BIJVOEGSEL behoorende tyj de AMERSFOORTSCHE COURANT van DONDERDAG 21 November 1007, uitgave Firma A. 11. van CLEKFK. GEWISSELDE STUKKEN Nader voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende »Birkhoven", van 7 November 1907. In ons voorstel van 8 October jl907 be treffende „Birkhoven" schreven wij>Mochten ©venwel deze motieven den Gemeenteraad niet tot de overtuiging gebracht hebben, dat oen Commissie van bijstand voor een goed beheer kan worden gemist, dan zal de meerderheid van ons college overwegen of het college van Burge meester en Wethouders een voorstel kan indienen tot het instellen eener commissie, als bedoeld bij art. 54, 2e lid der Gemeentewet. In dit verband merken wij echter op, dat eene Commissie van bijstand uitsluitend benoemd kan worden op voor dracht van ons college". Nadat in uw vergadering van 29 October, waarin ons voorstel behandeld werd, een voorstel van den heer Plomp was aangenomen, waarbij wij werden uitgenoodigd, ons in hot beheer van «Birk hoven te doen bijstaan door een commissie» hebben wij aan do gedane toezegging gevolg ge geven en het indienen van een voorstel tot het in t leven roepen van een Commissie van bijstand nogmaals overwogen. Als gevolg van die overwegingen kunnen wij U mededeelen, dat het naar onze meening aan beveling kan verdienen, een Commissie van bijstand in te stellon, die ons in 't beheer bijstaat, voor zoover dit niet betrokking heeft op het houtgewas en de ontginning van gronden. Een dergelijke commissie toch kan, waar het betreft de exploitatie van een eventueel te vestigen restaurant of pension, het bevorderen van bezoeken van het landgoed door ingezetenen en vreemdelingen, het in exploi tatie brengen van hot aan den straatweg ten Westen van het heerenhuis gelegen perceel woeste- grond als sportterrein, terrein voor volksfeesten of andere doeleinden, inderdaad op nuttige wijze werkzaam zijn, en, al moet zij volgens de wet steeds een Commissie van bijstand in 't beheer blijven, toch het intiatief nemen tot vele nuttige zaken, die om talrijke redenen moeilijk van ons college kunnen uitgaan. Juist dit gedeelte zal in de practijk blijken het moeilijkste te zijn van do voorlichting en bijstand eener commissie uit uw midden zullen wjj da arom gaarne gebruik maken. Voorzooveel ovenwei betreft hot houtgewas on de ontginning van gronden is de meerderheid van ons college van meening, dat bijstand in 't beheer niet wenschelijk is. In 't algemeen verwijzen wij U naar de motieven hiervoor aangevoerd in ons voorstel van 8 October 1907, Afdeeling I, No. 1547; het beheer der bosschen zal, indien het natuur schoon niet verminderd zal worden, een zeer constante leiding vereischen, die wij in 't algemeen beter bij ons college verzekerd achten dan bij een commissie, die wegens hare samenstelling aan meer verandering van inzichten onderwor pen is. Terwijl op het gebied, waarop wij oen com missie werkzaam wenschen te zien, als 't ware alle voorlichting ontbreekt en voor velerlei vor- schil van inzicht ruimte is reden, waarom wij gaarne bijstand in 't beheer zullen ondervinden zal men op 't gebied van het boschbeheer voorgelicht worden door don te benoemen hout vester of boschbaas, waardoor de bijstand van een commissie overbodig wordt. Indien het evenwel de uitdrukkellijke wensch van uw vergadering is, een commissie in het alles omvattend beheer aan ons college tot bijstand toe te voegen eon wensch ook van do minder heid van ons college - dan willon wij niet van de wettelijk ons toogekende bovoegdheid gebruik maken, het instellen van een dergelijke commissie onmogelijk to maken door hiertoe geen voorstel in te dienen. Het is alleen tengevolge van deze overwe- ging, dat wij U hierbij do concept-besluiten aanbieden, zooals deze thans geformuleord zijn. De meerdorheid van ons college wil er evenwel de aandacht op gevestigd hebben, dat zij om de medegedeelde redenen het meest in 't belang der bosschen acht en er alzoo de voor* keur aan geeft, uitdrukkelijk van de werkzaam heden der commissie uit te sluiten den bijstand in het beheer, voorzooveel betreft het houtgewas on do ontginning van gronden, waartoe door amen deering uwerzijds de gelegenheid bestaat. Uit bet indienen van het thans aangeboden voorstel is derhalve niet af te leiden dat de meerderheid van ona collego daarmede instemt Tot toelichting van de hierbij gevoegde concept besluiten dieno nog het volgende. Indien een Commissie van bijstand in het onbeperkte behoor wordt benoemd, achten wij hot wenschelijk, alvorens een voorstel bij U in te dienon betreffende