit dieut de leek te weten kalium chloraat is tevens een vergif. Het gorgelen levert geen be zwaar op en wie 'n scheutje gorgeldrauk binnen krijgt, hoeft daarom nog niet bang te wezen. Slechts in zeer groote doses werkt chloras kalicus schadelijk. De symptomen eener kaliumcbloraal vergiftiging zijn de vol gende pijn iu de maagstreek, braken, kleine jachtige pols, icterische (d.i. gele) huidsver kleuring. Diarrhee. Bij groote dosis treedt de dood inonder verlies van bewustzijn. Tegengiften zijnveel melk en zware wijnen. De dokter raag "t dan ook, als 't misgaat, nog met opium probeeren. Hoe groot de dosis is ont dood te gaan, is niet precies te zeggen. Roux, uit Lausanne, beeft eens geassisteerd bij een op 't kantje-redding van een volwassene, die slechts 9 Gram ebloras kalicus bad binnengekregen Otto beschrijft in «Moleschott'' het geval van eeu boer, die 23 Gram binnenbad eu 'tóok net nog elfen haalde. Wat is nu 't gavaar? Niet het gorgelen. Gorgelen en uitspuwen en 'n scheutje binnen krijgen, doet niets. Z.-lfs 'n kollossale slok (circa 30 Gram) houdt nog uiet 'n volle Gram «chloorkali" zooals het publiek deze stof verkeerdelijk noemt (want chloorkali is chemisch eeu heel andere stof, u.l. van de formule KCI). Eén Gram «cltloorkali" nu heeft bij mijn weten nog nooit bij volwas senen ernstige vergiftigingsverschijnselen te weeg geroepen. Het gevaar zit 'rn iu de pastilles. Zeker; het is niet le doen, naar je kantoor, op je visite, een groote flesch gorgeldrauk mee te sjouwen. Niet overal kan je gorgelrrrrrklok- klok boren 'n kom of "n fonteintje staan, en het uitgewerkte spoelvocht rair niebts, dir niclits deponeeren. Een blikken doosje pastilles is bovendien gemakkelijk in den vestzak. En je smokkelt zoo'n ding zelfs in gezelschap ongemerkt uchter ja kaken. Eigenlyk boorden die pastilles opgelost en zóo als spoeldrank gebruikt te worden. Het opzuigen is echter ook nog wel geoor loofd, wanneer men zoo'n dingetje stilletjes onder de tong laat ligg'-n en er 'u paar uur en kon dus zeker zijn, dat hjj eeu wasafdruk van het slot genomen had." „Beschrijf oub den mauzeide Rider. „Het was een flink opgeschoten jongen man met licht baar en knevel en een litteeken boven het linker oog." „De zelfde die de overjas van Hicks medenam en de zijne mei dievengereeedscbappen er in achterliet!" riep de detective. Dit verhaal van den agent bevestigde zijn ver moeden, dut David's reisgenoot óf elf de moorde naar óf een makker van hem w«s. Nog dien zelfden dag nam de chef der geheime politie op Rider's voorstel drie gewichtige besluiten. Hij gelastte een zijner uitstekendste detectives de gangen van Tibald Gibbs overal na te gaaneen iweede werd opgedragen de finua St ration Kent te conlroleereu, en de geheele politie ontving de beschrijving vau het uiierlijx van den man uiet hel litieeken boven het linker oog, zooals Hick« en Mao Alpio die tamelijk uauwkeurig gegeveu hadden. De heer Wake bad dien dug reeds vlijiig gearbeid om licht over het duistere geheim ie doen opgaan eu had bü zelf niet een zóo hooge belooniug uitge loofd en wareu zijn geldelgke omstandigheden niet zóo schitterend geweus', dan zou ua-o bijna hebben kunnen vermoeden, dat hij zelf bjj den detective- dienst werkzaam was, Er bleef bem evenwel nog een andere tocht te doen over. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1