de formatie van hot voor •Birkhoven" te benoemen personeel, hierover het advies der commissie in te winnen. Art. 4 der Verordening brengt dit tot haar be voegdheid. Zoodra dus de commissie hierover gehoord is, zal U dienaangaande een voorstel wordon aangeboden. Tevens kan dan worden bo- slist of de benoemingen door uw vergadering of door ons college zullen goschieden. Onafhankelijk hiervan kan evenwel do bepaling van artikel 6 reeds worden vastgestold. Wij hebben nog geen bepalingen ontworpen betreffende do werkzaamhedon dor commissioten opzichte van öf het eventueel verhuren van hot hoerenhuis met annexen öf het in eigen beheer exploiteeren van het huis. Wij achten het beter, dat eerst de commissie haar moening te kennen geeft botreffonde de meest wenschelijke wijze van exploitatie. Zoodra hierover door U, na voorlichting door de commissie, een beslissing is genomen, zullen wij nadere voorstellen tot aanvulling der veror dening indienen. Rooien van boomen. B. en W. schreven 8 November Hoezeer wij geen voorstanders zijn van het rooien van boomen, doen zich meermalen omstan digheden voor, welke ons nopon, U daartoe een voorstel te moeten aanbieden. Zoodanig geval doet zich thans voor ten opzichte van een aantal boomen staande in het Plantsoen en op »Ma Re traite". Het Bestuur van de onlangs geopende Diaco-, nleschool in de Kleine Haag hoeft ons verzocht, te willen bevorderen, dat twee beukenboomen, staande ter weerszijde van het toogangspad tot de nieuw gebouwde woning van het Hoofd dier school, verwijderd wordon en hoezeer wij ook aanvanke lijk geaarzeld hebben daartoo mede te worken, omdat bij de opvatting van hot voornemen tot den bouw van een woonhuis te dier plaatse te voorzien was, dat bodoelde boomen licht en lucht zouden benemen en het Bestuur zich alzoo vooraf had moeten verzekeren in hoever bezwaren zouden bestaan tegen eene eventueelo rooiing dezer boo men, meenen wij, bij nadere overweging, dat de nieuwe bowonors van dit gebouw niet de dupe mogen wordon van de onbedachtzaamheid der bouwondernemers. Maar bovendien achten wij het wenschelijk, beido boomen van daar te verwijderen, omdat de takken op hot erf van den nabuur overhangon en hij derhalve volgens artikel 714 van het Burgerlijk Wetboek do Gemeente kan noodzakon die takkon af te snijden, waardoor de boomon zoodanig zouden ontsierd worden, dat op het behoud geen prijs meer zou bohoovon te worden gesteld. Voorts moeten in het Plantsoen gerooid wordon de volgende doode boomen 2 iepen bij de brug naar de Hendrik van Vian. denstraat 1 beuk bij do Kleine Haag 1 iep bij de brug naar do Wijorsstraat 1 beuk bij de Molenstraat; 1 berk bij de Kloine Koppel 1 populier bij de oude begraafplaats; 2 iepen op de oude begraafplaats. In ons voorstel van 19 November 1906, no. 2137, was begrepen een lindenboom staande tegenover do Hoerenstraat, Wij hebben toen van uw mach tiging ook dezen boom te rooien geen gebruik gemaakt, omdat wij ons in den eerstvolgenden zomer, als de boom in zijn volle blad was, eerst nog eens wenschten te overtuigen, of zijn erwijdering bepaald noodzakelijk was. De overtuiging hoeft zich thans gevestigd, dat het tot verfraaiing van do de wandelplaats aldaar zal strekkon, dezen boom te doen vallen, aangezien die midden in het pad staat, loopende naar hot verhoogde voetpad langs do school. Als laatste overblijfsel van den voorheen zoo lieflijken bloementuin op „Ma Retraite" is nog aanwezig een vrij breodc wal, die vroeger dozen tuin aan twee zijden van hot aangrenzende bouw land scheidde en waarop zich thans nog bevinden, behalve eenig verwilderd bloomhout, een aantal hoog opgaande boomen, namelijk6 linden-, 4 iepen-, 1 populier, 2 eiken-, 1 eschdoorn- en 1 kastanjeboom. Tegenwoordig is zoowel de binnen- als de bui tenzijde van dezen houtwal als bouwland in per- ceelen aan verschillondo personen verhuurd, waar door bedoold houtgewas thans als het waro midden in het bouwland staat, ten nadeele vooral vun den bouw op do aan dien houtwal grenzende perceelen. Wij achten het wenschelijk, dit houtgewas op te ruimen on hot vrijkomend terrein te verhuren uw besluit van 1 Maart 1904 houdt reeds een machtiging tot verhuren in. Nog bevinden zich op het terrein, bestemd voor den Gomeento-reinigingsdien8t, 12 doode platanen, die gehakt kunnen worden, benevens 4 nog in leven zijnde eikenboomen, die echter hinderlijk zijn voor het verkeer bij do mestvaalten en der- halvo noodznkolijk moeten verwijderd worden., Hiertegen bostaat te minder bezwaar, omdat te verwachten is, dat zij evenmin als dn platanon zullen blijken bestand to zijn tegen hot bederf van hun wortelgestel door do gier van do in de onmiddellijke nabijheid geplaatste mestverzame- lingen. I)e hierbovon bedoelde doode boomen zijn rood, de overige wit gemerkt. Wij hebben de eer uw vergadering voor te stellon, ons te machtigen tot hot doen rooion en vorkoopen dor gemerkte boomon. Voor-.'el van Burgomeestor on Wothoudera van 8 Novombor tot vaststelling van oen gewijzigd be schrijvingsbiljet voor de plaatselijke direote belas ting naar het inkomen. Tengevolge van de instelling van de botrokking van Controleur van do belastingen en van het bevolkingsregister is het mogelijk goweest, meer zorg en arbeid to besteden niot slechts aan het vaststellen dor aanslagen van do Inkomstenbelas ting en hot behandelen van reclames in oorsten en twoodon aanleg, maar ook aan hot bewaren en ordenen van gegovons, die voor eon juisten aan slag van belang zijn. Voor ieder, die op het kohier voorkomt, wordt eon kaart gomaakt, bevnttendo alle gegevons, die voor hot vaststellen van den aanslag boteekenis hebben. Bijzonderheden, die medegedeeld wordon bij reclames of die op ander© wyzo ter kennis van het Gomeentobestuur komen, worden steeds aangetoekend. Aangiften on aan slagen, eventuoolo beslissingen na reclames in vorige jaren, worden evonoons genoteerd. Deze kaarten wordon alphabotisch en loxicographisch gerangschikt, bewaard; bij vertrok of overlijden worden do kaarten van de betrokken personen uit de verzameling genomon on wederom alpha botisch en loxicographisch gerangschikt bowaard, torwijl onmiddellijk na vaststelling van suppletoir- kohieren de verzameling wordt aangevuld mot kaarten voor do niouw-aangeslagonen. Het zal wel geen betoog behoeven, dat een dergelijke verzameling, mits dagelijks nauwkeurig bijgoworkt, vun onschatbare waarde is voor een zoo nauwkeurig mogelijken aanslag en voor het bowaren van gegevens, die anders na verloop van eenige jaren of bij verandering van porsoüeel, verloren zouden gaan. Hot beschrijvingsbiljet, vastgesteld bij uw besluit van '20 December 1897, geeft evenwol niet de ge legenheid, inlichtingen te vragen betreffende ver schillende omstandigheden, waarvan de konnis voor het Geineentebostuur dikwijls van veel belang is. Ton einde hieraan togemoet te komen, hobben wij de eer U in verband mot artikel 15 van de Verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomon, voor te stellon een nieuw beschrijvingsbiljet vast te stellon. Een ontworp-oxomplanr ligt ter inzage (voordo Raadsleden). Voorstel van Burgemeester en Wethouders van 13 Novombor tot wijziging der Instructie voor den Gemeente-ontvanger te Amersfoort. Artikel 10 van de Instructie voor den Gemeente ontvanger bopnait, dat hij jaarlijks in do maand Januari aan Burgemeester on Wethouders een staat zal toezonden, bevattondo do namen van h »n, dio wegens vertrek naar oldors of uit hoofdo van andere redenen aanspraak hebben op gohoelo of gedoeltelijko restitutie van plaatselijke dirocte be lasting o"or het afgeioopen jaar. met vermelding van hot betaalde en hot te restitueoren bedrag, uls- modeuit hoofde waarvan de restitutie is gevruagd. Het komt ons wenschelijk voor, don Ontvanger van deze werkzaamheden te ontslaan, aangezien dio naar ons oordooi beter aan don Controleur van de belastingen en het bevolkingsregister opgodra- gen kunnen wordon. De Ontvanger toch kan de gogrondheid van aanvragen tot opheffing of res titutie wegens vertrek of overlijden niet beoor- deelen hom ontbroken daartoe de noodigo gege vens, zoodat hij steeds inlichtingen moet vragen aan de afdeeling Burgorlijke Stand, Bevolking on Belastingen. Bovendien bohoort het advisooren botreffonde do bovengenoemde verzoekon meer eigenaardig tot den werkkring van den Controleur der belas- tingon, dan tot dio van den Gemeente-ontvanger. Ook is hot ton slotte van bolang, dat verzoeken tot afschrijving of restitutie wegens overlijden onmiddellijk tor konnis komen van don Controleur mot hot oog op het eventueel belastingplichtig worden van nagelaton botrokkingen, dio in dat geval op do suppletoire kohieren gebracht kunnen wordon. Ten einde een zoo spoodig mogelijke afdoening van dergelijke verzoeken te bevorderen, ligt het in onze bedoeling, U voor 't vervolg in ieder kwar taal een lijst ter vaststelling aan te bieden, waarbij beschikt wordt op do ingekomen verzoeken. Op grond van hot bovenstaundo hebben wij de oor U voor te stellon, art. 10 van de Instructie voor den Gomeonto-ontvanger in to trekken.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5